Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Romania si sclavagismul modern

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Romania si sclavagismul modern   Joi Ian 22, 2009 4:25 pm

Sau drumul Romaniei de la dictatura comunista la sclavagismul cu fatza umana ...intr-o societate corporatizata in care ti se pretinde sa tragi ca un animal ca sa iti poti permite un picutz ...adica ti se impune o forma de sclavagism modern
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Romania si sclavagismul modern   Sam Mar 13, 2010 6:52 pm

Traim intr-o societate sclavagista moderna, in care lanturile antichitatii sunt inlocuite de banii moderni! Statul impune atatea impozite si taxe care se reflecta in toate preturile incat nivelul de trai este foarte scazut. Traim doar pentru a plati statului taxe si impozite, atat in mod direct cat si indirect. Intrebarea este: cine i-a dat statului dreptul sa ceara bani fara a oferi nimic in schimb? S-a nascut cumva statul cu acest drept sau si l-a arogat singur?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Romania si sclavagismul modern   Sam Mar 13, 2010 7:43 pm

Apopii a scris:
Traim intr-o societate sclavagista moderna, in care lanturile antichitatii sunt inlocuite de banii moderni!
Hehey ... da cata dreptate ai !
Dar hai sa recunoastem ca in occident(leaganul sclavagismului modern) macar este sclavagism cu fata umana!
Si nu e bataia de joc generalizata pe care o observ in Romanica.

Citat :

Intrebarea este: cine i-a dat statului dreptul sa ceara bani fara a oferi nimic in schimb? S-a nascut cumva statul cu acest drept sau si l-a arogat singur?
Evident ca si l-au arogat singur guvernantii de dupa 89 care inteleg sa isi bata joc de prostimea care a vrut sa-i scoata din carti in acea revolta populara indreptata si impotriva lor.
Nu si au strigat ei in gura mare crezul ...ceva de genul ca la vremuri noi tot noi ....dar mai mult decat am fost?

In occident sclavagismul modern este deja impus ca normalitate acceptata de toate partile, dar trebuie recunoscut ca nu este atat de rau ...si ca totusi nu exista alta varianta mai buna decat cea rea in care traim.
In Ro situatia este alta din cauza jafului ca politica de stat, si raman consternat sa aud la TV opinii ca "inteleg sa se fure 10-20%: dar nu 100 %.
In jermanica poti sa fi ca patron si fratele lui Isus, dar daca esti prins cu mana in buzunarul statului vei fi negresit crucificat.
Ptr politicieni e valabil ceea ce face acum Basescu ...adica isi purica si terorizeaza opozitia ...si asta este bine pentru ca peste 4 ani ii vor purica altii pe ei ...si uite asa se purifica acest organism infectat care este clasa politica de tip "Zoaie pe geamuri"!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Romania si sclavagismul modern   Dum Mar 14, 2010 5:24 pm

Soimos a scris:

Dar hai sa recunoastem ca in occident(leaganul sclavagismului modern) macar este sclavagism cu fata umana!
Si nu e bataia de joc generalizata pe care o observ in Romanica.

Au stiut oamenii de acolo sa-l faca mai cu fata umana, nu si-au batut joc unii de ceilalti.

O societate sclavagista exista pentru ca oamenii accepta ca ea sa existe! Oare crestinismul contribuie la mentalitatea de sclavi a oamenilor? Oare faptul ca sunt robi ai lui dumnezeu ii face sa fie robi si ai altor oameni?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Romania si sclavagismul modern   Dum Mar 14, 2010 7:49 pm

Probabil ca ii face ...din moment ce "dumnezeul" lor e un rabin evreu ...adica tot om!

Sclavagismul occidental nu a mers atat de mult pe presing, ci a folosit politica zaharelului ...daca rezonezi cu societatea (adica muncesti ca la olimpiada) primesti o bucatica de zaharel, daca esti o fire independenta si nu te supui ...esti lasat sa crapi inghetat in mijlocul strazii ...caci nu-i asa societatea bunastarii s-a creat prin munca si ca sa profiti de un pic de bunastare ...trebuie sa ai "abonament" la munca pe branci!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Romania si sclavagismul modern   Lun Mar 15, 2010 7:28 am

se vede cat ai trait in jermanica!

mei baiatule, pena de acolo o duc mult mai bine decat multi din Romania... au social au locuintza... viatza lor e una rudimentara.

nu stiu cum e in America, probabil ca acolo e ceva mai greu pt. ei.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Romania si sclavagismul modern   Lun Mar 15, 2010 8:00 am

Tu ai luat in consideratie o alta categorie la care eu nu m-am referit ...si anume cea a celor dispusi sa lucreze dar care inca nu au loc de munca ...adica pe cei care primesc Hartz IV ...adica cei care au iesit din stadiul de someri ...dar cauta se se reintegreze social (adica nu fac pipi impotriva vantului)
Acestia intradevar traiesc mai binicel decat majoritatea celor care muncesc pe salar mic chiar mijlociu in Romania

Atenti ...eu nu am trait in jermanica ...ci traiesc si acum ...desi acum cand iti postez tie sunt in Ro ...dar k cetatean german ...caci alta cetatenie nu mai am.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Romania si sclavagismul modern   Lun Mar 15, 2010 3:13 pm

eu n-am de unde sa stiu ca este asa!

sa te cred?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Romania si sclavagismul modern   Lun Mar 15, 2010 5:29 pm

Nu e necesar!
Sus In jos
Pagan14
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 30
Localizare : Dacia
Puncte : 36
Data de inscriere : 16/03/2010

MesajSubiect: Re: Romania si sclavagismul modern   Mar Mar 16, 2010 8:15 am

"Democracy is the only government where the votes of two idiots count for more than one wise man."
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Romania si sclavagismul modern   Mar Mar 16, 2010 11:42 am

Democrația este singurul guvern în cazul în care voturile a doi idioți conteaza pentru mai mult de un om înțelept

e adevarat mei Soimica?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Romania si sclavagismul modern   Mar Mar 16, 2010 11:49 am

nelu a scris:
Democrația este singurul guvern în cazul în care voturile a doi idioți conteaza pentru mai mult de un om înțelept

e adevarat mei Soimica?
Aproape bine ...si zici ca nu sti engleza si nu te poti documenta?

....voturile a doi idioti conteaza pentru mai multi, decat votul unui om intelept!

Si fenomenul asta l-am vazut clar in decembrie!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Romania si sclavagismul modern   Mar Mar 16, 2010 1:20 pm

"Democrația (în traducere literală "conducere de către popor", din grecescul δημοκρατία - demokratia, de la demos, "popor" + kratos, "putere") este un regim politic care se bazează pe voința poporului. Principiile de bază ale democrației sunt votul universal și suveranitatea națiunii." Wikipedia

Si in comunism, tot poporul conducea prin reprezentantii sai! Scopul era acelasi: belirea celor multi, pentru a trai bine o clasa de privilegiati. Statul da legile pentru ca omul de rand sa poata fi belit pe indelete si cu mult simt de raspundere!
Sus In jos
Pagan14
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Romania si sclavagismul modern   Mar Mar 16, 2010 1:31 pm

Mai pe inteles e o masca a comunismului.Cum spunea Mussolini "Democratia e frumoasa in teorie,insa in practica e o aberatie".
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Romania si sclavagismul modern   Mar Mar 16, 2010 2:23 pm

Apopii a scris:
"Democrația (în traducere literală "conducere de către popor", din grecescul δημοκρατία - demokratia, de la demos, "popor" + kratos, "putere") este un regim politic care se bazează pe voința poporului. Principiile de bază ale democrației sunt votul universal și suveranitatea națiunii." Wikipedia

Si in comunism, tot poporul conducea prin reprezentantii sai! Scopul era acelasi: belirea celor multi, pentru a trai bine o clasa de privilegiati. Statul da legile pentru ca omul de rand sa poata fi belit pe indelete si cu mult simt de raspundere!
Macar in comunism sarlatanii ca cei de azi aveau viata scurta. si nici marii mahari comunisti nu se intreceau in fitze caci nu aveau voie sa aibe averi sau masini scumpe.
Acum este o "democratie" inferioara de tip mafiot ...adica una de tip "surkenstaat"!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Romania si sclavagismul modern   Mar Mar 16, 2010 2:27 pm

"Anarhie, conform originalului din greacă, αναρχία, este un concept care se referă la existența unei societății anarhice, societatea oamenilor liberi. Anarhismul este denumirea unei filozofii politice sau denuminarea unui termen generic pentru un grup de concepții de natură filozofico-politică, care sunt mai mult sau mai puțin legate una de alta, derivat din cuvântul din limba greacă veche an-archos, care s-ar traduce în limba română prin expresia fără conducere sau fără conducători. În sensul cel mai general, "anarhismul este convingerea fermă că toți conducătorii sunt în ultimă instanță opresivi și, ca atare, trebuie eliminați/înlăturați." Wikipedia

Ce parere aveti, o societate anarhica ar fi o alternativa viabila pentru o lume in care sa primeze libertatea si respectul?
Sus In jos
Pagan14
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Romania si sclavagismul modern   Mar Mar 16, 2010 3:23 pm

Apopii a scris:
"Anarhie, conform originalului din greacă, αναρχία, este un concept care se referă la existența unei societății anarhice, societatea oamenilor liberi. Anarhismul este denumirea unei filozofii politice sau denuminarea unui termen generic pentru un grup de concepții de natură filozofico-politică, care sunt mai mult sau mai puțin legate una de alta, derivat din cuvântul din limba greacă veche an-archos, care s-ar traduce în limba română prin expresia fără conducere sau fără conducători. În sensul cel mai general, "anarhismul este convingerea fermă că toți conducătorii sunt în ultimă instanță opresivi și, ca atare, trebuie eliminați/înlăturați." Wikipedia

Ce parere aveti, o societate anarhica ar fi o alternativa viabila pentru o lume in care sa primeze libertatea si respectul?
si multiculturalismul.Nu mersi.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Romania si sclavagismul modern   Mar Mar 16, 2010 5:03 pm

Pagan14 a scris:

si multiculturalismul.Nu mersi.
Nu este obligatoriu sa existe si multiculturalism. Nici eu nu sunt de acord cu el, prefer valorile vechi autohtone, că astea de azi...

Pot fi selectate din anarhism doar unele aspecte.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Romania si sclavagismul modern   Mar Mar 16, 2010 5:19 pm

Din contra.
Eu ca neamtz prefer ordinea ...chiar daca e dusa la extreme!
Si cam asa este si viata politica in Germania si desi "scalavigismul modern" nu imi place (daca as fi eu sclavul), totusi societatea bine organizata care evolueaza, si evoluand aduce tot mai multa libertate oamenilor prin automatizare, este din pacate singura varianta viabila.
Dar atata mizerie politica cat in Ro ... nu numai ca nu exista niciunde in UE ..exceptand poate putin Italia ca si aia e kkt de tara, da un kkt mai mic.!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Romania si sclavagismul modern   Mar Mar 16, 2010 5:50 pm

Si mie imi place ordinea si lucrul bine facut, dar anarhia nu inseamna dezordine! In anarhie poate fi foarte multa ordine, doar ca lipseste ierarhia conducerii. Si eu am crezut un timp ca anarhismul = dezordine, dar dupa ce l-am studiat putin am inteles ca de fapt este un sistem care poate functiona foarte bine si fara prea iubitii conducatori!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Romania si sclavagismul modern   Mier Mar 17, 2010 6:57 am

in ce domeniu?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Romania si sclavagismul modern   Mier Mar 17, 2010 1:56 pm

In toate domeniile!
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 106
Localizare : .........
Puncte : 146
Data de inscriere : 20/02/2010

MesajSubiect: Re: Romania si sclavagismul modern   Joi Mar 18, 2010 8:35 am

Da-mi voie sa te intreb

Cum ar fi posibil?
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 106
Localizare : .........
Puncte : 146
Data de inscriere : 20/02/2010

MesajSubiect: Re: Romania si sclavagismul modern   Joi Mar 18, 2010 11:55 am

Inteligenta fara dragoste, te face pervers. - Justitia fara dragoste, te face implacabil.
Diplomatia fara dragoste, te face ipocrit.- Succesul fara dragoste, te face arogant.
Bogatia fara dragoste, te face avar. - Supunerea fara dragoste, te face servil.
Saracia fara dragoste, te face orgolios. - Frumusetea fara dragoste, te face ridicol.
Autoritatea fara dragoste, te face tiran. - Munca fara dragoste, te face sclav.
Simplitatea fara dragoste, isi pierde valoarea. - Vorbele fara dragoste, te fac introvertit.
Legea fara dragoste, te supune. - Credinta fara dragoste, te face fanatic.

VIATA FARA DRAGOSTE...ISI PIERDE SENSUL. "DUMNEZEU ESTE DRAGOSTE".
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Romania si sclavagismul modern   Joi Mar 18, 2010 9:30 pm

buburuza a scris:

VIATA FARA DRAGOSTE...ISI PIERDE SENSUL. "DUMNEZEU ESTE DRAGOSTE".

Daca mai postezi odata chestia asta te spun la mamica ta !

Si fi sigura ca o sa ie un bobarnac ... mai ales pentru faptul ca nu stii ca Isus vorbeste de IUBIRE si nu de dragoste ...desi faptul ca tu vorbesti mereu de dragoste ne dovedeste ca iti place (sa o faci?) desi aceasta este cel mai normal lucru din viata ....dar asta ptr noi oamenii normali ...adica neimbroboditi!

In concluzie ...daca Dragostea este ptr tine atat de importanta cum te straduiesti sa ne-o dovedesti... macar te lasa parintii tai sa o practici , bineinteles cu baiatul pe care-l iubesti?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Romania si sclavagismul modern   

Sus In jos

Romania si sclavagismul modern
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Istoria, Politica si Societatea, sub vremuri :: Politica :: Problemele Romaniei-
Mergi direct la: