Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Pavel primul ERETIC ...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4
AutorMesaj
GaSpAr
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 850
Data de inscriere : 13/05/2011

MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Dum Iun 05, 2011 5:13 pm

Soimos a scris:
Eu ti-am dat un exemplu cum ca nu sa ales mare lucru din invataturile lui Isus, care sunt mai ales ANTI-BISERICA
ca lumea nu prea a bagat in seama invataturile lui e altceva dar de aici pana sa spui ca nu trebuiau scrise deoarece el nu a mentionat asta( defapt nici nu era nevoie sa mentioneze, caci era un lucru normal ca ele sa fie scrise) e cale lunga. deci argumentul tau ca Iisus nu recomanda biblia, cade, deoarece este ilogic

Soimos a scris:
din cauza ca sarlatanul Pavel le-a inlocuit cu alte "invataturi" PRO -Biserica
1. ar trebui sa cauti alte dovezi ca Pavel este sarlatan, deoarece tot ce ai scris pana acum cade si ma refer la articole.
2. invataturi pro-Biserica: la care biserica se referea Pavel? cumva la institutia biserica? cumva la cladire? nu el se referea la eklesia( adunare) iar acolo unde vezi preoti inlocuieste cu batrani, deoarece asta e termenul original, preoti a aparut mai tarziu sa justifice preotia
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Dum Iun 05, 2011 6:30 pm

GaSpAr a scris:
ca lumea nu prea a bagat in seama invataturile lui e altceva dar de aici pana sa spui ca nu trebuiau scrise deoarece el nu a mentionat asta( defapt nici nu era nevoie sa mentioneze, caci era un lucru normal ca ele sa fie scrise) e cale lunga. deci argumentul tau ca Iisus nu recomanda biblia, cade, deoarece este ilogic
Zau ca nu intelegi nimic din ceea ce postez eu.
Argumentul ca Isus nu recomanda Biblia este unul REAL..ptr ca nu ai putut sa imi arati vre-un singur verset care sa ateste contrariul!

Vorbaria ta "pe langa" raspuns ...este una naroada ptr ca una este sa ti niste predici ...si alta este sa recomanzi sau sa obligi FRAUDULOS prostimea sa accepte o carte rupta din contextul ei natural si modificata astfel incat sa convina unei organizatii de sarlatani ... si aceasta sa oblige prostimea prin santajul cu Fiinta Supranaturala sa accepte acel text marsavit ca fiind "Cuvantul domnului"!

Ma intelegi sau preferi sa iti desenez cu creioane colorate ca sa ma intelegi mai bine

Ce naiba ma Gasparle ... ai oarece probleme cu logica ... sau postezi asa a proasta ptr ca in caliate de propagandist al minciunii ai primit ordine de la sefi tai ... sa o ti langa balanga?

Dupa cum observi nu iti raspund decat la o singura problema ridicata ptr ca numai asa te pot obliga sa imi raspunzi punctual la fiecare problema ridicata pina epuizam subiectul.
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Dum Iun 05, 2011 6:54 pm

Mai cat adevar a zis corneliugi mai demult

corneliugi a scris:
usor de observat pe acest topic(lucru ce l am vazut de mai mult timp ) este cat de abil schimba soimos o discutie,de la un nivel superior la altul lipsit de demnitate;adica el merge pe principiul potrivit caruia"daca nu te poti ridica la nivelul lui,atunci incearca sa l aduci la nivelul tau

Soimos a scris:
Argumentul ca Isus nu recomanda Biblia este unul REAL..ptr ca nu ai putut sa imi arati vre-un singur verset care sa ateste contrariul!
mai Iisus a zis ca cine il iubeste ii tine legile si cum legile le gasim in NT, e la mintea cocosului ca recomanda biblia, indirect dar o recomanda. ceea ce ai zis mai sus seamana cu: profesorul a zis sa invatam toata materia pentru bac- materia pentru bac se afla in manual, dar totusi profesorul nu zice nimic despre manual desi materia se afla acolo. oare profesorul trebuia sa zica sa invatam din manual?

Soimos a scris:
Ce naiba ma Gasparle ... ai oarece probleme cu logica
mai eu cred ca logica ta are probleme grave

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Dum Iun 05, 2011 7:52 pm

Lasa tu atacurile la persoana a unor idioti ...ca acelea nu sunt argumente !
GaSpAr a scris:

mai Iisus a zis ca cine il iubeste ii tine legile si cum legile le gasim in NT, e la mintea cocosului ca recomanda biblia,

Ha ha ha ...ce te mai joci cu cuvintele si notiunile doar doar poti prostii si ametii pe cineva cu ele, dar cu mine nu-ti merge ... si tare mi-e teama ca in afara de sah-matul pe care-l iei la aceasta tema ...mai si ajungi de rasul curcilor!

Legea lui Isus era, este si va ramane si in viitor tot .... TORAH ! ... mai shmecherie "culta"!!!!

...si nu NT care nu este decat o colectie de 4 Evanghelii (alese pe spranceana pe anumite criterii speciale dintr-o suta de alte evanghelii ) iar "Evanghelia" nu e Lege ... bre mai Gasperle ... ci este o Vestire Buna!!! Iar ce spun 4 Evanghelisti luati dintr-o 100 ptr ca, corespund interesului unei biserici criminale ... nu le confera atuuri speciale acestor evanghelisti ... ci din contra ...ii discrediteaza !!! ...tot asa cum moralitatea este discreditata de un INTERES murdar.

Oare esti capabil sa intelegi deosebirea intre Lege (Tora de-i mai ziceti voi si Deuteronom) si o bunavestire (Evanghelia)?

Deci ramanem tot acolo ca Isus nu a recomandat NICIODATA NIMANUI sa citeasca Biblia ...si cu atat mai putin sa traiasca dupa Biblie ...
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Lun Iun 06, 2011 11:10 am

Soimos a scris:
Lasa tu atacurile la persoana a unor idioti ...ca acelea nu sunt argumente !
nu era un argument ci o observatie

Soimos a scris:
Legea lui Isus era, este si va ramane si in viitor tot .... TORAH ! ... mai shmecherie "culta"!!!!
cu gura ta ai zis pe forum la alte subiecte ca Iisus a venit sa intareasca legea. hai sa vedem ''Ați auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu ucizi"; iar cine va ucide, vrednic va fi de osândă.'' - ''Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; și cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului'' dupa cum vezi, el a intarit acea porunca, mai bine zis a facut un upgrade la porunca. astfel de upgradeuri vedem prin tot NT, deci TORAH upgradata se afla in NT. deci sah-mat ai sa obtii numai cand joci sah, nu cand discuti cu mine

Soimos a scris:
Deci ramanem tot acolo ca Isus nu a recomandat NICIODATA NIMANUI sa citeasca Biblia ...si cu atat mai putin sa traiasca dupa Biblie
pilda aceea cu profesorul si materia pentru bac ai retinut-o?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Lun Iun 06, 2011 3:22 pm

GaSpAr a scris:

cu gura ta ai zis pe forum la alte subiecte ca Iisus a venit sa intareasca legea.
Nu am zis niciunde ca a venit sa o intareasca ...ci sa o implineasca ...si asta este cu totul altceva, (si oricum asta nu e un argument ptr ca nu eu decid ce spune Isus )Isus un amarat de rabin ambulant, avea macar bun simtz si nu isi putea permite insolenta si blasfemia sa afirme ca a venit sa schimbe Legile Dumnezeului Yahwe ci doar sa le implineasca!

O asemenea nerusinare si blasfemie impertinenta nu putea sa aibe decat un sarlatan excroc ...si anume falsul apostpl Pavel!

Citat :

astfel de upgradeuri vedem prin tot NT, deci TORAH upgradata se afla in NT. deci sah-mat ai sa obtii numai cand joci sah, nu cand discuti cu mine
Ce ma mai distrezi?
Adica Isus totusi schimba Legea Torei ...in loc sa o implineasca?

Pai asta e foarte grav ...ptr ca Isus spune in acea "PREDICA" de pe munte ...(dupa cum vezi ca e doar o .... o ce? ... o predica !!!! ...si nu o schimbare de lege tot asa cum sarlatanul care predica idiotenii in Casa de Adunare a Zeciuielii ... idioteniile care ii scapa pe gura nu sunt Legi ...ci tot pareri din predica!) un lucru ...dupa parerea ta o lege ..pe care nici-un crestin nu o asculta ...si anume SA NU MEARGA LA BISERICA!
Ce e aceasta afirmatie a lui Isus ?
Lege sau doar o parere exprimata la predica?
Poi daca e Lege ...de ce nu o ascultati si stati in camaruta voastra in loc sa frecventati biserica?

Deci ramanem tot acolo ca Isus nu a recomandat NICIODATA NIMANUI SA CITEASCA BIBLIA ...si cu atat mai putin sa traiasca dupa Biblie.ptr ca nu dorea sa recomande o Carte mincinoasa bazata pe un text scos din contextul religiei sale ... ptr ca in fond ... asta este Biblia ...si anume o scoatere din context in mod mincinos si fraudulos a textelor Tanachului .... cu scopul vadit de a da "valoare divina" unei minciuni (NT) lansata de o organizatie mafiot-criminala condusa de excroci si sarlatani recte Biserica Crestina !

...in plus de asta se poate adauga ca Isus, cel care a dovedit ca stia absolut tot ce se va intampla in viitor (vezi de ex.scena cu cocosul care va canta de 3 ori si stia si ptr ce ) a stiut si ce va urma ... motiv ptr care in mod intentionat nu a recomandat NIMANUI NICIODATA sa citeasca Biblia ... ptr ca stia el de ce!

Si asta ne arata exact urmatorul verset:

Ioan 14 30. Nu voi mai vorbi multe cu voi, căci vine stăpânitorul acestei lumi și el nu are nimic în Mine
;
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Lun Iun 06, 2011 4:46 pm

Soimos a scris:
O asemenea nerusinare si blasfemie impertinenta nu putea sa aibe decat un sarlatan excroc ...si anume falsul apostpl Pavel!
pai cand avem si noi dovezi serioase ca Pavel era excroc, sau iti place asa sa vorbesti aiurea?

Soimos a scris:
pe care nici-un crestin nu o asculta ...si anume SA NU MEARGA LA BISERICA!
a zis cand te rogi sa te rogi in camaruta ta si nu in vazul lumii ca neamurile nu a zis nimanui sa nu mearga la biserica caci biserica atunci nu era cum este acum si avea cu totul alt rol, dar tu nu stiai asta.

Soimos a scris:
Lege sau doar o parere exprimata la predica?
Poi daca e Lege ...de ce nu o ascultati si stati in camaruta voastra in loc sa frecventati biserica?
mai iar vorbesti ca sa te afli in treaba, pe langa legi a mai tinut si predici, dc alegi doar ce-ti convine? tot NT se rezuma la citatele tale?

Soimos a scris:
Deci ramanem tot acolo ca Isus nu a recomandat NICIODATA NIMANUI SA CITEASCA BIBLIA
in viziunea ta, trebuia sa le zica ca la copilasi, probabil trebuia sa le si deseneze

Soimos a scris:
.in plus de asta se poate adauga ca Isus, cel care a dovedit ca stia absolut tot ce se va intampla in viitor (vezi de ex.scena cu cocosul care va canta de 3 ori si stia si ptr ce ) a stiut si ce va urma ... motiv ptr care in mod intentionat nu a recomandat NIMANUI NICIODATA sa citeasca Biblia ... ptr ca stia el de ce!
ce logica si ce argumente de tot rasul. nu vezi ca esti absurd, dupa mintea ta trebuia sa le zica oamenilor sa citeasca biblia? totusi daca nu intelegi iti mai explic odata situatia similara aberatiei tale

profesorul spune elevilor sa invete materia pentru bac, materia pentru bac se gaseste in manual, totusi profesorul nu pomeneste nimic elevilor despre manual desi acolo se afla materia. oare era nevoie sa le zica elevilor sa invete din manual? chiar te rog sa citesti asta ca sa poti intelege episodul cu Iisus si recomandarea bibliei

Raman uimit cum din subiecte bune, se ajunge sa se devieze de la subiect si sa se discute despre lucruri || cu tema subiectului. Asta pentru ca tu te agatati de citate putin importante si dezvolti mereu o discutie plecand practic de la nimic, exact cum zicea cornelliugi de care ziceai ca este dobitoc, dar uite ca dobitocul ala avea dreptate si sa nu mai spun de logica ta care clar, oricine poate vedea ca are mari probleme.

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Lun Iun 06, 2011 8:03 pm

GaSpAr a scris:
pai cand avem si noi dovezi serioase ca Pavel era excroc, sau iti place asa sa vorbesti aiurea?

Ele sunt de 3 feluri, argumente din Biblie, deductii logice si documentatii!
1) Le gasesti din plin aici pe forum, ce ar fi sa citesti subiectele?
2) Regula de 3 simple, Isus il lasa pe Petru ca singur mostenitor, Pavel recunoaste existenta Evangheliei Adevaratului Apostol Petru ...dar zice ca aceasta nu are nicio valoare.
3) vezi Bibliografia recomanda despre acest subiect

Soimos a scris:
a zis cand te rogi sa te rogi in camaruta ta si nu in vazul lumii ca neamurile
Pe asta cu neamurile de unde ai scos-o?

Citat :

nu a zis nimanui sa nu mearga la biserica

intelegi cam aiurea!
Pai daca Isus zice sa te rogi in camaruta ta ca cel de Sus te vede ! ... si mai zice la Matei 6.5 sa nu frecventezi SINAGOGA (adica "biserica" sa .. ptr ca era Mozaic si nu crestin) ca acolo se duc doar fatarnicii care doresc "sa se arate oamenilor" ... ce sa mai cauti atunci la biserica/sinagoga ?
Ce vrei mai clar decat atat?

[quote]
caci biserica atunci nu era cum este acum si avea cu totul alt rol, dar tu nu stiai asta.
Ce sa stiu?
Sa stiu ca sinagoga are alt rol decat Casa Sarlatanilor care nu au nici un Dumnezeu?
Pai asta se vede clar ca doar sinagoga i-a tinut pe evrei uniti astfel incat azi sa aibe tara lor, o tara cu o civilizatie superioara, de la inaltimea careia scuipa coji de seminte in capul ortodoxiei crestine!

Citat :

in viziunea ta, trebuia sa le zica ca la copilasi, probabil trebuia sa le si deseneze
Evident ...ptr ca Biblia este o alte carte ... cu un alt mesaj decat Tanachul ... si era normal sa o indice clar ptr a urma acel MESAJ si nu vechiul Tanach!
Fapt pe care nu l-a facut ...ptr ca nu era de acord cu mesajul Bibliei!

Citat :

ce logica si ce argumente de tot rasul. nu vezi ca esti absurd, dupa mintea ta trebuia sa le zica oamenilor sa citeasca biblia?
Evident ...ptr ca Biblia are un alt mesaj ... dar nu a facut acest lucru ptr ca stia ca Biblia voastra este bazata pe texte scoase din contextul religiei Mozaice si puse in mod fraudulos si nerusinat in noul context al religiei crestine !
Ma mai pui de multe ori sa repet aceasta situatie clara pe care nu vrei sau nu poti sa o pricepi?

Citat :

totusi daca nu intelegi iti mai explic odata situatia similara aberatiei tale

Scuteste/ma te rog de aberatiile tale ilogice care nu tin cont nici macar de realitatea existenta si anume ca profesorul avea ca manual Tanachul iar elevii aveau ca manual Biblia

Citat :

oricine poate vedea ca are mari probleme.

Hai sa facem un sondaj ca sa vedem care din noi doi e mai "batut in cap" ce zici ...?
Nu de alta dar eu vad ca tu la capitolul logica ... esti aiurea rau de tot!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Mar Iun 07, 2011 4:29 am

Soimos a scris:
Ele sunt de 3 feluri, argumente din Biblie, deductii logice si documentatii!
1) Le gasesti din plin aici pe forum, ce ar fi sa citesti subiectele?
2) Regula de 3 simple, Isus il lasa pe Petru ca singur mostenitor, Pavel recunoaste existenta Evangheliei Adevaratului Apostol Petru ...dar zice ca aceasta nu are nicio valoare.
3) vezi Bibliografia recomanda despre acest subiect

1. le-am citit, mare parte din ele sunt prostii, luate de pe teologe.org, avand ca surse niste ''nimeni pe lume'' care au vrut sa se afirme cu teoriile lor si niste citate rupte din context
2. ti-am explicat in alt post ce semnifica ''biserica pe aceasta piatra(Petru) si ca ii va da cheile sa lege si sa dezlege tot pe aceasta lume si pe cealalta'' dar tu nimic, batman batman.
3. o sa o revad

Soimos a scris:
Pe asta cu neamurile de unde ai scos-o?
7 ''Când vă rugați, nu spuneți multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate'' din versetul 7.

Soimos a scris:
Ce sa stiu?
Sa stiu ca sinagoga are alt rol decat Casa Sarlatanilor care nu au nici un Dumnezeu?
Pai asta se vede clar ca doar sinagoga i-a tinut pe evrei uniti astfel incat azi sa aibe tara lor, o tara cu o civilizatie superioara, de la inaltimea careia scuipa coji de seminte in capul ortodoxiei crestine!
daca sinagoga e motivul pentru care evreii au tara lor acuma Very Happy, eu sunt popa. singurul motiv pentru care evreii au tara lor, este sionismul si sper ca stii la ce ma refer.

Soimos a scris:
Evident ...ptr ca Biblia este o alte carte ... cu un alt mesaj decat Tanachul ... si era normal sa o indice clar ptr a urma acel MESAJ si nu vechiul Tanach!
Fapt pe care nu l-a facut ...ptr ca nu era de acord cu mesajul Bibliei
biblia este alta carte cu alt mesaj, dar acest mesaj este al lui, deci nu era nevoie sa mentioneze cartea.

Soimos a scris:
Hai sa facem un sondaj ca sa vedem care din noi doi e mai "batut in cap" ce zici ...?
aici pe forum? pai cine sa voteze, ateii? logic ca or sa voteze cu tine, dar asta nu inseamna ca sunt mai ''batut in cap decat'' tine.

Soimos a scris:
Scuteste/ma te rog de aberatiile tale ilogice care nu tin cont nici macar de realitatea existenta si anume ca profesorul avea ca manual Tanachul iar elevii aveau ca manual Biblia
aici nu este vorba de ce manual avea profesoru sau ce manual aveau elevii. este vorba de o situatie extrem de simpla pe care mataluta nu o intelegi( sau mai bine zis te faci ca nu intelegi). Iisus predicand ceva nou fata de religia mozaica si intarind legile, facandu-le mai puternice cu o insemnatate spirituala mai mare fata de cele primite de Moise, e logic ca cartea de capatai a lui Iisus a fost Torah, dar mesajele lui alcatuiesc NT( si daca ai de gand sa-mi zici ca au fost modificate de Pavel chiar vreau sa-mi arati aici pe forum, scrierile originale nemodificate iar daca nu le ai abtine-te) deci si un copil de gradinita isi dadea seama ca nu era nevoie sa zica de biblie( NT) caci aceasta biblie contine toate mesajele lui.

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Mar Iun 07, 2011 7:28 am

GaSpAr a scris:

1. le-am citit, mare parte din ele sunt prostii, luate de pe teologe.org., avand ca surse niste ''nimeni pe lume'' care au vrut sa se afirme cu teoriile lor si niste citate rupte din context.

"Prostiile" sunt versete din Biblie in care vedem clar cum sarlatanul Pavel se contrazice .
Acei "nimeni" sunt Doctori in Teologie la cele mai renumite Universitati din Germania.

Citat :

2. ti-am explicat in alt post ce semnifica ''biserica pe aceasta piatra(Petru) si ca ii va da cheile sa lege si sa dezlege tot pe aceasta

Nu m-au convins ...ptr ca nu ai fost in stare sa le argumentezi credibil!

Vad ca iti selectezi atent chestiile la care imi raspunzi dar si cele peste care treci!

Citat :
daca sinagoga e motivul pentru care evreii au tara lor acuma Very Happy, eu sunt popa. singurul motiv pentru care evreii au tara lor, este sionismul si sper ca stii la ce ma refer.

Sinagoga este cea care i-a tinut uniti timp de 2000 de ani in timp ce alte popoare au disparut de tot ...de ex. dacii, cumanii pecenegii s.a.!

Citat :
biblia este alta carte cu alt mesaj, dar acest mesaj este al lui, deci nu era nevoie sa mentioneze cartea.

Mtz!
Mesajul Tanachului nu este a lui ci al unei alte religii, iar interpretarea mincinoasa a acestui mesaj in favoarea altei religii este la fel ca si cum satanistii ar interpreta NT in sensul venirii 'mantuitorului' Laszlo LaVey, ti s-ar parea corect o asemenea interpretare?

Pai atunci de ce judeci cu doua unitati de masura?

Si nici mesajul lui Isus nu era sa arunce la gunoi Legile Tatalui sau pe care a anuntat ca a venit sa le implineasca ...nu intareasca ptr ca nu avea aveasta putere de a intari el ...un biet taran nenorocit si fara scoala ...Legile lui Dumnezeu!
Nu vezi ca judeci cu 2 unitati de masura?

Citat :
Iisus predicand ceva nou fata de religia mozaica si intarind legile, facandu-le mai puternice cu o insemnatate spirituala mai mare fata de cele primite de Moise

Uiti ca Isus nu a primit nimic de la nimeni, spre deosebire de Moise care a primit totul de la o tufa ...ha ha ha ...asta fara sa amintim de ideile cu monoteismul pe care le-a primit nu de la Dumnezeu, ci de la faraonul egiptean Akenathon.
Iar Isus nu a venit sa faca o noua religie ci religia sa naturala ...MOZAISMUL ...pe care dorea sa-l reformeze nefiind multumit de clerul iudaic!
Asa ca el a creat cu urmasii sai doar O SECTA a acelei religii ...si in nici un caz o "religie bisericeasca" asa cum este ea datorita sarlatanului Pavel care se credea egalul lui Isus...si care si-a permis nelegiuirea sa faca "minuni" exact asa cum, chipurile a facut si amaratul taran Isus, (bineinteles in imaginatia lui Pavel)

Citat :

... si daca ai de gand sa-mi zici ca au fost modificate de Pavel chiar vreau sa-mi arati aici pe forum, scrierile originale nemodificate iar daca nu le ai abtine-te.

Uite ca nu ma abtin ptr ca as avea foarte multe dovezi in acest sens, dovezi care sunt cuprinse in versetele contradictorii din NT, sau in descrierea zanzaniilor si certurilor nesfarsite pe care acest salatan le-a avut atat cu Apostolii Adevarati cat si cele cu comunitatile din SECTA NAZARITEANULUI cu care intra in conflinct in peregrinarile sale, si deja aceste conflicte si certuri nesfarsite ar fi trebuit sa-ti dea de gandit daca ai fi avut o minte logica, si nu una imbicsita cu prostii ilogice ... iar versetele respective le gasesti la "studiul" de pe acest topic ...dar cum "studiul" inca nu este terminat ...mai pot sa-ti dau o tona de alte contradictii pe care le poti gasi si singur pe "der Theologe" ptr ca citatele Biblice se pot usor rdeosebi de alte texte, asta ca sa nu mai fi influentat de comentariile "nulitatilor" ... si sa poti trage concluzii juste si singur!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

Varsta : 25
Localizare : Iasi
Puncte : 966

MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Lun Iun 20, 2011 12:31 pm

Deci pana la urma cum ramane cu ce am scris aici? din asta nu rezulta ca Pavel era vreun agent. Toti ''marii cercetatori'' ca Eisenman, se i-au de manuscrisele de la Qumran si Marea Moarta pentru a dovedi ca Pavel era un sarlatan. Deci din asta nu rezulta ca evangheliile canonice si celelalte scrieri care nu sunt ale lui Pavel, sunt scrise de Pavel. Asadar daca vrei sa dovedesti ca Pavel este sarlatan, compara scrierile lui cu celelalte si atunci ai sa dovedesti ca era sarlatan. Pana atunci teoria ca Pavel ar fi scris biblie cade, din lipsa de dovezi. Wink

GaSpAr a scris:
deci sursele lui Robert Eisenman pentru teoria ca Pavel ar fi un sarlatan, sunt manuscrisele de la Marea Moarta si unele scrieri ale lui Josephus. El face legatura intre apostolul Pavel si cel pe care manuscrisele numeste ''Oratorul de minciuni'' iar scrierile lui Josephus ''Saul a cerei ruda este Costobarus''.

Teoria lui presupune că Petru, care a scris 2 Petru 3:15-16, este foarte confuz, care ne spune de prietenul lui Pavel care a scris niste scrisori unor biserici din secolul 1.

Acum, haideți să ne uităm la acest Saul, omul acela care este ruda lui Costobarus. Aici este un fragment din Josephus:

După ce această calamitate a abătut asupra Cestius, mulți dintre cei mai eminenți dintre evreii au inotat departe de oraș, ca dintr-o navă, atunci când a avut de gand să se scufunde;Costobarus, prin urmare, și Saul, care erau frați, împreună cu Philip, fiul lui Jacimus, care a fost comandant al fortelor regelui Agripa , a fugit din oraș, și a mers la Cestius.Dar atunci cum Antipa, care a fost asediat cu ei în palatul regelui, dar nu ar fi plecat cu ei, apoi a fost ucis de catre cei înclinați spre răzvrătire, ne vom referi în continuare.Cu toate acestea, Cestius l-a trimis pe Saul și prietenii lui, la dorința lor, la Ahaia, la Nero, să-l informeze de marele dezastru in care se aflau si pentru a da vina pentru razboi pe Florus, in speranta de a atenua propriul pericol, provocand indignare impotriva lui Florus.

Acest eveniment s-a intamplat in 66 d.H, dupa ce Pavel a fost omorat de Nero. Nu este niciun motiv sa facem legatura dintre acest Saul si cel din biblie.

Cum sta treaba cu ''Oratorul de minciuni''. Sulurile de la Marea Moarta include o sectiune despre:

"Profesor al Dreptatii," sau "Dreptul Învățător" duce o mișcare mesianica, uimit de acel "Orator de minciuni'', care ii conduce pe multi în rătăcire, în scopul de a construi orașul său al vanitatii cu pretul sangelui, și ridica o adunare asupra minciunii, de dragul slavei sale, obosind pe multi cu seviciu lipsit de valoare si instruindu-i in lucrari de minciuna, astfel ca lucrarile lor vor fi in zadar

Ce dovezi sunt ca aceste referinte duc la Pavel? În orice caz, legătura dintre Saul, fratele lui Costobarus și acest Orator al minciunilor a este o fabricatie.

sursa: www.evidenceforchristianity.org/

Acum sa pun si eu o intrebare: oare este imposibil ca acest Robert Eisenman sa incerce sa-si faca un nume, scotand aceste teorii?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Lun Iun 20, 2011 1:17 pm

GaSpAr a scris:
Deci pana la urma cum ramane cu ce am scris aici? din asta nu rezulta ca Pavel era vreun agent.
Pai asta rezulta nu din parerile acelor cercetatori care au studiat viata lui Pavel ...ci reiese clar din NT!
Si anume din acele texte in care vedem ca pe Pavel nu l-a interesat de loc ceea ce a propovaduit Isus ...desi ar fi fost normal si logic sa invete ce propovaduiesc macar Adevaratii Apostoli!
Aceasta atitudine a sa dovedeste ca el a avut de la inceput interesul de a inlatura acele invataturi ale lui Isus care nu conveneau clerului evreu si nici stapanirii romane !
Si exact asta s-a intamplat ...Isus a propovaduit anti-cler si anti-biserica si iata ca avem o religie pro-cler si pro-religie ...adica exact opusul a ceea ce a dorit rabinul Isus!
Si ptr a afla acest lucru e suficient sa citesti Evangheliile cu "mintea deschisa" fara sa ai nevoie de alte manuscrise scrise de altii!

Citat :

Acum sa pun si eu o intrebare: oare este imposibil ca acest Robert Eisenman sa incerce sa-si faca un nume, scotand aceste teorii?

Nu stiu ...nu ma intereseaza!
Eu unul nu am nevoie de nici un Eisenman ca sa imi bage mura in gura ceva ce si eu cu ratiunea mea pot intelege citind Evangheliile si anume acele versete care ne arata comportamentul "ciudat" al lui Pavel!

Totul este sa te duca mintea si sa intelegi acel comportament exagerat de ilogic pentru cineva care nu l-a vazut sau auzit vreodata pe Isus si care propovaduieste prostiile sale care vedem ca au creat conflictul lui Pavel cu comunitatile si cu Apostolii ...cand era muuuuult maio normal si logic sa afle ceea ce propovaduit Isus si sa propovaduiasca si el acelasi lucru ... pentru ca si el se dorea a fi un Apostol care sa-i propovaduiasca invataturile unui"dumnezeu" ...si nu "rodul" pantecelor sale !
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Lun Iun 20, 2011 1:38 pm

Soimos a scris:
Pai asta rezulta nu din parerile acelor cercetatori care au studiat viata lui Pavel ...ci reiese clar din NT!
deci ca sa reiasa din NT, ar trebui ca cele 4 evanghelii si epistolele petriste si restul, sa nu fie scrise de Pavel, caci daca ar fi fost scrise de Pavel nu s-ar mai contrazice intre ele. asta e la mintea cocosului.

Soimos a scris:
Si exact asta s-a intamplat ...Isus a propovaduit anti-cler si anti-biserica si iata ca avem o religie pro-cler si pro-religie
gresit, mesaj anti-cler gasim si in scrierile lui Pavel, deci el, Pavel, nu era pro biserica(cladire). unele lucruri au fost modificate mai tarziu care sa justifice existenta preotiei. de ex, cuvantul ''batranii'' a fost schimbat cu ''preotii''.

Soimos a scris:
Eu unul nu am nevoie de nici un Eisenman ca sa imi bage mura in gura ceva
eee na, daca nu erau habarnisti ca asta, nu mai faceai astfel de afirmatii

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Lun Iun 27, 2011 1:22 pm

GaSpAr a scris:
deci ca sa reiasa din NT, ar trebui ca cele 4 evanghelii si epistolele petriste si restul, sa nu fie scrise de Pavel, caci daca ar fi fost scrise de Pavel nu s-ar mai contrazice intre ele. asta e la mintea cocosului.
Cei logica asta de gaina beata?
Oare nu ai auzit de cazuri cu mincinosii care mint mult se incurca in propriile minciuni?
Citat :

gresit, mesaj anti-cler gasim si in scrierile lui Pavel, deci el, Pavel, nu era pro biserica(cladire). unele lucruri au fost modificate mai tarziu care sa justifice existenta preotiei. de ex, cuvantul ''batranii'' a fost schimbat cu ''preotii''.

Prostiile debitate de tine nu exclud faptul ca Pavel a pus fundamentul unui cult al bisericii si nici faptul ca a rastalmacit invataurile lui Isus, si ca nu a incurajat exact ceea ce Isus a combatut ...adica pe Invatatii scripturilor!

Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Lun Iun 27, 2011 2:43 pm

Editat ptr invective !

3 zile suspendare
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Lun Iun 27, 2011 8:23 pm

Citeste !
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Sam Iul 23, 2011 4:32 pm

Soimos a scris:
Pavel, falsul Apostol (pentru ca nu facea parte din suita de apostoli ai lui Isus, ci facea parte din "apostolii bisericii" si este cunoscut ca Isus era din start un militant "antibiserica" (vezi Matei 6.6)
desi ti-am mai explicat cum sta treaba iti mai repet odata, ca sa fie unde trebuie:

Matei 6:5-6''Iar când vă rugați, nu fiți ca fățarnicii cărora le place, prin sinagogi și prin colțurile ulițelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor.Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta și, închizând ușa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție.'' ti-am mai zis ca aici este vorba de sinceritatea cu care te rogi. mai multa valoare are o rugaciune facut acasa la tine care este sincera decat una in vazul lumii facuta ca sa vada lumea cat de credincios esti tu(ex: Becali Very Happy ).

Soimos a scris:
i un anticleric dovedit de faptele sale
daca s-a luat de farisei nu inseamna ca nu era de acord cu faptul ca ei existau, caci preotii erau pusi de Moise in fruntea templului, ci de faptul ca acestia isi uitase rolul lor( ex si preotii de azi) si ca desi erau stiutori ai legii aveau o inima neagra.

Soimos a scris:
Actiunile sangeroase duse de Pavel impotriva primilor crestini nu au avut rezultate pozitive ba chiar din contra prin atrocitatile comise mareau ura impotriva clerului evreu si a stapanirii romane in favoarea simpatizantilor lui Isus ... motiv ptr care vicleanul si inteligentul Pavel a pus la cale o diversiune ...dupa un model bine cunoscut in antichitate ...si anume tactica calului troian prin care s-a infiltrat intre crestini nu pentru ai ucide ci pentru a-i combate nu cu armele ci cu cuvinte mincinoase care transformau invataturile anti cler si anti stapanire romana intr-o religie noua proromana(adica una ptr neamuri...adica
neamurile imperiului roman) ...adica exact inversul decat ceea ce a dorit Isus!
ai fi putut scoate o carte si te-ai fi imbogatit cu ce ai scris aici si ar fi prins la creduli, dar nu prea are logica ce ai zis. dupa cum ti-a mai zis si Mihai, persecutiile impotriva nazaritenilor nu au incetat, ba din contra chiar si Pavel fiind de partea nazaritenilor, a fost persecutat, batut, intemnitat etc, avand o viata periculoasa. spui ca Pavel a pus la cale o mare schema. sanchi, el inainte sa treaca la nazariteni, primea ordine de la mai marii templului. nici de romani nu putea fi pus, caci asta rezulta o noua religie, lucru ce nu convenea nimanui: nici romanilor si nici fariseilor. PUNCT

Soimos a scris:
Sustinut fiind de autoritati pe aceasta cale (caci vedem ca odata cu "convertirea" lui de pe drumul Damascului prigonirile impotriva crestinilor au incetat ...a inceput munca lui de a desfinta invataturile lui Isus ... evident ca dupa "convertire"
serios? asta ai bagat-o de la tine, ca doar nu strica o minciuna in plus Very Happy

Soimos a scris:
Acest lucru s-a si petrecut... dar cu dezaprobarea vehementa a adevaratilor urmasi ai lui Isus, printre care si Apostolul Petru, toti condusi de fratele lui Isus, Iacob
hai nu mai spune, pai vreau sa vad un document care sa demonstreze ca ce ai spus e adevarat. app Petru era liderul crestinilor nu Iacov

Soimos a scris:
Aceste certuri s-au incheiat in favoarea lui Pavel...caci Pavel stapanea tainele oratoriei si elocintei si fiind mai taios in replici si adoptand un ton agresiv la adresa apostolilor, reusind astfel sa se impuna in fata oamenilor simpli si needucati
deci apostolii umbland cu Iisus, stiau tot ce a invatat acesta si apoi vine Pavel, le spune altceva si reuseste sa se impuna. hmmm, ciudat, dar la tine orice e posibil Very Happy

Soimos a scris:
6. Iar de cei ce sunt mai de seamă - oricine ar fi fost ei cândva, nu mă privește; Dumnezeu nu caută la fața omului, - cei mai de seamă n-au adăugat nimic la Evanghelia mea,

Si astfel sarmanul Isus ...un tanar taran evreu cu ambitii prea mari a sfarsit la urma urmei prin a fi redus la tacere ... ba chiar facut un sustinator al unei politici proromane... ceea ce nici in vis nu i-ar fi trecut prin gand.
tu aici zici ca se referea la Iisus si la apostoli dar te inseli: 7. ''Ci dimpotrivă, văzând că mie mi-a fost încredințată Evanghelia pentru cei netăiați împrejur, după cum lui Petru, Evanghelia pentru cei tăiați împrejur'' 8:''Căci Cel ce a lucrat prin Petru în apostolia tăierii împrejur a lucrat și prin mine la neamuri'' 9''Și cunoscând harul ce mi-a fost dat mie, Iacov și Chefa și Ioan, cei socotiți a fi stâlpi, mi-au dat mie și lui Barnaba dreapta spre unire cu ei, pentru ca noi să binevestim la neamuri, iar ei la cei tăiați împrejur''

deci dupa cum vezi coane Soimos, Pavel nu considera mincinosi pe apostoli ci din contra recunoastea ca de la ei a avut autorizarea sa predice la neamuri. PUNCT

Soimos a scris:
A lasat cumva Isus si o alta cale decat cea incredintata lui Petru?
Petru era capul bisericii pe pamant, era un fel de reprezentant a lui Iisus pe pamant, e ca si cum ii tinea locul, de aceea Pavel a trebuit sa primeasca acordul sa predice la neamuri.

Soimos a scris:
Pentru ca noua sa grupare religioasa sa raspunda mai bine pretentiilor stapanilor romani
romanii erau destul de fericiti cu religia lor si nu aveau nevoie de una noua. plus ca una noua pe langa cea nazariteana, ar fi fost dezastru in Galileea.

Soimos a scris:
In plus de asta Isus nu a sustinut niciodată că el e fiul lui Dumnezeu
Matei 16:16-17''Răspunzând Simon Petru a zis: Tu ești Hristosul, Fiul lui Dumnezeu Celui viu.Iar Iisus, răspunzând, i-a zis: Fericit ești Simone, fiul lui Iona, că nu trup și sânge ți-au descoperit ție aceasta, ci Tatăl Meu, Cel din ceruri.''

Marcu 14:61-62''Iar El tăcea și nu răspundea nimic. Iarăși L-a întrebat arhiereul și I-a zis: Ești tu Hristosul, Fiul Celui binecuvântat? Iar Iisus a zis: Eu sunt și veți vedea pe Fiul Omului șezând de-a dreapta Celui Atotputernic și venind pe norii cerului''

Soimos a scris:
Robert Eisenman,Professor ptr Religiile Orientului apropiat la California State University in Long Beach
dupa cum ti-am mai zis, acest Eisenman e de rasul curcilor Very Happy

Soimos a scris:
In plus de asta si-a imaginat si chiar s-a pretins a fi ca el este un nou Isus
din lipsa de inspiratie ai scris-o pe asta?

Soimos a scris:
Si astfel dintr-un Isus care predica Legile Tatalui Sau ... dupa cum ne dovedesc citatele Biblice din Ioan 16, 13; Apostoli 2, 17-18, 1. Korintheni 12, 28
citatele astea nu zic nimic despre lege si iata cum ai vrut sa pacalesti lumea, sperand ca nu o sa verifice nimeni.

Soimos a scris:
Adica Pavel schimba Legea pe care Isus nu a venit sa o schimbe ci sa o implineasca
la ce s-a referit Iisus cand a zis ca a venit sa implineasca legea? i-a sa vad daca stii

Soimos a scris:
cea in care sacrificiul animalelor care prin sange trebuiau sa spele pacatele oamenilor au fost inlocuite cu frangerea painii si bautul vinului!
aceasta a fost inlocuita de catre Iisus, caci nu mai era nevoie de sangele animalelor, deoarece sangele lui era cel care spala pacatele. aceasta taina a initiat-o la cina cea de taina

Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Sam Iul 23, 2011 5:27 pm

Soimos a scris:
Despre Legea din VT
pe care Pavel vedem ca la inceput le recunoaste ca fiind bune, valabile si sfinte ... deci le accepta!

Romani 7.12. Deci, Legea e sfântă și porunca e sfântă și dreaptă și bună.

Ca mai tarziu sa vedem ca totusi le schimba:

Galateni 2. Stiind însa ca omul nu se îndrepteaza din faptele Legii, ci prin credinta în Hristos Iisus, am crezut si noi in Hristos Iisus, ca sa ne indreptam din credinta in Hristos, iar nu din faptele Legii, caci din faptele Legii, nimeni nu se va îndrepta.
Pavel aici nu arunca legea la gunoi. legea este data oamenilor, ca ei sa duca o viata curata si fara sa pacatuiasca. Pavel face diferenta dintre avantajele legii si avantajele credintei in Iisus.

Soimos a scris:
Faptul ca aceste "invataturi" nu provin de la Isus vedem in citatele care ne arata faptul ca in realitate Isus a propovaduit mantuirea prin IUBIRE si propriile fapte adica respectarea celor 10 porunci ...si nu prin credinta!:
Luca 10 25. Și iată, un învățător de lege s-a ridicat, ispitindu-L și zicând: Învățătorule, ce să fac ca să moștenesc viața de veci?
26. Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege?
Ioan 20:29 ''Iisus I-a zis: Pentru că M-ai văzut ai crezut. Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut!'' uite ca ajuta si credinta.

Soimos a scris:
De ex citat din Iacov ...fratele lui Isus
Iacov 2.14 Ce folos, frații mei, dacă zice cineva că are credință, iar fapte nu are? Oare credința poate să-l mântuiască?
dupa cum vezi si tu, toate sunt necesare. Iisus a zis ca mai are multe de zis, dar le va trimite un mangaietor(Duhul Sfant) care va vorbi prin gura lor. chiar si Petru a fost martor, la pogorarea Duhului Sfant peste neamuri, deoarece au crezut.

Soimos a scris:
Invers este in schimb la Pavel unde gasim o reintoarcere la un Dumnezeu ancestral adica unul caracterizat prin manie - dumnezeiasca un mare iubitor de sacrificii sangeroase … asa cum era vazut Dumnezeul pana la aparitia lui Isus, adica un Dumnezeu care se reveleaza doar celor care CRED in sacrificii sangeroase majore facute in numele lor
vorbesti prostii, se refera la faptul ca jertfa lui Iisus a inlocuit jertfele animalelor.

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Sam Iul 23, 2011 8:33 pm

GaSpAr a scris:
[Pavel face diferenta dintre avantajele legii si avantajele credintei in Iisus.

Zau ...atat ai inteles tu din acel verset in care vedem clar ca Pavel o intoarce ca la Braila?

Citat :
Ioan 20:29 ''Iisus I-a zis: Pentru că M-ai văzut ai crezut. Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut!'' uite ca ajuta si credinta.

Asa este ... credinta ajuta cat o partida buna de sex care te facew sa te simti in al n9-lea cer ...adica aproape de Dumnezeu ....dar daca ai intelege mai bine ...e vorba de Dumnezeul din tine !

Citat :
dupa cum vezi si tu, toate sunt necesare. Iisus a zis ca mai are multe de zis, dar le va trimite un mangaietor(Duhul Sfant)

Cred ca este vorba de Basescu ...ca asta are si nume de Duh Sfant!

Citat :

Soimos a scris:
Invers este in schimb la Pavel unde gasim o reintoarcere la un Dumnezeu ancestral adica unul caracterizat prin manie - dumnezeiasca un mare iubitor de sacrificii sangeroase … asa cum era vazut Dumnezeul pana la aparitia lui Isus, adica un Dumnezeu care se reveleaza doar celor care CRED in sacrificii sangeroase majore facute in numele lor
vorbesti prostii, se refera la faptul ca jertfa lui Iisus a inlocuit jertfele animalelor.

Poi vad ca esti cam greu de cap ... intradevar Isus a propovaduit inlocuirea jertfelor animale cu Eucharistia ... si IUBIREA in loc de CREDINTA .... dar Pavel readuce si actualizeaza "Credinta" in acel dumnezeu sangeros ...fara sa tina cont ca Isus a cerut inlocuirea credintei cu IUBIREA!!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Pavel primul ERETIC ...   Astazi la 11:55 pm

Sus In jos

Pavel primul ERETIC ...
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 4Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: