Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

De ce este Isus-Christos ... Lucifer?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatorul
AutorMesaj
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Vin Ian 20, 2012 1:33 pm

Apopii a scris:
Uite ca noi nu visam sa intram in cer grin Ce sa facem acolo? Sa stam in genunchi in fata celor saraci cu duhul, a curvelor si a hotilor si sa tremuram la gandul ca bosul ne poate pedepsi in orice moment ca asa ii vine lui? Nu, eu nu vreau acolo! Eu vreau sa merg langa adevaratii Zei, ai Walhalei sau, de ce nu, ai Olimpului!

Sa stii ca nu voi va facem in toate felurile, ci Isus, ca doar el a zis ca in imparatia lui dumne-zeu vor avea intaietate curvele si hotii, iar cei saraci cu duhul vor fi stapanii de acolo, pai zi si tu acum, cine si-ar dori sa traiasca intr-un asemenea loc?

Daca ai fi intr-o firma in care prostii ar fi patroni si toti sefii tai ar fi hoti si curve, cum te-ai simti?

Adevarat va spun ca vamesii si curvele merg inaintea voastra in Imparatia lui Dumnezeu." (Mat.21:31)

”3. Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este împărăția cerurilor.” (Matei.5:3)

Da, Zeii Walhallei si ai Olimpului, astia da Zei, astia umpleau sufletele oamenilor cu glorie si cu bucuria de a trai, nu cu umilinta, smerenie, vinovatie si alte astfel de sentimente negative asa cum fac pseudo-zeii astia din biblie...
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Vin Ian 20, 2012 3:00 pm

Black velvet a scris:
Tu ce faci aici, iti bati joc dublandu-mi postarile Nu-ti este putina rusine? Te lauzi ca esti culta, dar probabil ca a fugit cultura si bunul simt de la tine ca apa de pe peste Pai acum nu mai ai argumente si te legi de modul cum postez eu?
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Vin Ian 20, 2012 3:17 pm

Ema,de ce faci lucruri asa de urate....eu respect femeile si sa stii ca nu-i frumos ce faci,ai si tu putina demnitate flowers
Black velvet a scris:
Apopii a scris:
Uite ca noi nu visam sa intram in cer grin Ce sa facem acolo? Sa stam in genunchi in fata celor saraci cu duhul, a curvelor si a hotilor si sa tremuram la gandul ca bosul ne poate pedepsi in orice moment ca asa ii vine lui? Nu, eu nu vreau acolo! Eu vreau sa merg langa adevaratii Zei, ai Walhalei sau, de ce nu, ai Olimpului!

Sa stii ca nu voi va facem in toate felurile, ci Isus, ca doar el a zis ca in imparatia lui dumne-zeu vor avea intaietate curvele si hotii, iar cei saraci cu duhul vor fi stapanii de acolo, pai zi si tu acum, cine si-ar dori sa traiasca intr-un asemenea loc?

Daca ai fi intr-o firma in care prostii ar fi patroni si toti sefii tai ar fi hoti si curve, cum te-ai simti?

Adevarat va spun ca vamesii si curvele merg inaintea voastra in Imparatia lui Dumnezeu." (Mat.21:31)

”3. Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este împărăția cerurilor.” (Matei.5:3)

Da, Zeii Walhallei si ai Olimpului, astia da Zei, astia umpleau sufletele oamenilor cu glorie si cu bucuria de a trai, nu cu umilinta, smerenie, vinovatie si alte astfel de sentimente negative asa cum fac pseudo-zeii astia din biblie...

M-am prins cheers zeii de hartie din biblie sunt facuti ca sa induca in sufletul oamenilor smerenie,supusenie,frica,vinovatie ca astia sa poata fi munciti si mulsi de catre stapani si ei sa indure fara sa se revolte,ca daca se revolta dracu ii ia si ii chinuie tare grin
Zeii vechi nu faceau asta oamenilor,ei ii faceau sa se umple sufletul lor de maretie si merita un Ave vechii Zei cheers
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Vin Ian 20, 2012 8:37 pm

EmaLovesJesus a scris:

Sa stii ca sunt doua locuri unde iti poti aleghe sa petreci vesnicia.Nu este cale de mijloc.In rai cu Dumnezeu unde este pace si bucurie,sau in iad unde este chinul vesnic.
Asta este parerea lui Lucifer ...adica Christos!

Dumnezeul Creator ne invata ca este doar Sheolul ...si nimic altceva!

Deci iata inca o dovada ca tu asculti de Diavol...si ca "dumnezeul" tau este de fapt Diavolul!
Sus In jos
mctentis
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 23/01/2012

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Lun Ian 23, 2012 12:04 pm

Aici Soimos tu vrei sa demonstrezi ca nu-l recunosti pe Iisus Hristos drept fiul lui Dumenezu cum faceti voi 'Jidani' ca doar si acuma la Invierea Domnului in Israel in zilele noastre cand se merge si se 'Ia lumina' SOLDATI il controleaza pe preot daca nu are ceva sursa de foc la el chibrite etc si aceea lumina nu arde cand se coboara din senin nici acum nu credeti Iude ce sunteti Smile
Hai sa-ti mai spun Soimos tati am un caz real sa sti ca ma deschid foarte mult cand iti vorbesc aici si nu vrea sa-mi bat joc e vorba de familia mea.Atunci cand se face o EXORCIZARE dece voi tot timpul ziceti ca e o boala psihica ? Ai vazut tu vreodata o femeie /barbat sa fie exorcizat/a si nu is in stare 4 oameni sa o tina in loc si sa vezi cum zbiara voce din ea nneomeneasca si spurca numele lui Dumnezeu? ai participat vreodata la asa ceva?Ai citit tu vreodata un psalm de al lui David? sau sa il sti pe de rost si asta sa te ajute in viata cand il zici si il porti cu tine in gand?Nu voi aveti doar Stiinta de parca nu toti ne ducem in pamant la fel.Stiinta ii cea care va da viata vesnica...treziti-va mai oameni ...
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Lun Ian 23, 2012 1:25 pm

mctentis a scris:
nu-l recunosti pe Iisus Hristos drept fiul lui Dumenezu cum faceti voi 'Jidani' ca doar si acuma la Invierea Domnului in Israel

Mai baiatule, tine minte un lucru: eu cred in Zeus, Odin si Torr, adevaratii ZEI ai lumii, asa ca degeaba incerci tu sa mi-l vinzi, frumos ambalat, pe zeul evreilor. Dumne-zeu-yahweh este doar un micut zeu de carton, daca iau in considerare biblia cu coperti cartonate grin Ca tu crezi in el, bravo tie, sa nu presupui insa ca eu nu as intelege faptul ca pe lumea asta, cei mai multi oameni prefera zeii mici si buni la orice le trece lor prin cap, dar in special un zeu mic, asa cum este zeul asta dumne-zeu care sa aiba mult timp liber pentru a se ocupa de toate babele care stau si pupa icoane ca zeul sa-i dea si ei putina pensie in plus inchinare
Sus In jos
mctentis
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Lun Ian 23, 2012 3:19 pm

Nu ti-l vand asta intelegi tu.Ideea ti-am mai spus-o daca tot renegati si credeti in ZEUS ODIN TORR rugati-va voi lor sa faca ordine si pace mondiala Nesabuitilor si Ereticilor :)De ce nu e lumea intr-un balans perfect spune-mi tu?Dumnezeu ti-a dat viata si te-a lasat pe pamant sa alegi LIBER ARBITRU' sa crezi in ce vrei sa faci ce vrei pana si pe fiul s-au la jertfit asa de mult ne Iubeste.Nu balauri cei scoateti pe gura despre Iisus Hristos cum ca ar fi satan terminati frate vorbiti voi de zei vostri si de budisti imbaxiti si de indieni care is niste oameni nu cu 2 fete cu 1000 si hindusi si retardati care se reincarneaza la infinit.Decat sa tot loviti voi in crestinism uitati-va in dreptul vostru si nu mai induceti oameni in eroare.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Lun Ian 23, 2012 3:44 pm

mctentis a scris:
Aici Soimos tu vrei sa demonstrezi ca nu-l recunosti pe Iisus Hristos drept fiul lui Dumenezu
Ba da il recunosc si eu ca fiind "fiul lui Dumnezeu" asa cum suntem toti cei 7 miliarde de oameni exact la fel ca si Isus!

Nu recunosc ca ar fi Dumnezeu Fiul, si asta nici Dumnezeu nu o recunoaste!
Acum intelegi?

Citat :

cum faceti voi 'Jidani'
Fi atent! Aici pe forum nu se fac discriminari nationale si nici campanii antisemitice!
Eu sunt german si cred ca acest lucru deja este de notorietate pe forum

Citat :

Hai sa-ti mai spun Soimos tati
Atentie inca o data!
Tu nu lui "soimos tatii" ii postezi aici pe forum ci ptr toti cei care vor sa citeasca postarea ta, daca vrei sa-i scrii lui "soimos tati" poti sa o faci pe PM sau pe Mail!

Asa ca nu despre si ptr persoana mea trebuie sa postezi, ci doar ptr faptul ca ai alte ideii / pareri si incerci sa mi le combati logic si argumentat cu dovezi!
Asta ca sa intelegi cum sta treaba pe acest forum si sa nu ajungem sa ne balacarim ca porcii ci sa discutam frumos si civilizat!

Citat :

Atunci cand se face o EXORCIZARE dece voi tot timpul ziceti ca e o boala psihica ?
Ptr ca asa este si acea boala se numeste SCHIZOFRENIE, adica personalitate scindata/schizo!
Citat :

Ai vazut tu vreodata o femeie /barbat sa fie exorcizat/a si nu is in stare 4 oameni sa o tina in loc si sa vezi cum zbiara voce din ea nneomeneasca si spurca numele lui Dumnezeu?
Sigur ca am auzit si cunosc si cazuri, este vorba de schizofrenia de care sufera persoane profund religioase, conform dictonului "Diavolul a intrat in om prin religie si tot prin religie se scoate"!
dar si asta cu scosul este tot o prostie ptr ca Isus ne recunoaste chiar asta in Matei 12 .42 si urmatoarele.

Citat :

Stiinta ii cea care va da viata vesnica...treziti-va mai oameni ...
Nu iti da viata vesnica ...ca aia este doar o minciuna ptr fraieri, dsar totusi o prelungeste pe aceasta pe care o avem...singura!

De ce am spus MINCIUNA?
Ptr ca Dumnezeu Creatorul nu promite poporului sau nicio viata vesnica...dar v-o promitr Diavolul numit Christos in NT cel scris de oameni care lucrau cu puterile Diavolului dupa cum vedem aici:

Și chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere și stăpânire peste toți demonii

si aici:

Și s-au întors cei șaptezeci (și doi) cu bucurie, zicând: Doamne, și demonii ni se supun în numele Tău
.

Tu chiar ai incredere intr-o carte scrisa de oameni care lucreaza cu puterile demonilor?
Chiar si atunci cand OAMENII care lucreaza cu aceste "puteri" schimba Legea data de Dumnezeu Creatorul?
Sus In jos
mctentis
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Lun Ian 23, 2012 4:08 pm

Iei verseturile si le Interpretezi cum vrei tu. Iuda a fost la fel nu a crezut pana nu a vazut, dar voi sunteti mai rau decat Iuda .Nimeni nu va cere sa credeti insa nu vorbiti EREZII
Citat:

Ai vazut tu vreodata o femeie /barbat sa fie exorcizat/a si nu is in stare 4 oameni sa o tina in loc si sa vezi cum zbiara voce din ea nneomeneasca si spurca numele lui Dumnezeu?

Sigur ca am auzit si cunosc si cazuri, este vorba de schizofrenia de care sufera persoane profund religioase, conform dictonului "Diavolul a intrat in om prin religie si tot prin religie se scoate"!
dar si asta cu scosul este tot o prostie ptr ca Isus ne recunoaste chiar asta in Matei 12 .42 si urmatoarele.

Te invit sa vi in tara si sa vezi un Caz REAL asa ceva si sa-mi dai o explicatie sau o rezolvare la asa ceva am sa-ti dau un PM Daca tot ziceti ca sunteti ceea ce sunteti si aveti rezolvare la tot prin Stiinta ok?Smile
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Lun Ian 23, 2012 4:52 pm

mctentis a scris:
sa vezi un Caz REAL asa ceva si sa-mi dai o explicatie sau o rezolvare la asa ceva am sa-ti dau un PM Daca tot ziceti ca sunteti ceea ce sunteti si aveti rezolvare la tot prin Stiinta ok?Smile

Tu vii pe un forum ateist pentru exorcizari, ptiii drace doh Mergi la un spital de psihiatrie, vezi si tu spitalul 9 sau Socola si de nu ti-l exorcizeaza aia cu cateva injectii de-i ies toti gargaunii din cap grin
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Lun Ian 23, 2012 4:56 pm

mctentis a scris:
Iei verseturile si le Interpretezi cum vrei tu. Iuda a fost la fel nu a crezut pana nu a vazut, dar voi sunteti mai rau decat Iuda .Nimeni nu va cere sa credeti insa nu vorbiti EREZII

Noi nu interpretam nimic ci am postat versetul biblic asa cum l-a zis Isus!
faptul ca tu nu accepti ce spune chiar Isus ... e treaba ta...dar ma intreb cum poti sa crezi in el daca te cacao pe ceea ce spune el?

Citat :

Te invit sa vi in tara si sa vezi un Caz REAL asa ceva si sa-mi dai o explicatie sau o rezolvare la asa ceva am sa-ti dau un PM Daca tot ziceti ca sunteti ceea ce sunteti si aveti rezolvare la tot prin Stiinta ok?Smile

Evident ca sunt asemenea cazuri, unele chiar celebre de ex cazul Anelizei Michels, dar toate cazurile au un ceva comun!
Si anume ca posedatii sunt intotdeauna persoane active din p de v religios ...dar niciodata atei!
Asta nu inseamna ca nu exista si atei schizofrenici dupa cum exista si credinciosi schizofrenici, doar ca schizofrenicii atei nu au fixatii religioase gen Diavol si Domnul Christos, ei au alte fixatii !
Sus In jos
mctentis
Pedestras
Pedestras

Varsta : 28
Localizare : Londra
Puncte : 33

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Lun Ian 23, 2012 5:12 pm

Black velvet a scris:
mctentis a scris:
sa vezi un Caz REAL asa ceva si sa-mi dai o explicatie sau o rezolvare la asa ceva am sa-ti dau un PM Daca tot ziceti ca sunteti ceea ce sunteti si aveti rezolvare la tot prin Stiinta ok?Smile

Tu vii pe un forum ateist pentru exorcizari, ptiii drace doh Mergi la un spital de psihiatrie, vezi si tu spitalul 9 sau Socola si de nu ti-l exorcizeaza aia cu cateva injectii de-i ies toti gargaunii din cap grin

Black nu te mai da asa rotund ca vb in vant iti este ciuda ca ti-am dat peste nas cu zei vietii tale odin si etc :)esti naiv nu vezi lucrurile
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 134
Varsta : 25
Localizare : Bucuresti
Puncte : 147
Data de inscriere : 14/08/2011

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Lun Ian 23, 2012 6:24 pm

mctentis a scris:
Black velvet a scris:
mctentis a scris:

Black nu te mai da asa rotund ca vb in vant iti este ciuda ca ti-am dat peste nas cu zei vietii tale odin si etc :)esti naiv nu vezi lucrurile

bai prietene, arata-mi si mie vreun istoric din acea presupusa vreme a acelui ISUS care sa-l consemneze ISTORIC vreo intamplare din biblie???

SA FIE CLAR: NIMENI DIN CEI 40 DE ISTORICI DE LA MAREA MEDITERANA SI NU NUMAI DIN ACEL TIMP AL LUI ISUS, PRESUPUS TIMP NU VORBESTE NIMIC DE VREO INTAMPLARE BIBLICA PT CA NU S-A INTAMPLAT NIMIC
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Lun Ian 23, 2012 6:26 pm

Black velvet a scris:
Mai baiatule, tine minte un lucru: eu cred in Zeus, Odin si Torr, adevaratii ZEI ai lumii
mctentis a scris:
ti-am dat peste nas cu zei vietii tale odin si etc :)esti naiv nu vezi lucrurile

Citindu-va postarile nu pot decat sa ma intreb, oare ai cui zei or fi mai adevarati? Zeii Olimpului sau zeii bibliei... basmele grecilor sau basmele evreilor? Cu ce sunt mai adevarati zeii unora decat zeii celorlalti, atat timp cat despre toti se vorbeste, dar niciunul nu poate fi vazut...

Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Mar Ian 24, 2012 5:04 pm

Apopii a scris:
Black velvet a scris:
Mai baiatule, tine minte un lucru: eu cred in Zeus, Odin si Torr, adevaratii ZEI ai lumii
mctentis a scris:
ti-am dat peste nas cu zei vietii tale odin si etc :)esti naiv nu vezi lucrurile

Citindu-va postarile nu pot decat sa ma intreb, oare ai cui zei or fi mai adevarati? Zeii Olimpului sau zeii bibliei... basmele grecilor sau basmele evreilor? Cu ce sunt mai adevarati zeii unora decat zeii celorlalti, atat timp cat despre toti se vorbeste, dar niciunul nu poate fi vazut...

Cum adica, care Zeu e mai adevarat? doh Zeii mei sunt adevarati, citeste si tu Legendele Olimpului si vezi dupa aia cate s-au descoperit si care atesta ca acele legende nu conti doar un sambure de adevar ci un adevarat bulgaroi! Din biblie ce s-a descoperit? NIMIC! Biblia nu-i decat o carte de povesti fara nici un samburel de realitate in ea!

Ia de aici:

Vezi s-a descoperit pana si labirintul minotaurului, despre care se credea ca-i pura poveste... Din biblie ce s-a descoperit, doar bucati din crucea lui Christos, din care au vandut popii pana acum zeci de tone, ca lemn sfant grin Daaaa, Christos asta avea 100 de metri inaltime ca sa poarte o astfel de cruce?

Uite si minotaurul:

Crestinii l-au transformat in dracu, de care le e frica de se scapa pe ei ca le ia sufletele, ii pacaleste si-i indeamna la rele doh Ce zici, nu sa te tavalesti pe jos de ras de o asemenea religie si de asemenea turma credula? tavaleala
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Mar Ian 24, 2012 6:44 pm

Poate ca ai dreptate... in timp ce marele Zeus se batea cu fulgerele cu alti Zei, dumne-zeu se juca de-a inundatiile cu Noe si era suparat nevoie mare ca iudeii lui trag cu ochiul la Zeus grin

”3. Să dărâmați jertfelnicele lor, să stricați stâlpii lor, să arderi cu foc copacii lor, să sfărâmați idolii dumnezeilor lor și să ștergeți numele lor din locurile acelea.”

Dar Zeus... tot regele Zeilor ramane!

Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Varsta : 47
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Mar Ian 24, 2012 9:37 pm

DRAGOS a scris:
SA FIE CLAR: NIMENI DIN CEI 40 DE ISTORICI DE LA MAREA MEDITERANA SI NU NUMAI DIN ACEL TIMP AL LUI ISUS, PRESUPUS TIMP NU VORBESTE NIMIC DE VREO INTAMPLARE BIBLICA PT CA NU S-A INTAMPLAT NIMIC
Mai lasa internetul si mai pune mana si pe niste carti. Mai verifica si din alte surse si poate ai sa te lamuresti ca evenimentele biblice s-au intamplat pas cu pas.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Mier Ian 25, 2012 7:57 am

Mihai12 a scris:
DRAGOS a scris:
Mai lasa internetul si mai pune mana si pe niste carti. Mai verifica si din alte surse si poate ai sa te lamuresti ca evenimentele biblice s-au intamplat pas cu pas.

Dragos se refera la "evenimentele" legate de Isus, de ex. "minunile" sale sau vizita celor 3 magi de la rasarit!
In rest evenimentele biblice sunt reale, doar ptr ca Biblia este o cronica istorica a poporului evreu, scrisa de rabinii Marii Sinagoge, dar si asta scrisa la modul idealizat, adica cateodata realitatea fiind prezentata in mod exagerat si idealizat.
Asa ca nu trebuie sa vezi Biblia ca fiind cuvantul lui Dumnezeu ptr ca ea este scrisa de rabini si nu de Dumnezeu!
Sus In jos
Motanel
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 53
Localizare : Linga soba
Puncte : 56
Data de inscriere : 14/01/2012

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Mier Ian 25, 2012 10:49 am

Soimos a scris:
Mihai12 a scris:
DRAGOS a scris:

Dragos se refera la "evenimentele" legate de Isus, de ex. "minunile" sale sau vizita celor 3 magi de la rasarit!
In rest evenimentele biblice sunt reale, doar ptr ca Biblia este o cronica istorica a poporului evreu, scrisa de rabinii Marii Sinagoge, dar si asta scrisa la modul idealizat, adica cateodata realitatea fiind prezentata in mod exagerat si idealizat.
Asa ca nu trebuie sa vezi Biblia ca fiind cuvantul lui Dumnezeu ptr ca ea este scrisa de rabini si nu de Dumnezeu!
Pfff dar destepti erau rabinii aia cind au scris Profetii ptiu sa nu le fie de deochi ,parca stiau ei ca din atitea miliarde de Crestini se va ridica bulibasa ateilor tavaleala si le va recunoaste meritul.Deja am lehamite de c,,,,,, tale mai schimba bre placa ca nu te ia lumea in seama .Auzi domne ce spune ,,,,,,, ca stiau rabinii dinainte sa se intimple ca templul 2 va fi facut una cu pamintul hohot Lucru spus de Mintuitor si de Prooroci ,unde erau rabinii tai cind evreii omorau proorocii ? Unde erau rabinii tai cind evreiii faceau vitelul de aur si ziceau uite asta este dumnezeul care a scos poporul din egipt .Eu zic ca vitelul era rabinul sef si el dicta toate cele ptiu sa nu te deochi pentru logica ta de ,,,,,,,,,,
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Mier Ian 25, 2012 8:38 pm

Motanel a scris:

Pfff dar destepti erau rabinii aia cind au scris Profetii ptiu sa nu le fie de deochi ,

Cred ca in loc de cap ai o oala de noapte plina de carnati si bere care miroase a "profetii"!

Acei rabini erau simplii martori la evenimente si le-au consemnat asa cum le-au inteles ei!

Uffff ca tare greu mai este sa vorbesti cu prostii!

Citat :

Lucru spus de Mintuitor si de Prooroci ,

Spuuus??? ... ha aha aha aha aha ha!
Unde ti-a spus? ....la telefon sau la radio?

Care matuitor? ...ala care iti va deschide si tie cu cheile mortii poarta pe care vei intra si tu in Iad ... ptr ca "mantuitorul" tau te mantuieste doar punanduti crucea la cap!

ha ha ha ...ha-lal de asa "mantuitor" !
Citat :

Unde erau rabinii tai cind evreiii faceau vitelul de aur si ziceau uite asta este dumnezeul care a scos poporul din egipt
"egipt" se scrie cu litera mare ...ma vita proasta ...si intreaba-i pe mozaici sa iti raspunda ei la intrebarile puse, si nu pe mine .... ptr ca probabil ei stiu mai bine!

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Localizare : In Rai
Puncte : 2092

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Vin Ian 27, 2012 3:43 pm

Am revenit.V-a fost dor de mine?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Vin Ian 27, 2012 3:59 pm

De tine DA!
dar de SPAM-ul pe care-l faci tu ....nici vorba!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Sam Ian 28, 2012 12:48 pm

Soimos a scris:
De tine DA!
Pai atunci scoate-ma de la ignore ca sa putem interactiona!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Sam Ian 28, 2012 2:08 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
De tine DA!
Doamne feri, ma crezi cumva mazochist sa-mi fac singur rau?
Cu tine nu se poate discuta rational ptr ca tu esti pe rol de patefon.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Dum Ian 29, 2012 9:37 am

Soimos a scris:

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
De tine DA!
Pai sa inteleg ca nu mai faci fata unei femei ,nu mai ai argumente?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Dum Ian 29, 2012 11:13 am

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
De tine DA!
Intelegi iarasi gresit, asa ca de obicei!
Eu recunosc ca nu fac fata unui patifon care nu stie altceva decat sa repete continuu aceleasi lucruri.
Tu ai dovedit ca nu esti destul de rationala sa gasesti raspunsuri la problemele ridicate de mine, si ca exemplu iti repet ca nu intelegi sa pui prioritatile corecte intre ce zice Creatorul si ce zice o creatura primitiva in aceeasi carte care se numeste Biblie!
Pai daca nu esti in stare sa faci diferenta intre Dumnezeu si un pescar primitiv ca Ioan, consider ca nu avem baze rationale sa purtam o discutie serioasa!
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 134
Varsta : 25
Localizare : Bucuresti
Puncte : 147
Data de inscriere : 14/08/2011

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Dum Ian 29, 2012 2:34 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Eu recunosc ca nu fac fata unui patifon care nu stie altceva decat sa repete continuu aceleasi lucruri.
Tu ai dovedit ca nu esti destul de rationala sa gasesti raspunsuri la problemele ridicate de mine, si ca exemplu iti repet ca nu intelegi sa pui prioritatile corecte intre ce zice Creatorul si ce zice o creatura primitiva in aceeasi carte care se numeste Biblie!
Pai daca nu esti in stare sa faci diferenta intre Dumnezeu si un pescar primitiv ca Ioan, consider ca nu avem baze rationale sa purtam o discutie serioasa!

Sti soimos, scuza-ma ca fac un off-topic aici, dar trebuie...
Unele persoane de pe acest forum, doar unele repeta aceleasi intrebari, le dai raspuns, ei tot le repeta dar sub alta forma, ei incearca un joc psihologic adica te intreaba acelasi lucru sub alte forme, ca apoi sa-ti zica: "ha te-am prins, nu faci fata".

Mai copii terminati-va cu astfel de siretlicuri, discutati la subiect, cand am pus o intrebare: "istoricii contemporani cu acel isus de ce nu-l mentioneaza?" pai raspunde-mi direct la intrebare, apoi poti pune tu alta intrebare, daca la intrebarea mea raspunzi facandu-te ca nu vezi intrebarea, nu am ce sa mai discut, ca discuti degeaba, deci rog frumos acele persoane, care vor discutie/dialog logic in formulare si raspuns......

Urzi23 sau cum il cheama, acel tip crestin, barem ii puneai o intrebare incearca sa dea un raspuns, dar unii evita intrebarile. Pai e frumos asa?! atunci de ce naiba mai discutam aici daca unii nu sunt in stare. Serios acum...
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
Fernando
Scutier
Scutier

Varsta : 26
Localizare : Tulcea
Puncte : 102

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Dum Ian 29, 2012 6:20 pm

DRAGOS a scris:
atunci de ce naiba mai discutam aici daca unii nu sunt in stare. Serios acum...
Unii nu pot discuta dar sunt buni la credinta ca acolo nu-i nevoie de scoala si minte.si un analfabet poate crede,ba si un retardat mintal.Pentru discutii trebuie ca creierul sa poata gandi extraterestru
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 192
Varsta : 18
Localizare : Rai
Puncte : 212
Data de inscriere : 28/12/2011

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Lun Ian 30, 2012 12:03 am

DRAGOS a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Sti soimos, scuza-ma ca fac un off-topic aici, dar trebuie...
Unele persoane de pe acest forum, doar unele repeta aceleasi intrebari, le dai raspuns, ei tot le repeta dar sub alta forma, ei incearca un joc psihologic adica te intreaba acelasi lucru sub alte forme, ca apoi sa-ti zica: "ha te-am prins, nu faci fata".

Mai copii terminati-va cu astfel de siretlicuri, discutati la subiect, cand am pus o intrebare: "istoricii contemporani cu acel isus de ce nu-l mentioneaza?" pai raspunde-mi direct la intrebare, apoi poti pune tu alta intrebare, daca la intrebarea mea raspunzi facandu-te ca nu vezi intrebarea, nu am ce sa mai discut, ca discuti degeaba, deci rog frumos acele persoane, care vor discutie/dialog logic in formulare si raspuns......

Urzi23 sau cum il cheama, acel tip crestin, barem ii puneai o intrebare incearca sa dea un raspuns, dar unii evita intrebarile. Pai e frumos asa?! atunci de ce naiba mai discutam aici daca unii nu sunt in stare. Serios acum...

ba baiete dar tu te trezesti vorbind numai sa te auzi pe tine ,zau ca am lehamite sa mai citesc pe aici Umbla vorba prin popor nu iese fum pina nu dai foc " poate a fost o hipnoza colectiva si se ducea lume in circurile romei ca vitele la abator ca sa ai tu ce comenta .Mai daduse pe aici un i,,,,, un raspuns ca vezi doamne primii crestini se sacrificau ca cei care vor veni dupa ei la 1200 de ani sa inventeze inchizitia .Mare este gradina lui Dumnezeu si multi ,,,,,, mai sunt in ea .Incearca ma sa explici tu cum au reusit de la 12 oameni obisnuiti sa umple imperiul roman cu crestini in nici 200 de ani si cu liota de persecutii .Pina si in palatul lui nero erau crestini in administratie ,vezi ma sa nu se rupa ceva in tine de atita inteligenta ca vad ca bubui

DACĂ ISUS NU AR FI FOST UN PERSONAJ REAL, atunci învățații acelei generații și generația următoare ar fi scris despre asta, pentru a stopa înaintarea creștinismului, însă nu s-a întâmplat așa, pentru că adevărul existenței Sale nu poate fi contestat. Dacă oamenii din secolele 1-2 au scris despre existenta umana a lui Isus, noua nu ne rămâne decât să acceptăm această realitate istorică.

A) Mărturia filosofilor păgâni

1. Thallus este printre primii scriitori păgâni care îl menționează pe Hristos (aprox 54 d.Hr). Thallus este citat de Juliu Africanul, în ale sale Scrieri, secțiunea 18 (AD 221), care îl menționează pentru întunericul general prilejuit de moartea lui Hristos: „Acest Thallus, în al treilea volum de Istorie, vorbește – după mine fără motiv – de o eclipsă de soare. Fiindcă Evreii sărbătoreau Paștele pe ziua a 14-a socotită după lună, iar patima Mântuitorului a căzut în ziua dinaintea Paștelui. Dar eclipsa de soare are loc numai când luna ajunge sub soare… Cum atunci putea să aibă loc o eclipsă când luna este aproape diametral opusă față de soare? Flegon amintește că în timpul lui Tiberiu Cezar, la lună plină, a fost o eclipsă totală de soare de la ora 6 la ora a 9-a, în mod evident cea de care vorbeam!”

2. Un adept al stoicilor, Sirianul Mara Bar-Serapion (Scrisoare către fiul său, Serapion, cca 110 AD). Scrisoarea este la British Museum. „Ce-au câștigat Atenienii dacă l-au omorât pe Socrate? Foamete și ciumi au venit asupra lor ca o judecată pentru nelegiuirea lor. Sau ce-a câștigat poporul din Samos, pentru că l-a ars pe Pythagoras? Într-o clipă, țara lor a fost acoperită de nisipuri. Sau ce-au dobândit Iudeii ucigându-l pe Regele lor înțelept? De îndată țara le-a fost nimicită. Dumnezeu a răzbunat cu dreptate pe acești oameni… pe regele înțelept, care a trăit învățăturile ce le-a dat.”

3. Cam în aceeași vreme învață celebrul orator și sofist Lucian din Samosata (125-192). Lucian de Samosata scria la cca 160 AD, în Muritorul Peregrinus: „Creștinii se închină unui om până în ziua de azi – personaj remarcabil, care a introdus acest cult nou și care a fost răstignit în Palestina pentru acest motiv… Vezi, aceste ființe rătăcite pornesc cu convingerea generală că ei sunt nemuritori pentru totdeauna, ceea ce exprimă disprețul lor pentru moarte și preocupare de sine… Ba mai mult, întemeietorul lor i-a învățat că toți sunt frați din momentul când sunt convertiți și tăgăduiesc zeii greci, închinându-se la sofistul acesta răstignit și trăind în ascultare de legile lui. Toate acestea ei le iau prin credință…”

4. Porphyrios, în marele său Tratat împotriva creștinilor (anul 270), păstrează în polemica sa un ton mai puțin agresiv, iar atitudinea sa față de Hristos este remarcabilă. Nu-L tratează ca magician sau impostor; el îi acuză numai pe apostoli și evangheliști. Figura Sa îi impune respect.

5. Scriitorul păgân Lampridius spune despre împărații romani Hadrian și Alexandru Sever: “Alexandru a voit să facă templu lui Hristos și să-L numere printre zei“. Iar despre Hadrian, “că a vrut să facă în toate orașele temple fără idoli… ” (Aelius Lampridius, Historicae Augustae Scriptores rex, Biponti, 1787, vol. I. p. 278).

6. Phlegon (sec. II), după ce spune că Hristos a fost profet, fiindcă s-a împlinit profeția despre nimicirea Ierusalimului, eclipsa solară, cutremurul de pământ, la moartea Domnului, continuă astfel: “În anul al patrulea al Olimpiadei a 202-a a avut loc eclipsa solară” (Origen, Contra Celsum, lib. II, edit. cit. p. 579, Hist. Olymp, lib.13).

Ca să nu vă plictisesc/”bombardez” cu prea multe informații voi reveni în zilele următoare cu:
B) Mărturia marilor scriitori și istorici antici
C) Talmudul
D) Gnosticii
E) Mărturia arheologică

După ce am vorbit despre Mărturia filosofilor păgâni, haideți acum să continuăm cu:

B) Mărturia marilor scriitori și istorici antici

1. Josephus Flavius (93 AD), în Antichități iudaice, 18, cap. 3, par. 3 (în traducerea prof. Schlomo Pines de la Univ. Ierusalim, conf. trad. arabe vechi, 1972), scrie:

„În acel timp trăia un om înțelept numit Iisus (dacă ne este îngăduit să-l numim așa. Pentru că El era un făcător de minuni, un învățător de la care oamenii primesc adevărul cu plăcere.). Conduita Lui era foarte bună, fiind cunoscut ca om virtuos. Și mulți din iudei și alte națiuni au devenit ucenicii Lui. (El era Hristosul.). Pilat (la îndemnul mai marilor noștri) L-a condamnat să fie răstignit și să moară. Iar cei care au devenit ucenicii Lui nu L-au părăsit (căci El le-a apărut viu a treia zi, așa cum proorocii sfinți au prezis, ca și zece mii de alte lucruri minunate cu privire la El). Ei au mărturisit că le-a apărut trei zile mai târziu după răstignirea Lui și că era viu! Astfel poate că El a fost Mesia, despre care proorocii au vestit minuni. Chiar și azi, partida creștinilor, numiți așa după El, nu s-a stins!”
(Textul din paranteze se regăsește în toate celelalte traduceri, cu excepția traducerii arabe – considerată de unii mai acurată istoric.)
Iar în Antichități 20, cap. 9, par.1, scrie: „În jurul anului 62, Ana Ben Ana s-a străduit să-l condamne la moarte prin împroșcare cu pietre pe Iacob, fratele lui Iisus, cel care a fost numit Mesia.”

2. Cornelius Tacitus, în Anale (scrisă la 115 AD), cartea 3, cap. 15, paragraful 44, raportează despre prigoana creștinilor sub Nero:
„Cu toate faptele de îmbunare a zeilor pe care le face Nero mai târziu, nici faptele oamenilor, nici actele de dărnicie ale împăratului ori năzuința de a-i împăca pe zei nu făceau să se spulbere spaima cea rea a lui Nero și nu alungau bănuiala că arderea Romei a fost poruncită de el. De aceea, pentru a înăbuși zvonurile, Nero a căutat niște vinovați anume, cărora le-a dat cele mai crunte osânde. Pe aceștia norodul îi numea creștini, datorită nelegiuirilor, ei erau urâți de toată lumea. Hristos, căpetenia de la care își luaseră numele, fusese osândit pe vremea împăratului Tiberius de către procuratorul Pontius Pilat. Credința lui dăunătoare, înăbușită pentru moment, a început din nou să se răspândească nu numai în Iudeea, locul de obârșie al acestui rău, ci chiar și în Roma, unde se varsă de pretutindeni toate grozăviile și unde tot ce e condamnabil capătă faimă. De aceea, la început, au fost înșfăcați creștinii care mărturiseau credința fățiș, apoi, în urma denunțurilor, o uriașă mulțime din rândurile lor au fost dovediți nu atât de arderea Romei, cât a fi niște ființe care urau întregul neam omenesc. Și în vreme ce mergeau la moarte, creștinii mai erau și batjocoriți în fel și chip, de pildă: ori erau îmbrăcați în piei de fiare și apoi dați câinilor, ca să-i răpună sfâșiindu-i, ori erau răstigniți pe cruce, ori hărăziți arderii pe rug, iar când se lăsa amurgul, erau arși de vii în chip de torțe, pentru a se lumina noaptea. Nero își oferise și parcurile sale pentru aceste spectacole. El organiză chiar jocuri de circ, la care luă parte, îmbrăcat ca vizitiu, stând de-a valma cu plebea sau într-un faeton. Din această pricină, deși creștinii fuseseră osândiți ca oameni vinovați care merisaseră cele mai aspre pedepse, totuși lumea a început să-i compătimească pe cei osândiți, ca și cum aceste pedepse nu ar fi fost date înspre interesul obștesc și datorită cruzimii unei singure ființe: Nero.”

3. Pliniu cel Tânăr (AD 110), în Scrisoarea a 97-a către împăratul Traian, dovedește că la data aceea creștinismul era deja puternic răspândit în Bitinia (sudul Mării Negre):
„… N-am luat parte niciodată la anchetele împotriva creștinilor, așa că nu știu ce fapte și în ce măsură sunt de obicei pedepsite și urmărite. De aceea am șovăit mult, dacă trebuie făcută o distribuire după vârstă sau să nu fac nici o diferență între tineri și bătrâni. Dacă trebuie iertat cel ce se căiește sau dacă aceluia care a fost odată creștin nu-i folosește la nimic că tăgăduiește; dacă trebuie pedepsit doar numele de creștin, chiar dacă n-a făcut o crimă. Deocamdată, cu aceia care ne-au fost denunțați drept creștini am procedat în felul următor: i-am întrebat pe ei dacă sunt creștini. Pe cei care recunoșteau i-am întrebat a doua oară și a treia oară, amenințându-i cu moartea, iar pe aceia care rămâneau statornici în afirmațiile lor i-am trimis la moarte, căci oricare ar fi fost mărturisirea lor, nu m-am îndoit o clipă că trebuie pedepsită măcar încăpățânarea și îndărătnicia, care este neclintită. Au fost unii cuprinși de aceeași nebunie pe care, pentru că erau cetățeni romani, i-am notat ca să-i trimit la Roma. Curând, însuși faptul că erau urmăriți, cum se întâmplă de obicei, a dus la înmulțirea crimelor și au apărut cazuri diferite. A fost difuzată o scrisoare anonimă, cuprinzând numele multor persoane. Celor care se lepădau că sunt sau că au fost creștini, invocându-i după formula rostită de mine și aducând ofrande cu vin și tămâie statuii tale, împărate, și dacă pe lângă aceasta au hulit pe Hristos, ceea ce se spune că nu pot fi siliți în nici un chip să facă cei ce sunt cu adevărat creștini, am socotit că pot să le dau drumul. Unii care fuseseră denunțați au spus că erau creștini, dar apoi au tăgăduit, zicând că într-adevăr fuseseră, dar că nu mai erau; unii fiind de vreo trei ani creștini, alții de mai mulți ani, arată că fenomenul creștin era de mai mulți ani acolo și unii de mai bine de 20 de ani (Pliniu a scris lucrarea sa în 111 e.n.), și aceștia s-au închinat cu toții statuii tale și statuilor zeilor și au hulit pe Hristos. Singura lor vină era că obișnuiau să se adune într-o zi anumită, în zori, să înalțe pe rând cântare lui Hristos ca unui zeu, căci se legau prin jurământ nu pentru vreo nelegiuire, ci să nu făptuiască vreun furt, tâlhărie, să nu săvârșească adulter, să nu-și calce cuvântul dat. Să nu tăgăduiască în fața justiției dacă au primit ceva în păstrare. După toate acestea, obiceiul era să se despartă și să se adune din nou pentru a lua masa în comun, o hrană nevinovată, nici aceasta n-au mai făcut-o după edictul meu, prin care conform instrucțiunilor tale interzisesem adunările. Cu atât mai mult am crezut necesar să anchetez chiar prin torturi două sclave ca să descopăr adevărul despre care se spunea că sunt slujitoare ale cultului. N-am aflat altceva decât o superstiție lipsită de judecată și exagerată. De aceea, suspendând ancheta, am alergat la sfatul tău, căci îngrijorarea mi s-a părut vrednică de sfatul tău, dat fiind numărul mare al celor implicați. Sunt oameni mulți, de toate vârstele, de toate categoriile, bărbați și femei care sunt și vor fi cuprinși de acest pericol, și molima acestei superstiții s-a răspândit nu numai în orașe, dar și în sate și pe ogoare. Cred că poate fi oprită în loc și împiedicată.”

Vom finaliza enumerarea dovezilor, amintind despre:
C) Talmudul
D) Gnosticii
E) Mărturia arheologică

După ce în articolele precedente am vorbit despre Mărturia filosofilor păgâni, și Mărturia marilor scriitori și istorici antici, haideți acum să continuăm cu:

C) Talmudul

Scriitorii evrei vorbesc, în felul lor, despre Isus. Mărturii uneori pline de ură, amestecate cu legende scornite, inepții sacrilege, însă cu valoare istorică. Hristos este prezentat de obicei ca un abil personaj care se numește Dumnezeu, care a făcut de râs învățătura doctorilor lui Israil (Thaanith, 65 b; Sauh., 25 c). Însă în Talmudul Babilonic și în Midraschin-uri se găsesc despre Isus poveștile cele mai grosolane :

Talmud Yebamoth 49b, p.324: „Isus a fost un bastard născut din desfrâu”.
Talmud Shabbath 104 b, p. 504: „Isus a fost vrăjitor și nebun. Maria a fost o desfrânată”.
Talmud Sanhedrin 107b, Sotah 47 a: „Isus Nazarineanul (Yeshu ha Notzri) săvârșea magie și înșelătorie și a dus pe Israel în rătăcire”. (În Talmud, creștinii sunt numiți și „Ha Notzrim”
Talmud Sanhedrin 43A: „În ajunul Paștelui, Isus a fost atârnat de lemn, întrucât nimic n-a fost adus în apărarea Lui.”

D) Gnosticii confirmă existența umană a lui Hristos.

Gnosticismul = Curent filozofic religios, apărut în sec. II, care îmbina teologia creștină cu filozofia elenistică și cu unele concepții panteiste ale religiilor orientale.

Prin anii 120-140 ai erei creștine, în capitala Egiptului învață Basilides. Despre acesta spune Hypolit: “În ce privește persoana Mântuitorului, după ei, totul s-a petrecut după cum stă scris în Evanghelii” (Philosophumena,VII 27).

Valentin, în Roma anilor 135-160, recunoaște valoarea istorică a Evangheliilor; nu le sfârtecă, ci brodează în jurul lor învățătura sa. (Tertullianus, De Prescriptione, XXVII).

E) Mărturia arheologică

În 1945, profesorul Sukenic de la Universitatea din Ierusalim, cercetând un mormânt din jurul Ierusalimului, descoperă, pe peretele unui cavou, două inscripții destul de șterse. Amândouă erau rugăciuni creștine, care datează din jurul anului 50 al erei noastre (când Pavel încă propovăduia, când apostolii erau vii, când se făceau minuni și mărturii extraordinare). Prima inscripție era o rugăciune adresată lui Isus, pentru ca El să-i ajute pe cei în viață, și alături era a doua rugăciune, în care cei rămași în urma defunctului își exprimau nădejdea că Isus îl va învia pe cel mort la învierea celor drepți.

„Oricât de mult ar propăși cultura spiritului, la nesfârșit, și oricât ar vrea spiritul uman să-și lărgească aria, totuși niciodată nu se va apropia de înălțimea și de cultura morală a creștinismului, așa cum aceasta scânteiază și strălucește în Evanghelii, în Isus Hristos.” J.W. Goethe

Concluzie: Dacă despre Isus Hristos n-am avea la dispoziție decât aceste surse profane, tot n-am găsi scuze în Ziua aceea că n-am cunoscut pe Cel care a declanșat cea mai provocatoare din toate realitățile: creștinismul și pe creștini.

Sursa articolului: http://privesteinsus.wordpress.com

Completari:

Din punct de vedere al dovezilor antice de tip manuscris, aceasta este o problemă extraordinar de puternică în favoarea existenței unui on numit Iisus în Israelul primului secol al erei noastre.
Este de asemenea foarte important să recunoaștem că în anul 70 d.Hr., romanii au invadat și distrus Ierusalimul, măcelarind locuitorii acestuia. Orașe întregi au fost efectiv rase de pe fața pământului! Nu ar trebui, astfel, să fim surprinși dacă multe dintre dovezile existenței lui Iisus au fost distruse. Mulți dintre martorii oculari ai lui Iisus au fost uciși. Este foarte probabil că aceste evenimente au limitat păstrarea dovezilor scrise ale martorilor oculari ai lui Iisus Hristos.Având în vedere faptul că lucrarea lui Iisus s-a desfășurat într-o zona relativ neimportantă dintr-un colț al Imperiului Roman, a rămas totuși o cantitate surprinzător de mare de informații despre Iisus care poate fi regăsită în sursele istorice laice. Iată unele dintre cele mai importante dovezi istorice ale existenței lui Iisus:
Flavius Iosefus este unul dintre cei mai renumiți istorici evrei. În lucrările sale intitulate Antichitățile, el face referire la Iacov ca “fratele lui Iisus, care era numit Hristos”. Există un pasaj controversat în lucrarea sa (18:3) care spune: “În acea vreme exista Iisus, un om înțelept, dacă am putea să îl numim om. Pentru că el a fost unul care a făcut lucruri neobișnuite, suprinzătoare. . . . El a fost Hristosul . . . El s-a arătat viu din nou a treia zi, după cum au prevestit profeții sfinți și după cum zece mii de alte lucruri mărturisesc despre El”. O altă traducere a acestui pasaj este: “A existat în acea vreme un om înțelept numit Iisus. Comportamentul Său a fost bun și a fost vestit prin virtuțile Sale. Și mulți oameni dintre evrei și dintre alte națiuni au devenit discipolii Săi. Pilat L-a condamnat să fie omorât prin crucificare. Însă cei care au devenit discipolii Săi nu au abandonat învățăurile Sale. Au spus că El s-a arătat acestora a treia zi după crucificarea Sa și că El era viu; astfel, probabil că El era Mesia, despre care profeții au povestit înainte deja minunile Sale.”
Tacitus, scriitor roman din primul secol, considerat unul dintre cei mai exacți istorici ai lumii antice, a făcut mențiuni legate de Hristos .si de crestini.
Iulius Africanus îl citează pe istoricul Tallus într-o discuție legată de întunericul care a urmat crucificării lui Hristos (Scrierile Extant, 18).
Plinius cel Tânăr, în Scrisorile 10:96, a surprins practicile de închinare ale primilor creștini, inclusiv faptul că ei se închinau lui Iisus ca Dumnezeu și erau persoane cu o etică înaltă, încluzând de asemenea și referințe legate de Cina Domnului.
Talmudul babilonian (Sanhedrinul 43a) face referire la crucificarea lui Iisus în ajunul Paștelui, ca și la acuzațiile formulate lui Hristos.
Lucian din Samosata a fost un scriitor grec din secolul al doilea care a admis că lui Iisus I se închinau creștinii, ca El a introdus noi învățături religioase și ca El a fost crucificat pentru ei. El spunea că învățăturile lui Iisus includ frățietatea credincioșilor, importanța convertirii și a respingerii celorlalți zei. Creștinii au trăit conform legilor lui Iisus, s-au considerat mântuiți și au fost caracterizați printr-o atitudine de indiferență privind moartea, dedicare voluntară și renunțarea la bunurile materiale în favoarea celorlalți.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Lun Ian 30, 2012 11:06 am

Urzi23 a scris:

Scriitorii evrei vorbesc, în felul lor, despre Isus. Mărturii uneori pline de ură, amestecate cu legende scornite, inepții sacrilege, însă cu valoare istorică. Hristos este prezentat de obicei ca un abil personaj care se numește Dumnezeu, care a făcut de râs învățătura doctorilor lui Israil (Thaanith, 65 b; Sauh., 25 c). Însă în Talmudul Babilonic și în Midraschin-uri se găsesc despre Isus poveștile cele mai grosolane :

Talmud Shabbath 104 b, p. 504: „Isus a fost vrăjitor și nebun. Maria a fost o desfrânată”.
Talmud Sanhedrin 107b, Sotah 47 a: „Isus Nazarineanul (Yeshu ha Notzri) săvârșea magie și înșelătorie și a dus pe Israel în rătăcire”. (În Talmud, creștinii sunt numiți și „Ha Notzrim”
Talmud Sanhedrin 43A: „În ajunul Paștelui, Isus a fost atârnat de lemn, întrucât nimic n-a fost adus în apărarea Lui.”

Pai hai sa gandim putin lucrurile:

Isus a fost evreu, a trait printre evrei si a propovaduit evreilor, deci cei care stiu cel mai multe despre el sunt evreii!

Tu desconsideri ceea ce au spus acestia despre Isus, doar pentru ca nu-ti convine ce au spus... dar tine cont ca au fost singurii care l-au cunoscut! Ceilalti istorici au scris despre el doar din auzite si de la cine au auzit si cand? Au auzit despre el dupa 50-200 de ani de la moartea sa si au auzit de la crestini, care nici ei la randul lor nu-l cunoscusera ci doar auzisera despre el! In plus, crezi cumva ca crestinii care incercau sa-i raspandeasca religia, ar fi vorbit de rau pe cel la care se inchinau?

Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Lun Ian 30, 2012 11:27 pm

Apopii a scris:
Urzi23 a scris:

Pai hai sa gandim putin lucrurile:

Isus a fost evreu, a trait printre evrei si a propovaduit evreilor, deci cei care stiu cel mai multe despre el sunt evreii!

Tu desconsideri ceea ce au spus acestia despre Isus, doar pentru ca nu-ti convine ce au spus... dar tine cont ca au fost singurii care l-au cunoscut! Ceilalti istorici au scris despre el doar din auzite si de la cine au auzit si cand? Au auzit despre el dupa 50-200 de ani de la moartea sa si au auzit de la crestini, care nici ei la randul lor nu-l cunoscusera ci doar auzisera despre el! In plus, crezi cumva ca crestinii care incercau sa-i raspandeasca religia, ar fi vorbit de rau pe cel la care se inchinau?
Stiu ei ce stiu, evreii, de nu se inchina la Isus...
Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 78
Localizare : romania
Puncte : 78
Data de inscriere : 09/01/2012

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Mar Ian 31, 2012 4:13 am

elvar a scris:
Chiar religia crestina este o intreprindere diabolica, si aceasta ne este dovedit de faptul de felul cum s-a nascut "Biserica Crestina" !
Tocmai prin uciderea adevaratilor crestini care nu au acceptat convertirea la noua religie a minciunii pe care Constantin cel Mare a dorit sa o impuna din interese personale!
Vezi cazul episcopului Arianus care nu a fost de acord ca Omul Isus sa fie tratat drept Dumnezeu doar ptr faptul ca acest Constantin ca urmas (autodenumit) al acestuia sa dobandeasca prin aceasta puteri depline ... "Dumnezeiesti" (Idee urmata si de alti criminali ca el ...vezi Hitler Stalin Mao etc)

Dupa moartea episcopului Primus , ,,,Constantin ... functia i-a fost transmisa urmatorilor "episcopus primus" adica . Papa de la Roma care astfel se revendica ca fiind loctiitoarea lui Dumnezeu pe pamant!!!!...cand ea este de fapt loctiitoarea crimninalului care a ucis pe crestinii adevarati!

ma baiete, tu esti................facut gramada! care uciderea adevaratilor crestini, cand edictul de la milano scoate cretinii din intunericul catacombelor si le reda drepturi egale cu celelalte religii pagane. de aceea, Biserica Ortodoxa il considera pe Constantin "unul deopotriva cu apostolii", tocmai pt ca a facilitat raspandirea crestinismului. acu' il bagi si pe arie in schema?!
" În 312, Constantin "a trecut la credința creștină" și a continuat să dețină funcția Pontifex Maximus funcție care permitea conducerea religioasă, pe care o avuseseră toți cei cărora li se atribuise titlul de "Caesar", adică conducător al statului roman și al religiei,- bineînțeles păgâne -, funcție deținuta de toți Caesarii, inclusiv cei de dinainte de Christos ." wikipedia
mai lasa sampanie si mai vesti

Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 78
Localizare : romania
Puncte : 78
Data de inscriere : 09/01/2012

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Mar Ian 31, 2012 4:28 am

Soimos a scris:
Desi pentru multi un asemenea titlu este blasfemia suprema, pentru cei deschisi la informatie la documentare stintifica si la logica ... afirmatia este cat se poate de fundamentata.

Dar pentru a fi sigur ca vorbim de unul si acelasi lucru sa acceptam ideea ca Satan= Diavolul+ Lucifer in latina, purtator de lumina, stea stralucitoare a diminetii ...cum insusi Lucifer se ecunoaste.

Pe ce ne bazam atunci cand facem o afirmatie atat de dura? ...si cu ce o sustinem?

1) Pe argumente istorice
2) Pe afirmatiile sale proprii
3) Pe citate Biblice

Ca sa incepem cu inceputul inceputurilor din p de v cronologic adica la existenta mitologica a lui Christos, inainte de a se naste ca om, si sa vedem care este situatia in cer la un moment dat va dau un link la un alt articol ptr a intelege corect cine sunt personajele celeste (Tatal Dumnezeu Fiul razvratit etc) la care se refera acesta postare.

Deci sa incepem cu ideea lansata in titlul topicului ...si anume Isus = Lucifer si sa incercam sa o sustinem argumentat.

I.Sa incepem cu ninceputul inceputurilor ...adica la Geneza cap 1.2 unde ni se prezinta ca pe langa Creator ...Duhul Sau plutea deasupra apelor....text pe care sustinatorii crestinismului il interpreteaza ca fiind FIUL inca nenascut ...adica cel care se va naste ca om ...asa cum o vedem profetita de insusi Dumnezeu in profetia lui Iezechiel 28.12-19 si asa cum o arata evenimentele "ceresti" care urmeaza

Iata un eveniment petrecut in cer, un eveniment atat de socant incat a impresionat martorii pamanteni ai acestui eveniment!

Marele Scandal din Cer descris de Isaia in 14,12; (se poate citi de la 7 -la 19 ) unde mi se arata un Lucifer care este apreciat ptr curajul sau, caci acolo sus in ceruri a vrut sa isi ridice tronul deasupra stelelor lui Dumnezeu ... sa zboare deasupra norilor cu dorinta de a fi Cel mai Inalt si cel mai puternic!
In loc de aceasta preamarire a "zburat" aruncat de Dumnezeu la cei morti in cea mai adanca groapa...adica in IAD

Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineții!
Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri!
13. Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri și mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi așeza jilțul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălașul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
14. Sui-mă-voi deasupra norilor și asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".
15. Și acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului!

(si cred ca stiti ca ulterior vom vedea ca insusi Christos dupa inviere ...a fost trimis in Iad unde si astazi mai este viu si nemuritor ba chiar se mandreste a fi Stapanul cheilor Iadului! (Apocalipsa 1.18, dar vom reveni)

Suparat din cauza complotului pornit impotriva sa ...[color=darkred][color=black] iata ca Tatal Ceresc (al lui Isus) isi expediaza Fiul pe pamant ...in nici un caz ca sa il jertfeasca de dragul pe care il poarta oamenilor ...ci ...iata ptr ce:

trebuie sa recunosc ca nu va pot face fata, sunteti multi si odihniti!

1. daca Duhul lui Dumnezeu se plimba peste ape atunci e Duhul Lui si nu al Fiului cum sustii tu si nu crestinii, pt ca Fiul era nascut din vesnicie si nu dupa creatie.
2. daca cineva a vrut sa si faca tron mai sus decat stelele lui Dumnezeu, acela nu poate fi decat lucifer si nu Fiul care era Dumnezeu (facand paste din Treime) . potrivit acestui rationament (al tau) Fiul incerca sa si aseze tronul mai sus decat tronul Sau. cata logica au hunii!
3. numai continui pt ca am si io limite, dar vreau sa ti spun ca nu ne intereseaza vulgata care e pt catolici. citeaza din originalul scris in greaca veche si care este reprezentativ pt ortodocsi.
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier

Varsta : 26
Localizare : Tulcea
Puncte : 102

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Mar Ian 31, 2012 1:25 pm

meghido a scris:
1. daca Duhul lui Dumnezeu se plimba peste ape atunci e Duhul Lui si nu al Fiului cum sustii tu si nu crestinii, pt ca Fiul era nascut din vesnicie si nu dupa creatie.

De cand am inceput sa citesc biblia tot ma gandesc cum sa se plimbe un duh peste ape,Dumnezeu ar trebui sa fie mare ca universul pe care l-a facut Shocked si el isi plimba duhul pe ape atat de mici,pentru ca planeta noastra este ca un firicel de praf in tot univesul.singura explicatie pentru acest fenomen si pentru altele din biblie este ca in basme se poate intampla orice,si in Aladin duhurile stateau in sticle si lampi fermecate.in biblie se plimba pe deasupra apelor,o fi iesit la pescuit ca avea dezlegare la peste Basketball
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   Astazi la 6:30 am

Sus In jos

De ce este Isus-Christos ... Lucifer?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 12 din 13Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Despre Isus-
Mergi direct la: