Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Alimentatia, sexul, casatoria si religia

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
No Name
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 170
Data de inscriere : 26/04/2008

MesajSubiect: Re: Alimentatia, sexul, casatoria si religia   Mar Mai 06, 2008 7:11 pm

ortodocsii sunt naivi precum sunt islamistii....

nici o diferenta ...unii au scapat de dracu si ceilalti au dat de masa diavolului .. What a Face
Sus In jos
Terro
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 98
Data de inscriere : 25/04/2008

MesajSubiect: Ce spune BIBLIA despre sex, metode contraceptive sau perversiuni sexuale?   Sam Mai 10, 2008 1:32 pm

Propun spre dezbatere problema folosirii metodelor contraceptive in lumina invataturilor biblice. Unii ortodocsi, precum si penticostalii, sustin ca acestea sunt interzise total. Altii, precum neoprotestantii, sustin ca prezervativul nu ar fi interzis.

In plus, referitor la perversiune sexuala, majoritatea sustin ca este perversiune doar practicarea sexului intre persoane de acelasi sex, iar intre barbat si femeia sa in pat, Domnul nu s-ar baga, ei fiind liberi sa practice sexul asa cum ei doresc.

Care este adevarul, asadar, conform invataturilor biblice?
Se pare ca noi punem mai mare accent pe versete, dar cand e vorba de viata reala si de pacat, nu consideram important sa discutam!
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 170
Data de inscriere : 26/04/2008

MesajSubiect: Re: Alimentatia, sexul, casatoria si religia   Sam Mai 10, 2008 1:51 pm

citeste 1 CORINT 7;1-40 . Wink
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 86
Data de inscriere : 19/04/2008

MesajSubiect: Re: Alimentatia, sexul, casatoria si religia   Sam Mai 10, 2008 7:02 pm

no name a scris:
deci ..cine mananca carne este pacatos ? Basketball

e prea usor ...pacatul ... clown clown clown

totusi daca cititi ROMANI 14 ....sunt destule lucruri lamuritoare .!

.................................................................................................................
Sint mule feluri de pacate,si nu te invinuieste nimeni daca maninci sau nu.Asta reflecta doar,daca crezi sau nu pe Dumnezeu,ca creiator.Si poti citi ca confirmare Isaia 66 17.Nu trebuie insa sa crezi sau faci ce scrie in Biblie,e mult mai comod sa cauti tot felul de alibiuri prin epistole,numai sa nu faci cum e scris.Cu stima
Sus In jos
fortuna
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 04/05/2008

MesajSubiect: Re: Alimentatia, sexul, casatoria si religia   Dum Mai 11, 2008 11:07 am

Doar nu o sa ii invete Biblia pe medicii nutritionisti ce e bine sa mancam si ce nu!

Si nici nu cred ca Dumnezeu ne va acuza de pacatul ca am ascultat de medic si nu de popa!
Sus In jos
Hades
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 92
Data de inscriere : 09/05/2008

MesajSubiect: Re: Alimentatia, sexul, casatoria si religia   Lun Mai 12, 2008 7:29 pm

Pai, eu stiam ca perversiune e atunci cand unul din parteneri nu consimte la infaptuirea acelui act sexual pe care doreste altul sa-l faca... S-a inteles ceva din ce am zis?
De exemplu, ea nu vrea sa-i faca lui sex oral, lucru pe care el il doreste. Deci e perversiune din punctul ei de vedere, daca ea nu vrea din principiu (orice o insemna asta, e sigur ca niciodata nu va dori) sa faca sex oral.
Insa, daca ea nu vrea doar fiindca se simte grabita, presata, nepregatita sau mai stiu cum, atunci lucrurile se schimba si solutia e la indemana lui, daca e indeajuns de destept s-o gaseasca si s-o foloseasca...

Cat despre contraceptie, eu zic ca e o chestie cat se poate de sanatoasa. 6 miliarde de oameni sunt prea mult(i) pentru planetutza asta... lol! Pot fi si alte motive: cuplul sa nu se descurce din punct de vedere material si afectiv, sa nu fie pregatit etc...
Sus In jos
http://astroviata.blogspot.com
Hades
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 92
Data de inscriere : 09/05/2008

MesajSubiect: Re: Alimentatia, sexul, casatoria si religia   Lun Mai 12, 2008 7:37 pm

Fortuna draga, insisi nutritionistii si medicii zic ca cea mai buna dieta e postul... De luat aminte. Oare de ce?
Sus In jos
http://astroviata.blogspot.com
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Alimentatia, sexul, casatoria si religia   Lun Mai 12, 2008 7:43 pm

fortuna a scris:
Doar nu o sa ii invete Biblia pe medicii nutritionisti ce e bine sa mancam si ce nu!

Si nici nu cred ca Dumnezeu ne va acuza de pacatul ca am ascultat de medic si nu de popa!
aca ar asculta oameni de medic in privinta regimului alimentar sigur ca ar fi mai aproape de ce zice Biblia decit ce zic crestini ca-i invata apostoli.Sa nu zic Isus ,ca Isus asa ceva nu a invatat pe nimeni.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Terro
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 98
Data de inscriere : 25/04/2008

MesajSubiect: Trup-Spirit-Suflet in lumina Cartilor Sfinte   Joi Mai 15, 2008 2:00 pm

Omul este caracterizat de catre Isus Hristos ca fiind “corp si suflet”(Mat.10, 28 ) (suflet se refera aici la inaltele facultati ale omului, capacitatea intelectuala cu care el comunica cu Dumnezeu), sau “corp si duh”(duh face referire la aceeasi inalta facultate) de catre Pavel(Cor.7,34). Asadar, copul include atat aspecte fizice, cat si cele emotionale ale persoanei.
[/quote]
Nu este nici un asadar deoarece Isus nu este o somitate deosebit de competenta din p de v stintific ...ci eventual doar uin falsificatyor de bauturi alcoolice (vin)
Despre chestii stintifice ...sa lasam sa vorbeasca oamenii de stinta ...e corect?

Citat :

Niciodata Vechiul sau Noul Testament, cu referire la om, nu denota ca "Ruah" ar putea fi o entitate inteligenta, capabila de sentimente si care sa existe aparte de corpul fizic.
Evident ...ptr ca religia ii transforma pe oamenii in "Oi smerite" ...ai auzit vreodata ca o oaie sa aibe pareri referitoare la vre-o tema?

Citat :

Pavel vorbeste atat despre unirea dintre trup si spirit, cat si despre cea dintre trup-spirit-suflet. El le pune intr-o anumita ordine, deloc intamplatoare: Duhul, apoi Sufletul si apoi Trupul. Cand Spiritul este sfintit, mintea este sub control divin. Mintea sfintita va influenta sfintirea Sufletului(dorintelor, simtamintelor, emotiilor).
Si cand zici sfintire ...te referi la imbrobodirea religioasa ...sau la studiul stintelor naturii?

Citat :

Daca in noi se va realize sfintirea, ne vom purta corespunzator cu corpul nostru fizic, vom avea grija de sanatatea noastra. Trupul devine un instrument sfint prin care il slujim pe Dumnezeu.

Cum ? ...Invartyindu-ne cu cadelnita cu fum si tragandu-i limbi mai lungi ca lui ceausescu ...sau folosindu-ne Ratiunea si Coinstiinta cu care ne-a doatat la nastere?

Citat :

"Dumnezeul pacii sa va sfinteasca El insusi pe deplin; si duhul vostru, sufletul vostru si trupul vostru, sa fie pazite intregi, fara prihana la venirea Domnului nostru Isus Hristos." (1 Tes. 5, 23).

Care e ala ?
Cel care a promis ca va aduce SABIA ...si s-a tinut de cuvant?
Pai ce-ar fi sa-l dam mai bine dracului ...adica lu tac-su?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Alimentatia, sexul, casatoria si religia   Dum Mar 21, 2010 7:40 am

Daca tot se apropie Pastele, de ce sa nu vorbim putin si despre alimentele ritualice ale acestei sarbatori?

Pentru umplerea burdihanelor crestine, in fiecare an, se face un adevarat carnagiu ritualic in randul unor animalute dragute, asa cum sunt mieii. Eu, desi n-am vazut extraterestri, trag totusi nadejdea sa existe si sa aiba vreo sarbatoare in care sa prefere crestinii fragezi, preparati dupa metode proprii si gustoase pentru ei. Spun asta in speranta de a sensibiliza (daca este posibil asa ceva) opinia crestinilor privitoare la acest sacrificiu de Paste si diminuarea acestei barbarii!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Alimentatia, sexul, casatoria si religia   Dum Mar 21, 2010 6:27 pm

nu-ti place carnea de miel?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Alimentatia, sexul, casatoria si religia   Dum Mar 21, 2010 9:16 pm

Dar de faptul ca Isus recomanda eucharistia ai auzit?

Adica in loc sa sacrifici in mod barbar niste animale care au si ele suflet ... sa frangi ca sacrificiu ritual painea si sa bei o gura de vin ... de acestea ai auzit?

Sau tu esti evreu si preferi de pasti sa sacrifici un biet mielutz asa cum iti cere Legea Torei?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Alimentatia, sexul, casatoria si religia   Lun Mar 22, 2010 8:26 am

pastele este o sarbatoare Evreiasca.

apai ca or preluat-o si "crestinii" ce pot io face!?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Alimentatia, sexul, casatoria si religia   Lun Mar 22, 2010 4:24 pm

Decat sa intelegi ca tot crestinismul este furat de la evrei!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Alimentatia, sexul, casatoria si religia   

Sus In jos

Alimentatia, sexul, casatoria si religia
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: