Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

SA TRAIESTI ESTE ARTA!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Ada_Pal
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 297
Varsta : 45
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

MesajSubiect: SA TRAIESTI ESTE ARTA!   Vin Mai 02, 2008 8:19 pm

Învățătorul

- Cetatea aceasta este pustie; și totuși, ea nu trezește nici o tristețe. Pare senină și împăcată. De ce crezi că ne plac așa de mult cetățile vechi?

- Pentru că s-au eliberat de obiceiurile omenești.

- Bine, dar cetațile sunt construite tot de oameni.

- Nu. Sunt întîi visate de oameni care s-au eliberat de obiceiuri, apoi sunt construite de oameni care nu își pot permite să aibă obiceiuri și abia apoi sunt locuite de oamenii cu multe obiceiuri.

- Și ce este rău în a avea obiceiuri?

- Nu este rău, dar nu poți înfăptui ceva ce nu înțelegi; pentru că nu îți aparține. Oamenii au înlocuit visele cu obiceiurile, iar dacă ai obiceiuri, nu mai ai vise. Ești doar un îngrijitor și încă unul prost.

- Par foarte periculoase obiceiurile omenești.

- Sunt opusul vieții.

- Cum așa? Nu mi se pare nimic rău în a purta o conversație cu un prieten. A te plimba, a te parfuma, a te purta normal, a trăi după reguli, ca toată lumea.

- Și ce înveți din toate acestea?

- A avea, pînă la urmă, un program de viață corect.

- Un program de viață adevărat, care să ți se potrivească, este un vis. Trebuie să te cunoști bine ca să afli care este acela. Obiceiurile omenești sunt însă acele atitudini despre care crezi că știi totul și despre care, în realitate nu știi nimic; pe care le adopți fără să gîndești, prin imitație. Ele ucid viața din tine, puțin cîte puțin.

- Și cum te poți împotrivi? Cum poți rămîne viu?

- Cel ce știe să asculte, să discearnă mirosuri, atingeri, să simtă și mai ales cine știe să privească, acela nu rămîne neștiutor.

- Toți facem asta.

- Mai mult sau mai puțin. Obiceiurile îl fac pe om neatent. Leneș cu sufletul, pentru că nu mai caută soluții, se mulțumește cu răspunsurile altora.

- Doar atît trebuie să facem?

- Simțurile treze sunt doar treceri spre altfel de înțelegere, dar nu sunt chei.

- Și cheile?

- Pentru asta, trebuie să îți placă să fii un drumeț; un călător. A călători este o artă.

- Ca să construiești, trebuie să ai vise?

- Da, altfel de unde ai ști ce ai de făcut?

- Din cărți!

- Cărțile sunt colecții de vise. Mai mari, mai mici… Doar visătorii le înțeleg cu adevărat. Ceilalți, doar le citesc.

- Un grădinar are vise?

- Firește. Doar că el le primește de la flori. Vezi, pe deasupra, el mai știe și graiul florilor, al păsărilor, al copacilor.

- Dar pădurea? Natura, în general?

- Atîta vreme cît este liberă, pădurea este un izvor de vise. Dacă respecți visele pădurii, poți deveni un locuitor, adică un om liber. Pădurea stăpînită de obiceiurile oamenilor devine un parc plictisitor și nu mai are nimic de spus.

- Păsările visează și ele?

- Cel mai mult. Ai putea spune că ele sunt visul pămîntului, adică libertatea.

- Pasărea mea din colivie mai visează?

- Cu siguranță că nu.

- Și atunci ce să fac? Să îi dau drumul?

- În nici un caz. Să ai grijă de ea, pentru că i-ai luat șansa de a visa și i-ai dat în schimb cîteva obiceiuri, la fel de strîmte ca și colivia în care locuiește.

- Adică nu mai e liberă, depinde de mine.

- Acum, răspunzi pentru viața ei și nu e deloc simplu să răspunzi de viața cuiva; pentru că este foarte greu, aproape imposibil, să o cunoști cu adevărat.

- Vai, ce mă fac?

- O vei privi cu atenție. Dacă se întristează, înseamnă că nu o cunoști și nu te-ai priceput să îi dăruiești ceea ce îi trebuia. Nu ți-ai respectat promisiunea. Dacă o vei privi în continuare, vei înțelege ce îi lipsește și o poți salva de la moarte.

- Da, obiceiurile omenești sunt ca niște colivii, iar visele vin doar la oamenii liberi. Și pentru coliviile oamenilor, a celor atît de mulți, cine răspunde? Cine trebuie să își țină promisiunea?

- Conducătorii lor.

- Ooo… E greu să fii conducător.

- Da, este cel mai greu.

- Și cum devii liber?

- Ascultîndu-ți sufletul.

- Și cum devii un visător?

- Mă tem că la această întrebare nu pot să îți răspund, pentru că, pentru fiecare om, există alt răspuns. Cîți oameni, atîtea răspunsuri. Este secretul vieții fiecăruia dintre noi. Pentru aceasta ne naștem: să aflăm răspunsul.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: SA TRAIESTI ESTE ARTA!   Dum Mai 04, 2008 2:31 pm

Dragut !
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: SA TRAIESTI ESTE ARTA!   Dum Mai 04, 2008 3:12 pm

Ada, tu ai compus scrierea de mai sus? Razz
O intrebare mai intima... Tu ai fost soimu patriei, pioniera, utc-ista sau activista? pirat
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: SA TRAIESTI ESTE ARTA!   Dum Mai 04, 2008 3:36 pm

eu am compus doar poezii de amor intre hurii si Greuceni ........vezi topicul Islam si stiinta ....

am fost si soim si utc-ist insa ciclul s-a oprit fiindca murise Nea Nicu.....

-daca mai vrei detalii am fost aleasa de "activisti"sa -l pupicesc pe Nea Nicu si savanta lui tocmai datorita prestantei mele de UTC-ista Basketball (am refuzat bineinteles....tot mai .sper insa sa-l pup pe Ben Laden pentru farsa creata la 11 Sept )
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: SA TRAIESTI ESTE ARTA!   Dum Mai 04, 2008 3:42 pm

David a scris:
Ada, tu ai compus scrierea de mai sus? Razz:

tinind cont de ultima fraza a textului expus de mine..."Mă tem că la această întrebare nu pot să îți răspund, pentru că, pentru fiecare om, există alt răspuns. Cîți oameni, atîtea răspunsuri. Este secretul vieții fiecăruia dintre noi. Pentru aceasta ne naștem: să aflăm răspunsul" am putea ajunge la o comunicare benefica bazata pe respect pt. crezul si viata+experienta fiecaruia........
Din pacate nu am gasit aceasta atmosfera in forumul lui nea Soimos (parerea mea).
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: SA TRAIESTI ESTE ARTA!   Dum Mai 04, 2008 3:45 pm

H aha ha ...... te-ai suparat ... lasa ca iti trece ...pe calea pe care o urmezi in contactele cu occidentalii si lumea lor ... vei avea mereu parte de acest gen de necazuri !
Asta ... nu ptr ca tu sau cei ca mine nu sunt oameni ...ci din cauza ca noi vorbim si traim in realitati diferite ...noi in cea cotidiana numita Adevar ...iar voi vedeti "adevarul" doar intr-un cer care nici nu exista! ...iar problema apare atunci cand voi va impuneti fantezia voastra cereasca noua oamenilor care traim in lumea asta reala ...fara alt cer...decat in care zboara pasarile cerului ...cer in care fantezia religioasa este doar Fictiune!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Mai 04, 2008 3:47 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: SA TRAIESTI ESTE ARTA!   Dum Mai 04, 2008 3:46 pm

Ada_Pal a scris:
eu am compus doar poezii de amor intre hurii si Greuceni ........vezi topicul Islam si stiinta ....

am fost si soim si utc-ist insa ciclul s-a oprit fiindca murise Nea Nicu.....

-daca mai vrei detalii am fost aleasa de "activisti"sa -l pupicesc pe Nea Nicu si savanta lui tocmai datorita prestantei mele de UTC-ista Basketball (am refuzat bineinteles....tot mai .sper insa sa-l pup pe Ben Laden pentru farsa creata la 11 Sept )
Eu am vrut sa fiu activist, dar a picat Nea Nicu, ca tocmai ma racolasera pe la Gospodaria de Partid.. As fi facut cariera, ca mi place sa vorbesc pe mai multe voci...

Ada_Pal a scris:
David a scris:
Ada, tu ai compus scrierea de mai sus? Razz:

tinind cont de ultima fraza a textului expus de mine..."Mă tem că la această întrebare nu pot să îți răspund, pentru că, pentru fiecare om, există alt răspuns. Cîți oameni, atîtea răspunsuri. Este secretul vieții fiecăruia dintre noi. Pentru aceasta ne naștem: să aflăm răspunsul" am putea ajunge la o comunicare benefica bazata pe respect pt. crezul si viata+experienta fiecaruia........
Din pacate nu am gasit aceasta atmosfera in forumul lui nea Soimos (parerea mea).

Pai, tu nu stii sa zgarii, sa scuipi... Nu ai fost inzestrata cu gherutze ascutzite si dintzisori? Wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: SA TRAIESTI ESTE ARTA!   Dum Mai 04, 2008 3:49 pm

Pe mine m-au dat afara din UTC ca pe la 20 de ani ... adica cu doi ani inainte de caderea lui ceasca ...ai mei au primit aprobarea ptr emigrare in Germania !
Sus In jos
Rada
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Data de inscriere : 02/05/2008

MesajSubiect: Re: SA TRAIESTI ESTE ARTA!   Dum Mai 04, 2008 3:52 pm

Soimos a scris:
Pe mine m-au dat afara din UTC ca pe la 20 de ani ... adica cu doi ani inainte de caderea lui ceasca ...ai mei au primit aprobarea ptr emigrare in Germania !

Pai mata ai ramas soimu patriei si acum... Laughing
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: SA TRAIESTI ESTE ARTA!   Dum Mai 04, 2008 3:56 pm

Eu voiam sa ma fac mai devreme activist, imediat ce am intrat in facultate, sa fac Stefan Gheorghiu.. Lucram la Gospodaria de partid in timp ce faceam facultate... numai ca m-a prins revolutia... Sunt cam de varsta Adei... Smile
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: SA TRAIESTI ESTE ARTA!   Dum Mai 04, 2008 3:57 pm

Ada_Pal a scris:
Pentru aceasta ne naștem: să aflăm răspunsul" am putea ajunge la o comunicare benefica bazata pe respect pt. crezul si viata+experienta fiecaruia........

Pai tocmai raspunsul ti l-am dat ...cel din punctul de vedere al unui occidental !
Nu am facut decat sa incerc sa iti explic ca religiea sau credinta este un lucru care desparte oamenii ...ptr ca ea contine in inima ei samanta exclusivismului ...al carei exponent esti si tu atunci cand ai impresia ca nmumai religia ta e buna si corecta...aceasta abordare duce si acum dar mai ales in viitor la mari conflicte interreligioase.
Singura credinta care e pozitiva este credinta in Stinta ...si fi sigura ca nimeni nu se va certa sau razboi ptr formula chimica a apei.
Asa ca nu te supara cand aflii un raspuns prin comunicare ...un raspuns care nu iti convine tie ...tot asa cum noua occidentalilor nu ne pica bine la ranza falsa voastra moralitate si falsa voastra superioritate existenta doar in mintea voastra (ca si religia) si nu in realitate!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: SA TRAIESTI ESTE ARTA!   Dum Mai 04, 2008 3:58 pm

Rada a scris:
Soimos a scris:

Pai mata ai ramas soimu patriei si acum... Laughing

Da ... ar soimu ..fie el si al patriei ... are gheare si cioc de vultur!
Sus In jos
Rada
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: SA TRAIESTI ESTE ARTA!   Dum Mai 04, 2008 6:35 pm

Soimos a scris:

Da ... ar soimu ..fie el si al patriei ... are gheare si cioc de vultur!
Nu ma tem, ca stiu sa trag cu pistolul! Smile
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: SA TRAIESTI ESTE ARTA!   Dum Mai 04, 2008 6:56 pm

Degeaba sti sa tragi cu pistolul ...cand acesta nu i-a foc !
Sus In jos
Rada
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: SA TRAIESTI ESTE ARTA!   Dum Mai 04, 2008 7:18 pm

Daca tot s-a deschis aici topic(desi cred ca ar fi indicat sa nu se mai deschide atatea topice pentru cate un articol ori citat, ci sa se incadreze intr-o tema mai mare, schimbandu-se doar titlul...), putem vorbi despre ARTA DE A TRAI in continuare. Viata este o sansa care i se da omului. Faptul ca ni se da corp fizic este un avantaj, deoarece ne putem folosi de el ca de o trambulina spre evolutie spirituala.
Asiaticii spun:"Traieste fiecare zi ca si cum ar fi ultima zi din viata ta!" Adica, sa traiesi la cel mai inalt nivel posibil AICI si ACUM. Trecutul e iluzie, viitorul inca nu exista. Prezentul este ceea ce conteaza.
Printre meditatiile Zen am gasit una care s-ar potrivi cu ceea ce spun... Sa ai o floare si sa meditezi asupra ei, ca si cum intreaga lume dispare si ceea ce exista pentru tine este doar floarea respectiva... Aceasta meditatie se poate aplica si unei persoane... Asa este mult mai aproape de noi si, cine este aproape in inima este aproape, chiar daca este departe...Iar cine este departe in inima este departe chiar daca fizic este aproape.
De multe ori pierdem ocazia sa ne bucuram de cei dragi, fara sa ne dam seama ca s-ar putea ca sa nu mai avem sansa sa-i mai reintalnim pana la sfarsitul existentelor si reintegrarea noastra in Realitatea Ultima... Asadar, sa traim plenar in prezent, ACUM si AICI! Smile
Sus In jos
Efrit
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 62
Data de inscriere : 24/04/2008

MesajSubiect: Re: SA TRAIESTI ESTE ARTA!   Lun Mai 05, 2008 11:51 am

eu n-o sa inteleg niciodata disperarea asta de "a trai 100%", de "a se realiza", de "a reusi" in viata cu orice pret, fuga si gafaiala dupa o situatie sociala "de invidiat", dupa avere ! deseori, societatea face din oameni niste animale depresive. de ce sunt atatia oameni nefericiti? de ce ii lasa nervii pe unii? pentru ca sunt supusi presiunii sociale, care a decretat ca o meserie este mai presus decat alta, ca un partener de viata este mai presus decat altul, ca o clasa sociala este mai presus decat alta...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: SA TRAIESTI ESTE ARTA!   Lun Mai 05, 2008 2:47 pm

Aici atingi o problematica foarte actuala si n u numai atat...

Aici este vorba de o "cerinta sociala" a societatii de consum(capitaliste) care doreste sa angreneze membrii ei cu ispita "reusite materiale" ...care este vanduta oamenilor ca si "cultu al muncii" fiind de fapt mecanismul de baza societatii coorporatiste ... in care ptr a trai "in rand cu lumea" ... din p de v. al confortului si a consumului ...ti se cere sa faci un pact cu Mefisto ... si sa iti vinzi cei mai buni ani de viata in schimbul celor ravnite .... si astfel muncind si trudind ...nu esti decat un SCLAV (modern) care intradevar obtine tot ceea ce isi doreste, ba in plus sustine si o suprastructura politico-administrava care traieste bine in carca "sclavilor moderni" ...care atunci cand termina de platit "luxul" pe care si l-a permis ...a terminat si .... viata.
Aceasta este societatea coorporatista occidentala in care esti ademenit cu comfort si bunastare ... si daca nu reuseste "ademenirea" ... esti ajutat sa poti ... ba chiar fortat ... sa intri in aceasta hora!
Concluzia?

Totul are pretul sau!!! ...nimic nu e pe gratis

...iar comfortul si bunastarea occidentala ...cu atat mai mult!!!

Dar oare exista o alta optiune mai buna????
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: SA TRAIESTI ESTE ARTA!   Astazi la 4:36 am

Sus In jos

SA TRAIESTI ESTE ARTA!
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Cultura, Loisir, Bla Bla :: Muzica si alte arte-
Mergi direct la: