Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Lun Sept 08, 2014 11:13 pm Scris de Soimos

» Unde gasesc program si rezultate la campionatul de fotbal 2014?
Lun Iun 23, 2014 1:02 am Scris de dorelina

» Adorarea moastelor
Mier Iun 11, 2014 10:51 am Scris de livius

» Este si Isus unul din fii lui Dumnezeu?
Mier Iun 11, 2014 10:49 am Scris de livius

» Alimentatia vegetariana
Mier Iun 11, 2014 10:47 am Scris de livius

» De ce s-a sacrificat Isus pentru noi?
Joi Mai 29, 2014 6:35 am Scris de Soimos

» O mica nelamurire
Joi Mai 29, 2014 6:31 am Scris de Soimos

» intrebare despre Isus
Dum Mai 11, 2014 3:33 am Scris de Soimos

» Small talk
Joi Mai 01, 2014 5:25 am Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit
Distribuiti | 

Conciliul de la Niceea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor: 7072
Varsta: 48
Localizare: pe drum
Puncte: 6649
Data de inscriere: 20/04/2008

MesajSubiect: Conciliul de la Niceea   Sam Iul 05, 2008 8:22 pm

In lucru
Inceputurile crestinismului actual nascut la Niceea au inceput de fapt dupa razbooiul intre Constantin (cel care a luptat si sub semnul crucii) impotriva lui Licinius,in 324 e.n. razboi care s-a incheiat prin victoria lui Constantin.
Acest razboi a inceput dupa proclamarea "Edictului de la Milano", in anul 313, edict in care Imparatului Constantin cel Mare a permis libertate de credinta a primilor crestini de religie mozaica din "secta Nazariteanului, presimtind faptul ca fanatismul cu care acestia s-au lasat ucisi in arenele romane deplin convinsi ca Dumnezeul lor va remedia problema oferindu-le viata vesnica, imparatul roman a descoperit in acest fanatism o oportunitate ideala pe care o putea folosi in interesul sau, care prin puterea sa de indoctrinare putea constitui un instrument politic cu aspect religios pe care-l putea folosi ptr a -si impune propriile interese de marire si putere dar si posibilitatea de a salva imperiul prin faptul ca puterea de a fanatiza a acestei religii putea fi folosite ptr a unifica un imperiu intins format de multe neamuri ne sudate prin nimic si astfel folosind "credinta", aceste neamuri il puteau accepta mai usor ca Imparat si "Spirit Suprem" ca Pontifex Maximus.

Conciliul de la Niceea a fost convocat in 20. Mai – 25. Juli 325, in mica localitate care astazi se numeste Iznik care se afla in Turcia cu scopul de a linisti si "rezolva" scandalul si conflictul care se petrecea in Alexandria conflict nascut intre adeptii episcopului Crestin-GNOSTIC Arianus si ceilalti crestini, un conflict care ameninta destabilizarea Imperiului prin cearta referitoare la originea lui Isus, fapt care s-a terminat prin invingerea gnosticilor si a dus la formularea "Crezului" crestin.

La Conciliul tinut la Niceea au participat 1800 de episcopi crestini de pe intreg intinsul Imperiului Roman, ceea ce a dus la usurarea raspandirii acestui "crez" pana in toate colturile Imperiului.
Pentru ca acest Conciliu s-a petrecut sub autoritatea Imperiala evident ca si concluziile au dobandit tot aceeasi autoritate devenind obligatorii pe tot cuprinsul Imperiului dar dupa moartea imparatului in 337 concluziile acestui Conciliu au fost puse sub semnul intrebarii pana in anul 381 cand a fost reconfirmata de Conciliul de la Constantinopole!
La ordinul expres al imparatului la Conciliu a participat si episcopul Arianus, desi in fata Imparatului cele mai mari influente le aveau Eusebiu din Cesarea si Ossius din Cordoba!

Tema conciliului era formularea naturii lui Isus, despre care Arius sustinea ca este total diferita decat cea Divina, (teoria homo-ousiana adica Isus omul = fiinta) si astfel Arianus a propovaduit o forma absolut Monoteista, influentata de premise platonice si neoplatonice, argumentand faptul ca teoriile crestinilor care sustineau Treimea sustin un p. de v. Politeist! ptr ca Dumnezeu si Isus erau ptr arieni doua entitati total diferite.

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Iun 09, 2011 7:39 pm, editata de 3 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Conciliul de la Niceea   Joi Oct 01, 2009 9:19 am

Continuare
Continuandu-se dezbaterile pe taram liturgic, tabara lui Arianus gasea ca fiind o mare prostie si un nonsens in a boteza un copil in numele tatalui fiului si sfantului duh, si cu atat mai penibila si absurda atribuirea unui om cum era Isus calitatea de Mantuitor caci mantuirea o putea acorda doar Dumnezeu (si chiar numele lui Isus (Yehoshua) se traduce prin Dumnezeu este singurul mantuitor! si Arianus afirma ca mantuirea nu poate sta in puterea unei creaturi ci doar intr-a unui Creator!...conceptie respinsa de Eusebiu din Cesareea in favoarea unui concept care afirma ca o persoana care e constituita dintr-o Treime nu poate fi considerata om ...(fapt care la o analiza mai atenta chiar se confirma) ...si care ii convenea de minune Imparatului caci il propulsa pe el ca loctiitor al lui Isus (adica Dumnezeu) ...si evident ca la o asemenea tentatie Imparatul a cedat si ... a decis!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor: 850
Varsta: 23
Localizare: Iasi
Puncte: 966
Data de inscriere: 13/05/2011

MesajSubiect: Re: Conciliul de la Niceea   Joi Iun 09, 2011 7:23 am

http://www.scribd.com/doc/35724077/Paganizarea-Crestinismului-Apostolic

uite aici evolutia crestinismului, nu ce ai scris tu aici
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor: 2372
Varsta: 52
Localizare: Aici
Puncte: 2582
Data de inscriere: 05/08/2009

MesajSubiect: Re: Conciliul de la Niceea   Joi Iun 09, 2011 9:43 am

GaSpAr a scris:

Cornel Filip, autorul cartii Paganizarea Crestinismului Apostolic, are dreptate in unele privinte.

Concluzia care se desprinde este aceea că creștinismul tradițional, produs de tradiții bisericești, e mitologie și religie precreștină păgînă, adoptată în creștinismul tradițional prin așa zisa „încreștinare". Pare grav să spui așa ceva, dar nu aceasta este grav, ci faptul în sine. Grav este că s-a ajuns să nu­mim mitologia păgînă tradiție bisericească, să știm că este așa, dar să nu ne mai pese! Grav este să vezi reportaje pe diferite teme religioase în care se notifică sorgintea păgînă a practicilor, și oamenilor să nu le spună nimic. Vi­na exclusivă pentru această stare de degradare religioasă și morală aparține celor care și-au asumat responsabilitatea călăuzirii poporului, dar sunt preo­cupați numai de poziții, putere și bogăție.

Crestinismul a furat mituri pagane, fara sa inteleaga ca de fapt ele sunt basme populare si nu realitate, apoi le-a vandut oamenilor drept adevar Laughing

Traditiile si datinile vechi pagane au fost falsificate si adaptate crestinismului, care in felul acesta a reusit si el sa aiba niste sarbatori goale de orice continut.

Din acest motiv am tot spus ca crestinismul vinde o cioara vopsita, pe post de pasarica alba-n cioc!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Conciliul de la Niceea   Joi Iun 09, 2011 7:46 pm

GaSpAr a scris:

uite aici evolutia crestinismului, nu ce ai scris tu aici

Aici esti pe un forum in care se discuta sau se prezinta pe scurt explicatii argumentate.
Asa ca daca vrei sa iti lansezi mesajul, fa o scurta analiza in care sa ne prezinti ideile care ti se par importante din aceasta carte cu scopul de a le supune dezbaterii, ca doar nu crezi ca cineva are timp sa-l piarda a proasta citind carti inutile!
Sus In jos

Conciliul de la Niceea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie ::  ::  :: -