Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Sam Sept 05, 2009 10:06 am

corneliugi a scris:
Citat :
...io-au pus o grenada in koor ..si sub santaj l-au obligat sa cace virusi porcini?
...am bagat de sama ca atunci cand nu ai ce sa spui devii foarte vulgar;atentie! ca devii usor de citit
Nu te supara ... dar este greu sa ramai calm atunci cand cineva nu pricepe ca insasi adaptarea la nou ...zici tu "mutatie" este cea mai clara dovada a evolutiei!

Nici atat nu sti ca exact asta a fost baza observatiilor care l-au dus pe Darwin sa formuleze teoria evolutiei? ...adica adapotarea la alte conditii de viata a unor specii cunoscute pe continent descoperite sub forme modificate pe insula Galapagos unde erau adaptate la cu totul alte conditii ?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Sam Sept 05, 2009 4:54 pm

Citat :
[quote soimos]"tainele cunosterii"
[/quote]nu pomeni de "tainele cunoasterii",cel putin nu tu,ca nu prea stii nimic(ex provocarea pe care ti a fecut o teo cu privire la evolutie),sa fim sinceri,tu nu crezi dar nici nu stii...accepti adevarul?
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 31/08/2009

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Sam Sept 05, 2009 5:21 pm

Citat :
Nici atat nu sti ca exact asta a fost baza
observatiilor care l-au dus pe Darwin sa formuleze teoria evolutiei?
...adica adapotarea la alte conditii de viata a unor specii cunoscute
pe continent descoperite sub forme modificate pe insula Galapagos unde
erau adaptate la cu totul alte conditii ?

Aha, Deci tu vezi ca niste păsări își schimbă forma/dimensiunea ciocului si imediat sari la concluzia: "Câinii și bananele sunt înrudite".
Darwin a spus ca dacă în 100 de ani de la inventarea teoriei nu se găsesc "verigi lipsă" teoria poate fi aruncată la gunoi. Au trecut mai mult de 100 de ani si teoria incă nu este aruncată la gunoi.
Uite. Mutații se întâmplă, foarte multe mutații. Este foarte posibil ca lupul, câinele si coiotul să fie inrutiți. Stramoșul lor comun fiin un lup. Asta insă nu inseamnă ca toți provenim dintr-o piatră.
Mie mi-ar fi rușine să ies pe stradă dacă as crede in evoluționism
Sus In jos
http://www.youtube.com/user/underground94teo
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Sam Sept 05, 2009 8:15 pm

corneliugi a scris:
Citat :
[quote soimos]"tainele cunosterii"
nu pomeni de "tainele cunoasterii",cel putin nu tu,ca nu prea stii nimic(ex provocarea pe care ti a fecut o teo cu privire la evolutie),sa fim sinceri,tu nu crezi dar nici nu stii...accepti adevarul?[/quote]

Dragu meu ...eu ti-am explicat clar ca evolutionismul la fel ca si creationismul nu au legatura cu religia si nici cu piticul de gradina din Biblie.
Nu este suficient sa zici caGreuceanu a eliberat luna furata de zmeu sau sa crezi ca Dumnezeu a creat lumea ... ca sa fie acceptata ca adevarata aceasta afirmatie....fara nici o proba!
... deci a schimba replici cu tine pe tema evolutie-creatie cu atat mai mult in contextul sustinerii-combaterii este absurd, fara rost si nici nu are sens.
Intelegi? ...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Sam Sept 05, 2009 8:20 pm

Teo a scris:
Citat :
Nici atat nu sti ca exact asta a fost baza
observatiilor care l-au dus pe Darwin sa formuleze teoria evolutiei?
...adica adapotarea la alte conditii de viata a unor specii cunoscute
pe continent descoperite sub forme modificate pe insula Galapagos unde
erau adaptate la cu totul alte conditii ?

[size=12]Aha, Deci tu vezi ca niste păsări își schimbă forma/dimensiunea ciocului si imediat sari la concluzia: "Câinii și bananele sunt înrudite".
Ce sa zic ???? ...daca asta e nivelul tau de intelegere ....crezi ca mai are rost sa ma pun cu tine?

Cat despre evolutionism-creationism in contextul sustinerii sau combaterii religiei ...vezi postarea de mai sus!

... cand o sa dovedesti ca acela care a creat universul este Dumnezeul biblic si nu Manitou ... si dovezile tale sunt la fel de verificabile ca existenta Big Bangului ...sa ma anunti si pe mine!

Pana atunci te las sa raspunzi la urmatoarele intrebari:
1) De cand au crestinii Dumnezeu ? ...adica aveti ceva dovezi ca Dumnezeul Yahwe cel fara nici un fiu al evreilor a parasit sinagoga si s-a dus sa curvareasca ca sa aibe si el un fiu?
2) De ce Isus nu predica din Biblie ci din Tora si nici nu recomanda niciodata nimanui sa citeasca Biblia?
3)De ce nu era suficient sacrificiul animalelor ptr spalarea pacatelor omenirii asa cum a cerut yahwe in VT si a trebuit schimbat detergentul ...adica in loc de sange animal sange de om ...asa cum a impus Pavel?
4)De ce urmati religia romanilor adica cea bazata pe Biblie ? ...cand stiti ca ei au fost adevaratii ucigasi ai lui Isus si a primilor crestinilor adevarati.
5) Cat de logica vi se pare judecata voastra in acest caz:
Daca puteti afla usor adevarul ca Tanacul ...VT in original ...nu e inspirat de Dumnezeu ci este compilat din surse diferite (religii vecine, folclor popular, cronici istorice, texte beletristice, reguli de cult si obiceiuri etc etc etc ...dar toate culese si compilate de Clerul din Marea Sinagoga deci ... neinspirate de Dumnezeu ...cum prin furtul si traducerea acestor scripturi ...acele texte recunoscute de sinagoga ca fiind neinspirate ...devin prin furt intelectual si scoatere din contextul natural si carpite cu niste prostii ale unor sarlatani bisericesti ...cum devin "inspirate de Dumnezeu"?

6) Ce e "inspirat de Dumnezeu" in crestinism ? ... ca"nd tocmai Legile lui Yahwe dictate lui Moise ...singurele pe care evreii le considera "de inspiratie divina" voi le calcati in picioare?

Dupa ce imi arspundeti la acestea ...va mai pun altele

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Sept 05, 2009 8:43 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Sam Sept 05, 2009 8:30 pm

Pai dacă dovezile mele sunt la fel de convingatoare ca doveziile pt Big Bang inseamna ca doveziile mele = cu 0.

Dacă esti interesat in dovezi pt exitența lui Dumnezeu am sa iti arat niste filme pe care le'am pus eu pe YouTube. Acum am doar 2, dar cu timpul voi face mai multe.

http://www.youtube.com/user/underground94teo#play/user/750BD07F0074614A/0/Z-QQV6DVgfg

http://www.youtube.com/user/underground94teo#play/user/750BD07F0074614A/1/jOLdFZswIHw
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Sam Sept 05, 2009 8:53 pm

Teo a scris:
[size=12]Pai dacă dovezile mele sunt la fel de convingatoare ca doveziile pt Big Bang inseamna ca doveziile mele = cu 0.

Mda ...!
Problema este ca " dovezile tale" si a altor aberati care cred ca Credinta a devenit stinta si ca e suficient sa crezi ca porcu zboara ca sa fie aceasta adevarat ....nu prea este bagata in seama decat in lumea voastra aberatilor!

Din pacate ptr voi ...stiinta a ajuns la o asemenea inltime incat voi care ati fost lobotonizati cu "cuvantul lui dumnezeu al lumii acesteia ...adica DRACU" ...nu aveti sansa sa intelegeti corect realitatea NICIODATA ...pentru ca va lipsesc dotarile necesare ...adica ratiune, inteligenta si CUNOASTERE RATIONALA(se obtine prin invatatura nu prin rugaciuni) !

Si sti cum e ...cainii religiei latra a paguba la luna ...iar caravana stintei inainteaza ...si nu va baga nimeni in seama!

Pana atunci sa ramanem in sfera realitatii cea in care cei care au sustinut aceasta teorie sunt totusi oamenii de stiinta si din acestia sunt cu sutele de mii care accepta aceasta teorie ... si nu prostii satului ca babele credincioase care nu vor sa o accepte!

Intelegi care e problema?

PS ...ce sursa de informatie este you toube? ...voi chiar nu realizati ca bateti campii?
...ce ar fi sa imi dai link catre o lucrare stintifica a unei universitati celebre pe aceasta tema? ...sau aia nu are atatea sute de mii de tampenii ca Youtoube-ul pe care fiecare handicapat mintal are dreptul sa isi prezinte piticii de pe creier ...si culmea fara cenzura?

Foooarte slab ... cu un asemenea nivel ca al vostru ...nu faceti decat sa va autoblamati!
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Sam Sept 05, 2009 9:04 pm

Eu nu am spus că (virgulă) credința este știință.
Da, Știința a ajuns la un nivel inalt, dar asta nu afectează cu nimic viața mea spirituală. Eu vad lumea asa cum este, eu o vad cu ociul liber, Cu cu ochielarii evoluției puși pe ochi.

Dar eu nu înțeleg, Dacă este așa de adevărată evoluția, de ce nu ai acceptat provocarea mea? In loc să imi dai dovezi te-ai ascuns ca un laș după coadă, acum vi la mine si mi te mândrești ca tu gândești liber si esti inteligent. Hai să vedem, Da'mi dovezi pt Evoluție, E a nu stiu câta oară când iti spun.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Sam Sept 05, 2009 9:40 pm

Teo a scris:
Eu nu am spus că (virgulă) credința este știință.

Nu ai spus ...dar o crezi ... de asta si combati evolutionismul cu povesti despre un dumnezeu al absurdului care ucide ( bebelusi intai nascuti)...indeamna la crima si la viol

Citat :

Da, Știința a ajuns la un nivel inalt, dar asta nu afectează cu nimic viața mea spirituală.

Ce legatura are religia cu spiritualitatea ?
Te pomenesti ca sarlataniile preotilor care pretind ca vorbesc cu Dumnezeu, sau scriptura bazata pe FURT INTELECTUAL si impusa la comanda unui criminal in serie (Constantin) ...ca sa serveasca drept "legitimare divina: ptr milioane de crime ...are ceva comun cu spiritualitatea?
Pai atunci ce este literatura, muzica, filozofia si alte arte ?

Citat :

Eu vad lumea asa cum este, eu o vad cu ociul liber, Cu cu ochielarii evoluției puși pe ochi.
Pai probabil ca o vezi aberat si ca ai nevoie de ochelari ca sa vezi totul corect?
Daca nu ai fi aberat nu ai gasii "adevarul divin" chiar in inima unei minciuni diabolice asa cum e Biblia!
Oare vezi si "realitatea cereasca" (cea de care vorbesti fara rost atata) si il vezi si pe "dumnezeu" cand te uiti in sus? ...oare nu i se vede curu daca te uiti in sus tocmai atunci cand sta in picioare ? ...

Citat :

Dar eu nu înțeleg, Dacă este așa de adevărată evoluția, de ce nu ai acceptat provocarea mea? In loc să imi dai dovezi te-ai ascuns ca un laș după coadă, acum vi la mine si mi te mândrești ca tu gândești liber si esti inteligent.

Pentru ca esti atat de aberat incat nu intelegi ca o discutie se poarta intrun cadru convenit in comun de acord unanim acceptat de ambele parti ...iar tu din cauza ca esti aberat nu intelegi ca o discutie despre creatie si evolutie nu are nicio legatura cu yahwe sau crestinismul atata timp cat nu exsta o dovada clara a unei legatturi directe ...si pe baza de credinta si eu pot sa cred ca universul e creat de omuletii verzi de pe Marte ...sau de "ingerii colonizatori" veniti din cosmos si care au aterizay la Nazca (daca sti ce e aia) asa ca fara o baza serioasa de discutie cu argumente clare de o parte si de alta ...NU AVEM CE DISCUTA!
Dar ca sa nu ma mai faci las ...uite ca accept sa discutam problema ... dar mai intai arata tu ce dovezi ai tu care se refera direct la Creatie ....si apoi ti le prezint si eu pe cele privind evolutia !
E bine ? ...sau esti prea las ca sa imi accepti provocarea?

adevarat ca universul ar fi fost facut prin creatie.
Mai intai trebuie sa imi dovedesti ca exact Yahwe este Dumnezeul creator ... adica unu care se recunoaste ca fiind o maimuta asemanatoare omului ...adica un King Kong ... si nu Allah sau Krishnamourti ... si apoi mai vorbim.

Fara cadru in comun acceptat in care sa ne purtam discutia ...nu exista discutie!
Pana atunci nu are rost sa imi pierd timpul vorbind pe degeaba ...doar asa a proasta!
Citat :

Hai să vedem, Da'mi dovezi pt Evoluție, E a nu stiu câta oară când iti spun.
Ti am dat-o pe cea mai clara, mai evidenta si mai actuala dintre toate dovezile ...dar nu ai nivelul sa o intelegi!

Intreba si tu un medic daca gripa porcina este o forma de evolutie a unui virus...sau este facuta ca asa cum sunt toti virusi de gripa inca inaintea de comuna primitiva ...in laboratoarele Pentagonului?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Localizare : transilvania
Puncte : 446

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Dum Sept 06, 2009 5:06 pm

soimos a scris:
Dar ca sa nu ma mai faci las ...uite ca accept sa discutam problema ... dar mai intai arata tu ce dovezi ai tu care se refera direct la Creatie ....si apoi ti le prezint si eu pe cele privind evolutia !
E bine ? ...sau esti prea las ca sa imi accepti provocarea?
si uite asa evolutia cu ale ei"mii de dovezi" cand e sa le puna pe masa...vrea un "cadru comun acceptat";dar eu inca nu am inteles:de ce nu pui tu pe masa una si buna?,uite asa ,de rau ce esti ,sa rupi gura targului
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Dum Sept 06, 2009 6:11 pm

Problema este nu ca evolutionismul are sau nu are mii de dovezi ... caci nu e important cat de mare este numarul acestora dar important este ca SUNT dovezi clare ...si in cazul acesta nu putem face o comparatie intre ea si o teorie absurda care nu se bazeaza pe absolut nicio dovada!

Sau nu esti capabil sa intelegi macar acest simplu exercitiu de logica?

Arata si tu dovezi clare care sa ateste fie si la forma imperfecta adica cu verigi lipsa ...ca acea creatie pe care o vedem e facuta de Yahwe ...si nu de Mama Natura sau alti creatori ca "Picky catelul pamantului" ?
Ai ceva dovezi in favoarea absurditatilor pe care le sustii ? ...sau vorbesti doar asa sa te aflii in treaba ...adica neargumentat?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 09, 2009 8:37 pm

Citat :
Problema este nu ca evolutionismul are sau nu are mii de dovezi ... caci nu e important cat de mare este numarul acestora dar important este ca SUNT dovezi clare ...
atat de clare ce sunt,incat s au dovedit a fi,niste minciuni sau "greseli".
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

Varsta : 23
Localizare : Romania
Puncte : 117

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 09, 2009 8:41 pm

Atât de clare încât nici una nu dovedește evoluția
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Joi Sept 10, 2009 6:25 am

corneliugi a scris:
Citat :
Problema este nu ca evolutionismul are sau nu are mii de dovezi ... caci nu e important cat de mare este numarul acestora dar important este ca SUNT dovezi clare ...
atat de clare ce sunt,incat s au dovedit a fi,niste minciuni sau "greseli".
In compensatie uite ai tu prilejul sa iti dovedesti superioriritatea teoriilor tale aratandu-ne niste teorii ce sustin creatia ....dar nu orice creatie ...ci exact aia a lui Yahwe ... caci daca ai sustine creatia la modul general si nu poti dovedi ca ea apartine lui Yahwe ...noi putem crede ca acele dovezi se refera la Adevaratul Dumnezeu numit Fliyng Spaghetti Monster!
Deci hai cu dovezile ...ca acum e momentul sa iti arati superioritatea !
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Joi Sept 10, 2009 9:31 am

Citat :
[quote soimos] In compensatie uite ai tu prilejul sa iti dovedesti superioriritatea teoriilor tale aratandu-ne niste teorii ce sustin creatia
tu esti orb,cea ai putea sa vezi,ba mai mult esti mort "in pacatele tale"si daca ai fi viu(spiritual vorbind)tot as avea dificultati in ati arata ceva, pentru ca la tine neuronul e pe moarte,la cei 45 ani ai tai inca esti la nivelul de "soim al patriei:
Citat :
"..."[quote soimos]putem crede ca acele dovezi se refera la Adevaratul Dumnezeu numit Fliyng Spaghetti Monster!"
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Dum Sept 13, 2009 8:05 am

Te rog sa lasi deoparte comentariile la adresa mea ...chiar daca esti atat de inteligent ca sa nu intelegi subiectul topicului!

Si acum la raspuns: Ceea ce vad eu este creatia naturii care lucreaza prin mijloacele evolutiei ...si nu creatia lui Yahwe!

Te rog adu dovezi ca cea ce vedem in jurul nostru sunt creatia lui Yahwe !
Intelegei ce ti se cere?

Eu de exemplu iti pot dovedi si prin exemple istorice, biblice si stintifice ca Natura lucra si exista si pe atunci cand Yahwe al evreilor nici nu se vedea !
Sau nu sti ca cel care are doar cca 6000 de ani e Yahwe (adica de cand a incheiat intelegerea cu Avram) ...si nu lumea noastra?

Religia lui Flying Spaghetty Monster este o religie recunoscuta in SUA ...o religie atat de adevarata incat ofera un milion de dolari celui care reuseste sa demonstreze ca nu este el Dumnezeul .... vezi wikipedia!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Sept 13, 2009 9:04 am, editata de 1 ori
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Dum Sept 13, 2009 8:17 am

Citat :
[quote soimos]Religia lui Flying Spaghetty Monster este o religie recunoscuta in SUA ...o religie atat de adevarata incat ofera un milion de dolari celui care reuseste sa demonstreze ca nu este el Dumnezeul
am zis eu ca nu?,
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Dum Sept 13, 2009 9:03 am

Nu ai zis nu ...ptr ca nu cred ca poti sa iti argumentezi nici macar o asemenea silaba!

Si asta se vede inca o data prin faptul ca iarasi ai facut uitata intrebarea directa adresata in postarea din-naintea acesteia!

Si in plus nu uita ca doar credinta in lucrurile dovedite prin mijloacele cunoasterii rationale sunt credinte fara problema ... in schimb tot ceea ce se bazeaza pe fantezii neverificabile intra in aceasi cateogorie ...adica "credinta a proasta"!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Dum Sept 13, 2009 6:41 pm

Citat :
[quote soimos]Si acum la raspuns: Ceea ce vad eu este creatia naturii care lucreaza prin mijloacele evolutiei ...si nu creatia lui Yahwe!Te rog adu dovezi ca cea ce vedem in jurul nostru sunt creatia lui Yahwe !
Intelegei ce ti se cere?
problema ta este ca tii teama sa gandesti,incearca totusi si ai sa vezi ca nu o sa te doara.Uite te si tu in jurul tau,tot ce omul a facut sa i usureze viata, a fost nevoie de inteligenta de inginerie lucruri obtinute "cunoscand",nu poti arunca in sus un alfabetar si cand cade pe pamant sa apara o piesa de Shakespeare,

cauta de vezi si tu cate tre sa conlucreze la un animal unicelular ca el sa poata avea un "aparat locomotor" si ar fi atatea de spus numai pentru nivelul intai de logica elementara.Ceea ce vezi tu ca si " creatia naturii care lucreaza prin mijloacele evolutiei "este porcul ala de care tot spui ca zboara din floare in floare...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Dum Sept 13, 2009 7:25 pm

corneliugi a scris:
Citat :
[quote soimos]Si acum la raspuns: Ceea ce vad eu este creatia naturii care lucreaza prin mijloacele evolutiei ...si nu creatia lui Yahwe!Te rog adu dovezi ca cea ce vedem in jurul nostru sunt creatia lui Yahwe !
Intelegei ce ti se cere?
problema ta este ca tii teama sa gandesti,incearca totusi si ai sa vezi ca nu o sa te doara.Uite te si tu in jurul tau,tot ce omul a facut sa i usureze viata, a fost nevoie de inteligenta de inginerie lucruri obtinute "cunoscand",nu poti arunca in sus un alfabetar si cand cade pe pamant sa apara o piesa de Shakespeare,
Gresesti ca de obicei ...tocmai faptul ca eu gandesc cu capul meu si tu nu este demonstrat cde faptul ca eu nu sunt credincios desi m-am nascut din parinti credinciosi ...iar tu ca si un bun credincios iei totul mura in gura fara macar sa rumegi ...si astfel ai ramas credincios in continuare!

Oricum ma bucur ca stii macar atat ca totul ce vedem ca fiind creat de om se datoreaza Stintei ...si nu Credintei !
Citat :

cauta de vezi si tu cate tre sa conlucreze la un animal unicelular ca el sa poata avea un "aparat locomotor" si ar fi atatea de spus numai pentru nivelul intai de logica elementara.Ceea ce vezi tu ca si " creatia naturii care lucreaza prin mijloacele evolutiei "este porcul ala de care tot spui ca zboara din floare in floare...

te rog intelege ca nu poti enunta raspunsuri competente stintific ... atunci cand nu ai o cultura stintifica ci una religioasa ...este la fel ca atunci cand stoarfele de la bordel vor sa te invete moralitate sau proasta satului cea mai mare credincioasa din sat combate teorii stintifice pe baza prostiilor care le bombane sarlatanul cocotat in amvon!
Este adevarat ca si ele ca si altii au dreptul la opinie ... dar de la opinie pana la competente ...este un pas urias care rar mai poate fi facut de cineva care s-a impotmolit deja in noroi !
Asa si cu exemplele tale care schioapata rau de tot... mai ales ca nu intelegi ca acel organism a lucrat sute de milioane de ani, desi un anume organism din acest lung sir care a durat sute de milioane de ani ... a trait poate doar cateva zile sau saptamani!

Stiu ca e greu de inteles asta ...dar la fel de greu imi este mie sa inteleg si tie sa dovedesti ...ca tot ce e viu e creat la o presa de noroi de catre cineva care recunoaste ca omul seamana perfect cu el ...desi e dovedit ca seamana 98% cu o maimuta primata!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Lun Sept 14, 2009 10:25 am

Citat :
[quote soimalbern] desi un anume organism din acest lung sir care a durat sute de milioane de ani ... a trait poate doar cateva zile sau saptamani!

vorbesti ca un adevarat soimalbern
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Lun Sept 14, 2009 5:17 pm

Adica la un nivel pe care nu esti capabil sa-l intelegi?
Pai vezi de ce e importanta nivelul cultural al cuiva?...poate devii si tu un soimalbern ...adica un adevarat Mantuitor ...dar de religii!

Sau nu sti ca soimalbern inseamna "mantuitor de religie"?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Lun Sept 14, 2009 6:49 pm

ei vezi tu,ar trebui sa mi multumesti,din partea mea sa l porti sanatos(nick-ul),ca ti se potriveste...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Lun Sept 14, 2009 7:11 pm

Tu chiar crezi ca soimalbern este un cuvant german? ...ca sa crezi asta trebuie sa fii macar ceea ce intelegi tu prin acest cuvant!
... pai vezi de ce sa nu te iei dupa creinta ...ci doar dupa stinta ...si apai crede-ma ca germana o vorbesc din leagan!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mar Sept 15, 2009 5:19 am

Citat :
Tu chiar crezi ca soimalbern este un cuvant german?
si cred si stiu;"soim" este din partea ta,doar "albern"este partea germana(care cred eu ca ti se potriveste);soimalbern este doar un ...cum sa i spun...hibrid ?(parte romana,parte germana),un (nick,match for you) ...crede ma,ti se potriveste
Citat :
...si apai crede-ma ca germana o vorbesc din leagan!
BUN,BRAVO,FELICITARI...suficient?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mar Sept 15, 2009 10:57 am

NU!
Ptr ca nu exista nici un cuvant german "albern" pricepi?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mar Sept 15, 2009 11:52 am

http://dictionar.netflash.ro/index.php?w=albern&l=5&h=1&g=roman-german-albern-stupid http://www.dictionar.us/roman-german/ prost - albern
http://dexonline.ro/search.php?cuv=stupid
STUPÍD
, -Ă adj. 1. (Adesea adv.) Lipsit de sens, de rațiune; absurd. 2. (Despre oameni) Idiot, prost, mărginit, tâmpit. [Cf. fr. stupide, lat. stupidus].
eu nu stiu nemteste insa m am documentat si :albern=prost,stupid;iar apoi ti am pus si sensul cuv. stupid din DEX(ti am lasat acolo si link-ul ca sa poti verifica)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mar Sept 15, 2009 2:45 pm

Sa ma bata sfantu cucu daca l-am intalnit pana acum.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mar Sept 15, 2009 5:08 pm

Soimos a scris:
Sa ma bata sfantu cucu daca l-am intalnit pana acum.
te cred si nu ma'ndoiesc ca stii germana,insa intotdeauna mai e loc pentru a invata lucruri noi...nu?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mar Sept 15, 2009 5:28 pm

Evident !

Cum crezi ca am devenit anti-relgie?

Nu invatand lucruri noi?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 16, 2009 7:28 am

Soimos a scris:
Evident !

Nu invatand lucruri noi?
...suficient de multe,incat sa dai cu sutul la o miza asa de mare?(tot ce spune scriptura) ,si daca tot ce stii tu este un ,01 dupa un luuuuuuung sir de zerouri?.Crestin-stiinta=intelepciune,insa ateu-stiinta=cu lipsa ei.Crezi ca o sa traiesti suficient sa stii totul?...
PS.a sti = ateu nu este o constanta,este o optiune(as putea spune chiar "o pedeapsa" ROMNI 1:28) si ti as putea da multe exemple de oameni celebri (o parte din ele le stii deja),insa ti o spun din experienta:a invata "lucruri noi",pe mine ma apropie de EL...nu ma departeaza
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 16, 2009 10:22 am

corneliugi a scris:
Soimos a scris:
Evident !

Nu invatand lucruri noi?
...suficient de multe,incat sa dai cu sutul la o miza asa de mare?(tot ce spune scriptura)
Nu te supara dar nu pot sa iti impartasesc parerea.
Scriptura este doar Tanachul adica VT (dar si aia e infiltrata de Diavol ...vezi topicul cum a infectat dracu scriptura) iar din NT doar afirmatiile lui Isus!
Restul NT nu este decat gunoi verbal scris de niste slujbasi ai bisericii ...dar nu a oricarei biserici ci a celei mai criminale si odioase din cele existente vreodata ... si nu cred ca in cer presiunea bisericii poate fi atat de mare incat sa imi asigure ceva sau sa imi restranga drepturile de la vreo miza!
Dupa cum vezi eu sustin invataturile lui Isus si le demasc pe cele ale biserici ...si eu cred ca e suficient de bine asa ...adica oricum muuuult mai bine decat sa ma inrolez alaturi de ucigasii lui Isus ..asa cum faci tu!

Citat :

,si daca tot ce stii tu este un ,01 dupa un luuuuuuung sir de zerouri?.Crestin-stiinta=intelepciune,insa ateu-stiinta=cu lipsa ei.Crezi ca o sa traiesti suficient sa stii totul?...
In primul rand invataturile lui Isus nu pot fi un sir lung de zerouri ...apoi invatand ceea ce ne-a lasat demiurgul sa descoperim si sa cunoastem nu fac decat sa urmez calea Lui ...spre deosebire de tine ...cel care cauti sa accesezi lucruri la care nici Dumnezeul tau nu iti da voie sa le cunosti ...de ex. viata in cer si randuiala de acolo... dupa cum vezi ninebi nu poate cunoaste ce este acolo ...iar dintre cei ajunsi acolo nimeni nu poate sa se intoarca sa iti povesteasca in detaliu situatia ...motiv ptr care tu le cauti in niste scrieri mincinoase furate de biserica din alte religii unde nici acolo nu era altfel ...adica se credea in loc sa se stie.
In concluzie ...macar eu urmez calea naturala pe care mi-a deschis-o Creatorul si pe cea pe care mi-a scris-o in gene si in ADN...spre deosebire de tine care te ghidezi dupa minciuni!
Citat :

PS.a sti = ateu nu este o constanta,este o optiune(as putea spune chiar "o pedeapsa" ROMNI 1:28) si ti as putea da multe exemple de oameni celebri (o parte din ele le stii deja),insa ti o spun din experienta:a invata "lucruri noi",pe mine ma apropie de EL...nu ma departeaza
Faptul ca unii oameni celebrii au fost indobitociti prin religii ...este incontestabil ...alti au avut de ales intre religie si arsul pe rug ...cat despre atei ...pai astia sunt 100% din populatia omenirii ...de ex chiar tu esti unul ptr ca nici tu nu crezi in Dumnmezeul altora ...de ex. Allah, Shiva sau de ce nu Fliyng Spaghetty Monster.... eu de ex daca cred in Fliyng Spagetty Monster ... si nu cred in "dumnezeul" tau ...se cheama ca sunt ateu? ...pai de ce credinta ta este mai buna ca a mea ...ca se bazeaza pe un furt intelectual si pe un alt "dumnmezeu" inventat(unul cu copii) ...pai ce Dumnezeii au copii facuti cu oamenii? Cum ar fi ca un semizeu (asa cum este omul vazut de un caine) sa faca pui cu o catea ? ...ti se pare corect ? ...pai de ce sa judecam cu alte unitati de masura in cazul cuiva care recunoaste ce este asemanator omului ...adica 98% maimuta primate?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 16, 2009 1:18 pm

[size=9]Citat:corneliugi

,si daca tot ce stii tu este un ,01 dupa un luuuuuuung sir de zerouri?.Crestin-stiinta=intelepciune,insa ateu-stiinta=cu lipsa ei.Crezi ca o sa traiesti suficient sa stii totul?...

Citat :
[quote soimos]In primul rand invataturile lui Isus nu pot fi un sir lung de zerouri
de acord,dar ce ti veni?,cand am spus eu asta?

Citat :
[quote soimos]cat despre atei ...pai astia sunt 100% din populatia omenirii ...de ex chiar tu esti unul ptr ca nici tu nu crezi in Dumnmezeul altora ...de ex. Allah, Shiva sau de ce nu Fliyng Spaghetty Monster.... eu de ex daca cred in Fliyng Spagetty Monster
...poftim ???!!!
Citat :
[quote soimos]eu de ex daca cred in Fliyng Spagetty Monster ... si nu cred in "dumnezeul" tau ...se cheama ca sunt ateu?
...nu,eventual... pagan.
Citat :
[quote soimos] ...pai de ce sa judecam cu alte unitati de masura in cazul cuiva care recunoaste ce este asemanator omului ...adica 98% maimuta primate?
... 98% maimuta primata?,mai sa fie,cum iti argumentezi afirmatia?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 16, 2009 6:41 pm

corneliugi a scris:
[size=9]Citat:corneliugi

Citat :
[quote soimos]In primul rand invataturile lui Isus nu pot fi un sir lung de zerouri
de acord,dar ce ti veni?,cand am spus eu asta?

Nu ai spus tu asta ...dar ai spus ca totate invataturile dupa care ma ghidez eu poate fi un sir lung de zerouri ...iar eu ti-am raspuns ca eu ma iau si dupa invataturile lui Isus ...si asta vezi aici pe forum ... clar o fi si acelea zerouri?

Citat :
Citat :
[[quote soimos]cat despre atei ...pai astia sunt 100% din populatia omenirii ...de ex chiar tu esti unul ptr ca nici tu nu crezi in Dumnmezeul altora ...de ex. Allah, Shiva sau de ce nu Fliyng Spaghetty Monster.... eu de ex daca cred in Fliyng Spagetty Monster
...poftim ???!!!

Nici un poftim ...fiecare cu credinta lui !

Citat :
Citat :
[[quote soimos]eu de ex daca cred in Fliyng Spagetty Monster ... si nu cred in "dumnezeul" tau ...se cheama ca sunt ateu?
...nu,eventual... pagan.

Si ce ...o fi asta un criteriu?
...voi crestini nu sunteti pagani ptr musulmani si vezi bine ca acestia va denumesc Ghiauri ba chiar si NEcredinciosi!

Citat :
Citat :
[[quote soimos] ...pai de ce sa judecam cu alte unitati de masura in cazul cuiva care recunoaste ce este asemanator omului ...adica 98% maimuta primate?
... 98% maimuta primata?,mai sa fie,cum iti argumentezi afirmatia?
Nu argumentez eu ci o spune Biblia atunci cand spune ca Dumnezeu l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea sa ...si faptul ca omul este 98% o maimuta primata o spune stiinta ...si vezi pe Wikipedia daca e asa sau nu ? ... eu nu fac decat sa prezint problema!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   

Sus In jos

Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Cultura, Loisir, Bla Bla :: Cafeneaua "La Sfanta Treime" :: Cafeneaua "La Sfanta Treime"-
Mergi direct la: