Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mar Sept 15, 2009 10:57 am

NU!
Ptr ca nu exista nici un cuvant german "albern" pricepi?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mar Sept 15, 2009 11:52 am

http://dictionar.netflash.ro/index.php?w=albern&l=5&h=1&g=roman-german-albern-stupid http://www.dictionar.us/roman-german/ prost - albern
http://dexonline.ro/search.php?cuv=stupid
STUPÍD
, -Ã adj. 1. (Adesea adv.) Lipsit de sens, de rațiune; absurd. 2. (Despre oameni) Idiot, prost, mãrginit, tâmpit. [Cf. fr. stupide, lat. stupidus].
eu nu stiu nemteste insa m am documentat si :albern=prost,stupid;iar apoi ti am pus si sensul cuv. stupid din DEX(ti am lasat acolo si link-ul ca sa poti verifica)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mar Sept 15, 2009 2:45 pm

Sa ma bata sfantu cucu daca l-am intalnit pana acum.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mar Sept 15, 2009 5:08 pm

Soimos a scris:
Sa ma bata sfantu cucu daca l-am intalnit pana acum.
te cred si nu ma'ndoiesc ca stii germana,insa intotdeauna mai e loc pentru a invata lucruri noi...nu?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mar Sept 15, 2009 5:28 pm

Evident !

Cum crezi ca am devenit anti-relgie?

Nu invatand lucruri noi?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 16, 2009 7:28 am

Soimos a scris:
Evident !

Nu invatand lucruri noi?
...suficient de multe,incat sa dai cu sutul la o miza asa de mare?(tot ce spune scriptura) ,si daca tot ce stii tu este un ,01 dupa un luuuuuuung sir de zerouri?.Crestin-stiinta=intelepciune,insa ateu-stiinta=cu lipsa ei.Crezi ca o sa traiesti suficient sa stii totul?...
PS.a sti = ateu nu este o constanta,este o optiune(as putea spune chiar "o pedeapsa" ROMNI 1:28) si ti as putea da multe exemple de oameni celebri (o parte din ele le stii deja),insa ti o spun din experienta:a invata "lucruri noi",pe mine ma apropie de EL...nu ma departeaza
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 16, 2009 10:22 am

corneliugi a scris:
Soimos a scris:
Evident !

Nu invatand lucruri noi?
...suficient de multe,incat sa dai cu sutul la o miza asa de mare?(tot ce spune scriptura)
Nu te supara dar nu pot sa iti impartasesc parerea.
Scriptura este doar Tanachul adica VT (dar si aia e infiltrata de Diavol ...vezi topicul cum a infectat dracu scriptura) iar din NT doar afirmatiile lui Isus!
Restul NT nu este decat gunoi verbal scris de niste slujbasi ai bisericii ...dar nu a oricarei biserici ci a celei mai criminale si odioase din cele existente vreodata ... si nu cred ca in cer presiunea bisericii poate fi atat de mare incat sa imi asigure ceva sau sa imi restranga drepturile de la vreo miza!
Dupa cum vezi eu sustin invataturile lui Isus si le demasc pe cele ale biserici ...si eu cred ca e suficient de bine asa ...adica oricum muuuult mai bine decat sa ma inrolez alaturi de ucigasii lui Isus ..asa cum faci tu!

Citat :

,si daca tot ce stii tu este un ,01 dupa un luuuuuuung sir de zerouri?.Crestin-stiinta=intelepciune,insa ateu-stiinta=cu lipsa ei.Crezi ca o sa traiesti suficient sa stii totul?...
In primul rand invataturile lui Isus nu pot fi un sir lung de zerouri ...apoi invatand ceea ce ne-a lasat demiurgul sa descoperim si sa cunoastem nu fac decat sa urmez calea Lui ...spre deosebire de tine ...cel care cauti sa accesezi lucruri la care nici Dumnezeul tau nu iti da voie sa le cunosti ...de ex. viata in cer si randuiala de acolo... dupa cum vezi ninebi nu poate cunoaste ce este acolo ...iar dintre cei ajunsi acolo nimeni nu poate sa se intoarca sa iti povesteasca in detaliu situatia ...motiv ptr care tu le cauti in niste scrieri mincinoase furate de biserica din alte religii unde nici acolo nu era altfel ...adica se credea in loc sa se stie.
In concluzie ...macar eu urmez calea naturala pe care mi-a deschis-o Creatorul si pe cea pe care mi-a scris-o in gene si in ADN...spre deosebire de tine care te ghidezi dupa minciuni!
Citat :

PS.a sti = ateu nu este o constanta,este o optiune(as putea spune chiar "o pedeapsa" ROMNI 1:28) si ti as putea da multe exemple de oameni celebri (o parte din ele le stii deja),insa ti o spun din experienta:a invata "lucruri noi",pe mine ma apropie de EL...nu ma departeaza
Faptul ca unii oameni celebrii au fost indobitociti prin religii ...este incontestabil ...alti au avut de ales intre religie si arsul pe rug ...cat despre atei ...pai astia sunt 100% din populatia omenirii ...de ex chiar tu esti unul ptr ca nici tu nu crezi in Dumnmezeul altora ...de ex. Allah, Shiva sau de ce nu Fliyng Spaghetty Monster.... eu de ex daca cred in Fliyng Spagetty Monster ... si nu cred in "dumnezeul" tau ...se cheama ca sunt ateu? ...pai de ce credinta ta este mai buna ca a mea ...ca se bazeaza pe un furt intelectual si pe un alt "dumnmezeu" inventat(unul cu copii) ...pai ce Dumnezeii au copii facuti cu oamenii? Cum ar fi ca un semizeu (asa cum este omul vazut de un caine) sa faca pui cu o catea ? ...ti se pare corect ? ...pai de ce sa judecam cu alte unitati de masura in cazul cuiva care recunoaste ce este asemanator omului ...adica 98% maimuta primate?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 16, 2009 1:18 pm

[size=9]Citat:corneliugi

,si daca tot ce stii tu este un ,01 dupa un luuuuuuung sir de zerouri?.Crestin-stiinta=intelepciune,insa ateu-stiinta=cu lipsa ei.Crezi ca o sa traiesti suficient sa stii totul?...

Citat :
[quote soimos]In primul rand invataturile lui Isus nu pot fi un sir lung de zerouri
de acord,dar ce ti veni?,cand am spus eu asta?

Citat :
[quote soimos]cat despre atei ...pai astia sunt 100% din populatia omenirii ...de ex chiar tu esti unul ptr ca nici tu nu crezi in Dumnmezeul altora ...de ex. Allah, Shiva sau de ce nu Fliyng Spaghetty Monster.... eu de ex daca cred in Fliyng Spagetty Monster
...poftim ???!!!
Citat :
[quote soimos]eu de ex daca cred in Fliyng Spagetty Monster ... si nu cred in "dumnezeul" tau ...se cheama ca sunt ateu?
...nu,eventual... pagan.
Citat :
[quote soimos] ...pai de ce sa judecam cu alte unitati de masura in cazul cuiva care recunoaste ce este asemanator omului ...adica 98% maimuta primate?
... 98% maimuta primata?,mai sa fie,cum iti argumentezi afirmatia?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 16, 2009 6:41 pm

corneliugi a scris:
[size=9]Citat:corneliugi

Citat :
[quote soimos]In primul rand invataturile lui Isus nu pot fi un sir lung de zerouri
de acord,dar ce ti veni?,cand am spus eu asta?

Nu ai spus tu asta ...dar ai spus ca totate invataturile dupa care ma ghidez eu poate fi un sir lung de zerouri ...iar eu ti-am raspuns ca eu ma iau si dupa invataturile lui Isus ...si asta vezi aici pe forum ... clar o fi si acelea zerouri?

Citat :
Citat :
[[quote soimos]cat despre atei ...pai astia sunt 100% din populatia omenirii ...de ex chiar tu esti unul ptr ca nici tu nu crezi in Dumnmezeul altora ...de ex. Allah, Shiva sau de ce nu Fliyng Spaghetty Monster.... eu de ex daca cred in Fliyng Spagetty Monster
...poftim ???!!!

Nici un poftim ...fiecare cu credinta lui !

Citat :
Citat :
[[quote soimos]eu de ex daca cred in Fliyng Spagetty Monster ... si nu cred in "dumnezeul" tau ...se cheama ca sunt ateu?
...nu,eventual... pagan.

Si ce ...o fi asta un criteriu?
...voi crestini nu sunteti pagani ptr musulmani si vezi bine ca acestia va denumesc Ghiauri ba chiar si NEcredinciosi!

Citat :
Citat :
[[quote soimos] ...pai de ce sa judecam cu alte unitati de masura in cazul cuiva care recunoaste ce este asemanator omului ...adica 98% maimuta primate?
... 98% maimuta primata?,mai sa fie,cum iti argumentezi afirmatia?
Nu argumentez eu ci o spune Biblia atunci cand spune ca Dumnezeu l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea sa ...si faptul ca omul este 98% o maimuta primata o spune stiinta ...si vezi pe Wikipedia daca e asa sau nu ? ... eu nu fac decat sa prezint problema!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Localizare : transilvania
Puncte : 446

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Joi Sept 17, 2009 10:34 am

[
Citat :
quote soimos]Nu ai spus tu asta ...dar ai spus ca totate invataturile dupa care ma ghidez eu poate fi un sir lung de zerouri
da asa am spus
Citat :
[quote soimos]...iar eu ti-am raspuns ca eu ma iau si dupa invataturile lui Isus
nu te supara,insa intre invataturile lui Isus si invataturile tale este un mare hau,practic nu aveti nimic in comun
Citat :
[quote soimos]... clar o fi si acelea zerouri?
dragul meu,tu iei niste texte bin Biblie(ce i drept) insa o faci dindu le alta interpretare,sau le scoti din contextul lor etc. si asta nu are nimic de a face cu invatatura lui Isus si ca sa raspund intrebarii tale:da,poate fi pus in contul zerourilor.

Citat :
[quote soimos]...voi crestini nu sunteti pagani ptr musulmani si vezi bine ca acestia va denumesc Ghiauri ba chiar si NEcredinciosi!

ba da ,insa nu mi poate spune "ateu",intelegi?Eu cred in Dumnezeu,nu cred ca:Allah este singurul Dumnezeu si Muhammad este profetul lui;eu cred ca este un singur Dumnezeu,in Isus Cristos,singurul Lui Fiu,nascut din tatal si in Duhul sfant care vine de la Tatal iar acesti trei sunt una.Datorita acestui lucru nu mi poti spune "ateu"
Citat :
[quote soimos]Nu argumentez eu ci o spune Biblia atunci cand spune ca Dumnezeu l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea sa ...si faptul ca omul este 98% o maimuta primata o spune stiinta ...si vezi pe Wikipedia daca e asa sau nu ? ... eu nu fac decat sa prezint problema!
atunci cand postezi o idee,un gand,sau mai stiu eu ce iar apoi cand ti se cere socoteala despre ce ai spus,tu "arunci pisica in ograda vecinului" nu esti demn,scuza ma,dar nu i frumos
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 30, 2009 5:50 pm

corneliugi a scris:

nu te supara,insa intre invataturile lui Isus si invataturile tale este un mare hau,practic nu aveti nimic in comun
De asta nici o clipa nu ma indoiesc!
Pai daca Isus stia ceea ce stie un om inteligent din ziua de azi, in mod sigur nu mai era Dumnezeu ci SUPER Dumnezeul cel mai mantuitor din tot cerul si pamantul laolalta.

Citat :
dragul meu,tu iei niste texte bin Biblie(ce i drept) insa o faci dindu le alta interpretare,sau le scoti din contextul lor etc. si asta nu are nimic de a face cu invatatura lui Isus si ca sa raspund intrebarii tale:da,poate fi pus in contul zerourilor.

Pai vezi ca nu iti dai seama de adevar? Si anume ca insasi Biblia este un text scos din contextul ei original al religiei mozaice si pus in mod mincinos in contextul de care vorbesti tu (Biblia) iar eu il readuc in vechiul context original!
Asta e diferenta!...adica tu esti ceva de genul "hotul care striga uite hotul"!

Citat :
ba da ,insa nu mi poate spune "ateu",intelegi?

NU!
Tu crezi cumva in Fliyng Spaghetty Monster? adica in Marele Dumnezeu Creator al Pluriversului?

Citat :

Eu cred in Dumnezeu,nu cred ca:Allah este singurul Dumnezeu ... una.
Datorita acestui lucru nu mi poti spune "ateu"

Ba din contra ...tocami din cauza asta esti un ateu sau ceva aberat ...ptr ca insusi Isus cel de care vorbesti tu, tot lui Allah se ruga, sau nu sti de "Eli Eli Lama Sabactani"
Ia vezi cum se zicea Eli in limba aramaica adica limba lui Isus ? ...nu cumva Elaha? Sau cuvantul Elaha suna asemenator cu Dumnezeu sau cu Allah?

Citat :
atunci cand postezi o idee,un gand,sau mai stiu eu ce iar apoi cand ti se cere socoteala despre ce ai spus,tu "arunci pisica in ograda vecinului" nu esti demn,scuza ma,dar nu i frumos
Iarasi faci glasolaie? ..adica vorbesti fara sa prea gandesti!
Pai tu cand imi ceri dovezi le iau de acolo unde sunt ...si nu de unde ti-ar placea tie!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Vin Ian 22, 2010 10:14 am

Quiz!

Intrebare ptr cei care au ceva in bibilica:

Care este cu adevarat "Cuvantul lui Dumnezeu"?

100 puncte ptr cel caruia ii pica fisa!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Sam Ian 23, 2010 9:14 am

iubire

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Sam Ian 23, 2010 12:47 pm

Mtz!

Isus zice ca acolo unde e iubire este si Dumnezeu ... dar asta nu ma face sa ma gandesc ca Iubirea ar fi un "Cuvant" ... nici chiar al lui Dumnezeu, pentru ca cuvintele transmit un mesaj ...iar iubirea este o manifestare a Dumnezeului din tine ....care eventual trezeste instinctului sexual din tine!

Deci ...caldutz .... sa revenim la intrebare ....

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Apr 03, 2011 1:38 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Sam Ian 23, 2010 8:58 pm

Nu am facut o asemenea afirmatie!

"Cuvantul lui Dumnezeu" este ...MUZICA !
Ia incearca sa vezi ce efect are muzica asupra "Dumnezeului" din tine ?

Sau oare nu este Isus acela care te invata ca acolo ...adinc in tine este .... Dumnezeul ...nu?

Pai ia asculta o melodie care iti este draga ...si vezi ce efect are asupra psihicului tau !
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 850
Varsta : 25
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Sam Iun 11, 2011 12:54 pm

una din doua Laughing
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Lun Iun 20, 2011 9:40 am

Hai sa adaug si eu inca una!

Ati auzit de Shangri-La?

Cine stie unde se afla tinutul Shangri-La ...si care este semnificatia sa???

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Astazi la 5:48 am

Sus In jos

Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 6 din 6Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Cultura, Loisir, Bla Bla :: Cafeneaua "La Sfanta Treime" :: Cafeneaua "La Sfanta Treime"-
Mergi direct la: