Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Teo
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 31/08/2009

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Lun Aug 31, 2009 5:46 pm

Aha... Acum stiu de ce in engleza britanică la pix se spune Biro Very Happy
Sus In jos
http://www.youtube.com/user/underground94teo
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Lun Aug 31, 2009 8:14 pm

In engleza clasica se spune asa? ... nu as fi crezut!

Pai Biro era un inventator american ?

De ce sa-i pomeneasca englezii numele?
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Lun Aug 31, 2009 8:17 pm

Nu stiu, eu asa stiam, Stai sa verific

Biro
noun [C] plural Biros UK TRADEMARK
a type of ballpoint
(http://dictionary.cambridge.org)

biro was not found in the Cambridge Dictionary of American English
Dap, Britanici folosesc Biro, I don't know why. Razz
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Lun Aug 31, 2009 8:24 pm

Multumesc ptr informatie ...uite am invata si eu ceva ... si mai ales de la o "tanara speranta" de 15 ani!

Felicitari ... si continua tot asa! ...(adica fii deschis si in continuare la Informatii)
Cele privind religia le vei gasi mai ales in forumul cu ... istoria crestinismului!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Aug 31, 2009 8:27 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Lun Aug 31, 2009 8:26 pm

We all have something to learn. Smile
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Lun Aug 31, 2009 8:31 pm

Si nu iti este frica de faptul ca cunoasterea pe care o vei dobandi prin invatatura va sfasia voalul poetico-mistic al religiei ?

Religia crestina inca de la inceputurile ai a fost anticunoastere ...vezi Cazul lui Hypathia din Alexandria! ...oare de ce crezi ca a facut asta ? ...si daca nu ti-e teama ca prin cunoastere te vei indeparta de credinta?
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Lun Aug 31, 2009 8:38 pm

De credință nu o să mă îndepărtez.
Pentru mine e clar că în lumea asta e mai mult decât știință. Este si o lume spirituală. Poate că mai am foarte mult de învățat la domeniul știință, dar vezi tu, Pentru mine nici toată știința din lume nu va dovedi ca (virgulă) credința mea este greșită.
Poate că o să poți să îmi dovedești ca pământul are milioane de ani, și poate că o sa imi dovedești că evoluția e adevărată. Dar eu am ceva ce tu nu ai. Eu îl cunosc pe Isus. Si nu il cunosc doar asa, că am auzit de el. El imi este prieten.
"Am fost răstignit împreună cu Hristos, și trăiesc... dar nu mai trăiesc
eu, ci Hristos trăiește în mine. Și viața, pe care o trăiesc acum în
trup, o trăiesc în credința în Fiul lui Dumnezeu, care m'a iubit și S'a
dat pe Sine însuș pentru mine." Galateni 2:20
Toată știința din lume nu va distruge acea credință din mine. In plus, din câte știu eu, stiința susține ceea ce cred eu.

But who knows, anything might happen.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Lun Aug 31, 2009 9:03 pm

Teo a scris:
[size=13]De credință nu o să mă îndepărtez.
Nu iti cere nimeni asta ...la asta vei ajunge cand te vei maturiza ...si Einstein a fost credin cios cand era tanar ...mai tarziu s-a vindecat!

Citat :

Pentru mine e clar că în lumea asta e mai mult decât știință. Este si o lume spirituală. Poate că mai am foarte mult de învățat la domeniul știință, dar vezi tu,
Nu stiu daca realizezi cat de mare adevar adevar graiesti?!
Intradevar spiritualitatea este inscrisa in gena umana, motiv ptr care un om cu adevarat spiritual are preocupari culturale, artistice, filozofice si altele ...adica SPIRITUALE!
Nu cumva ai impresia ca spiritualitate inseamna preocuparea ptr spiritele mortilor ....adica cele de pe lumea aialalta ...de care vorbeste religia?

Citat :

Pentru mine nici toată știința din lume nu va dovedi ca (virgulă) credința mea este greșită.
Orice credinta este gresita atata vreme cat descoperirile stintei o dovedesc ca fiind gresita!
Si asta indiferent de ce crezi tu!
Ca exemplu pot sa iti dau credinta in faptul ca tunetul si fulgerul sunt semne ale supararii divine asa cum s-a crezut mii de ani ...adica pana stinta a inteles si apoi a dovedit cauza naturala a acestor fenomene ...

Citat :

Poate că o să poți să îmi dovedești ca pământul are milioane de ani, și poate că o sa imi dovedești că evoluția e adevărată. Dar eu am ceva ce tu nu ai. Eu îl cunosc pe Isus.
De unde sa-l cunosti tu "nefericitule" pe Isus?(nefericit ptr ca crezi intr-o mare amagire)
Din Biblia pe care Isus nu o recomanda nimanui?
Sau din minciunile unor evanghelii scrise pe baza minciunilor lui Pavel ...asta in timp ce adevaratele Evanghelii ale adevaratilor Apostoli ...uceniciii lui Isus ...au fost excluse din scriptura si INTERZISE!!!! ... desi Isus lasa mostenirea de a lega si dezlega lucrurile in cer lui Petru ...si nu altcuiva ...si tocmai Evanghelia lui Petru e aruncata la gunoi!!!
Ti se pare corect asa ceva? Pai cum poti ti sa il urmezi pe Isus cand el este cenzurat de biserica si tu cunosti doar ceea ce Pavel iti prezinta cam ce crede el (cel care nu l-a cunoscut pe Isus) ca fiind invataturile lui Isus!
Ti-am zis eu ca prin lumina cunoasteri ajungi sa ti iti spulberi vraja ...ca sa nu zic broboada pe care o ai pe ochi!
Fii atent ...tot ceea ce afirm eu este sustinut pe topicurile respective de pe acest forum ...deci acolo vezi probele cu care imi sustin afirmatiile!

Citat :

Si nu il cunosc doar asa, că am auzit de el. El imi este prieten.
Asta chiar ca e socant !
Oare cum poate fi prieten al lui Isus cineva care este inrolat intr-o biserica a ucigasilor lui Isus ...si o biserica care a interzis definitiv adevaratele invataturi ale lui Isus?

Crezi cumva ca Isus se va bucura si el de prietenia ta daca aceasta "prietenie" se bazeaza pe NESTINTA si nu STI cine sunt adevaratii sai dusmani?

Nu mai da citate din Pavel si ucenicii sai ...ca doar nu vrei sa primesti mantuirea prin Pavel ...ci prin Isus !
Asa ca singurele versete pe care trebuie sa le sti din NT sunt doar cele care i se atribuie lui Isus DIRECT ...restul e minciuna ...si daca te intereseaza mai mult ... vezi in capitolul "Istoria Crestinismului"
De postat poti sa postezi pe acel topic pe care gasesti neclaritati ...si hai sa-l lasam pe acesta pentru Quiz!

O noapte buna iti doresc ...si nu uita ce ai zis referitor la invatatura !
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mar Sept 01, 2009 6:36 pm

Citat :
De credință nu o să mă îndepărtez.
Pentru mine e clar că în lumea asta e mai mult decât știință. Este si o lume spirituală. Poate că mai am foarte mult de învățat la domeniul știință, dar vezi tu, Pentru mine nici toată știința din lume nu va dovedi ca (virgulă) credința mea este greșită.
Poate că o să poți să îmi dovedești ca pământul are milioane de ani, și poate că o sa imi dovedești că evoluția e adevărată. Dar eu am ceva ce tu nu ai. Eu îl cunosc pe Isus. Si nu il cunosc doar asa, că am auzit de el. El imi este prieten.
"Am fost ră stignit împreună cu Hristos, și trăiesc... dar nu mai trăiesc
eu, ci Hristos trăiește în mine. Și viața, pe care o trăiesc acum în
trup, o trăiesc în credința în Fiul lui Dumnezeu, care m'a iubit și S'a
dat pe Sine însuș pentru mine." Galateni 2:20
Toată știința din lume nu va distruge acea credință din mine. In plus, din câte știu eu, stiința susține ceea ce cred eu.

Daca ce a spus Teo mai sus este realitate in viata lui,atunci te lupti cu "morile de vant" tot incercand sa l trombonesti (scuze exprimarea) pentru ca nauntru lui stie "cui a incredintat ce a incredintat"(ADICA IN CINE A CREZUT) si asta i mai tare ca moartea,stramosi de ai lui au sfarsit in ghiarele fiarelor si nimeni nu a reusit sa le fure "premiul alergarii",au facut scoli inalte,au fost oameni de stiinta ilustri,iar la sfarsitul vietii lor nu incetau sa fie uimiti de maretia LUI(spre fericirea lor)pentru ca acesti oameni cunosteau cu adevarat pe Dumnezeu (si bauiesc caTeo a stiut foarte bine ce spune cand a zis "Eu îl cunosc pe Isus. Si nu il cunosc doar asa, că am auzit de el. El imi este prieten",si inca ceva:nu este adevarat ce spui tu acolo si anume ca oamenii educati nu mai cred in Dumnezeu,din totdeauna au fost oameni educati si oameni mai putin educati care au crezut in Dumnezeu si invers,au fost oameni educati si mai putin educati care nu au crezut in DUMNEZEU(SI CA SA STII ASTA NU TI TREBUIE DECAT UN MINIM DE CULTURA)Crezi tu ca daca Teo este "nascut din nou" si L cunoaste pe ISUS ai vre o sansa sa l pacalesti? pentru ca,chiar daca nu ti place sa recunosti...asta faci.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Localizare : transilvania
Puncte : 446

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mar Sept 01, 2009 6:43 pm

Citat :
What do you mean?,my brother.
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

Varsta : 22
Localizare : Romania
Puncte : 117

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mar Sept 01, 2009 6:45 pm

corneliugi a scris:
Citat :
What do you mean?,my brother.

I mean, I might convert them. Razz
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mar Sept 01, 2009 7:41 pm

Take care .. with this lies you can convert only the idiots ...and they aren't here.

...but here on this site ... it exist rather the possibility that you will be converted ...of corse if you are open minded, unteligent and a lover of the true !
... because Got himself its Light, Love and True!
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mar Sept 01, 2009 7:49 pm

I won't use any lies, I promise.
I will be open minded and a truth seeker. Smile
Will you be the same?
But, why do we vorbim in Engelză?

Hai ca suntem prea offtopic.

Cultură generală... Hmm...

Câte cuvinte are limba engleză aprox?
a)1.000.000
b)2.000.000
c)5.000.000
d)100.000
e)1.500.000
f)500.000
g)900.000
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mar Sept 01, 2009 7:58 pm

corneliugi a scris:

Daca ce a spus Teo mai sus este realitate in viata lui,atunci te lupti cu "morile de vant" tot incercand sa l trombonesti (scuze exprimarea) pentru ca nauntru lui stie "cui a incredintat ce a incredintat"(ADICA IN CINE A CREZUT)
Poti sa spui si VANDUT ...ptr ca cunosc bine fenomenul!
Dar chiar am crezut ca are doar 15 ani si ca a ramas inca cu capul pe umeri si nu a fost lobotomizat prin cea mai parsiva metoda de extirpare a creierului ...RELIGIA!

Citat :

si asta i mai tare ca moartea,stramosi de ai lui au sfarsit in ghiarele fiarelor
A cui stramosi?
Pai voi care sunteti stranepotii ucigasilor adevaratilor crestini credeti ca daca ati fost lobotomizati vi s-a schimbat trecutul?
Pai voi sunteti "crestinii bisericii" adica a bisericii inventata de Constantin si daruita tot de el cu Biblii ...de asta si urmati invataturile biblice ...si nu adeptii lui Isus ptr ca Isus propovaduia TORAH si nu Biblia ...deci voi urmati invataturile unor falsi apostoli ai bisericii si nu ai lui Isus ...asa ca daca va revendicati la cei care au murit ptr credinta lor ...o faceti doar pe baza de INCULTURA ...caci daca ati cunoaste istoria si ati intelege ceva din ea ...voi sunteti urmasii acelora care au interzis si pe ultimii crestini adevarati ...deci a celor care l-au rastignit si a doua oara pe Isus !

Citat :
"
"Eu îl cunosc pe Isus. Si nu il cunosc doar asa, că am auzit de el. El imi este prieten"[
"
Cunosti un rahat ...de acea religia ta se bazeaza pe CREDINTA si nu pe CUNOASTERE ...adica stinta!
Voi sunteti posedati de diavol si aveti impresia ca ala e Isus ...desi nici atata nu va duce mintea sa intelegeti ca nu il puteti urma pe Isus decat din religia lui ...adica cea mozaica ...urmand Invataturile lui" adica cele care o fac o SECTA a religiei iudaice ...si nu a unei biserici care face 6,28 (adica 2x 3,14)pe toate invataturile lui Isus si pe toate Legile lui Yahwe!

Citat :
"
,au fost oameni educati si mai putin educati care nu au crezut in DUMNEZEU(SI CA SA STII ASTA NU TI TREBUIE DECAT UN MINIM DE CULTURA)Crezi tu ca daca Teo este "nascut din nou" si L cunoaste pe ISUS ai vre o sansa sa l pacalesti? pentru ca,chiar daca nu ti place sa recunosti...asta faci.
'
Uiti faptul cel mai esential ...si anume ca acei oameni inteligenti au fost FORTATI de mici sa fie religiosi ...si ca pana acum cca 150 de ani cine gandea liber si nu religios era ...EXECUTAT ! ...sau nici atat nu sti?
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mar Sept 01, 2009 8:03 pm

Si ce parere ai de acei oameni inteligenți care au crescut ca atei, si au fost mântuiți la vârste mai inaintate?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mar Sept 01, 2009 8:03 pm

Teo a scris:
I won't use any lies, I promise.
I will be open minded and a truth seeker. Smile
Will you be the same?
But, why do we vorbim in Engelză?

Hai ca suntem prea offtopic.

Cultură generală... Hmm...

Câte cuvinte are limba engleză aprox?
a)1.000.000
b)2.000.000
c)5.000.000
d)100.000
e)1.500.000
f)500.000
g)900.000
Nu stiu ...nu ma intereseaza statistica ...dar in schimb stiu ceva mai bine franceza si pot spune ca stiu perfect germana ...adica am instrmente ptr a ma informa si nu sunt nevoit sa raman la credinta ca sa gasesc raspuns la ceva!
... si apropo de limba engleza ... mai stiu ceea cred ca tu nu sti ...si anume cum s-a nascut "limba engleza" si cine sunt de fapt "englezii"?
Chiar daca e off topic!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mar Sept 01, 2009 8:06 pm

Teo a scris:
Si ce parere ai de acei oameni inteligenți care au crescut ca atei, si au fost mântuiți la vârste mai inaintate?
Aceeasi parere ca si despre faptul ca pe lumea asta nimic nu este nou si nici imposibil ... am vazut eu chiar si preot care a devenit cel mai mare dusman al bisericii ... desi se comporta ca insusi Marele Dumnezeu !
Sti la cine ma refer?
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mar Sept 01, 2009 8:25 pm

Nu, La cine te referi?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 7:54 am

La Stalin!

Care ca si pregatire a fost preot.
Apoi ca politician a distrus mii de biserici si a trimis la Dumnezeu mii de preoti, dar folosea experienta crestina (adica inventia lui Constantin) ptr a impune ca religie politica sa ...in care el era stapan peste viata si moarte ca Dumnezeu si venerat de oameni ca acesta!
Din pacate acest model a fost preluat si de Mao Tze care a mers cu un pas mai departe si a scris si "Biblia lui Mao" ...probabil sa ne convinga ca si el urmeaza modelul religiei-politice a lui Constantin dar cu o mica modificare ...si anume in loc de religie politica ca in cei 2000 de ani ...o politica ca o religie in care tot dupa ideea lui Constantin ...ei politicienii erau SINGURII "dumnezei" pe o planeta fara nici un Dumnezeu!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 8:24 am

Citat :
[quote="Teo I mean, I might convert them. Razz
I got it
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 8:26 am

Stalin a fost ateu.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 8:49 am

Citat :
Cunosti un rahat
Nu,asta i ce cunosti tu despre toate astea.
Citat :
Uiti faptul cel mai esential ...si anume ca acei oameni inteligenti au fost FORTATI de mici sa fie religiosi ...si ca pana acum cca 150 de ani cine gandea liber si nu religios era ...EXECUTAT ! ...sau nici atat nu sti?
DE INTELIGENTI CE ERAU,AU FOST OBLIGATI SA SE UIMEASCA DE MARETIA LUI DUMNEZEU,foarte logic ce spui tu acolo,"mon cher"
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 9:22 am

Teo a scris:
Stalin a fost ateu.
in perioada cand taia si spanzura era evolutionist convins ca si Hitler(care credea intr o rasa superoara) de altfel ca ar fi fost odata preot nu spune nimic,al cunoaste pe DUMNEZEU inseamna mai mult de atat...mult mai mult
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 9:34 am

De acord.
Hitler a fost motivat de evoluție. Razz
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 9:35 am

Teo a scris:
Stalin a fost ateu.
Da ...dupa ce in calitate de credincios religios a terminat seminarul de preoti ...a fost ateu ... adica un preot sincer cu el insusi si nu un fariseu!

Sau tu crezi ca preotii nu constientizeaza ca ei nu au nici o legatura cu Dumnezeu atunci cand iau bani ptr "intermedieri divine"?
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 9:37 am

Eu nu sunt de acord cu preoții sunt impotriva prostiilor pe care le fac ei pt bani.
Și pun pariu ca mulți preoți o să ajungă in iad.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 9:48 am

corneliugi a scris:
Citat :
Cunosti un rahat
Nu,asta i ce cunosti tu despre toate astea.
Pai nimeni nu le poate cunoaste pe toate ... fiecare stie numai o mica portiune din CUNOASTERE ...adica un rahat ...dar 5 miliarde de mici rahaturi = Cunoastere Divina adica STINTA ...intelegi ?
Acum ca ai inteles asta ...te rog intelege si faptul ca CREDINTA nu se bazeaza pe CUNOASTERE ...ci tot pe CREDINTA ...sau nu vrei sa ma convingi ca vechii evrei care bagau cate un text in Tanach au fost fizicieni specializati in astrofizica sau alte domenii ale stintei?
Citat :

Citat :
DE INTELIGENTI CE ERAU,AU FOST OBLIGATI SA SE UIMEASCA DE MARETIA LUI DUMNEZEU,foarte logic ce spui tu acolo,"mon cher"

Eu cred ca au fost trimisi (cu un topor in cap) direct in ceruri ca sa se convinga personal de Maretia Sa ...si cred ca au ramas acolo langa El tocmai din cauza "marii fericiri" datorita faptului ca sunt primiti langa EL!

Apropo ...cand incepeti si voi fundamentalistii crestini (caci asa sunt numiti pocaitii) sa continuati opera stramosilor vostri si sa umblati si voi cu topoarele pe strada sa le dati in cap necredinciosilor ca sa ii trimiteti in ceruri?

Sau nu o faceti din cauza ca nu vreti sa murdaritisi imbacsiti cerul cu sufletele unor necredinciosi si considerati ca e mai bine sa ii lasati aici pe "pamantu asta murdar" si voi cei care urmati calea lui Isus ii ascultati chemarea si va luati crucile si va rugati sa fiti batuti in cuie pe ele ...conform citatului biblic ....sa vedem daca sti care?
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 9:58 am

Ioan 3:16 - Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui
Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viața
veșnică.

Ar trimite Dumnezeu pe "fiul răzvrătit" să facă o cale pentru ca noi să ajungem in cer?

Matei 3:17 - Și din ceruri s-a auzit un glas, care zicea: "Acesta este Fiul Meu preaiubit, în care Îmi găsesc plăcerea."

Ar spune Domnul despre "fiul răzvratit" că acesta este fiul meu "In care Imi găsesc plăcerea"?
Tu, ca tată, ti-ai găsi plăcerea in un fiu răzvrătit?

Luca 4:
1 Isus, plin de Duhul Sfînt, S'a întors dela Iordan, și a fost dus de Duhul în pustie,
2 unde a fost ispitit de diavolul timp de patruzeci de zile.

Pai, cum? Diavolul îl ispitește pe Isus? Parcă Diavolul era Isus...

Luca 10:18 Isus le-a zis: "Am văzut pe Satana căzând ca un fulger din cer."

Isus vorbește despre Satan la pers a III-a? EU (Isus) l-am văzut pe EL (Satana)

Acum te rog termină cu ereziile astea.

Din câte văd eu, tu ești ateu. Tu nu trebuie sa mă înveți pe mine din Biblie, dacă vrei să ma înveți ceva învață-mă ce crezi tu. Parcă tu erai ala care gândește liber si e inteligent. Hai, convinge-mă că eu greșesc, Convinge-mă ca Dumnezeu nu exista, Convinge-mă că noi am evoluat.

Ultima editare efectuata de catre Teo in Mier Sept 02, 2009 10:00 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 9:59 am

Teo a scris:
Eu nu sunt de acord cu preoții sunt impotriva prostiilor pe care le fac ei pt bani.
Și pun pariu ca mulți preoți o să ajungă in iad.
Asa este ... preotii si cei"inavati in scripturi" adica astia care iau zeciuiala ...mai exact clasa numita cler ...nu este decat o adunare de sarlatani care nu urmeaza invataturile lui isus ci pe cele ale Bisericii ...caci iata care e "politica" lui Isus via a vis de zeciuiala:

1 Tesaloniceni 2.9.
Vă aduceți aminte, fraților, de osteneala și de truda noastră; lucrând zi și noapte, ca să nu fim povară nici unuia din voi, așa v-am propovăduit Evanghelia lui Dumnezeu

dar farisei care se strang in cladirile de piatra numite biserici uitand ca templul lui Dumnezeu este "corpul omului" si se prefac ca-L asculta pe Isus si fiind interesati doar de bani strang mereu si cu nerusinare la "ochii ai dracului" si uita intentionat invataturile lui Isus si viata adevaratilor crestini ptr ca nu le convine!
Cum traiau adevaratii crestini????

Ia sa vedem daca stiti !

Fac pariu ca nu stiti si de aceia va soptesc eu raspunsul:

Faptele Apost. 2.44
44. Iar toți cei ce credeau erau laolaltă și aveau toate de obște.

In comunitatea lui Isus toti religiosii traiau ca la colhoz:
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 10:09 am

Teo a scris:
Ioan 3:16 - Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui
Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viața
veșnică.

Ti am mai spus ca nu are sa te iei dupa NT ca acolo totul e minciuna ...cu atat mai mult cu cat ai vazut in Apoc 12.12 ca Dumnezeu la aruncat pe Isus pe pamant nu din prea multa dragoste ptr oameni ...ci ca sa scape de diavolul din cer care facea balamuc p[e acolo!

Faptul ca se afirma ca Isus si-a dat viata ptr spalarea pacatelor oamenilor este o minciuna sfruntata caci Dumnezeu a lasat Lege ca pacatele oamenilor sa fie spalate prin sacrificii rituale
vezi ... Numeri 28-29 1 sau Levitic 16.15. dar si altele.

ia vezi versetul asta :

Evrei 9.13. Căci dacă sângele țapilor și al taurilor și cenușa junincii, stropind pe cei spurcați, îi sfințește spre curățirea trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,

sau cu alte cuvinte ...poporul lui Israel nu ducea lipsa de "detergent ptr spalarea pacatelor" dar prin crestinism s-a hotarat sa se salveze animalele de la sacrificii caci si-a dat viata Isus in locul lor ...deci Isus nu pe oameni i-a salvat ...ci vitele ...si astfel vedem ca religia crestina care a gasit sacrificiul uman ca metoda de salvare a animalelor care erau jertfite ptr pacatele noastre ...este o religie muuuult mai draconica decat religia mozaica care sacrifica vite si nu oameni!
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 10:14 am

As putea să continui asta până anul viitor, dar la capitolul Biblie esti slab.

Convinge-mă că ceea ce crezi tu este adevărat.
Hai să spunem că eu sunt fratele tău mai mic, si tu vrei să mă convingi pe mine ca Dumnezeu nu există si ca evoluția este adevărată.
Dăi bice.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 10:15 am

Teo a scris:
De acord.
Hitler a fost motivat de evoluție. Razz
Fals!
Hitler a fost legitimat de teroriile despre superioritatea raselor ...si prostiile acestea nu au nimic comun cu evolutia! ..motivatia era alta ... transferul puterii economice de la evrei la germani!

Dar nu uita ca Hitler se credea Mantuitorul ...venit sa aduca pe pamant Imparatia de 1000 de ani ...numita a 3-lea Reich!

Daca nu crezi asta...informeaza-te si vezi in primul rand ca insusi denumirea de Reich inseamna Imparatie!

Asta ca sa ai o imagine mai clara despre modelul religios al lui Constantin pe care voi il urmati ...asta desi Stalin a inteles mai bine cum traiau adevaratii crestini ...adica in colhoz ...motiv ptr care primeste de la mine Trofeu onorific de cel mai mare Crestin!

Faptul ca a omorat preoti ai altor religii ... nu conteaza ca el era Singurul Dumnezeu ...si in definitiv si crestinismul s-a inpus de catre Constantin tot prin suprimarea fizica a tuturor care nu acceptau moua religie ...adica exact ceea ce a facut si Stalin!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mier Sept 02, 2009 10:35 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 10:18 am

Hitler a fost motivat de evoluție, El a omorât Evrei pt că el a crezut că ei sunt cei mai puțin evoluați. El a crezut că face un bine omenirii omorând pe cei mai slabi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 10:24 am

Teo a scris:
As putea să continui asta până anul viitor, dar la capitolul Biblie esti slab.

Convinge-mă că ceea ce crezi tu este adevărat.
Hai să spunem că eu sunt fratele tău mai mic, si tu vrei să mă convingi pe mine ca Dumnezeu nu există si ca evoluția este adevărată.
Dăi bice.
Dragu meu Teo ...la cei 15 ani reali pe care se pare ca totusi ii ai trebuie sa intelegi ca eu am citat din Biblie ...si ca acestea nu se pot pune la indoiala daca esti un adevarat credincios ...dar faptul daca credinta sau evolutia este adevarata trebuie sa o lasi ptr mai tarziu...de ce? ...ptr ca acum esti la varsta cand Mama Natura ti-a dat caacitatea sa asimilezi usor informatii ...deci asculta natura si nu i te impotrivi ca vei plati scump ptr asta mai tyarziu ... perioada de sinteza si analiza vine mai tarziu si anume atunci cand nu mai esti capacitat de natura sa asimilezi atat de usor cunostinte ca acum ... deci las-o ptr momentul potrivit ...ca stie Mama Natura de ce a lasat asa lucrurile ...tu doar acum doar asimileaza informatii ...fi deschis catre cunoastere ...si nu te pripi sa te inregimentezi la ceva ce inca nu cunosti ...dar daca ai dobandit cunostinte intr-un domeniu al realitatii poti crede in acele cunosstinte ...chiar daca ele se refera la astrofizica ...dar fereste-te sa iti asumi doar ceea ce CREZI dar nu Sti!
Asculta de mine ca sunt un vulpoi ceva mai batran ca tine!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Astazi la 3:46 am

Sus In jos

Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 6Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Cultura, Loisir, Bla Bla :: Cafeneaua "La Sfanta Treime" :: Cafeneaua "La Sfanta Treime"-
Mergi direct la: