Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Este religia Calea catre EL?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Care este adevarata Biserica a lui Isus?
 a) Cea crestina infintata ca si institutie de stat de imparatul Constantin cel Mare?
 b) Cea a primilor crestini?
 c) Cea mozaica a carei membru si rabin a fost Isus ?
Vezi rezultatele
AutorMesaj
Zeus
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 108
Varsta : 51
Puncte : 11
Data de inscriere : 18/04/2008

MesajSubiect: Este religia Calea catre EL?   Sam Apr 19, 2008 10:28 am

Care este ea cea adevarata .... si prin ce ne bazam argumentatia?

Pana acum aprilie 2010 sondajul dovedeste o crasa lipsa de cultura!
Si anume ca nu se cunoaste ca primii crestini fiind de religie mozaica nu puteu avea biserici .... si ca sectanti ai religiei mozaice nu aveau nici sinagogi ...ci se intalneau pe la diferiti membrii ai sectei lor ...secta Nazariteanului ...

Biserica adevarata este cea infintata de Constantin ca lacas de adunat banii din impozite, prostit si manipulat masele dar mai ales de a controla si spiona prin spovedanie tot ceea ce misca la baza imperiului!

In concluzie Biserica adevarata .... este o institutie diabolica aflata in slujba conducerii imperiului in care si atunci ca si azi preotii erau angajatii statului ... il serveau pe Imparat ( ba chiar si pe Ceausescu care era mereu pomenit la liturghii) in loc sa fie in slujba lui Dumnezeu si bine rasplatiti de acesta.

de ce nu isi intretine Dumnezeu armata de slujbasi lingai ?

Pentru simplul motiv ca crestinii nu au Dumnezeu!
Sus In jos
http://forum-anti-christi.forumers.ro
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686
Varsta : 55
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Lun Apr 21, 2008 8:18 pm

Zeus a scris:
.....................................................................................................................................................
Numai faptul ca i se pune in gura lui Isus cuvintul "Pe aceasta piatra voi zidi biserica mea"ne putem da seama ca problema e cusuta cu ata alba.Ca pe vremea lui Isus nu exista notiunea de biserica,si insusi Isus cit era el de Dumnezeu , nu avea un termen potrivit pentru asa ceva.Daca el era saminta lui Avraam ,trebuia sa se multumeasca cu mostenirea promisa de Dumnezeu lui Avraam.Daca era Dumnezeu,trebuia sa stie ca Dumnezeu a promis deja lui Avraam o mostenire, si nu poate sa o schimbe ca facuse deja juramint , ca io va da.Primi iudei care zice se ca ar fi crezut in Isus, nu erau o biserica ,daca nu exista inca termenul.Erau sa zicem ,o ramura a iudaismului dar care se tineau in continuare de toate rinduielile templului.Biserica ca denumire, ca organizatie si ca ceremonial ,a fost preluat din epoca premergatoare ,schimbind doardenumirea citorva personaje si punind sabia in aplicare.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Lun Apr 21, 2008 8:57 pm

Anticristul a scris:
Zeus a scris:
.....................................................................................................................................................
Numai faptul ca i se pune in gura lui Isus cuvintul "Pe aceasta piatra voi zidi biserica mea"ne putem da seama ca problema e cusuta cu ata alba.Ca pe vremea lui Isus nu exista notiunea de biserica,si insusi Isus cit era el de Dumnezeu , nu avea un termen potrivit pentru asa ceva
BINGO!!!!
Exact asa este ...afirmatia schioapata grozav in fata logicii!
Isus singur declara ca Templul lui Dumnezeu este ....CORPUL OMULUI ...si exact asta a uitat sa intrebe / mentioneze cel care a creat sondajul!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Mai 12, 2009 1:48 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Lun Apr 21, 2008 10:17 pm

Soimos a scris:
Anticristul a scris:
Zeus a scris:
Numai faptul ca i se pune in gura lui Isus cuvintul "Pe aceasta piatra voi zidi biserica mea"ne putem da seama ca problema e cusuta cu ata alba.Ca pe vremea lui Isus nu exista notiunea de biserica,si insusi Isus cit era el de Dumnezeu , nu avea un termen potrivit pentru asa ceva
BINGO!!!!
Exact asa este ...afirmatia schioapata grozav in fata logicii!

Citat :

Daca el era saminta lui Avraam ,trebuia sa se multumeasca cu mostenirea promisa de Dumnezeu lui Avraam.Daca era Dumnezeu,trebuia sa stie ca Dumnezeu a promis deja lui Avraam o mostenire, si nu poate sa o schimbe ca facuse deja juramint , ca io va da.Primi iudei care zice se ca ar fi crezut in Isus, nu erau o biserica ,daca nu exista inca termenul.Erau sa zicem ,o ramura a iudaismului dar care se tineau in continuare de toate rinduielile templului.Biserica ca denumire, ca organizatie si ca ceremonial ,a fost preluat din epoca premergatoare ,schimbind doardenumirea citorva personaje si punind sabia in aplicare.
Pai asta incerc eu sa le explic de mult ...si anume ca primii "crestini" nu erau crestini ...ci iudei ...ba mai mult ...Saul (Pavel) ii obliga pe toti ce trec la crestinism ...sa se taie imprejur sa manince koosher si sa tina sarbatorile religioase ale evreilor ....
...........................................................................................................................................................................

De ce crezi ca se face atita caz de infiintarea biserici in anul 33 sau chiar altul?Ca nu a existat niciodata asa ceva ,si vreau s-o intemeieze pe proorocia lui Daniel.Dar voi dovedi ca totul este doar manipulare.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Lun Apr 21, 2008 10:27 pm

Pai este evident ptr orice crestin ...desi acestia nu vor sa accepte evidenta ...ca Biserica lui isus a fost intotdeauna STRADA si maidanul....ba chiar era intotdeauna impotriva cladirilor de piatra numite Temple bioserici etc .

Matei 6.5
Iar când vă rugați, nu fiți ca fățarnicii cărora le place, prin
sinagogi și prin colțurile ulițelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor.
Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta și, închizând ușa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție.

Ceea ce clerul astazi numeste "biserica lui Isus" ...este de fapt institutia diabolica infintata de Mamona in colaborare cu criminalul Constantin cel Mare ptr a manipula, indoctrina, spolia si spiona concetatenii ... forma a betiei puterii ... prin care spera sa salveze un Imperiu imens care nu era sudat prin nimic

Vi se pare cam dura exprimare ...NU? ... dar cum ar fi normal sa te exprimi despre o institutie care a produs mai multe crime decat fascismul si comunismul la un loc?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Mai 12, 2009 1:58 pm, editata de 4 ori
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mar Apr 22, 2008 11:52 am

Anticristul a scris:

De ce crezi ca se face atita caz de infiintarea biserici in anul 33 sau chiar altul?Ca nu a existat niciodata asa ceva ,si vreau s-o intemeieze pe proorocia lui Daniel.Dar voi dovedi ca totul este doar manipulare.
Atunci nu a fost infiintata prima comunitate crestina din Antiohia? Se spuna ca a fost infiintata intr-un an sabatic, asa cum toate marile evenimente ale lumii au avut loc fie in ani sabatici, fie jubiliari...
Profetia din Daniel are pe Isus in centru
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mier Apr 23, 2008 9:03 pm

Profetul Daniel prevesteste citeva evenimente de mare interes national,pentru evrei din Babilon.Timpul de inceput al evenimentelor cit si sfirsitul lor ,mascat in anumite perioade de timp.Nici una din profetii nu are legatura cu infiintarea unei biserici,careia nici denumire nu i se putea da si nici legatura cu Israelul nu avea.Intr-o postare ulterioara o sa afisez toti ani sabatici de la Nebucadnetar si pina acum.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mier Apr 23, 2008 9:03 pm

Profetul Daniel prevesteste citeva evenimente de mare interes national,pentru evrei din Babilon.Timpul de inceput al evenimentelor cit si sfirsitul lor ,mascat in anumite perioade de timp.Nici una din profetii nu are legatura cu infiintarea unei biserici,careia nici denumire nu i se putea da si nici legatura cu Israelul nu avea.Intr-o postare ulterioara o sa afisez toti ani sabatici de la Nebucadnetar si pina acum.
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Sam Apr 26, 2008 9:14 pm

Proorocii trimiși de Dumnezeu nu au înființat nici o organizație religioasă, și nici nu au intrat în istorie ca întemeietori ai vreunei religii. Nici Enoh sau Noe, nici Avraam sau Moise, nici Ilie sau Isaia - nici un prooroc care a fost cu adevărat trimis, nu a întemeiat vreo religie. Acest fapt este de o mare importanță. Ei doar au dat mai departe ce au primit de la Dumnezeu. Din cauza aceasta întregul Vechi Testament formează o unitate armonioasă. Numai Unul este socotit ca fiind Cel ce vorbește și înfăptuiește, adică Domnul Dumnezeu, care a încredințat planul Său celor pe care El însuși i-a chemat. Acești bărbați erau trîmbița Lui. Ei au trăit în timpuri diferite și au contribuit, în măsura însărcinării lor divine, la desăvîrșirea profeției și a planului de mîntuire prezise dinainte. Deși ei au trăit în epoci și chiar în milenii diferite, totuși noi nu găsim nici o contradicție, ci o concordanță deplină în scrierile lor.

Apostolii trimiși de Dumnezeu, la fel, nu au fost întemeietori de religii. În smerenie și simplitate ei au adus dovada copleșitoare potrivit căreia proorociile din Vechiul Testament se împlinesc cu exactitate. În ceea ce privește însă întemeierea Bisericii și zidirea ei, s-a lăsat totul în seama Domnului slavei, care a zis: „ Eu voi zidi Biserica Mea” EL nu a transmis această sarcină apostolilor Pavel sau Petru, nici altuia dintre ei. Însă El a rînduit slujbe diferite în Biserică pentru zidire (Ef. 4, 11; 1 Cor. 14, 28). Biserica biblică nu este o instituție organizată de oameni, ci un organism viu. Biserica este unica instituție spirituală a lui Dumnezeu pe pămînt și se compune din oameni răscumpărați și mîntuiți. Ea este numită și Templul lui Dumnezeu (Ef. 2, 21) sau Casa lui Dumnezeu (Evrei 3, 6). Dumnezeu nu locuiește într-un templu zidit de oameni sau în clădiri sacre (Isa. 66, 1-2; Fap. 7, 48-49).

EL locuiește numai în inimile celor ce sînt ai Lui. De aceea este necesar să ne întoarcem la origine, la început, pentru a afla într-adevăr, ce este Biserica lui Dumnezeu (1 Tim. 3, 15), cum crede ea, ce învață și cum botează etc. La aceasta aflăm răspuns numai din Cartea adevărului, Cuvîntul lui Dumnezeu.
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 37
Puncte : 288

MesajSubiect: Este religia Calea catre EL?   Dum Mai 18, 2008 7:47 am

sau este doar o Sarlatanie si nimic altceva?
Se trage religia de la Dumnezeu ? ... si reprezinta Biblia "cuvantul Sau" ?

Intrebari oarecum legitime caci se pare ca in biserici Nimeni... Niciodata divinitatea nu s-a arata, nici macar reprezentata ...si nici Papa de la Roma sau oricine altcineva nu a avut vre-o legatura cu Divinitatea.
Este totul o Minciuna .... inventata de imparatii romani care au vazut in
fanatismul religios al primilor crestini ...instrumentul de a controla
si a manipula masele?

Hai sa precizam corect lucrurile si sa le punem impreuna la locul lor!

Istoria reala ne dovedeste Religia nu a fost folosita ca paravan pentru crime ...ci ea este factorul determinant pentru comiterea lor.... in Deuteronom vedem un Dumnezeu Criminal care indeamna la crime -iar Isus a venit sa continue aceste crime caci el a venit sa aduca nu pacea ci sabia ...nu dragostea ci ura "caci cine nu isi uraste parintii si copii nu e demn de mine" ...a
venit sa aduca un foc pe pamant ....(vezi imagineadin titlul forumului) si isi indeamna ucenici sa vanda tot sa isi cumpere sabii!
Sus In jos
Hades
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 92
Varsta : 31
Localizare : Subteran
Data de inscriere : 09/05/2008

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Lun Mai 19, 2008 10:43 pm

Acesta e un punct de vedere... Care mi se pare fals... Eu cred cu totul altceva despre Iisus...
Sus In jos
http://astroviata.blogspot.com
livius
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mar Mai 20, 2008 6:37 am

Eu cred ca oricat ar fi de fals punctul acesta de vedere, el se poate
dovedi ca ADEVAR ... si este deja cunoscut ca la Conciliul de la
Niceea, imparatul CRIMINAL Constantin, a trebuit sa ii macelareasca pe
episcopii sustinatori ai lui Arianus care nu au fost de acord ca OMUL
Isus sa fie inaltat in functia de Dumnezeu, doar ptr ca el imparatul,
ca loctiitor al sau sa aibe si el autoritate divina!

Cat despre ucigasul de bebelusi Yahve,si instigatorul la crima .... cel numit in Biblie ca Dumnezeu ... iata citatul:

in Deuteronomul 28:16 Dumnezeu zice: Insa din orasele acestor popoare pe care Domnul Dumnezeul tau ti le-a dat drept mostenire sa nu cruti cu viata nimic din ceea ce respira

Deuteronom 13 : 6, 7, 8 care zice: Daca fratele tau, fiul mamei tale; sau fiul tau, sau fiica ta, sau nevasta ta din bratele tale; sau prietenul tau care ti-e scump ca sufletul tau, te incita pe ascuns spunand, haide sa mergem si sa slujim alti Dumnezei pe care nici tu nici parintii tai nu-i cunoscura; (7) adica Dumnezeii popoarelor care va inconjoara, aproape de tine sau mai departe de la un capat al Pamantului la altul (Cool tu sa nu accepti si sa nu-l asculti; si nu trebuie sa tainuesti ce a zis (9) dar trebuie negresit sa-l omori; mana ta sa fie prima asupra lui ucigandu-l, si dupa aceea a tuturor celorlalti; (10) si trebuie sa-l omori cu pietre; ptr ca a cautat sa te abata de la Domnul Dumnezeul tau
Sus In jos
ioanide
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Maramures
Data de inscriere : 20/05/2008

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mar Mai 20, 2008 10:49 am

@initiatorul topicului
De fapt ca e gresita abordarea.
Ai pus niste intrebari la inceput si te-ai grabit sa tragi concluzii.De fapt cele ce le spui erau in mintea ta si nu incercai sa gasesti adevaruri ci sa iti expui preaplinul inimii tale.
Nu te critic insa era mai bine sa spui " asta cred eu" nu sa faci sa para ca ai fii nedumerit!
Mai gandeste-te iar in timp ce o faci incearca sa asculti ce iti spune tacerea!
Sus In jos
alexei
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 98
Varsta : 36
Localizare : napoli
Data de inscriere : 06/05/2008

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mar Mai 20, 2008 11:11 am

abordarea nu este gresita,omuletul stie ce face,pe de o parte se foloseste de faptul ca religia este folosita ca mijloc de manipulare(ar fi o tampenie sa sustii contrariul)iar pe de alta parte incearca sa rastalmaceasca dogmele bisericesti modificand in felul acesta perceptia asupra religiei Wink .Zi livius,am inteles bine?
reversul medaliei,raspunsul,daca asta cautai,este simplu si la indemana oricui:sa nu ucizi(porunca a-VI-a)
Sus In jos
cactus
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 63
Localizare : nu spui

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mar Mai 20, 2008 3:37 pm

Religia ? Ce este religia ? Este religia o cale catre Ceva - orice/oricare ar fi ... ????

Io cred ca de aici ar trebui plecat...
Dumnezeu ? Un nume ? Una din denumirile Divinitatzii Supreme ?
Credetzi ca ar avea rost o polemica ? Undeva, cineva a spus "Voi suntetzi dumnezei" (cred ca ashea a spus) DECI - Divinitatea este in noi - intr-un fel sau altul. Deci - daca ne rugam Divinitatzii, ne rugam si acelei partzi a Divinitatzii care este in noi, deci ne rugam noua.... Curioasa inlantzuire...
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 297
Varsta : 46
Localizare : ...........
Data de inscriere : 22/04/2008

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mar Mai 20, 2008 5:27 pm

cactus a scris:
Religia ? Ce este religia ? Este religia o cale catre Ceva - orice/oricare ar fi ... ????

Credetzi ca ar avea rost o polemica ? Undeva, cineva a spus "Voi suntetzi dumnezei" (cred ca ashea a spus) DECI - Divinitatea este in noi - intr-un fel sau altul. Deci - daca ne rugam Divinitatzii, ne rugam si acelei partzi a Divinitatzii care este in noi, deci ne rugam noua.... Curioasa inlantzuire...

Cuvintele tale ma ajuta sa filozofez si sa spun.....Da.....ne rugam Aceluia care ne cunoaste cel mai bine,dar datorita Spiritului insuflat de el (care niciodata nu piere)acesta EVOLUEAZA TOCMAI PRIN RUGACIUNE.
Rugindu-ma ,dialogind cu El,vorbele mele isi gasesc ecou chiar in interiorul meu....de aici AUTOSUGESTIA SI TRATAREA UNOR BOLI GRAVE PRIN CREDINTA SI RUGACIUNE.
Sus In jos
cactus
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 63
Localizare : nu spui

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mar Mai 20, 2008 5:38 pm

Ada_Pal a scris:
cactus a scris:

Cuvintele tale ma ajuta sa filozofez si sa spun.....Da.....ne rugam Aceluia care ne cunoaste cel mai bine,dar datorita Spiritului insuflat de el (care niciodata nu piere)acesta EVOLUEAZA TOCMAI PRIN RUGACIUNE.
Rugindu-ma ,dialogind cu El,vorbele mele isi gasesc ecou chiar in interiorul meu....de aici AUTOSUGESTIA SI TRATAREA UNOR BOLI GRAVE PRIN CREDINTA SI RUGACIUNE.

FIKS....Dovada in plus pentru puterea gandului...
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mar Mai 20, 2008 6:06 pm

ioanide a scris:
@initiatorul topicului
De fapt ca e gresita abordarea.
Ai pus niste intrebari la inceput si te-ai grabit sa tragi concluzii.De fapt cele ce le spui erau in mintea ta si nu incercai sa gasesti adevaruri ci sa iti expui preaplinul inimii tale.
Nu te critic insa era mai bine sa spui " asta cred eu" nu sa faci sa para ca ai fii nedumerit!
Mai gandeste-te iar in timp ce o faci incearca sa asculti ce iti spune tacerea!

E usor sa spui ca, crezi ceea ce afirmi ...atunci cand credinta ta se bazeaza pe dovezi clare, si asta e pozitia de pe care am scris postul.

Usor este si sa crezi in Dumnezei extraterestrii la care se ajunge exclusiv prin moarte ...dar sa crezi ca Biblia e cuvantul Domnului atunci cane e clar ca ea este un text furat de la o alta religie unde servea alte legi si canoane ... inseamna un singur lucru ... lipsa de documentatie!
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mar Mai 20, 2008 6:13 pm

cactus a scris:
Religia ? Ce este religia ? Este religia o cale catre Ceva - orice/oricare ar fi ... ????]
Intradevar este o cale ...dar o cale de a manipula oamenii in interesul clerului care trebuie sa traiasca bine in carca oamenilor!
In evul mediu episcopii aveau PALATE ....dar cel mai mare lux si putere ...le avea Papa!

Religia? o vorba de dansii inventata.... - Eminescu ...

Citat :

Nu mi se pare curioasa inlantuirea ...Dumnezeu este in tot ceea ce este viu ...nu numai in noi ... adica este NATURA !
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mar Mai 20, 2008 6:20 pm

Ada_Pal a scris:

daca vrei sa te rogi celui care este Dumnezeul din tine ...ce cauti la moschee?
Si -a schimbat cumva Dumnezeu adresa si te-a parasit pentru a se muta la moschee?

Citat :

Deocamdata rugaciunile nu trateaza nimic ..asa se explica si numarul mare de bolnavi de prin spitale si nu de la casa de Rugaciuni!
Pana si Papa de la Roma sau ce ierarhie religioasa preferi ...tot la spital recurge ...caci orele de rugaciuni sunt doar timp pierdut!

E adevarat ca prin autosugestie se poate face minuni ...si chiar eu cunosc un caz de persoana care s-a vindecat datorita acesteia pe motiv de religie (citeste baza a tariei autosugestiei) ...dar acestea sunt exceptii si nu reguli, iar vcand vorbim de un fenomen ne referim la ceea ce caracterizeaza modul general si nu la exceptii!
Sus In jos
alexei
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mar Mai 20, 2008 11:50 pm

mai livius,da' zi si tu,treaba-i asta,le raspunzi la toti si mie nu!?
Referitor la ce zici tu mai sus cu rugaciunea =timp pierdut=>credinta=inutilitate Crying or Very sad ,daca esti de acord cu ecuatia mea atunci imi pare rau pt tine,zau ca-mi pare rau;eu cred ca o viata fara credinta este o viata ratacita in labirintul falselor idealuri,"conceptii de viata",o viata...de ce nu...trista.
In contextul folosit de tine autosugestia si rugaciunea se cam confunda iar cand le minimalizezi eficienta iar gresesti;celebrul efect placebo a demonstrat rezultate spectaculare,este vorba de autosugestie...sau poate de o forma de rugaciune...de credinta?decide tu.
legat de ceea ce spui in continuare:"...dar acestea sunt exceptii si nu reguli, iar vcand vorbim de un fenomen ne referim la ceea ce caracterizeaza modul general si nu la exceptii!"afla dragul meu ca nu poti generaliza,religia este traire,convingere,credinta,nu este nici pedeparte un fenomen ce caracterizeaza,insoteste un proces chimic,fizic,chiar si in matematica intalnesti exceptii de la regula...daramite in ce priveste oamenii si religia
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mier Mai 21, 2008 11:57 am

alexei a scris:
Referitor la ce zici tu mai sus cu rugaciunea =timp pierdut=>credinta=inutilitate Crying or Very sad ,daca esti de acord cu ecuatia mea atunci imi pare rau pt tine,zau ca-mi pare rau;eu cred ca o viata fara credinta este o viata ratacita in labirintul falselor idealuri,"conceptii de viata",o viata...de ce nu...trista.
In contextul folosit de tine autosugestia si rugaciunea se cam confunda iar cand le minimalizezi eficienta iar gresesti;celebrul efect placebo a demonstrat rezultate spectaculare,este vorba de autosugestie...sau poate de o forma de rugaciune...de credinta?decide tu.
legat de ceea ce spui in continuare:"...dar acestea sunt exceptii si nu reguli, iar vcand vorbim de un fenomen ne referim la ceea ce caracterizeaza modul general si nu la exceptii!"afla dragul meu ca nu poti generaliza,religia este traire,convingere,credinta,nu este nici pedeparte un fenomen ce caracterizeaza,insoteste un proces chimic,fizic,chiar si in matematica intalnesti exceptii de la regula...daramite in ce priveste oamenii si religia
Cei religioși nu au nuciun ideal și nicio credință ci poate dorința de a avea un ideal și o credință. Cu această dorință religioșii caută să pozeze în oameni care ciar au un ideal și o credință.
Sus In jos
alexei
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mier Mai 21, 2008 1:11 pm

m-ai zapacit,cum treba citit de la cap la coada,de la coada la cap sau printre randuri? Shocked
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mier Mai 21, 2008 2:15 pm

La prima postare nu ti-am scris ca am fost de acord cu tine!
Acum ...nu mai sunt!

alexei a scris:

Problema sta exact invers viata irosita in labirintul falselor idealuri este viata religioasa!
Te asigur ca viata iti ofera multe alte bucurii si motive de fericire daca sti in ce sa le gasesti!
Nimic nu este mai trist decat spectacolul jalnic al unui om redusa la nivelul de oaie ...a Domnului!

Citat :

celebrul efect placebo a demonstrat rezultate spectaculare,este vorba de autosugestie...sau poate de o forma de rugaciune...de credinta?decide tu.

Din moment ce efectul placebo ar tine de credinta ...ti-ai lua lingurita de apa de ploaie la biserica ...si nu la spital!

Citat :

"afla dragul meu ca nu poti generaliza,religia este traire,convingere,credinta,nu este nici pedeparte un fenomen ce caracterizeaza,insoteste un proces chimic,fizic,chiar si in matematica intalnesti exceptii de la regula...daramite in ce priveste oamenii si religia[/size]
Deja din start ai inceput cu un nonsens, credinta este credinta si nu convingere ...daca era convingere se numea exact asa: CONVINGERE!
cat despre trairea religioasa ... asta e o problema de psihiatrie ...si saracu Don Quijote traia lupta lui cu morile de vant pe care le vedea drept monstrii!
Sus In jos
heruer
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 79
Varsta : 60
Localizare : Bacau

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mier Mai 21, 2008 6:12 pm

Din punctul meu de vedere :
Religia este o institutie creata de oameni pentru a le sluji propriile scopuri si care se bazeaza, ca orice institutie creata de oameni, pe trasaturi de caracter umane, in speta, nevoia de a se sti calauzit, sustinut, ajutat, de cineva/ceva absolut onest si puternic, care nu-l paraseste la greu.
Omul, indiferent de epoca, a avut si are un mod de gandire "piramidal" (exista oierarhie si in varful piramidei sta unul singur si nu mai multi). Chiar si in religiile politeiste exista "un sef".
Religia si nu numai ea, poate fi o cale catre multe. Unele din aspectele/invataturile ei sunt benefice, altele sunt discutabile si altele sunt daunatoare. Daca prin El s-a dorit a se desemna subiectul supremei veneratii a unei religii, probabil ca da, acea religie este un fel da cale catre acel El. Catre Dumnezeu nu exista nicio cale pentru ca daca ar exista atunci ar trebui sa acceptam ca noi suntem aici, la inceputul caii, El este acolo, la capatul opus al caii si intre noi poate exista orice, inclusiv un Dumnezeu mai mare si mai puternic.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   

Sus In jos

Este religia Calea catre EL?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Opinii fundamentate pro si contra-
Mergi direct la: