Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Avem dreptul să-L judecăm pe Dumnezeu?
 Da!
 Nu!
Vezi rezultatele
AutorMesaj
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 37
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Dum Noi 09, 2008 3:22 am

Dacă ne uităm și vedem câte răyboaie a ordonat Dumnezeu și ne gândim că astea sunt de fapt opusul creativității!

Însăși ideea de păcat e opusul creativității pentru că a crea înseamnă a face ceva folositor din ceva nefolositor și a face ceva bun din ceva rău.

Cum poți vorbi oare despre rău când ai făcut lumea din nimic?
Și cum poți trimite la război pentru a lua și da o țară când ai făcut lumea din nimic?

Din punctul meu de vedere ca ateu judecarea Lui Dumnezeu e nerelevantă. Ceea ce e relevant e că cică oamenii trebuie să fie buni de frica Lui Dumnezeu. Asta e o idee pe care o consider extrem de periculoasă pentru că falsifică motivele pentru care oamenii trebuie să fie buni. E o idee care lovește direct în motivația pentru care oamenii trebuie să fie buni. E o idee care funcționează numai pentru cei cu credință. E o idee care funcționează discriminatoriu și manipulativ.

Din spre partea mea oamenii nu pot fi nici buni și nici răi ci numai lucrurile cu care fac ei schimb pot fi bune sau rele pentru oameni. Orice lucru despre care zicem că e bun sau rău îl socotim un mijloc și nu un scop.

Acum ce să mai spun?
Păi dacă Dumnezeu are nevoie de "oameni buni" înseamnă că are nevoie de mijloace. Dar oare Dumnezeu nu era atotputernic parcă? De ce I-ar mai trebui mijloace atunci?

Totuși Dumnezeu cică e desăvârșit și sfânt.
Cică și noi ar trebui să ne desăvârșim și să fim sfinți până la cruce.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Dum Noi 09, 2008 9:21 pm

Interesanta logica!

Are multe "puncte tari"!

Hai sa incercam sa o dezvoltam !
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Dum Noi 09, 2008 10:07 pm

Cred că am și obosit să tot scot la iveală nivelul de stupiditate până la care poate să ajuncă minciuna din creștinism.

Adevărata problemă e dacă privim problema la un nivel de abtractizare ceva mai înalt puțin.

De fapt nivelul acesta de stupiditate la care poate să ajungă e o problemă a oamenilor în general și deci a noastră.

Nu contează că religia e minciună ci contează minciuna.

Oamenilor le place minciuna.

Iată dar în continuare un e-mail pe care l-am trimis lui Lucian Oniga (cântărețul) de pe http://www.peniel.ro/ .

Mă enervase pentru că-i vedeam pe unii și pe unele plângând cu lăcrimi de emoție la TV.

"Eu ziceam mai demult că mai repede aș crede în Dumnezeu decât în existența credincioșilor.
Acum nu mai știu ce să zic când am văzut atâția plângând la televizor.
Totuși îndoiala e o întrebare fără răspuns pe când credința e un răspuns la o întrebare.
Minciuna însă din păcate este orice evitare de a răspunde la o întrebare.
Cănd mințim noi asta vrem de fapt! Să evităm răspunsul la întrebări!
Dar ceea ce e și mai interesant este faptul că minciuna are trei forme de bază și anume:

1. Omisiunea;
2. Iluzia;
3. Confuzia.

Asta pe mine mă determină să mă gândesc la Sf. Treime Smile

Mie unul nu prea mi-a plăcut să evit răspunsurile la întrăbări. N-am vrut să simulez cum că am un răspuns chiar și fațăde mine. Afară oamenii te obligă să îi minți. Afară decă tu nu minți tu nu oferi ceea ce ți se cere.

Totuși a gândi înseamnă a căuta răspunsuri la întrebări, iar dacă noi nu ne punem mintea la contribuție și nu o folosim ajungem să ne tâmpim iar asta începe să se cunoască până la urmă pe față, în gesturi și în felul de vorbire mai ales, și ar trebui să fie un lucru destul de rușinos.

Adevărul dă mult mai multe bătăi de cap și el pune într-adevăr mintea la contribuție și te face mai deștept.

Dar adevăr înseamnă să răspunzi la toate întrebările lăsate liber.

Trebuie într-adevăr să fi al naibi de deștept să poți spune adevărul în afară și să te și poți înțelege bine cu oamenii!

Asta ar trebui să fie o provocare, insă ea nu mai e o provocare în lumea noastră unde a minți înseamnă a fi deștept.

Din politețe oamenii evită să pună întrebări care ar vrea să le pună. Asta evte evident o iluzie Smile

Pentru a putea spune adevărul în afară noi trebuie să ne ambiționăm să spunem adevărul înăuntrul nostru, iar asta înseamnă să lăsăm toate întrebările liber să clarificăm cu argumente toate opțiunile de răspunsuri și tot cu argumente să alegem cea mai bună opțiune comparativă de răspuns.

Altfel vom fi tratați de ceilalți la fel! Nu vom mai avea niciodată încredere unii în alții cum că vrem să răspundem la întrebări cu cea mai bună opțiune de răspuns pentru că ne știm pe noi.

Pentru a putea ajunge să fim sinceri și cooperanți și în afară este exact la fel. Trebuie să îi facem pe ceilalți să se simtă liberi să întrebe orice.

Libertate înseamnă opțiuni în loc de reguli.

Atunci când e regulă tu de fapt ai numai o singură opțiune pentru că asta înseamnă regulă.

O altă veste proastă pentru religie e că microcosmosul stăpânește peste macrocosmos.
Lucrurile mici stăpânesc pestwe cele mari.
Fizica; Chimia sau Medicina au evoluat numai prin înțelegera a ceea ce este micro.
Noi suntem o ordine a ceea ce este microscopic.
Singurul motiv pentru care oamenii se pot omotî între ei este că se consideră că de fapt ceva mare stăpânește precum omul.
Atunci când se strică un calculator, dacă nu ști să înlocuiești piesa defectă va trebui să arunci întreg calculatorul.

Pentru ca noi să avem mai multe opțiuni trebuie să analizăm mecanismele micro. Altfel singura opțiune na rămâne să alegem persoane sau să omorâm persoane.

Aceasta ar trebui să fie o problemă la care să mediteze obsedații religioși.

Cică lumea e creată din cauză că e prea măreață să nu fie creată.
Dar oare Dumnezeu o fi măreț?

Dumnezeul din Biblie a trimes niște amărâți de oameni la război pentru o palmă de pământ ceea ce e inacceptabil pentru un creator al universului care trebuie să creeze și nu să trimită la război, mai ales dacă are de gând să facă minuni!

În primul rând de sacrificiul vieții prezente în speranța unei vieți viitoare au nevoie soldații în război care sunt carne de tun.
Isus este un exemplu de sacrificiu de sine și de sacrificiu al familiei iar de asta au nevoie războaiele. Oare acest lucru a fost folosit sau nu?

Iată dar ce spune Isus în „Evanghelia după Ioan“ Cap.15 Vers.12;13 :
„Aceasta este porunca Mea: să vă iubiți unii pe alții așa cum v-am iubit Eu.
Nu este mai mare dragoste decât să-și dea cineva viața pentru prietenii săi.“

Este în Noul Testament pe undeva o definiție a dragostei dată de apostolul Pavel. Tot ceea ce scrie acolo apostolul Pavel este in natura unei mașini!

În vremurile de demult nu exista tehnologie iar oamenii aveau nevoie de tehnologie cumva. Așa că ei deveneau tehnologia!

Astazi însă cred că ar trebui să devenim oameni pentru ca s-a inventat destulă tehnologie care exact ca Hristos se lasa crucificată la o singura apasare de buton fără sa se mai intrebe dacă e bine sau rau."

Evident că nu a răspuns nici acum deși au trecut două săptămâni.
Vrea să o facă pe înțeleptul care tace.
Crede că e mai înțelept dacă tace, dar eu nu îl contrazic.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mar Noi 11, 2008 12:11 am

Ai dreptate ...asa este!
Sfanta Treime a religiei este cea formata din Ignoranta, Indoctrinare si Sarlatanie!
Fara aceste trei ingrediente de baza ...religia nu ar fi fost ceea ce este.

A sti ... cere multa munca ...iar a Crede nu cere nimic decat prostie ...si iata astfel credinta vine ca o manusa pe firea omului.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mar Noi 11, 2008 12:51 am

Religia însă e relevantă doar pentru că e o aplicație practică și demonstrată a unor principii de funcționare a minciunii.
Este destul de captivant să observi niște principii aplicate ale minciunii.

Interesant e însă, mai ales la creștinism, cum deși se întrece limita și devine totul o stupiditate, totuși se perseverează în acea stupiditate!

Dacă vi cu prea multă minciuna la un momendat ajungi inevitabil la stupiditate. Ajungi să te împiedici și să dai cu stângul în drept.

Totuși creștinismul perseverează spectaculos în această stupiditate.
Acum ce să spun? E bine pentru că se întâmplă așa!
Dar e rău pentru că nu se învață lecția.

Cei ce nu și-au învățat lecția sunt aceia care prin comportamentul lor te silesc să îi minți. Sunt acei oameni cărora dacă tu nu le oferi minciuna, tu nu le oferi ceea ce ei îți cer.

Sus acolo am explicat destul de clar despre ce e vorba!

"asta înseamnă să lăsăm toate întrebările liber"

"Pentru a putea ajunge să fim sinceri și cooperanți și în afară este exact la fel. Trebuie să îi facem pe ceilalți să se simtă liberi să întrebe orice."
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mar Noi 11, 2008 1:19 am

Îndoctrinarea presupune ca o învățătură anume să fie recunoscută cum că ea este răspunsul la anumite întrebări, fără să mai pui întrebări.

Îndoctrinarea asta de obicei se manifestă prin cuvântări care nu trebuie întrerupte și monologuri care tot la fel nu trebuie întrerupte.

Sunt foarte mulți astfel de oameni care nu trebuie întrerupți.
Ei sunt de fapt cei care îndoctrinează.

Ei vor să fie recunoscuți cum că ei sunt cei ce sunt răspunsul la anumite întrebări.
Pe ei nu îi interesează dacă ești mulțumit sau nu de răspunsul pe care îl dau ei la întrebările care pretind că au răspunsul.

Dacă îi întrerupi înseamnă că nu înțelegi și deci ești prost. Trebuie să-ți fie rușine pentru că ești prost!!! Trebuie să-ți fie rușine pentru că spui numai prostii!!!

Ei bine oriunde există acest sentiment de rușine a prostiei acolo avem de aface cu îndoctrinare.

E adevărat că că toate doctrinele au segmentul lor de adevăr și rațiune! Toți oamenii au segmentul lor de adevăr și de rațiune! Dar trebuie să avem libertatea și înțelepciunea de a putea observa la timp care este acest segment.

Eu am mai ridiculizat religia pentru că acolo nici măcar nu există voința de a observa care este acel segment. De fapt aste mi se și pare foarte curios și spectaculos la religie!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mar Noi 11, 2008 8:21 pm

Sunt multe motive ptr a ridiculiza religia.
Cat despre segmentul lor de adevar si ratiune ...ea este ca si cea a gainii care are libertatea imensa de a se invarti libera in ograda ...si crede ca ea cunoaste bine toate adevarurile din aceasta ograda!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Noi 17, 2008 6:14 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Verovika
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 32
Localizare : Czech Republic
Puncte : 10
Data de inscriere : 14/11/2008

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Lun Noi 17, 2008 1:30 am

Religia e o educație a ascultării și supunerii care oferă omenirii o justificare a unei vieți morale.
Oare lumea ar fi fost mai bună dacă ar fi avut mai puține justificări pentru o viață morală?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Lun Noi 17, 2008 6:19 pm

Verovika a scris:
Religia e o educație a ascultării și supunerii care oferă omenirii o justificare a unei vieți morale.
Oare lumea ar fi fost mai bună dacă ar fi avut mai puține justificări pentru o viață morală?
E adevarat ce sustii !
Eu as formula altfel afirmatia ta!
Religia este o educatie cu forta santajului divin ... a ascultarii si supunerii ... care are scopul de a indoctrina, manipula, controla si chiar spolia (beli material) o societate pe care doreste sa o tina in intuneric si obscurantism!
Sus In jos
Verovika
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mar Noi 18, 2008 8:21 am

Nu mi-ai răspuns la întrebare.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mar Noi 18, 2008 9:35 am

Răspund eu la întrebare Veroviko!

Lumea nu poate fi fost mai bună dacă are mai multe justificări falsificate pentru o "viață morală".

Vicleniile ăstea ies la lumină pănă la urmă, iar problema e că ele ies la lumină numai în mințile celor deștepți care vor alege să nu fie ei proștii.

Așa apare mentalitatea cum că "De ce să îi fure altcineva pe proștii ăștia cănd aș putea să îi fur chiar eu?".

Religia îi prostește pe oameni pentru că le cere să fie cu mintea la un conducător din altă lume (Dumnezeu) și să viseze la o altă lume de dincolo, pierzând astfel contactul cu realitățile din lumea asta pentru că timpul e precum este cu principiul vaselor comunicante. Dacă vrei că ocupi timp cu ceva automat va trebui să iei din dimpul pe care îl ocupi cu altceva. Astfel religia prostește lumea iar mentalitatea de tipul "De ce să îi fure altcineva pe proștii ăștia cănd aș putea să îi fur chiar eu?" își va spune cuvântul.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mar Noi 18, 2008 5:40 pm

Verovika a scris:
Multumesc Remus ...dar pot sa ii raspund si eu!
Lumea poate deveni mai morala prin educatie si constiinta!

O minciuna ...recte Biblia ...care a adus enorm de mult rau omenirii ....si o religie inventata de un criminal (Constantin cel Mare) ..nu poate constitui o sursa de moralitate!
Sus In jos
Verovika
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Joi Noi 20, 2008 7:16 am

remussatala a scris:
Răspund eu la întrebare Veroviko!

Lumea nu poate fi fost mai bună dacă are mai multe justificări falsificate pentru o "viață morală".

Vicleniile ăstea ies la lumină pănă la urmă, iar problema e că ele ies la lumină numai în mințile celor deștepți care vor alege să nu fie ei proștii.
Mare viclenie mai e că dincolo nu luăm nimic!
remussatala a scris:
Așa apare mentalitatea cum că "De ce să îi fure altcineva pe proștii ăștia cănd aș putea să îi fur chiar eu?".

Religia îi prostește pe oameni pentru că le cere să fie cu mintea la un conducător din altă lume (Dumnezeu) și să viseze la o altă lume de dincolo, pierzând astfel contactul cu realitățile din lumea asta pentru că timpul e precum este cu principiul vaselor comunicante. Dacă vrei că ocupi timp cu ceva automat va trebui să iei din dimpul pe care îl ocupi cu altceva. Astfel religia prostește lumea iar mentalitatea de tipul "De ce să îi fure altcineva pe proștii ăștia cănd aș putea să îi fur chiar eu?" își va spune cuvântul.
Hristos a venit pe Pământ și minunile pe care le-a făcut au avut în vedere nevoile pământești.
Sus In jos
Verovika
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Joi Noi 20, 2008 7:52 am

Soimos a scris:
Verovika a scris:
Și de unde spui tu că trebuie luate educația și conștiința?
Soimos a scris:
O minciuna ...recte Biblia ...care a adus enorm de mult rau omenirii ....si o religie inventata de un criminal (Constantin cel Mare) ..nu poate constitui o sursa de moralitate!
Arată-mi ce învățături morale nu sunt recomandate în Biblie.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Joi Noi 20, 2008 8:30 pm

Verovika a scris:
Soimos a scris:
Verovika a scris:
Și de unde spui tu că trebuie luate educația și conștiința?
Chiar nici atat nu sti?
Nu ma dezamagi!
Soimos a scris:

Citat :

Arată-mi ce învățături morale nu sunt recomandate în Biblie.
Biblia nu re4comanda invataturi morale ...pentru ca un furt si un plagiat nu pot constitui baze morale ptr surse de moralitate!
In schimb a constituit baze ptr sute de mii de crime savarsite in numele domnului (probabil dracu ...ca doar ala e responsabil cu raul si suferinta)
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Sam Noi 22, 2008 12:22 pm

Verovika a scris:
Mare viclenie mai e că dincolo nu luăm nimic!
Nu e vorba de faptul că nu luăm nimic cu noi după ce murim. E vorba de aberațiile și prefăcătoria care abundă în creștinism.

Verovika a scris:
Hristos a venit pe Pământ și minunile pe care le-a făcut au avut în vedere nevoile pământești.
Păi asta s-a făcut cu scopul de a urca lumea cu mintea la nori!
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287
Puncte : 288

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Joi Ian 15, 2009 9:17 am

Revenind la subiectul topicului ...parerea mea este ca avem voie si sa ne judecam la fel cum avem voie sa-l judecam pe Dumnezeu!

De fapt nu e nici o diferenta intre una si alta!

Omul este Dumnezeu ...si asta o recunoaste chiar el in Geneza atunci cand se arata ingrijorat ca omul a mancat din fructul cunoasterii binelui si al raului ...si "a devenit unul ca noi" !!!!
Adica un Dumnezeu ca toti Dumnezeii !

Intrebare: dar ce ...sunt mai multi Dumnezei ???

Da ...tot asa cum sunt foarte multi oameni ...care si ei sunt Dumnezei!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Varsta : 23
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mier Ian 28, 2009 7:06 pm

eu raspund simplu , Dumnezeu nea dat tot ce este de folos ca sa ne dezvoltam singuri , daca noi nu am shtiut sa ne dezvoltam asta este din cauza noastra ca nu neam implicat , dar vad k neam dezvoltat foarte mult , dar resursele planetei sunt pe duca ,
nu avem de ce sa il judecam pe Dumnezeu , pentru ca Dumnezeu ne lasa pe noi sa hotaram soarta lumii ,el nu se implica absolut deloc , ne distrugem singuri.
cum a spus Soimos intrun topic , Dumnezeu nu are timp de toti , sa ne dea inteligenta la toti , in inteligenta ne dezvoltam singuri daca ne duce capul , daca nu ramanem niste inapoiati ,
asa ca pe Dumnezeu nu avem dece sa il judecam pentru faptele noastre
mai pe scurt nu avem de ce sa il judecam pe Dumnezeu pentru ca nu am stiut sa evoluam Smile
legat de Razboaie , nu cred ca Dumnezeu ar face un razboi pentru a ne omora singuri ...
am auzit ca sfarsitul lumii este in al 3-lea razboi mondial , credeti in asta? eu unu nu , chit ca americanii si rusii au o forta foarte mare care ar putea distruge lumea in cateva minute
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Joi Ian 29, 2009 1:38 pm

Pai daca pe Dumnezeu nu am avea voie sa-L criticam ...dar macar religia crestina (care oricum e fara Dumnezeu) trebuie criticata la maximum!
Daca nu ptr alte motive atunci macar ca de la Scoala greceasca(matematica, filozofie, arte) din antichitate si pana in 1500 en a oprit total evolutia Europei ...eu apreciez franarea evlutiei la mai mult de 1000 de ani ...si gandeste care ar fi fost resursele planetei si demografia daca oamenii aveau avioane, internet, celulare, si Stiinta de azi acum 500 de ani!

Macar si din acest p de v se poate vedea diabolicitatea bisericii crestine ...si faptul ca prin actiunea ei satanica a dus omenirea pe marginea prapastiei!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mier Mar 24, 2010 10:28 am

Daca totusi nu avem voie sa-L criticam pe Dumnezeu ... macar sa o spunem pe cea dreapta ...caci vorbirea dreapta si rostirea cuvantului drept numit si adevar ...nu il pot deranja pe cel care este insusi Adevarul ...asa ca hai sa mai punem la punct o chestiune!

Se spune ca lumea aceasta este creatia lui Dumnezeu...OK ... dar vedem clar ca in aceasta Lume toate vietuitoarele sunt niste fiinte preocupate doar de 3 probleme ....supravietuirea, hrana si inmultirea ...la fel ar fi ramas si omul daca nu ar fi fost fiinta aleasa de Dumnezeu pentru a-i desavarsi lucrarea pe pamant(pentru cei care cred ca lucrarea este cea de distrugere a pamantului si ca omul este principalul instrument ...lucrurile stau la fel ca si pentru ceilalti ...adica ptr cei care cred ca omul implineste pe pamant lucrarea Domnului.

Cu alte cuvinte Dumnezeu are mai mare nevoie de NOI ... decat noi de El... motiv ptr care vazand ca nu da nici un semn de viata ...omul se bazeaza pe el insusi si in cazul cand are nevoie de sprijinul Sau, de ex. cand e bolnav prefera sa mearga la spital decat la biserica in care nu e niciodata niciun Dumnezeu, deci nici cine sa-l ajute.

INTREBARE ... pai daca El are mai mare nevoie de noi decat noi de El ... bineinteles ca sa I terminam noi lucrarea inceputa de El ...pai de ce nu apare la TV ca sa ne "fereasca de cel Rau" si sa ne invete Calea sa? pentru continuarea "Lucrarii Sale" ... ca doar este interesul LUI sa ii terminam repede si bine treaba pe care topcmai EL a inceput-o!

Buuunn ...dar daca nici nu vrea sa ne ajute macar cu un sfat ... de ce are nevoia ca prin rugaciuni si preaslaviri sa-l lingem in dos, dar si acestea nu gratuite ci pe bani in acele Case de caramida numite Biserici, in care El ca un surd, mut si nevazut nu e niciodata de gasit ...nici macar cand ai cea mai mare nevoie de El?

Pentru munca pe care noi oamenii o depunem pentru El ...oare nu ar fi mai normal sa se roage El pentru noi si eventual sa ne mai si traga luuungi limbi de recunostintptr ca ne sacrificam pentru lucrarea Sa ... dar acele limbi pot sa fie si GRATUITE ca multam ... ca noi nu cerem bani pentru asta asa cum fac preotii Lui de prin biserici!
Faptul ca in viata noastra impartita in saptamani, 7 zile pe saptamana implinim vointa lui adica lucram 6 si doar a 7-a ne odihnim dar si aceea tot asa cum vrea El ...nu trebuie recunoscuta?

Deci cine sa fie cui recunoscator?
Din moment ce noi oamenii ne dedicam intreaga viata pentru folosul Sau ...si el tace ca porcu-n cucuruz ...fara sa ne spuna nici macar cuvantul MULTUMESC pe care pesemne nu l-a invatat ... cum se poate vorbi in asemenea conditii despre Iubire si Recunostinta, cand vedem clar cda totul este de fapt NESIMTIRE incununata cu promisiuni mincinoase si pe exploatarea naivitatii si prostiei!

Cand vezi atata nesimtire ...si targul facut cu viata noastra inseamna ...viata noastra ... contra NIMIC ... sa nu-ti vina sa-i transformi Casele de Rugaciune in WC-uri publice si sa nu-ti vine sa-L iei de barba si sa-i tragi un pumn in bot ... atunci cand ajungi sa dai nasul cu El?

Asta-i Dumnezeul Percectiunii ?...pai atunci cum e Dracu ?

Sau nu cumva ..... nu stiti cui va inchinati si pe cine slaviti ?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mier Mar 24, 2010 1:52 pm, editata de 3 ori
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mier Mar 24, 2010 10:46 am

Becleanuuu te asteapta, mei baiatule!

cine stiie, poate ca o sate vindeci!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mier Mar 24, 2010 2:02 pm

buburuzu a scris:
Becleanuuu te asteapta, mei baiatule!

cine stiie, poate ca o sate vindeci!

Lasa tu amenintarile tale crestine si explica-mi daca esti in stare unde este greseala mea de logica?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mier Mar 24, 2010 4:04 pm

amenintari crestine!

nu prietene, afla ca la Beclean STIINTA este cea care "recruta" specimene ca tine... da, da!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mier Mar 24, 2010 4:48 pm

Amenintari si dragoste crestina!

"La început teologul Augustinus din Hippo, care a avut dispute înveșunate cu „donatiștii” (o fracțiune creștină nord-africană), a încercat metoda convingerii, mai târziu el va recomanda utilizarea forței prin maximele sale: „compelle intrare“ și „temperata severitas”, care va deveni treptat mai severă utilizând biciuirea și în cazurile extreme pedeapsa cu moartea. Aceaste metode ale teologului din perioada antică târzie vor fi preluate de inchiziție dintre ele două argumente ale lui Augustinus vor fi mai frecvent utilizate:
unuia care s-a rătăcit, arată-i la calea cea bună, dacă el refuză să o urmeze, atunci obligă-l ca o dovadă de iubire creștinească a aproapelui tău. Ereticii sunt oi rătăcite pe care păstorul creștin cu toiagul și ciomagul aduce copii înapoi în turmă. Tortura este legitimă, pentru că ea nu strică sufletul ci numai carnea păcătoasă. In consecință era mai bine un eretic să fie ars, decât să urmeze un drum greșit.
Ereticul are posibilitatea de a alege între: întoarcerea pe calea cea dreaptă, adevărată a bisericii cu dragoste și încredere în Dumnezeu sau cea de schingiuire cu pierderea vieții."
Wikipedia
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mier Mar 24, 2010 5:09 pm

buburuzu a scris:
amenintari crestine!

nu prietene, afla ca la Beclean STIINTA este cea care "recruta" specimene ca tine... da, da!
Pai nu am spus eu ca lumea de prin zona Becleanului sunt atat de inapoiati incat se cred si azi in Evul Mediu ...adica mai exact intorcand fata la credinta ...au intors fundul stiintei!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   

Sus In jos

Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: