Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Avem dreptul să-L judecăm pe Dumnezeu?
 Da!
 Nu!
Vezi rezultatele
AutorMesaj
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Joi Ian 15, 2009 9:17 am

Revenind la subiectul topicului ...parerea mea este ca avem voie si sa ne judecam la fel cum avem voie sa-l judecam pe Dumnezeu!

De fapt nu e nici o diferenta intre una si alta!

Omul este Dumnezeu ...si asta o recunoaste chiar el in Geneza atunci cand se arata ingrijorat ca omul a mancat din fructul cunoasterii binelui si al raului ...si "a devenit unul ca noi" !!!!
Adica un Dumnezeu ca toti Dumnezeii !

Intrebare: dar ce ...sunt mai multi Dumnezei ???

Da ...tot asa cum sunt foarte multi oameni ...care si ei sunt Dumnezei!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mier Ian 28, 2009 7:06 pm

eu raspund simplu , Dumnezeu nea dat tot ce este de folos ca sa ne dezvoltam singuri , daca noi nu am shtiut sa ne dezvoltam asta este din cauza noastra ca nu neam implicat , dar vad k neam dezvoltat foarte mult , dar resursele planetei sunt pe duca ,
nu avem de ce sa il judecam pe Dumnezeu , pentru ca Dumnezeu ne lasa pe noi sa hotaram soarta lumii ,el nu se implica absolut deloc , ne distrugem singuri.
cum a spus Soimos intrun topic , Dumnezeu nu are timp de toti , sa ne dea inteligenta la toti , in inteligenta ne dezvoltam singuri daca ne duce capul , daca nu ramanem niste inapoiati ,
asa ca pe Dumnezeu nu avem dece sa il judecam pentru faptele noastre
mai pe scurt nu avem de ce sa il judecam pe Dumnezeu pentru ca nu am stiut sa evoluam Smile
legat de Razboaie , nu cred ca Dumnezeu ar face un razboi pentru a ne omora singuri ...
am auzit ca sfarsitul lumii este in al 3-lea razboi mondial , credeti in asta? eu unu nu , chit ca americanii si rusii au o forta foarte mare care ar putea distruge lumea in cateva minute
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Joi Ian 29, 2009 1:38 pm

Pai daca pe Dumnezeu nu am avea voie sa-L criticam ...dar macar religia crestina (care oricum e fara Dumnezeu) trebuie criticata la maximum!
Daca nu ptr alte motive atunci macar ca de la Scoala greceasca(matematica, filozofie, arte) din antichitate si pana in 1500 en a oprit total evolutia Europei ...eu apreciez franarea evlutiei la mai mult de 1000 de ani ...si gandeste care ar fi fost resursele planetei si demografia daca oamenii aveau avioane, internet, celulare, si Stiinta de azi acum 500 de ani!

Macar si din acest p de v se poate vedea diabolicitatea bisericii crestine ...si faptul ca prin actiunea ei satanica a dus omenirea pe marginea prapastiei!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mier Mar 24, 2010 10:28 am

Daca totusi nu avem voie sa-L criticam pe Dumnezeu ... macar sa o spunem pe cea dreapta ...caci vorbirea dreapta si rostirea cuvantului drept numit si adevar ...nu il pot deranja pe cel care este insusi Adevarul ...asa ca hai sa mai punem la punct o chestiune!

Se spune ca lumea aceasta este creatia lui Dumnezeu...OK ... dar vedem clar ca in aceasta Lume toate vietuitoarele sunt niste fiinte preocupate doar de 3 probleme ....supravietuirea, hrana si inmultirea ...la fel ar fi ramas si omul daca nu ar fi fost fiinta aleasa de Dumnezeu pentru a-i desavarsi lucrarea pe pamant(pentru cei care cred ca lucrarea este cea de distrugere a pamantului si ca omul este principalul instrument ...lucrurile stau la fel ca si pentru ceilalti ...adica ptr cei care cred ca omul implineste pe pamant lucrarea Domnului.

Cu alte cuvinte Dumnezeu are mai mare nevoie de NOI ... decat noi de El... motiv ptr care vazand ca nu da nici un semn de viata ...omul se bazeaza pe el insusi si in cazul cand are nevoie de sprijinul Sau, de ex. cand e bolnav prefera sa mearga la spital decat la biserica in care nu e niciodata niciun Dumnezeu, deci nici cine sa-l ajute.

INTREBARE ... pai daca El are mai mare nevoie de noi decat noi de El ... bineinteles ca sa I terminam noi lucrarea inceputa de El ...pai de ce nu apare la TV ca sa ne "fereasca de cel Rau" si sa ne invete Calea sa? pentru continuarea "Lucrarii Sale" ... ca doar este interesul LUI sa ii terminam repede si bine treaba pe care topcmai EL a inceput-o!

Buuunn ...dar daca nici nu vrea sa ne ajute macar cu un sfat ... de ce are nevoia ca prin rugaciuni si preaslaviri sa-l lingem in dos, dar si acestea nu gratuite ci pe bani in acele Case de caramida numite Biserici, in care El ca un surd, mut si nevazut nu e niciodata de gasit ...nici macar cand ai cea mai mare nevoie de El?

Pentru munca pe care noi oamenii o depunem pentru El ...oare nu ar fi mai normal sa se roage El pentru noi si eventual sa ne mai si traga luuungi limbi de recunostintptr ca ne sacrificam pentru lucrarea Sa ... dar acele limbi pot sa fie si GRATUITE ca multam ... ca noi nu cerem bani pentru asta asa cum fac preotii Lui de prin biserici!
Faptul ca in viata noastra impartita in saptamani, 7 zile pe saptamana implinim vointa lui adica lucram 6 si doar a 7-a ne odihnim dar si aceea tot asa cum vrea El ...nu trebuie recunoscuta?

Deci cine sa fie cui recunoscator?
Din moment ce noi oamenii ne dedicam intreaga viata pentru folosul Sau ...si el tace ca porcu-n cucuruz ...fara sa ne spuna nici macar cuvantul MULTUMESC pe care pesemne nu l-a invatat ... cum se poate vorbi in asemenea conditii despre Iubire si Recunostinta, cand vedem clar cda totul este de fapt NESIMTIRE incununata cu promisiuni mincinoase si pe exploatarea naivitatii si prostiei!

Cand vezi atata nesimtire ...si targul facut cu viata noastra inseamna ...viata noastra ... contra NIMIC ... sa nu-ti vina sa-i transformi Casele de Rugaciune in WC-uri publice si sa nu-ti vine sa-L iei de barba si sa-i tragi un pumn in bot ... atunci cand ajungi sa dai nasul cu El?

Asta-i Dumnezeul Percectiunii ?...pai atunci cum e Dracu ?

Sau nu cumva ..... nu stiti cui va inchinati si pe cine slaviti ?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mier Mar 24, 2010 1:52 pm, editata de 3 ori
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mier Mar 24, 2010 10:46 am

Becleanuuu te asteapta, mei baiatule!

cine stiie, poate ca o sate vindeci!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mier Mar 24, 2010 2:02 pm

buburuzu a scris:
Becleanuuu te asteapta, mei baiatule!

cine stiie, poate ca o sate vindeci!

Lasa tu amenintarile tale crestine si explica-mi daca esti in stare unde este greseala mea de logica?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mier Mar 24, 2010 4:04 pm

amenintari crestine!

nu prietene, afla ca la Beclean STIINTA este cea care "recruta" specimene ca tine... da, da!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mier Mar 24, 2010 4:48 pm

Amenintari si dragoste crestina!

"La început teologul Augustinus din Hippo, care a avut dispute înveșunate cu „donatiștii” (o fracțiune creștină nord-africană), a încercat metoda convingerii, mai târziu el va recomanda utilizarea forței prin maximele sale: „compelle intrare“ și „temperata severitas”, care va deveni treptat mai severă utilizând biciuirea și în cazurile extreme pedeapsa cu moartea. Aceaste metode ale teologului din perioada antică târzie vor fi preluate de inchiziție dintre ele două argumente ale lui Augustinus vor fi mai frecvent utilizate:
unuia care s-a rătăcit, arată-i la calea cea bună, dacă el refuză să o urmeze, atunci obligă-l ca o dovadă de iubire creștinească a aproapelui tău. Ereticii sunt oi rătăcite pe care păstorul creștin cu toiagul și ciomagul aduce copii înapoi în turmă. Tortura este legitimă, pentru că ea nu strică sufletul ci numai carnea păcătoasă. In consecință era mai bine un eretic să fie ars, decât să urmeze un drum greșit.
Ereticul are posibilitatea de a alege între: întoarcerea pe calea cea dreaptă, adevărată a bisericii cu dragoste și încredere în Dumnezeu sau cea de schingiuire cu pierderea vieții."
Wikipedia
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mier Mar 24, 2010 5:09 pm

buburuzu a scris:
amenintari crestine!

nu prietene, afla ca la Beclean STIINTA este cea care "recruta" specimene ca tine... da, da!
Pai nu am spus eu ca lumea de prin zona Becleanului sunt atat de inapoiati incat se cred si azi in Evul Mediu ...adica mai exact intorcand fata la credinta ...au intors fundul stiintei!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Localizare : ardeal
Puncte : 884

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Joi Mar 25, 2010 8:43 am

ce spun io si ce intelegi tu!

e bine si asa.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Joi Mar 25, 2010 7:36 pm

buburuzu a scris:
amenintari crestine!

Si eu iti spuneam ca Credinta ii recruteaza pe cei ca tine ..adica pe cei intorsi cu fata la credinta si cu fundu la stinta !
Asa ca-care e nelamurirea?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Localizare : ardeal
Puncte : 884

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Joi Mar 25, 2010 8:02 pm

pai, pe tine te interesa nelamurrea, nu pe mine!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Vin Apr 02, 2010 6:57 pm

Pai hai lamureste tema din titlul topicului ...

Avem dreptul sa-L judecam pe Dumnezeu ...chiar si atunci cand in Deuteronom 13.1 cere sa fie ucisi facatorii de minuni (ca Christos) care doresc sa te abata de la Legea Sa dar mai ales sa te faca sa crezi in alt Dumnezeu ...de ex in Christos?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Vin Apr 02, 2010 7:05 pm

Tot din Deuteronom:
Cap.18
10. Să nu se găsească la tine de aceia care trec pe fiul sau fiica lor prin foc, nici prezicător, sau ghicitor, sau vrăjitor, sau fermecător,  
11. Nici descântător, nici chemător de duhuri, nici mag, nici de cei ce grăiesc cu morții.
12. Căci urâciune este înaintea Domnului tot cel ce face acestea, și pentru această urâciune îi izgonește Domnul Dumnezeul tău de la fața ta.

Cap.19
1.    "Când Domnul Dumnezeul tău va pierde pe popoarele al căror pământ ți-l dă ție Domnul Dumnezeul tău, și tu vei intra în moștenirea lor și te vei așeza în cetățile lor și în casele lor, 

Sa intelegem ca dumnezeu comite o epurare etnica pentru a elibera teritorii pentru evrei?
Sus In jos
Shaman
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 22
Localizare : Unde mai urla lupii
Puncte : 22
Data de inscriere : 22/03/2010

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Lun Apr 05, 2010 3:18 pm

,,Religia - o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug,
Căci de-ar lipsi din inimi speranța de răsplată,
După ce-amar muncirăți mizeri viața toată,
Ați mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Și v-a făcut să credeți că veți fi răsplătiți...
Nu! moartea cu viața a stins toată plăcerea -
Cel ce în astă lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, căci morți sunt cei muriți''
Mihai Eminescu
NO COMENT
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mar Apr 06, 2010 6:52 am

Mai mult decat NO COMENT este faptul ca BOR-ul intentioneaza sa-l declare (canonizeze) pe Eminescu ca sfant!

Hi Hi Hi!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mar Apr 06, 2010 11:53 am

Soimos a scris:
Mai mult decat NO COMENT este faptul ca BOR-ul intentioneaza sa-l declare (canonizeze) pe Eminescu ca sfant!

Hi Hi Hi!

Eminescu a fost un mare poet, as indrazni sa-l numesc Zeu al poeziei romanesti, dar dupa cum se observa, nu prea avea o parere buna despre religie! BOR creaza sfinti dupa cum are interesul, maine s-ar putea sa-l vedem si pe Base sfant, iar crestinilor sa le curga balele pe icoanele sale Smile 
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mar Apr 06, 2010 11:58 am

Poate ii dai dreptate si lui Bivolaru, ca sustine precum ca, orice poate capata putere, datorita incarcaturii energetice pe care o da mintea noastra! Chestie probata, cica! Uitandu-te la o anumita imagine si oferindu-i cinste cuvenita, inchinandu-te ei, daruindu-i flori etc poate deveni obiect al puterii!
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mar Apr 06, 2010 12:00 pm

Apropo de sondajul tau... Trebuia sa pui acolo si rubrica de explicatii. Nu imi place la voi precum ca...atunci cand spuneti DUMNEZEU, spuneti BIBLIA, ori Dumnezeul religiilor... Atata timp cat nu-L cunoastem ope Dumnezeu, judecam doar ceva creat de altii, ori de propria noastra minte.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mar Apr 06, 2010 4:01 pm

Noi aici pe forum vorbim de Dumnezeul revelat prin Biblie dar alte texte cu scop de indobitocire pentru ca din start forumul acesta este unul anti-religie.

De fapt orice discutie despre Dumnezeu este una pe baza de fantasmagorii, mai pe scurt credinte ... care pierd pe zi ce trece in fata adevarului numit Realitate, (care este pe zi ce trece tot mai nine cercetata si cunoscuta) astfel daca inainte naivilor li se explica ca Dumnezeu este in cer ... adica dincolo de nori sau locul in care zboara pasarile cerului ...astazi cand omul a ajuns muuult mai departe si sunt foarte putini aceia care nu au zburat cu avionul dincolo de nori)...adica unde nu mai este cer ci doar spatiu cosmic dar si acela bine explorat prin astrofizica ...iata ca adevarul a devenit mai clar si anume ca in cer nu exista niciun Dumnezeu.

Insusi faptul ca un bebelus nou nascut nu coboara din ceruri adus de barza ci conceput fiind din iubire (act sexual) se formeaza in "cerul" numit pantecele mamei sale si tot mama ii este Dumnezeul care il protejeaza, il creste, ingrijeste si hraneste este o dovada clara ca totul este binecunoscut stiintei si totul se petrece fara nicio interventie divina ... Pe un alt plan odata cu dezvoltarea astrofizicii este clar dovedit ca nici universul nu a fost creat de vreo maimuta cu aspect uman ci prin legi ale astrofizicii si alte fenomene naturale deja in mare parte si ele binecunoscute dar fara niciun indiciu despre vre-un Creator sau arhitect.

Totusi aici pe forum vei gasi dovezi ca si noi consideram ca exista ceva Dumnezeiesc .... si asta este VIATA ... si vei vedea totusi ca si noi credem in sfinti ...care sunt cei care ne-au dat viata si ne-au ingrijit ...adica Mama si Tata.

Iata motivul pentru care consideram ca inchinatul la dumnezei ucigasi de copii, la sfinti care s-au remarcat prin crime (de ex. Constantin cel Mare) este o blasfemie imensa si o batjocura adusa parintilor nostrii!
Fapt care se cere corectat pana nu e prea tarziu!
Sus In jos
Shaman
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mar Apr 06, 2010 4:42 pm

Simulated Order - Jehovah - Yaldabaoth
Cititi si intelegeti ,sintetizati si trageti concluzii dragi crestini.Sunt enorm de multe informatii ,aveti ocazia acum sa va treziti.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mar Apr 06, 2010 5:06 pm

Shaman a scris:
Simulated Order - Jehovah - Yaldabaoth
Cititi si intelegeti ,sintetizati si trageti concluzii dragi crestini.Sunt enorm de multe informatii ,aveti ocazia acum sa va treziti.
Am aprecia foarte mult daca ai incerca sa traduci macar unele pasaje mai importante.
Nu uita ca vrem sa ne adresam credinciosilor ...si ca acestia primind orice raspuns din Biblie nu au interes pentru documentatia serioasa desi e vorba chiar de "dumnezeul" lor care daca nu s-ar fi intersectat istoric cu Constantin ... nu era nici astazi altceva decat un parlit de zeu tribal ...adica cel descris in articolul spre care ne-ai dat link-ul!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mar Apr 06, 2010 6:15 pm

Zian a scris:
Nu imi place la voi precum ca...atunci cand spuneti DUMNEZEU, spuneti BIBLIA, ori Dumnezeul religiilor... Atata timp cat nu-L cunoastem ope Dumnezeu, judecam doar ceva creat de altii, ori de propria noastra minte.
Cand spunem dumnezeu, nu spunem biblia! Dumnezeu (Yahwe) este o inventie a lui Moise, caruia i s-au pus in carca fel de fel de realizari marete, dar si multe crime abominabile. Voi il cautati cu disperare pe acest dumnezeu inexistent, fara sa intelegeti ca inainte de Moise nu exista niciun dumnezeu, existau doar Zei, atat si nimic mai mult!!! Aten-Ra + Uran = Yahwe, asta-i ecuatia lui dumnezeu, sau altfel spus, doi Zei combinati pentru a rezulta dumnezeu. Nu mai cautati aiurea ceea ce nu exista in realitate. Dumnezeul vostru, oricum ati incerca sa-l definiti, este doar fictiune!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mar Apr 06, 2010 6:57 pm

Apopii a scris:
Voi il cautati cu disperare pe acest dumnezeu inexistent, fara sa intelegeti ca inainte de Moise nu exista niciun dumnezeu, existau doar Zei, atat si nimic mai mult!!! Aten-Ra + Uran = Yahwe, asta-i ecuatia lui dumnezeu, sau altfel spus, doi Zei combinati pentru a rezulta dumnezeu.
Corect!
Cu mentiunea ca nici macar Moise nu a fost original ci si el a furat ideia de monoteism de la un faraon egiptean care s-a lasat slavit ca Zeu.

Dar si asa Yahwe ar firamas un pitic de gradina uitat daca nu l-ar fi mpreluat Constantin cel Mare sa-l altoiasca pe tulpina viguroasa a zeului roman Sol Invinctus.

Citat :

Nu mai cautati aiurea ceea ce nu exista in realitate. Dumnezeul vostru, oricum ati incerca sa-l definiti, este doar fictiune!
Asta cu atat mai mult cu cat Yahwele original din religia Mozaica nu promite nimanui Iadul sau Raiul si cu atat mai putin "viata vesnica"!

Intrebare ptr credinciosi:
Credeti cumva ca faptul ca daca in doua religii diferite (mozaica si crestina) acelasi Yahwe promite lucruri diferite ...se datoreaza:
a) Faptului ca e mincinos ?
b) Faptului ca joaca pe doua fronturi
c) sau faptului ca a fost preluat diferit de catre Marii Sarlatani ...parinti ai bisericii?

Intrebare suplimentara?
Cum credeti ca veti primi "viata vesnica"
1) Prin minciuna sau promisiuni mincinoase
2) Prin ignoranta si incultura
3) Prin mita data lui Dumnezeu prin intermediul preotilor?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Mier Apr 07, 2010 7:12 pm

Am votat DA. Ce-i asa mare scofala sa judeci un personaj dintr-o carte cu zmei si mai putini feti frumosi? Hidoasa carte!
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Joi Apr 08, 2010 5:44 am

Aceeasi MArie cu alta palarie!(Variatiuni pe aceeasi aceeasi tema...)
Sus In jos
Shaman
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Joi Apr 08, 2010 9:57 am

Nu am nici timpul nici vointa de a trezi turma ,pana la urma e dreptul fiecaruia daca vrea sa inteleaga ceva sau nu.
Ma mir cata rabdare Soimos si de cat timp se lupta cu spalatii la creier.De ce nu-i lasi sa moara prosti ?
Dupa atata lupta, ai gasit unul care sa zica in final ca intelege ceva?
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 106
Localizare : .........
Puncte : 146
Data de inscriere : 20/02/2010

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Joi Apr 08, 2010 7:26 pm

cel mai usor, e sa jignesti.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Joi Apr 08, 2010 7:54 pm

Zici asta din propria ta experienta?

Eu nu cred ca ai dreptate ...este mult mai usor sa crezi!
De asta credinta e si facuta pentru cei care nu stiu nimic si nici nu fac fata la invatatura
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Vin Apr 09, 2010 7:38 pm

cunosc o gramada de oameni credinciosi care nu-si pierd vremea cu papagali ca tine, iar ca intelect sunt mult peste nivelul tau.

eu sunt un exemplu slab, dar nu toti sunt la fel.

asa ca, mucles.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Vin Apr 09, 2010 8:38 pm

buburuza a scris:
cunosc o gramada de oameni credinciosi care nu-si pierd vremea cu papagali ca tine, iar ca intelect sunt mult peste nivelul tau.

eu sunt un exemplu slab, dar nu toti sunt la fel.

asa ca, mucles.
Hai sictir!

Sa fi tu sanatos ca si eu cand sunt in vizita la soacra mea cat ma duc si eu cu ea la sambatari si chiar la penticostalii tremurici ...nu ca va iubesc ...ci ca sa vad ce dimensiuni aberante are prostia in acele cuiburi ...si bineinteles sa ma distrez!
Dar sa sti ca am si prieteni care participa si ei aici pe forum postand ca mine ,... si unii sau pocait ...doar pentru a va beli la inceput ...si apoi ptr a se cocota in fruntea voastra ca sa traiasca in carca unor fraieri ca voi care platesc zeciuieli si taxe ...
Asa ca mucles tu ...ca daca esti mic si prost ...macar sa fi tacut ..adica smerit ...si deschide punga ca vin cei destepti sa stranga zeciuiala prostilor!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Sam Apr 10, 2010 3:48 am

Am vazut de cateva ori adunaturi dintr-astea de sectari, parca erau o gloata de handicapati mintal. Mi se facuse "mila" de ei gandindu-ma cum ii exploateaza unii si in schimbul banilor le "vand" gogosi rancede! Acum, nu pot zice ca celelalte culte, care nu se considera secte, stau cu mult mai bine Smile probabil, cei ce aveau ceva in cap au fugit de ei cat i-au tinut calcaiele!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Sam Apr 10, 2010 6:07 am

Hai sa va spun p-a dreapta ...aka una de picati in koor!

De vre-o doi ani tot mi se propune sa vin ca predicator la aceea biserica de adventisti din cartier ... si ptr ca aceasta intentie s-o fi discutat intr-un cerc mai larg ... ideea aceasta a fost preluata si de cei de la biserica de penticostali tremurici ...si am primit si de acolo propunerea aceasta.

Nu stii ce distractie a fost in familie pe tema asta ...ca doar familia imi cunoaste bine nemarginita mea "dragoste" pentru religie.

Ptr Bubu(ruzu)
Da cu toate acestea m-as sacrifica si draga buburuzule sa stiti ca totusi as accepta sa vin ca predicator la voi ... nu de alta dar sunt convins ca politica lui Pavel este cea mai buna ...si anume ca cel mai bine distrugi o biserica intrand in ea si smintind lumea cu citate biblice care bat in directia in care vrei tu sa mergi.
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   Dum Apr 11, 2010 6:01 am

s-ar putea sa ai dreptate.
--------

si daca vre-o data, ai sa predici pe undeva... anuntza-ma si pe mine... as face efortul asta, sa vin sa te ascult.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?   

Sus In jos

Avem dreptul sa ne judecam? ...da sa-L judecăm pe Dumnezeu?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: