Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Este religia Calea catre EL?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Care este adevarata Biserica a lui Isus?
a) Cea crestina infintata ca si institutie de stat de imparatul Constantin cel Mare?
12%
 12% [ 3 ]
b) Cea a primilor crestini?
58%
 58% [ 15 ]
c) Cea mozaica a carei membru si rabin a fost Isus ?
30%
 30% [ 8 ]
Total voturi : 26

AutorMesaj
Ada_Pal
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 297
Data de inscriere : 22/04/2008

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mier Iun 25, 2008 9:16 am

uita te si tu citi useri i-au mai ramas pe forum..
iti lipseste matura si covorasul sa-ti iei zborul....Vrajitoare Neagra ce esti!!!! affraid
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mier Iun 25, 2008 12:32 pm

[quote="LeoLuke"]
Soimos a scris:
Iata cum a creat Dumnezeu lumea:

......au mai incercat si altii sa-L ponegreasca pe D-zeu........si oare
ce rezultate au avut ?.

Extraordinare !
Au devenit liberi eliberandu-se de cea mai mare sarlatanie din Istoria Omenirii!

Citat :

De ce trebuie sa si denigrezi pe cineva........din lipsa de alta ocupatie
Din drtagoste pentru adevar ...si din dusmanie pentru minciuna!
Citat :

....se pare ca pt. asta de fapt ti-ai facut forumul.
Exact ...ai ghicit!

Citat :
....oricum chiar daca nu-s de acord cu teoriile tale totusi ti-am raspuns la
invitatia de a intra pe-aici.......ca sa intelegi ca nu promovez
resentimentele..........
Multumesc pentru gest!Acest fapt dovedeste ca nu esti atat de vandut minciunii si ca mai poti fi recuperat pentru societate!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mier Iun 25, 2008 12:37 pm

Ada_Pal a scris:
Draga Leo............

uita te si tu citi useri i-au mai ramas pe forum..
E adevarat ca am neglijat forumul din cayza ca sunt foarte ocupat ...dar asta nu inseamna nimic ...el va reinvia cand vreau eu!

Citat :

iti lipseste matura si covorasul sa-ti iei zborul....Vrajitoare Neagra ce esti!!!! affraid
Mai bine vrajitor decat slujbas vandut diavolului care a inventat religia intunericului cu scopul de a prosti oamenii si a distruge omenirea ... si culmea parsivismului si a diabolicitatii ....facand acet rau enorm in numele cuvantului Pace![/quote]
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mier Iun 25, 2008 10:10 pm

"Amarit dezaxat cu coada fara pic de urma de minte"..................astfel te-as descrie pe dumneata .

Dupa timpul pierdut de useri pe forumul tau,ai avut tupeul sa schimbi denumiri si topice,sa atribui vorbele matale pe niste postari ce nu-ti apartin.Daca faceai asta de la inceput,crezi ca veneau oameni cu frica de D-zeu aici sa mai posteze?

"nu ai timp de forum"ai? asta "zice si vulpea cind nu ajunge la struguri...ca-s prea acrishori" Twisted Evil
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Joi Iun 26, 2008 8:21 pm

Ada_Pal a scris:
"Amarit dezaxat cu coada fara pic de urma de minte"..................astfel te-as descrie pe dumneata .
Noroc ca nu o faci ... ca daca o faceai si eu te comparam cu o handicapata din lumea a treia, prea proasta ca sa inteleaga realitatea, din cauza ca relgia intunericului (semiluna si o stea=intuneric) i-a luat mintile.

Citat :

crezi ca veneau oameni cu frica de D-zeu aici sa mai posteze?
Ah ...sa inteleg ca Dumnezeul vostru este DRACU ...si ca va e frica de el... ca nu cumva sa faca un rau?
Spre deosebire de dracu care va inspaimanta ...DUMNEZEUL meu e bun ...nu face nimanui rau ...iubeste adevarul si pe cei care il sustin!

In rest vezi-ti de problemele tale de amarata ce esti ... ca pana una alta neamul tau de teroristi fara tara, traieste din pomana lumii mele ...deci si pe impozitul meu ...si in calitate de milog ce esti ... nu ai calitatea sa faci observatii ...ci cel mult sa ne pupi mana si sa zici bogda proste ...asa cum zic toti cersetorii!
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Vin Iun 27, 2008 10:11 am

OK....iti pup mina si-ti spun BOGDAPROSTE! si-ti mai pup mina o data fiindca orgoliul este o boala ce-mi lipseste si te rog frumos VERIFICA ADEVARUL QURANULUI .....E PACAT SA FI PIERDUT SI SA-MI PUPI TU MINA PE LUMEA CEALALTA CA TI-AM VRUT BINELE SA TE SALVEZ DE LIPSA TA DE CREDINTA, INSA AI REFUZAT .

D-ZEU SA NE IERTE DACA AM GRESIT IN VREUN FEL SI SA TE LUMINEZE PE CALEA CORECTA......BAIETE DRAGA....
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Vin Iun 27, 2008 1:44 pm

Mie nu trebuie sa imi pupi nimic ...dar nici nu mi place sa fiu luat drept ce nu sunt!
Adevarul Coranului nu inseamna nimic ...orice tratat de medicina sau de fizica sau de matematica sau ce vrei tu ...contine de 1000 de ori mai mult ADEVAR decat coranul!
Coranul nu este decat un manual, cei drept inteligent alcatuit, pentru a manipula oamenii astfel ca din brute primitive sa se apropie de ceea ce trebuie sa fie un om.
El nu este dictat si nici inspirat de Dumnezeu ci este scris de oameni ..fara nici un Arhanghel caci Arhanghelul Gavril nu se stie cui slujeste ...poate lui Dracu ... si acest lucru il vedem clar ptr ca a supt la doua tzatze ..mai intai la fecioara Maria si mai tarziu lui Bahometh!
ASsa ca daca te iei dupa astia cu doua fetze ...ajungi rau in viata!

Nu exista pupat de mana pe lumea aialalta ...ca sa iti pup tie mana ... pentru ca atunci cand mori ...mana si restul ... raman pe lumea asta !
Cat despre lipsa de credinta ...ea este inlocuita de Stiinta ... si oamenilor le-a fost dat din nastere minte si materie cenusie ca sa acumuleze cunostinte si sa invete ...dar absolut nici un organ Nimic pentru credinta!

Dupa cum vezi si in titlul topicului ...a crede inseamna a nu sti ... si asta este exact impotriva naturii ...sau cu alte cuvinte ...impotriva lui Dumnezeu caci de aia ai cap si minte sa STI si nu sa CREZI ca prostu povesti cu extraterestrii pe care unii ii denumesc Dumnezeu!

Creatorul nu are nevoie de prosti care sa-i traga limbi si care sa se roage toata ziua ...ca doar nu e prost ca Ceausescu, oameni care in inconstienta lor distrug planeta ...ci de oameni INTELIGENTI si cu CONSTIINTA ...care sa salveze planeta...si voi cu religia voastra nu sunteti printre acestia!

Nu sunt sigur ca Dumnezeu te va ierta daca o tot ti pe drumul credintei a proasta ...cand e la mintea cocosului ca EL ti-a dat inteligenta si memorie ca sa te informezi ...sa inveti ...adica sa STI ...nu sa CREZI!
Si ce vezi clar in jurul tau?
Ca prim credinta nu se face absolut nimic!
Totul se face prin STIINTA !
De asta nu se interneaza oamenii bolnavi in moschee ...ca acolo ii ia dracu ... ci la spital ...unde doar STIINTA ii poate salva ...si unde vedem clar ca Dumnezeu lucreaza mana in mana cu stinta ca sa salveze pe cei bolnavi ... iar Dumnezeu nu lucreaza cu prostu de imam pentru a salva vieti!!
Intelegi astea?
Daca da ...atunci vei intelege de ce nu ma tem eu de prostiile religioase!
Eu am depasit stadiu sa pot fi prostit cu calareti care vin din cer ca sa aduca cuvantul Domnului ...eu am pretentii ca Domnul daca are ceva de spus sa ne arate holograme laser in cer ...asa cum deja oamenii au reusit ...desi nu sunt dumnezei!
Pana cand vom vedea o holografie laser pe cer sau pana il vedem pe allah la TV .... ramai cu bine ...si nu te lua dupa toate prostiile ...ca de aia tzia dat Dumnezeu minte! ...sa judeci ...sa rationezi ...sa o dezvolti si prin ea sa ajungi la CONSTIINTA ...nu sa crezi orice ca prostu!
Sus In jos
LeoLuke
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 16

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Lun Iun 30, 2008 6:37 am

Soimos a scris:
Mie nu trebuie sa imi pupi nimic ...dar nici nu mi place sa fiu luat drept ce nu sunt!
Adevarul Coranului nu inseamna nimic ...orice tratat de medicina sau de fizica sau de matematica sau ce vrei tu ...contine de 1000 de ori mai mult ADEVAR decat coranul!
Coranul nu este decat un manual, cei drept inteligent alcatuit, pentru a manipula oamenii astfel ca din brute primitive sa se apropie de ceea ce trebuie sa fie un om.
El nu este dictat si nici inspirat de Dumnezeu ci este scris de oameni ..fara nici un Arhanghel caci Arhanghelul Gavril nu se stie cui slujeste ...poate lui Dracu ... si acest lucru il vedem clar ptr ca a supt la doua tzatze ..mai intai la fecioara Maria si mai tarziu lui Bahometh!
ASsa ca daca te iei dupa astia cu doua fetze ...ajungi rau in viata!

Nu exista pupat de mana pe lumea aialalta ...ca sa iti pup tie mana ... pentru ca atunci cand mori ...mana si restul ... raman pe lumea asta !
Cat despre lipsa de credinta ...ea este inlocuita de Stiinta ... si oamenilor le-a fost dat din nastere minte si materie cenusie ca sa acumuleze cunostinte si sa invete ...dar absolut nici un organ Nimic pentru credinta!

Dupa cum vezi si in titlul topicului ...a crede inseamna a nu sti ... si asta este exact impotriva naturii ...sau cu alte cuvinte ...impotriva lui Dumnezeu caci de aia ai cap si minte sa STI si nu sa CREZI ca prostu povesti cu extraterestrii pe care unii ii denumesc Dumnezeu!

Creatorul nu are nevoie de prosti care sa-i traga limbi si care sa se roage toata ziua ...ca doar nu e prost ca Ceausescu, oameni care in inconstienta lor distrug planeta ...ci de oameni INTELIGENTI si cu CONSTIINTA ...care sa salveze planeta...si voi cu religia voastra nu sunteti printre acestia!

Nu sunt sigur ca Dumnezeu te va ierta daca o tot ti pe drumul credintei a proasta ...cand e la mintea cocosului ca EL ti-a dat inteligenta si memorie ca sa te informezi ...sa inveti ...adica sa STI ...nu sa CREZI!
Si ce vezi clar in jurul tau?
Ca prim credinta nu se face absolut nimic!
Totul se face prin STIINTA !
De asta nu se interneaza oamenii bolnavi in moschee ...ca acolo ii ia dracu ... ci la spital ...unde doar STIINTA ii poate salva ...si unde vedem clar ca Dumnezeu lucreaza mana in mana cu stinta ca sa salveze pe cei bolnavi ... iar Dumnezeu nu lucreaza cu prostu de imam pentru a salva vieti!!
Intelegi astea?
Daca da ...atunci vei intelege de ce nu ma tem eu de prostiile religioase!
Eu am depasit stadiu sa pot fi prostit cu calareti care vin din cer ca sa aduca cuvantul Domnului ...eu am pretentii ca Domnul daca are ceva de spus sa ne arate holograme laser in cer ...asa cum deja oamenii au reusit ...desi nu sunt dumnezei!
Pana cand vom vedea o holografie laser pe cer sau pana il vedem pe allah la TV .... ramai cu bine ...si nu te lua dupa toate prostiile ...ca de aia tzia dat Dumnezeu minte! ...sa judeci ...sa rationezi ...sa o dezvolti si prin ea sa ajungi la CONSTIINTA ...nu sa crezi orice ca prostu!

........pai tu daca ai avea ,,puterea,, de a alege dintre fiintele unei civilizatii pt. a
trai vesnic alaturi de tine.......pe care le-ai alege.......nu pe alea care sunt mai
,,umane,, ?.......care au un caracter mai frumos.......care prefera frumusetea.....binele
......care cauta impaciuirea si nu creeaza disensiuni ?.......si daca le-ai da dovezi
prea ,,clare ,, ca exista ceva pregatit pt. cei buni.......oare nu s-ar ascunde sub
o ,,masca,, a aparentelor si cei rai pt. a ,,prinde,, raiul ?........asa ca dovezile
existentei lui D-zeu sunt suficiente pt. cel intelept si cel credincios........altfel spus
la ce ar mai folosi credinta.........las ca stie mai bine D-zeu cum sa-si castige un
popor pt. vesnicie...........nu e nevoie de ,,lasere,, pe cer.........si oricum D-zeu
a mai facut minuni si face si azi........dar se pare ca pt. unii........tot degeaba..........
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Lun Iun 30, 2008 9:38 am

LeoLuke a scris:

........pai tu daca ai avea ,,puterea,, de a alege dintre fiintele unei civilizatii pt. a
trai vesnic alaturi de tine.......pe care le-ai alege.......nu pe alea care sunt mai
,,umane,, ?.
Ce e asta glasolalie?
Nu vrei sa ne raportam la realitate ca e mai concreta?
Unde ai auzit tu de finte din alta civilizatie .... si de trait vesnic?
In povestile cu Harap Alb?
Deocamdata nu exista nici o informatie despre finte din alte planete si civilizatii extraterstre... iar cimitirele sunt pline de oameni care au crezut in nemurire ...care cu credinta lor cu tot ...AU MURIT ...toti fara exceptie!
Citat :

......care au un caracter mai frumos.......care prefera frumusetea.....binele
......care cauta impaciuirea si nu creeaza disensiuni ?.
Caracterul se formeaza prin educatie, invatura si SOCIALIZARE ... ptr a face oameni adevarati si cu caracter nu e nevoie nici sa santajezi cu puteri supranaturale ...nici sa speli creiere prin indoctrinare ...si nici sa cenzurezi ce gandesc altii prin tehnici de "mind control" !
Citat :

......si daca le-ai da dovezi
prea ,,clare ,, ca exista ceva pregatit pt. cei buni.......oare nu s-ar ascunde sub
o ,,masca,, a aparentelor si cei rai pt. a ,,prinde,, raiul ?
Din pacate nu exista nici un fel de dovada ...decat minciuni prezentate ca "dovezi"
.

Citat :
.......asa ca dovezile existentei lui D-zeu sunt suficiente pt. cel intelept
Cel si mai intelept realizeaza ca si in cazul in care exista Dumnezeu ...acesta nu are absolut nici o legatura nici cu biserica, nici cu religia si nici cu credinta!

Si uite asa ... vedem zilnic clar in jurul nostru ca Dumnezeu nu isi face absolut niciodata prezenta in Biserica ...dar actioneaza ZILNIC de sute de mii de ori pe zi... in spitale !!!!
Si acolo nu din cauza ca aici se spun rugaciuni ci din cauza ca se foloseste STIINTA la cei mai inalti parametrii!!!

Oare cum iti explici faptul ca Dumnezeu e atat de activ in spitale ...si nu in biserici unde oamenii cred si se roaga??

Ba din contra in biserica daca s-ar pune paturi ptr bolnavi ptr a fi tratati prin minuni, credinta si rugaciune ... am vedea ca nu numai ca nu ar fi la fel de activ ca in spitalele cu medici si fara preoti ... dar vei putea constata ca pe bolnavii internati la biserica ...ii IA DRACU ...cu zile!!

Citat :

.......si oricum D-zeu a mai facut minuni si face si azi........dar se pare ca pt. unii........tot degeaba..........
Exact ...tot pe degeaba ! Pentru ca acele minuni sunt exceptii nu regula!
Regula este ca adevaratul Dumnezeu face zilnic minuni in spitale!
Evident ca cel fals ...adica cel care "ajuta" bolnavii internati in biserici ...DRACU ... poate face si el minuni ...dar nu o fi dracu atat de prost incat sa ajute zilnic sute de mii de oameni asa cum o face Dumnezeu adevarat ...in spitale ...adica locul in care CREDINTA este inlocuita cu STIINTA!
Sus In jos
LeoLuke
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 16
Varsta : 41
Puncte : 0

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Joi Iul 17, 2008 7:32 am

Soimos a scris:
LeoLuke a scris:

,,umane,, ?.
Ce e asta glasolalie?
Nu vrei sa ne raportam la realitate ca e mai concreta?
Unde ai auzit tu de finte din alta civilizatie .... si de trait vesnic?
In povestile cu Harap Alb?
Deocamdata nu exista nici o informatie despre finte din alte planete si civilizatii extraterstre... iar cimitirele sunt pline de oameni care au crezut in nemurire ...care cu credinta lor cu tot ...AU MURIT ...toti fara exceptie!
Citat :

......care au un caracter mai frumos.......care prefera frumusetea.....binele
......care cauta impaciuirea si nu creeaza disensiuni ?.
Caracterul se formeaza prin educatie, invatura si SOCIALIZARE ... ptr a face oameni adevarati si cu caracter nu e nevoie nici sa santajezi cu puteri supranaturale ...nici sa speli creiere prin indoctrinare ...si nici sa cenzurezi ce gandesc altii prin tehnici de "mind control" !
Citat :

......si daca le-ai da dovezi
o ,,masca,, a aparentelor si cei rai pt. a ,,prinde,, raiul ?
Din pacate nu exista nici un fel de dovada ...decat minciuni prezentate ca "dovezi"
.

Citat :
.......asa ca dovezile existentei lui D-zeu sunt suficiente pt. cel intelept
Cel si mai intelept realizeaza ca si in cazul in care exista Dumnezeu ...acesta nu are absolut nici o legatura nici cu biserica, nici cu religia si nici cu credinta!

Si uite asa ... vedem zilnic clar in jurul nostru ca Dumnezeu nu isi face absolut niciodata prezenta in Biserica ...dar actioneaza ZILNIC de sute de mii de ori pe zi... in spitale !!!!
Si acolo nu din cauza ca aici se spun rugaciuni ci din cauza ca se foloseste STIINTA la cei mai inalti parametrii!!!

Oare cum iti explici faptul ca Dumnezeu e atat de activ in spitale ...si nu in biserici unde oamenii cred si se roaga??

Ba din contra in biserica daca s-ar pune paturi ptr bolnavi ptr a fi tratati prin minuni, credinta si rugaciune ... am vedea ca nu numai ca nu ar fi la fel de activ ca in spitalele cu medici si fara preoti ... dar vei putea constata ca pe bolnavii internati la biserica ...ii IA DRACU ...cu zile!!

Citat :

.......si oricum D-zeu a mai facut minuni si face si azi........dar se pare ca pt. unii........tot degeaba..........
Exact ...tot pe degeaba ! Pentru ca acele minuni sunt exceptii nu regula!
Regula este ca adevaratul Dumnezeu face zilnic minuni in spitale!
Evident ca cel fals ...adica cel care "ajuta" bolnavii internati in biserici ...DRACU ... poate face si el minuni ...dar nu o fi dracu atat de prost incat sa ajute zilnic sute de mii de oameni asa cum o face Dumnezeu adevarat ...in spitale ...adica locul in care CREDINTA este inlocuita cu STIINTA!

..........eu zic ca ai avut si tu mustrari de constiinta dupa ce ai facut anumite greseli.....
.....ca sa pricepi iti spun.........ala a fost glasul Duhului Sfant......insa cine nu tine
cont si zice mereu.......eeh las ca nu-i chiar asa grav........poate ajunge in situatia
in care face raul fara a mai avea ,,mustrari,,.......asta e ceea ce zice scriptura.......
adica hula impotriva Duhului Sfant.........la fel si cu cei care se impotrivesc mereu
chemarii Bunului Pastor.......ajung rai, nemultumiti, batjocoritori, ingamfati, etc.......sa
speram ca nu vom pierde dorinta de a evolua spre bine.......... Rolling Eyes
.........si apropo de stiinta si spitale......ia vezi pe youtube stiinta de varf nenicule la
spitalele azs.........ca de ex. Lomalinda.........
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Joi Iul 17, 2008 10:18 am

LeoLuke a scris:

..........eu zic ca ai avut si tu mustrari de constiinta dupa ce ai facut anumite greseli..... .....ca sa pricepi iti spun.........ala a fost glasul Duhului Sfant......

Evident ... doar asa se invata din greseli, si asta e foarte important ca altfel le repeti, doar ca ceea ce tu numesti Duh Sfant ...noi numim CONSTIINTA ...si ca sa dobandesti constinta nu e nevoie sa devii oaie smerita din vre-o turma cu pastori sacrificati ca oile ... ci om cu personalitate puternica si constient!!!

Citat :

...asta e ceea ce zice scriptura.....

Ce zice scriptura nu are nici o valoare ...din cauza ca moralitatea nu se poate lua dintr-o lucrare ea insasi IMORALA!
Iar despre imoralitatea Bibliei(carte pe care nici Isus nu o recomanda nimanui, ptr ca stie el de ce) o carte scrisa de clerul iudeu din Marea Sinagoga ...furata de alta religie si prezentata de acestia ca lucrare de "inspiratie divina" .... este din start o murdarie imensa si faptul in sine o minciuna gogonata !
... Iar a cauta adevarul divin in mijlocul celei mai gogonate minciuni ...nu e altceva decat o naivitate imensa!
Citat :

.........si apropo de stiinta si spitale......ia vezi pe youtube stiinta de varf nenicule la
spitalele azs.........ca de ex. Lomalinda.........
Multumesc ca imi confirmi ca tocmai azs a inteles sa tradeze religiea!
Constienti sau nu ...ei au renuntat la credinta in minunuile divine si la calea credintei ...pentru a urma calea Stintei .... si sata este intradevar o TRADARE!!
Nu cred ca in cuvantul Domnului scrie sa renuntati la valorile credintei pentru a trece la cele opuse acesteia ...adica valorile stintei!
E bine ca macar practic ati inteles sa va tradati credinta ... sa abandonati practic calea lui Isus ...fiindca sefii vostrii si-au dat seama ca sacrificatul oamenilor in cinstea zeilor (cazul Isus) e o tampenie la fel de imensa ca si cea de a urma calea primitivitatii si a saraciei lucii pe care va indeamna ratatul Isus!
Sus In jos
desan
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 54
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Vin Aug 29, 2008 8:01 am

in vremuri de mare ignoranta religia a tinut loc de ordine si lege....cele 10 porunci sunt pana in zilele noastre litera de lege si baza comportamentului social...sper ca nimeni nu are obiectii privin valabilitatea si coerenta acestor legi...personal..atat timp cat nu afecteaza pacea lumi si sanatatea populatiei din toate punctele de vedere ,fizic,mental,valoric moral...,fiecare poate sa creada,sa se roage si sa pastreze in casa lui orice ai aduce alinare...icoane,matani,ursuleti sau paturica bleu..
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Vin Aug 29, 2008 6:00 pm

Asa este draga Desy religia a avut rolul ei pozitiv atata vreme cat nu exista un sistem de educatie pus la punct.

Evident ca fiecare e liber sa creada ce vrea.

Dar a sminti constimte si aliena oameni astfel incat sa renunte la viata aceasta pentru una ipotetica in rai ...ar trebui interzis prin lege, cu atat mai mult cu cat daca victimele acestei aberatii ar fi niste copii prea slabi sa se poata apara.
Sus In jos
desan
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 54
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Vin Aug 29, 2008 6:53 pm

in majoritate oameni sunt slabi si influentabili...si deci usor de manipulat...cea mai urata surpriza la revenirea in romania a fost amploarea pe care a luat-o religia...cu toate ca nimeni nu are habar de ea...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Sam Aug 30, 2008 7:35 am

Asta se datoreaza nivelului scazut al intelectului si al civilizatiei, comunisti i-au prostit rau pe romani... si oricum e mai usor sa Crezi decat sa Stii ...si mult mai usor sa primesti din cer decat sa muncesti!
Nu uita ... au fost "profeti" care vorbeau de "stupid people".
Sus In jos
elvar
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 87
Localizare : Finland
Puncte : 30
Data de inscriere : 04/05/2008

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mier Ian 14, 2009 9:42 pm

Cat despre religia crestina in lumea contemporana ...ea a devenit in
societatea dezvoltata de astazi o frana sociala ...si din aceasta cauza
vedem propaganda antireligioasa generalizata de azi!
Religia a fost
un instrument politic de manipulare care s-a defectat ...astazi oamenii
sunt manipulati mult mai inteligent, adica li se asigura paradisul acum
pe lumea asta ...nu pe aialalta ...dar sta doar daca muncesc COMPETENT
...si competenta cere studiu care exclude total studiul bibliei.
Treziti-va
la realitatea contemporana si iesiti macar mental din obscurantismul
religios al evului mediu ...ca riscati sa ramaneti niste specimene
retrase si izolate numai bune de internat in rezervatii speciale !
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 38
Puncte : 288

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mier Ian 14, 2009 9:48 pm

Plecand de la faptul gasit in Facere precum ca "dumnezeul" biblic vine din intunericul etern si nici nu stia macar ce este lumina si cum este ea ... fiul sau razvratitul Lucifer...( la fel ca si prima femeie Eva) ...a vrut sa deie oamenilor un strop din ea ... din acest motiv amandoi au fost crunt pedepsiti!

Cat de multa lumina a vrut sa ne ofere noua Christos ...ne este aratat simbolic la Inviere ...cand spre cinstirea sa ... in bezna cea mai cumplita a miezului noptii ...fiecare crestin umbla cu cate o lumanarica aprinsa ...si striga ca un apucat
...LUMINA !!! Lumina din Lumina ... neralizand in prostia lor ca cine vrea lumina nu are ce cauta in bezna de la miezul noptii ... ci ziua in amiaza mare !

Intelegi ? Deci e adevarat ca Isus a vrut sa ne lumineze cu un muc de luminare ...dar noi cei de azi zicem ..PASS ...nu avem nevoie de mucii sai (de lumanare) ...ca noi avem lumina de la soarele care luminaza in amiaza mare ... si stim cu totii ca lumina soarelui este viata ...iar lumina mucului de lumanare in bezna nesfarsita a noptii ...nu e viata ...ci MOARTE! ...acum intelegi de ce e el stapanul cheilor mortii?
Si pricepi care este Calea Lui?
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 37
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Dum Ian 18, 2009 1:46 am

Oamenii fie șmecheri sau fie proști oricum mor. Când s-a observat că proștii sunt mai ușor de făcut să moară pentru șmecheri a trebuit creată atunci o industrie bine organizată care să scoată pe bandă rulantă asfel de proști. O vreme a fost așa. Acum însă eu nu mai știu cum este. Nu mai știu pentru ce mai este industria asta de proști.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Dum Ian 18, 2009 2:05 am

Poate că cine știe? Plictiseala și frica de moarte, bătrânețe, boală, sărăcie sau perdere a celor dragi îi determină pe mulți oameni să se refugieze în mistere. Poate că misterele îi atrag foarte mult pe unii oameni. Asta mă face să-mi aduc aminte de poezia "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii" de Lucian Blaga.

Iată și poezia:

"Eu nu strivesc corola de minuni a lumii

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii
și nu ucid
cu mintea tainele, ce le-ntălnesc
în calea mea
înflori, în ochi, pe buze ori morminte.
Lumina altora
sugrumă vraja nepătrunsului ascuns
în adâncimi de întuneric,
dar eu,
eu cu lumina mea sporesc a lumii taină -
și-ntocmai cum cu razele ei albe luna
nu micșorează, ci tremurătoare
mărește și mai tare taina nopții,
așa îmbogățesc și eu întunecata zare
cu largi fiori de sfânt mister
și tot ce-i ne-nțeles
se schimbă-n ne~nțelesuri și mai mari
sub ochii mei -
căci eu iubesc
și flori și ochi și buze și morminte."

Pentru mine dintotdeauna mi-a sunat revoltator această poezie.

Am o întrebare totuși. Oare de sunt totuși manipulați religioșii să creadă că religia e un curaj și nu o lașitate. Refugiul în mister e un refugiu și asta ar trebui să însemne o lașitate nu?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Dum Ian 18, 2009 8:38 am

remussatala a scris:

Am o întrebare totuși. Oare de sunt totuși manipulați religioșii să creadă că religia e un curaj și nu o lașitate. Refugiul în mister e un refugiu și asta ar trebui să însemne o lașitate nu?

Evident ca e o dovada de lasitate ...dar nu numai ...
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Varsta : 24
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mar Ian 27, 2009 3:02 pm

Cum spunea si "Soimos" Dumnezeu actioneaza zilnic in spitale si salveaza mii de oameni poate milioane
Dumnezeu nea dat cap ca sa descoperim stiinta , daca ne bazam pe Credinta toti am fii saraci lipiti si am murii pe capete ,
acum totul se bazeaza pe stiinta , fara stiinta am fii iar niste inapoiati .
Isus a dorit si cred ca inca isi doreste ca toata lumea sa fie inapoiata , fara stiinta ,saraci lipiti k toti sa moara pe capete ,
cum a mai spus si "Soimos" daca toti bonlavii iar duce in biserici fara medici fara stiinta iar lua dracu , stiinta salveaza oamenii ,
o intrebare pentru Soimos , tu crezi in vreu-n Dumnezeu ?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mar Ian 27, 2009 5:07 pm

Da ...cred in Dumnezeul Big Bang ... cauza energetica primordiala .... in fiul sau Soarele cel care ne binecuvanteaza cu razele lui si in Duhul Sfant numit NATURA cea care ne-a creat si ne hraneste pe toti !
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mar Ian 27, 2009 5:45 pm

Dar un diavol nu ai Soimos?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Mar Ian 27, 2009 5:56 pm

Ba da ...comoditatea din mine!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Vin Apr 09, 2010 4:56 am

Religia crestina este adevarata cale catre rau!
Apocalipsa 14, 10.Va bea și el din vinul aprinderii lui Dumnezeu, turnat neamestecat, în potirul mâniei Sale, și se va chinui în foc și în pucioasă, înaintea sfinților îngeri și înaintea Mielului. 

Daca dumnezeu se aprinde... cine este el? Se pare ca are si un potir al maniei, despre unul al bunatatii n-am auzit sa aiba!

Daca inaintea ingerilor si a mielului este foc si pucioasa, oare care este locul in care sunt ei stapani?

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Vin Apr 09, 2010 3:18 pm

Pai nu inteleg de ce te miri?
Daca "dumnezeul" crestinilor a crescut mare fara sa stie ce e lumina ...si doar dupa ce a experimentat-o a vazut ca e buna .... e clar ca ala era Zeul intunericului si a beznei!
Adica Dracu!
Dar sti ce ma ingrijoreaza ?
Ca acest impielitat a afirmat dupa ce Adam si Eva au gustat din pomul cunoasterii binelui si raului ca omul a devenit "ca unul din noi" !!!!
Ce-o fi vrut sa spuna ...ca am devenit Draci cu adevarat ca El?...dupa ce inainte pana la "cunoastere" eram doar "dupa chipul si asemanarea Sa" ...adica doar aveam mutra de drac ca El?

Sau cine ma lamureste mai bine?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Apr 09, 2010 8:27 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Vin Apr 09, 2010 4:41 pm

Daca inainte de a gusta din pomul cunoasterii erau dupa chipul si asemanarea sa, inseamna ca nici acel dumnezeu nu stia ce-i binele si ce-i raul. Dupa ce au invatat ce-i binele si raul, lui dumnezeu, probabil, i-a fost ciuda si i-a alungat! Se pare ca face alergie la cunoastere, de aceea toate realizarile stiintifice sunt ale Satanei!

buburuza
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 106
Localizare : .........
Puncte : 146
Data de inscriere : 20/02/2010

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Vin Apr 09, 2010 7:44 pm

Soimos a scris:
Pai nu inteleg de ce te miri?
Daca "dumnezeul" crestinilor a crescut mare fara sa stie ce e lumina ...si doar dupa ce a experimentat-o a vazut ca e buna .... e clar ca ala era Zeul intunericului si a beznei!
Adica Dracu!
Dar sti ce ma ingrijoreaza ?
Ca acest impielitat a afirmat dupa ce Adam si Eva au gustat din pomul cunoasterii binelui si raului ca omul a devenit "ca unul din noi" !!!!
Ce-o fi vrut sa spuna ...ca am devenit Draci cu adevarat ...dupa ce inainte pana la "cunoastere" eram doar "dupa chipul si asemanarea Sa" ...adica doar aveam mutra de drac ca El?

Sau cine ma lamureste mai bine?

vezi, vecinut-o din camera 13, pavilionul B.... Gataia.
Sus In jos
amanda
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 41
Localizare : georgia,SUA
Puncte : 42
Data de inscriere : 22/12/2009

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Vin Apr 09, 2010 7:58 pm

Citat :
gresit!!!! raspunsul corect trebuie sa fie,undeva la "mansarda",asculta ce ti npun eu
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 106
Localizare : .........
Puncte : 146
Data de inscriere : 20/02/2010

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Vin Apr 09, 2010 8:05 pm

..........................
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Vin Apr 09, 2010 8:31 pm

amanda a scris:
Citat :
gresit!!!! raspunsul corect trebuie sa fie,undeva la "mansarda",asculta ce ti npun eu
Daca as avea ceva la mansarda ...as posta ca tine ...adica greu as lega 2 cuvinte.
Dar deocamdata la mine mansarda e vie ..adica lucreaza sii daca tu te crezi mai grozava ...de ce nu iti sustii argumentat ideile fie cu citate din scriptura fie prin asociatii logice pe baza lor ...
Dar tu deocamdata baigui monosilabic, asa ca si gaga ...ala de-si mai zice "gagaruza"

Ce naiba ...chiar asa va orbit "lumina credintei" de ati ramas cu capu atat de intunecat incat nu mai stiti lega 3 cuvinte in sprijinul credintei voastre?

Asta este la voi apologetica?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Apr 09, 2010 9:09 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Vin Apr 09, 2010 9:06 pm

Apopii a scris:
Daca inainte de a gusta din pomul cunoasterii erau dupa chipul si asemanarea sa, inseamna ca nici acel dumnezeu nu stia ce-i binele si ce-i raul. Dupa ce au invatat ce-i binele si raul, lui dumnezeu, probabil, i-a fost ciuda si i-a alungat! Se pare ca face alergie la cunoastere, de aceea toate realizarile stiintifice sunt ale Satanei!
... deci putem concluziona.

Dumnezeu nu stia ce e aia lumina ...deci nu stia nici ce e binele si raul !

femeia Eva l-a "dus" pe Adam sa guste din pomul cunoasterii binelui si al raului ... si am ajuns ca "unul din noi" adica Dumnezei ...desi pana atunci ...omul creat dupa "chipul si asemanarea sa" a ajuns ca si creatorul sau ...adica a iesit din bezna intunericului mental ...si a vazut lumina ...si vazand ca lumina e buna .... a inceput sa mearga pe calea luminii !
Dar invidiosul Dumnezeu a gasit o alta cale in a-si pune planul diabolic in aplicare ...si anume a facut legamant cu Abraham ca sa prosteasca oamenii prin religii ...dar cum neamul lui Abraham a avut pile ...iata ca acest Dumnezeu i-a ajutat prin religia sa, sa ramana uniti desi tot neamul era imprastiat ca pleava in toata Europa.
Bumerangul diabolicitatii aruncat de Yahwe ...a ocolit evreimea si i-a lovit in cap pe crestini ...dar atat de tare incat nu si-au revenit nici pana azi!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Sam Apr 10, 2010 4:36 am

buburuza a scris:

Acolo ai fost internat? Dupa cum singur ai declarat, te-ai drogat, deci este clar ca ai stat internat la o sectie de dezintoxicare a unui spital de psihiatrie! Apoi, probabil, ai fost mutat intr-o alta sectie pentru tulburari de personalitate sau depresie. Este o cale normala pentru habotnici, evident delirul mistic ii insoteste si-i cufunda si mai tare!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Sam Apr 10, 2010 5:55 am

Apopii a scris:
buburuza a scris:

Acolo ai fost internat? Dupa cum singur ai declarat, te-ai drogat, deci este clar ca ai stat internat la o sectie de dezintoxicare a unui spital de psihiatrie! Apoi, probabil, ai fost mutat intr-o alta sectie pentru tulburari de personalitate sau depresie. Este o cale normala pentru habotnici, evident delirul mistic ii insoteste si-i cufunda si mai tare!

Hi hi hi ...ce smash i-ai tras ! bounce
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   

Sus In jos

Este religia Calea catre EL?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Opinii fundamentate pro si contra-
Mergi direct la: