Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Isus Homosexual?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Vin Apr 23, 2010 4:46 pm

Corinna a scris:
Well, eu imi imaginasem o treaba de genul asta:
http://fineartamerica.com/images-medium/the-baptism-of-jesus-john-lautermilch.jpg

Linkul tau se refera la Botezul in apa Iordanului ... iar textul la care fac eu referire este unul cu o scena petrecuta in ajunul crucificarii ... deci cu o alta scena decat botezul!
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 124
Data de inscriere : 18/04/2010

MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Vin Apr 23, 2010 5:33 pm

Stiu asta, eu ma refeream ca asa stiu eu ca arata chestiile alea pe care le purtau evreii ca lenjerie. Cel putin asa sunt reprezentate in diverse picturi.
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Vin Apr 23, 2010 8:28 pm

OK ...am inteles ce ai vrut sa sustii ...adevarul este ca nu se stie mai nimic despre biografia lui Isus si cam tot ceea ce se pun in carca lui sunt doar literatura SF.

Speculatiile privind homosexualitatea lui se bazeaza pe faptul ca pana la varsta lui nu a avut o familie, si se inconjura exclusiv de barbati (asta pana de curand cand a aparut mitul cu Magdalena).
De fapt primul zvon pe aceasta linie provine de la Leonardo Da Vinci cu scena din Cina unde ne este prezentat un Ioan efeminat apropiat si favorizat de Isus.

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Iun 20, 2010 8:26 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Sam Apr 24, 2010 4:18 am

Soimos a scris:

Speculatiile privind homosexualitatea lui se bazeaza pe faptul ca pana la varsya lui nu a avut o familie si se inconjura exclusiv de barbati (asta pana de curand cand a aparut mitul cu Magdalena).
De fapt primul zvon pe aceasta linie provine de la Leonardo Da Vinci cu scena din Cina unde ne este prezentat un Ioan efeminat apropiat si favorizat de Isus.
Exista speculatii privind apartenenta lui Isus la casta esenienilor. In acest mod s-ar putea explica multe lucruri despre presupusa sa viata, cat si in legatura cu necesitatea lor de a crea o noua religie, in plus s-ar explica si nr. celor implicati in raspandirea ei.

"Esenienii sunt membrii unei secte religioase a frǎțietǎții, care a existat între secolele II-I î.Hr. Nu sunt menționați în Noul Testament. Esenienii excludeau femeile din grupǎrile lor, urmau îndeaproape Legea lui Moise, mai ales sabatul, dar și alte ritualuri. Credeau în nemurirea sufletului și în pedepsirea divinǎ a pǎcatelor.

Dintre grupǎrile religioase din perioada eleno-romanǎ, grupǎri care sunt menționate și în scrierile unor autori greci și latini, aceea a esenienilor este astǎzi, poate, cea mai cunoscutǎ, datoritǎ, mai ales, desoperirii la Qumram a Manuscriselor de la Marea Moartǎ, în anul 1947. Aceste manuscrise au aparținut esenienilor. Despre esenieni s-a scris și în antichitate, cele mai relevante fiind scrierile lui Filon din Alexandria, Josephus Flavius, Pliniu cel Bǎtrân. Asupra originii esenienilor și a ceea ce înseamnǎ numele lor, cercetǎtorii nu au ajuns la un acord între ei. Foarte probabil esenienii și-au avut începuturile pe la jumǎtatea secolului al II-lea î.Hr., în timpul macabeilor. Ducând o viațǎ separatǎ de restul societǎții, ei s-au organizat în comunitǎți izolate, de tip monastic.

În ceea ce privește credința lor religioasă, se știe cǎ esenienii îl așteptau pe Mesia ca pe un rege al iudeilor, care sǎ-i elibereze de sub dominația pǎgânilor, pentru a putea întemeia Împǎrǎția lui Dumnezeu. Unele obiceiuri ale esenienilor erau asemǎnǎtoare cu acelea ale creștinilor din primele secole, aspect datorat, poate, originii lor iudaice comune și folosirii acelorași Scripturi. Existǎ și diferențe majore: viața izolatǎ pe care o duceau esenienii și sistemul mult mai complex de norme care le reglau comportamentul.

Astǎzi existǎ grupǎri religioase care se declarǎ descendenți ai esenienilor, unele dinte acestea susțin cǎ Biblia, dar și alte scrieri canonice, au fost modificate prin traducerile fǎcute, cu scopul de a schimba adevǎrata credințǎ."
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Sam Apr 24, 2010 7:33 am

Apopii a scris:

Exista speculatii privind apartenenta lui Isus la casta esenienilor. In acest mod s-ar putea explica multe lucruri despre presupusa sa viata, cat si in legatura cu necesitatea lor de a crea o noua religie, in plus s-ar explica si nr. celor implicati in raspandirea ei. ....

Foarte buna si documentata aceasta postare ...dar te rog sa o mai repeti in topicul specia dedicat vietii personajului Isus

Cu multumiri anticipate!
Sus In jos
Arcangelo
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 09/05/2008

MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Dum Iun 20, 2010 9:53 am

Alki a scris:
"Si tanarul, uitandu-se la el(Iisus), l-a iubit si l-a rugat sa ramana cu el. Si iesind din mormant, s-au dus in casa tanarului, caci el era bogat. Si dupa sase zile, Iisus l-a instruit si, seara, tanarul au venit la el purtand doar o haina de panza peste corpul lui gol. Si a ramas cu el in noaptea aceea, pentru ca Iisus l-a invatat tainele Imparatiei lui Dumnezeu"
Interesanta e si scrisoarea "sfantului"Clement,(de acolo a fost extras acest text,care a fost sters chiar la ordinul "sfantului" in cauza.Acolo,"sfantul" e scandalizat ca un asemenea text exista,pentru ca -in chiar opinia sa,se refera la homosexualitatea lui Isus (barbat care se culca cu un barbat -asa se exprima dumnealui)
Tanarul misterios care se imbraca doar cu haina de panza peste trupul gol,mai apare o data in Biblie,de data asta in varianta canonica,cea nemodificata:
Marcu 14
50. Și, lăsându-L, au fugit toți.
51. Iar un tânăr mergea după El, înfășurat într-o pânzătură, pe trupul gol, și au pus mâna pe el.
52. El însă, smulgându-se din pânzătură, a fugit gol. Wink
Un tanar misterios,care se potriveste cu descrierea asta,a fost ultimul dintre cei care l-au urmat pe Isus -cel mai devotat dintre toti...sau cel mai indragostit.

Interesanta e si explicatia pe care o da Isus despre relatii,casatorie si homosexualitate:
Matei 19
3. Și s-au apropiat de El fariseii, ispitindu-L și zicând: Se cuvine, oare, omului să-și lase femeia sa, pentru orice pricină?
4. Răspunzând, El a zis: N-ați citit că Cel ce i-a făcut de la început i-a făcut bărbat și femeie?
5. Și a zis: Pentru aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va lipi de femeia sa și vor fi amândoi un trup.
6. Așa încât nu mai sunt doi, ci un trup. Deci, ce a împreunat Dumnezeu omul să nu despartă.
7. Ei I-au zis Lui: Pentru ce, dar, Moise a poruncit să-i dea carte de despărțire și să o lase?
8. El le-a zis: Pentru învârtoșarea inimii voastre, v-a dat voie Moise să lăsați pe femeile voastre, dar din început nu a fost așa.
9. Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, și se va însura cu alta, săvârșește adulter; și cine s-a însurat cu cea lăsată săvârșește adulter.
10. Ucenicii I-au zis: Dacă astfel este pricina omului cu femeia, nu este de folos să se însoare.
11. Iar El le-a zis: Nu toți pricep cuvântul acesta, ci aceia cărora le este dat.
12. Că sunt fameni care s-au născut așa din pântecele mamei lor; sunt fameni pe care oamenii i-au făcut fameni, și sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înșiși, pentru împărăția cerurilor. Cine poate înțelege să înțeleagă.

In fragmentul asta,mai intai Isus il contesta pe...Moise si Legea(e remarcabil,pentru ca in general face contrariul,sustinand Legea)
Interesanta e insa mai ales continuarea,pentru ca li se explica apostolilor ca de fapt nici nu e preferabil sa se insoare -insa doar unii pricep asta,pentru ca le e dat.Apoi,urmeaza un discurs despre fameni -si aici va trebui sa fac o mica explicatie si eu.
Famen,vine din latinul "feminus" -feminin,si inseamna barbat efeminat,feminin,eunuc,homosexual (!).Biserica a insistat insa pe sensul de "eunuc" (eunucii erau barbatii castrati sau homosexuali care pazeau haremurile -cum nu se inghesuiau nici pe atunci barbatii la castrarea voluntara,e usor sa ne inmaginam cum stateau lucrurile)
Totusi,pentru barbatii doar castrati,in restul Bibliei e folosit cuvantul "scopiti".
Iata chiar,ca se face si o distinctie,tot in Biblie intre "famen" si "scopit"
Deuteronomul - A cincea carte a lui Moise
Cap. 23

1. "Scopitul și famenul să nu intre în obștea Domnului.
Dar sa ne intoarcem la text:
12. Că sunt fameni care s-au născut așa din pântecele mamei lor; sunt fameni pe care oamenii i-au făcut fameni, și sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înșiși, pentru împărăția cerurilor. Cine poate înțelege să înțeleagă.
Fameni care s-au nascut asa,din pantecele mamei lor? -in mod limpede,nu e vorba despre meseria de "eunuc" -ea era dobandita,nici nu e vorba despre barbati castrati(sau ar fi fost folosit termenul pentru ei) -si de altfel,nu cred ca ati auzit despre barbati care sa se nasca castrati,nu? De fapt,in textul asta Isus spune ca homosexualitatea e genetica.
Apoi ni se spune despre "famenii pe care oamenii i-au facut fameni" -si din nou,remarc ca daca era vorba despre castrare,termenul "scopiti" ar fi trebuit folosit,si nu "fameni" -care se refera si la meseria de eunuc.Insa daca termenul famen e interpretat in sensul sau de "barbat homosexual",textul devine din nou coerent -in antichitate,sclavii erau si sclavi...sexuali pentru stapanii lor.Nu aveau drepturi.
Si urmeaza finalul,apoteotic: sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înșiși, pentru împărăția cerurilor. -din nou,remarc ca daca textul se refera la barbatii castrati,termenul potrivit ar fi fost "scopiti",iar daca se referea la eunuci,isi pierde intelesul -cum anume sa se faca...eunuci,pentru imparatia cerurilor? -imparatia cerurilor e un harem?!
Insa daca folosim sensul originar al cuvantului,rezulta ca Isus se refera la barbati care NU aveau o viata sexuala cu femeile dar ar fi avut relatii sexuale cu barbatii -indiferent care anume dintre intelesurile cuvantului famen il folosim. (eunucii chiar erau homosexuali -fie datorita faptului ca erau castrati inca de copii -iar ca adulti nu aveau alta perspectiva,fie pentru ca erau angajati ca eunuci exclusiv barbati homosexuali)
Se pune intrebarea fireasca: care anume e sensul real al cuvintelor lui Isus? -si tinand seama de contextul lor -intreg discursul incepe cu restringerea/condamnarea relatiilor dintre barbati si femei,si sfarseste cu
proslavirea a...ce? -in opinia Bisericii,cu proslavirea abstinentei sexuale -asa a fost interpretat textul asta de catre ea,dar in opinia mea,e vorba de o interpretare fortata,viciata,care face "abstractie" de sensul real al cuvintelor folosite.Sa nu uitam ca in acea perioada nu exista cuvantul "homosexual"(a aparut dupa 1800),asa ca in mod cert,intr-un manuscris originar al textului,ar fi fost folosite cuvintele de atunci -cele greco-latine.Adica ar fi fost folosit cuvantul "famen"(feminus) Wink
Sus In jos
orcologie
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 12/11/2010

MesajSubiect: deci genial mias dori sa o pot vedea..:D   Vin Noi 12, 2010 11:41 pm

Soimos a scris:
Iata ce gasim in ziarul Adevarul:

http://www.adevarul.ro/articole/iisus-iubire-homosexuala-cu-iuda.html

Piesa de teatru "Corpus Christi", scrisă de Terrence McNally, unul dintre cei mai apreciați dramaturgi americani, înfierează Biserica Anglicană din Australia. Autorul îl prezintă pe Iisus drept un homosexual sedus de Iuda.

Piesa va fi pusă în scenă în luna februarie, la Sydney, în cadrul unei
sărbători a homosexualilor și lesbienelor. "Un non-sens istoric" și "deliberat ofensatoare" la adresa creștinilor, astfel o descrie episcopul anglican Robert Forsyth. Deși recunoaște că piesa jignește credința, regizorul australian Leigh Rowney spune că vrea să provoace o dezbatere pe această temă în sânul Bisericii. Terrence McNally a provocat un imens scandal în 1997, când "Corpus Christi" a fost pentru prima oară jucată.

Amenințări cu moartea

Povestirea modernă despre iubirea homosexuală dintre Iisus și Iuda a fost inițial anulată din cauza unor amenințări cu moartea primite de membrii Manhattan Theatre Club, producătorii piesei.
În cele din urmă, premiera a avut loc, iar în fața teatrului aproape 2.000 de protestatari furioși au blamat piesa. La Londra a avut aceeași soartă. Un grup de musulmani l-au condamnat la moarte pe Terrence McNally, care la rândul său este homosexual.
De la scandalul din Australia cu Iisus homosexual, sărim în Olanda, unde un deputat intenționează să realizeze un film în care va prezenta Coranul drept "o carte fascistă", care împinge oamenii să comită "acte oribile". Vineri, în consiliul de miniștri, premierul Jan Peter

Balkenende a amintit "tradiția de respect și toleranță" din Olanda și a cerut responsabilitate din partea fiecărui cetățean.

La Amsterdam, câteva persoane au ieșit, sâmbătă, în stradă, iar marele muftiu al Siriei a vorbit despre sângele ce ar putea să curgă.
Caricaturile cu Mahomed, publicate de un ziar danez în 2005, au dus la proteste, în urma cărora au murit peste 100 de oameni în întreaga lume.
Furia islamiștilor nu l-a ocolit nici pe regizorul Theo van Gogh, înjunghiat la Amsterdam în noiembrie 2004. (Nicoleta Zaharia)

La aceasta tema :
http://ldolphin.org/Homo.shtml

Ce parere aveti?
Very Happy
Sus In jos
yo
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 27/05/2011

MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Vin Mai 27, 2011 2:09 am

e greu sa spui ca era homo atita timp cit apostoli lui erau umpic cam iritati de faptul ca ii dadea cam multa atentie magdalenei si o mai si pupa din cind in cind.
Sa nu mai vorbim de disperare astora de is cercetatori ca nu pre mai gasesc evangheliile care cica s`ar referii la copii pe care ia avut Isus.
Iar de la un homosexual ce poti sa ceri, a regizat si el ceva sa atraga atentia.
Personal consider ca astia de`s pa invers au probleme pshice.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Vin Mai 27, 2011 5:21 am

yo a scris:
e greu sa spui ca era homo atita timp cit apostoli lui erau umpic cam iritati de faptul ca ii dadea cam multa atentie magdalenei si o mai si pupa din cind in cind.
Pai unde in Biblie scrie acest lucru?
Poate ca era BI sexual!
Citat :

Sa nu mai vorbim de disperare astora de is cercetatori ca nu pre mai gasesc evangheliile care cica s`ar referii la copii pe care ia avut Isus.
Fii linistit ... ca nimeni nu e disperat din cauza asta.
Disperati trebuie sa fiti doar voi care in loc sa urmati Evanghelia lasata de Isus lui Petru (singura valabila) urmati evangheliile unor adevarati sarlatani ...adica falsi apostoli ... si culmea ignorantei credeti ca acele facaturi mincinoase sunt Evangheliile lui Isus ...desi sunt evangheliile dusmanilor sai!

Citat :

Iar de la un homosexual ce poti sa ceri, a regizat si el ceva sa atraga atentia.
Personal consider ca astia de`s pa invers au probleme pshice.
Tot asa se poate spune despre adulatorii lui Lucifer alias Christos cel care singur se recunoaste ca fiind Stapanul cheilor Mortii si ale Iadului!

Sau crezi ca este normal sa adulezi pe cel care vine sa secere vietile unor bieti copii nevinovati sau a tinerilor?
Sus In jos
Anne Boleyn
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Here
Puncte : 3
Data de inscriere : 30/03/2012

MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Vin Mar 30, 2012 2:05 pm

Mi se pare mie sau homosexualitatea asta e un trend exagerat pana si in subiecte de genul?
Ne pierdem prea mult in detalii si in fel de fel de ipoteze create pentru a produce bani.
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 37
Puncte : 288

MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Sam Mar 31, 2012 5:44 am

Evident ca este exagerat sa acuzi de homosexualitate un personaj virtual.
Cred ca ideea a avut succes si datorita faptului ca era un fel de razbunare la adresa bisericii sale care a comis atitea monstruozitati.
Sus In jos
crezi ce vrei
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 12
Localizare : romania
Puncte : 12
Data de inscriere : 26/03/2013

MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Vin Mar 29, 2013 6:47 am

Cea ce scrieti mai sus incercati voi sa demonstrati ceva,nu a mai descoperit nimeni asa ceva numai voi cei pierduti
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   Vin Mar 29, 2013 7:18 am

crezi ce vrei a scris:
Cea ce scrieti mai sus incercati voi sa demonstrati ceva,nu a mai descoperit nimeni asa ceva numai voi cei pierduti
Facand aceste afirmatii ... nu faci altceva decat sa ne dovedesti cat de incult esti!
Noi aici nu postam idei originale ... ci lucruri stiute de orice copil din occident care urmeaza o scoala ... pentru ca asemenea lucruri sunt predate in scolile din Germania fiecarui elev!
Si stii de ce?
Pentru ca in lumea moderna in care traim ... statul modern nu mai are nevoie de oameni prosti si prostiti prin religii, ci de oameni capabili si bine pregatiti pentru viata, oameni care pot sa-si faureasca singuri un adevarat paradis acum in viata asta ...cu conditia sa fie harnic, serios si bine pregatit PROFESIONAL ...iar interesul pentru pregatirea profesionala trebuie sa-l ai in fiecare zi ...tot asa cum retrogradati ca tine au nevoie de religie in fiecare zi ...asta pentru ca traiti intr-un stat care va vrea prosti pentru ca el statul nu este capabil sa va ofere un adevarat paradis in existenta asta ...asa ca v-o promite dupa ce muriti ...asa cum insusi Eminescu v-o spunea acum 100 de ani

Religia - o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug,
Căci de-ar lipsi din inimi speranța de răsplată,
După ce-amar muncirăți mizeri viața toată,
Ați mai purta osânda ca vita de la plug?

Acum intelegi din ce cauza statul vostru va vrea prosti?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Isus Homosexual?   

Sus In jos

Isus Homosexual?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Despre Isus-
Mergi direct la: