Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Joi Mar 19, 2009 7:02 pm

Amos a scris:
Citat :
Nu vezi ca te contrazici singur?
Pai daca nu a modificat nimic de ce nu il cheama mai departe Mesiah inl oc de Christos...sau crezi ca Isus era grec ?
Tocmai
faptul ca Pavel era un iudeu elenist(adica grec) face ca sa i se
schimbe numele in Christos ... nume pe care Isus nu l-a auzit sau
folosit in viata lui niciodata!

Hristos ...a aparut mult mai tarziu ..in anii conciliului de la Niceea...!
Nu Pavel a modificat NUMELE ,caci el respecta Legea mozaica ..fiind fariseu din semintia lui Beniamin.
Varianta ta e rasuflata de mult ,minciunile despre Pavel ...cad prin adevarurile Biblice .

Mai trebuie sa studiezi mult !
Multumesc ptr sfatul cu studiatul ...asta ramane valabil pentru oricine oricand ...caci nu cred ca exista vre-un om care sa le stie pe toate si nu mai trebuie sa studieze!

Cat despre faptul ca te inseli ... iti pot argumenta chiar cu citate biblice precum ca Pavel a fost cel care a fost cel care a dat liber consumului carnii de porc .... si eliminarii taiatului imprejur ...fara sa mai punem la considerare ca el a schimbat mesajul lui Isus cel adresat "oilor ratacite din turma lui Israel" si a adus un mesaj tuturor neamurilor (Imperiului Roman) caci si el era cetatean roman!
Sa iti mai povestesc despre cearta lui Pavel cu Sf Petru care i-a reprosat ca a schimbat mesajul lui Isus si ca predica aberatii?

Cat despre "adevaruri Biblice" ...zau ca nu stiu ce sunt acelea ...dar pot dovedi ca Biblia este o MINCIUNA de la A la Z ...adica o traducere a Tanachului si a unor false Evanghelii (caci Evangheliile Apostolilor au ramas pe dinafara) ...vandute in mod mincinos drept "scripturi inspirate de Dumnezeu) ...ceea ce este mai mult decat ceva penibil ...tinand cont de faptul ca crestinii nu au nici un Dumnezeu ...si cand zic asta ma refer la faptul ca Yahwe (cel care prin legile si poruncile sale a infintat religia Mozaica(dupa Moise) nu s-a convertit la crestinism niciodata ...cel putin conform informatiilor mele ...motiv ptr care si astazi sta cuminte in sinagoga in care Isus era rabin ...si nu Fiu ...ptr ca Yahwe cel din Sinagoga nici azi nu e Tata!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Joi Mar 26, 2009 7:19 pm

... baiat destept, totusi nu intelept.

nu cunosti frica de Domnul, de aia esti asa plin de sine!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Joi Mar 26, 2009 9:44 pm

nelu a scris:
... baiat destept, totusi nu intelept.

nu cunosti frica de Domnul, de aia esti asa plin de sine!
Te inseli!
Nu am de care domn sa-mi fie frica ... caci daca te referi la Dumnezeu ... de acela nu are de ce sa ne fie frica caci e Dumnezeu si nu dracu !
In plus de asta chinurile vesnice in "imparatia satanei" ... sunt o facatura a bisericii crestine !
Daca vrei material bibliografic pus la punct de un institutu teologic german ...uite linkul:

http://www.theologe.de/theologe19.htm#Bibel

Daca nu mai asteapta nitel pana imi fac timp sa traduc acest text.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Sam Mar 28, 2009 8:47 am

nu ma insel de loc

tu chiar nu cunosti frica de Dumnezeu, deloc !

sti de ce?

pt. ca pacatul se dovedeste prin inteligenta ta... pacatul nu va putea niciodata sa sa dovedeasca frica de Dumnezeu.

uite ce spune inteleptul Solomon in scrierea sa din proverbe(sper ca nu vei contesta si acest adevar)

"inceputul intelepciunii este frica de Domnul "

"frica de Domnul este: urarea raului, trufia si mandrie, purtarea rea si gura mincinoasa"
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Sam Mar 28, 2009 7:12 pm

nelu a scris:
nu ma insel de loc

tu chiar nu cunosti frica de Dumnezeu, deloc !

sti de ce?
Evident ca stiu !
Ptr ca religia nu are nimic comun cu Dumnezeu ci doar cu minciuna cu "dumnezeu"
Citat :

pt. ca pacatul se dovedeste prin inteligenta ta... pacatul nu va putea niciodata sa sa dovedeasca frica de Dumnezeu.
Nu ma pricep la pacate ptr ca eu nu sunt pacatos!
Eu gresesc ca a gresi e omeneste ...dar invat din fiecare greseala si nu o mai repet !
Cel mai mare pacat dupa parerea mea este PROSTIA ...pentru ca Natura ne-a inzestrat cu instrumente ptr a rationa inteligent...creierul uman ...si nu ptr a crede a proasta asa ca oile!!
Citat :

uite ce spune inteleptul Solomon in scrierea sa din proverbe(sper ca nu vei contesta si acest adevar)

"inceputul intelepciunii este frica de Domnul "
In primul rand contest actualitatea "intelepciunii" lui Solomon.
In ziua de azi nivelul de cunoastere a progresat extraordinar de mult fata de timpurile cand Solomon nu intelegea nici tunetul si fulgerul si multe multe altele ...si sper ca intelegi ca in viata e la fel ca si in matematica ...cu cat sti mai putine date ale problemei ... raspunsurile au mai putine sanse sa fie corecte!
Intelepciunea lui Solomon o fi fost impresionanta ptr niste primitivi analfabeti ...dar in mod sigur e departe de ceea ce e capabila sa acumuleze, analizeze si sintetizeze creierul unui mare filozof contemporan de ex ca Marcuse, Gilles Deleuze Jean Francoiss Lyotard si altii cae nu-mi vin acum in minte.

Citat :

"frica de Domnul este: urarea raului, trufia si mandrie, purtarea rea si gura mincinoasa"
Chiar si "Gura mincionasa"?
Pai ce e de facut ca toti preotii de pe planeta asta sufera de acest pacat ?
Iar daca Urarea raului este ceva pozitiv ...apoi iata ca eu dovedesc practic ca urasc raul si minciuna care a adus atat de mult rau omenirii!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dum Mar 29, 2009 4:20 pm

daca si cele din mijloc le vei descoperii ca fiind/ venind de la Dumnezeu in viata ta, vei fi intelept.

pana atunci ramai doar la stadiul de destept.

"Nu ma pricep la pacate ptr ca eu nu sunt pacatos!"... o spui tu! Adevarul este ca toti oamenii(tpv) sunt pacatosi, moartea dovedeste asta.

eu cred in inviere, si in Cel care a invins moartea. Pt. asta nu trebuie sa fi destept sau sa ai multa stiinta.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dum Mar 29, 2009 7:22 pm

nelu a scris:
daca si cele din mijloc le vei descoperii ca fiind/ venind de la Dumnezeu in viata ta, vei fi intelept.

pana atunci ramai doar la stadiul de destept.
Draga adicel ...ptr o anume perioada a vietii ...este mare lucru sa fi destept ... intelepciunea vine odata cu varsta, adica atunci cand capacitatea de a inregistra informatii a scazut ...dar creste in schimb capacitatea de analiza !

Citat :

"Nu ma pricep la pacate ptr ca eu nu sunt pacatos!"... o spui tu! Adevarul este ca toti oamenii(tpv) sunt pacatosi, moartea dovedeste asta.

eu cred in inviere, si in Cel care a invins moartea. Pt. asta nu trebuie sa fi destept sau sa ai multa stiinta.
Pacatosi sunt cei care nu isi implinesc misiunea naturala si sociala ptr care sunt creati ... atunci cand gresesti si inveti din greseala savarsita si te indrepti din mers ...nu e pacat !
Cum eu nu am vicii si invat din greseli ...am tot dreptul sa spun ca NU sunt pacatos!
Invierea este doar o fantezie ...caci daca ea ar exista cu adevarat ar fi data atunci cand esti viu ... caci daca ti-ar da-o dupa ce ai murit si te-ai facut pulbere ...e prea tarziu ...caci atunci cand esti mort ...vesnicia nu se cheama viata ci moarte ... cat despre minciuna cu Isus Christos si invierea ...iti recomand sa cauti informatii consemnate de Apostoli adevarati ... si nu de Evanghelisti FALSI ... si cu uimirte vei descoperi unde e ascunsa minciuna
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Lun Mar 30, 2009 4:29 am

eu nu vreau sa-ti dovedesc nimic, Dumnezeu este Acela care o va face.

tu insuti ai spus "dupa ce ai murit si te-ai facut pulbere ...e prea tarziu ...caci atunci cand esti mort ...vesnicia nu se cheama viata ci moarte "

o intrebare

pt. ce traiesti in lumea asta?

ps:

adicel!?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Lun Mar 30, 2009 6:18 am

Foarte trist ca pana la varsta ta nu ai inteles scopul existentei tale.
Ptr a putea intelege corect acest lucru trebuie sa privesti trecutul in mod dialectic si sa analizezi rational si sa subliniezi ceea ce iti scoate ea in evidenta.
Si sti ce vei vedea?
-Ca oamenii desi mor cu toti ...aduc pe lume copii ...si culmea este ca moartea vine rapid dupa ce nu mai esti capabil sa te inmultesti!
>Deci prima cauza a vietii tale este sa te inmultesti!
- Apoi vedem ca oamenii acumuleaza cunostinte si experiente pe care le TRANSMIT copiilor si astfel urmatoarea generatie este mai superioara generatiei imbatrinite, deci asta inseamna progres si evolutie ...si asta vedem clar privind cum astazi zboara avioanele pe cer, cum se vindeca oamenii cu cea mai moderna tehnica ...cum comunica cu celulare si multe etc.
> Deci ai retinut ca progresul si evolutia sunt si ele motive ptr care tu traiesti ca om.
- Dar cum progresul si evolutia se poate face doar intr-un mediu civilizat protejat si corect dirijat ...tu ca parinte ai obligatia sa le asiguri copiilor tai cele mai bune conditii de trai, cele mai bune conditii de invatatura si educatie ca sa devina ei "mai oameni" ca tine
> Uite asa ai mai aflat un rost al vietii !
- Pe langa faptul ca traiesti si muncesti ptr familia ta ...omul este totusi o finta sociala ...adica trebuie sa fi util societatii ...caci prin cei care se implica societatea devine MANTUITOARE ...adica ii ajuta pe semeni aflati in nevoi ...pe unii prin constructia unei case...pe alti prin servicii medicale ... pe altii prin educatie, aparare pompieri si tot asa mai departe.
Iar scopul primordial ramane acelasi ...copii sa fie mai pregatiti ptr viata ca tine (fapt care la voi la adventisti nu e cazul ca va prostiti si aberatii copii de mici incat sa devina ratati inainte de a incepe viata ...caci nu-i aa ...viata asta nu are valoare ci doar aia vesnica care incepe nu cu nasterea ci cu moartea!
- Si uite asa din generatie in generatie vedem ca omul primitiv a devenit Homo Informaticul ...iar Omul viitorului va deveni >>>>> DUMNEZEU adevarat!
Iar pamantul este de fapt o pepiniera e Dumnezei in care dumnezeirea se atinge prin STIINTA si nu prin credinta a proasta ...si prin frecventarea scolilor inalte si nu a bisericii!
Asa ca sper ca ai inteles ca tu nu esti decat o rotita a unui mecanism care duce catre progres si dumnezeire!

...asta e scopul si rostul vietii tale si vezi ca de la natura ai fost dotat cu tot ce trebuie ca sa mergi pe acest drum ...adica ratiune, constiinta, vorbire, memorie, capacitate de analiza, functie de reproducere, maini libere si indemnatice ca sa poti lucra ... si asa mai departe!

In nici un caz calea gresita a bisericii si a ramanerii incremenite la nivelul unei singure carti si aia scrisa de niste primitivi acum 2000 de ani ...in timp ce adevarata spiritualitate umana a cunoscut o adevarata explozie de intelepciune!
Vezi din ce cauza calea ta egoista(caci tu traiesti ptr ca sa prinzi tu insuti viata vesnica) si bazata pe ramanerea in primitivism ... nu este Calea ptr care ai fost creat si nascut ptr ca tu nu ai din nastere instrumente naturale ptr aceasta directie (cum ai in cazul descris de mine) ci directia iti este indusa cu forta prin doctrina si imbrobodire cu minciuni!

Concluzia este ca nu exista nici un pacat mai mare decat sa iti risipesti zestrea genetica si viata in inutilitati contrare naturii ... ascultand minciuni deviationiste ale unor sarlatani care nu vor decat sa te transforme in oaie de muls si apoi de sacrificat la abator.
Pricepi?
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 37
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Lun Mar 30, 2009 12:39 pm

Hristos a înviat pentru ca astfel miza să nu mai fie viața de aici ci "viața de dincolo". Numai astfel putem face mai multe războaie în care să ne putem omorî mai cu spor pentru ca devenind astfel vinovați să mergem și să scoatem mai mulți bani din buzunar pentru iertarea popilor.

Dacă Dumnezeu ar fi existat nu el nu ar fi judecat lumea ci s-ar fi judecat pe el. Oricine spune că cineva a greșit cu ceva acela îl judecă pe acel cineva.

Dacă ar dispărea ideea de păcat ar dispărea toată afacerea bisericească cu iertarea și cu mântuirea.

Dacă moartea a intrat în lume prin păcat înseamnă că lumea a fost judecată iar un creator nu poate arunca vina pe creația lui cum că nu e bună cu logic e să arunce vina numai pe el.

Ideea cu mântuirea și viața de dincolo e pentru ca oamenii fiind interesați de o altă lume să piardă astfel controlul acestei lumi, iar sacrificiile războaielor au nevoie de oameni care să valorizeze o "viață de după moarte".
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Lun Mar 30, 2009 3:05 pm

Evident!

In campania de a subjuga toata planeta ...biserica crestina a jucat foarte abil cartea indobitocirii prin minciuna astfel incat papalitatea sa isi implineasca pohta cea pohtit-o!

Noroc cu francmasonii care le-au tras presul de sub fund ... ca altfel azi eram toti sub comanda papei ... si habar nu aveam de scoli, progres social si democratie!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Localizare : ardeal
Puncte : 884

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Lun Mar 30, 2009 3:24 pm

scopul moartii ce inseamna pt tine?

ca al vietii, l-am inteles.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 37
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Lun Mar 30, 2009 5:28 pm

nelu a scris:

Moartea înseamnă exact incapacitatea de a avea un scop iar viața dacă are un scop înseamnă că ea e un mijloc și dacă viața e un mijloc atunci obligatoriu și logic e ca ceva mort să fie un scop al vieții.

Unui mort nu îi prea pasă dacă cineva vine la el cu o drujbă de exmplu pentru al tăia în bucăți. A fi viu înseamnă a fi capabil de ați păsa de consecințe, iar asta înseamnă a avea scopuri.

Cu cât o ființă e mai evoluată cu atât ea poate realiza mai multe scopuri. Putem observa acest lucru dacă facem comparație între om și alte animale sau plante de exemplu.

Idealul vieții este să existe cât mai multe ființe care să poată realiza cât mai multe scopuri pe o perioadă cât mai îndelungată de timp.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Mar Mar 31, 2009 6:29 pm

nelu a scris:

Pai ti l-am explicat pe scurt mai sus ..atunci cand am spus ca de indata ce nu mai esti in stare sa te reproduci ...moartea se grabeste!

Rostul acesteia este sa faca loc altora care se pot inmultii caci in gene ai scrise de catre Creator legea conservarii si perpetuarii speciei?

Caci singurele legi care vin de la Creator nu sunt scrise in carti ...ci le are oricine inscrise in codul sau genetic!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dum Apr 05, 2009 12:49 pm

exista spirtit/ duh?
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 38
Puncte : 288

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dum Apr 05, 2009 4:12 pm

Eu cred ca intrebarea e inutila atat timp cat se stie ca fiecare om are suflet (psihe) ba chiar exista stinte care se ocupa cu studiul acestora (psihologia si psihiatria)
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Lun Apr 06, 2009 7:05 pm

ok.
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Mar Apr 07, 2009 12:28 pm

O fi OK ...doar ca trebuie sa retii ca sufletul se lasa cunoscut prin stinta si nu prin religie ...si se poate trata prin arte ... si nu cu zei inexistenti
Caci c red ca ai aflat ca Yahwe inca nu s-a convertit la crestinism ...la fel cum nici Shiva, Vishnu, Odin sau Manitou sau multi altii!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Mar Apr 07, 2009 7:37 pm

te crezi important, shai?
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Mier Apr 08, 2009 12:31 pm

nelu a scris:
te crezi important, shai?
Ce te face sa crezi asta?

Crezi ca daca tu te inchini unui fals Dumnmezeu vei avea pile la Dumnezeul Unic?

Macar baga de seama ca si isus se roaga lui Eloh (Elohim) adica cuiva al carui nume e aproape identic cu Allah si ca acest unic Allah-Eloh nu e nici Tata si nici Fii nu are ... dar in schimb s-au nascut in aceasi mitologie amandoua ...adica cea pe care au furat-o crestinii care isi bat joc de Dumnezeu povestind ca a umblat pe la koorve!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Joi Apr 16, 2009 5:20 am

de unde sursa asta de inspiratie?
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Joi Apr 16, 2009 7:56 pm

Din cultura generala!

Mai exact din cunoasterea celor trei religii !
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Sam Apr 18, 2009 2:35 pm

si le cunosti bine?
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Sam Apr 18, 2009 6:09 pm

Nu ti se par asemanatoare nume ca Eloh si Alah?
Dar faptul ca cele doua popoare semite au aceiasi stramosi comuni si aceeasi zeitate comuna !

Important este sa retii ca nici Eloh si nici Alah nu au copii asa cum are Yahwe ...dar nu in religia sa originala ... ci doar in cea crestina!
Chiar nu realizezi ca ceva nu miroase a bine in "lumea dumnezeilor" ... toti Dumnezeii au creat oamenii din lut ... doar Yahwe a trecut la "tehnologia" aplicata de oamenii ... adica a gasit mai placut sa faci copii facand sex ...decat sa formatezi toata ziua omuleti din lut!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dum Apr 26, 2009 6:26 pm

... si crezi ca esti altceva? Idea
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Dum Apr 26, 2009 9:12 pm

nelu a scris:
... si crezi ca esti altceva? Idea
Daca nu te superi iti raspund eu.

Din cauza ca eu si cei ca mine suntem nascuti si nu creati din lut ... ma consider (inclusiv pe cei ca mine) mult mai superior decat cei creati din lut!
... tocmai pentru ca eu (noi) am o alta origine decat cei preparati din noroi...chiar daca le place sa se laude ca ei sunt creati de insusi Dumnezeu personal ...
Spre deosebire de acestia .... Eu am chiar origine Divina ... pentru ca sunt nascut din Iubire ...si cred ca iti este bine cunoscut citatul din 1 Ioan 4.16 unde zice:

Dumnezeu este iubire și cel ce rămâne în iubire rămâne în Dumnezeu și Dumnezeu rămâne întru el.

sau:

1 Corinteni 3.16.
Nu știți, oare, că voi sunteți templu al lui Dumnezeu și că Duhul
lui Dumnezeu locuiește în voi?

Astept sa imi dai citatul prin care sa vad ca si voi sunteti la aceasi inaltime ca mine si sa imi aratati ca noroiul din care ati fost voi creati si modelati de Marele Mester e facut tot din Duh Sfant!

Intelegi acum care e diferenta intre a fi creat din noroi ... si nascut din iubire ...adica chiar din Dumnezeu?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Lun Apr 27, 2009 6:49 pm

cand am spus ca, "... si crezi ca esti altceva?" ma gandeam efectiv la componentele chimice si toate cele care sunt in noi.

sunt de acord cu ceea ce ai scris mai sus. Very Happy
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   Lun Apr 27, 2009 9:05 pm

nelu a scris:
cand am spus ca, "... si crezi ca esti altceva?" ma gandeam efectiv la componentele chimice si toate cele care sunt in noi.

sunt de acord cu ceea ce ai scris mai sus. Very Happy
Scuze!
Inseamna ca am inteles eu gresit mesajul tau !
Oricum daca crezi cumva ca unele raspunsuri pe care le dam religiosilor au ecou si la tine ...te asteptam cu placere sa vi mai des pe forumul nostru ...poate chiar in calitate de moderator ?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!   

Sus In jos

Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: