Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Biblia ..."scriptura" ... Raului Etern

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
kelly
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 9
Localizare : irlanda
Puncte : 1
Data de inscriere : 11/05/2008

MesajSubiect: Biblia ..."scriptura" ... Raului Etern   Dum Iul 06, 2008 8:32 pm

Tanachul, adica Vechiul Testament, abunda de obiceiuri si ritualuri primitive, cateva le vedem prezentate aici:

Sau cum raul vine prin religie
citate cu prostii biblice:
http://www.bibelzitate.de/ueu.html

1) Sacrificii rituale in Biblie: Geneza 22:1-18; Exodul 13:2 ; Leviticul 27:28-29;
Dumnezeu porunceste ca oamenii sa arda: Joan 7:15 NLT
Sacrificii umane: Regi 13:1-2

sacrificii de copii:
Wisdom 14:21-23
RSV) The Book of The Wisdom of Solomon is mostly
Ardetii pe necredinciosi:
Deuteronom 13:13-19

2) Biblia este o carte care ne invata si ce este violul: Judecatori 21:10-24
Crime jafuri si violuri :
Numerii 31:7-18
Crime, Sclavie jafuri si violuri:
Deuteronom 20:10-14;
Legea violului: Deuteronom
22:28-29
Dumnezeu aduce RAUL: 2 Samuel 12:11-14 si asista la viol:
Zechariah
14:1-2

3) UCIGASU
Ucideti ...oamenii care nu asculta de preoti:
Deuteronom 17:12 -15.
Cel ce va bate pe tată sau pe mamă să fie omorât. Exodul 21:15
Moarte ptr adulteri: Leviticul 20:10

Dacă fiica preotului se va spurca prin desfrânare, ea necinstește
pe tatăl său: să fie arsă cu foc. Leviticul 21:9

Ucidetii pe necredinciosi 2 Chronici 15:12-13

Cel ce se inchina la a alți dumnezei, afară de Domnul, să se piardă. Exodus 22:19
Ucideti falsii profeti
Zahariah 13:3 ... Dumnezeu killer: Deuteronom 13:13-19

Ucideti femeile care nu sunt virgine in noaptea nuntii: Deuteronom 22:20-21

Moarte pentru blasfemie: Leviticu
24:10-16
Ucideti oamenii care lucreaza de Sabath: Exodus 31:12-15

4) Minciunile lui Isus!
Tot ce veti cere prin rugaciuni, veti primi:
Matei 21:21-22 si 18:19-20

False amagiri si promisiuni: Marcu 11:24-25 sai mai ales Joan 14:13-14 si 15:7+ 16:23-24 ...o colectie de minciuni!

Isus Falsul Mesia:
- Matei 1:23
"Iată, Fecioara va avea în pântece și va naște Fiu și vor chema
numele Lui Emanuel, care se tâlcuiește: Cu noi este Dumnezeu".
Pe Isus nu-l cheama Emanuel!
- Romani1:3.
Despre Fiul Său, Cel născut din sămânța lui David, după trup,

Sursa : http://www.bibliotecapleyades.net/esp_vatican.htm
http://www.evilbible.com/

In lucru[

Uite ceva interesant:
Biblia ptr sceptici ...o culegere completa "prostiilor biblice"!

www.skepticsannotatedbible.com/
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 36
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Re: Biblia ..."scriptura" ... Raului Etern   Lun Iul 14, 2008 9:12 pm

Bun dar ce te faci dacă nu contează cât de rău s-ar întâmpla cu pământul dacă există o lume dincolo care ne așteaptă?

Este scris de mai multe ori cum că "Pământul va arte cu tot ce este pe el".

Dacă se împlinește e clar că Biblia are adevărul și deci e bine să ne căim nu?

Mai zice cum că întâi trebuie să vină Antihristul și mai apoi Hristos.

Deci de câte ori nu ar reuși farsa tot de atâtea ori s-ar și împlini ceea ce este scris. Dei hai să ne căim că Biblia are adevărul. Laughing

Vin distrugerile mai întâi? Se varsă rângele "până la zăbalele cailor"? Va arde Pământul cu tot ce este pe el mai întâi?

Păi dacă se împlinesc ăstea inseamnă Biblia are adevărul și deci raiul vieții de dincolo este e și el adevărat! Trebuie să ne ne căim pentru ca putem avea parte la raiul vieții de dincolo. Pentru asta trebuie să ne sacrificăm această viață în umilință și smerenie până la cruce și numai astfel ne va aștepta împărăția cerurilor cu brațele deschise. Altfel chinurile veșnice iadului ne așteaptă!
cheers
De sacrificii au nevoie războaiele și estre scris că așa trebuie să se întâmple.

Să nu ni se tulbure inima! Very Happy
Să fim fericiți pentru că suferim prigoniri!
Să nu nădăjduim în cele pieritoare care se usucă precum iarba ci să nădăjduim la cele veșnice! La făgăduințele credinței!
cheers
Aceasta este perfecțiunea dragostei și creativității întregului univers pentru care trebuie să fim vrednici!
cheers

He! He!

Dacă lumea ar fi rămas înapoiată fiți siguri că Biblia nu ar fi fost minciună.

Deci dacă minciuna nu a fost în intenție eu zic că nu are niciun rost acum să condamnăm niște oameni cinstiți.
Smile
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Biblia ..."scriptura" ... Raului Etern   Mar Iul 15, 2008 11:10 am

remussatala a scris:
Bun dar ce te faci dacă nu contează cât de rău s-ar întâmpla cu pământul dacă există o lume dincolo care ne așteaptă?

De ce crezi tu ca aparand adevarul REAL si infierand minciuna (numita religie) ai avea motive sa te temi de un Dumnezeu care este Ei insusi Adevar si Lumina (a cunoasterii ...adica a STIINTEI...si nu a credintei)

Citat :

Deci de câte ori nu ar reuși farsa tot de atâtea ori s-ar și împlini ceea ce este scris. Dei hai să ne căim că Biblia are adevărul.
Adevarul in sanul celei mai mari sarlatanii din istoria omenirii ...ar fi culmea!
Catastrofe si cataclisme au fost in istoria Terrei ...si vor mai fi .... si asta nu depinde de Biblie!
Tocmai faptul ca au fost cataclisme care au dus la pieirea de rase cu milioane de ani in urma dovedeste ca afirmatiile "profetice" aleBibliei ... nu sunt originale !

Citat :

Păi dacă se împlinesc ăstea inseamnă Biblia are adevărul și deci raiul vieții de dincolo este e și el adevărat!

Ce inlantuire logica gresita!
Odata ca Biblia nu are nici o valoare morala ...motiv ptr carer nici Isus nu o recomanda nimanui si nici nu citeste din ea! (si stie el de ce!)
Pai daca pe firul acestei logici profetul religiei lui Flying Spaghetty Monster spune ca au fost si vor mai fi cataclisme ca si cea din Tundra Tungusta de acum exact 100 de ani ... inseamna asta ca lumea in care vom ajunge dupa moarte si in care el ne promite munti cu spaghete si rauri cu Coca Cola ...chiar vor fi adevarate?

Citat :

Trebuie să ne ne căim pentru ca putem avea parte la raiul vieții de dincolo. Pentru asta trebuie să ne sacrificăm această viață în umilință și smerenie până la cruce și numai astfel ne va aștepta împărăția cerurilor cu brațele deschise. Altfel chinurile veșnice iadului ne așteaptă!
Doamne ce grozavii mai poti crede!
Pai tu crezi ca urmand religia inventata de un criminal .... religie ea insasi un instrument de crima, spoliere materiala, indoctrinare, manipulare si de spalat creiere... vei ajunge in rai?
Oare de ce ?... poate ptr faptul ca te insotesti cu cei care l-au ucis pe Isus si cu cel care a impus noua religie ...aceasta a ta...prin uciderea urmasilor naturali ai religiei lui Isus?
Oare Isus s-ar bucura ca tu ai trecut de partea celor care i-au ucis urmasii?

Citat :

Deci dacă minciuna nu a fost în intenție eu zic că nu are niciun rost acum să condamnăm niște oameni cinstiți.
Smile
Cum adica nu a fost in intentie?
Ba tocmai ca a fost!
Biblia este o culegerea de texte furata de la alte religii si adaugata cu texte manipulatoare ... facuta cu un scop foarte precis!
Scopul era salvarea Imperiului Roman printr-o religie de stat care sa uneasca un spatiu imens cu popoare diferite

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Sept 26, 2008 8:25 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 36
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Re: Biblia ..."scriptura" ... Raului Etern   Mar Iul 15, 2008 3:15 pm

Hei! Hei! Soimos tu nu mă mai cunoști cine sunt?
Tu nu te uiți la user să vezi cine scrie mesajul?

Eu am vorbit la mișto acolo.

Tu nu ai înțeles!

Ce am scris eu mai sus am scris ca să critic religia!

Tu chiar nu re uiți prin mesaj să vezi că e plin de zâmbete?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia ..."scriptura" ... Raului Etern   Mar Iul 15, 2008 5:56 pm

Scuze ...nu m-am prins!
Sus In jos
adrianb
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 26
Localizare : Cluj
Puncte : 26
Data de inscriere : 24/12/2010

MesajSubiect: Re: Biblia ..."scriptura" ... Raului Etern   Vin Dec 31, 2010 11:05 am

remussatala a scris:

Deci de câte ori nu ar reuși farsa tot de atâtea ori s-ar și împlini ceea ce este scris. Dei hai să ne căim că Biblia are adevărul. Laughing

Vin distrugerile mai întâi? Se varsă rângele "până la zăbalele cailor"? Va arde Pământul cu tot ce este pe el mai întâi?

Si cel mai probabil asa va si fi.. Stiintific s-a constatat ca in milioane de ani pamantul va fi inghitit de soare, ceea ce rezulta ca pana va fi inghitit .. va fi de mult parjolit de caldura imensa pe care o va degaja.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia ..."scriptura" ... Raului Etern   Vin Dec 31, 2010 3:00 pm

De unde concluzia ...ca nu exista vesnicie ...asa cum ne minte religia cand vorbeste de "viata vesnica"!
Sus In jos
adrianb
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Biblia ..."scriptura" ... Raului Etern   Vin Ian 07, 2011 11:30 am

acuma faza cu vesnicia e relativa...
viata ca si suflet.. nu a fost niciodata demonstrata stiintific, deci e o ipoteza, viata materiala e vesnica daca ne luam dupa idea ca materia tot materie ramane.. doar forma se schimba. dar si asta e relativa , daca mai tin bine minte, dupa ce Einstein a venit cu ceva teorii relativiste..
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia ..."scriptura" ... Raului Etern   Vin Ian 07, 2011 3:27 pm

viata ca si suflet ...poate ca totusi este explicata stiintific ... ptr ca realitatea ei nu se poate contesta, ptr ca toti suntem vii si viata o vedem pretutindeni in jurul nostru ...deci in mod sigur ca a fost mereu in centrul atentiei si interesul cunoasterii umane ...si tot asa a ramas mai ales in zilele noastre!

Deci cum am mai spus ... viata nu poate fi contestata ...doar ca acest fenomen numit viata ... ca fiind o forma superioara de ardere a celei mai superioare si complexe forme de organizare si existenta a materiei!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Biblia ..."scriptura" ... Raului Etern   Joi Ian 13, 2011 8:03 pm

Si undele electromagnetice exista, nu le poate contesta nimeni existenta... si campul gravitational exista... materia, s-a constatat ca se poate transforma total in energie, iar energia se poate transforma in materie. Doar miscarea este vesnica, iar spiritul inseamna miscare!

Sufletul este o conceptie religioasa si are la origine ideea de suflu, suflare si nu are nimic in comun cu spiritul.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia ..."scriptura" ... Raului Etern   Joi Ian 13, 2011 9:31 pm

Black velvet a scris:
materia, s-a constatat ca se poate transforma total in energie,

Pai materia nu este mai ale tot o forma de energie? ... si aici ma refer la faptul ca tot ceea ce este materie are energia ei interioara care o face sa existe ca materie ...vezi atomul!

Citat :

Doar miscarea este vesnica, iar spiritul inseamna miscare!
Depinde de ce anume intelegi tu prin spirit.
De exemplu eu cand ma refer la spirit sau la ceva plin de spirit ...ma refer la inteligenta ... si la un "produs superior" al gandirii ... deci nu este nicicum vorba de miscare ...ci de o insusire superioara a "viului" ...iar viul depinde de posibilitatea de oxigenare a creierului ...procedeu care se realizeza prin rasuflare ... suflu ... si de aici suflet ... care atunci cand inceteaza a functiona ...urmeaza moartea cerebrala.

Cred ca este exagerat sa consideram ca un cui are viata ... doar ptr ca fiecare atom din acest cui este format din electoni care se misca invartindu-se in jurul nucleului!

Citat :

Sufletul este o conceptie religioasa si are la origine ideea de suflu, suflare si nu are nimic in comun cu spiritul.

Cum am zis mai sus ... spiritul este bazat pe o proprietate speciala a creierului ...adica gandirea ... si functionarea creierului depinde de oxigenarea lui ... dar cum in perioada cand CREDINTA era singura ... stiinta ...deci nu se cunostea acest mecanism de functionare, evident ca era facuta legatura directa intre suflare =respirare > oxigenare a creierului > functionarea creierului > adica ratiunea !
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Biblia ..."scriptura" ... Raului Etern   Vin Ian 14, 2011 6:59 am

Materia este o alta forma de energie, tot la fel precum gheatza este o alta forma de apa.
Ecuatia de transformare a materiei in energie si invers, este E=mc2 , care, dupa cum se observa, face legatura dintre energie, masa (specifica materiei) si miscare (viteza).

Cuvantul spirit are multe sensuri, inclusiv cele la care ne-am referit, tu intr-un sens, eu intr-altul.

Sensul la care m-am referit eu este acela de unda electromagnetica asociata materiei.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia ..."scriptura" ... Raului Etern   Vin Ian 14, 2011 1:11 pm

Black velvet a scris:
Materia este o alta forma de energie, tot la fel precum gheatza este o alta forma de apa.
Am inteles pozitia ta ...cu remarca ca formula apei este aceasi si la apa chioara ca si la gheata ...doar ca te referi la alte proprietati ale materiei....in speta starea de agregare ...adica doar una dintre multiplele proprietati ale acesteia.

Citat :

Cuvantul spirit are multe sensuri, inclusiv cele la care ne-am referit, tu intr-un sens, eu intr-altul.

Sensul la care m-am referit eu este acela de unda electromagnetica asociata materiei.

E adevarat ...cuvantul spirit are mai multe intelesuri diferite ....dar cu toate acestea nu imi vine in minte vre-unul legat de unde electromagnetice.

Cu toate acestea intelesul cel mai des folosit se refera la asa numitele capacitati cognitive si de gandire ale creierului uman.

Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Biblia ..."scriptura" ... Raului Etern   Vin Ian 14, 2011 1:38 pm

Ma refeream la faptul, ca in anumite conditii materia se poate transforma in energie sau energia se poate transforma in materie. Exemplul cu apa si gheatza, a fost unul intuitiv si nu o paralela.

Tu cum ai numi o componenta electromagnetica asociata materiei si care poarta informatia acesteia?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia ..."scriptura" ... Raului Etern   Sam Ian 15, 2011 8:30 am

Black velvet a scris:

Tu cum ai numi o componenta electromagnetica asociata materiei si care poarta informatia acesteia?
Eu as numi-o o caracteristica sau o proprietate ... dar nu spirit.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Biblia ..."scriptura" ... Raului Etern   Dum Ian 16, 2011 5:48 pm

La Salamanca, in Spania, a fost construita in anul 1102 o catedrala pe a carei pereti a fost sculptat un cosmonaut...

http://www.hoax-slayer.com/cathedral-spaceman-carving.shtml

Ce parere aveti, se inchina cumva crestinii la un extraterestru, spunandu-i domnul-zeu? Or fi omuletii verzi parintii religiilor?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Biblia ..."scriptura" ... Raului Etern   Dum Ian 16, 2011 6:15 pm

Asa sa fi fost la Potop, Sodoma si Gomora?

Apoi, popimea sa fi inventat pacatele pentru a-si speria oitele?

Se pare ca ET ne-au vizitat de mult timp... iar daca egiptenii aveau habar despre ei, inseamna ca si Moise avea! Poate YHWH e doar un extraterestru pus pe sotii...

Asa ceva vi s-ar parea neverosimil?

Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Biblia ..."scriptura" ... Raului Etern   Lun Ian 17, 2011 5:50 pm

Cititi-l pe Iezechiel, s-ar putea sa confirme ipoteza divinitate - alien!

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=33&cap=1
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia ..."scriptura" ... Raului Etern   Lun Ian 17, 2011 9:41 pm

Pai vedenia lui Iezechiel parca imi aduce aminte de un tanc care inainteaza ...si nu de extraterestrii!
Acum ca acel tanc despre care e vorba o fi coborat dintr-o farfurie zburatoare ...asta nu am de unde sa stiu! .... desi nu contest existenta unor enigme in acest sens, unele din ele postate de tine mai sus...cu exceptia ultimei imagini aceea cu extraterestrul montat in scoica prin Photoshop!!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Biblia ..."scriptura" ... Raului Etern   Mar Ian 18, 2011 7:26 am

Presupun ca nu stie nimeni si nici vreo dovada palpabila nu exista. Sunt doar ipoteze care au un anumit grad de probabilitate si de care merita a se tine cont, in sensul ca este posibil ca o civilizatie extraterestra sau de alta natura sa fi intervenit la un moment dat in evolutia omului si sa o fi marcat, inclusiv in plan religios.

Ultima imagine se dorea a fi un fel de incheiere metaforica a subiectului si evident, grafica este realizata pe calculator.
Sus In jos
adrianb
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Biblia ..."scriptura" ... Raului Etern   Mier Ian 19, 2011 4:43 pm

este destul de interesanta si ipoteza extraterestrilor .

motivul e simplu: omul primitiv ar fi divinizat orice civilizatie mult mai avansata decat a lor.

daca stau bine sa ma gandesc asta a fost pentru mine poate prima mea intrebare cand am inceput sa ma indoiesc de religie.

nu mai stiu exact care din profetii vechiului testament s-a ridicat la cer cu un car de foc. atunci m-am gandit.. daca acel car de foc era un fel de avion (s-au in fine .. orice alta forma de masinarie cu care se putea zbura)? daca era o civilizatie extraterestra? atunci eram mic si mai naiv.. dar ipoteza inca poate ramanea valabila.

bineinteles ca neavand dovezi nu pot sustine existenta extraterestrilor si nici nu pot sa cred in asa ceva.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Biblia ..."scriptura" ... Raului Etern   Mier Ian 19, 2011 7:16 pm

Eu cred ca exista un oarecare miez de adevar in unele povesti cu si despre civilizatiile extraterestre ca doar altfel nu ar fi acceptat si Papa de la Roma existenta
acestora ... si cum nici Dumnezeu nu este pamantean ci tot un un Extraterestru ... rezulta ca pozitia Papei e corecta ... adica nu-l reneaga pe acel extraterestru pe care poporul iudeu l-a vazut ca Dumnezeu!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Biblia ..."scriptura" ... Raului Etern   Vin Ian 21, 2011 6:32 pm

adrianb a scris:

nu mai stiu exact care din profetii vechiului testament s-a ridicat la cer cu un car de foc
Iezechiel, vezi ca ai un link, mai sus, spre capitolul din biblie.

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Biblia ..."scriptura" ... Raului Etern   Astazi la 4:39 am

Sus In jos

Biblia ..."scriptura" ... Raului Etern
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Biblia-
Mergi direct la: