Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
No Name
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

MesajSubiect: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Dum Apr 27, 2008 4:51 am

http://www.ortodoxtv.com/filme-video/sfanta-lumina.php

Hai sa vedem ce ne spune SCRIPTURA despre acesta lumina ...

Noi traim aceste inselaciuni astazi.

cititi APOCALIPSA 13;13 ....Oare este o simpla coincidenta ;APOC 13 cu 13 ???????!!!!
Sus In jos
FairGame
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 77
Data de inscriere : 24/04/2008

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Dum Apr 27, 2008 5:59 am

eu am vazut-o
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 63

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Dum Apr 27, 2008 2:12 pm

Iata cum se obtine "marea minune" a stiintei ...pentru a prosti nestiutorii..adica pe cei care cred ...fara sa stie!

Pentru realizarea marii minuni se foloseste un truc prin care un compus al disulfatului de carbon arde cu o lumina vie atunci cand ia contact cu aerul.

La inceputul autoaprinderii aceasta flacara nu ataca pielea, dar dupa cateva minute devine o flacara obisnuita.

Lasati prostiile si nu credeti toate prostiile.
Nu exista foc care se coboara din cer, etc.
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Dum Apr 27, 2008 4:46 pm

Iata un raspuns pertinent: http://tornafratre.blogspot.com/2008/04/lu...tul-mormnt.html

Lumina lumii este doar ISUS HRISTOS ...conform Ioan 8;12!!
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 63

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Apr 28, 2008 3:59 am

no name a scris:
Iata un raspuns pertinent: http://tornafratre.blogspot.com/2008/04/lu...tul-mormnt.html

Lumina lumii este doar ISUS HRISTOS ...conform Ioan 8;12!!

Intrebare:Cine este DUMNEZEU?
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Apr 28, 2008 5:54 am

Citat :
Intrebare:Cine este DUMNEZEU?

1 Ioan 5:20 Știm că Fiul lui Dumnezeu a venit și ne-a dat pricepere să cunoaștem pe Cel ce este adevărat. Și noi suntem în Cel ce este adevărat, adică în Isus Hristos, Fiul Lui. El este Dumnezeul adevărat și viața veșnică.
21 Copilașilor, păziți-vă de idoli. Amin.
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 61
Localizare : Israel
Puncte : 7
Data de inscriere : 19/04/2008

MesajSubiect: Ce inseamna sa ai credinta?   Sam Mai 03, 2008 10:31 am

Eu nu sunt lamurit cum se transforma madularele omului prin credinta si a dracilor nu se transforma ,ca si dracii cred! Care-i diferenta intre o credinta si alta? Cu ce incepi, dupa ce crezi ? Si ce crezi? De unde stii ce trebuie sa crezi ? Oare nu credinta ii deruteaza azi pe oameni? Dar fiecare care crede ceva va spune celuilalt ca nu crede bine? Ce este de facut ca oamenii sa nu fie derutati si cel mai rau amagiti.
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Sam Mai 03, 2008 3:27 pm

De cînd este cunoscut în public ce s-a întîmplat în Numele lui Dumnezeu sub mantaua religiei și ce se mai întîmplă și acum, tot mai mulți oameni își pierd încrederea într-o dreptate, pentru că ei pun instituția religioasă și pe Dumnezeu pe aceeași treaptă. Istoricii au umplut în decursul veacurilor multe cărți cu relatări despre aceste stări dezagreabile. Însă ceea ce se aduce în prezent la lumina zilei de unii autori curajoși este aproape de necrezut.

În toate religiile există însă oameni care își dau seama că nu există doar un domeniu pămîntesc, ci și unul supranatural. Este clar că omul nu este născut doar pentru a muri, ci pentru a trăi.

De fapt sînt foarte puțini la număr cei care sînt cu adevărat convinși că prin moarte totul a luat sfîrșit, dar și aceștia vor constata, cel puțin în ceasul morții, că s-au înșelat.Fiecare om este născut într-o anumită țară, religie sau ideologie, pe care el o acceptă ca fiind cea corectă.

Afirmații care conduc pe lîngă realitatea dovedită provin din același izvor și au același scop, și anume de a face incredibil Cuvîntul biblic despre relatarea Creației și de a-L prezenta pe Creator ca inutil.

De observat este și faptul următor: proorocii trimiși de Dumnezeu nu au înființat nici o organizație religioasă, și nici nu au intrat în istorie ca întemeietori ai vreunei religii. Nici Enoh sau Noe, nici Avraam sau Moise, nici Ilie sau Isaia - nici un prooroc care a fost cu adevărat trimis, nu a întemeiat vreo religie. Acest fapt este de o mare importanță. Ei doar au dat mai departe ce au primit de la Dumnezeu. Din cauza aceasta întregul Vechi Testament formează o unitate armonioasă. Numai Unul este socotit ca fiind Cel ce vorbește și înfăptuiește, adică Domnul Dumnezeu, care a încredințat planul Său celor pe care El însuși i-a chemat. Acești bărbați erau trîmbița Lui. Ei au trăit în timpuri diferite și au contribuit, în măsura însărcinării lor divine, la desăvîrșirea profeției și a planului de mîntuire prezise dinainte. Deși ei au trăit în epoci și chiar în milenii diferite, totuși noi nu găsim nici o contradicție, ci o concordanță deplină în scrierile lor.
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Dum Mai 04, 2008 11:08 am

Oamenii sunt botezați în confesiunile organizate conform tradiției și respectă apoi regulile stabilite acolo: comuniunea, confirmarea, »ultimul sacrament«, primirea »ultimei cine«, care se fac întotdeauna în credința că prin ele se ajunge la mântuirea sufletului. Prin tradițiile bisericești, oamenii sunt ținuți până la moarte în aceste confesiuni. Dar toate acestea nu au nimic a face cu Dumnezeu, deoarece El nu a poruncit nimic din toate acestea. Ele sunt foarte departe față de Hristos și mântuirea sufletului. Așa cum în această lume intrăm prin naștere firească, la fel, pentru a intra în domeniul duhovnicesc, trebuie să fim născuți din nou. Doar atunci devenim copii ai lui Dumnezeu, având viața veșnică. Adevărata Biserică a Dumnezeului Celui Viu este formată din toți cei ce, indiferent de apartenența confesională, L-au primit pe Isus Hristos ca Mântuitorul lor personal. Fiecare poate experimenta acest lucru, indiferent de rasă, culoarea pielii sau apartenență religioasă. Dumnezeu nu se ocupă de o instituție, ci de fiecare om în parte.

Nici una din cele peste trei sute de biserici creștine unite în Conciliul Mondial al Bisericilor sau vreo altă instituție religioasă, nu poate da mântuirea. Din contra, privirea spre Mântuitor este acoperită de lucrarea omenească, religioasă și îndreptată spre lucrarea proprie, evlavioasă. Prin activități religioase transmise prin tradiție, oamenii sunt doar consolați.

O adevărată vestire conform Cuvântului îl pune pe Dumnezeu în legătură cu omul și pe om în legătură cu Dumnezeu. Numai cine lasă doar Cuvântul lui Dumnezeu ca adevăr valabil a primit în sine substanța divină. Așa cum Cuvântul rămâne veșnic, la fel vor rămâne veșnici și cei ce l-au primit neamestecat.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 37
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Interese, pretexte, interese și iar pretexte   Lun Mai 12, 2008 5:20 pm

Eu știu că ostașii pe câmpul de luptă au nevoie de speranța într-o viață viitoare pentru ca pe câmpul de luptă să nu mai țină cont de viața aceasta nici pentru ei și nici pentru cine li se cere să nu țină cont.
Mai știu că Isus este un exemplu de sacrificiu de sine și de sacrificiu al familiei iar de asta au nevoie tot războaiele.
Mai știu că Dumnezeu din cauza creativității lui infinite și a atotputerniciei cu care a CREAT întreg UNIVERSUL a avut nevoie să scoată din Egipt niște amărîți de oameni tocmai prin pustie direct la RĂZBOI pentru a CUCERI o PALMĂ DE PĂMÎNT pe care și aia cică ar vrea să o ia înapoi.
Mai știu că singurul lucru care mai ține în viață azi religia este mîndria de a te arăta societății că ai înaintea cui să fi responsabil moral, iar cu teatrul ăsta se poate scăpa de povara argumentelor logice și de povara faptelor pentru care noi ar trebui să ne arătăm niște responsabili moral.
Dar lasă că judecata de apoi va fi apoi și nu e bine să judacăm acum nimic pentru că dacă nu judecăm nici nu vom fi judecați.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 12, 2008 5:28 pm

Prima replica deosebita pe care o citesc pe acest forum, de 2 saptamani de cand este infiintat! Smile
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 12, 2008 5:53 pm

Hei hei stimate David!
Niciodată nu am primit un asemenea compliment până acum.
Ăsta mi se pare un forum deja imens și sunt luat așa din prima zi la primul mesaj?
Totuși poate ești amabil să îmi spui și mie cam pe cine aș putea enerva cel mai tare cu un stil ca ăsta.
Eu mai am oricum destule de spus însă nu îmi place să mă lovesc de tot felul de oameni înfumurați și ignoranți.
Eu îi cunosc bine pe cei religioși și știu mai bine decât ei ce e in interiorul lor.
Nimeni nu are niciun fel de credință ci doar o nesiguranță în inexistența lui Dumnezeu cel mult.
Deosemirea dintre credință și nesiguranță e că credința e un răspuns la o întrebare pe când nesiguranța e doar o întrebare și atât. Dar asta e mai greu de înțeles de către aceia care doar vor să dovedească cum că sunt corecți față de religie.
Eu zic însă că idealul vieții este să existe cât mai multe ființe care să poată realiza cât mai multe scopuri pe o perioadă cât mai îndelungată de timp.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 12, 2008 5:59 pm

Nu stiu pe cine ai putea enerva cu replicile tale, deoarece majoritatea iti semanam la mentalitate. Dar cred ca ai face echipa buna cu LeeLoo sau alte doamne evreice inteligente. E doar o parere! Smile
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 12, 2008 6:15 pm

Punerea părților față-n față e libertatea de cunoaștere.
Înaintea judecătorului trebuie să se înfățișeze ambele părți.
Scopul oricărei discuții este ajungerea la un acord.
Deci ce am mai putea discuta dacă deja am fi în acord?
Sus In jos
leeloo
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 42
Localizare : israel
Data de inscriere : 11/05/2008

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 12, 2008 6:16 pm

remussatala a scris:

Eu știu că ostașii pe câmpul de luptă au nevoie de speranța într-o viață viitoare pentru ca pe câmpul de luptă să nu mai țină cont de viața aceasta nici pentru ei și nici pentru cine li se cere să nu țină cont.
Mai știu că Isus este un exemplu de sacrificiu de sine și de sacrificiu al familiei iar de asta au nevoie tot războaiele.
Mai știu că Dumnezeu din cauza creativității lui infinite și a atotputerniciei cu care a CREAT întreg UNIVERSUL a avut nevoie să scoată din Egipt niște amărîți de oameni tocmai prin pustie direct la RĂZBOI pentru a CUCERI o PALMĂ DE PĂMÎNT pe care și aia cică ar vrea să o ia înapoi.
Mai știu că singurul lucru care mai ține în viață azi religia este mîndria de a te arăta societății că ai înaintea cui să fi responsabil moral, iar cu teatrul ăsta se poate scăpa de povara argumentelor logice și de povara faptelor pentru care noi ar trebui să ne arătăm niște responsabili moral.
Dar lasă că judecata de apoi va fi apoi și nu e bine să judacăm acum nimic pentru că dacă nu judecăm nici nu vom fi judecați.

ostasii pe campul de lupta au nevoie de speranta ca se vor reintoarce la familiile lor si de credinta intr-o victorie...
daca se spune ca Iisus a fost judecat aiurea si condamnat ca un infractor de rand , asta nu implica razboaiele de mai tarziu si nici sacrificiile inutile in numele unor interese materiale, fluturand crucea si scotand sabia in fata oamenilor nevinovati.
amaratii de care vorbesti au ratacit prin desert vreo 40 de ani , pana s-au pierdut cei cu mentalitatea de sclavi si s-au nascut noile generatii de oameni liberi...
nu D-zeu vrea bucata de pamant inapoi ci alti oameni, ceea ce nu-i acelasi lucru.
responsabilitatea morala e bine s-o ai fata de societate si de familia ta...
pe langa faptul ca exprimarea ta este bolovanoasa si bati usurel campii, eu te anunt ca nu-s de acord cu David in privinta postarii tale, dar iti urez bun-venit pe forum, in speranta de mai bine!
Sus In jos
leeloo
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 12, 2008 6:18 pm

David, multumesc pentru apreciere! sunny
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 12, 2008 6:28 pm

Stimată leeloo
Eu am pus problema din perspectiva presupunerii că religia a fost inventată de necredincioși.
Eu definesc psihicul ca fiind capacitatea de a putea avea în plan mental cât mai multe opțiuni de realități. Pentru ca noi să putem avea cât mai multe opțiuni de realități din care să putem avea de ales ceea ce ne comvine trebuie să și presupunem anumite lucruri.
Eu cred că religia a fost inventată de către cei necredincioși pentru cei credincioși pentru ca prin ea credincioșii să creadă în necredincioși.
Totuși tu oare chiar crezi în ceea ce ai scris mai sus?
Sus In jos
leeloo
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 12, 2008 6:39 pm

noi doar discutam pe-un text, departe de mine sa vreau agresivitate in replica, chiar daca pare asa.

despre ce necredinciosi vorbesti?
cat despre optiuni, n-ai pus-o decat pe cea cu viata de dupa moarte.
realitatea e una, nu exista realitati.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 12, 2008 6:57 pm

Stimată leeloo
Prin necredincios eu înțeleg acea persoană care neagă crearea lumii de către cineva.
Cât despre opțiuni de realități eu vreau să spun mai exact opțiuni de viitoruri.
Eu totuși cred și eu în ceva.
Eu cred că microcosmosul stăpânește peste macrocosmos și acesta este adevăratul ateism.
Eu cred că legea, puterea și responsabilitatea șind în microcosmos.
Medicina de exemplu a evoluat ca știință din cauză că s-a concentrat asupra felului în care lucrurile mici stăpânesc peste cele mari. Electronica a evoluat ca știință tot la fel.
Însă în războaie de exemplu este exact invers. Acolo trebuie să elimini ceva mare pentru că se crede că aia face legea și deține puterea și responsabilitatea.
În familie de exemplu în loc să găsești vinovat un cuvânt, o impresie sau o iluzie se acuză persoanele pe de-a-ntrtegul și știm mai apoi ce se întâmplă.

Ultima editare efectuata de catre remussatala in Lun Mai 12, 2008 7:06 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 12, 2008 7:03 pm

Intre microcosmos si macrocosmos nu credeti ca ar exista o legatura, ca de la parte la intreg? Microcosmos =fiinta si Macrocosmos= Dumnezeu? In acelasi timp, Macrocosmosul, Dumnezeu, impanzeste creatia si creaturile(microcosmos-urile) si alfa in Creator.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 12, 2008 7:10 pm

Există legătură între microcosmos și macrocosmos însă problema care se pune este în care dintre acestea se află legea, puterea și responsabilitatea.
Păi dacă ai două avioane identice ca dimensiuni dar unul este din aluminiu și celălalt din plumb care poate să zboare dintre ele și de ce? Dacă au ele aceleași dimensiuni care ar fi problema?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 12, 2008 7:19 pm

Microcosmosul nu stapaneste peste macrocosmos decat limitat. Ceea ce este valabil acum in domeniul stiintific, maine va fi depasit. Orice descoperie stiintifica isi are originea in Mentalul macrocosmic, la care creatura are acces limitat. Exista o memorie macrocosmica in care toate se inregistreaza. Astfel, nimic nu se pierde, nimic nu se uita.

Legatura Macrocosmosului cu microcosmosul se face la nivelul inimii fiecarei fiinte create. Acolo este locul tainic unde creatura il intalneste pe Creator, pe Marele EU SUNT.
Creatia este jocul creatorului, care extinzandu-se pe sine din punctul initial, se manifesta la infinit. Scopul creatiei este de a-l cunoaste pe Creator si a se reintoarce i final la el.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 12, 2008 7:27 pm

Cauza pentru care doi oameni ajung să se certe este că ei vorbesc despre lucruri diferite pretinzând că vorbesc despre același lucru.
Putem avea opinii diferite și este chiar bine și constructiv, însă cu ele noi ar trebui să rărpunem la aceleași întrebări.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 12, 2008 7:31 pm

Cred ca folosim acelasi limbaj, dar vorbim despre lucruri diferite... E mai intalnit cazul in care exista doar diferenta de conceptualizare...

Dupa cum observi, eu nu sunt ATEU si microcosmos-macrocosmos inseamna altceva Smile
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 61
Localizare : Israel
Puncte : 7
Data de inscriere : 19/04/2008

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 12, 2008 8:47 pm

remussatala a scris:
Stimată leeloo
Eu am pus problema din perspectiva presupunerii că religia a fost inventată de necredincioși.
Eu definesc psihicul ca fiind capacitatea de a putea avea în plan mental cât mai multe opțiuni de realități. Pentru ca noi să putem avea cât mai multe opțiuni de realități din care să putem avea de ales ceea ce ne comvine trebuie să și presupunem anumite lucruri.
Eu cred că religia a fost inventată de către cei necredincioși pentru cei credincioși pentru ca prin ea credincioșii să creadă în necredincioși.
Totuși tu oare chiar crezi în ceea ce ai scris mai sus?
.................................................................................................................
Deja ati canalizatdiscutia spre alt sens.Problema a fost la inceput ,bucata de pamint.Acui este si cine vrea s-o ia inapoi.Aici nu este vorba numai de religie .Este vorba de stilul de viata al unui popor,care a dominat istoria ,si dupa semnele prezente o va mai domina.Cu stima.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   

Sus In jos

Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: