Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Motivul adevarat al venirii lui Isus

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Motivul adevarat al venirii lui Isus   Sam Iul 05, 2008 7:10 pm

Isus din Nazareth nu dorea o religie exteriorizata cu preoti, sacramente, ceremonii si biserici din piatra, el era un predicator LIBER caruia nu ii placea sa fie constrans in corseturile unei institutii

El zicea mereu: "Imparatia lui Dumnezeu este in voi!"

Acest fapt ne dovedeste ca Isus nu a dorit o religie noua, deci nici nu a fost un intemeietor de religii ci s-a vrut doar un REFORMATOR al religiei pe care a primit-o de la parintii lui, Religia Iudaica la care s-a recunoscut mereu!
ca multi alti evrei contemporani, si Isus credea ca "sfarsitul lumii" este aproape si astfel dorea si el sa vesteasca noua imparatie care ... n-a mai venit!
In timpul vietii Isus nu recunoaste nici macar ca este fiul lui Dumnezeu, acest titlul il acordau doar ucenicii lui!
In Luca 4: 43 putem vedem pt ce a fost trimis Isus.
Isus a fost trimis doar pt binevestirea imparatiei lui Dumnezeu, nu pt alt sacrificiu sau alte bazaconii!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Aug 04, 2009 4:07 pm, editata de 4 ori
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 37
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Re: Motivul adevarat al venirii lui Isus   Mar Iul 15, 2008 3:29 pm

Eu cred că isus și apostolii nu au fost de capul lor și cred că nu greșesc.

Gândeștete puțin la judecata lui Isus.

Eu știu că în mod normal orice judecată se tărăgănează foarte mult timp.

Dacă ar fi fost isus singur poate că întăi ar fi făcut vreo 5 ani de închisoare și mai apoi am fi văzut ce sentință are judecata dacă ar fi avut sentință.

E absurd de suspect cum ca o judecată să aibă loc fără ca mai întâi să nu fie așteptată liniștirea spiritelor.

Lumea aia multă de ce trebuia să știe de Isus cel răstignit?

De ce nu s-a așteptat ca mai întâi să plece?
De ce nu s-a așteptat mai întâi liniștirea spiritelor?

Eu cred că asta a fost în plan.

Și romanii au fost implicați și cine dracu mai știe cine n-a fost implicat!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Motivul adevarat al venirii lui Isus   Joi Iul 17, 2008 5:33 am

Soimos a scris:
Ma rog ...e parerea ta ...eu nu o impartasesc ... dar e dreptul tau sa ai o parere personala!
Dar nu e deloc greu de împărtășit. E adevărat că e cam mult de studiat în legătură cu legile de pe vremea respectivă iar eu din câte am auzit și îmi mai amintesc, cică chiar ar fi fel de fel de justificări legale pentru care evenimentele ar fi luat o astfel de întorsătură.

Totuși mie mi se pare extrem de suspect faptul că nu s-a așteptat liniștirea spiritelor cu orice preț mai întâi.

Dar oricum am auzit că s-au scris cărți pe tema judecății lui Isus.

Chiar ai putea să te interesezi pentru că am auzit că e extrem de multă polemică pe tema asta a procesului lui Isus!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Motivul adevarat al venirii lui Isus   Joi Iul 17, 2008 10:31 am

Pentru mine procesul omului Isus este total irelevant!...la fel ca si procesul omului Sadam Hussein sau ceausescu !

Isus ca si sadam dar si ceausescu ...a fost urmarit, turnat, arestat, judecat condamnat si executat!

Faptul ca unii considera ca Isus a fost sacrificat ca un berbec in cinstea zeilor ...este la fel de elocvent ca si credinta altora care cred mai nou sacrificiul de Ignat ...se face prin impuscarea porcului (norma UE) a ...ptr ca si ceausescu a fost impuscat tot de Craciun ....bineinteles ca sacrificiu ptr imbunarea zeilor!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Motivul adevarat al venirii lui Isus   Joi Iul 17, 2008 5:47 pm

Soimos a scris:
Pentru mine procesul omului Isus este total irelevant!...la fel ca si procesul omului Sadam Hussein sau ceausescu !

Isus ca si sadam dar si ceausescu ...a fost urmarit, turnat, arestat, judecat condamnat si executat!

Faptul ca unii considera ca Isus a fost sacrificat ca un berbec in cinstea zeilor ...este la fel de elocvent ca si credinta altora care cred mai nou sacrificiul de Ignat ...se face prin impuscarea porcului (norma UE) a ...ptr ca si ceausescu a fost impuscat tot de Craciun ....bineinteles ca sacrificiu ptr imbunarea zeilor!
Este foarte corect dar trebuie dovedit asta!
Cu toate ăstea să nu uităm că oferta de bază creștinismului este iertarea!
Din acest punct de vedere creștinismul este un viol psihologic.
Păi cum adică tu te omori singur, învinuiești întreaga lume pentru asta și mai apoi chemi lumea la tine că tot tu oferi iertarea?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Motivul adevarat al venirii lui Isus   Joi Iul 17, 2008 7:18 pm

Ce sa dovedim?
Ca omul Isus a fost crucificat? ...sau ca Isus nu era om ci Dumnezeu?
Asta din urma trebuie sa o dovedeasca cei care afirma o asemenea grozavie!
Crestinismul este un viol TOTAL ...incepand de la felul cum a aparut ...la felul la care a fost impus (prin crime) pana la fundamentul pe care se bazeaza aceasta religie (fals si furt intelectual) fara sa uitam nici realitatea istorica ...adica totul un viol total ...tipic "dumnezeiesc"!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Motivul adevarat al venirii lui Isus   Joi Iul 17, 2008 7:45 pm

Soimos a scris:
Ce sa dovedim?
Ca omul Isus a fost crucificat? ...sau ca Isus nu era om ci Dumnezeu?
Asta din urma trebuie sa o dovedeasca cei care afirma o asemenea grozavie!
Crestinismul este un viol TOTAL ...incepand de la felul cum a aparut ...la felul la care a fost impus (prin crime) pana la fundamentul pe care se bazeaza aceasta religie (fals si furt intelectual) fara sa uitam nici realitatea istorica ...adica totul un viol total ...tipic "dumnezeiesc"!
Și ce te faci dască unii se simt bine fiind violați?
Din păcate noi trăim niște realități extrem de cinice.

De fapt religiile ăstea sunt doar ina din măștile pe care le are omul și pe care brusc o schimbă imediat ce nu mai are nevoie de ea.

Eu cred că religia e doar una din sutele de măști pe care omul o schimbă după cum îi comvine.

Dacă religia nu ar fi fost doar una din măști religia nu ar fi existat până astăzi.

Ce vreau să spun cu asta?

Încearcă să îți imaginezi puțin că cineva primește un telefon la servici de la fica de 4 ani și mai apoi primește un telefon de la șef.

Să vezi cum vocea și expresia facială a persoanei respective se schimbă total!

Este una și aceeași persoană însă se comportă total diferit.

Cam tot un astfel de fenomen este și religia.

Ea este doar una din măști.

Această mască va fi schimbată imediat ce ea va fi nefolositoare.

Până și cei mai fanatici religioși o schimbă însă ei nu vor să recunoască asta!
Asta e problema.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Motivul adevarat al venirii lui Isus   Joi Iul 17, 2008 9:19 pm

remussatala a scris:
Ar fi mișto să se înființeze o religie a infiltrării în religie pentru

Iar așa ceva nici nu ar putea fi privit derept rău de societate pentru că e ceva care curățește religia și nu neapărat o distruge!
Religia nu se poate curata ,,,tot asa cum o inventie mincinoasa nu se poate curata astfel incat sa devina adevar!

Religia nu e decat o sarlatanie ...credinta e altceva ...e naivitate!
Si biserica este locul unde se intalnesc sarlatanii cu naivii ...adica unde se intalneste hotu (preotu)cu prostu (credinciosu)!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Iul 18, 2008 7:32 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Motivul adevarat al venirii lui Isus   Vin Iul 18, 2008 7:33 am

Ce doar pare cinstit ...nu este cinstit ci ... doar pare!
Sus In jos
Gliphy
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 93
Localizare : Medias
Puncte : 99
Data de inscriere : 05/05/2009

MesajSubiect: Re: Motivul adevarat al venirii lui Isus   Vin Mai 08, 2009 11:56 am

http://www.beingwilling.com/articles/pdf/real-face-of-anti-christ.pdf
Sus In jos
yo
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 4
Localizare : ct
Puncte : 4
Data de inscriere : 27/05/2011

MesajSubiect: Re: Motivul adevarat al venirii lui Isus   Vin Mai 27, 2011 2:35 am

poate ca nimeni no sa afle adevaratul motiv al nasterii lui Isus si nici dece o reveni a doua oara!
Ciudat nu sa nascut odata a inviat si o sa mai vina odata si atunci o sa aleaga!
pai de ce n`ales de prima data?!
Pai cam asta e spilu`, totul se rezuma la credinta.Este o credinta imprumutata, poate
dar este imbratisata de enorm de multa lume si oricum a schimbat mult modul de viata al umanitatii.
Poate ca asta e motivul, poate ca asta e planul.
Poate ca intr`o zi o sa avem nu raspuns!
Pina atunci nu ramine decit credinta ca sufletul e mai important decit corpul!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Motivul adevarat al venirii lui Isus   Vin Mai 27, 2011 5:13 am

yo a scris:
poate ca nimeni no sa afle adevaratul motiv al nasterii lui Isus si nici dece o reveni a doua oara!
Motivul nasterii lui Isus a fost acelasi ca si "motivul" nasterii a miliarde si miliarde de alti copii, adica fecundarea reusita a unui ovul de catre un spermatozoid.

Citat :

Ciudat nu sa nascut odata a inviat si o sa mai vina odata si atunci o sa aleaga!
Asta se va intampla poate numai in visurile aberante ale celor lobotomizati de religie.
Citat :

.... totul se rezuma la credinta.Este o credinta imprumutata, poate dar este imbratisata de enorm de multa lume si oricum a schimbat mult modul de viata al umanitatii.
De schimbat lumea a schimbat-o revolutia tehnico stintifica rezultanta a libertatii de gandire, deci Credinta in Lucruri bine stiute si clar dovedite ...si nu credinta a proasta in personaje moarte si putrezite acum 2000 de ani!
Citat :

Poate ca asta e motivul, poate ca asta e planul.
Poate ca intr`o zi o sa avem nu raspuns!
Mda ...planul se vede foarte clar, si el tine de progresul fiintei umane de la bestie nestiutoare la super-om ...adica la Dumnezeu!

Citat :

Pina atunci nu ramine decit credinta ca sufletul e mai important decit corpul!
Sufletul este la fel de important ca si corpul, una fara cealalta NU EXISTA, important este sa fii OM cu litere mari ...adica sa cunosti si sa constientizezi realitatea si sa actionezi determinat de CONSTIINTA!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Motivul adevarat al venirii lui Isus   Dum Iun 12, 2011 3:01 pm

Motivul venirii lui Isus este clar de tot:
Dar ca sa intelegem acest lucru v-a trebui sa le luam pe rand:

- Isus a venit sa curmeze sacrificiile animale sangeroase ...si sa inlocuiasca aceste sacrificii cu Eucharistia(frangerea painii)

- Isus a venit sa curme excrocheriile si lacomia hrapareata a clerului.

- Isus a venit ca sa invete ca inainte de toate primeaza Legea si nu Credinta !

- Isus a venit sa propovaduiasca saracia si modestia

- Isus a venit sa ne invete ca noi insine suntem singurul si adevaratul templu al lui Dumnezeu si ca Duhul Sfant al lui Dumnezeu este VIU in noi insine!

- A venit sa ne invete sa nu tinem clerul in carca noastra

- A venit sa ne invete sa-i desconsideram pe preoti si sa nu-i urmam !

- A venit sa ne invete sa nu mergem la biserica !

- A venit sa ne invete sa nu ne incredem in popi ptr ca ei slujesc la doi stapani biserica si banu ...deci nu mai au loc ptr Dumnezeul din oameni!

- Si mai presus de toate, Isus a venit sa ne invete ca Mantuirea nu vine prin Credinta ci prin Iubire ... adica se poate spune ca Isus a venit sa inlocuiasca Credinta cu Iubirea...si asta este extrem de IMPORTANT!

Ptr ca fara Credinta ...nici Religie nu este!

Si asta este cea mai GRAVA si IMPORTANTA invatatura, pentru ca Isus ne invata sa nu frecventam nici bisericile-templele .... ci sa ne rugam, in intimitatea camarutei noastre, NU Dumnezeului din Ceruri ...ci Dumnezeului din noi insine!

In concluzie : Invatatorul Isus din Nazareth a venit sa DESFINTEZE RELIGIA!

Si noi urmam aceasta cale deschisa de Isus!

PS:
La dorinta sunt dispus sa va documentez aceasta parere cu versete din Biblie!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Motivul adevarat al venirii lui Isus   

Sus In jos

Motivul adevarat al venirii lui Isus
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Despre Isus-
Mergi direct la: