Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Blasfemia cu Treimea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Blasfemia cu Treimea   Mier Iul 02, 2008 11:16 am

Ideea Treimii este o tripla BLASFEMIE!

1)
Ptr ca Dumnezeu nu are nevoie sa insarcineze femei care sa nasca fii ca sa mantuiasca omenirea ... tot asa cum nu are nevoie se fecundeze vaci ca sa mantuiasca rasa bovina!
Dumnezeu este El insusi Mantuitorul ...si asta o zice El insusi in Isaia 43.11. Eu, Eu sunt Domnul și nu este izbăvitor afară de Mine!
Deci scena cu sacrificiul lui Isus este inutila ptr ca "detergent" ptr spalarea pacatelor exista si inainte de Isus

Evrei 9.13. Căci dacă sângele țapilor și al taurilor și cenușa
junincii, stropind pe cei spurcați, îi sfințește spre curățirea
trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,

2) Una din culmile Blasfemei este sa afirmi ca Isus ...chipurile "Dumnezeul adevarat" ...a iesit din nascatoare femeiasca!

Ce Dumnezeu mai e acela care se naste dintr-o maimuta evoluata ? ...chiar daca aceasta se numeste Maria?

3) Isus ca parte a Treimii nu ar fi avut voie !!!... si nici nevoie sa o insarcineze pe propria lui mama (bineinteles prin mijloace specific crestine) ... nici macar ca parte a unei Treimii (indivizibile)!

Dar atunci cand o insarcinezi pe propria ta mama si din acea sarcina nu se naste fiul tau, ...ci tu insuti ... adica tatal micului prunc ... asta este ceva deosebit de diabolic si este cel mai clar indiciu ca Isus-Christos e Diavolul!

(asta fara sa ne referim la alte citate prin care Isus recunoaste ca e "Stapanul cheilor mortii ...adica MOARTEA...si stapanul cheilor IADULUI!!!!!!!!!! adica Dracu!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Iun 20, 2011 7:25 am, editata de 1 ori
Sus In jos
ionatan
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Mures
Puncte : 0
Data de inscriere : 02/07/2008

MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Mier Iul 02, 2008 1:24 pm

Intrebare: In ce crezi?

Pe ce suport iti probezi afirmatiile?
Sus In jos
sikaryan
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 10
Varsta : 37
Puncte : 1
Data de inscriere : 25/04/2008

MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Mier Iul 02, 2008 2:07 pm

Cred in soarele care face ca Natura (adica Dumnezeul) sa traiasca in tot ceea ce este viu!!!

Imi bazez afirmatiile pe argumente stintifice si biblice sau pe deductii logice simple ...care dovedesc ce ineptii si minciuni (cu picioare scurte) vehiculeaza religiile ...si zau ca ma rad pe saturate de prostia clerului care a lansat asemenea snoave idioate si de prost gust ...ca sa nu le spun blasfemii!
Un exemplu de argument logic ...cica duhul inca nenascut al unei persoane ... sa o lase gravida pe propria sa mama ... si din aceasta sarcina sa nu se nasca fiul ...ci tatal care a fecundat-o (bineinteles prim mijloace crestine)!
Nu ti se pare diabolic? ... numai dracu poate face asemenea dracovenii!
Ha ha ha!

Ai gasit cumva in Biblie o asemenea erezie ?
Daca da ...fa si tu o trimitere!
Sus In jos
ionatan
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Mier Iul 02, 2008 2:22 pm

Soimos a scris:
Ideea Treimii este o tripla BLASFEMIE!

(asta fara sa ne referim la alte citate prin care Isus recunoaste ca e "Stapanul cheilor mortii ...adica MOARTEA...si stapanul cheilor IADULUI!!!!!!!!!! adica Dracu!

Dumnezeu nu s-a nascut din nimic.El a existat dintotdeauna.

Cat despre "Sfanta Treime"........forget it...nu exista asa ceva.
Este o inventie a oamenilor .A fost inventata la consiliul de la Niceea , la fel si botezul trinitar.
Dar Biblia este adevarata, doar interpretarea ei este gresita.

Toate lucrurile sunt facute de Dumnezeu, inclusiv Moartea .....ramane de vazut pentru cine a facut Moartea si pentru cine a facut Viata Vesnica.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Mier Iul 02, 2008 3:11 pm

ionatan a scris:

Dumnezeu nu s-a nascut din nimic.El a existat dintotdeauna.

Evident ...asta este incontestabil ...indiferent de ce anume poate oricine intelege sub denumirea de Dumnezeu!
Eu zic ca Dumnezeu e NATURA care creaza viata ...dar nu a fost creata !
Problema este ca acel Dumnezeu nu ne este relevat prin religie ci mai degraba prin stiinta !...si de acest lucru ne putem da seama onservand ca stiinta nu face altceba decat sa ne descopere legile Creatorului!
Cu atat mai putin ne poate releva pe Dumnezeu ..o religie impusa nu prin orisice crima ...ci prin uciderea adevaratilor crestini urmasi naturali ai religiei lui Isus!
(Ma refer la intemeietorul crestinismului (varianta actuala) ...Constantin cel Mare!

Citat :

Cat despre "Sfanta Treime"........forget it...nu exista asa ceva.Este o inventie a oamenilor .A fost inventata la consiliul de la Niceea , la fel si botezul trinitar
Corect!
Citat :

.Dar Biblia este adevarata,doar interpretarea ei este gresita.

Atunci cum iti explici ca Isus nu se refera niciodata la ea si nici nu o recomanda nimanui?
Citat :

Toate lucrurile sunt facute de Dumnezeu, inclusiv Moartea .....ramane de vazut pentru cine a facut Moartea si pentru cine a facut Viata Vesnica.
Cum se poate vorbi de VIATA vesnica atunci cand un corp isi pierde functiile vitale ...adica VIATA!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Ian 02, 2009 9:14 am, editata de 1 ori
Sus In jos
ionatan
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Joi Iul 03, 2008 1:47 pm

[quote="Soimos"]

Citat :

Cum se poate vorbi de VIATA vesnica atunci cand un corp isi pierde functiile vitale ...adica VIATA!

Duhul este Viata...nu trupul de carne, iar Dumnezeu este Duh.Cand il vom avea in noi acest Duh , vom avea si viata vesnica.

Ce peste a fost acela care l-a inghitit pe Iona????.....in lumea noastra nu exista astfel de peste.

Dar, Dumnezeu este supranaturalul.Nu putem explica cu cunostintele care le avem.Stiinta noastra , putina cat este , este si stiinta lui Dumnezeu , dar o cunoastem doar in parte .....

Dumnezeu ca sa poata muri ..trebuia sa i-a o forma in care sa poata muri astfel a luat o forma de om ( Fiu al omului ) , .... tot El ne-a dat trupurile acestea muritoare ca sa putem muri ... sa ne arate ce importanta este viata ..si sa o cautam, chiar a implantat gandul vesniciei in noi.

Nu poti sa spui ca ai o masina buna , atata timp cat nu ai un termen de comparatie ( adica cu o masina rea).
Tot asa , ca sa apreciem viata vesnica trebuie sa vedem cum e sa nu o ai, de aceea trebuie sa trecem prin acest proces. in Biblie ne spune ca fii lui Dumnezeu sunt trecuti in cartea vietii dinainte de intemeierea lumii, ei nu vor muri niciodata.Trupul este acela care moare, iar noi nu suntem numai trup de carne , ci suntem si duhuri.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Joi Iul 03, 2008 8:01 pm

[quote="ionatan"][quote="Soimos"]

Citat :

Citat :

Duhul este Viata...nu trupul de carne, iar Dumnezeu este Duh.Cand il vom avea in noi acest Duh , vom avea si viata vesnica.
Duhul este Viata ...intradevar ...dar duhul este o consecinta a faptului ca niste organe functioneaza ... de ex. inima bate, plamanii pompeaza aer, creierul se oxigeneaza ... etc!
Atunci cand aceste organe isi inceteaza activitatea ...nu mai este nici viata si nici duh!

Citat :

Ce peste a fost acela care l-a inghitit pe Iona????.....in lumea noastra nu exista astfel de peste.
Pestele care l-a inghitit pe Iona ...a fost ca Zmeul lui Greuceanu ... adica o poveste frumoasa!
Citat :

Dar, Dumnezeu este supranaturalul.Nu putem explica cu cunostintele care le avem.

Pai daca nici cu stiinta noastra nu putem explica asta ...cu atat mai putin explica cu credinta!
Citat :

Stiinta noastra , putina cat este , este si stiinta lui Dumnezeu , dar o cunoastem doar in parte .....
Mai mult decat exact!
Im place ca ai intuit esentialul ..si ai zis "stiinta este a lui Dumnezeu" ...si exact asa este ...Stiinta ...nu Credinta!

Citat :

Dumnezeu ca sa poata muri ..trebuia sa i-a o forma in care sa poata muri astfel a luat o forma de om ( Fiu al omului ) ,

Asta este o poveste tampita inventata de preoti limitati in fantezie ...nici in Biblie nu scrie asa ceva ...
Dumnezeu nu are de ce sa moara...si nici fiul sau ...ca doar Fiul nu e oaie pe care sa o sacrifici taindu-i gatul pe altar!
Oamenii se sacrifica altfel decat oile si porcii ...nu prin crima ...ci prin dedicarea vietii unui scop pozitiv!
Citat :

.... tot El ne-a dat trupurile acestea muritoare ca sa putem muri ... sa ne arate ce importanta este viata ..si sa o cautam, chiar a implantat gandul vesniciei in noi.
Nu e elocvent!
Nu incerca se explici probleme de care tu singur ziceai ca nu se pot explica cu ratiune omeneasca..!
Pune prioritate pe lucrurile care iti sunt lasate de Dumnezeu sa le cunosti ...si nu iti bate capul cu "planurile" lui Dumnezeu ...ca sunt problleme care te depasesc si pe tine tot asa cum pe microbul de sub unghia mea il depasesc planurile mele zilnice!

Citat :

Nu poti sa spui ca ai o masina buna , atata timp cat nu ai un termen de comparatie ( adica cu o masina rea).

Cu atat mai putin poti spune ca ai un Dumnezeu ...doar pentru ca un imparat criminal a furat scripturile unui popor si ale unei alte religii care vorbeste de un zeu tribal numit Yahwe !
O minciuna despre o masina ...nu e masina ...ci o minciuna ....chiar daca masina este considerata ca fiind in cer ...acolo unde nimeni nu poate controla!

Citat :

Tot asa , ca sa apreciem viata vesnica trebuie sa vedem cum e sa nu o ai, de aceea trebuie sa trecem prin acest proces. in Biblie ne spune ca fii lui Dumnezeu sunt trecuti in cartea vietii dinainte de intemeierea lumii, ei nu vor muri niciodata.Trupul este acela care moare, iar noi nu suntem numai trup de carne , ci suntem si duhuri.

Nu-ti bate capul cu probleme care nu iti sunt date sa le cunosti !
Daca Dumnezeu voia sa STII aceste probleme ...poate le invatai la matematica, biologie sau alte stinte exacte sau ale naturii !
Daca nu iti este dat sa le cunosti ...bate-ti capul cu ce iti este dat sa cunosti adica cu stinte exacte sau stinte ale naturii ... ca asa a fost Voia lui Dumnezeu!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Mar Dec 23, 2008 6:09 pm

[quote="Soimos"][quote="ionatan"]
Soimos a scris:

Citat :

Citat :

Duhul este Viata ...intradevar ...dar duhul este o consecinta a faptului ca niste organe functioneaza ... de ex. inima bate, plamanii pompeaza aer, creierul se oxigeneaza ... etc!
Atunci cand aceste organe isi inceteaza activitatea ...nu mai este nici viata si nici duh!

esti de acord ca omul este: trup, suflet si duh?
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Mier Dec 24, 2008 1:24 am

Eu cred că e nerelevant ce se spune. Contează doar motinele pentru care se spune.Dar totuși care o fi distincția dintre suflet și duh? Să fie faptul că dacă sufli află toți cum îți duhnehte gura?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Mier Dec 24, 2008 7:47 am

daca asta numesti tu dialog... no dai pace.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Vin Ian 02, 2009 9:06 am

nelu a scris:

Nu !
Omul traieste pe trei planuri:
1 Planul fizic ...zici tu trup
2 Planul psihic adica ceea ce tine de ce zici tu ...sufletul!
3 Planul RATIONAL adica isi foloseste mintea si se lasa ghidat de aceasta ...ceea ce evident ca la religiosi nu este cazul ptr ca ei nu rationeaza si asta vedem ca in faptul ca isi iau citate cu raspunsuri gata judecate de altii !
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Dum Ian 04, 2009 9:10 pm

si tu, de unde crezi ca-ti vin ideeile?
=====

mai ramane sa vad ce zice de duh... doo ai enumerat
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Lun Ian 05, 2009 5:18 pm

Soimos a scris:
nelu a scris:

Nu !
Omul traieste pe trei planuri:
1 Planul fizic ...zici tu trup
2 Planul psihic adica ceea ce tine de ce zici tu ...sufletul!
3 Planul RATIONAL adica isi foloseste mintea si se lasa ghidat de aceasta ...ceea ce evident ca la religiosi nu este cazul ptr ca ei nu rationeaza si asta vedem ca in faptul ca isi iau citate cu raspunsuri gata judecate de altii !
Dar rațiunea nu este un proces psihic? De asta am spus eu că suflul duhnește!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Lun Ian 05, 2009 5:25 pm

...este ... dar eu ma refeream la planurile pe care trebuie sa te dezvolti ...si cand ziceam rational ma refeream la dezvoltarea intelectului ...ceea ce se face prin exercitiu mental si nu prin linistea sufletului!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Lun Ian 05, 2009 5:48 pm

Soimos a scris:
...este ... dar eu ma refeream la planurile pe care trebuie sa te dezvolti ...si cand ziceam rational ma refeream la dezvoltarea intelectului ...ceea ce se face prin exercitiu mental si nu prin linistea sufletului!
Vrei cumva să faci un fel de distincție înre rațiune și emoție?Eu am definit emoția în principiu ca fiind reacția noastră de atracție,respingere, putință și neputință față de ceva. Rațiunea eu aș defini-o ca fiind capacitatea noastră de a descoperi, simula și alege opțiuni de realități în plan mental.Emioția ne spune ce să alegem și ce să nu alegem iar rațiunea ne spune ce să facem și cum să facem cu ceea ce alegem.Poate e doar o chestiune de vocabular.
Sus In jos
Alki
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 15
Varsta : 29
Localizare : Suceava
Puncte : 19
Data de inscriere : 10/06/2009

MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Mier Iun 10, 2009 11:42 pm

Treimea: Tata, Fiu, Duh
Apa: Lichida, Solida, Gazoasa

Smile

In orice stare s-ar afla, e acelasi lucru. In esenta, daca Iisus s-a desprins din Treime ca sa salveze omul si apoi s-a alaturat treimii, Iisus s-a creat singur, deci e ... propriul tata.
Sus In jos
http://prideofnirvana.blogspot.com
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Joi Iun 11, 2009 7:00 am

Iti dai seama ce nonsens ...si cat de aberat trebuie sa fie cinve sa creada asemenea enormitati!

Unde mai punem la socoteala ca in religia mozaica Yahwe nu are nici azi nici un fiu ....si ca primele evanghelii ale adevaratilor apostoli ca Petru si Iacob sustin natura umana a celui care se credea mesia poporului sau ...si cuvantul mesia este un atribut dat unui om conducator providential ...si nu unei zeitati!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Varsta : 23
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Joi Iun 11, 2009 1:27 pm

Da , Crestinii cred ca adevaratul Dumnezeu Yahwe a umblat la femei si a lasat gravida o femeie virgina , dar stati asa Smile
religia crestina nici macar nu stie de yahwe .. ca este adevaratul
Dumnezeu ! ei cred ca jessus este DUMNEZEU-L a tot puternic ! .. cum
spune si soimos , Yahwe nici in ziua de azi nu are FIU!
las ceva din documentarul Zeitgeist , cred ca toti la-u vazut
Se refera in general la religia crestina!
Religia a convins oamenii ca exista un om invizibil in cer
care urmãreste tot ce faceti,
fiecare minut si fiecare zi.
si omul invizibil are o listã cu
10 lucruri pe care sã nu le faceti.
si dacã faceti vreunul din
lucrurile alea, are un loc special,
plin de foc si fum,
unde vã v-a trimite sã suferiti, sã ardeti,
sã vã înecati, sã tipati si sã plângeti,
pana la sfarsitul timpului.
DAR EL TE IUBESTE!
TE IUBESTE si are nevoie de BANII tai
MEREU are nevoie de BANI
E atotputernic, e perfect,
atotstiutor si întelept.
Cumva, nu se poate descurca cu banii.
Religia ia miliarde de dolari, nu plãteste
taxe si mereu mai are nevoie de încã putin.

Ultima editare efectuata de catre H1perion in Joi Iun 11, 2009 1:31 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Sam Iun 13, 2009 7:13 am

În ortodoxism mai există și cultul sfinților.

Eu cred că preoții au vrut să devină ei dumnezei și astfel au nevoie de o justificare politeistă.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Sam Iun 13, 2009 7:26 am

remussatala a scris:
În ortodoxism mai există și cultul sfinților.

Eu cred că preoții au vrut să devină ei dumnezei și astfel au nevoie de o justificare politeistă.
Sa sti ca iau in serios afirmatia asta!

Pai tu nu ai observat faptul ca in majoritatea cazurilor sfintii sunt fie ei insisi niste ucigasi ...fie victime ale unor crime !
Adica se vede clar ca si-a bagat "dumnezeu" coada!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Sam Iun 13, 2009 7:45 am

În ortodixism cultul sfinților, dar și cultul lui Isus, este un cult destul de schizofrenic.

Pe de o parte trebuie să fi supus și smerit, dar pe de altă parte cică tu ești mare stareț care puți sclavia la muncă pe bieții călugări pentru o farfurie de mâncare.

Tu știai că la mănăstire călugării se sclaviază unii pe alții ma propiu în cel mai ptimitiv mod?

Cunosc un caz în care cineva s-a duș și el la mănăstire cică să se facă călugăr. S-a apucat el acolo să facă rugăciuni multe și să studieze cărțile bisericești, dar la muncă, la tăiat lemne, sau făceau ei acolo nu s-a dus. Mai târziu a venit ora mesei și a observat că lui nu i s-a mai pus farfurie în față cu mâncare ca la ceilalți. Când a întrebat de ce, i s-a răspuns cum că să stea așa doar cu hrana spirituală. Mai este scris și pe undeva prin NT pe la epistile cum că "cine nu muncește să nu mănânce.".
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Varsta : 23
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Sam Iun 13, 2009 9:02 am

asta inseamna ca trebuie sa fii un sclav ca sa primesti o farfurie de mancare si paine , ca daca nu muncesti nu mananci , asta cum vine .. inca o parte a religiei crestine false , cand se va termina o data cu religia asta ? sa fie lumea-n pace si liniste ,sunt asa de rasisti crestinii cu alde religii ,nu stiti ca , ca sa te duci in rai la jessus , trebuie sa faci urmatoarele , ce-a mai importanta : SA TE CALUGARESTI , sa te duci la slujbe , sa fii mereu la biserica + sa mai bagi 5-10 RON in buzunaru popilor , astea trebuie sa faci , daca te duci la manastire , o sa fii o sluga totala a popilor , si religiei ..
cum mi-a spus un ateu intr-o zii : decat sa fac ce spune religia crestina si sa ma duc in rai sa-l slujesc pe jessus o eternitate alaturi de inapoiati , mai bine o duc bine in viata asta si ma duc la dracusori .
dabea astept sa fie sfarsitul religiei crestine ca nu mai suport , cum poate manipula oameni , si oamenii se lasa usor Neutral inapoiati mai pot fii unii , si nu-mi pot da seama cum
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Sam Iun 13, 2009 12:00 pm

Cum?
Prin prostirea din frageda pruncie cu basme religioase!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Sam Iun 13, 2009 8:38 pm

pai, daca voi sunteti aia care detin "adevarul"... spuneti-l!
Sus In jos
Alki
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 15
Varsta : 29
Localizare : Suceava
Puncte : 19
Data de inscriere : 10/06/2009

MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Dum Iun 14, 2009 3:31 am

E destul de simplu nelu. Stim deja ce e monoteism, politeism, ateism si spiritualitate. Deci daca crestinismul sustine ca este monoteist, de ce sa nu analizam?

Monoteism = recunoasterea si venerarea unei singure divinitati.

Da? Toate bune si frumoase. Dar... avem asa...

Tata
Fiu
Duh
Fecioara
Apostoli
Sfinti de cele mai dese ori ocrotitori(Stelian, ocrotitorul copiilor)
9 Clase de ingeri
etc etc.

Deja nu mai e asa... monoteista Smile
Sa zicem ca tata, fiu, duh sunt una, si tot nu e monoteista ca te rogi la sfinti "de ziua lor", la fecioara de ziua ei etc etc.
Deci, ori religia asta nu e monoteista ci politeista deci irelevanta, ori dumnezeu e in toate si toti, totul e un singur si ne veneram pe noi.
Ia zi nelu... cum e? Ca preotu' iti vinde o certitudine, eu sa fiu preot as avea predica nesigurantei. As avea biserica lui "NU STIU". Deci zi-mi ca eu nu-mi dau seama, tu esti evident sub inspiratie divina si esti illuminat.
Sus In jos
http://prideofnirvana.blogspot.com
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   

Sus In jos

Blasfemia cu Treimea
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: