Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Iul 02, 2008 9:29 pm

Cine a inventat pixul cu bila?
Sus In jos
desan
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 54
Localizare : constanta
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Aug 27, 2008 10:02 am

Embarassed habar nu am...
Sus In jos
cactus
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 63
Localizare : nu spui
Data de inscriere : 09/05/2008

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Aug 27, 2008 11:31 am

Soimos a scris:
Cine a inventat pixul cu bila?

practic, un ungur ...a avut si inaintashi...

http://de.wikipedia.org/wiki/Kugelschreiber

Acolo o sa vezi mai jos - amuzant e ca NASA a cheltuit o gramada de bani sa se inventeze in pix cu pasta pentru acolo sus si rushii or folosit plaivazul care o mers traznet... lol!
Sus In jos
dorina
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 19
Varsta : 35
Puncte : 9
Data de inscriere : 25/04/2008

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Aug 27, 2008 1:04 pm

Adica a fost un american ...de origine maghiara!
Sus In jos
desan
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 54
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Aug 27, 2008 1:48 pm

valeu....ce destepti sunteti affraid
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Sam Oct 18, 2008 2:53 pm

Da vezi ca totusi nimeni nu i-a pronuntat numele... sa vedem il stie cineva?
Sus In jos
etoile
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 6
Varsta : 29
Localizare : Close
Puncte : 1
Data de inscriere : 14/01/2009

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Sam Ian 17, 2009 1:21 pm

Laszlo Biro. Un ziarist ungur.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Sam Ian 17, 2009 5:02 pm

Adevarat !
Asa este!
Cu singura observatie ca nu era ziarist !

Urmatoarea:
Care pasare colorata in negru si alb ... are denumirea latina de Poca Pica?
Sus In jos
etoile
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 6
Varsta : 29
Localizare : Close
Data de inscriere : 14/01/2009

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Dum Ian 18, 2009 7:25 pm

Sigur?!
Nu cred ca "Poca Pica" este in limba latina...
Sus In jos
sikaryan
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 10
Varsta : 37
Data de inscriere : 25/04/2008

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Lun Ian 19, 2009 9:20 am

In unele dictionare este si Pica Pica si este din familia corvidelor!
Sus In jos
kahila
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 20
Localizare : nohere
Data de inscriere : 21/01/2009

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Ian 21, 2009 8:21 pm

Cine a inventat lebada? lol!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Ian 21, 2009 9:34 pm

kahila a scris:
Cine a inventat lebada? lol!

sa fie generalul Lebed?
Sus In jos
kahila
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 20
Localizare : nohere
Data de inscriere : 21/01/2009

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mar Ian 27, 2009 3:22 pm

Lebedev nu suna mai frumos? Very Happy
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Joi Ian 29, 2009 2:12 pm

NUuuuuuuuu!
Sus In jos
Gliphy
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 93
Localizare : Medias
Puncte : 99
Data de inscriere : 05/05/2009

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Joi Mai 07, 2009 12:29 pm

Soimos a scris:
Adevarat !
Asa este!
Cu singura observatie ca nu era ziarist !

Urmatoarea:
Care pasare colorata in negru si alb ... are denumirea latina de Poca Pica?

Cumva capra?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Joi Mai 07, 2009 6:25 pm

Ai vrut sa zici "Ciupa Capra"

N-ai ghicit!

E cotofana!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Iun 13, 2011 8:09 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 111
Varsta : 23
Localizare : Romania
Puncte : 117
Data de inscriere : 31/08/2009

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Lun Aug 31, 2009 5:46 pm

Aha... Acum stiu de ce in engleza britanică la pix se spune Biro Very Happy
Sus In jos
http://www.youtube.com/user/underground94teo
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Lun Aug 31, 2009 8:14 pm

In engleza clasica se spune asa? ... nu as fi crezut!

Pai Biro era un inventator american ?

De ce sa-i pomeneasca englezii numele?
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Lun Aug 31, 2009 8:17 pm

Nu stiu, eu asa stiam, Stai sa verific

Biro
noun [C] plural Biros UK TRADEMARK
a type of ballpoint
(http://dictionary.cambridge.org)

biro was not found in the Cambridge Dictionary of American English
Dap, Britanici folosesc Biro, I don't know why. Razz
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Lun Aug 31, 2009 8:24 pm

Multumesc ptr informatie ...uite am invata si eu ceva ... si mai ales de la o "tanara speranta" de 15 ani!

Felicitari ... si continua tot asa! ...(adica fii deschis si in continuare la Informatii)
Cele privind religia le vei gasi mai ales in forumul cu ... istoria crestinismului!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Aug 31, 2009 8:27 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Lun Aug 31, 2009 8:26 pm

We all have something to learn. Smile
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Lun Aug 31, 2009 8:31 pm

Si nu iti este frica de faptul ca cunoasterea pe care o vei dobandi prin invatatura va sfasia voalul poetico-mistic al religiei ?

Religia crestina inca de la inceputurile ai a fost anticunoastere ...vezi Cazul lui Hypathia din Alexandria! ...oare de ce crezi ca a facut asta ? ...si daca nu ti-e teama ca prin cunoastere te vei indeparta de credinta?
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Lun Aug 31, 2009 8:38 pm

De credință nu o să mă îndepărtez.
Pentru mine e clar că în lumea asta e mai mult decât știință. Este si o lume spirituală. Poate că mai am foarte mult de învățat la domeniul știință, dar vezi tu, Pentru mine nici toată știința din lume nu va dovedi ca (virgulă) credința mea este greșită.
Poate că o să poți să îmi dovedești ca pământul are milioane de ani, și poate că o sa imi dovedești că evoluția e adevărată. Dar eu am ceva ce tu nu ai. Eu îl cunosc pe Isus. Si nu il cunosc doar asa, că am auzit de el. El imi este prieten.
"Am fost răstignit împreună cu Hristos, și trăiesc... dar nu mai trăiesc
eu, ci Hristos trăiește în mine. Și viața, pe care o trăiesc acum în
trup, o trăiesc în credința în Fiul lui Dumnezeu, care m'a iubit și S'a
dat pe Sine însuș pentru mine." Galateni 2:20
Toată știința din lume nu va distruge acea credință din mine. In plus, din câte știu eu, stiința susține ceea ce cred eu.

But who knows, anything might happen.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Lun Aug 31, 2009 9:03 pm

Teo a scris:
[size=13]De credință nu o să mă îndepărtez.
Nu iti cere nimeni asta ...la asta vei ajunge cand te vei maturiza ...si Einstein a fost credin cios cand era tanar ...mai tarziu s-a vindecat!

Citat :

Pentru mine e clar că în lumea asta e mai mult decât știință. Este si o lume spirituală. Poate că mai am foarte mult de învățat la domeniul știință, dar vezi tu,
Nu stiu daca realizezi cat de mare adevar adevar graiesti?!
Intradevar spiritualitatea este inscrisa in gena umana, motiv ptr care un om cu adevarat spiritual are preocupari culturale, artistice, filozofice si altele ...adica SPIRITUALE!
Nu cumva ai impresia ca spiritualitate inseamna preocuparea ptr spiritele mortilor ....adica cele de pe lumea aialalta ...de care vorbeste religia?

Citat :

Pentru mine nici toată știința din lume nu va dovedi ca (virgulă) credința mea este greșită.
Orice credinta este gresita atata vreme cat descoperirile stintei o dovedesc ca fiind gresita!
Si asta indiferent de ce crezi tu!
Ca exemplu pot sa iti dau credinta in faptul ca tunetul si fulgerul sunt semne ale supararii divine asa cum s-a crezut mii de ani ...adica pana stinta a inteles si apoi a dovedit cauza naturala a acestor fenomene ...

Citat :

Poate că o să poți să îmi dovedești ca pământul are milioane de ani, și poate că o sa imi dovedești că evoluția e adevărată. Dar eu am ceva ce tu nu ai. Eu îl cunosc pe Isus.
De unde sa-l cunosti tu "nefericitule" pe Isus?(nefericit ptr ca crezi intr-o mare amagire)
Din Biblia pe care Isus nu o recomanda nimanui?
Sau din minciunile unor evanghelii scrise pe baza minciunilor lui Pavel ...asta in timp ce adevaratele Evanghelii ale adevaratilor Apostoli ...uceniciii lui Isus ...au fost excluse din scriptura si INTERZISE!!!! ... desi Isus lasa mostenirea de a lega si dezlega lucrurile in cer lui Petru ...si nu altcuiva ...si tocmai Evanghelia lui Petru e aruncata la gunoi!!!
Ti se pare corect asa ceva? Pai cum poti ti sa il urmezi pe Isus cand el este cenzurat de biserica si tu cunosti doar ceea ce Pavel iti prezinta cam ce crede el (cel care nu l-a cunoscut pe Isus) ca fiind invataturile lui Isus!
Ti-am zis eu ca prin lumina cunoasteri ajungi sa ti iti spulberi vraja ...ca sa nu zic broboada pe care o ai pe ochi!
Fii atent ...tot ceea ce afirm eu este sustinut pe topicurile respective de pe acest forum ...deci acolo vezi probele cu care imi sustin afirmatiile!

Citat :

Si nu il cunosc doar asa, că am auzit de el. El imi este prieten.
Asta chiar ca e socant !
Oare cum poate fi prieten al lui Isus cineva care este inrolat intr-o biserica a ucigasilor lui Isus ...si o biserica care a interzis definitiv adevaratele invataturi ale lui Isus?

Crezi cumva ca Isus se va bucura si el de prietenia ta daca aceasta "prietenie" se bazeaza pe NESTINTA si nu STI cine sunt adevaratii sai dusmani?

Nu mai da citate din Pavel si ucenicii sai ...ca doar nu vrei sa primesti mantuirea prin Pavel ...ci prin Isus !
Asa ca singurele versete pe care trebuie sa le sti din NT sunt doar cele care i se atribuie lui Isus DIRECT ...restul e minciuna ...si daca te intereseaza mai mult ... vezi in capitolul "Istoria Crestinismului"
De postat poti sa postezi pe acel topic pe care gasesti neclaritati ...si hai sa-l lasam pe acesta pentru Quiz!

O noapte buna iti doresc ...si nu uita ce ai zis referitor la invatatura !
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mar Sept 01, 2009 6:36 pm

Citat :
De credință nu o să mă îndepărtez.
Pentru mine e clar că în lumea asta e mai mult decât știință. Este si o lume spirituală. Poate că mai am foarte mult de învățat la domeniul știință, dar vezi tu, Pentru mine nici toată știința din lume nu va dovedi ca (virgulă) credința mea este greșită.
Poate că o să poți să îmi dovedești ca pământul are milioane de ani, și poate că o sa imi dovedești că evoluția e adevărată. Dar eu am ceva ce tu nu ai. Eu îl cunosc pe Isus. Si nu il cunosc doar asa, că am auzit de el. El imi este prieten.
"Am fost ră stignit împreună cu Hristos, și trăiesc... dar nu mai trăiesc
eu, ci Hristos trăiește în mine. Și viața, pe care o trăiesc acum în
trup, o trăiesc în credința în Fiul lui Dumnezeu, care m'a iubit și S'a
dat pe Sine însuș pentru mine." Galateni 2:20
Toată știința din lume nu va distruge acea credință din mine. In plus, din câte știu eu, stiința susține ceea ce cred eu.

Daca ce a spus Teo mai sus este realitate in viata lui,atunci te lupti cu "morile de vant" tot incercand sa l trombonesti (scuze exprimarea) pentru ca nauntru lui stie "cui a incredintat ce a incredintat"(ADICA IN CINE A CREZUT) si asta i mai tare ca moartea,stramosi de ai lui au sfarsit in ghiarele fiarelor si nimeni nu a reusit sa le fure "premiul alergarii",au facut scoli inalte,au fost oameni de stiinta ilustri,iar la sfarsitul vietii lor nu incetau sa fie uimiti de maretia LUI(spre fericirea lor)pentru ca acesti oameni cunosteau cu adevarat pe Dumnezeu (si bauiesc caTeo a stiut foarte bine ce spune cand a zis "Eu îl cunosc pe Isus. Si nu il cunosc doar asa, că am auzit de el. El imi este prieten",si inca ceva:nu este adevarat ce spui tu acolo si anume ca oamenii educati nu mai cred in Dumnezeu,din totdeauna au fost oameni educati si oameni mai putin educati care au crezut in Dumnezeu si invers,au fost oameni educati si mai putin educati care nu au crezut in DUMNEZEU(SI CA SA STII ASTA NU TI TREBUIE DECAT UN MINIM DE CULTURA)Crezi tu ca daca Teo este "nascut din nou" si L cunoaste pe ISUS ai vre o sansa sa l pacalesti? pentru ca,chiar daca nu ti place sa recunosti...asta faci.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   

Sus In jos

Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 6Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Cultura, Loisir, Bla Bla :: Cafeneaua "La Sfanta Treime" :: Cafeneaua "La Sfanta Treime"-
Mergi direct la: