Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Întrebări; Controverse; Curiozități... despre istorie...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 37
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Întrebări; Controverse; Curiozități... despre istorie...   Mier Iun 04, 2008 3:50 am

Eu știu că în Biblie scrie că Israel a plecat prin pustie din Egipt direct la război să cucerească o palmă de pământ în care să locuiască pentru că asta era singura soluție la care se pricepea creatorul universului pentru a putea face rost de o palmă de pământ.
Întrebarea mea ar fi:
Oare au scăpat sau nu Egiptenii cu această ocazie de pericolul invadatorilor dacă Israel nu a cucerit direct Egiptul ci a fost mult mai ușor și mai lejer să plece prin pustie 40 de ani în alte părți necunoscute?
Oare Israel a luptat sau nu cu această ocazie și împotriva unor posibili invadatori ai egiptului ca rărplată pentru că au fost sclaviați acolo și astfel au avut locuri de muncă (așa ca pentru vremea respectivă Smile )?
Eu sincer nu mă prea pricep la istorie și geografie și am nevoie de ajutor pentru ca să pot să înțeleg.
Aș vrea totuși să nu fiu un ignorant dacă nu mă prea pricep și sper să găsesc ajutor aici ca să pot să mai înțeleg și eu câte ceva.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Întrebări; Controverse; Curiozități... despre istorie...   Mier Iun 04, 2008 6:23 am

Ce scrie in Biblie este informatie la mana a doua!

Sursa informatiilor la care te referi este Tanachul, caci acesta cuprinde istoria poporului evreu consemnata in scris de catre clerul acestei religii ...si nu inspirata de vre-un Dumnezeu cum CLAR se minte in Biblie.

Referitor la secventa istorica la care te referi, aceasta a fost consemnata in Tanach pe baza relatarilor orale transmise din generatie in generatie pana cand au inceput sa fie consemnate in scris.

Din aceasta cauza acele istorioare unilaterale povestite de evrei care doresc sa isi arate partea frumoasa .. trebuiesc acceptate doar cu mult discernamant, tocmai pentru faptul ca nu exista alte documente istorice care sa se refere la aceste istorioare!(de ex o povestire desenata in hieroglife pe mormantul unui faraon).

Deci ia totul ca pe un mit frumos si interesant care poate avea un miez real ...si nu ca pe o realitate istorica exacta pana in ultimul amanunt!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Întrebări; Controverse; Curiozități... despre istorie...   Mier Iun 04, 2008 8:05 am

Soimos a scris:
Ce scrie in Biblie este informatie la mana a doua!
Stai puțin! Păi dacă îi spun unui creștin asta sau altui religios fanatic eu mă voi certa cu el! Scopul meu este să admit anumite lucruri drept adevăruri ca presupunere doar, pentru ca astfel să nu mă mai cert cu oamenii dacă eu am niște percepții mult diferite! Oamenii sunt mai valoroși decât percepțiile și nu invers! Este mult mai bine să le legi șireturile celor ce vor să alerge unde nu vrei decât să le interzici asta prin reguli. Pe mine mă interesează să pot schimba credinlele legându-mă doar de coerența ideilor și fără să mă ating deloc de valoarea de adevăr a informațiilor. Pe mine nu mă interesează dacă în jurul unor idei gravitează informații adevărate sau false ci doar dacă acele idei sunt sau nu sunt coerente și logice!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Întrebări; Controverse; Curiozități... despre istorie...   Mier Iun 04, 2008 1:11 pm

Pai ce fel de oameni pot fi aceia care se supara cand aud adevarul?

Pai Dumnezeul lor ...nu e lumina si adevar?

Daca da ...atunci sa faca bine sa ieie in mana Tanachul ...si sa se convinga singuri ca acea carte este de fapt Vechiul Testament crestin ...cu diferenta ca despre Tanach nimeni nu spune ca e inspirat de Dumnezeu ...ci scris de preoti(rabini).

"Inspiratul lui Dumnezeu" al Bibliei este o minciuna atata vreme cat se vede clar de unde a fost luat textul ... dar probabil ca mentionata "inspiratie" se refera la furtul intelectual ...iar "inspiratia" la furt si la minciuna o "inspira" un singur "Dumnezeu" ...adica dracu ... si asta o stie orice copil de 5 ani!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Întrebări; Controverse; Curiozități... despre istorie...   Mier Iun 04, 2008 2:36 pm

Pe mine nu mă deranjează acest teatru al religiilor pentru că eu apreciez teatrul. Pe mune mă deranjează spălările de creier care au loc. Mă deranjează faptul că oamenii sunt îndemnați pe față în numele moralei să se mintă pe iei înșiși. Oriunde te duci în lume trebuie să spui ceea ce trebuie și nu ceea ce vezi pentru ca să poți supraviețui. Eu mă uit aici în Focșani unde stau eu și văd ce biserici uriașe se construiesc din cărămidă în timp ce eu în câteva luni nu voi mai avea casă din cauza datoriilor. Sistemul de învățământ cred că e de vină pentru toată minciuna asta care stă deasupra noastră pentru că educația gravitează în jurul dreptului de a avea dreptate (calificărilor) și nu în jurul întrebărilor. Educația lumii nu constă din răspunsuri la întrebări ci din câștigarea unor drepturi de a avea dreptate. Istoria din câte știu este unul dintre cele mai cenzurate obiecte iar dacă observi la timp și de mic cât este de cenzurată cred că asta o poate transforma într-o pasiune a vieții. Eu nu mă pricep la istorie dar cred că îi înțeleg pe cei ce sunt obsedați de tocitul acesta al istoriei care te chiorăște în așa hal de ajungi să umbli cu dioptrii groase.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Întrebări; Controverse; Curiozități... despre istorie...   Dum Iun 08, 2008 5:29 pm

remussatala a scris:
Pe mine nu mă deranjează acest teatru al religiilor pentru că eu apreciez teatrul.
Da dar religia nu e teatru ...ci un adevarat circ!
Citat :

Pe mune mă deranjează spălările de creier care au loc. Mă deranjează faptul că oamenii sunt îndemnați pe față în numele moralei să se mintă pe iei înșiși.
Nota 10 ptr formulare!
Sa sti ca iti fur si imi insussesc afirmatia ta!

Citat :
Eu nu mă pricep la istorie dar cred că îi înțeleg pe cei ce sunt obsedați de tocitul acesta al istoriei care te chiorăște în așa hal de ajungi să umbli cu dioptrii groase.

Istoria are si ea farmecul si rostul ei!
Ne juta sa intelegem mai clar si mai corect lumea!
Sus In jos
Pagan14
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 30
Localizare : Dacia
Puncte : 36
Data de inscriere : 16/03/2010

MesajSubiect: Re: Întrebări; Controverse; Curiozități... despre istorie...   Mar Mar 16, 2010 1:38 pm

Un om care isi ignora trecutul va ingropa viitorul.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Întrebări; Controverse; Curiozități... despre istorie...   Mar Mar 16, 2010 7:23 pm

Viitorul e trecutul la prezent…. dar trecutul ramane trecut.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Întrebări; Controverse; Curiozități... despre istorie...   Mar Mar 16, 2010 7:29 pm

Doar pentru unii ... pentru altii religia este dovada ca trecutul este viitor ...dar bineinteles ca doar ptr cei cu probleme de bibilica care isi fac din trecut un prezent!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Întrebări; Controverse; Curiozități... despre istorie...   Mar Mar 16, 2010 10:06 pm

vom vedea ce ne rezerva viitorul!

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Întrebări; Controverse; Curiozități... despre istorie...   Mier Mar 17, 2010 5:32 am

Viitorul depinde, in primul rand, de cum stiu oamenii sa-l faca. Invatand din trecut se pot evita aceleasi greseli in viitor.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Întrebări; Controverse; Curiozități... despre istorie...   Mier Mar 17, 2010 6:30 am

Puteam actiona altfel, am gresit, regret, daca as putea da timpul inapoi... bla bla bla
Nu exista greseli, exista doar experiente, din care inveti, chiar daca te fac sa plangi, sa regreti, sa condamni, sa suferi.
Comprende ApoSoiule??
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Întrebări; Controverse; Curiozități... despre istorie...   Mier Mar 17, 2010 6:34 am

Nici nu ma asteptam la altceva decat sa pricepi vorbele ca fiind legate de propria persoana Smile  Aici este un topic cu referiri la istorie si nu la burdihanul fiecaruia!
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 106
Localizare : .........
Puncte : 146
Data de inscriere : 20/02/2010

MesajSubiect: Re: Întrebări; Controverse; Curiozități... despre istorie...   Mier Mar 17, 2010 7:12 am

De pe tusa vorbind, esti aproape de sah/ mat domnule Apopii!
Aratati-mi unde a fost offtopic domnul Nelu?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Întrebări; Controverse; Curiozități... despre istorie...   Mier Mar 17, 2010 1:53 pm

buburuza a scris:
De pe tusa vorbind, esti aproape de sah/ mat domnule Apopii!
Aratati-mi unde a fost offtopic domnul Nelu?
Hai ca esti culmea!!! Cine a pomenit despre offtopic? Faceam referire la sensul legat de istorie al unor afirmatii si nu la sensul lor legat de o persoana anume!!!
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 106
Localizare : .........
Puncte : 146
Data de inscriere : 20/02/2010

MesajSubiect: Re: Întrebări; Controverse; Curiozități... despre istorie...   Joi Mar 18, 2010 8:27 am

Contrar legendelor urbane, Marele Zid Chinezesc nu este vizibil de pe luna (cu ochiul liber)
Desi impresionant ca lungime, inaltimea maxima a acestuia (9.1 metri) si cromatica asemanatoare elementelor geografice care il inconjoara fac imposibila observarea lui de pe Luna cu ochiul liber.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Întrebări; Controverse; Curiozități... despre istorie...   Joi Mar 18, 2010 7:52 pm

Se confirma informatia !
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Întrebări; Controverse; Curiozități... despre istorie...   

Sus In jos

Întrebări; Controverse; Curiozități... despre istorie...
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Istoria, Politica si Societatea, sub vremuri :: Istorie :: Istoria romanilor-
Mergi direct la: