Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

ROMÂNI CELEBRI ... DAR NECUNOSCUȚI ÎNCĂ

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: ROMÂNI CELEBRI ... DAR NECUNOSCUȚI ÎNCĂ   Vin Mai 02, 2008 8:27 pm

* Rachetele expediate de la Cape Kennedy și aripile „Delta” au fost inventate la Sibiu încă din 1555! Onest, Robert Charroux a semnalat acest eveniment, cu toate amănuntele necesare și cu o firească uimire că „istoria oficială” a „reușit” să‑l neglijeze… Racheta spațială cu trei etaje de carburant solid („model Cape Kennedy”) a fost inventată în 1529 și trimisă în spațiu cu succes în 1555, în prezența a mii de spectatori. Performer: Conrad Haas, șeful Depozitului de Artilerie de la Sibiu (1550‑1570). Această informație și următoarele provin dintr‑un vechi manuscris descoperit de prof. Doru Todericiu, în 1961, la biblioteca din Sibiu. Lista invențiilor menționate în manuscris conține: rachetă cu două etaje de ardere (1529); rachetă cu trei etaje (1529), baterie de rachetă (1529), căsuță zburătoare (1536), experimentarea principiului arderilor necesare la racheta cu mai multe etaje (1555), utilizarea aripioarelor de stabilizare având forma literei delta (1555)…

„Căsuța zburătoare”, propulsată în aer de rachetă, nu era nimic altceva decât anticiparea cabinei spațiale folosită de cosmonauți începând cu anii 50!… În lucrare erau menționate și pulberile lui Ioan Românul din Alba Iulia.

* Radioactivitatea artificială a fost descoperită de o savantă de la Facultatea de Științe București, și însușită apoi de Marie Curie (de origine iudaică) și întrebuințată pentru distrugere.

Cerând un grad superior la facultate, savanta româncă îi scria regelui Carol al II‑lea:

„Numirea mea s‑ar putea face pe aceeași cale excepțională ca și a domnilor recomandați de dl. Perrin, ca o recompensă a descoperirii radioactivității artificiale, care este a mea și de al cărui fruct s‑a bucurat d‑na Joliot‑Curie, recomandată de însuși dl. Perrin pentru Premiul Nobel. (…)Domnul Decan al Facultății de Științe și o parte din profesori mă sacrifică pentru a nu‑i nemulțumi pe dl. Perrin și pe soții Joliot‑Curie, de care, zic dumnealor, au nevoie.”

Veșnicile „plecăciuni” față de cei de afară, bogați, deci deștepți și merituoși! Nedreptățita savantă înființase din proprie inițiativă Catedra de Radioactivitate de la Facultatea de Științe București…
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: ROMÂNI CELEBRI ... DAR NECUNOSCUȚI ÎNCĂ   Sam Mai 03, 2008 9:27 am

* 1827 ‑ Petrache Poenaru (secretarul lui Tudor Vladimirescu) ‑ este inventatorul stiloului (tocul rezervor).

* 1858 ‑ București ‑ primul iluminat cu petrol al unui oraș din lume și prima rafinare a petrolului.

* 1880 ‑ Dumitru Văsescu ‑ construiește automobilul cu motor cu aburi.

* 1881 Alexandru Ciurcu ‑ obține un brevet din Franța prin care prevede posibilitatea zborului cu reacție.

* 1885 Victor Babeș ‑ realizează primul tratat de bacteriologie din lume.

* 1886 Alexandru Ciurcu ‑ construiește prima ambarcațiune cu reacție.

* 1887 C. I. Istrate ‑ Friedelina și franceinele.

* 1895 D. Hurmuzescu ‑ descoperă electroscopul.

* 1899 C.I. Istrate ‑ o nouă clasă de coloranți.

* 1900 Nicolae Teclu ‑ bacul cu reglarea curentului electric și gaz.

* 1904 Emil Racoviță ‑ biospeologia

* 1905 Augustin Maior ‑ telefonia multiplă

* 1906, 18.03 ‑ Traian Vuia ‑ avionul cu tren de aterizare pe roți cu pneuri; cu „Vuia I” acesta reușește prima decolare fără să folosească nici un mijloc apărător, numai cu aparate aflate la bord (în fapt, primul avion din istorie).

* 1906 A.A. Beldiman ‑ aparatul hidraulic cu daltă de percuție pentru sondaje adânci.

* 1908 Lazăr Edeleanu ‑ prima rafinare în lume a produselor petroliere cu bioxid de sulf.

* 1908 Acad. Nicolaie Vasilescu ‑ Karpen ‑ „pila Karpen”, care funcționează încă, neîntrerupt, de aproape 100 de ani!

* 1910 iunie ‑ Aurel Vlaicu ‑ lansează primul avion din lume fuselat aerodinamic.

* 1910 Tache Brumărescu ‑ mașina de tăiat sulf.

* 1910 Ștefan Procopiu ‑ efectul circular al discontinuităților de magnetism.

* 1910 Gh. Marinescu ‑ tratamentul paraliziei generale.

* 1910 ‑ Henri Coandă reușește primul zbor al unui avion cu reacție (fabricație proprie).

* 1910 Ioan Cantacuzino ‑ „fenomenul Cantacuzino” (aglutinarea unor microbi).

* 1913‑1916 Ioan Cantacuzino ‑ vaccinarea antiholerică (metoda Cantacuzino)

* 1916 D. Danielopolu ‑ acțiunea hipertensivă a digitalei

* 1918 Gogu Constantinescu ‑ întemeiază o nouă știință: sonicitatea.

* 1920 Emil Racoviță ‑ pune bazele Institutul de Speologie Cluj (primul din lume)

* 1920 ing. Gheorghe Botezatu ‑ a calculat traiectoriile posibile Pământ ‑ Lună, folosite la pregătirea programelor „Apollo” (al căror părinte a fost sibianul Herman Oberth); el a fost și șeful echipei de matematicieni care a lucrat la proiectul rachetei „Apollo” care a dus primul om pe Lună (ca un fenomen de sincronicitate Apollo a fost unul dintre Gemenii Divini…)

* 1921 Aurel Perșu ‑ automobilul fără diferențial, cu motor în spate (de forma „picăturii de apă”)

* 1921 Nicolae Paulescu ‑ descoperă insulina; pentru că era un anti‑mason virulent, Premiul Nobel l‑au primit canadienii F. Banting și J.R.J. McLeod pentru această descoperire…

* 1921, decembrie Ștefan Procopiu ‑ Fenomenul Procopiu (depolarizarea luminii)

* 1922 C.Levaditi și Sazevac ‑ bismutul ca agent terapeutic împotriva sifilisului.

* 1925 Traian Vuia ‑ generatorul de abur cu ardere în cameră închisă și cu vaporizare instantanee

* 1930 Elie Carafoli ‑ avionul cu aripă joasă

* 1933 Henri Coandă ‑ aerodina lenticulară (farfuria zburătoare)

* 1938 Henri Coandă - efectul Coandă

* 1938 Henri Coandă ‑ discul volant.

* 1952 Ana Aslan ‑ gerovital H3

O sincronicitate uimitoare a fost sesizată de unele persoane: vehiculul descris de profetul biblic Ezechiel a fost asemuit cu ingenioasele centuri zburătoare testate de americani în 1961, dar, deși americanii au fost creditați ca autori ai invenției, adevăratul inventator este Justin Capră care, în 1958 a proiectat, realizat și zburat cu un astfel de aparat. Acum, acest aparat a fost îmbunătățit și este folosit (cu o autonomie de 30‑40 minute) pentru salvarea rapidă de pe platformele marine și pentru supravegherea zonelor forestiere.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: ROMÂNI CELEBRI ... DAR NECUNOSCUȚI ÎNCĂ   Vin Mai 09, 2008 6:58 am

Stiati ca...Un crater de pe lună poartă numele lui…Spiru Haret?

Aceasta deoarece savantul român a demonstrat că axa mare a elipsei pe care se deplasează Pământul în jurul soarelui este de o mărime variabilă, creând premisele de bază ale astrofizicii moderne.
Sus In jos
Med
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 33
Varsta : 40
Puncte : 0
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: ROMÂNI CELEBRI ... DAR NECUNOSCUȚI ÎNCĂ   Dum Mai 11, 2008 8:56 am

Dar oare dacul Pileati de la Pont(Euxin) ...adica ala care l-a mazilit pe Isus ...nu e celebru?
Sus In jos
Rada
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Data de inscriere : 02/05/2008

MesajSubiect: Re: ROMÂNI CELEBRI ... DAR NECUNOSCUȚI ÎNCĂ   Dum Mai 11, 2008 10:22 am

Med a scris:
Dar oare dacul Pileati de la Pont(Euxin) ...adica ala care l-a mazilit pe Isus ...nu e celebru?

Cine e ala, ca nu am auzit de el?!!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: ROMÂNI CELEBRI ... DAR NECUNOSCUȚI ÎNCĂ   Dum Mai 11, 2008 10:56 am

Probabil se refera la Pilat din Pont
Sus In jos
Rada
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Data de inscriere : 02/05/2008

MesajSubiect: Re: ROMÂNI CELEBRI ... DAR NECUNOSCUȚI ÎNCĂ   Dum Mai 11, 2008 11:27 am

Hackerii români sunt considerați printre cei mai buni (și mai periculoși) din lume. „Distracția” (conform declarației lor, ei nu fură informații, ci doar doresc să își dovedească … valoarea) celor „5 magnifici de la Răsărit” a obligat CIA să trimită o delegație la București… Printre site‑urile “sparte” de ei: US Army, US Air Force, US Navy, NASA, Coast Guard, departamente federale, etc…
Sus In jos
Zeus
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 108
Puncte : 11
Data de inscriere : 18/04/2008

MesajSubiect: Re: ROMÂNI CELEBRI ... DAR NECUNOSCUȚI ÎNCĂ   Dum Mai 11, 2008 8:31 pm

Rada a scris:
Hackerii români sunt considerați printre cei mai buni (și mai periculoși) din lume. „Distracția” (conform declarației lor, ei nu fură informații, ci doar doresc să își dovedească … valoarea) celor „5 magnifici de la Răsărit” a obligat CIA să trimită o delegație la București… Printre site‑urile “sparte” de ei: US Army, US Air Force, US Navy, NASA, Coast Guard, departamente federale, etc…
Asta e o rusine ...nu un merit!

E ca si cum te-ai lauda ca cei mai mari banditi ...sunt banditii nostrii!
Sus In jos
http://forum-anti-christi.forumers.ro
Hades
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 92
Varsta : 31
Localizare : Subteran
Data de inscriere : 09/05/2008

MesajSubiect: Re: ROMÂNI CELEBRI ... DAR NECUNOSCUȚI ÎNCĂ   Lun Mai 12, 2008 11:36 pm

Eu n-am nimic impotriva faptului ca avem oameni foarte buni, chiar daca e vorba de hack-ereala... "Cei 5 magnifici" chiar suna bine... Very Happy
Sus In jos
http://astroviata.blogspot.com
leeloo
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 42
Localizare : israel
Data de inscriere : 11/05/2008

MesajSubiect: Re: ROMÂNI CELEBRI ... DAR NECUNOSCUȚI ÎNCĂ   Mier Mai 14, 2008 9:05 pm

offff! sa fii hacker e o mandrie, sa fie cei mai buni din lume e o mandrie nationala!
cracker-ii sunt raii, cei care provoaca toate relele pe net...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ROMÂNI CELEBRI ... DAR NECUNOSCUȚI ÎNCĂ   Sam Mai 17, 2008 12:23 pm

leeloo a scris:
offff! sa fii hacker e o mandrie, sa fie cei mai buni din lume e o mandrie nationala!
cracker-ii sunt raii, cei care provoaca toate relele pe net...

Astya spui ptr ca ti se pare hackeritul ceva grozav ...dar te asigur ca nu e nimic grozav .... decat 1 la un milion de cazuri intalnesti geniu!

Dupa voi pana si sa fii Al Capone o fi o mandrie!
Sus In jos
leeloo
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: ROMÂNI CELEBRI ... DAR NECUNOSCUȚI ÎNCĂ   Dum Mai 18, 2008 7:15 am

care "dupa voi"? eu ma reprezint pe mine pe forumul acesta, nu port drapelul national, ci numai o rochita fara maneci, ca-i cald! Very Happy
la ce faceam eu observatie? la un termen care este folosit gresit...
daca esti rau nu esti hacker ci cracker, asta-i tot!
cat despre geniu, e adevarat, sunt putini, ceilalti sunt numai niste oameni deosebit de inteligenti. Very Happy
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ROMÂNI CELEBRI ... DAR NECUNOSCUȚI ÎNCĂ   Dum Mai 18, 2008 12:44 pm

A fi hacker nu cere nici o inteligenta deosebita ...ci doar o oarecare specializare medie in informatica, experienta multa dar negativa in folosirea a tot felul de programe facute de altii ...si multa nesimtire!
Altceva nimic!
Sus In jos
leeloo
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: ROMÂNI CELEBRI ... DAR NECUNOSCUȚI ÎNCĂ   Dum Mai 18, 2008 7:07 pm

cu riscul de a fi considerata incapatanata, repet ca nu se foloseste corect termenul de hacker pentru cei care sparg conturi pentru a suti banii, trimit virusi (tot ce-i rau de facut pe net) ...ci ala de cracker...
cautati intelesul celor doi termeni intr-un dictionar si apoi putem discuta despre asta Very Happy
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: ROMÂNI CELEBRI ... DAR NECUNOSCUȚI ÎNCĂ   Dum Mai 18, 2008 7:20 pm

Nu am discutat termenul de hacker ...ci spuneam ca Hackuitul patrunderea in calculatorul cuiva ptr a obtine informatii desppre posesor etc ...nu este nici moral ...si nici nu cere inteligenta deosebita ...decat un pic de antrenament si o doza mare de rautate, imoralitate si parsivism!
In rest programe ptr a face asa ceva ...se gasesc cu miile!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: ROMÂNI CELEBRI ... DAR NECUNOSCUȚI ÎNCĂ   

Sus In jos

ROMÂNI CELEBRI ... DAR NECUNOSCUȚI ÎNCĂ
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Istoria, Politica si Societatea, sub vremuri :: Istorie :: Istoria romanilor-
Mergi direct la: