Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Zodiile si personalitatea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Zodiile si personalitatea   Mier Mai 20, 2009 7:16 pm

nelu a scris:
Soimos a scris:
nelu a scris:
sa inteleg, ca sotiei tale i-ar fi tot una ca tu iubesti o amanta!?
Intelegi foarte gresit.Eu am o sotie pe care o iubesc si atat.

foarte frumos, ma bucur!

Eu sunt un om implicat pozitiv, care actioneaza exclusiv sub imperiul constintei ... sunt corect, iubesc adevarul ... si nimeni nu ma poae obliga sa mint vreodata, si nici vicii gen fumat sau baut nu servesc ... asta ca sa vezi ca exista si o alte Cale decat religia!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Zodiile si personalitatea   Joi Mai 21, 2009 7:50 pm

esti figura
de ce ma "impungi" cu Religia asta
te-am contrazis io vreodata?
------------
o chestie interesanta

"nici vicii gen fumat sau baut nu servesc ... "

sa te cred?

glumesc... cu toate ca ma gandeam la ceea ce inseamna sa crezi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Zodiile si personalitatea   Joi Mai 21, 2009 9:10 pm

Pai nu mi-ai sustinut tu chiar azi idea ca ar exista un crestinism pozitiv ?

Fiecare e liber sa creada ce vrea !
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Zodiile si personalitatea   Vin Mai 22, 2009 8:28 pm

apropo... sa fim un pic si ontopic

crezi in ceea ce spun oamenii despre zodii?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Zodiile si personalitatea   Sam Mai 23, 2009 10:43 am

NU!
Pozitia astrelor si ale constelatiilor nu pot influenta viata unui om.

Mai degraba cred ca unele diferente sau asemanari se pot pune in seama anotimpului in care s-a nascut bebelusul ...
Nimic nu poate fi mai sensibil decat organismul unui bebelus ... si in mod sigur anotimpurile cu specificul lor divers i-l pot influenta ... probabil si prin "raspunsul" pe care il da acest organism sensibil care lupta sa se acomodeze la mediul existent. (frig, caldura, etc)
Asta e doar o parere

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Apr 19, 2010 7:40 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 124
Data de inscriere : 18/04/2010

MesajSubiect: Re: Zodiile si personalitatea   Lun Apr 19, 2010 6:48 am

Omg...voi observati ca orice subiect ati deschide, tot la crestinism
ajungeti?
Anyway, mai e careva pe-aici interesat de astrologie? Ca vad ca ultima
postare e de anul trecut...Mi-ar fi placut sa reiau in discutie urmatoarele:
Arianeshv a scris:
Ne nastem intr-o zodie deoarece din existentele anterioare suntem deficitari si trebuie sa ne insusim anumite calitati pe care nu le avem dezvoltate prea bine. Pana la sfarsitul vietii avem timp! Smile
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Zodiile si personalitatea   Lun Apr 19, 2010 8:42 am

Corinna a scris:
Omg...voi observati ca orice subiect ati deschide, tot la crestinism
ajungeti?
Anyway, mai e careva pe-aici interesat de astrologie? Ca vad ca ultima
postare e de anul trecut...Mi-ar fi placut sa reiau in discutie urmatoarele:
Arianeshv a scris:
Ne nastem intr-o zodie deoarece din existentele anterioare suntem deficitari si trebuie sa ne insusim anumite calitati pe care nu le avem dezvoltate prea bine. Pana la sfarsitul vietii avem timp! Smile
Da, din nefericire tot crestinismul ajungem sa-l dezbatem la fiecare tema.... ce sa-i faci si in jurul nostru, oriunde am privi tot de crestinism dam. Poate intr-o zi o sa dispara si o sa putem si noi sa ne concentram atentia si energia in totalitate asupra unor subiecte mult mai inteligente!

Tu cum crezi ca astrele (planetele) ne pot influenta sau chiar determina existenta? Cunosti mecanismul prin care ele ar putea face acest lucru?
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Zodiile si personalitatea   Lun Apr 19, 2010 12:19 pm

Evident ca nu-l cunosc din studiu personal, la modul stiintelor fixe, dar cum de vreun an am inceput sa studiez astrologie, am observat ca intr-adevar, astrele ne influenteaza. Cum zisese cineva pe-aici, as zice ca asta se explica prin faptul ca fiecare planeta are o energie specifica, mai exact, un ciclu energetic al carei influenta se simte si pe Pamant. Ganditi-va pentru inceput la Luna: se stie ca fazele lunii afecteaza ciclurile de viata ale fiintelor pamantene, si cum zicea si Soimos mai sus, si Soarele la fel, prin anotimpuri...De ce n-am fi afectati deci si de rotatiile planetelor sistemulul?
Repet, nu sunt om de stiinta ca sa pot sa explic mecanismul, dar din cata astrologie am citit, mi-e clar ca determinarile astrologice sunt reale in personalitatea oamenilor.
Ba m-as risca sa afirm ca si curentele religioase si sociale au un cadru astrologic specific in care au aparut si se manifesta...
Sa luam de ex anii 70, cand s-a manifestat cel mai puternic New Age-ul si au aparut o multime de guru's ca mustele dupa ploaie...ei bine, in perioada respectiva , Neptun , planeta responsabila cu latura noastea mistica, de altfel o planeta mare cu rotatie de lunga durata si care are efecte pe plan social, era in Sagetator: zodia cautatorilor de raspunsuri religioase concrete.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Zodiile si personalitatea   Lun Apr 19, 2010 2:46 pm

Nu cunosc destul de multe despre astrologie, dar presupun ca se pot face unele corelatii intre ciclicitatea miscarii planetelor in jurul Soarelui si distributia unor trasaturi ale caracterului uman. La nivel fizic, Pamantul este clar influentat de campul gravitational, magnetic, dar si electric al celorlalte planete. Mareele, fluxul, refluxul, perturbatiile electromagnetice la nivelul magnetosferei si ionosferei, sunt dovezi in acest sens. Cat priveste determinarea de catre astre a evolutiei vietii fiecarui individ in parte, nu stiu ce sa zic, nu am argumentele necesare, dar ma voi documenta!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Corinna
Scutier
Scutier

Varsta : 34
Localizare : Arges
Puncte : 130

MesajSubiect: Re: Zodiile si personalitatea   Lun Apr 19, 2010 5:00 pm

Da, pai pe asta ma bazam si eu in incercarea de a gasi o explicatie stiinfitica (si sunt sigura ca intr-o zi se va gasi): electromagnetism, unde radio si tot felul de alte tipuri de energie (scuze daca spun tampenii, recunosc ca-s paralela cu fizica) ...ceva trebuie sa fie care sa afecteze sistemul solar. Parerea mea e ca de fapt totul in Univers e interconectat , in continua activitate si guvernat de cauza-efect, si asta nu merge intr-o singura directie de la mare la mic, ci toate corpurile si sistemele se influenteaza unele pe altele.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Zodiile si personalitatea   Mier Apr 21, 2010 5:22 am

Corinna a scris:
totul in Univers e interconectat , in continua activitate si guvernat de cauza-efect, si asta nu merge intr-o singura directie de la mare la mic, ci toate corpurile si sistemele se influenteaza unele pe altele.

Asa este, problema care se pune este in a determina masura in care se manifesta determinarea intre elementele unui sistem. Voi face o paralela pentru a scoate in evidenta relatiile care se stabilesc intr-un sistem cu elemente interconectate: toate becurile din Romania sunt interconectate prin intermediul cablurilor electrice de alimentare, dar se determina reciproc doar prin intermediul energiei consumate (daca puterea lor depaseste capacitatea generatoarelor, atunci toate vor lumina mai slab iar cablurile de alimentare se vor supraincalzi), in schimb generatoarele de curent pot determina in mod direct functionarea becurilor.

Am citit argumentele astrologilor, sunt interesante! Posibil sa existe si ceva real in astrologie si poate mai trebuie studiat inca mult timp domeniul pentru a se putea intelege mecanismele prin care proprietatile planetelor pot determina unele lucruri.

Corinna
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Zodiile si personalitatea   Mier Apr 21, 2010 8:36 am

Uite o descoperire personala, desi ma indoiesc ca sutn prima persoana care a realizat asta: exista o corespondenta intre cele 4 elemente de baza in astrologie (si alte stiinte mai esoterice) si tipurile temperamentale, si anume:
Apa - temperament melancolic
Aer - temperament sangvinic
Foc - temperament coleric
Pamant - temperament flegmatic

Si evident, asa cum unei persoane nu ii poate corespunde 100% unul din aceste temperamente ci mereu apar si ceva caracteristici din celelalte, si astrologic, avem in componenta "portretului astrologic" toate cele 4 elemente, in cantitati variabile la fiecare. La mine de exemplu sunt cam in proportii egale, ceea ce ar explica de ce de-a lungul timpului am manifestat alternativ toate tipurile temperamentale , insa parerea mea e ca la cei la care sa zicem, apa predomina cam 80%, mai greu sa ajunga candva sa manifeste un temperament coleric.....
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Zodiile si personalitatea   Mier Apr 21, 2010 3:02 pm

Corinna a scris:

Apa - temperament melancolic
Aer - temperament sangvinic
Foc - temperament coleric
Pamant - temperament flegmatic

Interesanta ideea, felicitari pentru ea!

Voi veni si eu cu o idee, in completare. Incearca sa introduci si elementul spirit pentru a folosi toate elementele caracteristice vietii. Pentru spirit va trebui sa gasesti un corespondent in tipurile de comportament sau poate in altceva... Poti folosi pentaclul pentru a determina proportiile din fiecare element in parte ce alcatuiesc temperamentul unei persoane.

Corinna
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Zodiile si personalitatea   Joi Apr 22, 2010 6:49 am

Hmm..eu as zice mai degraba ca noi SUNTEM spirit, iar elementele acelea au rolul de a-i da o forma in manifestarea umana...
Inca o precizare pe care uitasem s-o fac, si aceste elemente se impart in doua :
Focul si Aerul - pozitive (yang, forta dinamica si creatoare)
Pamantul si Apa - negative (yin, forta de conservare, stabilitatea)
Si legat de fraza : "poti folosi pentaclul pentru a determina proportiile fiecarui element in parte ce alcatuiesc temperamentul unei persoane" : tocmai asta ziceam, ca nu la toata lumea elementele sunt echilibrate, am vazut chiar disproportii mari pe astrogramele unora (si evident fiecare configuratie are scopul ei, dar deja intram in alte subiecte).
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Zodiile si personalitatea   Sam Apr 24, 2010 4:32 am

Corinna a scris:
Hmm..eu as zice mai degraba ca noi SUNTEM spirit, iar elementele acelea au rolul de a-i da o forma in manifestarea umana...

In realitate asa este, dar ma refeream la introducerea notiunii de spirit in conceptele astrologiei.
Citat :
Focul si Aerul - pozitive (yang, forta dinamica si creatoare)
Pamantul si Apa - negative (yin, forta de conservare, stabilitatea)
Si legat de fraza : "poti folosi pentaclul pentru a determina proportiile fiecarui element in parte ce alcatuiesc temperamentul unei persoane" : tocmai asta ziceam, ca nu la toata lumea elementele sunt echilibrate, am vazut chiar disproportii mari pe astrogramele unora (si evident fiecare configuratie are scopul ei, dar deja intram in alte subiecte).
Eu as privi Pamantul ca pe o forta total pozitiva si generatoare de viata!
Pai, tocmai gradul de dezechilibru (nu exista om perfect echilibrat) se poate determina si cuantifica prin intermediul pentaclului. In realitate, pentaclul este o unealta si nu doar un simbol, asa cum este privit de marea majoritate a oamenilor...

Corinna
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Zodiile si personalitatea   Sam Apr 24, 2010 8:13 am

Poti sa detaliezi te rog? Cand am incercat sa-mi imaginez ideea ta cu pentaclul, am vazut o forma regulata, cu unghiuri egale, de aceea am zis ca in realitate in structura unui om exista dezechilibre intre elemente si nu vad cum ar merge.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Zodiile si personalitatea   Sam Apr 24, 2010 10:25 am

Pentaclul are o suprafata circulara iar proprietatile fiecarui punct din interior pot fi determinate prin interpolare intre cele 6 elemente determinante, principiul este acelasi ca la triangulatie.
Despre pentaclu si pentagrama, poti gasi mai multe informatii aici: http://www.magie.paganism.ro/penta.html 

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Zodiile si personalitatea   Joi Iul 29, 2010 8:32 am

Eu cred ca nu este corecta legatura artificiala care se face intre cerul impartit in zodii si personalitatea noastra ....pentru simplul motiv ca Cerul din care venim si ne ducem si in care este Dumnezeu ... nu este Macro-Cosmosul si miscarea astrelor asa cum sunt ele fals percepute de pe punctul numit Terra ...ci este vorba din "cerul" din care ne-am nascut ...adica "microcosmosul" parintilor nostrii ...care ne sunt de fapt singurii Dumnezeii ...de unde si trasaturi specifice care pot chiar fi legate de luna-anotimpul anului in care ne-am nascut ...dar cu ascendenti nu in planete ca Venus sau Jupiter, ci in "ascendentul" parintilor nostrii si eventual in "zodiile" din interiorul acestora ptrecum zodia ficatului, zodia plamanului...sau zodia fundului ...ha ha ha !

Iata o IDEE NOUA (nu cred ca a mai fost exprimata de nimeni) pe care o gasesc mai corect motivata astfel trebuie sa reconsideram Astrologia ... dar in functie nu de diversi astrii ... ci in functie e cei care ne-au daruit viata!
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

MesajSubiect: Re: Zodiile si personalitatea   Joi Noi 11, 2010 9:09 pm

Eu sunt varsator cu ascendent in taur. Asta ce inseamna?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Zodiile si personalitatea   Astazi la 6:07 am

Sus In jos

Zodiile si personalitatea
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 6 din 6Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Ezoterism, Mistere, Conspiratii :: Astrologie, Ezoterism, Paranormal-
Mergi direct la: