Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Biserica lui Isus

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 254
Data de inscriere : 23/04/2010

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Lun Apr 26, 2010 7:01 am

deja paganismul incepe sa semene cu o miscare ecologista.????? SUnt de aceeasi parere cu Soimos, ar trebui sa conduceti europa. Si asta fara gluma.Dar tare ma tem ca avetyi si voi ritualuri, ofrande etc.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Lun Apr 26, 2010 10:03 am

Alin Soimosi a scris:
Il inteleg pe Apopii, ca intr-adevar are si el o bila neagra asupra crestinilor,pt ca au eliminat cultul pagan, dar a fii de acord cu distrugerea mamei gaia nu stiu cum.Ateii cu descoperirile stiintei nu fac aaltceva decat rau terrei.Uita-te la poluare si la restul lucrurilor facute in numele stiintei Apopii??Uita-te la Bomba atomica care a fost facuta de atei,evrei evrei dar atei.Si retine ca sa nu avem discutii echivoce, nu Credinciosi ci evrei.

De acord cu tine! Acum vreo 10 ani in urma circula pe NET o fotografie cu cei ce au inventat bomba atomica si au pozat in grup dupa testul nuclear de la Los Alamos, toti evrei... nu stiu cat erau sau nu de credinciosi! Cert este ca daca erau pagani, mai bine isi puneau streangul de gat decat sa riste sa distruga planeta.

Trinity was the first test of an atomic weapon. It was conducted by the United States on July 16, 1945,[4][5][6][7] at a location 35 miles (56 km) southeast of Socorro, New Mexico on the White Sands Proving Ground.[8][9] Trinity was a test of an implosion-design plutonium device. The weapon's codename was "The Gadget".[10] Using the same conceptual design, the Fat Man device was dropped on Nagasaki, Japan, on August 9. The Trinity detonation was equivalent to the explosion of around 20 kilotons of TNT. The date is usually considered the beginning of the Atomic Age.

Oare de ce ii spunea TRINITY?

Citat :
Iar Apopii. inteleg faza cu respectul? voi paganii nu aveti sarbatori, si daca aveti ce faceti atunci??Nu aveti nici un ritual, nu aduceti ofrande,jerfe,nimic, nici o rugaciune de multumire, de cerere de ajutor nimic??,plantati pomi si faceti curat prin padurile pe unde au trecut manelistii??

Avem 8 mari sarbatori in fiecare an. Ce am putea face altceva decat sa sarbatorim, fiecare cum se pricepe mai bine. Noi nu ne rugam la nimeni, nu cersim nimic! Nu facem sacrificii si nici acte de bravada ieftina! In plus, nu suntem ecologisti!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
totyo
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 256
Data de inscriere : 16/04/2010

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Lun Apr 26, 2010 6:10 pm

si ce sarbatoriti?
Sus In jos
aurel
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 36
Data de inscriere : 04/05/2008

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Lun Apr 26, 2010 6:17 pm

Evident ca ce sarbatoreste orice om ....adica Valentine's Day, 8 Martie, 1 Mai, Ziua Recoltei si bineinteles Anul Nou !
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Lun Apr 26, 2010 7:19 pm

no bine mei Soimos!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Lun Apr 26, 2010 7:27 pm

totyo a scris:
no bine mei Soimos!
No daca ii ase ...apai binie dara ... tu mai Apopii!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Lun Apr 26, 2010 7:28 pm

totyo a scris:
si ce sarbatoriti?
Spioneaza si tu un site pagan si ai sa afli Smile 
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Lun Apr 26, 2010 9:31 pm

da-mi un linck
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Mar Apr 27, 2010 9:24 am

Soimos a scris:
Apopii a scris:

De multe ori ma intreb, cum as putea sa le explic crestinilor ca Geea nu este o divinitate, ca este, pur si simplu, planeta pe care locuim. Daca spun ca Geea este vie, automat mintea lor se gandeste la ceva supra-natural, in loc sa se uite in jurul lor si sa vada ca Natura este vie, culmea ar fi sa-i aud spunand ca Natura e moarta (nu m-ar mira deloc!). Geea este vie si prin miscarile sale geologice si prin inca multe alte aspecte... cei ce au capacitatea sa priveasca lucrurile in ansamblu, observa usor acest lucru! A respecta planeta pe care locuiesti, este echivalent cu a-ti respecta casa in care stai. A respecta nu inseamna a te inchina si nici a crede! Paganii nu se inchina la nimeni, pentru noi inchinarea inseamna umilinta si lipsa de demnitate!
Sincer iti spun ca nu m-a interesat problema paganismului, probabil datorita denumirii de pagan care a fost uzitata in sens negativ de crestini ...din mod vadit pe degeaba. Raman totusi surprins cat de corect sunt abordate problemele si nu inteleg de ce cu o astfel de abordare nu a devenit "religia" oficiala a UE.
Pentru ca zau ca merita !

Iată ce a scris Mircea Eliade în Istoria credințelor și ideilor religioase, vol. II, cap. XXX, paragraful 239:

…Oricum ar sta lucrurile, convertirea lui Constantin a asigurat creștinarea oficială a Imperiului. Primele simboluri creștine au început să apară pe monede din anul 315, iar ultimele imagini păgâne dispar în 323. Biserica primește un statut juridic privilegiat, adică statul recunoaște validitatea sentințelor tribunalului episcopal, chiar în materie civilă. Creștinii acced la cele mai înalte demnități și măsurile de restricție împotriva păgânilor se înmulțesc. Sub Theodosie cel Mare (379-395), creștinismul devine religie de stat și păgânismul este interzis definitiv... (hmmm... ramane de vazut...).

După cum remarcă Peter Brown, călugării își aleseseră de bunăvoie “anticultura”, pustiul și peșterile…

Către finele sec. al IV-lea, se asistă, din Mesopotamia până în Africa de Nord, la un val de violențe săvârșite de călugări: în 388 ei incendiază o sinagogă din Callinicum, lângă Eufrat, și terorizează satele siriene în care se găseau temple păgâne; în 391, patriarhul din Alexandria, Theofil, îi cheamă pe călugări să “curețe” Serapeumul, citadela marelui templu al lui Serapis. În aceea epocă ei pătrund cu forța în casele păgânilor ca să caute idoli. În 415, un grup de călugări fanatici comit una din cele mai odioase crime din istorie: ei o lișează pe Hypathia, nobila femeie-filosof din Alexandria, pe care discipolul ei, episcopul Synesios, o evoca astfel: “mamă, soră, profesoară și binefăcătoare”.
În Orient, episcopii îi ocrotesc pe călugări ca să-și întărească propria situație: împreună, episcopi și călugări, se pun în fruntea poporului și îi dictează acestuia opiniile…
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Mar Apr 27, 2010 9:32 am

Mai ca-mi vine sa cred ca atat Mircea Eliade cat si Peter Brown s-au inspirat din forumul nostru caci invers zau ca nu s-a intamplat.
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

Localizare : geea
Puncte : 317

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Mar Apr 27, 2010 9:40 am

... mai sa fie!

cam de multisor existi pe net... 24 de ani!!!!!!!!!
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Localizare : Romania
Puncte : 273

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Joi Apr 29, 2010 8:13 am

Salutam
ceva ceva miscare exista, vad totusi.Apopii nu contesta nimeni faptul ca crestinismul nu a adus deservicii,Ideea e ca toata lumea blameaza Biserica crestina,da voi paganii aveti si de ce la un moment dat,pentru ca multe din crimele petrecute in umbra crucii au fost degeaba.
dar hai sa luam ateismul foarte agreat de Soimos. A facut la fel. sa ne aducem aminte de Revolutia franceza,de Comunism, de Stalin de hitler. China orice concept nou va face victime.si va aduce innapoiere in procesul de evolutie.ce au facut franeczii bun in aceea vreme in afara ghilotinei. Sau comunistii cu cat au incetinit procesul evolutiv. Chiar daca la inceput tot acest ateism avea o fata extraordinar de umana. Astea nu le vede nimeni???E asa comod sa dam vina pe crestini???
libertatea exprimarii chiar si pe acest site ne este data de acest capitalism crestin,Soimos la ce varsta are ar fii trebuit sa isi aduca aminte de ce probleme erau pe vremea tovarasului, asta daca nu e cumva un nomenclaturist care a dus-o bine.
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Joi Apr 29, 2010 8:25 am

Soimos a scris:
Mai ca-mi vine sa cred ca atat Mircea Eliade cat si Peter Brown s-au inspirat din forumul nostru caci invers zau ca nu s-a intamplat.
Si Hitler si Stalin au venit in vizita pe site si s-au inspirat,Mai mult ca sa incurce Mersul Trenurilor, au hotarat sa standartizeze doua ecartamente ca sa nu se incurce, Nu au citit erata de la mersul trenurilor asta e drept
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Vin Apr 30, 2010 5:21 pm

Alin Soimosi a scris:
E asa comod sa dam vina pe crestini???

"Problema răului" e probabil cel mai vechi și mai puternic argument al ateismului contra religiei. Pe scurt, existența răului în lume e incompatibilă cu existența unui Dumnezeu binevoitor, și e mai rezonabil să concluzionezi că Dumnezeu nu există decât că există dar nu face nimic să oprească Răul. 

Această problemă a fost formulată prima dată de filosoful grec antic Epicur, de aceea mai este cunoscută și sub numele de Paradoxul lui Epicur:
"Vrea Dumnezeu să oprească răul, dar nu poate? Atunci nu este atotputernic. Poate Dumnezeu să oprească răul, dar nu vrea? Atunci el însuși este rău. Poate și vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce mai există rău în lume?"
Ateii nu au facut rau nimanui in mod organizat si in numele ateismului, precum au facut crestinii in numele religiei, iar acestia nu au comis doar cateva crime ci zeci de milioane! Cine i-a inspirat, daca nu crimele Zeului lor suprem!
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Vin Apr 30, 2010 9:39 pm

Bun Paradoxul lui Epicur Black Velvet.
Da ai dreptate probabil in numele si in umbra Crucii s-au facut asa cum zici tu atatea crime. raspunsul tau seamna, cu al lui Apopii si el sustine ca crimele facute de pagani sau neamuri necrestine erau din diverse motive.
da nu le explicati care sunt acele varii motive, Dorinta de putere , libertate egalitate fraternitate, Hitler Stalin etc toti au avut acest tip de crime. Si mai vb de ortganizat. Lagarele lui Stalin si a lui Hitler ce au fost??Siberia ce a fost,????
foarte usor de a arunca vina pe crestini.dar tot ei au tinut ccea ce exista acum unitatera Europei.
iar daca atei sunt destul de josnici sa caute:""""""""varii motive """"" ca sa isi explice faptele nu mai tre sa dam in crestini neaparat. FaPtul ca nu stiu ce lord trac nu avea un erudit sa ii consemneze faptele cu adevarat si """"CRIMELE"" nu cred ca crestinismul e de vina. Si ce ati mai vrea din salbatici crstinati atrebuit sa treaca o vreme pa cand ADN a fost scimbat fara interventie chirurgicala. ma uit la SOimos ca mare precursor si mare filozof, dar e din perioada """DECRETEILOR"""" deci sa nu imi spuna mie nimeni ca nu ar fi facut-o maica-sa.Si daca ce sa mai plang la faza aia elebra crescut intr-o famile decenta cu dragoste etc................. E buna de dat la Cronicutza............
iar daca nu avem screri din vremea cand a lui Apopii erau la putere e din cauza ca nu stiau sa scie iar restul s-a transmis din Gura in gura............... mari eruditi shi ei .
Si acum ce sa fac sa fac shi eu ca Soimos si sa zic pt binele natiuni si a poporului si a coddului penal tre sa ii trimitem pe restul in Siberia sau sau la Arbacht nacht frei, nu ?????Nu au tupeul sa recunoaca ca au omorat doar pt simplul fapt ca nu sunt de acord cu ei????
Ce sa raporteze paganii in scris cand ei dupa n+1 ani de stiinta pagana nu au fost in stare sa scrie si raportau destinul dupa cum se invarteau oaselE sau pietrele pe o piele de bou????
Crimele comise inainte de IC erau din varii motive restul au fost sub umbra crucii??? asa e ????
Varii motive .......... e o vb prin sud ..... Ma lesi................. MIE MI SE LASA CAND ARUNCATI TOT GUNOIUL VOSTRU IN CURTEA ALTUIA.
Am gasint si noi marele dusman si e foarte usor sa ne aruncam sin noi gunoil langa el si mai mult sa zicem ca nu e al nostru.
mai ganditi-va : China;Rusia .Germania Franta la vremea ei . toate au facut adevarate holocausturi.. Nu stim de ele dar ne amintim de 5000 de vrajitoare si 10000 de pagani si zicem ca adevaratul macel a fost de zeci de milioane. E penibil pt cel care scrie. Si daca mai zice de imparatul costantin cu Sutele lui de mii, sa numere cati crestini au fost prada la lei in circurile romane.ca Dumnezeul nostru e drept si ca ne razbuna , de asta va legati. sunteti deja condamnati.chiar daca inca nu stiti.
Deci daca e sa o luam concret nu am omorat ataita oameni cum ziceti voi si cu mult mai putin decat au facut-o celebrIi atei: hitler stalin, robespierre etc. si acestia au facuto in vreo trei sau patru sute de ani.nu in 2000.Asa ca cum ii place stimatului nostru interlocutor care da bir cu fugitii Soimos , se pare ca matematica lui nu e cea invEntata de adevaratii eruditi. E o matematica de chelner nemultumit.
Intamplator existati dor din cauza ca crestinii au facut fata unor adevarate provocari venite din neamurile pagane: turci,huni etc. daca nu era legatura crestina astazi eram sub gingis han, sau sub cine stie ce turc si nu stati ce gust are carnea de porc. dar sunt convins ca si atunci ati fii avut ceva de obiectat.
Asa ca mai lasati anarhismul de o parte uitati-va in oglinda si dati=va seama de ce penibili sunteti, mai ales cand se uita cineva din afara.
in ziua de astazi nu mai aveti nevoie de o explicatie ca sa aratati si sa fiti diferiti de restul.
Si nici nu e musai sa fiti crestini pt asta. Sunt travestiti, satanissti, atei hpomosexuali etc si pt asta l,umea merge care e problema ?? trebuie neaparat sa zigniti 60% din populatie ca sa rada toti de voi??? sau asa va aratati diferentele fata de restul """oilor" prin jigniri si astfel de lcururi chiar nu va simtiti bagati in sema de loc????Inseamna ca nu existati;;;;;;;;;;;;;....................................... deci daca nu existati , nu existati.. paote vine Soinos sa va explice fAza asta , cf cu cunpasterea?? Si iarasi iSUS e de vina si Dumnezue u un RAu mare ......................
1mai extraodinar va doresc,.VA recomand sa va bucurati cu intensitate de aceasta sarbatoare. {poate fii singura voastra sarbatoare. Exceptand haloweenul.DDAR NU AS VREA SA VA VAD ATUNCI.
sI VA ROG EU NU MAI CONFUNDATI aNARHISMUL CU aNTI CRESTINISMUL...
daca va duce mintea binenteles.
deci tavarasi anarhisti. Invatati,invatati si iarasi invatati!!!!!!!!!!!!! tot degeaba
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Vin Apr 30, 2010 9:57 pm

Ma gandesc la "Soinos" saracu cred ca a fost abuzat in perioada copilariei. Vi se pare normal ca un copil crescut asa cum ziea el in firumurile anterioare sa ascuna atata furie ,fara sa fi suferit vreu=n traumatism ????
pacat de el
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Vin Apr 30, 2010 10:05 pm

Acum o intrebare pt pagani,Apopii Consideri invatatura fiintelor ca Soimos buna??pt ca nu am vazut sa te opui?? Cunoatere adevar stiinta.............. furnale centrale atomo electrice poluare, regres nfata de .mama geea Se pare ca esti de acord cu el Nu?????. si atunci cum iti mai rspecti mama geea sau gaia. Nu o respecti de loc. ziceai ca iti plac oamrnii dintr-o bucata. Din pacate nu esti unul dintre ei. omori cu biuna stiinta ceea ce respecti. Asta daca nu esti si tu cumva Soimos sub acoperire. ce mare diferenta :lucifer sau satana???
Oricum emai usor sa coduci chiar si un scuyter decat sa respectii masma natura ???Dar la ce ca noi suntem pagani nu respectam pe nimeni nune rugam la nimei, asteptam intrebarea:::::::::da muieti-s
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Vin Apr 30, 2010 10:15 pm

Deci muietis posmagii???

Si a dezvolta un subiect detailat in care nu crezi.?????????Chiar crezi ca re rost stimate interlocutor???
si pt ce sa vedem ce cunostiinte ai tu????
incalci regula filozofilor. poate daca ai scrie o noua istorie a religiilor. dar pt asta tre sa te nasti mai tare ca eliade. esti// din ce ai scris tu pe acest site :""" Soinos" esti in urma rau de tot.personal cred ca parintii tai au fost abuzivi/////
si acum din dorinta de razbunare /////////////////rezulta restul/ Dumnezeu sa va ierte pe toti....
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: IAR DACA ADEVARATUL ATEISM AR FII PUTUT SA OPREASCA CRIME AR FI FACUT-O . iAR DACA PAGANISMUL E ADEVARAT AR FII FACUT-O EL DAR NU A REUSIT   Vin Apr 30, 2010 10:33 pm

Black velvet a scris:
Alin Soimosi a scris:
E asa comod sa dam vina pe crestini???

"Problema răului" e probabil cel mai vechi și mai puternic argument al ateismului contra religiei. Pe scurt, existența răului în lume e incompatibilă cu existența unui Dumnezeu binevoitor, și e mai rezonabil să concluzionezi că Dumnezeu nu există decât că există dar nu face nimic să oprească Răul.

Această problemă a fost formulată prima dată de filosoful grec antic Epicur, de aceea mai este cunoscută și sub numele de Paradoxul lui Epicur:
"Vrea Dumnezeu să oprească răul, dar nu poate? Atunci nu este atotputernic. Poate Dumnezeu să oprească răul, dar nu vrea? Atunci el însuși este rău. Poate și vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce mai există rău în lume?"
Ateii nu au facut rau nimanui in mod organizat si in numele ateismului, precum au facut crestinii in numele religiei, iar acestia nu au comis doar cateva crime ci zeci de milioane! Cine i-a inspirat, daca nu crimele Zeului lor suprem!

ePICUR VA DA REZOLVAREA SI VOUA ANTICRESTINILOR ,,,,,,
DECI DACA ATEISMUL AR FI AVUT VREO VALOARE AR FII FACUT-O, MAI MULT IN CAZUL PAGANILOR AR FI FACUT-O MAI PREGNANT . CUM NU S-A INTAMPLAT NIMIC IN ULTIMIII 200 DE ANI??????????DECAT CRESTIMISM....INSEMANA CA IN CE CRDEDETI VOI NU ARE VALOARE. ARENASTE CEVA FARA SENS DA VALOARE SI CRSTE VALOAREA BISERICII CRESTINE.. aUCH CE ATI MAI LUST-O.dAR DE DATA ASTA NU SUNT FRUSTRARI IN FAMILIE CI SUNT LIVE.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Sam Mai 01, 2010 3:53 am

Alin Soimosi a scris:
CUM NU S-A INTAMPLAT NIMIC IN ULTIMIII 200 DE ANI??????????DECAT CRESTIMISM....INSEMANA CA IN CE CRDEDETI VOI NU ARE VALOARE

Valoarea nu este data de cantitate ci de calitate! Daca in lume aurul ar fi tot atat de mult precum tinicheaua, n-ar mai avea nicio valoare! Singura valoare a turmei este aceea de a se lua dupa tapul care-o conduce, atat si nimic mai mult, ca este utila asta-i altceva, da lapte, lana si miei pentru sacrificiu ritual de Pasti Smile 

Daca tot vorbesti de ultimii 2000 de ani, unde-i Zeul vostru inexistent? Mie mi-ar fi rusine sa cred intr-un zeu inventat de niste crescatori de oi (de aceea v-a si pus numele de turma, sa fiti in decor) si pe care nu l-a vazut nimeni niciodata, nu s-a aratat nici macar poporului "ales"! Apropo, cum avea sa aleaga alt popor, din moment ce evreii l-au inventat. Chiar nu ti se pare de ras toata tarasenia asta? Voi chiar sunteti dusi cu pluta, din moment ce acuzati pana si stiinta de maleficitate, oare de ce ma mir, asta ati facut de cand existati!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Sam Mai 01, 2010 4:25 am

Alin Soimosi a scris:
Bun Paradoxul lui Epicur Black Velvet.
Da ai dreptate probabil in numele si in umbra Crucii s-au facut asa cum zici tu atatea crime. raspunsul tau seamna, cu al lui Apopii si el sustine ca crimele facute de pagani sau neamuri necrestine erau din diverse motive.
da nu le explicati care sunt acele varii motive

Cornelius Tacitus (55-120 d.Cr.) a fost considerat cel mai mare istoric al Romei antice. El a scris că Nero „i-a pedepsit pe creștini, care erau urâți pentru enormitățile lor, prin torturile cele mai violente. Christus [Cristos], fondatorul acestui nume, a fost condamnat la moarte de către Pilat din Pont, procurator al Iudeii în timpul domniei împăratului Tiberiu. Dar această superstiție vătămătoare, înăbușită pentru o vreme, a izbucnit din nou, nu numai în Iudeea, unde și-a avut originea, ci și în Roma”

Dupa cum observi, chiar si un istoric contemporan cu inceputurile crestinismului, se refera la el spunand ca este o "superstitie vatamatoare"! Si cum oameni rai au fost si mai exista destui, este normal ca aceasta superstitie a ajuns o plaga mondiala!
Seamana ideile mele cu ale lui Apopii... si eu sunt pagan!!!
Citat :
, Dorinta de putere , libertate egalitate fraternitate, Hitler Stalin etc toti au avut acest tip de crime. Si mai vb de ortganizat. Lagarele lui Stalin si a lui Hitler ce au fost??Siberia ce a fost,????

"Stalin, dictatorul roșu, a fost evreu de origine și în acest sens există multe probe. Adevăratul nume al lui Stalin era David Visarion Djugașvili, căruia i se mai spunea și Koșba. Numele «Djugașvili» înseamnă în georgiană «fiu de evreu». În această limbă, pentru evreu se spune literar «uria», dar există de asemenea și cuvântul «djuga», sinonim cu «uria», care indică originea evreilor caucazieni, veniți aici dintr-o colonie portugheză. Cealaltă parte a numelui lui Stalin, «șvili», înseamnă în georgiană «fiu»”.

Ai mai vazut tu evreu ateu? Fii macar corect cand te referi la atei, singura lor "vina" este de a nu crede intr-un dumnezeu inexistent!

"Relația dintre nazism și creștinism poate fi descrisă ca fiind complexă și controversată. Hitler folosea simbolistica creștină pentru propriile sale scopuri, dar rămâne sub semnul întrebării măsura în care Hitler se considera creștin."

Daca Hitler ar fi fost ateu, n-ar mai fi folosit o simbolostica a unei religii! Ati putea sa va "mandriti" ca Hitler a folosit simbolurile voastre malefice!

Citat :
MIE MI SE LASA CAND ARUNCATI TOT GUNOIUL VOSTRU IN CURTEA ALTUIA.

Este propriul vostru gunoi, de va va plangeti atunci cand va este trimis inapoi?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Sam Mai 01, 2010 4:52 am

Alin Soimosi a scris:

incalci regula filozofilor. poate daca ai scrie o noua istorie a religiilor.

Nu este necesara o noua istorie a religiilor... este necesara doar spunerea adevarului legat de atrocitatile comise de crestini in numele unei religii malefice!

"Opinia filozofului Voltaire despre Inchiziție

Iată ceea ce filozoful Voltaire despre Inchiziție: “Se cunosc toate procedurile acestui tribunal: ești arestat pe baza unei simple denunțări, din partea unei persoane oricât de infame; un fiu își poate denunța tatăl, o femeie, soțul. Apoi, niciodată nu ești confruntat în fața acuzatorilor; bunurile sunt confiscate în profitul judecătorilor. În felul acesta s-a comportat Inchiziția până în zilele noastre: ea s-a răspândit în toată lumea creștină, ceea ce l-a făcut pe Luigi Paramo să spună, în cartea sa despre originile Inchiziției, că acel arbore înflorit și verde și-a întins rădăcinile și crengile peste tot pământul producând fructele cele mai dulci.

Legile pe care Sfântul Dominic le-a dat Sfântului Oficiu nu le-a luat din Evanghelie, ci din codul vizigoților, cărora le-a adăugat noi orori. Au fost găsite toate aceste opere îngrozitoare, care au revoltat omenirea la gândul că li s-ar putea supune. Germania și Anglia s-au revoltat, Țările de Jos s-au ridicat și ele și 200.000 de oameni au pierit apărându-și țara de invazia Sfântului Oficiu. Republica Olanda a luat naștere ca urmare a acestor războaie. Dar lucrurile nu s-au întâmplat la fel în Germania, Franța și Anglia. Se cunosc cruzimile lui Carol Quintul, masacrele care s-au petrecut în Anglia pe vremea domniei reginei Maria și s-ar putea spune că dacă Sfântul Oficiu n-ar fi avut în Anglia și Germania forma aceea impunătoare pe care Spania o găsea atât de reușită, clericii n-ar fi exterminat mai puțini eretici și necredincioși.

Sfântul Ludovic a fost acela care a stabilit Inchiziția în Franța. A fost o mare mulțime de oameni condamnați la moarte și la cele mai cumplite torturi, la cererea inchizitorilor. Persecuțiile din timpul lui Francisc I, și a urmașilor săi, masacrele din noaptea sfântului Bartolomeu, revocarea edictului de la Nantes, măcelurile de la Cevennes, toate aceste atrocități sunt acte pe care Inchiziția trebuie să le recunoască ca operă a sa.”

Dacă citeai o carte interzisă sau mâncai carne de porc, puteai fi ars pe rug!"
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Sam Mai 01, 2010 11:58 am

Alin Soimosi a scris:
Acum o intrebare pt pagani,Apopii Consideri invatatura fiintelor ca Soimos buna??pt ca nu am vazut sa te opui??

Ateii, dupa definitie, nu cred in divinitate... mie mi se pare normal si de bun simt sa nu creada in astfel de bazaconii si hidosenii inventate de politeisti si monoteisti! A nu crede in divinitate, deci in ceva inexistent, nu presupune a nega spiritualitatea! Acum fie vorba intre noi, religiile astea aparute ca ciupercile dupa ploaie (religiile politeiste si monoteiste de care este inflatie pe piata si care au aparut cu duiumul de vreo 3000 de ani incoace), nici nu au o spiritualitate! Ceea ce numesc ele spiritualitate este defapt antispiritualitate! In plus, nu am auzit de niciun ateu care sa fi omorat un pagan doar pentru faptul ca era pagan!!!!!!! Voi crestinii, in schimb.......

Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Sam Mai 01, 2010 12:11 pm

Alin Soimosi a scris:

Ce sa raporteze paganii in scris cand ei dupa n+1 ani de stiinta pagana nu au fost in stare sa scrie si raportau destinul dupa cum se invarteau oaselE sau pietrele pe o piele de bou????

Slab informat mai esti, nici nu stiu de ce iti mai raspund la asemenea elucubratii, dar hai... treaca de la mine!

Stonehenge este un complex realizat de pagani, care include cunostiinte despre sistemul solar pe care oamenii de stiinta, din ziua de azi, inca nu inteleg cum de au fost posibile acum aprox. 6000 de ani in urma! Blocurile de piatra de cateva zeci de tone au fost transportate de la cateva zeci de Km, atat de inapoiati erau! Sunt multe, multe lucruri realizate de oamenii (paganii) de acum cateva mii de ani si care nu pot fi explicate nici in ziua de azi!

In locul vostru mi-ar fi rusine sa deschid gura in legatura cu progresul omenirii, daca n-ati fi fost voi lumea ar fi fost mult mai dezvoltata, voi ati fost un factor de regres in istoria omenirii! Voi, prin evul mediu, habar n-aveati ca pamantul e rotund si ca se invarte, in plus, ii ardeati pe rug pe cei care ar fi vrut sa contribuie la progresul stiintei!

Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Lun Mai 03, 2010 6:28 am

Apopii
Stonehenge, si civilizatia care l-a construit au disparut cu cca 1500 IC deci nu au terminat-o crestinii. daca era ceva de capul ei ramanea ceva macar pana in era noastra asa ca.
Iti mai trimit un link referitor la Stonehenge si ipoteza constructiei lui:http://articole.famouswhy.ro/misteriosul_stonehenge/
la fel au fost facute si piramidele cu sacrificii imense omenesti, cel putin acestea sunt scrise si relativ enumerate.dar si faraonii erau crestinii nu...????
Si cand ma refeream la cele spuse de Soimos, ma refeream la cunoastere si descoperiri, fara sa stii pt ca asa este esti deja sclavul cu acte in regula al zeului civilizatiei , descoperirilor si a ce mai vrei tu. Esti dependent de masina,telefon, calculator,si multe altele, lucruri care contrazic ideea de paganism.de respect fata de mama natura(stii cati copaci au fost arsi ca tu sa ai curentul pe laptop, si de cata energie si materii prime a fost nevoie pt calculatorul tau si de ce ne inconjoara.Iar exemplele ar putea continua
Deci te contrazici singur
Parerea mea ca esti pagan doar ca sa apartii si tu cuiva(ha ha ha) in ideea de anticrestin.
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Lun Mai 03, 2010 7:01 am

Black velvet
Multumesc,pt informare.vizavi de stalin,sa inteleg ca si capii revolutiei franceze erau tot evrei,si cezar si Napoleon .Am inteles, Si da sunt si evrei atei suficienti, Si intre evrei sunt oameni ca voi,si au fost asa ca .........
Iar insemnele lui Hitler nu sunt crestine ci Ariane ,hinduse de pe acolo, ,Si Hitler era un nemultumit ,un complexat care ar fii vrut sa dovedeasca ceva si el,ca are o teorie ce se vinde in lumea asta.Dar oricum intre Zvastica si Cruce exista diferente majore.
iar primii cresti omorati de romani si evrei prin circuri ca sa se distreze lumea au facut mult rau asa e??? Enormitate faptul ca credeau in Isus????
ca nu procedau ca preotesele prostituate, ca homosexualii , ca nu erau de acord cu crimele si destrabalarea, betiile atat de prezente la acele civilizatii infloritoare (greaca si romana),daca asta e problema sunt cluburi de swingers acum nu mai sunt probleme,
Si de ce erau omorati?? ca credeau in Isus.Asa ca exemple gasim oricand daca vrei.
Si adaca vreti aruncati gunoiul nostru catre noi, dar macar incercati sa reciclati voi ce mai aveti din al vostru.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Lun Mai 03, 2010 5:53 pm

Alin Soimosi a scris:
Apopii
Esti dependent de masina,telefon, calculator,si multe altele, lucruri care contrazic ideea de paganism.de respect fata de mama natura(stii cati copaci au fost arsi ca tu sa ai curentul pe laptop, si de cata energie si materii prime a fost nevoie pt calculatorul tau si de ce ne inconjoara.Iar exemplele ar putea continua
Deci te contrazici singur
Parerea mea ca esti pagan doar ca sa apartii si tu cuiva(ha ha ha) in ideea de anticrestin.

Se observa usor ca n-ai inteles nimic din paganism... sa stii ca nici nu ma asteptam! Daca ai fi putut pricepe ceva din el, acum ai fi fost pagan si n-ai mai fi pierdut timpul umbland dupa himere si mantuiri prin ceruri, promise de o religie fara cap si fara coada, plina de popi in conexiune directa cu un dumnezeu biblic inexistent!

Apropo, pentru distrugerile provocate Naturii, nu este de vina stiinta ci nemernicii care au folosit-o in mod distructiv! Nu este vinovat cel ce a descoperit fisiunea nucleara, sunt vinovati cei ce au creat armele nucleare!

Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Lun Mai 03, 2010 6:17 pm

Da Geea este mama noastra si noi suntem de acord cu distrugerea ei.Vinovat nu e numai acela care produce crima e vinovat si acela care nu face nimic pt a o impiedica.
Asa ca concluzia o poti trage si singur.Iar daca luam distrugerile provocate de armele nucleare si le punem cu impactul pe care il are stiinta moderna si toate gadgeturile actuale vei vedea ca impactul e mult mai distructiv.Esti la fel de pagan ca si cei 85% din crestinini din aceasta lume,
Da si ei merg la biserica cam tot a doua zi: A doua zi de Pasti, de Craciun sau de Rusalii. In rest esti doar cu numele.
Dar ca sa poti fii anti tre sa te legi de ceva. Si apropo cum sarbatoriti voi sarbatorile pagane?? ca toti ceilalti, Adica cu mici ,peturi de bere si mizerie in urma voastra...Ca rugaciuni nu ziceti, nu va inchinati la nimic deci............mergeti sa sarbatoriti,
hai ca asta e ultimul mesaj din partea mea pe acest site, nu are rost,mai mult.E ca si cum n-ar fii. Nu vreau sa va daram incetul cu incetul totul. E bine totusi ca credti in ceva........In nimic
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Mar Mai 04, 2010 1:49 pm

Alin Soimosi a scris:
Da Geea este mama noastra si noi suntem de acord cu distrugerea ei.Vinovat nu e numai acela care produce crima e vinovat si acela care nu face nimic pt a o impiedica.
Asa este, sa va fie rusine!!! Sunteti majoritari si lasati lumea asta de izbeliste, in loc sa cheltuiti baniii oamenilor pentru a construi biserici (pravalii in care se vand minciuni gogonate si se incaseaza bani de la fraieri), mai bine ati dona acei bani celor care muncesc sa creeze tehnologii nepoluante! 

Citat :

Dar ca sa poti fii anti tre sa te legi de ceva. Si apropo cum sarbatoriti voi sarbatorile pagane?? ca toti ceilalti, Adica cu mici ,peturi de bere si mizerie in urma voastra...Ca rugaciuni nu ziceti, nu va inchinati la nimic deci............mergeti sa sarbatoriti,

Daca nu mai ai argumente incepi s-o iei prin aratura precum toti credinciosii lui peste (parca asta era simbolul crestinismului, nu?). Noi nu suntem chiar atat de multi, ca voi, dar de multe ori cand am iesit la iarba verde am cules deseurile voastre, ca voi tot uitandu-va in sus nu mai aveti grija de locul in care aruncati gunoaiele! Cum sarbatorim noi? Fiecare cum considera necesar, nu avem impuneri precum voi astia de faceti un adevarat carnagiu printre bietele animale de paste si craciun, pentru a va umple voi matele! Oare nu va este, macar cat de cat, mila sa luati viata unor fiinte doar de dragul unor ritualuri religioase malefice?
Citat :
  hai ca asta e ultimul mesaj din partea mea pe acest site, nu are rost,mai mult.E ca si cum n-ar fii. Nu vreau sa va daram incetul cu incetul totul. E bine totusi ca credti in ceva........In nimic
Wooow! Ce parere "cool" ai despre tine! Cate prajini ne trebuie nene ca sa ajungem la nasul tau?

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Joi Mai 06, 2010 5:32 pm

Alin Soimosi a scris:
E ca si cum n-ar fii. Nu vreau sa va daram incetul cu incetul totul.

Ce ai reusit tu sa darami ...este doar speranta ca am fi gasit in tine un om capabil de a-si sustine argumentat (la modul serios) parerile!

Citat :

E bine totusi ca credti in ceva........In nimic

Da ... credem si noi ... credem ca tu si cei ca tine nu sunteti capabili sa dati raspunsuri problemelor ridicate referitoare la credinta voastra in acest site!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Mier Mai 12, 2010 4:31 pm

livius a scris:
Ce numim noi crestinism ..e doar opera lui Constantin care a modificat radical si interzis adevaratul crestinism original ramas de la Isus prin urmasii lui.
Cum arata acest crestinism adevarat, ca tot am auzit vorbindu-se despre el, este cumva mozaism cu alt nume? Ce ar putea fi altceva... ca doar Isus propovaduia religia mozaica, poate modificata putin dupa conceptiile eseniene.

livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 37
Puncte : 288

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Mier Mai 12, 2010 6:15 pm

Nu este mozaism cu alt nume ...ci era o secta a religiei mozaice ... asa cum vedem si azi ca sunt si sectele crestine .
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 350
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Mier Mai 12, 2010 6:51 pm

Iisus era evreu si, din cate se pare, fusese un rabin de seama. Tot ceea ce facea era sa mearga pe linia deJa existenta si sa propovaduiasca poporului pe Dumnezeul cel Unic. La o perioada destul de lunga dupa el, dupa ce secta respectiva a luat amploare(cica datorita faptului ca apostolilor li s-au deschis ochii si au ajuns la acelasi adevar), au selectat ceea ce li se parea mai apropiat de crezul lor din multiplele epistole existente. In functie de acestea, ca ele sa aiba veridicitate, s-a prelucrat VT in scopul sustinerii NT-ului. Apoi Biblia a fost in continua midificare si este si in zilele noastre, tot potrivindu-se VT cu NT si dandu-se vina pe Duhul Sfant si sustinandu-se fie ca fiecare timp este unic in planul de mantuire si ni se dezleaga adevaruri noi(adventisti), fie ca se potriveste Biblia cu modificarile lingvistice sau de mentalitate, pe baza Traditiei bisericesti, asa cum zice ortodoxia

Constantin este venerat tocmai pentru ca a creat puntea de legatura intre lumea crestina si lumea pagana, crestinand-o, cica!
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 350
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Mier Mai 12, 2010 6:56 pm

Daca nu stiati, biserica crestina sustine ca evreii au modificat textul biblic sa dispara profetiile din VT. Daca vii cu argumente la teologi pe forumuri, ori ti le sterg, ori incheie ei discutia spunand ca te compatimesc si or sa se roage pentru tine sa ti se deschida ochii. Altceva chiar nu sunt in stare sa argumenteze.

Si mie tot nu imi e clar cum e cu crestinii astia! Daca ei cred in Iisus, de ce nu fac ce a spus Iisus. Iisus a invatat sa se roage Dumnezeului Unic si nu la oseminte. Nici sfintii, daca le citim scrierile, nu vedem sa se fi rugat la alti sfinti.

Apoi, plimbareala aia de oseminte e chiar grotesca. Is satanisti. Nu din aia LaVey, ci din aia rebeli.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   

Sus In jos

Biserica lui Isus
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Despre Isus-
Mergi direct la: