Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Biserica lui Isus

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorMesaj
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 254
Data de inscriere : 23/04/2010

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Lun Mai 03, 2010 7:01 am

Black velvet
Multumesc,pt informare.vizavi de stalin,sa inteleg ca si capii revolutiei franceze erau tot evrei,si cezar si Napoleon .Am inteles, Si da sunt si evrei atei suficienti, Si intre evrei sunt oameni ca voi,si au fost asa ca .........
Iar insemnele lui Hitler nu sunt crestine ci Ariane ,hinduse de pe acolo, ,Si Hitler era un nemultumit ,un complexat care ar fii vrut sa dovedeasca ceva si el,ca are o teorie ce se vinde in lumea asta.Dar oricum intre Zvastica si Cruce exista diferente majore.
iar primii cresti omorati de romani si evrei prin circuri ca sa se distreze lumea au facut mult rau asa e??? Enormitate faptul ca credeau in Isus????
ca nu procedau ca preotesele prostituate, ca homosexualii , ca nu erau de acord cu crimele si destrabalarea, betiile atat de prezente la acele civilizatii infloritoare (greaca si romana),daca asta e problema sunt cluburi de swingers acum nu mai sunt probleme,
Si de ce erau omorati?? ca credeau in Isus.Asa ca exemple gasim oricand daca vrei.
Si adaca vreti aruncati gunoiul nostru catre noi, dar macar incercati sa reciclati voi ce mai aveti din al vostru.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Lun Mai 03, 2010 5:53 pm

Alin Soimosi a scris:
Apopii
Esti dependent de masina,telefon, calculator,si multe altele, lucruri care contrazic ideea de paganism.de respect fata de mama natura(stii cati copaci au fost arsi ca tu sa ai curentul pe laptop, si de cata energie si materii prime a fost nevoie pt calculatorul tau si de ce ne inconjoara.Iar exemplele ar putea continua
Deci te contrazici singur
Parerea mea ca esti pagan doar ca sa apartii si tu cuiva(ha ha ha) in ideea de anticrestin.

Se observa usor ca n-ai inteles nimic din paganism... sa stii ca nici nu ma asteptam! Daca ai fi putut pricepe ceva din el, acum ai fi fost pagan si n-ai mai fi pierdut timpul umbland dupa himere si mantuiri prin ceruri, promise de o religie fara cap si fara coada, plina de popi in conexiune directa cu un dumnezeu biblic inexistent!

Apropo, pentru distrugerile provocate Naturii, nu este de vina stiinta ci nemernicii care au folosit-o in mod distructiv! Nu este vinovat cel ce a descoperit fisiunea nucleara, sunt vinovati cei ce au creat armele nucleare!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Lun Mai 03, 2010 6:17 pm

Da Geea este mama noastra si noi suntem de acord cu distrugerea ei.Vinovat nu e numai acela care produce crima e vinovat si acela care nu face nimic pt a o impiedica.
Asa ca concluzia o poti trage si singur.Iar daca luam distrugerile provocate de armele nucleare si le punem cu impactul pe care il are stiinta moderna si toate gadgeturile actuale vei vedea ca impactul e mult mai distructiv.Esti la fel de pagan ca si cei 85% din crestinini din aceasta lume,
Da si ei merg la biserica cam tot a doua zi: A doua zi de Pasti, de Craciun sau de Rusalii. In rest esti doar cu numele.
Dar ca sa poti fii anti tre sa te legi de ceva. Si apropo cum sarbatoriti voi sarbatorile pagane?? ca toti ceilalti, Adica cu mici ,peturi de bere si mizerie in urma voastra...Ca rugaciuni nu ziceti, nu va inchinati la nimic deci............mergeti sa sarbatoriti,
hai ca asta e ultimul mesaj din partea mea pe acest site, nu are rost,mai mult.E ca si cum n-ar fii. Nu vreau sa va daram incetul cu incetul totul. E bine totusi ca credti in ceva........In nimic
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Mar Mai 04, 2010 1:49 pm

Alin Soimosi a scris:
Da Geea este mama noastra si noi suntem de acord cu distrugerea ei.Vinovat nu e numai acela care produce crima e vinovat si acela care nu face nimic pt a o impiedica.
Asa este, sa va fie rusine!!! Sunteti majoritari si lasati lumea asta de izbeliste, in loc sa cheltuiti baniii oamenilor pentru a construi biserici (pravalii in care se vand minciuni gogonate si se incaseaza bani de la fraieri), mai bine ati dona acei bani celor care muncesc sa creeze tehnologii nepoluante! 

Citat :

Dar ca sa poti fii anti tre sa te legi de ceva. Si apropo cum sarbatoriti voi sarbatorile pagane?? ca toti ceilalti, Adica cu mici ,peturi de bere si mizerie in urma voastra...Ca rugaciuni nu ziceti, nu va inchinati la nimic deci............mergeti sa sarbatoriti,

Daca nu mai ai argumente incepi s-o iei prin aratura precum toti credinciosii lui peste (parca asta era simbolul crestinismului, nu?). Noi nu suntem chiar atat de multi, ca voi, dar de multe ori cand am iesit la iarba verde am cules deseurile voastre, ca voi tot uitandu-va in sus nu mai aveti grija de locul in care aruncati gunoaiele! Cum sarbatorim noi? Fiecare cum considera necesar, nu avem impuneri precum voi astia de faceti un adevarat carnagiu printre bietele animale de paste si craciun, pentru a va umple voi matele! Oare nu va este, macar cat de cat, mila sa luati viata unor fiinte doar de dragul unor ritualuri religioase malefice?
Citat :
  hai ca asta e ultimul mesaj din partea mea pe acest site, nu are rost,mai mult.E ca si cum n-ar fii. Nu vreau sa va daram incetul cu incetul totul. E bine totusi ca credti in ceva........In nimic
Wooow! Ce parere "cool" ai despre tine! Cate prajini ne trebuie nene ca sa ajungem la nasul tau?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Joi Mai 06, 2010 5:32 pm

Alin Soimosi a scris:
E ca si cum n-ar fii. Nu vreau sa va daram incetul cu incetul totul.

Ce ai reusit tu sa darami ...este doar speranta ca am fi gasit in tine un om capabil de a-si sustine argumentat (la modul serios) parerile!

Citat :

E bine totusi ca credti in ceva........In nimic

Da ... credem si noi ... credem ca tu si cei ca tine nu sunteti capabili sa dati raspunsuri problemelor ridicate referitoare la credinta voastra in acest site!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Mier Mai 12, 2010 4:31 pm

livius a scris:
Ce numim noi crestinism ..e doar opera lui Constantin care a modificat radical si interzis adevaratul crestinism original ramas de la Isus prin urmasii lui.
Cum arata acest crestinism adevarat, ca tot am auzit vorbindu-se despre el, este cumva mozaism cu alt nume? Ce ar putea fi altceva... ca doar Isus propovaduia religia mozaica, poate modificata putin dupa conceptiile eseniene.
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Mier Mai 12, 2010 6:15 pm

Nu este mozaism cu alt nume ...ci era o secta a religiei mozaice ... asa cum vedem si azi ca sunt si sectele crestine .
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 350
Data de inscriere : 12/05/2010

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Mier Mai 12, 2010 6:51 pm

Iisus era evreu si, din cate se pare, fusese un rabin de seama. Tot ceea ce facea era sa mearga pe linia deJa existenta si sa propovaduiasca poporului pe Dumnezeul cel Unic. La o perioada destul de lunga dupa el, dupa ce secta respectiva a luat amploare(cica datorita faptului ca apostolilor li s-au deschis ochii si au ajuns la acelasi adevar), au selectat ceea ce li se parea mai apropiat de crezul lor din multiplele epistole existente. In functie de acestea, ca ele sa aiba veridicitate, s-a prelucrat VT in scopul sustinerii NT-ului. Apoi Biblia a fost in continua midificare si este si in zilele noastre, tot potrivindu-se VT cu NT si dandu-se vina pe Duhul Sfant si sustinandu-se fie ca fiecare timp este unic in planul de mantuire si ni se dezleaga adevaruri noi(adventisti), fie ca se potriveste Biblia cu modificarile lingvistice sau de mentalitate, pe baza Traditiei bisericesti, asa cum zice ortodoxia

Constantin este venerat tocmai pentru ca a creat puntea de legatura intre lumea crestina si lumea pagana, crestinand-o, cica!
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Mier Mai 12, 2010 6:56 pm

Daca nu stiati, biserica crestina sustine ca evreii au modificat textul biblic sa dispara profetiile din VT. Daca vii cu argumente la teologi pe forumuri, ori ti le sterg, ori incheie ei discutia spunand ca te compatimesc si or sa se roage pentru tine sa ti se deschida ochii. Altceva chiar nu sunt in stare sa argumenteze.

Si mie tot nu imi e clar cum e cu crestinii astia! Daca ei cred in Iisus, de ce nu fac ce a spus Iisus. Iisus a invatat sa se roage Dumnezeului Unic si nu la oseminte. Nici sfintii, daca le citim scrierile, nu vedem sa se fi rugat la alti sfinti.

Apoi, plimbareala aia de oseminte e chiar grotesca. Is satanisti. Nu din aia LaVey, ci din aia rebeli.
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

Localizare : Romania
Puncte : 388

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Mier Mai 12, 2010 7:07 pm

confused confused confused

Moaste Lacatusu

Daca nu stiati, vesmantele preotesti sunt impregnate cu oscioare de sfinti, cusute pe ele.

Vazusem o talpa pe o tipsie care a fost scoasa la venerat acu de paste prin Buc. dar nu o gasesc.
Nasol sa fii sfant si sa stii ca iti iau aia osemintele si ti le ciopartesc, ducand mana intr-o parte, piciorul in alta...Oare cu ce le taie? Cine? Vai, vai! affraid
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Mier Mai 12, 2010 7:13 pm

Rayna a scris:
Iisus era evreu si, din cate se pare, fusese un rabin de seama.
Rabin eventual in sensul de invatator, caci Isus era predicator liber, si era in vesnic conflict cu clerul, motiv ptr care clerul a fost partas la eliminarea sa fizica!
Citat :

Tot ceea ce facea era sa mearga pe linia deJa existenta si sa propovaduiasca poporului pe Dumnezeul cel Unic. La o perioada destul de lunga dupa el, dupa ce secta respectiva a luat amploare(cica datorita faptului ca apostolilor li s-au deschis ochii si au ajuns la acelasi adevar), au selectat ceea ce li se parea mai apropiat de crezul lor din multiplele epistole existente.
Aici o imbarligi!
Apostolii lui Isus nu au avut un cuvant prea mare de zis, pentru ca au fost pusi pe planul 2 de catre Saul alias Pavel care fiind mult mai inteligent ca ei a eusit incet incet sa-i elimine si sa-i inlocuiasca cu falsii apostoli ai bisericii.
Ca a fost asa vedem in NT unde Pavel se plange mereu de certutile cu Apostolul Petru (cel caruia Isus i-a lasat mostenirea sa/testamentul sau si ca acesta il spioneaza mereu.
Citat :

In functie de acestea, ca ele sa aiba veridicitate, s-a prelucrat VT in scopul sustinerii NT-ului.
Corect!
Deci trebuie rematcat ca in afirmatia ta rezulta clar ca Biblia nu e inspirata de nici un Dumnezeu.

Citat :

Apoi Biblia a fost in continua midificare si este si in zilele noastre, tot potrivindu-se VT cu NT
Deci cu alte cuvinte ...Biblia este o facatura murdara a bisericii!
Adica "parintii bisericii" au luat scriptura evreilor si au modificat-o astfel incat sa corespunda unei noi religii ...si asta se chama PLAGIAT si FURT INTELECTUAL!!!

Citat :

Constantin este venerat tocmai pentru ca a creat puntea de legatura intre lumea crestina si lumea pagana, crestinand-o, cica!
Aici ai dat-o in balta!
Criminalul in serie Constantin este "venerat" pentru ca a intemeiat o religie noua adaptata la comanda sa in functie de scopurile sale personale si o Biserica ca institutie oficiala de stat in care nu numai ca se strangeau darilesi se tinea evidenta lor ...dar se si manipula lumea prin slujbe si se spiona prin spovada !
Religia sa nu ar fi putut sa fie impusa daca nu s-ar fi folosit amenintarea cu moartea aplicata paganilor care nu voiau sa accepte benevol noua religie de stat,
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Mier Mai 12, 2010 7:21 pm

Rayna a scris:
Daca nu stiati, biserica crestina sustine ca evreii au modificat textul biblic sa dispara profetiile din VT. Daca vii cu argumente la teologi pe forumuri, ori ti le sterg, ori incheie ei discutia spunand ca te compatimesc si or sa se roage pentru tine sa ti se deschida ochii. Altceva chiar nu sunt in stare sa argumenteze.
Avem si noi experiente in acest sens ...dar ne-am propus sa postam pe acele forumuri crestine si sa ne inregistram tot dialogul cu acestia si sa le postam pe forumul nostru la topicul special dedicat acestor subiecte.

Citat :

Si mie tot nu imi e clar cum e cu crestinii astia! Daca ei cred in Iisus, de ce nu fac ce a spus Iisus.

Pentru ca nu cunosc ce a predicat Isus.
Ei il urmeaza pe Apostolul Pavel cel care niciodata nu l-a vazut sau auzit pe Isus si predica ceea ce ii cereau sefii lui (Stapanirea romana si clerul evreu)!

Citat :

Is satanisti. Nu din aia LaVey, ci din aia rebeli.
Ca ei sunt adevaratii satanisti ...asta stim noi de mult si vei vedea daca citesti topice de pe acest forum ca noi il demascam si pe Isus-Christos ca fiind diavolul (atentie nu Isus Nazariteanul) si aratam ca el singur recunoaste mandru acest fapt.
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Mier Mai 12, 2010 7:27 pm

Ca Iisus-Christos e e facatura si stapanitorul lumii acesteia, care nu are nimic a face cu Iisus Nazarineanul, stiu eu.

Bietele oite, sunt amenintate sa nu citeasca lucruri 'diavolesti' ca ajung in iad. Apoi, daca isi pun mintea la contriubutie sunt invatate ca numai parintele vede adevarul. Omul obisnuit, intunecat de pacate, nu e capabil sa 'vada'. Surprised
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Mier Mai 12, 2010 7:36 pm

hi-hi-hi-hi...Daca tot e vorba de pacate ... oare exista pacat mai mare decat cel de a fi fi prost ...mai ales cand natura te-a inzestrat cu minte si ratiune?
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Joi Mai 13, 2010 4:15 am

ce te face sa vb. de unu sungur!?

ba femeie, ba barbat... tare complexat trebuie sa fi.
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Joi Mai 13, 2010 6:09 am

totyo a scris:

La mine te referi?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Joi Mai 13, 2010 8:05 am

Rayna a scris:
totyo a scris:

La mine te referi?

Fi linistit(a) ca la mine se refera ..el are o obsesie ... si anumea cea ca toti care postati nu sunteti voi ci sunt eu sub diferite nick-nameuri
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Joi Mai 13, 2010 11:18 am

Rayna a scris:
crestinand-o, cica!
Da... prin foc si sabie!

Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Joi Mai 13, 2010 11:21 am

Apopii a scris:
Rayna a scris:
crestinand-o, cica!
Da... prin foc si sabie!
Nu cumva esti pupator de moaste? affraid
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Joi Mai 13, 2010 12:16 pm

Rayna a scris:
Tu pricepi greu sau trebuie sa-ti fac o schita ca sa intelegi la ce ma refer? Moastele pupa-le tu pana ti s-or uza buzele Smile 

Rayna
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Joi Mai 13, 2010 12:56 pm

Apopii a scris:
Rayna a scris:
Tu pricepi greu sau trebuie sa-ti fac o schita ca sa intelegi la ce ma refer? Moastele pupa-le tu pana ti s-or uza buzele Smile 
Apopii e nume de moldovan. silent

Cand se puneau numele se aveau in vedere trasaturile definitorii ale persoanei in trecut. Tu esti AL POPII. Iti renegi neamul?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Joi Mai 13, 2010 1:04 pm

Rayna a scris:
Cand se puneau numele se aveau in vedere trasaturile definitorii ale persoanei in trecut. Tu esti AL POPII. Iti renegi neamul?
Apopii nu este nume este nick-name! Al popii, ha, ha, ha! Tu ai nevoie de releveu, nu de schita!

Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686
Varsta : 55
Localizare : Israel
Puncte : 628

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Joi Mai 13, 2010 7:21 pm

Rayna a scris:

Moaste Lacatusu

Daca nu stiati, vesmantele preotesti sunt impregnate cu oscioare de sfinti, cusute pe ele.

Vazusem o talpa pe o tipsie care a fost scoasa la venerat acu de paste prin Buc. dar nu o gasesc.
Nasol sa fii sfant si sa stii ca iti iau aia osemintele si ti le ciopartesc, ducand mana intr-o parte, piciorul in alta...Oare cu ce le taie? Cine? Vai, vai!
Rayna,acum eu nu mai stiu in cu care tabara tii tu.
Poate intri in tabara mea si demascam pe anticrist.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Joi Aug 12, 2010 8:18 pm

In Isus „sunt ascunse toate comorile intelepciunii si ale stiintei” (Col. 2,3). In primele doua capitole din Proverbe gasim o descriere profetica a intelepciunii Domnului Isus, asa cum S-a prezentat la prima Sa venire pe acest pamant. Intelepciunea cheama la intoarcere. La scurt timp dupa botezul Sau, Isus a inceput sa cheme Israelul la pocainta printr-un indemn asemanator celui din Proverbe 1,23: „Intoarceti-va si ascultati mustrarile mele!” In umblarea Sa pe pamant, Domnul nu a pierdut nici o ocazie pentru a vesti Evanghelia. Domnul a mangaiat si a mustrat, a vindecat si a amenintat, a iertat pacate si a anuntat judecata. Putini au fost cei care au urmat chemarea Sa. Dintre acestia au facut parte cei 11 ucenici care au ramas cu El pana la sfarsit. Domnul Isus le-a promis acestora Duhul Sfant. Cand Dumnezeu a suflat peste Adam si Eva, acestia au primit duhul vietii. Cand Domnul Isus a suflat peste ucenicii Sai, ei au primit Duhul vietii vesnice. Incepand cu Rusaliile, orice om care crede in Domnul Isus primeste acest Duh Sfant al vietii vesnice, Duh care nu il va mai parasi niciodata. Numai ascultarea de glasul Domnului ne umple de Duhul Sfant si face sa curga rauri de apa vie din inima noastra. Cine Il primeste pe Cristos, asculta de Cuvantul Sau, se roaga si cerceteaza Scriptura va fi ocrotit in mijlocul incercarilor si al ispitirilor.

De fiecare data cand in 1 Timotei se vorbeste despre invataturi false (invatatura dracilor, invataturi inselatoare, invataturi nesanatoase, straine si gresite) care nu coincid cu Biblia, cuvantul „invatatura” este scris la plural – „invataturi”. In schimb, cand se vorbeste despre invatatura Sfintei Scripturi, cuvantul „invatatura” se afla intotdeauna la singular, cu specificarea clara „sa nu invete alta invatatura”. Acest principiu al „invataturilor gresite” contra „invataturii sanatoase” apare si in celelalte epistole ale Noului Testament. Aceasta inseamna ca Biblia cunoaste o singura invatatura. Lucrul acesta ar trebui sa ne determine sa avem o teama sfanta fata de Cuvantul lui Dumnezeu. Cat de important este sa tinem cont de aceasta invatatura in interpretarea noastra, sa o sustinem si sa nu invatam altceva! Invatatura sanatoasa poate fi asimilata cel mai bine in urma unui studiu serios al Bibliei si pe baza firului rosu care traverseaza Sfanta Scriptura, astfel incat doctrina care rezulta in final sa nu fie una contradictorie. Acest lucru necesita multa rugaciune, un studiu atent, teama de Dumnezeu si sa ramanem langa Biblie.

Adevarata pace este un dar al lui Dumnezeu. Aceasta pace nu are nimic de-a face cu circumstantele vietii noastre cotidiene. Adesea lucrurile stau exact invers. Pot veni peste noi momente de disperare, si totusi pacea lui Dumnezeu sa ne stapaneasca inimile. Chiar si in mijlocul necazurilor, in incercari, in dureri si in suferinte, pacea lui Dumnezeu ne poate umple viata. Daca suntem nascuti din nou, avem pace cu Dumnezeu. Nu trebuie sa fugim de El sau sa ne temem, deoarece putem gasi linistea si pacea lui Isus pe crucea de pe Golgota. A avea pace cu Dumnezeu inseamna ca tot ce intina trecutul nostru a fost iertat, atat in ceea ce priveste greselile noastre, cat si cu privire la ceea ce altii ne-au gresit noua. Cu toate ca acesta nu este deloc un proces simplu, putem avea zilnic aceasta pace cu Domnul. Pacea cu Dumnezeu inseamna si pace pentru constiinta. Daca totusi ni se intampla sa cadem, avem permanent pe Cineva la care putem apela. De ce ne lipseste atat de des pacea? Poate pentru ca Isus nu locuieste de fapt in inima noastra, astfel incat marturia Duhului Sfant nu are cum sa straluceasca. Poate ca pacea lui Dumnezeu a disparut din inima din cauza ca traim constient in pacat sau poate din cauza faptului ca inca Il cunoastem mult prea putin pe Isus. Fie ca lucrurile sa fie asa cum este scris: „Eu Il aveam intotdeauna pe Domnul inaintea mea, pentru ca El este la dreapta mea, sa nu ma clatin” (Fapte 2,25).

Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686
Varsta : 55
Localizare : Israel
Puncte : 628

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Joi Aug 12, 2010 9:07 pm

Ai facut aici o tocana de legume,si e cam tirziu ca sa separ lucrurile.
Daca miine nu am timp, ca e intrarea Sabatului si am si o onomastica la nepotelul meu ,atunci Simbata seara,sper sa ti dau un raspuns corect,la ce ai pus tu aici.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Dum Aug 15, 2010 9:17 am

Animal mai prost si docil ca oaia... rar intalnesti. Probabil ca ”pastorul” si-a numit credinciosii cu numele acestui animal deoarece nici el nu a indraznit a crede sa existe prea multi care sa ia de adevarate balivernele sale! 

Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Puncte : 273

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Joi Aug 19, 2010 1:04 pm

Exista un animal mai prost totusi.:
Ignorantul, superdestept
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Joi Aug 19, 2010 3:55 pm

Alin Soimosi a scris:
Ignorantul, superdestept

Scuze, scaparea mea, la astia nu m-am gandit Suspect
Habotnicii intr-adevar ignora orice argument de ordin logic sau de bun-simt. Si colac peste pupaza, se cred si superdestepti, supercunoscatori, etc. De la ei poti usor afla tot ce gandeste doamne-doamne, tot ce vrea si chiar ce o sa faca in viitor (probabil nici acest dumne-zeu n-ar sti cate stie un astfel de habotnic, evident daca ar cobora din filele mitologiei evreiesti si ar exista in realitate). Deci, prostul nu-i prost destul daca n-o face si pe atoate-stiutorul Laughing .
Da, ai dreptate, nu-i oaia cea mai proasta fiinta! Wink

Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Joi Aug 19, 2010 4:06 pm

Hai sa vedem acum care-i biserica lui Isus. Acest tamplar cu pretentii de rabin mozaic si atitudine de reformator al acestei religii in spiritul esenian al vremurilor, nu era de acord cu cladirile in care alti reprezentanti ai divinului-inexistent isi vindeau marfa, adica vorbele menite sa suceasca mintile adeptilor, dar nici el nu si-a construit vreo biserica. Era predicator (un fel de politician religios) in aer liber! Deci putem sa tragem concluzia ca biserica lui era pe locurile pe unde pasteau oitele (sportul cu oile si caprele era intens practicat in acele locuri in care porcul era considerat necusher).

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Joi Aug 19, 2010 7:07 pm

Alin Soimosi a scris:
Ignorantul, superdestept

Aha ... adica acela care stie totul bazat doar pe credinta ...si nu citeste altceva nimic decat Biblia ...
Nu la genul acesta de ignorant te-ai referit?

Zau daca nu ai dreptate ... sa te crezi destept pentru ca in viata ta nu ai citit decat o singura carte, sa "stii" totul prin credinta ...si sa urmezi religia lansata de un criminal ... si sa crezi in viata de dupa moarte a unei religii care nu a avut macar un micut pui Dumnezeu care sa-i inspire o scriptura ... zau ca este maximul ce poate exista in materie de prostie!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Varsta : 23
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Lun Aug 23, 2010 9:44 am

va certati degeaba , sincer:)..

de ce ? .. simplu ..

haideti sa o luam usor, si logic.. topicul se numeste "Biserica lui Iisus" ..

stiti vre'unu care este venirea lui Iisus? ..

de reptilieni ati auzit? de annunaki ati auzit?Wink) ..daca nu , dati un search pe google,sau pe forumuri.

ce treaba are Iisus cu religia crestina?!.. pai tocmai asta e , ca nu are nici o treaba , de ce? pentru ca el a venit pentru altcv Wink)..dar oamenii nu au inteles nimic, cum nici in ziua de azi nu inteleg Wink) au in fata "Biblia" care spune tot adevarul ,dar omul este prea indoctrinat de oamenii din umbra pentru a vedea adevarul

Iisus nu are nici o treaba cu religia dragii mei;)) ca ne stim de , pot spune ani Smile
oamenii destepti au creat o religie pe carca lui Iisus pentru controlarea maselor,pentru putere ..cum acum religia crestina este condusa de oamenii din umbra pentru putere..si controlarea maselor..

religia a scapat de sub control, de ce?Smile simplu .. la inceput "Dumneze , Dumnezeu " ..

acum Iisus este Dumnezeu ..de cand si pana cand "fiul" este mai presus decat INFINITUL?! ..

oamenii sunt asa de ipocriti , si indoctrinati incat nu vad adevarul Wink) .. stiti ce va scapa , un esential foarte puternic;)) ..

DUMNEZEU .. asta e un nume Smile ..de cand si pana cand omul este mai presus de infinit, imposibil de definit , de i-a dat un nume ? de cand simpla creatie a unui suprem , l-a botezat pe suprem ?..

uuuh...religie, sah-mat
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Mar Aug 31, 2010 7:07 am

Anticristul a scris:
Ai facut aici o tocana de legume,si e cam tirziu ca sa separ lucrurile.
Daca miine nu am timp, ca e intrarea Sabatului si am si o onomastica la nepotelul meu ,atunci Simbata seara,sper sa ti dau un raspuns corect,la ce ai pus tu aici.

...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Mar Aug 31, 2010 8:13 pm

H1perion a scris:

Iisus nu are nici o treaba cu religia dragii mei;)) ca ne stim de , pot spune ani Smile
oamenii destepti au creat o religie pe carca lui Iisus pentru controlarea maselor,pentru putere ..cum acum religia crestina este condusa de oamenii din umbra pentru putere..si controlarea maselor..

religia a scapat de sub control, de ce?Smile simplu .. la inceput "Dumneze , Dumnezeu " ..

acum Iisus este Dumnezeu ..de cand si pana cand "fiul" este mai presus decat INFINITUL?! ..

a
uuuh...religie, sah-mat

Bravisimo mey Hippy, ai mai progresat ... si asta se intampla din cauza ca te documentezi ...si mai ales ca si rationezi documentatia "consumata".

Felicitari !
Ai intuit exact esentialul ... Omul Isus nu numai ca nu a avut biserica ... ba chiar era impotriva acestui locas al sarlataniei(si asta a dovedit-o si practic dar si prin invataturile sale ...ba chiar si a sarlatanilor care misunau ca niste viermi in ea ... pe care in repetate randuri ii ameninta!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   

Sus In jos

Biserica lui Isus
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 6 din 6Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Despre Isus-
Mergi direct la: