Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 12, 2008 6:28 pm

Stimată leeloo
Eu am pus problema din perspectiva presupunerii că religia a fost inventată de necredincioși.
Eu definesc psihicul ca fiind capacitatea de a putea avea în plan mental cât mai multe opțiuni de realități. Pentru ca noi să putem avea cât mai multe opțiuni de realități din care să putem avea de ales ceea ce ne comvine trebuie să și presupunem anumite lucruri.
Eu cred că religia a fost inventată de către cei necredincioși pentru cei credincioși pentru ca prin ea credincioșii să creadă în necredincioși.
Totuși tu oare chiar crezi în ceea ce ai scris mai sus?
Sus In jos
leeloo
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 42
Data de inscriere : 11/05/2008

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 12, 2008 6:39 pm

noi doar discutam pe-un text, departe de mine sa vreau agresivitate in replica, chiar daca pare asa.

despre ce necredinciosi vorbesti?
cat despre optiuni, n-ai pus-o decat pe cea cu viata de dupa moarte.
realitatea e una, nu exista realitati.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 12, 2008 6:57 pm

Stimată leeloo
Prin necredincios eu înțeleg acea persoană care neagă crearea lumii de către cineva.
Cât despre opțiuni de realități eu vreau să spun mai exact opțiuni de viitoruri.
Eu totuși cred și eu în ceva.
Eu cred că microcosmosul stăpânește peste macrocosmos și acesta este adevăratul ateism.
Eu cred că legea, puterea și responsabilitatea șind în microcosmos.
Medicina de exemplu a evoluat ca știință din cauză că s-a concentrat asupra felului în care lucrurile mici stăpânesc peste cele mari. Electronica a evoluat ca știință tot la fel.
Însă în războaie de exemplu este exact invers. Acolo trebuie să elimini ceva mare pentru că se crede că aia face legea și deține puterea și responsabilitatea.
În familie de exemplu în loc să găsești vinovat un cuvânt, o impresie sau o iluzie se acuză persoanele pe de-a-ntrtegul și știm mai apoi ce se întâmplă.

Ultima editare efectuata de catre remussatala in Lun Mai 12, 2008 7:06 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 12, 2008 7:03 pm

Intre microcosmos si macrocosmos nu credeti ca ar exista o legatura, ca de la parte la intreg? Microcosmos =fiinta si Macrocosmos= Dumnezeu? In acelasi timp, Macrocosmosul, Dumnezeu, impanzeste creatia si creaturile(microcosmos-urile) si alfa in Creator.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 12, 2008 7:10 pm

Există legătură între microcosmos și macrocosmos însă problema care se pune este în care dintre acestea se află legea, puterea și responsabilitatea.
Păi dacă ai două avioane identice ca dimensiuni dar unul este din aluminiu și celălalt din plumb care poate să zboare dintre ele și de ce? Dacă au ele aceleași dimensiuni care ar fi problema?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 12, 2008 7:19 pm

Microcosmosul nu stapaneste peste macrocosmos decat limitat. Ceea ce este valabil acum in domeniul stiintific, maine va fi depasit. Orice descoperie stiintifica isi are originea in Mentalul macrocosmic, la care creatura are acces limitat. Exista o memorie macrocosmica in care toate se inregistreaza. Astfel, nimic nu se pierde, nimic nu se uita.

Legatura Macrocosmosului cu microcosmosul se face la nivelul inimii fiecarei fiinte create. Acolo este locul tainic unde creatura il intalneste pe Creator, pe Marele EU SUNT.
Creatia este jocul creatorului, care extinzandu-se pe sine din punctul initial, se manifesta la infinit. Scopul creatiei este de a-l cunoaste pe Creator si a se reintoarce i final la el.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 12, 2008 7:27 pm

Cauza pentru care doi oameni ajung să se certe este că ei vorbesc despre lucruri diferite pretinzând că vorbesc despre același lucru.
Putem avea opinii diferite și este chiar bine și constructiv, însă cu ele noi ar trebui să rărpunem la aceleași întrebări.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 12, 2008 7:31 pm

Cred ca folosim acelasi limbaj, dar vorbim despre lucruri diferite... E mai intalnit cazul in care exista doar diferenta de conceptualizare...

Dupa cum observi, eu nu sunt ATEU si microcosmos-macrocosmos inseamna altceva Smile
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 86
Data de inscriere : 19/04/2008

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 12, 2008 8:47 pm

remussatala a scris:
Stimată leeloo
Eu am pus problema din perspectiva presupunerii că religia a fost inventată de necredincioși.
Eu definesc psihicul ca fiind capacitatea de a putea avea în plan mental cât mai multe opțiuni de realități. Pentru ca noi să putem avea cât mai multe opțiuni de realități din care să putem avea de ales ceea ce ne comvine trebuie să și presupunem anumite lucruri.
Eu cred că religia a fost inventată de către cei necredincioși pentru cei credincioși pentru ca prin ea credincioșii să creadă în necredincioși.
Totuși tu oare chiar crezi în ceea ce ai scris mai sus?
.................................................................................................................
Deja ati canalizatdiscutia spre alt sens.Problema a fost la inceput ,bucata de pamint.Acui este si cine vrea s-o ia inapoi.Aici nu este vorba numai de religie .Este vorba de stilul de viata al unui popor,care a dominat istoria ,si dupa semnele prezente o va mai domina.Cu stima.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

Varsta : 37
Localizare : Focsani
Puncte : 245

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Mar Mai 13, 2008 8:13 am

Stimate HaymHerman
La cel mai înalt nivel de abstractizare de fapt problema acestui subiect este citatul pe care dumneavoastră l-ați evidențiat mai sus.
Problema stilului de viață al unui popor care a dominat istoria este o problemă mai concretă.
Noi putem pune aceeași problemă fie mai abstract sau fie mai concret.
E adevărat că de multe ori concretul poate să fie mai prioritar decât abstractul, însă în cazul în care suntem interesați și de o eficientizare a gîndirii e bine să mai și abstractizăm.
Totuși dacă ați pus problema dominării istoriei cu atâta mîndrie din câte percep eu deocamdată, eu zic că poate ar fi rezonabil să ridicați și problema prețului care a fost plătit pentru această dominare a istoriei cum îi ziceți.
Eu cred că ar trebui ca atunci când ne lăudăm cu ceva, să ne lăudăm și cu prețul plătit pentu acel ceva.
Sus In jos
Hades
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 92
Varsta : 31
Localizare : Subteran
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Mar Mai 13, 2008 3:56 pm

Dar pretul acela a meritat?
Sus In jos
http://astroviata.blogspot.com
HaymHerman
Pedestras
Pedestras

Varsta : 61
Localizare : Israel
Puncte : 7

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Mar Mai 13, 2008 6:48 pm

Da ,pretul e exorbitant.Dar nu e totuna sa cumperi ,un costum cu cu100 de lei si altul cu 500.Nu ne-am fi mindrit cu dominarea istoriei,dar cei ce fac tot felul de calcule cum sa imparta mica noastra tarisoara ,ne pun in situatia ,sa le aratam si pretul ,si marfa.A fost destul 2555 de ani adica 7x 365 cit am stat sub mina neamurilor.Destul ne-a binecuvintat biserica in 2000 de ani.Faceti va rog un calcul ,din 588 IEN,cind Nebucadnetar a intrat in Ierusalim si pina in 1967 vedeti daca nu sint 7 ani de ani.Acesta a fost pretul.Dar nu ne puteam sustrage ,de acum e vremea noastra.Cine se atinge de mostenirea lui Dumnezeu se atinge de lumina ochilor lui.Cu stima
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Mar Mai 13, 2008 7:21 pm

Stimate HaymHerman
Și eu înțeleg că oricine are nevoie de o casă numai a lui. Dar parcă scria pe undeva Solomon despre femeia gâlceavă și statul în podul casei pe undeva prinpilde parcă. Scria mai multe despre asta. Eu mă tem ca nu cumva toată lumea să aibă soarta asta.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Mier Mai 14, 2008 9:00 am

Să ai credință înseamnă să ai niște răspunsuri la înrebări pe care să le susții adevărate iar să nu ai credință înseamnă fie să ai întrebări fără răspuns sau fie să susții că anumite răspunsuri la întrebări sunt neadevărate.
Ideea de credință este o idee foarte pragmatică din punctul meu de vedere. În practică nu contează ce se întâmplă ci ceea ce se crede. În societate putem observa foarte ușor această realitate a pragmatismului acestei idei. În societate și în relațiile dintre oameni degeaba realitatea este una dacă oamenii cred alta. Dacă te bazezi pe ceea ce se întâmplă și nu pe ceea ce se crede de cele mai multe ori ai de pierdut.
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Joi Mai 15, 2008 9:13 pm

No Name a scris:
Iata un raspuns pertinent: http://tornafratre.blogspot.com/2008/04/lu...tul-mormnt.html

Lumina lumii este doar ISUS HRISTOS ...conform Ioan 8;12!!
..........................................................................................
Lumina lumi este Soarele si oameni se inchina soarelui ,personioficat in Cristos nascut pe 25 decembrie.
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Sam Mai 17, 2008 7:49 pm

remussatala a scris:
Stimate HaymHerman
Și eu înțeleg că oricine are nevoie de o casă numai a lui. Dar parcă scria pe undeva Solomon despre femeia gâlceavă și statul în podul casei pe undeva prinpilde parcă. Scria mai multe despre asta. Eu mă tem ca nu cumva toată lumea să aibă soarta asta.
.........................................................................................................................................
Da fiecare popor isi are propria tara,sau ar trebui s-o aibe.Daca noi am fost deposedati de dreptul nostru,de forte mult mai puternice pentru vremea aceea,si acum am revenit inapoi pe locul nostru istoric.De ce se deranjeaza anumite popoare?Ca desi a fost tara noastra, si a fost ocupata de romani ,apoi de arabi si iar de crestini ,apoi de turci,noi tot terenul pe care locuim acum l-am cumparat cu bani grei.Nici un arab nu poate sa spuna ca a fost deposedat de teren pe nedrept.Ci toti arabi care locuiesc aici au primit teritoriu de la imperiul turcesc ,numai sa locuiasca aici ,ca totul era numai mlastini si maracini.Cu ce drept le-au dat turci un teritoriu care nu era al lor?E si asta o intrebare corecta.Este cineva in masura sa raspunda s-au numai sa acuze Israelul?.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Sam Mai 17, 2008 7:58 pm

Faptul ca evreii si-au cumparat proprietatile ...este notoriu!

la fe de clar este faptul ca otomanii au fost invinsi de puterile europene si astfel planul infintarii unei tari a evreilor a devenit realitate !

Nu evrei le-au ocupat arabilor teritoriile ci otomanii ...si nu arabi le-au eliberat de otomani ci europenii ...asa ca despre o legitimitate a statului Palestina nici nu are rost sa vorbim!
Destul de gresi a fost faptul ca dupa al 2-lea razboi mondial au primit si palestinienii o tara ...in timp ce kurzii nu!

Daca palestinienii nu au fost multumiti si au pierdut-o in urma unui razboi ...gasesc ca e o mare greseala ce se face acum ...adica sa se deie palestinienilor o tara ...desi ei au deja una ...Iordania!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Sam Mai 17, 2008 8:34 pm

Eu am ridicat mai puțin problema acestor drepturi pe care le are Israel sau altcineva. Problema pe care am vrut eu să o ridic este că atâta timp cât doi sau mai mulți se bat pe un lucru, acel lucru de fapt nu aparține nimănui. Iar după ce că acel lucru nu aparține nimănui mai e și bătaie pe el. Deci cum se împacă prețul plătit de Israel pentru "dominarea istoriei" despre care vorbea domnul HaymHerman cu starea de fapt, a faptului că o țară este a nimănui în realitate atâta timp cât e bătaie pentru ea. Dar cum se poate împăca creativitatea universului a Lui Dumnezeu cu această bătaie pentru o palmă de pământ? Păi Dumnezeu a creat universul și voi vă băteți pe o palmă de pământ? Asta e creativitate? Pot avea niște astfel de oameni vreo legătură cu vreun dumnezeu care să inventeze univers? De ce este scris in Vechiul Testament că Dumnezeu a avut nevoie să trimeată niște amăriți de oameni la război prin pustie dacă Dumnezeu este inventator de univers? Mersul la război sunt problemele de creativitate în care Creatorul Universului îi călăuzește pe oameni pentru ai pune să exerseze voia Sa pentru vestirea numelui Său și măreției Sale?
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Dum Mai 18, 2008 11:34 pm

Este religia la fel ca în escrocheria țiganilor cu Alba Neagra?

Păi hai să vedem cum fac țiganii cu Alba Neagra atunci când vor să escrocheze.
Păi ce fac ei de fapt? Ei își pun niște oameni tot de ai lor care să se prefacă cum că câștigă și fac un spectacol din acest scenariu pentru ca să atragă fraierul. Ceea ce vreau să subliniez aici este că cei ce fac scenariul respectiv sunt conștienți de faptul că totul este un scenariu menit pentru a atrage fraieri numai buni de escrocat. Întrebarea care se pune acum este oare în religie cum se întâmplă? Oare cine e conștient și cine nu acolo?

Ultima editare efectuata de catre remussatala in Lun Mai 19, 2008 11:35 am, editata de 1 ori
Sus In jos
cactus
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 63
Localizare : nu spui
Data de inscriere : 09/05/2008

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 19, 2008 4:06 am

remussatala a scris:
1. Eu știu că ostașii pe câmpul de luptă au nevoie de speranța într-o viață viitoare pentru ca pe câmpul de luptă să nu mai țină cont de viața aceasta nici pentru ei și nici pentru cine li se cere să nu țină cont.
2. Mai știu că Isus este un exemplu de sacrificiu de sine și de sacrificiu al familiei iar de asta au nevoie tot războaiele.
3. Mai știu că Dumnezeu din cauza creativității lui infinite și a atotputerniciei cu care a CREAT întreg UNIVERSUL a avut nevoie să scoată din Egipt niște amărîți de oameni tocmai prin pustie direct la RĂZBOI pentru a CUCERI o PALMĂ DE PĂMÎNT pe care și aia cică ar vrea să o ia înapoi.
4. Mai știu că singurul lucru care mai ține în viață azi religia este mîndria de a te arăta societății că ai înaintea cui să fi responsabil moral, iar cu teatrul ăsta se poate scăpa de povara argumentelor logice și de povara faptelor pentru care noi ar trebui să ne arătăm niște responsabili moral.
Dar lasă că judecata de apoi va fi apoi și nu e bine să judacăm acum nimic pentru că dacă nu judecăm nici nu vom fi judecați.

Parere personala< ai sa vezi pe parcursul haladuirii mele pe acest forum ca eu nu disput; fiecare are dreptul sa gandeasca cum crede el ca e mai bine - normal, pe proprie raspundere. Deci:
1. Da - este un argument solid - zic eu - dar nu singurul pentru care unora li se cere sa moara in numele unei idei, fapte, concept si ektzetera. Nu uita si obligatzia cetateneasca pe care o au oamenii de peste tot de a merge la lupta atunci cand tzara lor le-o cere. Credintza intr-o viatza dupa moarte poate atenua spaima de a nu fi ucis inainte ca tu sa tragi primul foc de arma sau sa arunci prima sageata si sa ucizi tu...
2. Da si nu; mai mult nu - Iisus a fost (s-a lasat ??? Biserica incepe sa dispute kestia asta) rastignit pentru ca rpin maortea lui sa preia asupra sa (eu cred ca in mod simbolic) pacatele omenirii - facute PANA ATUNCI; razboiul este un pacat (oare este ???? ar merita deschis un topic pe kestia asta - ma mai gandesc)
3. Asta-i o kestie pe care nu o intzeleg. De ce ei au fost poporul ales si nu altzii...Pe vremea aia locuiau si in spatziul mioritic - adikatelea Carpato-Danubiano-Pontic - oameni si plaiurile lor erau infinit mai frumoase si mai propice evolutziti (vietzuirii) omului tocmai datorita climei temperat-continentale ... Deci - io, Cactus Intaiul Perfectus nu pricep; ma mai documentez... lol!
4. NU; omul - de regula - simte nevoia sa creada in CEVA/CINEVA; sa nu uitam ca sunt personalitatzi de marca peste tot in lume, profund atee. Ca acolo, undeva, exista ceva/cineva de la care purcede totul, este deja demonstrat; dar ca sa continui discutzia asta este ca si cand ai disputa despre catzi draci pot sa locuiasca pe o gamalie de ac...Personal nu cred ca mintea omului poate sa cuprinda amploarea unei analize pe tema asta si sa si ajunga la un rezultat cat de cat concret. Cika oamenii folosesc numai 10 % din capacitatea creierului (sau din capacitatea de gandire ???? - aici intram iarasi pe taramul speculatziei).
OK - sunt pareri personale; DAR un forum implica discutzie (conversatzie scrisa) - ashea ca am incercat sa-tzi raspund...Pusici, tu draga

PeiSei - uite ce zice și Ainșatin: Nature shows us only the tail of the lion. But I do not doubt that the lion belongs to it even though he cannot at once reveal himself because of his enormous size.
Fain ficior Ainștain ăsta...
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 19, 2008 11:32 am

cactus a scris:

4. NU; omul - de regula - simte nevoia sa creada in CEVA/CINEVA; sa nu uitam ca sunt personalitatzi de marca peste tot in lume, profund atee. Ca acolo, undeva, exista ceva/cineva de la care purcede totul, este deja demonstrat; dar ca sa continui discutzia asta este ca si cand ai disputa despre catzi draci pot sa locuiasca pe o gamalie de ac...Personal nu cred ca mintea omului poate sa cuprinda amploarea unei analize pe tema asta si sa si ajunga la un rezultat cat de cat concret. Cika oamenii folosesc numai 10 % din capacitatea creierului (sau din capacitatea de gandire ???? - aici intram iarasi pe taramul speculatziei).
OK - sunt pareri personale; DAR un forum implica discutzie (conversatzie scrisa) - ashea ca am incercat sa-tzi raspund...Pusici, tu draga

Atunci poate mai bine ar suna în felul acesta:

4. Mai știu că singurul lucru care mai ține în viață azi BISERICA este mîndria de a te arăta societății că ai înaintea cui să fi responsabil moral, iar cu teatrul ăsta se poate scăpa de povara argumentelor logice și de povara faptelor pentru care noi ar trebui să ne arătăm niște responsabili moral.

Oricum a simți nevoia să crezi în ceva nu înseamnă că și ești relifios. Oamenii religioși de obicei sunt organizați într-un fel sau altul pentru că e greu să fi religios tot timpul de unul singur.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 19, 2008 11:42 am

remussatala a scris:

3. Mai știu că Dumnezeu din cauza creativității lui infinite și a atotputerniciei cu care a CREAT întreg UNIVERSUL a avut nevoie să scoată din Egipt niște amărîți de oameni tocmai prin pustie direct la RĂZBOI pentru a CUCERI o PALMĂ DE PĂMÎNT pe care și aia cică ar vrea să o ia înapoi.
cactus a scris:

3. Asta-i o kestie pe care nu o intzeleg. De ce ei au fost poporul ales si nu altzii...Pe vremea aia locuiau si in spatziul mioritic - adikatelea Carpato-Danubiano-Pontic - oameni si plaiurile lor erau infinit mai frumoase si mai propice evolutziti (vietzuirii) omului tocmai datorita climei temperat-continentale ... Deci - io, Cactus Intaiul Perfectus nu pricep; ma mai documentez... lol!
remussatala a scris:

Eu am ridicat mai puțin problema acestor drepturi pe care le are Israel sau altcineva. Problema pe care am vrut eu să o ridic este că atâta timp cât doi sau mai mulți se bat pe un lucru, acel lucru de fapt nu aparține nimănui. Iar după ce că acel lucru nu aparține nimănui mai e și bătaie pe el. Deci cum se împacă prețul plătit de Israel pentru "dominarea istoriei" despre care vorbea domnul HaymHerman cu starea de fapt, a faptului că o țară este a nimănui în realitate atâta timp cât e bătaie pentru ea. Dar cum se poate împăca creativitatea universului a Lui Dumnezeu cu această bătaie pentru o palmă de pământ? Păi Dumnezeu a creat universul și voi vă băteți pe o palmă de pământ? Asta e creativitate? Pot avea niște astfel de oameni vreo legătură cu vreun dumnezeu care să inventeze univers? De ce este scris in Vechiul Testament că Dumnezeu a avut nevoie să trimeată niște amăriți de oameni la război prin pustie dacă Dumnezeu este inventator de univers? Mersul la război sunt problemele de creativitate în care Creatorul Universului îi călăuzește pe oameni pentru ai pune să exerseze voia Sa pentru vestirea numelui Său și măreției Sale?
Sus In jos
Med
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 33
Varsta : 40

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 19, 2008 11:50 am

Si c are e comentariul tau ...ca nu il vad?
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 19, 2008 11:53 am

Med a scris:
Sunt comentarii din trecut care sunt valabile la comentarii mai recente.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 19, 2008 7:21 pm

remussatala a scris:
Med a scris:
Da si tu un link!

Revenind la "Lumina sfanta de la Ierusalim"aceasta este o sarlatanie notorie, adica trup din trupuil religiei crestine chiar si ortodoxe care are ca obiect principal al afacerii, sarlatania!

Cand de fapt acolo nu e nicio minune.

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Iun 27, 2010 10:24 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Mai 19, 2008 7:28 pm

Soimos a scris:
remussatala a scris:
Med a scris:
Da si tu un link!
Păi toată discuția despre care e vorba e chiar aici în subiecul ăsta imediat mai sus! Rolling Eyes
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Dum Iun 27, 2010 10:28 pm

Iata cum se obtine "marea minune" a stiintei ...pentru a prosti nestiutorii..adica pe cei care cred ...fara sa stie!

Pentru realizarea marii minuni se foloseste un truc prin care un compus al disulfatului de carbon arde cu o lumina vie atunci cand ia contact cu aerul.

La inceputul autoaprinderii aceasta flacara nu ataca pielea, dar dupa cateva minute devine o flacara obisnuita.

Lasati prostiile si nu credeti toate prostiile.
Nu exista foc care se coboara din cer, etc.
Sus In jos
Bogdan Stanoiu
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 43
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Puncte : 61
Data de inscriere : 30/05/2010

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Iun 28, 2010 5:07 pm

Dacă “lumina de la Ierusalim” “se coboară din cer” atunci de ce nu este observată de telescopul Hubble și de alte instrumente de observație?

Chiar în cazul în care ar exista o lumină care “s-ar coborâ”-nu există niciun fel de dovadă” (expresia se coboară din cer” este folosit total aiurea și trădează o gândire geocentrică) ar trebui ca aceasta să fie obiect de cercetare științifică (traiectoria, sursa etc) nu prilej de dogmă așa cum fac credincioșii cu atitudinea lor aiurită.

Altfel , chimia explică foarte bine ceea ce se întâmplă la Jerusalim-a se vedea proprietățiile fosforului și ale combinațiilor dintre fosfor și diverși solvenți. Am putea chiar noi să organizăm o “procesiune a fosforului” într-un parc obținând aceleași efecte ca la Jerusalim
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Lun Iun 28, 2010 9:30 pm

Pai nu am folosi noi aceasta lumina in scop comercial,daca ar fi adevarat?
Asa insa cistigam mai mult inchizind ochii,sa avem cit mai multi turisti cu ocazia pastelui ortodox.
Care-i spiru?
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Mar Iun 29, 2010 5:14 am

HaymHerman a scris:
Pai nu am folosi noi aceasta lumina in scop comercial,daca ar fi adevarat?
Asa insa cistigam mai mult inchizind ochii,sa avem cit mai multi turisti cu ocazia pastelui ortodox.
Care-i spiru?
Inventivitatea evreiasca Smile  l-ati creat pe Iitzicul rastignit sa se inchine prostii la el, ati adus si lumina chimica din cer... ce mai, banu' sa iasa Smile N-ati stiut voi sa umpleti punga pe seama Iitzicului... si-a umpluto nespalatu' lui Constantin Smile 
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Mar Iun 29, 2010 9:18 pm

Noi le-am spus ca e om,ei l-au luat ca dumnezeu,cu ce sintem noi de vina?
Cine e de vina ca e multi si prosti?
Daca noi le spunem ca nu e dumnezeu si ei totusi asa cred,ce vina avem noi?
Iar lumina?Cu ce ne afecteaza ca noi doar pazim de sarbatoriciteva sute mii de alienati?
Ii obliga cineva sa creada?
Dar noi le spunem adevarul si ei zic ca noi mintim.
Dati banii fratilor.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Mier Iun 30, 2010 3:35 am

HaymHerman a scris:
Noi le-am spus ca e om,ei l-au luat ca dumnezeu,cu ce sintem noi de vina?
Cine e de vina ca e multi si prosti?
Daca noi le spunem ca nu e dumnezeu si ei totusi asa cred,ce vina avem noi?
Iar lumina?Cu ce ne afecteaza ca noi doar pazim de sarbatoriciteva sute mii de alienati?
Ii obliga cineva sa creada?
Dar noi le spunem adevarul si ei zic ca noi mintim.
Dati banii fratilor.
N-a zis nimeni ca aveti vreo vina Smile Cyberman facea doar o remarca asupra celor petrecute acum 2000 de ani. Voi ati fost corecti in felul vostru, dar marile interese ale conducatorilor completate de bolile psihice (schizofrenie, delir, psihoza) ale unor credinciosi, au transformat legenda locala in basm religios mondial.
Apropo, in Romania, la ora actuala, exista aprox. 200.000 de bolnavi de schizofrenie, deci nu este de mirare ca exista si atatia habotnici Smile 

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   

Sus In jos

Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: