Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Satan ...ce stim despre el

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

care religie e cea mai satanista ?
 Satanismul modern care iti cere sa fi inteligent
 Islamul cu actele sale de terorism?
 Crestinismul cu ... inchizitii arderi pe rug a oamenilor de stinta si a prea frumoaselor numite vrajitoare?
Vezi rezultatele
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Mier Noi 05, 2008 10:11 pm

remussatala a scris:
Minciuna din religie într-adevăr poate atinge niște culmi ale stupidității extraordinar de spectaculoase.
Satanismul poate că ar fi trebuit să valorifice acest spectacol.

Eu cred că un post TV specializat pe ridiculizarea religiilor ar cam fi indicat să apară pe undeva dacă nu și a apărut pe undeva.

Cred că ar putea avea succes așa ceva.

Chiar un post de TV ptr asa ceva ...nu cred ca isi justifica existenta.

Dar documentare... bine documentate ... sunt cu miile!
Pacat ca la TV -Romana nu prea sunt prezentate ...spre deosebire de TV Germana unde sunt zilnic!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Joi Noi 06, 2008 12:10 am

Faptul că documentare sunt cu miile e un argument pentru necesitatea înființării unui post TV antireligie.

Noi aici avem multe posturi religioase.

Touiși eu am mai observat că lipsesc confruntări directe dintre adeii antireligie și religioși.

Eu știu că religioșii evită pe cât posibil astfel de confruntări și afișează un soi de aroganță cu care încearcă să-și motiveze această atitudine.

Interesant ar fi de reținut și că cică e scris că în zilele din urmă vor fi hulitori, priginiri, teascul mâniei va trebui călcat, Pământul va arde cu tot ce e pe el și astea toate din cauza diavolului care răcnește ca un leu și caută pe cine să înghită.

Deci cu cât ar fi mai multă propagandă antireligie cu atât și ei ar zice: "Uite se împlinește ce este scris!!!".
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Joi Noi 06, 2008 5:06 pm

Ce iti scapa tie este faptul ca acest gen de preziceri gen sfarsitul lumii au fost raspandite inaintea de Isus ....si ptr ca erau la moda Isus le-a adoptat si impartasit ...dar din pacate nici unii nu au apucat sa vada sfarsitul lumii!

Cat despre propaganda religioasa ...ramane valabil ce scrie in 2 Tesaloniceni 4 unde zice clar ca in bisericile vremii de pe urma diavolul si-a instalat scaunul si este slavit ca fiind Dumnezeu !

Despre asta ce spun religiosii?
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Joi Noi 06, 2008 6:43 pm

Uneori m-am mai gândit că cel mai mare dușman al religiei e de fapt ignoranța și nicidecum combaterea.
Popii sunt mult mai speriați când se văd ignorați decât atunci când sunt combătuți.
Mai de dorit ar fi pentru popi ca ei să fie cei "prigoniți" și tot ei să o facă pe ignoranții cu cei ce îi atacă.

Ceea ce e important e ca atacul religiilor să nu fie un scop în sine ci să fie doar o formă de distracție.

Minciuna poate atinge culmi spectaculoase de stupiditate atunci când se împiedică de ea însăși.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Vin Ian 02, 2009 9:20 am

pai nu ai gandit prea corect!
Ignoranta este cel mai mare Prieten al religiilor si nu dusmanul ei !
Omul ignorant ...incult si irational poate CREDE orice ca nu-i asa Credinta e un dar de la Fumnezeu zice sarlatanul de popa !

Cel mai mare dusman al religiei este CUNOASTEREA ...ptr ca stinta aduce la suprafata probe incontestabile care contrazic minciuna religioasa si astfel lucreaza activ si competent la desfintarea ei!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Vin Ian 02, 2009 10:35 am

Și totuși dacă nu ai prea mare grijă la combătutul religiilor cam riști să transformi religioșii în niște martiri care cu bunătatea și dragostea pe care o au ei, te vor ierta și vor începe să se roage pentru tine. Hristos e un martir!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Vin Ian 02, 2009 2:12 pm

remussatala a scris:
Hristos e un martir!
Da dar ptr a ajunge asa ...asta se plateste cu viata!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Vin Ian 02, 2009 3:02 pm

Nu trebuie musai să mori pentru a deveni martir pentru că depinde ce fel de martir vrei să fi. Depinde unde și pentru cine vrei să fi martir. Simplul fapt de a te lăsa lovit chiar și simbolic pentru ca mai apoi să-ți trâmbițezi iertatea pe care o oferi e cam tot aia.Păcatul și iertarea sunt cam aproape tot mecanismul. Dacă ai iertat "agresiunea" cuiva pentru o anumită cauză ești martir al acelei cauze. Evident că în cazul creștinismului acea cauză cică e în cer.Ăsta e scopul. Tu stai ca prostu' și îți storci imaginația ca să visezi cerul, în timp ce alții să fie liberi prin asta să facă ei legea pe pământ.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Vin Ian 02, 2009 6:55 pm

Bine ...ptr mine aceasta problema nu are importanta deosebita ...de aceea te las la parera ta ...desi e dovedit chiar si de cazul ceausestilor ca moartea ajuta mult la martiraj!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

Varsta : 36
Localizare : Focsani
Puncte : 245

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Vin Ian 02, 2009 7:39 pm

Depinde și de nivelul la care vrei să te impui. Unii vor să se impună doar în bisericuța lor iar alții vor să se impună doar în familia lor. Religia e un sistem care funcționează generalizat și la firul ierbii și nu doar în masă sau instituționalizat.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Vin Ian 02, 2009 9:27 pm

Asa este draga Remus ...aici ai dreptate 100%
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Lun Ian 05, 2009 6:43 pm

Aș Vrea să mai adaug încă ceva în legătură cu ceea ce cred despre satan ăsta.

Eu privind la mai multe lucruri de pe lumea asta dar mai ales urmărind serialul LOST acum recent pentru că l-am descărcat de pe internet zilele ăstea am avut o revelație și anume:

Niciodată nu trebuie să ai încredere în oamenii sinceri și în oamenii cu care ai stat împreună mai mult sau mai puțin timp! Ci să ai incredere numai în oamenii cărora le cunoști foarte bine dușmanii!

Eu cred că ăsta e un sfat înțelept pentru situațiile mai de limită așa ca în serialul LOST. Însă uite că religia care e o școală a minciunii a avut un leac până și pentru acest sfat înțelept și și-au fabricat ei un "dușman" și anume satan.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Mar Ian 06, 2009 10:11 pm

Dar ce te faci daca un om normal nu are dusmani?
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Mier Ian 07, 2009 12:36 pm

Am precizat că ăsta ar fi un sfat înțelept pentru situațiile mai de limită. Însă dacă un om "normal" nu are dușmani cred că ne putem îndrepta privirile și spre competitorii care fie se tem de el sau fie ar frea să îl elimine. Dar orice om normal cred că e certat cu cineva. Însă cred că e un sfat înțelept pentru niște situaii în care domnește mai ales frica, nesiguranța și neîncrederea.
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Varsta : 23
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Mar Ian 27, 2009 1:20 pm

unu la mana , legat de Satan , cum zicea si "Soimos" are un rol foarte importan in religie , pentru a speria credinciosi , ca daca nu crezi in Isus (Dumnezeu) te ia dracu , da unde e acest Isus cand atata lume are nevoie de el ? cand lumea se duce de rapa pe zii ce trece ,
cei care zic ca il vad pe Isus , in vise etc , eu zic ca este doar paranoia care "isi face doar treaba"
doi la mana , daca observati ca toti incearca sa iti bate religia pe gat , facand posturi TV , construind biserici cu nemiluita ,reviste , venind la tine in casa , etc .
o intrebare am , legat de MINUNI , care sunt explicatia acestora ? ca nu imi pot da seama , cum cineva care e pe moarte intro secunda este sanatos tun
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Mar Ian 27, 2009 2:08 pm

În primul rând trebuie ca mai întâi Pământul să ardă cu tot ce e pe el și cerurile să se clatine și mai apoi să vină Isus. La vremea pustiirii vom zice: "Uite băăă că am fost avertizați de religie! Deci religia are adevărul!"

Minunile și semnele sunt spre slava și mărirea Celui Prea Înalt!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Mar Ian 27, 2009 2:28 pm

H1perion a scris:
unu la mana , legat de Satan , cum zicea si "Soimos" are un rol foarte importan in religie , pentru a speria credinciosi , ca daca nu crezi in Isus (Dumnezeu) te ia dracu , da unde e acest Isus cand atata lume are nevoie de el ? cand lumea se duce de rapa pe zii ce trece ,
cei care zic ca il vad pe Isus , in vise etc , eu zic ca este doar paranoia care "isi face doar treaba"
doi la mana , daca observati ca toti incearca sa iti bate religia pe gat , facand posturi TV , construind biserici cu nemiluita ,reviste , venind la tine in casa , etc .
o intrebare am , legat de MINUNI , care sunt explicatia acestora ? ca nu imi pot da seama , cum cineva care e pe moarte intro secunda este sanatos tun
Ai dreptate Hippy ...lumea se duce naibii si nici Dumnezeu si nici Isus nu intervin ...ba mai grav ...tinand cont ca epuizarea resurselor planetei si poluarea sunt unele din cele mai grave probleme ... si amploarea lor va creste direct proportional cu suprapopularea planetei ...iata ca ne este dat sa constatam ca tocmai biserica ne indeamna sa suprapopulam planeta ...adica sa o distrugem ...si ce exemplu mai cras de diabolicitate doresti ca acesta?

Totul este clar ..."Dumnezeul" biserici indeamna prostimea sa se inmulteasca pana vor distruge planeta !

De ce se construiesc atatea biserici?
Din 2 motive fundamentale:
Unu din setea de a strange "ochii diavolului" ...bani ..si ddi ...ptr ca sa isi extinda si impuna puterea pe toata planeta ptr a o controla, manevra si CONDUCE
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Varsta : 23
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Mar Ian 27, 2009 4:39 pm

Dumnezeu cand nea creeat pe noi , nea dat tot ce ne trebuie pentru a evolua ,nu ne mai ajuta cu nimic ,nea lasat pe cont propriu , sa supravietuim sau sa murim , acum nu ne mai ajuta nici un Dumnezeu , suntem pe cont propriu absolut toti ,daca vom stii sa supravietuim , asta este treaba noastra , dar in ritmul in care suntem acum nu cred k mai ducem mult .
toti se cred in Dumnezeu , ce Dumnezeu ? cum am mai spus unde este acel DUMNEZEU in care toti au asa mare incredere , majoritatea oamenilor se lasa in voie lui si mor pe capete , unii inca nu sau trezit la realitate ,si ink se cred akm mii de ani knd adevaratul Dumnezeu exista , poate ca si acum exista .
dar ne lasa pe noi sa controlam lumea nu el ne controleaza
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Mar Ian 27, 2009 5:13 pm

H1perion a scris:
Dumnezeu cand nea creeat pe noi , nea dat tot ce ne trebuie pentru a evolua ,nu ne mai ajuta cu nimic ,nea lasat pe cont propriu , sa supravietuim sau sa murim , acum nu ne mai ajuta nici un Dumnezeu , suntem pe cont propriu absolut toti ,daca vom stii sa supravietuim , asta este treaba noastra , dar in ritmul in care suntem acum nu cred k mai ducem mult .
toti se cred in Dumnezeu , ce Dumnezeu ? cum am mai spus unde este acel DUMNEZEU in care toti au asa mare incredere , majoritatea oamenilor se lasa in voie lui si mor pe capete , unii inca nu sau trezit la realitate ,si ink se cred akm mii de ani knd adevaratul Dumnezeu exista , poate ca si acum exista .
dar ne lasa pe noi sa controlam lumea nu el ne controleaza

Depinde de fiecare ce crede prin cuvantul Dumnezeu!

Dar chiar daca El ar exista si ne lasa pe noi sa controlam lumea ...tot e clar ca Biserica este doar un factor Diabolic care duce la sfarsitul civilizatiei terestre ...si asta fie prin razboiare religioase purtate de fanatici ...fie prin suprapoplarea urmata de secatuirea resorsuleor si poluare generala!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Joi Dec 31, 2009 9:48 am

Satan este tot o mixtura de Zei. Zeul principal al acestei mixturi este Zeul grec Pan (Zeul initial al Naturii, grecii antici intelegeau prin Natura, in principal padurea). Acest Zeu, avand la origini silvanul ancestral, este descris ca avand o pilozitate bogata si coarne, era doar un locuitor al padurilor si se imbraca cu piei de animale si purta ornamente ale acestora (coarne). Al doilea Zeu al mixturii, a fost Seth, care avea coada.
Si uite asa a aparut Satan! Initial ca un Zeu al Naturii, pentru ca mai apoi sa fie transformat intr-un Zeu al raului! Deci dusmanul subconstient, al religiilor care-l considera rau pe Satan, este chiar Natura! Priviti in lume si vedeti ce au fost in stare sa faca oamenii din Natura!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Joi Dec 31, 2009 1:18 pm

La aceasta viziune trebuie adaugat faptul ca in Ebraica Satan= Acuzatorul si nu diavolul, dar acest personaj a fost preluat de evrei din cultul religios persan al lui Zoroastru unde era un personaj extrem de pozitiv mai exact un inger supus lui Dumnezeu ....
vezi:http://en.wikipedia.org/wiki/Satan
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Vin Feb 12, 2010 12:29 pm

Mai bine decat sa va intrebati "Ce stim despre Satan", ar fi sa experimentati direct cine este Satan. Nu ai decat sa il chemi, ca el vine sigur. Twisted Evil
Chiar e instructiv pentru necredinciosi sa aiba de a face cu "Duca-se pe Pustii", ca apoi sa revina pe calea cea buna. Basketball

Impotriva Satanei-fa CLICK
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Vin Feb 12, 2010 2:42 pm

Am votat: "Crestinismul cu ... inchizitii arderi pe rug a oamenilor de stinta si a prea frumoaselor numite vrajitoare?"

Satan nu exista in realitate decat pentru cei cu delir mistic! Crestinii probabil obisnuiesc sa-l cheme, doar este mentorul lor spiritual, alaturi de Zeul raului - dumnezeu!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Vin Feb 12, 2010 8:56 pm

Zian a scris:
Mai bine decat sa va intrebati "Ce stim despre Satan", ar fi sa experimentati direct cine este Satan.

Deci nici pe problema asta nu conteaza credinta ...ci tot cunoasterea ?
Interesant !
Oare nu este acest fapt tocmai un indiciu ca voi sunbteti vanduti satanei ... adica vorbiti de stiinta ... "ce stim despre..." dar o dati tot pe credinta, probabil cum va iasa mai bine la socoteala!
Oare chiar nu stiti cine are acest obicei de a se impune cu orice pret folosind minciuna (credinta) si adevarul (cunoasterea)
Oare nu puteti intelege cu v-ati vandut?

Citat :

Nu ai decat sa il chemi, ca el vine sigur.
Aha ...intelegem ca ai experimentat !
La indemnul tau am incercat si eu ...dar nu a tinut!
Si sti de ce?
Pentru ca Satana ca si Dumnezeu adica binele si raul exista intr-o masura mai mare sau mai mica in toti oamenii ...
In mine probabil mai putin ...din moment ce nu a venit
Iar la voi credinciosii nu ma mir ca vine cand il chemati ...ca doar lui v-ati vandut!
Sau nu e Hristos cel care se recunoaste ca fiind stapanul cheilor iadului ?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Feb 12, 2010 9:12 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
otilia
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 47
Varsta : 49
Localizare : my mind
Puncte : 47
Data de inscriere : 05/02/2010

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Vin Feb 12, 2010 9:12 pm

Soimos a scris:

Pentru ca Satana ca si Dumnezeu adica binele si raul exista intr-o masura mai mare sau mai mica in toti oamenii ...

Tocmai asta este mai greu de inteles,ca TOTUL exista in noi.Depinde pe care alimentam.Predominanta va fi acea forta care este mai mult hranita.

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Sam Feb 13, 2010 6:23 am

Da! Binele si raul fac parte din oameni si daca oamenii tot simt ca unele lucruri sunt bune si altele rele si mai au, in plus, tendinta de a da vina pe altii pentru ceea ce fac sau ceea ce li se intampla, de ce sa nu speculeze religiile? Si uite asa au aparut, mai intai in politeism, Zei cu atribute supranaturale carora oamenii puteau sa le multumeasca, si mai apoi religiile monoteiste care au simplificat si mai mult lucrurile impartind totul in doua! Satan si dumnezeu, doua forte supranaturale, una buna si alta rea. Acum oamenii puteau sa-i multumeasca unuia si sa-l injure pe celalalt. In plus, au creat si multa confuzie pentru a avea un teren alunecos pe baza caruia sa poata specula si manipula in voia cea buna.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Dum Feb 14, 2010 6:03 am

binele si raul sunt notiuni relative.
prin binele ce mi-l fac mie, provoc rau altuia.

sau ce consider eu ca e bine, e rau in conceptia altei persoane.
diferenta o poti face in functie de nevoile tale de moment.
dar sunt cazuri cand realizezi, tarziu, ca e exact invers decat ai ales

pt. unii religia nu exista... pt. altii, exista!

andasten?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Dum Feb 14, 2010 8:41 am

Da mai asa este ... notiunea de bine si rau este o chestie ce tine de cultura.

De ex la unii pocaiti, cand se naste un copil toti plang de nenorocirile ce-l asteapta pe bietul copil(si pe buna reptate, caci atunci cand esti prost si nu stii nimic da crezi totul, nu te asteapta nimica bun in viata) dar cand moare un "frate" de-al lor, toti sunt fericiti si canta bucurosi, pentru ca a ajuns la Dumnezeu!
La noi la oamenii "din lume" (adica din lumea pe care a creat-o Dumnezeu, ca sa zic credinciosii, nu?) cu alte cuvinte la noi oamenii normali este invers ...adica normal!

Mai un pic si te poti astepta sa vezi cum pocaitii umbla cu toporasele in mana ca sa isi deie unul altuia in cap ... ca sa isi daruiasca "fericirea vesnica"!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Dum Feb 14, 2010 1:06 pm

multa imaginatie (prostie) poti sa ai cateodata.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Dum Feb 14, 2010 6:50 pm

Dragutule ...una este imaginatia si alta este prostia ...ele devin una atunci cand incepi sa crezi ca imaginatia devine adevar real ... (citeste adevar ceresc),

Dar cui sa ii explic asta ...unui care nu e instare sa lege 2 vorbe sa ma combata nici macar cand ii arat ca Isus ne invata ca Dumnezeul e in noi ...si nu la biserica !
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Lun Feb 15, 2010 3:05 pm

am zis eu vreodata ca e la biserica, mei ala care stie sa lege mai multe vorbe!?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Lun Feb 15, 2010 5:58 pm

Cu tine e mai grev!

Daca accepti ce ne invata Isus, si anume ca Dumnezeu este in noi ...ce dreaq ai nevoie de religie, biserica adevarata, preoti si credinta ?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Lun Feb 15, 2010 7:11 pm

tu accepti ce invata Isus?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Mar Feb 16, 2010 7:13 am

In mare parte da!
De exemplu faptul ca el ne invata sa trecem la vegetarianism si sa renuntam de tot la carne nu il accept

Mai exact acele doart invataturi care corespund nivelului unui om modern din era informatiei. Pentru ca nu trebuie sa uitam ca Isus era totusi membru al un ei societati antice, deci depasite de vremuri, asta chiar daca unele din invataturile sale sunt actuale si azi, la fel ca Teorema lui Pitagora, sau Legea lui Arhimede care si ele mai sunt inca valabile dar nu sunt suficiente ptr cineva de azi!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Astazi la 6:02 am

Sus In jos

Satan ...ce stim despre el
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 9Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: