Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Cum este Dumnezeu?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
fairy
Vizitator

MesajSubiect: Dumnezeu si PSIHANALIZA   Sam Apr 19, 2008 9:51 am

Psihanalistii sustin ca religia apare din neputinta unui grup de masculi in fata masculului dominator."Dumnezeu este mascul pentru ca barbatul este Dumnezeu." spune Freud
Sus In jos
Zeus
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 108
Varsta : 50
Puncte : 11
Data de inscriere : 18/04/2008

MesajSubiect: Personajul biblic "Dumnezeu"   Sam Apr 19, 2008 7:14 pm

Este personajul Biblic Dumnezeu sau doar un (niste) Zei salbatici?
Sus In jos
http://forum-anti-christi.forumers.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Dum Apr 20, 2008 12:51 pm

Este oare Isus este mai fiu de Dumnezeu decat oricare dintre noi ?
Sa creditam un pic povestirile biblice, si sa incercam sa acceptam idea ca Isus a venit sa fie mantuiturul lumii ....ceea ce am vazut ca nu s-a intamplat atata vreme cat avea corp si putere divina si cu atat mai putin va fi posibil acum cand nici macar ramasitele nu i se mai gasesc!
Oare faptul ca Dumnezeu a actionat mereu impotriva oamenilor ce sa insemne????
- Tata nu a vrut ca omul sa manance din pomul Cunoasterii!
- Tata l-a alungat de langa el pe fiul care se razvratise impotriva-i!
- Fiul a promis ca vine pe pamant ca aducator de Lumina (desi recunoaste in Apocalipsa ca e LUCIFER.) si a adus numai moarte si suferinta.
- Si in loc de Uns (christos) nu a venit nici profetul si nici mantuitorul si astfel Omul ramas fara "mantuitor" si "invatator" intelege sa se bazeze pe el insusi ... devenind propriul sau mantuitor!
- Oare Dumnezeu si-a dat propriul fiu mortii ... ptr ca oamenii sa se autodistruga si sa distruga planeta pe motive de fanatism religios?
Desi omenirea a comis zeci de milioane de crime in numele Domnului ...oare de ce D-zeu "cel Drept" se uita impasibil la ele, ca soacra-mea la Telenovele?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686
Varsta : 55
Localizare : Israel
Puncte : 628

MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Dum Apr 20, 2008 9:27 pm

soimos a scris:
Este oare Isus este mai fiu de Dumnezeu decat oricare dintre noi ?
Sa creditam un pic povestirile biblice, si sa incercam sa acceptam idea ca Isus a venit sa fie mantuiturul lumii ....ceea ce am vazut ca nu s-a intamplat atata vreme cat avea corp si putere divina si cu atat mai putin va fi posibil acum cand nici macar ramasitele nu i se mai gasesc!
Oare faptul ca Dumnezeu a actionat mereu impotriva oamenilor ce sa insemne????
- Tata nu a vrut ca omul sa manance din pomul Cunoasterii!
- Tata l-a alungat de langa el pe fiul care se razvratise impotriva-i!
- Fiul a promis ca vine pe pamant ca aducator de Lumina (desi recunoaste in Apocalipsa ca e LUCIFER.) si a adus numai moarte si suferinta.
- Si in loc de Uns (christos) nu a venit nici profetul si nici mantuitorul si astfel Omul ramas fara "mantuitor" si "invatator" intelege sa se bazeze pe el insusi ... devenind propriul sau mantuitor!
- Oare Dumnezeu si-a dat propriul fiu mortii ... ptr ca oamenii sa se autodistruga si sa distruga planeta pe motive de fanatism religios?
Desi omenirea a comis zeci de milioane de crime in numele Domnului ...oare de ce D-zeu "cel Drept" se uita impasibil la ele, ca soacra-mea la Telenovele?
...................................................................................................................................................................
Dumnezeu nu trimite pe nimeni in locul sau.Daca a obosit sau nu poate sa faca singur ceea ce si-a propus ,nu este Dumnezeu si nu avem nevoie de el.Daca insa ,ceea ce spune ,face,atunci Isus este creatia lui Satan transmisa din vechile cultuti si adoptata de crestinism dupa mai multe finisaje,Isus nu a fost imparat .El nu a fost nascut din fecioara.El nu a fost nascut in Efrata,cum este scris in Mica despre un personaj oarecare.Si nu a mintuit pe nimeni pina in prezent.
Dumnezeu insa nu poate sa minta.Cu stima din Israel.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Zeus
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 108
Puncte : 11
Data de inscriere : 18/04/2008

MesajSubiect: Dumnezeul iubirii?????   Lun Apr 21, 2008 2:26 pm

Dumnezeul dragostei si iubirii ??????

Deuteronom. 32. 39.
39. Vedeți, vedeți, dar, că Eu sunt și nu este alt Dumnezeu afară de Mine: Eu omor și înviez, Eu rănesc și tămăduiesc și nimeni nu poate scăpa din mâna Mea!
40. Eu ridic la cer mâna Mea și Mă jur pe dreapta Mea și zic: Viu sunt Eu în veac!
41. Când voi ascuți sabia Mea cea lucitoare și va începe mâna Mea a judeca, Mă voi răzbuna pe vrăjmașii Mei și celor ce Mă urăsc le voi răsplăti.
42. Adăpa-voi săgețile Mele cu sânge și sabia Mea se va sătura de carnea și de sângele celor uciși și robiți și de capetele căpeteniilor vrăjmașului.

?????
sau ... 1 Samuel 15:3
Du-te acum, bate pe Amalec, și nimicește cu desăvârșire tot ce-i al lui; să nu-i cruți, și să omori bărbații și femeile, copiii și pruncii, cămilele și măgarii, boii și oile."
Sus In jos
http://forum-anti-christi.forumers.ro
fairy
Vizitator

MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Mar Apr 22, 2008 12:20 pm

Observand frapantele asmanari intre "ceea ce numim actiuni obsesive la suferinzii de afectiuni nervoase si ritualurile prin care crediciosii dau expresie pietatii lor", Freud ajunge la concluzia ca religia functioneaza ca o nevroza obsesionala universala.
Atat inchinatorul religios, cat si nevroticul obsesional petrec ceasuri intregi efectuind anumite ritualuri, care devin ceremonii , dominate de sentimentul de vinovatie. Aceste ceremonii devin, in ambele cazuri, acte sacre. In fenomenul religios ele au un caracter obstesc si public.
Ca nevroza obsesionala, religia se formeaza prin suprimarea sau renuntarea la anumite impulsuri instinctuale, intre care instinctul sexual. Religia este astfel o expresie a instinctelor pe care le-a suprimat.
In studiul sau asupra lui Leonardo da Vinci, Freud subliniaza rolul fortelor instinctuale in dezvoltarea nevrozei si situaaza inceputul sentimentului religios de vinovatie in cautarea protectiei in conditiile biologice ale copilariei, "la neputinta indelung resimtita de copilul mic si la trebuita lui de ajutor", in complexul parental.
RELIGIA ESTE O NEVROZA UNIVERSALA A UMANITATII, CARE NU NUMAI CA EXPLICA ORIGINEA, CI SI PERMANENTUL EI SUPORT.
Sus In jos
Claudya-Pollyanna Happy
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 16
Varsta : 23
Localizare : Botosani
Puncte : 0
Data de inscriere : 23/04/2008

MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Mier Apr 23, 2008 12:37 pm

Mai bine ai citi:
Ioan 3:16
Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viața veșnică.
1 Ioan 3:16
Noi am cunoscut dragostea Lui prin aceea că El și-a dat viața pentru noi; și noi deci trebuie să ne dăm viața pentru frați.

si daca mai vrei exemple spune-mi ca-ti voi da Smile
Sus In jos
http://maiaproapedecer.7forum.net/
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Mier Apr 23, 2008 12:50 pm

Claudya-Pollyanna Happy a scris:
Mai bine ai citi:
Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viața veșnică.
Noi am cunoscut dragostea Lui prin aceea că El și-a dat viața pentru noi; și noi deci trebuie să ne dăm viața pentru frați.

Dupa modul impersonal in care e formulata afirmatia este clar ca e vorba de o concluzie ....o apreciere ...
Crezi ca aprecierile si afirmatiile unor adepti supusi sefului ... au valoare mai mare decat ce a spus insusi seful?

Iata dragostea pe care o cere sefu:

Luca 14:26): Daca vreun om vine la mine si nu uraste pe tatal lui, pe mama lui, pe sotia lui si pe ai sai copii, si pe fratii lui, si pe surorile lui, da, si propria lui viata, nu-mi poate fi ucenic
Sus In jos
Claudya-Pollyanna Happy
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Mier Apr 23, 2008 12:54 pm

Il consideri pe Dumnezeu ca fiind ,,sef" ? Question
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Mier Apr 23, 2008 2:15 pm

Il consideri pe Dumnezeu ca fiind ,,sef" ? Question
........................................................................................................................................
Nu,in acest caz el il considera sef pe Isus.Ca Isus a zis cele de mai sus.Si el avea o echipa de 12 barbati.Iar acestia il numeau Adoni.Adica sefule sau stapine.Care e totuna.Deci el are dreptate.A nu-l confunda pe Isus cu Dumnezeu ,ca atunci lucrurile iau intorsatura groaznica.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Mier Apr 23, 2008 2:24 pm

Mai bine ai citi:

................................................................................................................................................................
Polyanna, de ce zici tu;Mai bine ai citi aia sau aia .Parca tot pe acolo scrie"Toata scriptura a fost insuflata de Dumnezeu".Si in aceasta fraza nu intra deloc cartile Noului Testament.Scripturi sint numai Tora.Sau cum ii spunem pe romaneste Vechiul Testament,Desi nu chiar.
Tu nu te supara pe zeus ,totusi ca el doar vrea sa te puna pe foc.Si stii tu cum e aurul curatit prin foc,24 Karate.Adica Pur.Dar pentru asta trebuie sa te topesti in focul lui zeus.
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 61
Puncte : 7
Data de inscriere : 19/04/2008

MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Joi Apr 24, 2008 9:11 pm

Care biserica sau secta se poare lauda ca merge pe urmele lui Isus?Isus ca om ,ca asa la cunoscut omenirea.Ca Dumnezeu a fost numai inventat.
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 297
Varsta : 46
Localizare : ...........
Data de inscriere : 22/04/2008

MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Joi Apr 24, 2008 10:14 pm

Pai daca Isus nu e Dumnezeu cine e Isus?
De ce sa nu cautati raspunsuri in Tora si Quranul (religii monoteiste)?!
Cu Biblia ne-am convins ca este modificata .Pina acum s-au descoperit 50000 erori in ea.?!
Sus In jos
FairGame
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 77
Data de inscriere : 24/04/2008

MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Vin Apr 25, 2008 5:54 am

Isus este Fiul si insusi Dumnezeu intrupat.
complicat, asa e?
Sus In jos
Claudya-Pollyanna Happy
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Vin Apr 25, 2008 7:10 am

HaymHerman a scris:
Ca Dumnezeu a fost numai inventat.

Numai inventat??? Exclamation Question
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Vin Apr 25, 2008 7:38 am

HaymHerman a scris:
Ca Dumnezeu a fost numai inventat.

Numai inventat??? Exclamation Question

Ai dreptate ...nu numai inventat ...ci si impus ... pacat ca de un imparat criminal ... ca asta il face sa para personaj diabolic ...adica ceva exact opusul bietului om ...numit Isus !

Doar nu cumva credeai ca Dumnezeii se nascca oameni pe pamant ...din femei ... oameni ca toti oamenii ca sa salveze sufletele oamenilor ... sau ca purcei ca sa salveze sufletele purceilor!

Vezi ce zice ...si bine zice ... "Antichristul" de mai sus!
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Vin Apr 25, 2008 9:34 am

FairGame a scris:
Isus este Fiul si insusi Dumnezeu intrupat.
complicat, asa e?

Nu,nu e complicat deloc.Cu Biblia in fata si verificind ce-a zis Isus despre el insusi ca este .................apoi comparind cu ce au zis unii apostoli ca el este..........si facind o conluzie =ajungem la contradictii clare.
interebare intrebatoare.....il ascultam pe apostol sau pe Isus insusi?!!!!
ne multumim cu explicatiile preotilor si calugarilor sau ne ducem la ceilalti profeti si carti sfinte sa verificam CONTRADICTIA?
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Vin Apr 25, 2008 10:12 am

"Isus i-a raspuns:Cea dintai este aceasta.."Asculta Israele !Si Domnul Dumnezeul nostru este un singur Domn"
Marcu 12-29

-deci Isus a apasat pe faptul ca "Dumnezeu e Unul"

in Corinteni (8:4)scrie
"stim ca in lume un idol este tot una cu nimic si ca nu este decit Un Singur Dumnezeu"
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Vin Apr 25, 2008 10:16 am

-"cauta si vei gasi,bate si ti se va deschide" spune Isus in Biblie celor care cauta calea dreapta pe cind preotii spun "crede fara a cerceta" Smile
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 63

MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Sam Apr 26, 2008 3:14 pm

Ada_Pal a scris:
Pai daca Isus nu e Dumnezeu cine e Isus?
De ce sa nu cautati raspunsuri in Tora si Quranul (religii monoteiste)?!
Cu Biblia ne-am convins ca este modificata .Pina acum s-au descoperit 50000 erori in ea.?!

Intrebare:Ce erori sunt in Biblia Crestin ortodoxa?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Sam Apr 26, 2008 6:25 pm

Socrate a scris:
FairGame a scris:

Eu nu ma distrez,ci caut Adevarul Absolut.
Grea sarcina ... pe asta nici Dumnezeu nu il stie!
Cu atat mai putin un zeu pagan ca Yahwe.
Citat :

Eu caut un om (barbat) sau o femeie cu care sa cautam sa raspundem la intrebari privind pe DUMNEZEU si Creatia Sa.
Tu cauti pe cineva sa iti confirme parerile?

Pai crezi tu ca un Dumnezeu face copii asa cum faci tu ...si ca il lasa pe fiu sa fie ucis de niste amarati de oameni?
Incearca sa il cauti pe Dumnezeu in tot ceea ce exista viata ...deci si in tine ... !
Inca nu ai realizat ca dupa o zi petrecuta in natura vi acasa cu alta energie ...asta ptr ca te umplii de Dumnezeu ...caci Dumnezeu este prezent in tot ce e viu ...nu in biserici!
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Data de inscriere : 26/04/2008

MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Sam Apr 26, 2008 9:07 pm

Lucrul hotărîtor este o cunoaștere corectă asupra lui Dumnezeu și un înțeles corect al descoperirii Sale proprii. Numai astfel putem fi și noi cuprinși în planul lui Dumnezeu. În ceea ce privește descoperirea personală a lui Dumnezeu, majoritatea iudeilor nu au recunoscut-o, creștinii, în general, au răstălmăcit-o, iar musulmanii nu au înțeles-o. Aceasta poate fi dovedită. Dacă același Dumnezeu care le-a vorbit lui Avraam, lui Moise și prin Hristos, i-ar fi vorbit și lui Mahomed, atunci cele spuse, scrise și crezute ar trebui să corespundă de la A la Z. Ca oameni ai sec. al XX-lea avem dreptul să întrebăm cine a înțeles corect planul și Cuvîntul lui Dumnezeu și cine l-a înțeles greșit. Scopul propriu-zis al lui Dumnezeu cu omenirea nu mai este cunoscut în aceste religii din timpul nostru. Tot așa nu mai sînt cunoscute scopul și sensul diferitelor descoperiri ale lui Dumnezeu, s-a ajuns pînă acolo încît descoperirea Sa proprie în Hristos nu este nici recunoscută, nici înțeleasă de marea majoritate a omenirii.

Pentru cuvîntul românesc „ Dumnezeu” este scris în textul original „ Elohim” . „ La început Elohim a creat cerul și pămîntul...” Cuvîntul „ Dumnezeu” ni-L prezintă pe Cel Atotputernic ca „ obiect de închinare ” . În primul capitol din Biblie este vorba numai despre Elohim. Începînd de la Gen. 2, 4, citim despre „ Domnul-Dumnezeu” (Iahveh-Elohim). Aceste noțiuni diferite exprimă felul și importanța descoperirii lui Dumnezeu. Aici este vorba despre multitudinea însușirilor Sale. Cuvîntul Elohim este de fapt la singular, dar exprimă un plural, pentru că Dumnezeu are multiple calități: Creator, Răscumpărător, Judecător, Împărat, etc.

Întotdeauna cînd în textul original se află cuvîntul Elohim, Elah sau El, este vorba despre Dumnezeu. Depinde doar de calitatea în care vorbește și Se descoperă El. Au fost folosite noțiunile: El Elion (Dumnezeu Prea Înalt; Gen. 14, 18 ) ; El Shaddai (Dumnezeu care se îngrijește, care întărește și dăruiește; Gen. 17, 1) El Olam (Dumnezeu veșnic; Gen. 21, 33) și El Gibor (Dumnezeu tare; Isa. 9, 5). Este regretabil că noțiunile ebraice nu au fost preluate de către traducătorii Bibliei. Adevărata cunoaștere a lui Dumnezeu s-a îngreunat, a devenit din cauza aceasta mai greoaie, pentru că importanța care se afla în Numele propriu-zis, nu își mai găsește exprimarea.
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Sam Apr 26, 2008 11:08 pm

no name a scris:
Lucrul hotărîtor este o cunoaștere corectă asupra lui Dumnezeu și un înțeles corect al descoperirii Sale proprii. Numai astfel putem fi și noi cuprinși în planul lui Dumnezeu. În ceea ce privește descoperirea personală a lui Dumnezeu, majoritatea iudeilor nu au recunoscut-o, creștinii, în general, au răstălmăcit-o, iar musulmanii nu au înțeles-o. Aceasta poate fi dovedită. Dacă același Dumnezeu care le-a vorbit lui Avraam, lui Moise și prin Hristos, i-ar fi vorbit și lui Mahomed, atunci cele spuse, scrise și crezute ar trebui să corespundă de la A la Z.

dupa cum vorbesti e clar ca nu ai citit Quranul,si parerea mea e sa te opresti inainte de-a pune un verdict despre capacitatea musulmanilor de a -l cunoaste pe Dumnezeu

Ca oameni ai sec. al XX-lea avem dreptul să întrebăm cine a înțeles corect planul și Cuvîntul lui Dumnezeu și cine l-a înțeles greșit.

cam acelasi lucru se intrebau si oamenii secolului XIV,si XV,,,,

Scopul propriu-zis al lui Dumnezeu cu omenirea nu mai este cunoscut în aceste religii din timpul nostru.

"si nu l=am creat pe om decit pt a mi se supune"Quran,,,,insa a te supune inseamna mult,,,,e nevoie sa studiezi ce anume....vorba lui Soimos"educati si invatati=intrebarea reala este de catre cine ne lasam invatati

Tot așa nu mai sînt cunoscute scopul și sensul diferitelor descoperiri ale lui Dumnezeu, s-a ajuns pînă acolo încît descoperirea Sa proprie în Hristos nu este nici recunoscută, nici înțeleasă de marea majoritate a omenirii.

Pentru cuvîntul românesc „ Dumnezeu” este scris în textul original „ Elohim” . „ La început Elohim a creat cerul și pămîntul...” Cuvîntul „ Dumnezeu” ni-L prezintă pe Cel Atotputernic ca „ obiect de închinare ” . În primul capitol din Biblie este vorba numai despre Elohim. Începînd de la Gen. 2, 4, citim despre „ Domnul-Dumnezeu” (Iahveh-Elohim). Aceste noțiuni diferite exprimă felul și importanța descoperirii lui Dumnezeu. Aici este vorba despre multitudinea însușirilor Sale. Cuvîntul Elohim este de fapt la singular, dar exprimă un plural, pentru că Dumnezeu are multiple calități: Creator, Răscumpărător, Judecător, Împărat, etc.

Ellohim=CEL UNIC nume de persoana asa ca Ion ,,,,Pavel....Maria,,,, (EVREII SPUN ELLOHIM CA NU-L PRONUNTA PE A IAR ARABII AL NUMESC ALLOHIM .

EL ARE ATRIBUTE CU AJUTORUL CARORA A CREAT LUMEA CU TOT CE-I APARTINE,UNIVERSUL.ELE SUNT 99 "CEL MILOSTIV,INDURATOR,ATOATEVAZATOR,SALVATORUL,CEL DINTAI ,CEL DE PE URMA,VESNICUL,IMPARATUL TRONULUI,CEL CE DA VIATA,CEL CE IA VIATA,MODELATORUL(VEZI CREATIILE SI VARIETATILE SALE),CEL CE AUDE TOT,CEL CESTIE TOT,CEL CE DA REZEQE-(AVEREA FIECARUIA IN PARTE),CEL CE STERGE PACATELE,CREATORUL,ATOTPUTERNIC SI GROZAV.....................o sa le scriu pe toate la subiectul despre Islam.

Întotdeauna cînd în textul original se află cuvîntul Elohim, Elah sau El, este vorba despre Dumnezeu. Depinde doar de calitatea în care vorbește și Se descoperă El. Au fost folosite noțiunile: El Elion (Dumnezeu Prea Înalt; Gen. 14, 18 ) ; El Shaddai (Dumnezeu care se îngrijește, care întărește și dăruiește; Gen. 17, 1) El Olam (Dumnezeu veșnic; Gen. 21, 33) și El Gibor (Dumnezeu tare; Isa. 9, 5). Este regretabil că noțiunile ebraice nu au fost preluate de către traducătorii Bibliei. Adevărata cunoaștere a lui Dumnezeu s-a îngreunat, a devenit din cauza aceasta mai greoaie, pentru că importanța care se afla în Numele propriu-zis, nu își mai găsește exprimarea.

NUMELE LUI L-A mentionat CHIAR EL TUTUROR PROFETILOR .........ce e atit de complicat.....insa numele atributive(99) sunt cele din care a inzestrat fiinta umana,caracteristicile care ar trebui sa ne conduca viata si educatia reala pe care toate bisericile,sinagogile,moscheile din lume trebuie sa le ofere si nu dispute intre religii.
PROFETII TRIMIS SUNT TOTI LA RAI ACUM SI NE PRIVESC CUM NE CIONDRANIM DE LA CHESTII BANALE CARE DACA LE PUNEM CAP LA CAP AJUNGEM LA UN FINAL...................QURANUL

Ultima editare efectuata de catre Ada_Pal in Sam Apr 26, 2008 11:22 pm, editata de 3 ori
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Sam Apr 26, 2008 11:09 pm

Am vorbit in numele musulmanilor pentru ca sa va explic ca ceea ce pentru unii e greu de inteles nu inseamna ca e valabil pt. toata lumea.
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 63

MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Dum Apr 27, 2008 3:05 pm

Soimos a scris:
Socrate a scris:
FairGame a scris:

Eu nu ma distrez,ci caut Adevarul Absolut.
Grea sarcina ... pe asta nici Dumnezeu nu il stie!
Cu atat mai putin un zeu pagan ca Yahwe.
Citat :

Eu caut un om (barbat) sau o femeie cu care sa cautam sa raspundem la intrebari privind pe DUMNEZEU si Creatia Sa.
Tu cauti pe cineva sa iti confirme parerile?

Pai crezi tu ca un Dumnezeu face copii asa cum faci tu ...si ca il lasa pe fiu sa fie ucis de niste amarati de oameni?
Incearca sa il cauti pe Dumnezeu in tot ceea ce exista viata ...deci si in tine ... !
Inca nu ai realizat ca dupa o zi petrecuta in natura vi acasa cu alta energie ...asta ptr ca te umplii de Dumnezeu ...caci Dumnezeu este prezent in tot ce e viu ...nu in biserici!

Partial ai dreptate si imi pare bine ca pui intrebari care sa-mi intareasca credinta in DUMNEZEU,caci DUMNEZEU este unul si toti suntem Dumnezei facuti de DUMNEZEU.
De aceea eu pun intrebari ca sa aflu mai multe despre cum vad si inteleg unii sau altii toata creatia lui DUMNEZEU si astfel sa-mi intaresc credinta mea in DUMNEZEU.
DUMNEZEU ESTE CEL CE ESTE si el stie Adevarul Absolut.
Noi suntem pagani si de aceea trebuie sa comunicam unii cu altii pentru ca sa ne lamurim cat mai bine si mai repede inainte de a ne lamuri DUMNEZEU asa cum se lamureste aurul in cuptorul incins.
Eu sunt Crestin ortodox si nu ma duc la biserica pentru ca acolo nu se respecta Biblia Crestin ortodoxa.

Intrebari:
-Tu l-ai cautat vreodata pe DUMNEZEU?
-Tu l-ai gasit pe DUMNEZEU in tine?
-Cum arata Dumnezeul din tine?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   

Sus In jos

Cum este Dumnezeu?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 6Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: