Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Satan ...ce stim despre el

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

care religie e cea mai satanista ?
 Satanismul modern care iti cere sa fi inteligent
 Islamul cu actele sale de terorism?
 Crestinismul cu ... inchizitii arderi pe rug a oamenilor de stinta si a prea frumoaselor numite vrajitoare?
Vezi rezultatele
AutorMesaj
Rayna
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 350
Data de inscriere : 12/05/2010

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Lun Noi 30, 2015 5:52 am

Tu esti neoprotestant si lupti pt dumnezeu adevarat. Un soi de neoprotestant,ca sunt o gramada. Mai sunt si iudei altoiti cu noul testament.
Referitor la venitul pe forum, vezi bine ca nu am mai aparut demult, deoarece am alte preocupari decat sa vorbesc despre religii, Imi vad de educatia mea in viata reala, aici e doar o joaca.
De ce crezi ca adevaratul Dumnezeu nu ar fi omul insusi?  Noi suntem Dumnezeu. Trebuie doar sa descoperim aceasta in propria persoana, nu sa stam cu gura cascata sa se cace un dumnezeu satanist, crestin ori musulman sau iudeu in gura noastra.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Vin Dec 04, 2015 6:44 pm

Thuamneee eu neoprotestant?
Pai eu sunt cel mai tare convins ateu de pe planeta Terra!
Faptul ca eu afirm ca exista doi Dumnezei in Biblie si anume Yahwele iudeilor si Dumnezeul veacului acesta adica Satana ...cel numit si Christos bu este decat o consecinta pe care am gasit-o convingatoare a ceea ce am inteles eu din Biblie.
2 Draga una din convingerile mele este ca Dumnezeii sunt oamenii cu constiinta care au devenit parinti, adica Creatori.Lucrul acesta l-am sustinut si postat deja cu multi ani in urma.
Acest fapt l-am descoperit si in Biblie si chiar in numele Dumnezeului din Biblie si in unele versete din Biblie. Asa ca nu trebuie sa ma convingi de ceea ce sunt si eu deja convins!
Asa ca atunci cand spun casunt ateu ma refer la faptul ca NU cred in Dumnezeul religiilor oricare ar fi aceasta!
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Sam Dec 05, 2015 6:54 pm

Daca le zici la satanisti ca Satana e Christos. se vor supara tare de tot. E ca si cum le-ai spune la evrei ca Isus e Dumnezeu.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Dum Dec 06, 2015 9:40 pm

Rayna a scris:
Daca le zici la satanisti ca Satana e Christos. se vor supara tare de tot. E ca si cum le-ai spune la evrei ca Isus e Dumnezeu.
Hahaha !
Isus nu poate fi Dumnezeu pentru ca Dumnezeu este Creatorul iar Isus este o creatura!
Dar satanistii nu au de ce sa supere cand aud un adevar usor de dovedit!
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Mar Dec 08, 2015 2:59 am

Satan este o entitate foarte evoluata. (Daca ...crezi in demoni, zei, spirite.) Satanistii spun ca este cel care a creat acest pamant, este conducatorul, zeul acestei planete.(Fiecare planeta are un asemenea zeu, forta conducatoare.)
Creatorul Universului este un principul unic, este supremul absolut, axul lumii.

Se poate sa fi existat sute de astfel de indivizi, ca Isus, masochistul,care sa fi vrut sa obtina dumnezeirea.
De ce sa nu fi existat si Isus, care, in masochismul lui, sau dezorientat ca nu mai stia in cine sa creada, a acceptat moartea. Din acel moment, s-a creat o confuzie si lumea nu a mai stiut unde este adevarul.
Daca eu as fi Satan si m-as afla langa acel Isus masochist, poate ca mi s-ar face mila si i-as spune la fel. "De ce suferi? Vrei bogatii? Vrei lumea aceasta?" Si el mi-ar raspunde, probabil, la fel:"Vreau sa fiu cu Tatal, ca Tatal. Dumnezeu." Astfel, creatura s-a suit pe "tronul" creatorului. Bineinteles, pentru oameni, ca nu avea cum sa ia el locul lui Dumnezeu, principiul universului. Satan ajuta mai mult pe cine crede in el, decat Isus pe cei care cred in el.
 Pune un satanist pe langa un crestin sau musulman si vei vedea diferenta. M-am saturat de mizerabilii astia. Linge blide fatarnici, urati, cocarjiti. Duca-se pe pustii! Pai, sa vad eu schelete si sa le pup mana si sa ma inchin la ele sau sa pup mana unui rahat care a facut laba in altar?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Joi Dec 31, 2015 8:53 pm

Am mai auzit parerea asta ca Dumnezeu este , spusa chiar de personalitati proeminente! Eu o afirm de cca 7-8 ani, dar pe baza unui verset din Biblie, si anume la Geneza vedem ca Dumnezeu se minuneaza ca lumina este buna!
Adica cum el ca Dumnezeu nu stia ca este lumina?
Pai daca era Zeul Intunericului care a trait in bezna evident ca nu stia.
Dar si la Vatican Isus este considerat Fiul lui Lucifer!
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Vin Ian 01, 2016 5:47 pm

Soimos a scris:
Am mai auzit parerea asta ca Dumnezeu este , spusa chiar de personalitati proeminente! Eu o afirm de cca 7-8 ani, dar pe baza unui verset din Biblie, si anume la Geneza vedem ca Dumnezeu se minuneaza ca lumina este buna!
Pentru mine Biblia nu mai exista demult. Asadar, nu mai discut pe baza bibliei. Nu numai crestinii au denaturat biblia, dar si evreii au scos din ea(ex, chestia cu prima sotie a lui Adam.) Este o carte precum "O mie si una de nopti" sau alta. Totusi, cu scopul de a manipula oamenii, ceea ce se si vede cat de departe au ajuns.

Dar, cel mai important, eu nu cred in carti si nu cred ca un dumnezeu ar spune vecinului(lui Moise sau altuia) ca sa imi transmita mie, daca are ceva de spus, Eu nu ma inchin nici unui om si nu ascult de nici o carte. Satanisti, crestini, islamisti etc toti sunt oite. Degeaba au satanistii ca simbol tapul, ca tot oite sunt si aia.

Demonii sunt de fapt niste denaturari ale zeilor antici. Ingeri, demoni, sunt niste forte, energii din afara noastra, pe care le putem contacta(la nivelul inconstientului colectiv, dc vrem sa vorbim psihologic, cf lui Jung). Sunt aspecte diferite si niciunele nu sunt superioare altora.

Creatorul acela(ma refer la principiul creator universal) nu are de a face cu biblia. La nivelul bibliei se vorbeste doar despre crearea omului si, tangential, despre universul in ansamblu. Si Satanistii cred ca acela este Satan(creatorul omului, nu al intregului univers). Altii pretind ca ar fi entitati de pe Sirius sau alta parte. Deocamdata, nu au valoare de adevar pentru mine. Imi place ideea ca sarpele a corupt-o pe femeie si a determinat-o sa muste din marul cunoasterii, ca, astfel, sa devina ca insusi dumnezeu. Asadar, Lucifer ar fi, da, creatorul. (Din acel moment). Si crestinii sustin ca totul apartine lui Satan din acel moment.
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Dum Ian 03, 2016 11:53 am

Soimos a scris:

Ca Isus nu a existat, este demonstrat demult cu documente. A fost creat de catre romani cu intentia de a ii face pe oamenii saraci sa fie impacati cu situatia, in sensul ca, daca nu au aici bogatii, vor avea intr-o alta viata. Asa cum religia buddhista a fost creata pentru printii plictisiti de toate, pentru a se detasa de situatie.
Dar, bineinteles, merita luat in considerare "mitul Isus".
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Dum Ian 03, 2016 12:02 pm

Nu sunt de acord cu chestionarul tau:

care religie e cea mai satanista ?
Satanismul modern care iti cere sa fi inteligent
Islamul cu actele sale de terorism?
Crestinismul cu ... inchizitii arderi pe rug a oamenilor de stinta si a prea frumoaselor numite vrajitoare?

Acorzi un inteles gresit termenului de "satanism" Se ca esti pe dinafara. In plus, te referi la "satanismul modern" ca ar cere oamenilor sa fie inteligenti. Satanismul, in general, considera ca omul trebuie sa atinga desavarsirea. Din momentul muscarii din mar, omului i s-a inlaturat valul. Daca nu stii cam cu ce se ocupa satanismul, ce face, comparativ cu crestinismul si islamiismul, uite aici:

http://bucurialuisatan.com/

Este un site international, tradus in limba romana

http://www.joyofsatan.org/

Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

Localizare : Romania
Puncte : 388

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Dum Ian 03, 2016 1:35 pm

Soimos a scris:

Satan este al cincilea element, eterul, manifestat ca intuneric.Este locul de unde iau nastere si unde se intorc toate lucrurile, intunericul primordial, Lumina este elementul foc. In derulara tatvelor in macrocosnos, se incepe din momentul rasaritului soarelui, prin predominarea elementului foc, apoi, toate celelalte, inainte de a se desfasura, este un moment de abis, de trecere prin eter.
Doar nu te astepti la un sens propriu. Este momentul dinanintea manifestarii. Lumina si intunericul sunt aspecte ale aceluias creator.
Sus In jos
altul
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Da
Puncte : 2
Data de inscriere : 29/08/2013

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Lun Ian 04, 2016 3:00 pm

Rayna a scris:
Satan este al cincilea element, eterul, manifestat ca intuneric.Este locul de unde iau nastere si unde se intorc toate lucrurile, intunericul primordial, Lumina este elementul foc. In derulara tatvelor in macrocosnos, se incepe din momentul rasaritului soarelui, prin predominarea elementului foc, apoi, toate celelalte, inainte de a se desfasura, este un moment de abis, de trecere prin eter.
Doar nu te astepti la un sens propriu. Este momentul dinanintea manifestarii. Lumina si intunericul sunt aspecte ale aceluias creator.
Este eronat sa zici ca Satan este intunericul promordial
E ca si cum ai zice ca satan e un zero.
Este eronat sa crezi ca lucrurile se nasc din intuneric. E ca si cum ai zice ca lucrurile se nasc din zero.
Satan este o creatie a lui Dumnezeu care la un moment dat s-a despartit de Dumnezeu. De atunci traieste in intuneric, deci intunericul este un chin pentru satan.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Mier Ian 13, 2016 7:27 pm

Rayna a scris:

1 In mod sigur DA, tinand cont de faptul ca astrofizica a ajuns la concluzia ca nu era nevoie de niciun creator ca sa se intample ceea ce s-a intamplat!

2 In macrocosmos exista si un sens propriu a ceea ce numesti tu ca fiind "intunericul primordial" sau "moment de abis" doar ca nu e abis, astrofizicienii o numesc Dark energy.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Mier Ian 13, 2016 7:40 pm

altul a scris:

Este eronat sa zici ca Satan este intunericul promordial.

Cand ne referim la personaje existente doar in mitologie, nimic nu poate fi eronat!
Iar la modul simbolic in care Satan este Intunericul, tocmai ce am aratat in postarea anterioara ca exista si Energia Intunecata numite de fizicieni Dark Energy!
https://en.wikipedia.org/wiki/Dark_energy

Asa ca Satan nu trebuie sa fie un zero ci doar ceva ce este cu adevarat, adica energie intunecata!

Citat :

Este eronat sa crezi ca lucrurile se nasc din intuneric. E ca si cum ai zice ca lucrurile se nasc din zero.
Lucrurile nu se nasc! De nascut se nasc numai fiintele vii ca de ex Omul care atunci cand se naste iasa din exact din intuneric.

Citat :

Satan este o creatie a lui Dumnezeu care la un moment dat s-a despartit de Dumnezeu. De atunci traieste in intuneric, deci intunericul este un chin pentru satan.
Gresit ! Satan este si el un Dumnezeu, numit chiar de crestini Dumnezeul veacului acesta. Si cum in religie nu exista decat doua "veacuri" in speta veacul Vechiului Testament care il arte ca Dumnezeu pe Yahwe, si veacul Noului Testament care il are ca Dumnezeu pe Satan.
De altfel cine citeste Biblia cu ochii mintii larg deschisi vede clar acest lucru pe care si eu il sustin, si anume ca Isus NU era un CHRISTOS!, iar cel pe care noi il numim Christos este de fapt Satan, caew se recunoaste in Apocalipsa 1:17-19 ca fiind seful cheilor Mortii si ale Iadului, adica exact Satan = Diavolul!
Sus In jos
altul
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Da
Puncte : 2
Data de inscriere : 29/08/2013

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Dum Ian 17, 2016 5:43 pm

Soimos a scris:

Cand ne referim la personaje existente doar in mitologie, nimic nu poate fi eronat!
Iar la modul simbolic in care Satan este Intunericul, tocmai ce am aratat in postarea anterioara ca exista si Energia Intunecata numite de fizicieni Dark Energy!
Nu exista nicio dark energy
Exista doar o crasa nestiinta a ateilor, si asta o numesc dark energy
Adica un hau fara fund in capul ateului
Dumneavoastra incercati sa explicati fenomene inconjuratoare cu replici din filme SF. In filme SF exista si Sforta din Razboiul Stelelor, dar putini sunt cei care cred ca nu e altceva deacat o reclama.

[quote="Soimos"]
Asa ca Satan nu trebuie sa fie un zero ci doar ceva ce este cu adevarat, adica energie intunecata!

Citat :

Gresit ! Satan este si el un Dumnezeu, numit chiar de crestini Dumnezeul veacului acesta.
Este numit numit dumnezeu, dar una e sa fii denumit si cu totul alta sa fii.
Asa si Ceausescu se numea tatucu Romaniei. Dar in cativa ani a disparut de pe piata.
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Vin Ian 29, 2016 6:48 am

Depinde din ce perspectiva il privesti pe Satan cand faci afirmatii. Eu priveam din perspectiva demonolatriei moderne. Sunt insa, chiar si satanisti care nu cred in existenta lui Satan, precum lavey-enii, care sunt atei. Teist-satanistii il considera un zeu printre altii(demon are semnificatia de zeu). Privind din perspectiva elementelor din natura(pamant, apa, aer, foc, eter), care sunt reprezentate de directii(N, V, S, E), in fiecare directie sunt zeitati, ingeri, demoni care au anumite atribute. Pentru satanisti, Satan este reprezentat de sud sau de est. In demonolatria moderna este centrul, elementul eter.
Nu cred, insa, ca vorbim un limbaj comun.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Joi Feb 04, 2016 11:53 am

Rayna a scris:
Depinde din ce perspectiva il privesti pe Satan cand faci afirmatii. Eu priveam din perspectiva demonolatriei moderne. Sunt insa, chiar si satanisti care nu cred in existenta lui Satan, precum lavey-enii, care sunt atei. Teist-satanistii il considera un zeu printre altii(demon are semnificatia de zeu). Privind din perspectiva elementelor din natura(pamant, apa, aer, foc, eter), care sunt reprezentate de directii(N, V, S, E), in fiecare directie sunt zeitati, ingeri, demoni care au anumite atribute. Pentru satanisti, Satan este reprezentat de sud sau de est. In demonolatria moderna este centrul, elementul eter.
Nu cred, insa, ca vorbim un limbaj comun.
Evident ca nu ! Fiecare din noi se refera la altceva, eu ma refer la faptul ca de regula un personaj pozitiv dintr-o religie devine automat negativ intr-o religie care o inoieste pe cea veche. asa ca in religia in care a aparut (mai exact in mitologia originala) Satan era un personaj EXTREM de pozitiv ...doar ca in religa noua (crestinismul) a devenit unul negativ!
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Mar Feb 09, 2016 12:18 pm

Satan and the Virgin Mary: "Long Lost Lovers"

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Satan ...ce stim despre el   Astazi la 4:37 am

Sus In jos

Satan ...ce stim despre el
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 9 din 9Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: