Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Este oare Isus "Calea" ?????

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
AutorMesaj
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Mar Feb 16, 2010 1:08 pm

e si asta o interpretare! ... ai nimerit, dar pe langa.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Mar Feb 16, 2010 1:15 pm

Nu a nimerit de loc pe langa ...din moment ce acele citate sunt luate din Biblie si nu din Povestea Porcului de Ispirescu.

Aceste citate confirma inca o data ca Isus-Hristos este Diavolul ...asa cum ne previne si Tatal sau in Apoc 12.12 cu alte cuvinte Lucifer cum o recunoaste el in Apoc 22.16 si dupa inviere unde singur recunoaste (in Apocalipsa 1.18) ... ca este "Stapanul cheilor morti"i si "Stapanul cheilor IADULUI."

Sau la tine in Biblie aceste pasaje lipsesc?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Mar Feb 16, 2010 2:15 pm

bine bine!

deci diavolul este hrisos... ok!

si cum poti dovedii asta?
probabil, la fel cum iti pot io dovedii ca Isus este fiul lui Dumnezeu.

asa ca, ratiunea sa ingenunchieze afara.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108

MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Mar Feb 16, 2010 8:50 pm

nelu a scris:
bine bine!

Pai ... iti pot dovedi macar in trei feluri!

Fie prin citate Biblice... fie prin argumente istorice ... fie prin comparatii logice.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Mier Feb 17, 2010 6:51 am

Nelule, nu am ales acele citate chiar asa la intamplare... ele descriu foarte bine consecintele urmarii invataturilor si cerintelor lui Isus! Inchizitia a urmat calea lui Isus si nu cred ca putem spune ca rezultatele sunt cele obtinute in conditiile in care calea ar fi fost una buna, deci am demonstrat afirmatia pe care am facut-o: Isus este o cale, dar aceea a raului!
"La hotărârea Conciliui din Toulouse (1229) s-au înăsprit măsurile de pedepsire a ereticilor prin descoperirea locurilor unde s-au refugiat ereticii, celor care le ofereau adăpost sau pomană, le erau casele dărâmate, bunurile confiscate, sau chiar ucisi, pentru a obține informațiile necesare s-a recurs la încurajarea denunțiilor secrete." 
Sus In jos
http://www.paganism.ro
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Mier Feb 17, 2010 6:54 am

Soimos a scris:
nelu a scris:
bine bine!

Pai ... iti pot dovedi macar in trei feluri!

Fie prin citate Biblice... fie prin argumente istorice ... fie prin comparatii logice.

si te crede Apopii, adica tu.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Mier Feb 17, 2010 7:04 am

nelu a scris:

si te crede Apopii, adica tu.
Tu ma faci sa rad, dar in acelasi timp imi oferi un exemplu clar al modului in care credinta te face sa nu mai poti observa realitatea! Tu crezi ca eu si Soimos suntem una si aceeasi persoana, dar nu te gandesti deloc ca rad de tine si de afirmatiile tale cei ce ne cunosc pe amandoi (ca useri)!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Mier Feb 17, 2010 7:57 am

mea culpa
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686

MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Lun Mar 01, 2010 8:22 pm

kahila a scris:
Pai e un eposod aiurea parca in biblie ...Dumnezeu îi poruncește lui Moise să plece în Egipt și să îi ceară faraonului să îi elibereze pe evrei. Moise se supune poruncii divine, își ia nevasta și fiul, și pleacă spre Egipt. Pe drum are loc o întâmplare ciudată pentru care nimeni nu a găsit o explicație rezonabilă. Yahve il
ataca pe Moise si vrea sa-l omoare...
Motivul pentru care YHWH a încercat să îl omoare pe Moise ar fi fost că acesta nu era circumcis.
Dar dacă Moise nu era tăiat împrejur, atunci de ce l-a mai ales YHWH pe el pentru operațiunea Egiptul? Să fi făcut YHWH o criză de isterie atunci când a aflat ca Moise nu avea prepuțul tăiat?
Asa ca e cam aiurea cu cucerirea Egiptului...
............................................
Nu comentez textul ca adevarat sau nu.Spun numai ca ai citit cu mare graba sau cu mintea aiurea.Este scris ca nu si-a taiat copii imprejur.Nu ca el era netataiat.Nevasta sa Tipora si-a taiat imediat copii imprejur ca sa-l salveze pe Moise.Asa este scris,mai departe nu e treaba mea ce crezi.
Comentariul la text spune ca Tipora sa impotrivit la tairea imprejur la timp a copiilor.
Cu stima.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Vin Iun 17, 2011 11:10 am

(Matei 24:37–39) . . .Fiindcă, așa cum au fost zilele lui Noe, așa va fi și prezența Fiului omului.
38 Căci, așa cum erau oamenii în zilele acelea dinainte de potop: mâncau și beau, bărbații se căsătoreau și femeile erau date în căsătorie, până în ziua în care a intrat Noe în arcă,
39 și n-au dat atenție până a venit potopul și i-a măturat pe toți, așa va fi și prezența Fiului omului.

Cu alte cuvinte, daca sunteti oameni normali, adica beti, mancati si va casatoriti, v-a luat dracul, adica... adevaratul drac, atunci cand va veni...

Daca vreti sa scapati de pedeapsa sa cea divina Very Happy va trebui sa nu mai mancati, sa nu mai beti, cat despre casatorie, ce sa mai vorbim... fapta penala domnilor!

Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Vin Ian 20, 2012 10:54 am

”(Gal.3.13). Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-Se pentru noi blestem; pentru că scris este: "Blestemat este tot cel atârnat pe lemn".

Ce este aceasta Lege? Nu cumva este chiar Legea data de dumne-zeu lui Moise? Pentru Pavel si pentru Isus, ea este blestem? Daca da, atunci calea numita Isus, nu este calea lui dumne-zeu ci este calea blestemului, adica calea celor care au incercat sa strice Legea lui dumne-zeu, adica calea crestinismului!

Raspunsul este clar, daca cel atarnat pe lemn (crucea de lemn) este cel blestemat!

(Isaia.45.5). Eu sunt Domnul și nimeni altul! Afară de Mine nu este Dumnezeu.

18. Că așa zice Domnul, Care a făcut cerurile, Dumnezeu, Care a întocmit pământul, l-a făcut și l-a întărit; și nu în deșert l-a făcut, ci ca să fie locuit: "Eu sunt Domnul și nu este altul!"

21. Grăiți, apropiați-vă și sfătuiți-vă unul cu altul! Cine a vestit aceasta, cine altădată a dat de știre? Oare nu Eu Domnul? Nu este alt dumnezeu afară de Mine. Dumnezeu drept și izbăvitor nu este altul decât Mine!
22. Întoarceți-vă către Mine și veți fi mântuiți, voi cei ce locuiți toate ținuturile cele mai îndepărtate ale pământului! Că Eu sunt Dumnezeu tare și nu este altul!
23. Am jurat pe Mine Însumi! Din gura Mea iese dreptatea și nu-Mi întorc cuvântul; înaintea Mea tot genunchiul se va pleca; pe Mine jura-va toată limba
24. Și va zice: "Numai în Domnul este dreptatea și virtutea! Către Dânsul vor veni și înfruntați vor fi cei ce sunt întărâtați împotriva Lui.
25. Întru Domnul se vor îndrepta și va fi preaslăvită toată seminția lui Israel!
"

EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Vin Ian 20, 2012 12:01 pm

Apopii a scris:
”(Gal.3.13). Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-Se pentru noi blestem; pentru că scris este: "Blestemat este tot cel atârnat pe lemn".

Ce este aceasta Lege? Nu cumva este chiar Legea data de dumne-zeu lui Moise? Pentru Pavel si pentru Isus, ea este blestem? Daca da, atunci calea numita Isus, nu este calea lui dumne-zeu ci este calea blestemului, adica calea celor care au incercat sa strice Legea lui dumne-zeu, adica calea crestinismului!

Raspunsul este clar, daca cel atarnat pe lemn (crucea de lemn) este cel blestemat!

(Isaia.45.5). Eu sunt Domnul și nimeni altul! Afară de Mine nu este Dumnezeu.

18. Că așa zice Domnul, Care a făcut cerurile, Dumnezeu, Care a întocmit pământul, l-a făcut și l-a întărit; și nu în deșert l-a făcut, ci ca să fie locuit: "Eu sunt Domnul și nu este altul!"

21. Grăiți, apropiați-vă și sfătuiți-vă unul cu altul! Cine a vestit aceasta, cine altădată a dat de știre? Oare nu Eu Domnul? Nu este alt dumnezeu afară de Mine. Dumnezeu drept și izbăvitor nu este altul decât Mine!
22. Întoarceți-vă către Mine și veți fi mântuiți, voi cei ce locuiți toate ținuturile cele mai îndepărtate ale pământului! Că Eu sunt Dumnezeu tare și nu este altul!
23. Am jurat pe Mine Însumi! Din gura Mea iese dreptatea și nu-Mi întorc cuvântul; înaintea Mea tot genunchiul se va pleca; pe Mine jura-va toată limba
24. Și va zice: "Numai în Domnul este dreptatea și virtutea! Către Dânsul vor veni și înfruntați vor fi cei ce sunt întărâtați împotriva Lui.
25. Întru Domnul se vor îndrepta și va fi preaslăvită toată seminția lui Israel!
"
Fals!Isus s-a facut blestem pentru noi,pentru ca a luat asupra lui pacatele noastre.Plata pacatului este moartea,de aceea El a murit in locul nostru.El s-a facut blestem pentru ca este scris:,,Blestemat este oricine sta atarnat pe lemn!,,Evrei 1:

• După ce a vorbit în vechime părinților noștri prin proroci, în multe rânduri și în multe chipuri, Dumnezeu,

• 2
    la sfârșitul acestor zile, ne-a
    vorbit prin Fiul pe care L-a pus moștenitor al tuturor lucrurilor și
    prin care a făcut și veacurile.

• 3
    El, care este oglindirea slavei Lui
    și întipărirea Ființei Lui și care ține toate lucrurile cu cuvântul
    puterii Lui, a făcut curățarea păcatelor și a șezut la dreapta Măririi
    în locurile preaînalte,,.
  • Vedem ca Isus este oglindirea Fiintei lui Dumnezeu.
  • In nimeni altul nu este mantuire.
  • Dumnezeu spune despre Domnul Isus:

• Psalmii 2:7

„Eu voi vesti hotărârea Lui” – zice Unsul – „Domnul Mi-a zis: „Tu ești Fiul Meu! Astăzi Te-am născut.

• Marcu 1:11

Și din ceruri s-a auzit un glas care zicea: „Tu ești Fiul Meu preaiubit, în Tine Îmi găsesc toată plăcerea Mea.”

• Luca 3:22

și Duhul Sfânt S-a coborât peste El în chip trupesc, ca un porumbel. Și din cer s-a auzit un glas care zicea: „Tu ești Fiul Meu preaiubit: în Tine Îmi găsesc toată plăcerea Mea!”

• Faptele apostolilor 13:33

Dumnezeu a împlinit-o pentru noi, copiii lor, înviind pe Isus; după cum este scris în psalmul al doilea: „Tu ești Fiul Meu, astăzi Te-am născut.”

• Evrei 1:5

Căci, căruia dintre îngeri a zis El vreodată: „Tu ești Fiul Meu; astăzi Te-am născut”? Și iarăși: „Eu Îi voi fi Tată, și El Îmi va fi Fiu”?

• Evrei 5:5

Tot așa, și Hristos nu Și-a luat singur slava de a fi Mare Preot, ci o are de la Cel ce I-a zis: „Tu ești Fiul Meu, astăzi Te-am născut.”

Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Vin Ian 20, 2012 12:58 pm

EmaLovesJesus a scris:

El a murit in locul nostru.

Tu pe ce lume traiesti? Tu nu esti in stare sa pricepi nici macar ce spun sloganurile bisericesti care, cu nerusinare, vii si ni le torni aici, pe un forum ateist doh

Cum poate cineva sa moara in locul tau, nu te duce mintea sa vezi cu ochii tai ca fiecare om moare pentru el? Daca Isus murea in locul nostru, noi acum am fi fost nemuritori, si nu suntem! Interpretarile tale sunt niste minciuni si manipulari pentru creduli, pentru ca ele nu au nicio baza reala!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Vin Ian 20, 2012 1:01 pm

Black velvet a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Tu pe ce lume traiesti? Tu nu esti in stare sa pricepi nici macar ce spun sloganurile bisericesti care, cu nerusinare, vii si ni le torni aici, pe un forum ateist

Cum poate cineva sa moara in locul tau, nu te duce mintea sa vezi cu ochii tai ca fiecare om moare pentru el? Daca Isus murea in locul nostru, noi acum am fi fost nemuritori, si nu suntem! Interpretarile tale sunt niste minciuni si manipulari pentru creduli, pentru ca ele nu au nicio baza reala!
Dar noi vom trai vesnic.Diferenta o face locul unde ne vom petrece vesnicia.Isus este Fiul lui Dumnezeu.El a avut aceasta putere sa ia asupra Lui pacatele noastre.Si ce daca este un forum de atei?Voi nu aveti dreptul sa cunoasteti harul si bunatatea lui Dumnezeu?Si pentru voi a murit Hristos!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Vin Ian 20, 2012 1:06 pm

EmaLovesJesus a scris:
Black velvet a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Tu pe ce lume traiesti? Tu nu esti in stare sa pricepi nici macar ce spun sloganurile bisericesti care, cu nerusinare, vii si ni le torni aici, pe un forum ateist

Dar noi vom trai vesnic.Diferenta o face locul unde ne vom petrece vesnicia.Isus este Fiul lui Dumnezeu.El a avut aceasta putere sa ia asupra Lui pacatele noastre.Si ce daca este un forum de atei?Voi nu aveti dreptul sa cunoasteti harul si bunatatea lui Dumnezeu?Si pentru voi a murit Hristos!

Harul si bunatatea asta sunt doar in imaginatia voastra otravita de manipularea religioasa. Tu nu intelegi ce aberatii spui? Vii aici cu nesimtire si incerci sa-mi bagi mie pe gat aiurelile in care crezi tu doh Imi spui mie ca a murit nu stiu ce iudeu pentru mine doh ca asa scrie la cartea ta, ptiu ce penibila esti si nici macar nu-ti dai seama...
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Vin Ian 20, 2012 3:13 pm

Black velvet a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Black velvet a scris:

Harul si bunatatea asta sunt doar in imaginatia voastra otravita de manipularea religioasa. Tu nu intelegi ce aberatii spui? Vii aici cu nesimtire si incerci sa-mi bagi mie pe gat aiurelile in care crezi tu Imi spui mie ca a murit nu stiu ce iudeu pentru mine ca asa scrie la cartea ta, ptiu ce penibila esti si nici macar nu-ti dai seama...Penibili sunteti voi,ateii care traiti fara nici un dumnezeu.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   

Sus In jos

Este oare Isus "Calea" ?????
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Despre Isus-
Mergi direct la: