Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Teo
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 31/08/2009

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 9:37 am

Eu nu sunt de acord cu preoții sunt impotriva prostiilor pe care le fac ei pt bani.
Și pun pariu ca mulți preoți o să ajungă in iad.
Sus In jos
http://www.youtube.com/user/underground94teo
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 9:48 am

corneliugi a scris:
Citat :
Cunosti un rahat
Nu,asta i ce cunosti tu despre toate astea.
Pai nimeni nu le poate cunoaste pe toate ... fiecare stie numai o mica portiune din CUNOASTERE ...adica un rahat ...dar 5 miliarde de mici rahaturi = Cunoastere Divina adica STINTA ...intelegi ?
Acum ca ai inteles asta ...te rog intelege si faptul ca CREDINTA nu se bazeaza pe CUNOASTERE ...ci tot pe CREDINTA ...sau nu vrei sa ma convingi ca vechii evrei care bagau cate un text in Tanach au fost fizicieni specializati in astrofizica sau alte domenii ale stintei?
Citat :

Citat :
Uiti faptul cel mai esential ...si anume ca acei oameni inteligenti au fost FORTATI de mici sa fie religiosi ...si ca pana acum cca 150 de ani cine gandea liber si nu religios era ...EXECUTAT ! ...sau nici atat nu sti?
DE INTELIGENTI CE ERAU,AU FOST OBLIGATI SA SE UIMEASCA DE MARETIA LUI DUMNEZEU,foarte logic ce spui tu acolo,"mon cher"

Eu cred ca au fost trimisi (cu un topor in cap) direct in ceruri ca sa se convinga personal de Maretia Sa ...si cred ca au ramas acolo langa El tocmai din cauza "marii fericiri" datorita faptului ca sunt primiti langa EL!

Apropo ...cand incepeti si voi fundamentalistii crestini (caci asa sunt numiti pocaitii) sa continuati opera stramosilor vostri si sa umblati si voi cu topoarele pe strada sa le dati in cap necredinciosilor ca sa ii trimiteti in ceruri?

Sau nu o faceti din cauza ca nu vreti sa murdaritisi imbacsiti cerul cu sufletele unor necredinciosi si considerati ca e mai bine sa ii lasati aici pe "pamantu asta murdar" si voi cei care urmati calea lui Isus ii ascultati chemarea si va luati crucile si va rugati sa fiti batuti in cuie pe ele ...conform citatului biblic ....sa vedem daca sti care?
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 9:58 am

Ioan 3:16 - Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui
Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viața
veșnică.

Ar trimite Dumnezeu pe "fiul răzvrătit" să facă o cale pentru ca noi să ajungem in cer?

Matei 3:17 - Și din ceruri s-a auzit un glas, care zicea: "Acesta este Fiul Meu preaiubit, în care Îmi găsesc plăcerea."

Ar spune Domnul despre "fiul răzvratit" că acesta este fiul meu "In care Imi găsesc plăcerea"?
Tu, ca tată, ti-ai găsi plăcerea in un fiu răzvrătit?

Luca 4:
1 Isus, plin de Duhul Sfînt, S'a întors dela Iordan, și a fost dus de Duhul în pustie,
2 unde a fost ispitit de diavolul timp de patruzeci de zile.

Pai, cum? Diavolul îl ispitește pe Isus? Parcă Diavolul era Isus...

Luca 10:18 Isus le-a zis: "Am văzut pe Satana căzând ca un fulger din cer."

Isus vorbește despre Satan la pers a III-a? EU (Isus) l-am văzut pe EL (Satana)

Acum te rog termină cu ereziile astea.

Din câte văd eu, tu ești ateu. Tu nu trebuie sa mă înveți pe mine din Biblie, dacă vrei să ma înveți ceva învață-mă ce crezi tu. Parcă tu erai ala care gândește liber si e inteligent. Hai, convinge-mă că eu greșesc, Convinge-mă ca Dumnezeu nu exista, Convinge-mă că noi am evoluat.

Ultima editare efectuata de catre Teo in Mier Sept 02, 2009 10:00 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 9:59 am

Teo a scris:
Eu nu sunt de acord cu preoții sunt impotriva prostiilor pe care le fac ei pt bani.
Și pun pariu ca mulți preoți o să ajungă in iad.
Asa este ... preotii si cei"inavati in scripturi" adica astia care iau zeciuiala ...mai exact clasa numita cler ...nu este decat o adunare de sarlatani care nu urmeaza invataturile lui isus ci pe cele ale Bisericii ...caci iata care e "politica" lui Isus via a vis de zeciuiala:

1 Tesaloniceni 2.9.
Vă aduceți aminte, fraților, de osteneala și de truda noastră; lucrând zi și noapte, ca să nu fim povară nici unuia din voi, așa v-am propovăduit Evanghelia lui Dumnezeu

dar farisei care se strang in cladirile de piatra numite biserici uitand ca templul lui Dumnezeu este "corpul omului" si se prefac ca-L asculta pe Isus si fiind interesati doar de bani strang mereu si cu nerusinare la "ochii ai dracului" si uita intentionat invataturile lui Isus si viata adevaratilor crestini ptr ca nu le convine!
Cum traiau adevaratii crestini????

Ia sa vedem daca stiti !

Fac pariu ca nu stiti si de aceia va soptesc eu raspunsul:

Faptele Apost. 2.44
44. Iar toți cei ce credeau erau laolaltă și aveau toate de obște.

In comunitatea lui Isus toti religiosii traiau ca la colhoz:
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 10:09 am

Teo a scris:
Ioan 3:16 - Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui
Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viața
veșnică.

Ti am mai spus ca nu are sa te iei dupa NT ca acolo totul e minciuna ...cu atat mai mult cu cat ai vazut in Apoc 12.12 ca Dumnezeu la aruncat pe Isus pe pamant nu din prea multa dragoste ptr oameni ...ci ca sa scape de diavolul din cer care facea balamuc p[e acolo!

Faptul ca se afirma ca Isus si-a dat viata ptr spalarea pacatelor oamenilor este o minciuna sfruntata caci Dumnezeu a lasat Lege ca pacatele oamenilor sa fie spalate prin sacrificii rituale
vezi ... Numeri 28-29 1 sau Levitic 16.15. dar si altele.

ia vezi versetul asta :

Evrei 9.13. Căci dacă sângele țapilor și al taurilor și cenușa junincii, stropind pe cei spurcați, îi sfințește spre curățirea trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,

sau cu alte cuvinte ...poporul lui Israel nu ducea lipsa de "detergent ptr spalarea pacatelor" dar prin crestinism s-a hotarat sa se salveze animalele de la sacrificii caci si-a dat viata Isus in locul lor ...deci Isus nu pe oameni i-a salvat ...ci vitele ...si astfel vedem ca religia crestina care a gasit sacrificiul uman ca metoda de salvare a animalelor care erau jertfite ptr pacatele noastre ...este o religie muuuult mai draconica decat religia mozaica care sacrifica vite si nu oameni!
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 10:14 am

As putea să continui asta până anul viitor, dar la capitolul Biblie esti slab.

Convinge-mă că ceea ce crezi tu este adevărat.
Hai să spunem că eu sunt fratele tău mai mic, si tu vrei să mă convingi pe mine ca Dumnezeu nu există si ca evoluția este adevărată.
Dăi bice.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 10:15 am

Teo a scris:
De acord.
Hitler a fost motivat de evoluție. Razz
Fals!
Hitler a fost legitimat de teroriile despre superioritatea raselor ...si prostiile acestea nu au nimic comun cu evolutia! ..motivatia era alta ... transferul puterii economice de la evrei la germani!

Dar nu uita ca Hitler se credea Mantuitorul ...venit sa aduca pe pamant Imparatia de 1000 de ani ...numita a 3-lea Reich!

Daca nu crezi asta...informeaza-te si vezi in primul rand ca insusi denumirea de Reich inseamna Imparatie!

Asta ca sa ai o imagine mai clara despre modelul religios al lui Constantin pe care voi il urmati ...asta desi Stalin a inteles mai bine cum traiau adevaratii crestini ...adica in colhoz ...motiv ptr care primeste de la mine Trofeu onorific de cel mai mare Crestin!

Faptul ca a omorat preoti ai altor religii ... nu conteaza ca el era Singurul Dumnezeu ...si in definitiv si crestinismul s-a inpus de catre Constantin tot prin suprimarea fizica a tuturor care nu acceptau moua religie ...adica exact ceea ce a facut si Stalin!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mier Sept 02, 2009 10:35 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 10:18 am

Hitler a fost motivat de evoluție, El a omorât Evrei pt că el a crezut că ei sunt cei mai puțin evoluați. El a crezut că face un bine omenirii omorând pe cei mai slabi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 10:24 am

Teo a scris:

Convinge-mă că ceea ce crezi tu este adevărat.
Hai să spunem că eu sunt fratele tău mai mic, si tu vrei să mă convingi pe mine ca Dumnezeu nu există si ca evoluția este adevărată.
Dăi bice.
Dragu meu Teo ...la cei 15 ani reali pe care se pare ca totusi ii ai trebuie sa intelegi ca eu am citat din Biblie ...si ca acestea nu se pot pune la indoiala daca esti un adevarat credincios ...dar faptul daca credinta sau evolutia este adevarata trebuie sa o lasi ptr mai tarziu...de ce? ...ptr ca acum esti la varsta cand Mama Natura ti-a dat caacitatea sa asimilezi usor informatii ...deci asculta natura si nu i te impotrivi ca vei plati scump ptr asta mai tyarziu ... perioada de sinteza si analiza vine mai tarziu si anume atunci cand nu mai esti capacitat de natura sa asimilezi atat de usor cunostinte ca acum ... deci las-o ptr momentul potrivit ...ca stie Mama Natura de ce a lasat asa lucrurile ...tu doar acum doar asimileaza informatii ...fi deschis catre cunoastere ...si nu te pripi sa te inregimentezi la ceva ce inca nu cunosti ...dar daca ai dobandit cunostinte intr-un domeniu al realitatii poti crede in acele cunosstinte ...chiar daca ele se refera la astrofizica ...dar fereste-te sa iti asumi doar ceea ce CREZI dar nu Sti!
Asculta de mine ca sunt un vulpoi ceva mai batran ca tine!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 10:33 am

Teo a scris:
Hitler a fost motivat de evoluție, El a omorât Evrei pt că el a crezut că ei sunt cei mai puțin evoluați. El a crezut că face un bine omenirii omorând pe cei mai slabi.
Vezi daca te iei dupa altii!

de unde sti tu ca el nu este mantuitorul cel venit pe pamant sa aduca Reich-ul de 1000 de ani?
Crezi ca Dumnezeu ii dadea atata putere unui biet caporal zugrav incult si impotent doar asa de florile marului?

Nu draga ...el a fost trimis pe pamant cu o MISIUNE ...exact ca Christos(nu uita = Lucifer) .... iar faptul ca el a macelarit evreii ...tocmai pe evrei ...este razbunarea sa ptr ce a patit el reinviatul si retrimisul pe pamant de la acestia ... adica RAZBUNARE!

Iar daca vrei sa lasam fabulatiile mitologice bazate pe credinte si sa vorbim despre adevarul real ...atunci iarasi gresesti ...Isus i-a exterminat pe evrei ptr faptul ca ei detineau puterea economica a Germaniei ...si asta il lovea direct in INTERESE ...caci Interesul este cel mai puternic rege pe pamant ...!
Ce spui tu face parte doar din perdeau fumigena a sentimentalismului populist prin care dorea sa acopere in ochii prostimii Marele Jaf pe care il facea ...deposedarea si eliminarea definitiva a iudeilor astfel incat sa nu mai devina vreodata puterea si elita Germaniei !
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 10:34 am

Citat :
si voi cei care urmati calea lui Isus ii ascultati chemarea si va luati crucile si va rugati sa fiti batuti in cuie pe ele ...conform citatului biblic ....sa vedem daca sti care?
Biblia nu spune asa ceva...ce pretinzi tu mai sus,ca ar spune.Sa nu cunosti si sa admiti asta este un lucru nobil dar sa nu cunosti si sa pretinzi ca de fapt cunosti este...dar hai sa nu spun ce este,ci doar atat :nu ti aduce cinste.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 10:39 am

corneliugi a scris:
Citat :
si voi cei care urmati calea lui Isus ii ascultati chemarea si va luati crucile si va rugati sa fiti batuti in cuie pe ele ...conform citatului biblic ....sa vedem daca sti care?
Biblia nu spune asa ceva...ce pretinzi tu mai sus,ca ar spune.Sa nu cunosti si sa admiti asta este un lucru nobil dar sa nu cunosti si sa pretinzi ca de fapt cunosti este...dar hai sa nu spun ce este,ci doar atat :nu ti aduce cinste.
Zau?

Si voi ma criticati pe mine ca nu cunosc Biblia? ...ce tupeu!

Ia vezi aici:
"Dacă voiește cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea, și să Mă urmeze." Ev.Matei 16:24
.

si daca nu ti se pare destul de clar mesajul ...coroboreaza-l cu asta:

3. Nu știți că toți câți am fost botezați în Isus Hristos, am fost botezați în moartea Lui?

...asa ca sa ne spuneti si noua cand vreti sa-i urmati calea ...ca sa venim macar sa va fotografiem cand sunteti pe cruce!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 10:46 am

Citat :
NUL este mai potrivit,nu slab (no broken heart,sorry)
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 10:53 am

Citat :
Daca nu crezi asta...informeaza-te si vezi in primul rand ca insusi denumirea de Reich inseamna Imparatie!
el era un EVOLUTIONIST impaca te cu ideea
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

Varsta : 23
Localizare : Romania
Puncte : 117

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 10:55 am

corneliugi a scris:
Citat :
el era un EVOLUTIONIST impaca te cu ideea

Corect, Si nu unul normal, si unul motivat foarte tare de evoluție.

Soimos, ar trebui să citest Main Campf sau cum se scrie.

Soimos, Tu imi spui mie să ma uit la natură? Uite'te tu la natură si minunează'te de creația lui Dumnezeu.

Nu vrei să vorbim despre evoluție, si despre existenta lui Dumnezeu? De ce? Nu esti pregătit să îți aperi punctul de vedere?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 10:57 am

Citat :
Zau?

Si voi ma criticati pe mine ca nu cunosc Biblia? ...ce tupeu!

Ia vezi aici:
"Dacă voiește cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea, și să Mă urmeze." Ev.Matei 16:24
.

si daca nu ti se pare destul de clar mesajul ...coroboreaza-l cu asta:

3. Nu știți că toți câți am fost botezați în Isus Hristos, am fost botezați în moartea Lui?

...asa ca sa ne spuneti si noua cand vreti sa-i urmati calea ...ca sa venim macar sa va fotografiem cand sunteti pe cruce!
Laughing HA HA HA,si...asta inseamna pentru tine sa te bati in cuie HA HA .Cand intalnesti un crestin(copil) de 6-7 ani sa l intrebi ce spune acolo si o sa te lamureasca.

Ultima editare efectuata de catre corneliugi in Mier Sept 02, 2009 10:58 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 10:58 am

S cum se face ca la toate prostiile debitate de voi eu va dau raspuns cu citate biblice ...iar voi ...in cazul in speta tu ...habar nu ai de niste versete ... pe care eu ti le tiflesc peste nas ...faptul ca tu nu le sti si eu le stiu ...este tot o problema de Null?

Nu vezi ca va arat clar ca toata Biblia voastra este zero fiind doar o scriptura furata de la o alta religie ... apoi scoasa din contextul ei natural ca sa fie altoita cu "evangheliile mincinoase ale biserici" ...plasata intr-un nou context ...si gata smecheria!

Hai nu vezi ca deja macane ...si nici macar pe copii de 15 ani nu ii mai p[uteti prosti cu ea! ...ca si aia sunt mai isteti ca voi si pot singuri mirosi MINCIUNA crestina!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 11:26 am

corneliugi a scris:
Citat :

Ia vezi aici:

[color=darkred]3. Nu știți că toți câți am fost botezați în Isus Hristos, am fost botezați în moartea Lui?

Laughing HA HA HA,si...asta inseamna pentru tine sa te bati in cuie HA HA .Cand intalnesti un crestin(copil) de 6-7 ani sa l intrebi ce spune acolo si o sa te lamureasca.
Razi ca floarea soarelui !
de ce nu explici tu ...si pomenesti de un copil de 7 ani ...ptr ca tu nu poti nici cat poate acela? ..sau nu sti cum a murit saracu nefericit?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 11:29 am

Citat :
S cum se face ca la toate prostiile debitate de voi eu va dau raspuns cu citate biblice ...iar voi ...in cazul in speta tu ...habar nu ai de niste versete ... pe care eu ti le tiflesc peste nas ...faptul ca tu nu le sti si eu le stiu ...este tot o problema de Null?
Tocmai citatele pe care le folosesti arata ca nu stii scriptura si te fac sa arati ridicol,pentru ca pretinzi ca stii ce i cu tine,cand tu de fapt nu stii.Sa tii o spada in mana,asta nu face din tine un spadasin.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 12:32 pm

Citat :
de ce nu explici tu ...si pomenesti de un copil de 7 ani ...ptr ca tu nu poti nici cat poate acela?
MATEI 16:24. Atunci Isus a zis ucenicilor Sai: "Daca voieste cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea, si sa Ma urmeze.
N am dat explicatia pentru ca am mai facut o odata;deci din capul locului sa stii ca nu este vorba de a te crucifica,literar vorbind,pentru ca(la mintea cocosului)indemnul mai departe este sa L urmezi pe ISUS,cred ca nu i nevoie de mai multa explicatie aici...deduci tu.A lua crucea inseamna a hotari sa mergi mai departe constient fiind de greutatile,necazurile,ce le vei intalni...simplu,nu i asa? Exemplu in acest sens ne sta chiar Mantuitorul:EVREI 12:2
Sa ne uitam tinta la Capetenia si Desavarsirea credintei noastre, adica la Isus, care, pentru bucuria care-i era pusa inainte, a suferit crucea, a dispretuit rusinea, si sade la dreapta scaunului de domnie al lui Dumnezeu.

A lua crucea nu = cu a avea niste greutati in viata pe care nu le poti schimba,ex.un handicap,o nevasta cicalitoare samd.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 1:49 pm

corneliugi a scris:
]
A lua crucea nu = cu a avea niste greutati in viata pe care nu le poti schimba,ex.un handicap,o nevasta cicalitoare samd.

Ce sa zic ....iar m-ai dat gata cu interpretarea ta!

Pe drumul c u greutati merge fiecare dintre noi fara sa fie nevoie sa urmeze calea lui Isus.

A lua crucea si a-l urma este sa iti asumi constient calea propriului sacrificiu ptr binele semenilor tai ...ca asta a fost si Calea lui Isus ...sau nu ai retinut ideea ca Isus s-a sacrificat pentru semenii sai?

Vezi cat de departe sunteti voi religiosii chiar fata de intelegerea corecta a mesajului religios?

Cumplit! ...ca sa nu zic tragedie!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 3:05 pm

Citat :
Ce sa zic ....iar m-ai dat gata cu interpretarea ta!

Pe drumul c u greutati merge fiecare dintre noi fara sa fie nevoie sa urmeze calea lui Isus.

Nu ai inteles,insa nu i nimic,o sa incerc sa te ajut;deci era vorba de greutatile care le intalnesti urmandu L pe Domnul:
MATEI 16:24. Atunci Isus a zis ucenicilor Sai: "Daca voieste cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea, si sa Ma urmeze.
Asta este ceva diferit de greutatile vietii de zi cu zi,de care toti incercam sa scapam...comprendes?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 3:16 pm

Citat :
A lua crucea si a-l urma este sa iti asumi constient calea propriului sacrificiu ptr binele semenilor tai ...ca asta a fost si Calea lui Isus ...sau nu ai retinut ideea ca Isus s-a sacrificat pentru semenii sai?
PARCA SPUNEAI CA TRE SA TE BATI IN CUIE?!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Varsta : 24
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 3:29 pm

Asta este ceva diferit de greutatile vietii de zi cu zi,de care toti incercam sa scapam...comprendes?

pai si ce mai astepti cornel , ia-ti crucea si urmeazal , ca tot este dumnezeul tau ! .. dumnezeul inexistent religiei crestine .. dar esti atat de orb incat nu vezi esentialurile ..

isus a vrut sa fie crucificat ca sa devina regele iudeilor , ( nu regele crestinilor ) pentru ca isus nu stie nimic de religia voastra corupta..
la moartea unui crestina se scrie pe cruce INRI .. uite cum va scapa esentialul de zii cu zii , cum sa scrie INRI ! cand voi sunteti crestini ?! .. atat de orbi sunteti .. si Inri inseamna , IISUS NAZARITEANUL REGELE IUDEILOR ! voi scrieti pe cruci niste porcarii care nu are nici o treaba cu crestinismul ..
iati crucea in spate si urmeazal , sacrificate pentru semenii tai .. luativa crucile in spate si sacrificativa pentru semenii vostrii , asa mai scapa planeta de niste oameni care nu stiu sa isi foloseasca mintea si ii lasa pe altii sa le-o foloseasca
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 8:52 pm

Mai Soimos,
Pe deasupra ca tu nu sti ce scrie in Biblie (sau ști dar nu vrei să accepți), tu tot te folosesti de ea deși nu o crezi... Pai ce e asta? Te folosesti de ceva ce nu crezi ca să dovedești ceva ce crezi? Ești culmea...

Ti'am spus, Hai să vorbim despre ceva unde ar trebui să te pricepi (Evoluție, Existența lui Dumnezeu, etc)

Vrei?
Hai, Alege.
1. Evoluție.
- Ce dovezi imi dai tu ca să mă convingi pe mine că evoluția e adevărată?

2. Existența lui Dumnezeu
- Ce dovezi imi dai tu că nu există Dumnezeu?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 10:46 pm

Teo a scris:
Mai Soimos,
Pe deasupra ca tu nu sti ce scrie in Biblie (sau ști dar nu vrei să accepți), tu tot te folosesti de ea deși nu o crezi... Pai ce e asta? Te folosesti de ceva ce nu crezi ca să dovedești ceva ce crezi? Ești culmea...

Ti'am spus, Hai să vorbim despre ceva unde ar trebui să te pricepi (Evoluție, Existența lui Dumnezeu, etc)

Dragu meu ...daca voi discutati de Biblie si eu de stinta ... cum vrei sa ne intelegem?

De ex cum crezi tu ca se poate dovedi existenta lui Dumnezeu "scuipand flegme biblice" in cazanul in care fierbe ciorba stintei?

Dovada existentei lui Dumnezeu trebuie sa se faca prin probe stintifice directe si la obiect ...ceea ce deocamdata nu exista ... si nu prin demontarea altor idei!

Intelegi acest principiu de a discuta?...de la aceasta trebuie sa plece orice discutie despre Dumnezeu ...de la realitate si nu de la cai verzi pe pereti care zboara in ceruri!

Cand si religia va deveni o stinta ca biologia ...adica cu sute de mii de argumete ce se pot dovedi si repeta ...atunci o sa discutam in termeni stintifici ... dar pana atunci sa ne aducem aminte ca vorbim despre credinta ...si ca credinta nu este stinta ... ci tot credinta si pe credinta este bazata religia si nu pe stinta ...cu atat mai muilt cu cat pe acest forum vorbim despre religie ...unii pro si altii contra ...iar desfintarea teoriilor stintei nu se poate face decat cu alte argumente si dovezi stintifice si nu pe baza de credinte prezentate in mod aberat ca "stiinta" ...adica materialul cu care lucrati voi.

Vezi ...pe acelasi model eu va "desfintez" voua credinta cu argumente din scriptura .. chiar daca nu dau doi bani pe ea ... asa cum nu poti pretui o carte bazata pe furt intelectual (cezi furtul acestor texte din Tanachul religiei mozaice) ...scoaterea acestora din contextul lor natural ...imperecherea lor cu niste minciuni scrise de oamenii bisericii ...si plasarea acestora de catre un imparat criminal intr-un nou context mincinos ca sa slujeasca ca "legitimare divina" pentru a manipula beli spiona si amagii oamenii de buna credinta si ca pe baza lor sa fie ucise persoanele care stau in calea acestei biserici diabolice care are ca "dumnezeu" pe Christos ...adica pe cel care se autointituleaza Lucifer si se lauda ca e stapanul iadului!!!!...si care are pe cuget milioane si milioane de crime bicisnice!

Cum iti poti inchipui ca ma pot increde intr-o asemenea blestematie diabolica?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Mier Sept 02, 2009 11:06 pm

Teo a scris:

- Ce dovezi imi dai tu ca să mă convingi pe mine că evoluția e adevărată?
Nu trebuie sa ti le dau eu ..ti le da stiinta ...iar daca in realitate sunt o mie de probe pro ..si cateva zeci contra ..vom incepe schimbul de idei doar cand si voi credinciosii aveti aceiasi baza de probe reale ...adica cateva mii pro si cateva zeci contra si zau ca atunci discutia va fi interesanta ...dar cum pe terenul vostru nu e nimic de vazut ... ce sa cautati pe terenul meu ? .. doar asa ca sa scuipati pe el?
Intelegi de ce nu e corecta propunerea ta ?

Citat :

2. Existența lui Dumnezeu
- Ce dovezi imi dai tu că nu există Dumnezeu?
Exact aceleasi ca cele prin care tu imi dovedesti bunicul meu si a pus si el cortul in cerul cu mii de Dumnezei, intre care bunicul meu e la loc de cinste ptr ca era si el unadevarat Dumnezeu ptr familia lui si cica el bunicu este si azi acolo in ceruri stapan peste un diavol ... asta zice Bunicu Meu al carui suflet e in cer... si care mi s-a arat in vis si mi-a povestit ca sub fundul sau exista un cineva supus la cazne vesnice ...adica unu care cica si-a insarcinat propria mama ...ca sa se nasca el insusi din aceasta sarcina!
Ce zici ...nu e diabolic ? Ce poate fi mai dracovesc decat asta?
Zau ca ma mir ca la atatea argumente poti sa fi atat de imbrobodit incat sa nu intelegi ce e realitatea si normalitatea!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Sept 03, 2009 6:53 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Joi Sept 03, 2009 8:24 am

Poftim?
Tu ai "desființat" credința noastră? Hai ma, lasă-mă.

Mii de dovezi pt evoluție? De câteva luni eu fac dezbateri aproape in fiecare zi cu o grămadă de oameni si să fie sincer cu tine, nu am văzut nici măcar o singură dovadă pentru evolutie.
Tu spui că evoluția e știință. Dovedeste'mi.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Joi Sept 03, 2009 8:53 am

Citat :
Tu spui că evoluția e știință. Dovedeste'mi
Hopa,cica are 15 ani ...o boy,o boy,pun pariu ca deja ti ai inghitit limba,hotarat pustiul.Abia asteap sa vad cat de "vasta ti" este stiinta,deci...dovada mosu', ca doar tu nu crezi "a proasta".Eu am sa stau pe margine si o sa iau notite,de la tine bine'nteles,sper ca o sa am ce,nu ma dezamagi.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Joi Sept 03, 2009 9:03 am

Citat :
Poftim?
Tu ai "desființat" credința noastră? Hai ma, lasă-mă.

Mii de dovezi pt evoluție? De câteva luni eu fac dezbateri aproape in fiecare zi cu o grămadă de oameni si să fie sincer cu tine, nu am văzut nici măcar o singură dovadă pentru evolutie.
Tu spui că evoluția e știință. Dovedeste'mi.
Ai ocazia,tu"mantuitorul de religie"sa ei un pusti de 15 ani si prin dovezi stiintifice sa l convertesti.Abia astept sa ti vad argumentele de acum inainte ca pan' acum nu mi ai dat ocazia,ca eu cred ca tot ce ai tu ca argument este 0,despre mine ai spus ca nu ai cu cine si ca sunt indoctrinat(o fi),acum ai din nou ocazia arata ti maiestria...are doar 15.
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Joi Sept 03, 2009 9:18 am

It will be interesting. Wink
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Joi Sept 03, 2009 9:30 am

Citat :
Nu trebuie sa ti le dau eu ..ti le da stiinta ...iar daca in realitate sunt o mie de probe pro
cine incearca acolo sa spele putina???
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Joi Sept 03, 2009 9:33 am

Teo a scris:
It will be interesting.Wink
hope so Wink
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   Joi Sept 03, 2009 6:57 pm

corneliugi a scris:
Teo a scris:
It will be interesting.Wink
hope so Wink

Se pare ca nimeni nu vrea să imi dea dovezi pt evoluție...

Pai mai oameni buni... Cât de greu ar trebui să fie pt voi să câstigați o dezbatere impotriva mea dacă evoluția este un fact si este suportată de milioane de dovezi?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?   

Sus In jos

Quiz...intrebasi si raspunsuri privind cultura generala?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Cultura, Loisir, Bla Bla :: Cafeneaua "La Sfanta Treime" :: Cafeneaua "La Sfanta Treime"-
Mergi direct la: