Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Oameni celebrii impotriva religiei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Oameni celebrii impotriva religiei   Mar Feb 24, 2009 11:05 am

Citate Ateiste

Karlheinz Deschner, Istoric

Una din marile si adevaratele minuni le vedem aievea ...un Dumnezeu mort de 2000 de ani, o biserica moarta ...dar nenumarate generatii de preoti care traiesc din moartea lor!

- Erhard Blanck
A crede inseamna a nu stii ...dar religia inseamna sa nu vrei sa sti !

Din p. de v. al unei tenii ... oamenii sunt creati de Dumnezeu doar ptr a hranii teniile!
- Edward Abey umorist american

- Karl Julius Weber, Demokritos
Dumnezeu nu are nevoie nici de tamaie nici mir sfant sau apa sfintita, nici de lumanari, si cantece de lauda, nici de predici sau biserici ....ceea ce face ca slujba de Duminica nu e decat vorba a proasta!

- Susan Brownell Anthony
Nu va incredeti in oamenii care intotdeauna stiu ce vrea Dumnezeu de la voi ptr ca asteptarile lui Dumnezeu sunt intotdeauna suprapuse cu dorintele sale personale
Toți oamenii care gândesc sunt atei
— Ernest Hemingway

Farurile sunt mai folositoare ca bisericile.
— Benjamin Franklin

Faptul că un credincios e mai fericit decât un sceptic nu e mai relevant decât
faptul că un bețiv e mai fericit decât un om treaz.
— George Bernard Shaw

Religia e privită de oamenii de rând ca adevărată, de înțelepți ca falsă, iar de conducători ca folositoare.
— Seneca cel Tânăr

Biserica spune că Pământul e plat, dar eu știu că e rotund, căci i-am văzut
umbra pe lună și am mai multă încredere într-o umbră decât în biserică.
— Ferdinand Magellan

Susțin că amândoi suntem atei. Eu doar cred mai puțin cu un zeu decât tine.
Când vei înțelege de ce îi respingi pe ceilalți zei posibili, vei
înțelege de ce îl resping pe al tău.
— Stephen Roberts

Vrea Dumnezeu să prevină răul, dar nu poate? Atunci nu e omnipotent. Poate,
dar nu vrea? Atunci e malefic. Și poate, și vrea? Atunci de unde vine
răul? Nici nu poate, nici nu vrea? Atunci de ce să fie numit Dumnezeu?
— Epicur

Cu sau fără religie, oamenii buni vor face lucruri bune, iar oamenii răi
vor face lucruri rele, dar ca oamenii buni să facă lucruri rele e
nevoie de religie.
— Steven Weinberg

Două mâini care muncesc fac mai mult decât o mie strânse pentru rugăciune.
— Anonim

Tu continuă să crezi, eu voi continua să evoluez.
— Anonim

Ernst Wilhelm Eschmann
Dumnezeu ... este cea mai reusita reprezentare a diavolului

(Freiin Gertrud von Le Fort
Nu ateii au fost cei care l-au crucificat pe Isus, ci bunii credinciosi ai bisericii sale!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Varsta : 23
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Joi Apr 30, 2009 9:06 am

foarte tare , chiar am ramas uimit
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 36
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Vin Mai 01, 2009 5:04 pm

Epicur are aici un stil de gândire asemănător cu al meu. Mie îmi place să analizez posibilitățile de opțiuni și mă bazez pe asta de multe ori în a argumenta. Totuși citatul lui Epicur aici nu prea are relevanță pentru că nu ia în calcul factorul timp. Biblia zice cum că e bun Dumnezeu și atotputernic însă cică ar fi așa la timpul potrivit pentru ca astfel oamenii să fie liberi să aleagă și că o să facă oricum o lume nouă nouță și dacă va și ierta înseamnă că are și dragoste. O pot da creștinii la întors dacă vor. Creștinii oricum spun că omul s-a depărtat de Dumnezeu și deci Dumnezeu oricum nu ar fi implicat în niciun rău. Se poate da la întors.
Sus In jos
raTZiunea
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 6
Varsta : 28
Localizare : in mintea ta
Puncte : 6
Data de inscriere : 30/07/2009

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Joi Iul 30, 2009 12:30 pm

Sa nu uitam de Marc Aureliu care a zis

Traieste o viata buna.
Daca exista zei si sunt drepti atunci nu o sa le pese cat de devotat ai
fost, ci te vor primi pe baza virtutilor dupa care ai trait.

Daca exista zei si sunt nedrepti, atunci nu ar trebui sa-ti doresti a-i venera. Daca nu exista zei, atunci tu nu vei mai fii, dar ai fi trait o viata nobila ce va continua sa dainuiasca prin amintirile celor dragi.

Si Robert Green Ingersoll :

Desi ma opun tuturor crezurilor ortodoxe, eu am un crez al meu. Iar crezul meu este : Fericirea este singurul bun. Vremea pentru a fi fericit este acum, locul pentru a fi fericit este aici, felul prin care poti sa fi fericit este prin ai face pe altii asa. Acest crez este cam scurt.
Dar e suficient de lung pentru aceasta viata si destul de puternic pentru aceasta lume. Daca mai exista o lume, cand o sa ajungem acolo o sa facem un alt crez, dar acest crez cu siguranta este suficient pentru aceasta viata.
Sus In jos
http://ratziunea.webs.com
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Vin Iul 31, 2009 1:56 pm

Asta cel care l-ai postat mai sus ... zau ca este un CREZ muuuult mai valabil decat crezul ortodox !

nici chiar Einstein nu il intrece:

“Dacă oamenii sunt buni doar pentru că le e frică de pedeapsă și pentru că speră la o recompensă, atunci suntem într-o stare jalnică.” - Einstein

Despre libertate:

“Omul nu va fi liber până când ultimul rege nu va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot.” - Denis Diderot
Sus In jos
raTZiunea
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 6
Varsta : 28
Localizare : in mintea ta
Puncte : 6
Data de inscriere : 30/07/2009

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Vin Iul 31, 2009 9:39 pm

Sunt cuvinte dupa care incerc sa-imi traiesc viata, regretul meu este ca nu am putut sa intalnesc multe din mintile pe care le respect, dar sper ca in viata sa se dau de oameni ce vor fi cel putin la fel de remarcabil.

"Dați-mi liniștea de a accepta lucrurile ce nu le pot schimba, curajul
de a le schimba pe cele ce se pot schimba, și înțelepciunea de a le
putea distinge unele de altele." - Marc Aureliu
Sus In jos
http://ratziunea.webs.com
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Sam Aug 01, 2009 6:36 am

... "Consecințele mâniei sunt mult mai grave decât cauzele ei."

tot acelasi imparat roman.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Dum Aug 02, 2009 7:38 am

nelu a scris:
... "Consecințele mâniei sunt mult mai grave decât cauzele ei."

tot acelasi imparat roman.

Asa este mai dintai sunt CAUZELE si de abia apoi CONSECINTELE !

Vezi de ce e bine sa actionezi corect adica conform CONSTINTEI !

De ex eu privesc cutremurandu-ma la lipsa de moralitate a societatii romanesti ...dar desi ma cutremur de consecinta aceasta ...nu ma mir cand stiu care sunt cauzele. De ex o "moralitate" propovaduita de sarlatani in niste cladiri de piatra in care sfant este doar "ochiu dracului" ... in care prostii vin sa cotizeze si "desteptii" mai exact SARLATANII NERUSINATI aduna prin excrocherii (citeste intermedieri divine inexistente) valorile materiale ...are ca ecou o societate in care si varfurile procedeaza la fel ...excrocheaza, fura si manaresc ...in timp ce prostii muncesc ca albinele ca sa aibe ce de "in sus"!

Oare chiar nu intelegeti atata lucru(credinciosilor) ...oare nu va dati seama ca voi tocmai cu naivitatea voastra paguboasa ptr tara si societate ... sunteti acei INCONSTIENTI care sustineti aceasta masinarie diabolicao-monstruoasa care va mananca viitorul si va arunca in mizerie si ignoranta (prostie) infinita?
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Mar Aug 04, 2009 10:55 pm

GALILEO GALILEI

cunoscutul astronom, fizician și matematician, declară într-o scrisoare că: "Sfânta Scriptură nu poate niciodată să mintă sau să rătăcească. Adevărurile ei sunt absolute și neîndoielnice”.

BLAISE PASCAL

vestitul matematician, fizician și filozof francez, scrie: "Scriptura are pasaje pentru a consola toate condițiile și pentru a intimida toate condițiile”.

Sir WALTER SCOTT

celebrul romancier englez, când era pe patul de moarte, a rugat pe ginerele său, Lockhart, să-i citească ceva din carte. "Din care carte?" a întrebat Lockhart, privind la cele 20.000 de volume, care acopereau pereții. "Nu există decât o singură carte: BIBLIA!" răspunse Scott.

EMANUEL KANT

cel mai mare filozof german, scria lui STILLING, prietenul său, despre care a auzit că a început să citească Biblia: "Faci bine că îți cauți liniștea în Evanghelie, pentru că ea este un izvor nesecat al tuturor adevărurilor, cum nu se mai găsește nicăieri". "Dacă Evanghelia n-ar fi lăsat să țâșnească depe paginile ei învățăturile morale, care să alcătuiască temelia neclintită a vieții omenirii întregi, apoi filozofia nu le-ar fi elaborat nici până azi, în curăția lor divină”.

Iar la 72 de ani, Kant scria: "BIBLIA este cartea al cărei conținut mărturisește el singur originea-i divină. Ea ne descoperă cât de mare este vina noastră, cât de adâncă ne este căderea, dar și cât de mare este dragostea lui Dumnezeu. BIBLIA este comoara mea cea mai de preț, fără de care aș fi nenorocit”.

JOHN F. W. HERSCHEL

astronom și fizician englez spune: "Toate descoperirile omenești par a fi făcute numai cu scopul de a confirma cu o și mai mare putere adevărurile care vin de sus, și care sunt cuprinse în Sfintele Scripturi”.

GIUSEPPE GARIBALDI

marele patriot italian, în timp ce lupta pentru eliberarea Italiei, de sub puterea papală și a Austriei, scria lui Earl de Shaftesbury: "Cel mai bun din aliați, pe care ni-l puteți procura, e BIBLIA, care ne va aduce realitatea eliberării”.

W. F. ALBRIGHT

eminent arheolog contemporan, în cartea sa "Archeology and the religion of Israel" 1942 pag. 176 zice: "Nu mai există nici o îndoială că arheologia a confirmat istoricitatea substanțială a istorisirilor Vechiului Testament".

JEAN JACQUES ROUSSEAU

faimosul orator, cugetător, scriitor și pedagog francez, în cartea sa: "Emil" - sau despre Educație" ediția 1839, tomul III, pp. 365367, are cuvinte de toată frumusețea față de Sfintele Scripturi.

El scrie: "Vă mărturisesc că majestatea Scripturilor mă umple cu admirație, după cum puritatea Evangheliei își are influența ei asupra inimii mele.

"Răsfoiți lucrările filozofilor noștri, cu toată pompa lor de dicțiune, ce sărace, cât de disprețuit sunt, în comparație cu Scripturile! E posibil oare, ca o carte atât de simplă și totodată atât de sublimă, să fie simpla lucrare a omului?

"E posibil ca personajul sacru a cărui istorie o conține, să fie un simplu om? Găsim ca El să-Și fi asumat tonul unui sectar entuziast sau ambițios? Ce dulceață, ce curăție în comportarea Sa! Ce învățături pline de har! Ce maxime sublime! Ce înțelepciune profundă în cuvântările
Sale! Ce prezență de spirit, ce subtilitate, ce potrivire în răspunsurile sale...!”

J.W. GOETHE

mare poet, gânditor și om de știință german, unul din cei mai distinși bărbați ai literaturii universale, a zis: "BIBLIA nu este o carte națională, ci cartea națiunilor. Ea este o carte ce va trăi veșnic, pentru că atât cât va fi lumea, nu se va găsi nimeni care să se ridice și să spună: "Eu o pricep în tot amănuntul și în tot cuprinsul ei”.

"Eu personal iubesc și prețuiesc BIBLIA, căci aproape numai ei îi datorez toată cultura mea morală. Istorisirile, învățăturile, simbolurile, pildele ei, toate s-au întipărit adânc în mine și m-au înfluențat într-un fel sau altul. De aceea nu mi-au plăcut atacurile nedrepte, batjocoritoare și răutăcioase împotriva ei.

Am citit-o toată de mai multe ori... am citit-o și pe sărite și de la început și de la sfârșit... Marea cinste ce se dă Bibliei de multe popoare și generații, se datorează valorii ei lăuntrice... Sunt încredintat că Biblia e cu atât mai frumoasă, cu cât o citești mai mult... Consider Evangheliile în totul adevărate, căci în ele există o reflecție a sublimului, care emană din persoana lui Cristos”.

Iar înainte de moarte cu 11 zile, a mărturisit lui Eckerman următoarele: "N-are importanță cât va progresa mintea omenească în cultura intelectuală, în științele naturii, în lărgime și în adâncime: ea nu va fi în stare niciodată să se ridice deasupra demnității și culturii morale a creștinismului, așa cum strălucește în Evanghelii. Viața și puterea unui popor depinde de atitudinea pe care a luat-o față de BIBLIE”.

MICHAEL FARADAY

distins bărbat de știință, fizician și chimist englez, fondatorul concepției despre câmpul electromagnetic, a descoperit benzenul, a descoperit fenomenul de inducție electromagnetică, a descoperit legea electrolizei, etc.... dar a fost și un bun creștin, un bun credincios.

În timp ce ținea prelegeri științifice, dădea și lecții biblice. Într-o zi fu găsit de un prieten al său, cu capul plecat asupra Bibliei și cu ochii plini de lacrimi. Acesta îl întrebă dacă e bolnav. Nu, răspunse Faraday, ceea ce mă umple de tristețe, este faptul că oamenii rătăcesc așa de mult, fără să ia în seamă această Carte, care poate să-i călăuzească”.

EULER LEONHARD

mare matematician și fizician elvețian, creatorul calculului variațiilor, a pus bazele teoriei ecuațiilor diferențiale, a elaborat cinematica și dinamica corpului solid, a pus bazele teoriei giroscopului, etc., dar știința nu l-a făcut necredincios, ci din contra, pe lângă alte lucrări științifice, pe la 1767 scrie cartea "Apărarea revelației divine, față de obiecțiunile liber-cugetătorilor".

Deci, nu numai că credea el, ci în chip deschis și documentat căuta să apere credința în revelația divină.

ISAAC NEWTON

mare matematician, fizician și astronom englez a relaizat formula binomului, care-i poartă numele, a studiat dispersia luminii, a inventat telescopul cu oglindă, a adus contribuții la fundamentarea mecanicii, a descoperit legea atracției universale, etc. E unul din cei mai cunoscuți oameni de știință.
Cu toate că a ajuns așa departe în știință și atât de renumit, el a rămas până la moarte un zelos cititor al Bibliei, pe care o considera adevăratul Cuvânt al lui Dumnezeu.

Pe monumentul lui din
Westminster, se află următoarea inscripție: "Interpret sârguincios, înțelept și corect, al naturii și al Sfintelor Scripturi. Prin filozofia sa, el a afirmat măreția lui Dumnezeu cel Atotputernic, iar prin caracterul său, exprima simplitatea evanghelică”.

În legătură cu proorociile Scripturii el spune: "Dumnezeu a dat profețiile nu spre a satisface curiozitatea oamenilor făcându-i să vadă mai dinainte lucrurile care urmează, ci pentru că după ce s-au împlinit să poată fi interpretate prin evenimente și astfel Providența Sa, nu a interpretului, să fie arătată lumii”.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Mier Aug 05, 2009 10:23 am

Draga Avram

Cei pomeniti de tine nu au trait in Era Informatiei...era in care adevarul circula liber si rapid ...iar acele taine ale bisericii ...care erau bine ascunse au scapat din corsetul in care erau stranse ...mai alec ca nu existau mijloacele de comunicare rapida si generalizata asa cum exista astazi ...
Evident ca acei bieti eminenti oameni de spirit ...luceferi ai timpurilor lor ...ne avand informatii ca noi in privinta religiei... au trait si murit ca niste ignoranti!
Nu toti caci o parte din acestia pomeniti de tine si-au dat sema la timp de excrocheria cu religia si au revenit cu opinii schimbate radical.

Faptul ca ei nu au avut acces la informatiile corecte ...nu le scade eminenta ...insa ne obliga pe noi sa facem un pas inainte macar in domeniul informatiei ...daca din p. de v. spiritual nu ii putem egala!

Avram a scris:

În legătură cu proorociile Scripturii el spune: "Dumnezeu a dat profețiile nu spre a satisface curiozitatea oamenilor făcându-i să vadă mai dinainte lucrurile care urmează, ci pentru că după ce s-au împlinit să poată fi interpretate prin evenimente și astfel Providența Sa, nu a interpretului, să fie arătată lumii”

E adevarat draga Avram ....doar ca trebuie sa intelegi ca in legatura cu "prorocile Scripturii" sunt urmatoarele probleme ...odata ca prorocirile unei religii sunt valabile doar pentru acea religie tot asa cum mesajul unei simfonii de Mozart nu este valabila pentru o manea a lui Gutza!
Cu atat mai putin poate fi valabila o prorocire care serveste o religie care este si astazi "vie" .in sinagoga ....adica cea mozaica ...unde zeitatea lor nationala pretinde respectarea de legi, porunci, obiceiuri, ritualuri, scoppuri politice si sociale sau sfaturi de viata specifice acelei religii...si nu poate face prorociri valabile pentru o alta religie care le-a "adoptat" scripturile ...dar le-au modificat prin adaugiri legile,obiceiuri, scopul, ritualuri dar mai ales sensul, deci servesc cu totul alte legi si alte interese.
Crezi cumva ca daca crestinii si-au insusit scripturile mozaice ...au reusit sa-l insuseasca si pe Dumnezeul acestei religii din cer?.... daca da ...explica-ne cand a schimbat Dumnezeu tabara trecand de partea crestinilor ...pentru ca nu-i asa ...nici azi in religia mozaica originala, Yahwe nu a avut fii inainte de toti vecii ... asa cum nu are nici azi ... iar in crestinism a avut inca de la inceput ...(adica inainte de toti vecii) si mai are si azi ! ...intrebare legitima tinand cont ca referitor la tema copiilor o femeie poate fi mama sau sau nu !... dar nu poate fi cate un pic din fiecare in acelasi timp...nu?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mier Aug 05, 2009 12:20 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Mier Aug 05, 2009 10:50 am

Apai cu citatul despre Goathe ...nu prea ai nimerit-o!
E adevarat ca la inceput ...a fost si el credincios, ca orice om, dar mai tarziu si-a schimbat conceptia de viata ...si a fost impotriva bisericii ... iar singurul Dumnezeu pe care il accepta era ... NATURA!

Sa nu zici ca bat campii .... iata un citat care sustine afirmatia mea:

Was kann der Mensch im Leben mehr gewinnen,

Als dass sich Gott-Natur ihm offenbare?

Wie sie das Feste lässt zu Geist gerinnen,

Wie sie das Geisterzeugte fest bewahre.
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Mier Aug 05, 2009 11:22 pm

Soimos a scris:
Crezi cumva ca daca crestinii si-au insusit scripturile mozaice ...au reusit sa-l insuseasca si pe Dumnezeul acestei religii din cer?.... daca da ...explica-ne cand a schimbat Dumnezeu tabara trecand de partea crestinilor ...pentru ca nu-i asa ...nici azi in religia mozaica originala, Yahwe nu a avut fii inainte de toti vecii ... asa cum nu are nici azi ... iar in crestinism a avut inca de la inceput ...(adica inainte de toti vecii) si mai are si azi ! ...intrebare legitima tinand cont ca referitor la tema copiilor o femeie poate fi mama sau sau nu !... dar nu poate fi cate un pic din fiecare in acelasi timp...nu?

Problema eu o consider nu cu cei ce cred ca Mesiah a venit ci cu cei ce cred ca Mesiah nu a venit (adica mozaici). De ce? Pentru ca in Tanachul lor este scris despre sosirea lui Mesiah(Unsul lui Yahwe) , Marele Preot

Daniel 9:25
25. Sa stii dar, si sa intelelgi, ca dela darea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului, pana la Mesiah la Carmuitorul, vor trece sapte saptamani; apoi timp de sasezeci si doua de saptamani, pietele si gropile vor fi zidite din nou, si anume in vremuri de stramtorare.

Cu toate acestea ei au ignorat aceasta profetie si nu numai.

Faptul ca "crestinii" il fac pe Yeshua ca 'nascut' din Yahwe - cine poate sai opreasca , au un creier intunecat rau

Asa ca, daca lumina care este in tine este intunerec, atunci cat de mare trebuie sa fie intunerecul acesta! (Mat.6:23)

Din citirea atenta a intregii scripturi rezulta in mod cert si convingator ca Yeshua nu este nascut .El este o creatura la fel ca celelalte cu singura afirmatie ca este prima pe care Yahwe a facut-o.

14. Ingerului Bisericii din Laodicea scrie-i: "Iata ce zice Celce este Amin, Marturul credincios si adevarat, inceputul zidirii lui Dumnezeu:

Prin esenta cuvantului 'EL' adica Dumnezeu este un CREATOR

E absurd sa concluzionam ca dumnezeu a nascut. Doar nu are sex . Isus le vorbeste drogatilor care il fac pe Dumnezeu (care
este Tata) - Mama nascatoare .

Rastalmacesc cuvintele din Geneza unde scrie ca Dumnezeu a facut om dupa "chipul si asemanarea" lui .Ar fi culmea ca Dumnezeu dupa cum ai spus si tu sa semene cu "o maimuta" .Nu vreau sa inteleaga ce scrie acolo .

1 Corinteni 15:39-40

39. Nu orice trup este la fel; ci altul este trupul oamenilor, altul este trupul dobitoacelor, altul este trupul pasarilor, altul al pestilor.
40. Tot asa, sunt trupuri ceresti si trupuri pamantesti; dar alta este stralucirea trupurilor ceresti, si alta a trupurilor pamantesti.

Dupa cate am cercetat si eu prin scripturi de nicaieri nu reiese ca una din creaturile lui Dumnezeu ceresti ar avea sex sau ar naste .
Deci daca Dumnezeu este Duh cum sa semanam noi cu el ?
Ce folos mai tragem din faptul de al vedea pe Dumnezeu ? Daca el este asemenea noua.
Acele cuvinte au o alta semnificatie , pentru ca :

Dumnezeu vorbeste insa, cand intr'un fel, cand intr'altul. dar omul nu ia seama. (
Iov.33:14)
Faptul ca 'ei' fac pe Yeshua nascut si restul ineptiilor nu inseamna ca Dumnezeu nu exista!

Cat despre profetii...
Ce sa spunem despre 'blestemele' pe care parintii lor ai evreilor le-au consolidat prin legamant

Leveticul 26:14-18

14. Dar daca nu Ma ascultati si nu impliniti toate aceste porunci,
15. daca nesocotiti legile Mele, si daca sufletul vostru uraste randuielile Mele, asa incat sa nu impliniti toate poruncile Mele si sa rupeti legamantul Meu,
16. iata ce va voi face atunci. Voi trimete peste voi groaza, lingoarea si frigurile, cari vor face sa vi se stinga ochii, si sa piara viata din voi. Samanta o veti samana in zadar, caci o vor manca vrajmasii vostri.
17. Imi voi intoarce Fata impotriva voastra, si veti fi batuti si veti fugi dinaintea vrajmasilor vostri; cei ce va urasc va vor subjuga, si veti fugi fara sa fiti urmariti chiar.
18. Daca, cu toate acestea, nu Ma veti asculta, va voi pedepsi de sapte ori mai mult pentru pacatele voastre.

Se pare ca aceste cuvinte care au fost scrise de cateva milenii au avut implinire nu demult prin Hitler si nu numai .
Interesant .Dar se poate urmari istoric evolutia acestor blesteme.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Vin Aug 07, 2009 11:23 am

Avram a scris:

[size=13]Problema eu o consider nu cu cei ce cred ca Mesiah a venit ci cu cei ce cred ca Mesiah nu a venit (adica mozaici). De ce? Pentru ca in Tanachul lor este scris despre sosirea lui Mesiah(Unsul lui Yahwe) , Marele Preot
Corect ...dar nu inteleg unde e problema la care te referi !
Pai Isus chiar daca s-ar fi nascut ca un predestinat pentru rolul de Messiah ...din pacate nu a ajuns Messia caci l-au scos din ecuatie "puterili straini" scurt inainte de a-si lua postul in primire!
Deci nu a putut fi Mesia...caci a fost trimis direct in cer ...dar prematur!

Citat :

Faptul ca "crestinii" il fac pe Yeshua ca 'nascut' din Yahwe - cine poate sai opreasca , au un creier intunecat rau ...Asa ca, daca lumina care este in tine este intunerec, atunci cat de mare trebuie sa fie intunerecul acesta! (Mat.6:23)
Pai au mai incercat cineva sa-i opreasca in 1789 ...dar nu e exclus ca tot aceia sa-i mai opreasca odata ...dar pentru totdeauna ...sper!

Citat :

Rastalmacesc cuvintele din Geneza unde scrie ca Dumnezeu a facut om dupa "chipul si asemanarea" lui .Ar fi culmea ca Dumnezeu dupa cum ai spus si tu sa semene cu "o maimuta" .Nu vreau sa inteleaga ce scrie acolo .
Nu eu am spus-o !
50 % a spus-o stinta care a dovedit cat de mare e asemanarea ..si 50 la suta au spus-o scripturile ...eu doar le-am pus una langa cealalta ... ca sa se inteleaga mai clar!

Citat :

Dupa cate am cercetat si eu prin scripturi de nicaieri nu reiese ca una din creaturile lui Dumnezeu ceresti ar avea sex sau ar naste .
saracele creaturi ...pai sa nu cunoasca ele dragostea care e parte din Dumnezeu?

Citat :

Deci daca Dumnezeu este Duh cum sa semanam noi cu el ?
Ce folos mai tragem din faptul de al vedea pe Dumnezeu ? Daca el este asemenea noua.
Ma tu imediat te gandesti la fGhisheft ... te pomenesti ca esti la fel ca mine ... si mie cand cineva imi spune Buna Ziua ...dupa tonul pe care o zice deja stiu cat pot castiga !

Citat :

Acele cuvinte au o alta semnificatie , pentru ca :

Dumnezeu vorbeste insa, cand intr'un fel, cand intr'altul. dar omul nu ia seama.
Pai omul nu pricepe bine ce ii spune un alt om ...adica unu la acelasi nivel cu el ...cum sa priceapa atunci ce vrea ...sau ce zice Dumnezeu.
Omul este ca si calul ...ii spui "O vezi " ...el intelege ovaz!

Citat :

Faptul ca 'ei' fac pe Yeshua nascut si restul ineptiilor nu inseamna ca Dumnezeu nu exista!
Cat despre profetii...
Ce sa spunem despre 'blestemele' pe care parintii lor ai evreilor le-au in legamant
Pai ce sa spunem ...daca e Dumnezeul evreilor ...evident ca evrei au pile la El!

Citat :

Leveticul 26:14-18
14. Dar daca nu Ma ascultati si nu impliniti toate aceste porunci, ... daca nesocotiti legile Mele, si daca sufletul vostru uraste randuielile Mele, asa incat sa nu impliniti toate poruncile Mele si sa rupeti legamantul Meu,
16. iata ce va voi face atunci. Voi trimete peste voi groaza, lingoarea si frigurile, cari vor face sa vi se stinga ochii, si sa piara viata din voi. Samanta o veti samana in zadar, caci o vor manca vrajmasii vostri.
17. Imi voi intoarce Fata impotriva voastra, si veti fi batuti si veti fugi dinaintea vrajmasilor vostri; cei ce va urasc va vor subjuga, si veti fugi fara sa fiti urmariti chiar.
18. Daca, cu toate acestea, nu Ma veti asculta, va voi pedepsi de sapte ori mai mult pentru pacatele voastre.

Aoleo!
Daca ar sti crestinii asta ...zau ca le-ar pica plombele si s-ar scapa pe ei!
Iata aceasta explica de ce a suferit Europa crestina atat de mult

Citat :

Se pare ca aceste cuvinte care au fost scrise de cateva milenii au avut implinire nu demult prin Hitler si nu numai .
Interesant .Dar se poate urmari istoric evolutia acestor blesteme.
De acord ...dar aici apare o problema ...de ce ausuferit mai mult mozaicii decat crestinii?
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Joi Aug 13, 2009 7:29 pm

Soimos a scris:

Corect ...dar nu inteleg unde e problema la care te referi !
Pai Isus chiar daca s-ar fi nascut ca un predestinat pentru rolul de Messiah ...din pacate nu a ajuns Messia caci l-au scos din ecuatie "puterili straini" scurt inainte de a-si lua postul in primire!
Deci nu a putut fi Mesia...caci a fost trimis direct in cer ...dar prematur!

Da ... despre ce trebuia sa se intample cu Mesiah , cum urma sa sufere si altele avem darea de seama din ‘Vechiul Testament’ din care nu rezulta ca Mesiah ar avea viata lunga pe pamant ci chiar contrariul .Tot din aceleasi versete rezulta si ca Yeshua este Mesiah .

Luca 24:46
Si le-a zis: "Asa este scris, si asa trebuia sa patimeasca Mesiah , si sa invieze a treia zi dintre cei morti.

Acum sa cercetam in VT
Psalmul 22

1. Dumnezeule! Dumnezeule! Pentruce m'ai parasit (Matei 27:46), si pentruce Te departezi fara sa-mi ajuti si fara s-asculti plangerile mele?
2. Strig ziua, Dumnezeule, si nu-mi raspunzi: strig si noaptea, si tot n'am odihna.
3. Totus Tu esti Cel Sfant, si Tu locuiesti in mijlocul laudelor lui Israel.
4. In Tine se incredeau parintii nostri: se incredeau, si-i izbaveai.
5. Strigau catre Tine, si erau scapati; se incredeau in Tine, si nu ramaneau de rusine.
6. Dar eu sunt vierme, nu om, am ajuns de ocara oamenilor si dispretuit de popor.
7. Toti ceice ma vad isi bat joc de mine, isi deschid gura, dau din cap si zic:
8. "S-a increzut in Yahwe ! Sa-l mantuiasca Yahwe , sa-l izbaveasca, fiindca-l iubeste!" (Matei 27:43)
9. Da, Tu m'ai scos din pantecele mamei, m'ai pus la adapost de orice grija la tatele mamei mele;
10. de cand eram la sanul mamei, am fost supt paza Ta, din pantecele mamei ai fost Dumnezeul meu.
11. Nu Te departa de mine, caci s-apropie necazul, si nimeni nu-mi vine in ajutor.
12. O multime de tauri sunt imprejurul meu, niste tauri din Basan ma inconjoara.
13. Isi deschid gura impotriva mea, ca un leu, care sfasie si racneste.
14. Am ajuns ca apa, care se scurge, si toate oasele mi se despart; mi s-a facut inima ca ceara, si se topeste inlauntrul meu.
15. Mi se usuca puterea ca lutul, si mi se lipeste limba de cerul gurii: m'ai adus in tarana mortii.
16. Caci niste cani ma inconjoara, o ceata de nelegiuiti dau tarcoale imprejurul meu, mi-au strapuns manile si picioarele:(rastignirea)
17. toate oasele as putea sa mi le numar. Ei, insa, pandesc si ma privesc;
18. isi impart hainele mele intre ei, si trag la sort pentru camasa mea. (Matei 27:35 ; Ioan 19:24)
19. Dar Tu, Yahwe, nu Te departa! Tu, Taria mea, vino de graba in ajutorul meu!
20. Scapa-mi sufletul de sabie, si viata din ghiarele canilor!
21. Scapa-ma din gura leului, si scoate-ma din coarnele bivolului!
22. Voi vesti Numele Tau fratilor mei, si Te voi lauda in mijlocul adunarii. (Ioan 17:26)
23. Cei ce va temeti de Yahwe , laudati-l! Voi toti, samanta lui Iacov, slaviti-l! Cutremurati-va inaintea Lui, voi toti, samanta lui Israel!
24. Caci El nici nu dispretuieste, nici nu uraste necazurile celui nenorocit, si nu-Si ascunde Fata de el, ci il asculta cand striga catre El.
25. In adunarea cea mare, Tu vei fi pricina laudelor mele: si-mi voi implini juruintele in fata celor ce se tem de Tine.
26. Cei saraci vor manca si se vor satura, ceice cauta pe Yahwe , Il vor lauda: vesela sa va fie inima pe vecie!
27. Toate marginile pamantului isi vor aduce aminte si se vor intoarce la Domnul: toate familiile neamurilor se vor inchina inaintea Ta.
28. Caci a lui Yahwe este imparatia: El stapaneste peste neamuri.
29. Toti cei puternici de pe pamant vor manca si se vor inchina si ei; inaintea Lui se vor pleca toti ceice se pogoara in tarana, ceice nu pot sa-si pastreze viata.
30. O samanta de oameni li va sluji; si se va vorbi despre Stapanul catre ceice vor veni dupa ei.
31. Acestia vor veni si vor vesti dreptatea Lui, vor vesti lucrarea Lui poporului care se va naste.

Isaia 53
1. Cine a crezut in ceea ce ni se vestise? Cine a cunoscut bratul lui Yahve?
2. El a crescut inaintea Lui ca o odrasla slaba, ca un Lastar care iese dintr'un pamant uscat. N'avea nici frumuseta, nici stralucire ca sa ne atraga privirile, si infatisarea Lui n'avea nimic care sa ne placa.
3. Dispretuit si parasit de oameni, om al durerii si obisnuit cu suferinta, era asa de dispretuit ca iti intorceai fata dela El, si noi nu L-am bagat in seama.
4. Totus, El suferintele noastre le-a purtat, si durerile noastre le-a luat asupra Lui, si noi am crezut ca este pedepsit, lovit de Dumnezeu, si smerit.
5. Dar El era strapuns pentru pacatele noastre, zdrobit pentru faradelegile noastre. Pedeapsa, care ne da pacea, a cazut peste El, si prin ranile Lui santem tamaduiti.
6. Noi rataceam cu totii ca niste oi, fiecare isi vedea de drumul lui; dar Yahwe a facut sa cada asupra Lui nelegiuirea noastra a tuturor.
7. Cand a fost chinuit si asuprit, n'a deschis gura deloc, ca un miel pe care-l duci la macelarie, si ca o oaie muta inaintea celor ce o tund: n'a deschis gura.
8. El a fost luat prin apasare si judecata; dar cine din cei de pe vremea Lui a crezut ca El fusese sters de pe pamantul celor vii si lovit de moarte pentru pacatele poporului meu?
9. Groapa Lui a fost pusa intre cei rai, si mormantul Lui la un loc cu cel bogat, macar ca nu savarsise nicio nelegiuire si nu se gasise niciun viclesug in gura Lui.
10. Domnul a gasit cu cale sa-l zdrobeasca prin suferinta... Dar, dupace Isi va da viata ca jertfa pentru pacat, va vedea o samanta de urmasi, va trai multe zile, si lucrarea lui Yahwe va propasi in manile Lui.
11. Va vedea rodul muncii sufletului Lui si se va inviora. Prin cunostinta Lui, Robul Meu cel neprihanit va pune pe multi oameni intr'o stare dupa voia lui Dumnezeu, si va lua asupra Lui povara nelegiuirilor lor.
12. De aceea Ii voi da partea Lui la un loc cu cei mari, si va imparti prada cu cei puternici, pentruca S-a dat pe Sine insus la moarte, si a fost pus in numarul celor faradelege, pentruca a purtat pacatele multora si S-a rugat pentru cei vinovati.

Absolut tot ce a fost profetit despre Mesiah in VT sa implinit in NT , simpla lectura si implinirea profetiilor se poate vedea lamurit .

Soimos a scris:

Nu eu am spus-o !
50 % a spus-o stinta care a dovedit cat de mare e asemanarea ..si 50 la suta au spus-o scripturile ...eu doar le-am pus una langa cealalta ... ca sa se inteleaga mai clar!

Ce a spus stiinta ? Nicidecum ca Dumnezeu se aseamana cu omul ! Doarece stiinta neaga existenta vreunui Dumnezeu , ea spune ca omul se aseamana cu maimuta .
Iar faptul ca scripturile ar declara ca Dumnezeu ar fi asemenea omului eu tocmai il combat .

Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Sau, l-a facut dupa chipul lui Dumnezeu; parte barbateasca si parte femeiasca i-a facut. (Geneza 1:27)

Caci la inviere, nici nu se vor insura, nici nu se vor marita, ci vor fi ca ingerii lui Dumnezeu in cer. (Mat.22:30)

Dumnezeu este DUH ; si cine se inchina Lui, trebuie sa I se inchine in duh si in adevar." (Ioan.4:24)

Tot asa, sunt trupuri ceresti si trupuri pamantesti; dar alta este stralucirea trupurilor ceresti, si alta a trupurilor pamantesti. (1Cor.15:40)

Daca l-a facut Dumnezeu pe om dupa CHIPUL sau cum se face ca in ceruri dupa cum reiese din Matei 22:30 nu exista sex , si cum suntem noi facuti din carne si singe cand Dumnezeu este DUH dupa Ioan 4:24 , din aceste versete de mai sus rezulta clar ca omul nu este asemanator la CHIP cu Dumnezeu , numai cine nu vrea nu intelege .Acum daca scriptura conform citatelor de mai sus intareste faptul ca omul nu este asemanator la chip cu Dumnezeu insemna ca acolo in Cartea Genezei Dumnezeu vorbeste de o alta asemanare nu trupeasca , asemanare care nu are nimic de a face cu trupul .
Acea alta asemnare a 'chipului lui Dumnezeu' este :
Logica , ratiune , dreptate , faptul ca i-a dat in stapanire tot ce este pe pamant dupa cum El insusi este stapan peste toate , poti spune chiar de a creea (ma rog ceea ce poate omul creea) - deci aceasta este asemanarea ce rezulta din scripturi .
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Joi Aug 13, 2009 7:36 pm

Soimos a scris:
saracele creaturi ...pai sa nu cunoasca ele dragostea care e parte din Dumnezeu?

Da dragostea este parte din Dumnezeu , IUBIREA , sexul este ceva ce priveste doar omul .

Dupa cum reiese din :

Caci la inviere, nici nu se vor insura, nici nu se vor marita, ci vor fi ca ingerii lui Dumnezeu in cer. (Mat.22:30)
Este clar ca ingerii nu au sex .

Ei au parte de dragoste cum si noi putem avea parte de dragoste , urmatoarele versete arata clar ce fel de dragoste are Dumnezeu sau alte creaturi ceresti , dragoste pe care si omul o nutreste .

Ma doare dupa tine, frate Ionatane! Tu erai placerea mea; dragostea ta pentru mine era minunata: mai pe sus de dragostea femeiasca. (2Sam.1:26)

Ura starneste certuri, dar dragostea acopere toate greselile. (Prov.10:12)

Pot sa se mute muntii, pot sa se clatine dealurile, dar dragostea Mea nu se va muta dela tine, si legamantul Meu de pace nu se va clatina, zice Yahwe , care are mila de tine." (Isa.54:10)

Cum M'a iubit pe Mine Tatal, asa v'am iubit si Eu pe voi. Ramaneti in dragostea Mea. (Ioan.15:9)

Si chiar daca as avea darul proorociei, si as cunoaste toate tainele si toata stiinta; chiar daca as avea toata credinta asa incat sa mut si muntii, si n'as avea dragoste , nu sunt nimic. (1Cor.13:2)

Iubiti-va unii pe altii cu o dragoste frateasca. In cinste, fiecare sa dea intaietate altuia. (Rom.12:10)

Acum dar raman aceste trei: credinta, nadejdea si dragostea ; dar cea mai mare dintre ele este dragostea. (1Cor.13:13)

Soimos a scris:
[de a-si lua postul in primire!
Ma tu imediat te gandesti la fGhisheft ... te pomenesti ca esti la fel ca mine ... si mie cand cineva imi spune Buna Ziua ...dupa tonul pe care o zice deja stiu cat pot castiga !

Da `am exprimat-o` ca la Barlad , voiam a spune ce rost(nu folos) mai are .

Soimos a scris:
De acord ...dar aici apare o problema ...de ce ausuferit mai mult mozaicii decat crestinii?

Pai au facut un legamant cu Dumnezeu Yahwe acei evrei sau israeliti din vechime si intr-un singur glas au acceptat si binecuvantarile si blestemele ce urmau acel legamant , iar ei calcand pe el prin idolatriile lor si prin negarea lui Mesiah si omorarea lui si-au atras blestemele acceptate de parintii lor , deci inclusiv de ei ca urmasi ai lor.

'Crestinii' ? pai de ce sa sufere . Chiar nu au cum . Cand sunt cu 'tatal lor' Satan de la infiintarea lor ca religie de taicutul lor Constantinescu , si aduc inchinare diavolului prin tot ceea ce fac , nu are sens sa mai fie pedepsiti , ei nu au intrat prin nici un fel de legamant cu Dumnezeu .(Cat despre cei ce au urmat poruncile lui Mesiah in primele secole - jos palaria)
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Joi Aug 13, 2009 7:50 pm

Soimos a scris:
Apai cu citatul despre Goathe ...nu prea ai nimerit-o!
E adevarat ca la inceput ...a fost si el credincios, ca orice om, dar mai tarziu si-a schimbat conceptia de viata ...si a fost impotriva bisericii ... iar singurul Dumnezeu pe care il accepta era ... NATURA!

Sa nu zici ca bat campii .... iata un citat care sustine afirmatia mea:

Was kann der Mensch im Leben mehr gewinnen,

Als dass sich Gott-Natur ihm offenbare?

Wie sie das Feste lässt zu Geist gerinnen,

Wie sie das Geisterzeugte fest bewahre.

Iar
înainte de moarte cu 11 zile, a mărturisit lui Eckerman următoarele:
"N-are importanță cât va progresa mintea omenească în cultura
intelectuală, în științele naturii, în lărgime și în adâncime: ea nu va
fi în stare niciodată să se ridice deasupra demnității și culturii
morale a creștinismului, așa cum strălucește în Evanghelii. Viața și
puterea unui popor depinde de atitudinea pe care a luat-o față de
BIBLIE”.
Idea
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Joi Aug 13, 2009 8:34 pm

Da si tu o trimitere ...sa vedem ca nu ne trombonesti .....nu de alta dar Goethe era unul din Ordimul "Illuminatii" ...si astia au fost dusmani decalarati ai bisericii...

Eu stiam ca Eckermann este "motivul" ptr care Goethe a scris Faust ....adica stii tu ...cartea aia cu tema despre unii care se VAND!

adica tot asa cum voi va VINDETI ...ptr un scop.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Vin Aug 14, 2009 8:45 am

Avram a scris:
Soimos a scris:

Da dragostea este parte din Dumnezeu , IUBIREA , sexul este ceva ce priveste doar omul .

da-mi te rog voie sa nu fiu de acord cu aceasta afirmatie!
Realitatea adica forma concreta a adevarului ...nu este exprimata de religie, ...ci de cunoastere, si iata ca in realitate vedem ca tot ceea ce este viu ... are inscris in matrice inca de la nastere instinctul sexual strans legat de sentimentul de iubire ...adica forma prin care Dumnezeu este prezent in fiecare din noi.

Citat :

Dupa cum reiese din :

Caci la inviere, nici nu se vor insura, nici nu se vor marita, ci vor fi ca ingerii lui Dumnezeu in cer.

Cred ca referitor la aceasta afirmatie ar trebui sa ne gandim ca "invierea" ...chiar daca ar exista ceva asemanator referitor la spirit ....nu este totusi o inviere ...ci eventual trecerea intr-o alta dimensiune a ceea ce a ramas in urma mortii unei finte vii (asta daca an fi foarte ingaduitori cu invataturile Asiei!)

Citat :

(Mat.22:30)
Este clar ca ingerii nu au sex .
O fi ...dar nu e clar daca exista ingeri!
Poate ce CRED (ca de STIUT nu poate fi vorba) unii ca sunt ingerii ...sunt de fapt entitati negative care plutesc in "lumea telurica" din cauza ca nu l-i s-a permis sa se absoarba in uriasul rezervor de energie pozitiva pe care l-am putea denumi Dumnezeu.
Evident ca spiritele negative ale bunicilor nostri ne vor proteja ...de aici idea de ingeri aparator!
Citat :

Ei au parte de dragoste cum si noi putem avea parte de dragoste , urmatoarele versete arata clar ce fel de dragoste are Dumnezeu sau alte creaturi ceresti , dragoste pe care si omul o nutreste .

Ma doare dupa tine, frate Ionatane! Tu erai placerea mea; dragostea ta pentru mine era minunata: mai pe sus de dragostea femeiasca. (2Sam.1:26)

Ura starneste certuri, dar dragostea acopere toate greselile. (Prov.10:12)

Pot sa se mute muntii, pot sa se clatine dealurile, dar dragostea Mea nu se va muta dela tine, si legamantul Meu de pace nu se va clatina, zice Yahwe , care are mila de tine." (Isa.54:10)

Cum M'a iubit pe Mine Tatal, asa v'am iubit si Eu pe voi. Ramaneti in dragostea Mea. (Ioan.15:9)

Si chiar daca as avea darul proorociei, si as cunoaste toate tainele si toata stiinta; chiar daca as avea toata credinta asa incat sa mut si muntii, si n'as avea dragoste , nu sunt nimic. (1Cor.13:2)

Frumoase cuvinte ...si spuse din inima ...semn ca nu sunt rostite de Creator ...ca ala e spirit si spiritele nu au inima ... dar probabil ca Dumnezeul care a facut asemenea afirmatii este totusi unu asemanator cu noi(adica 98%asemenator cu o maimuta primata) ...si nu cu marele Big Bang Creatorul universului.

Citat :

Iubiti-va unii pe altii cu o dragoste frateasca. In cinste, fiecare sa dea intaietate altuia. (Rom.12:10)
Aici se recunosc invataturile bietului rabin Isus ...atentie ... nu am spus Christos ...ptr ca in Chrstos il regasim doar pe Pavel (si bineinteles minciunile sale)

Citat :

Soimos a scris:

Pai au facut un legamant cu Dumnezeu Yahwe acei evrei sau israeliti din vechime si intr-un singur glas au acceptat si binecuvantarile si blestemele ce urmau acel legamant ,
Ma da-L incolo pe Dumnezeul asta ...pai ce are el sa blesteme oamenii ...nu e El de vina ca i-a creat asa imperfecti cum sunt?
Pai sa se blesteme pe El insusi ca a rebutat lucrarea si nu sa se supare pe piesa rebutata!
Citat :

iar ei calcand pe el prin idolatriile lor si prin negarea lui Mesiah si omorarea lui si-au atras blestemele acceptate de parintii lor , deci inclusiv de ei ca urmasi ai lor.

Aici chiar ca nu pot fi de acord cu tine si asta din 2 motive !
1) Nu oamenii simpli l-au dat pe Isus mortii...caci Isus carismatic fiind a fost iubit de popor ...ci clerul in cardasie cu stapanirea romana ...caci acestia isi vedeau amenintate pozitiile. Cred ca asta e clar ...cu atat mai mult cu cat insusi Pavel s-a remarcat ca un prigonitor si ucigas al comunitatilor care il urmau pe Isus ... semn ca poporul l-a acceptat si nu l-a respins cum in mod mincinos s-a generalizat parerea!
Citat :

'Crestinii' ? pai de ce sa sufere . Chiar nu au cum . Cand sunt cu 'tatal lor' Satan de la infiintarea lor ca religie de taicutul lor Constantinescu , si aduc inchinare diavolului prin tot ceea ce fac , nu are sens sa mai fie pedepsiti , ei nu au intrat prin nici un fel de legamant cu Dumnezeu .(Cat despre cei ce au urmat poruncile lui Mesiah in primele secole - jos palaria)

Hai sa facem si aici un pic de ordine .... pai se vede clar ca Diavolul a condus Europa ...paaaaana tarziu in evul mediu ...si asta ne-o dovedeste clar istoria.
Dar in vremurile noi ...Europenii o duc bine tocmai din cauza ca au abandonat biserica si nu il mai urmeaza pe satana ...decat ca il mai viziteaza acasa la el in biserica ...de craciun si de Pasti .... si e bine asa ... dar ce ne facem cu YHWH care l-a lasat pe Hitler sa decimeze tocmai poporul sau?
Si-a dat demisia de la sinagoga si a depus cerere de angajare la Biserica?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Vin Aug 14, 2009 5:46 pm

Soimos a scris:
Da si tu o trimitere ...sa vedem ca nu ne trombonesti ...nu de alta dar Goethe era unul din Ordimul "Illuminatii" ...si astia au fost dusmani decalarati ai bisericii...

Eu stiam ca Eckermann este "motivul" ptr care Goethe a scris Faust ....adica stii tu ...cartea aia cu tema despre unii care se VAND!

adica tot asa cum voi va VINDETI ...ptr un scop.

1. si p mine m-au declarat dusman al bisericii lor.

2. nu sunt vandut.

3. nu am participat niciodata la liturghie... in cazu asta ce scop as putea avea?
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Vin Aug 14, 2009 6:15 pm

Soimos a scris:
Realitatea adica forma concreta a adevarului ...nu este exprimata de religie, ...ci de cunoastere, si iata ca in realitate vedem ca tot ceea ce este viu ... are inscris in matrice inca de la nastere instinctul sexual strans legat de sentimentul de iubire ...adica forma prin care Dumnezeu este prezent in fiecare din noi.

In legatura cu 'religia' am mai specificat , Religia nu este credinta , caci ce religie avea Avraam de a fost considerat neprihanit, caci el prin credinta a fost considerat neprihanit nu prin religie sau vreo lege.

Tot asa si "Avraam a crezut pe Dumnezeu, si credinta aceasta i-a fost socotita ca neprihanire." (Gal.3:6)

In adevar, fagaduinta facuta lui Avraam sau semintei lui, ca va mosteni lumea, n'a fost facuta pe temeiul Legii , ci pe temeiul acelei neprihaniri, care se capata prin credinta . (Rom.4:13)

Da avem instinctul sexual la fel ca si iubirea aflate in stransa legatura dar exista si altfel de dragoste in noi :

Aceasta este si iubirea pe care o propovaduia si Yeshua , si pe care doreste Yahwe de la fiecare din noi .

Soimos a scris:

Caci la inviere, nici nu se vor insura, nici nu se vor marita, ci vor fi ca ingerii lui Dumnezeu in cer.

Cred ca referitor la aceasta afirmatie ar trebui sa ne gandim ca "invierea" ...chiar daca ar exista ceva asemanator referitor la spirit ....nu este totusi o inviere ...ci eventual trecerea intr-o alta dimensiune a ceea ce a ramas in urma mortii unei finte vii (asta daca an fi foarte ingaduitori cu invataturile Asiei!)

Caci dupa ce vor invia din morti, nici nu se vor insura, nici nu se vor marita, ci vor fi ca ingerii in ceruri. (Marc.12:25)

Hai sa nu dezbatem invierea , ci sa urmarim cuvintele care spun lamurit ca nu exista sex la ingeri .

Acum daca ingerii nu au aceasta insusire din ce crezi ca ar rezulta ca Dumnezeu o are ? Nici un verset biblic nu arata acest lucru ci dimpotriva contrariul .
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Vin Aug 14, 2009 6:31 pm

Soimos a scris:
....Evident ca spiritele negative ale bunicilor nostri ne vor proteja ...de aici idea de ingeri aparator!

Probabil unii cred asa ceva (asa sunt invatati de curva) dar scripturile invata clar ca toti cei ce au murit se afla bine asezati in mormintele lor , neputand misca macar un deget sau a gandi desprea ceea ce se intampla intre oamenii vii .

Caci cine este scutit? Oricine traieste, tot mai trage nadejde; caci un caine viu face mai mult decat un leu mort. (Ecl.9:4)

Tot ce gaseste mana ta sa faca, fa cu toata puterea ta! Caci, in locuinta mortilor (sheol =mormant) , in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici gandire , nici stiinta, nici intelepciune! (Ecl.9:10)
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Vin Aug 14, 2009 6:43 pm

Soimos a scris:
Ma da-L incolo pe Dumnezeul asta ...pai ce are el sa blesteme oamenii ...nu e El de vina ca i-a creat asa imperfecti cum sunt?
Pai sa se blesteme pe El insusi ca a rebutat lucrarea si nu sa se supare pe piesa rebutata!

Nu vreau sa fiu partinitor sau sa devin aparator al lui Dumnezeu caci nu are nevoie .
Dar totusi hai sa vorbim despre un om caruia la varsta maturitatii i se naste un fiu .Acest fiu pana la varsta de 40 de ani prin tot ceea ce face este neascultator de Tatal lui , lucrand fara dreptate , ucigand , batand , chinuind , curvind , dedat la bautura fara sa aibe parte tatal lui de ajutor din partea lui ci din contra - acum urmeaza partea mai interesanta ce va face tatal cu un asemenea copil ? il va dezmosteni si il va blestema pentru ca i-a pogorat perii lui carunti in mormant cu durere .

Sau poate ar fi un lucru mai intelept sa se blasteme pe el ? ca a facut un asa copil ? El a fost facut bun , dar inima lui s-a dedat la facerea raului si a iubit lucrul acesta .
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Vin Aug 14, 2009 8:04 pm

Soimos a scris:
... dar ce ne facem cu YHWH care l-a lasat pe Hitler sa decimeze tocmai poporul sau?
Si-a dat demisia de la sinagoga si a depus cerere de angajare la Biserica?

Da asa este l-a lasat , bine ai spus .De ce ?

Leveticul 26:32-33
14. Dar daca nu Ma ascultati si nu impliniti toate aceste porunci,
15. daca nesocotiti legile Mele, si daca sufletul vostru uraste randuielile Mele, asa incat sa nu impliniti toate poruncile Mele si sa rupeti legamantul Meu,
16. iata ce va voi face atunci...
Leveticul 26:32-33
32. Voi pustii tara, asa ca vrajmasii vostri cari o vor locui vor ramanea incremeniti vazand-o.
33. Va voi imprastia printre neamuri, si voi scoate sabia dupa voi. Tara voastra va fi pustiita, si cetatile voastre vor ramanea pustii.

Iar ceea ce s-a intamplat cu ei de-a lungul timpului confirma aceste lucruri prezise de Yahwe.

Iar aceasta neascultare a legamantului facut cu Yahwe a dus la lepadarea lor ca popor ales si ruperea legamantului facut .

"Daca poporul acesta, sau un prooroc, sau un preot te va intreba: "Care este amenintarea lui Yahwe ?" sa le spui care este aceasta amenintare: "Va voi lepada , zice Yahwe ." (Ier.23:33)
Si Domnul a zis: "Voi lepada si pe Iuda dinaintea Mea, cum am lepadat pe Israel, si voi lepada cetatea aceasta a Ierusalimului, pe care o alesesem, si casa despre care zisesem: "Acolo va fi Numele Meu." (2Reg.23:27)

De aceea legamantul fiind rupt si ei evreii lepadati ca natiune aleasa a fost necesar un alt legamant si alegerea unui alt popor consacrat lui Dumnezeu .

Din acest motiv Dumnezeu a permis tot ceea ce s-a intamplat cu evreii .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Vin Aug 14, 2009 8:27 pm

Avram a scris:
Soimos a scris:

In legatura cu 'religia' am mai specificat , Religia nu este credinta , caci ce religie avea Avraam de a fost considerat neprihanit, caci el prin credinta a fost considerat neprihanit nu prin religie sau vreo lege.

Am retinut afirmatia cu credinta ...dar nici pe aceasta nu o pot accepta ...pentru ca realitatea (adevarul) nu ne sunt revelate prin credinta ...ci prin STINTA ...adica exact inversul credintei....si hai sa luam cel mai banal exemplu ...de ex fulgerul si tunetul vedem ca adevaraul in privinta lor nu a fost revelat prin credinta ci tot prin stinta ...desi mii de generatii se rugau speriati atunci cand erau aproape de ei.
Citat :

Tot asa si "Avraam a crezut pe Dumnezeu, si credinta aceasta i-a fost socotita ca neprihanire." (Gal.3:6)
Ca si mit ...accept si admir aceste versete ...desi cum am spus nu m-as increde prea mult pe promisiunile acelui Dumnezeu care a privit ca spectator istoria comisa gresit in numele sau.
Cat despre puritatea ce se poate obtine prin credinta ...ea nu este de natura umana ...ci este specifica unei oi din turma ...cum singuri se recunosc crestinii ...adica o "oaie"(scuze nu fac referiri la cineva anume) nu este constienta de faptul ca rostul turmei si interesul pastorului nu este acela de a paste iarba ...ci de a-i pune pielea pe batz ...deci in mod logic o "neprihanire superioara" ar trebui sa se obtina prin ratiune si constientizare ... si nu prin credinta.

Citat :

In adevar, fagaduinta facuta lui Avraam sau semintei lui, ca va mosteni lumea, n'a fost facuta pe temeiul Legii , ci pe temeiul acelei neprihaniri, care se capata prin credinta . (Rom.4:13)
Tocmai asta ma sperie si pe mine ...si anume faptul ca lumea nu va fi condusa de oameni rationali ...ci de fanatici IRATIONALI care doar CRED atunci cand ar trebui sa STIE ... si avem in fata multe exemple de neprihaniti ca Hitler care iubea copii si vorbea frumos ...ca Stalin Tatucul patriei ...neoameni cu aspect de om nevinovat ... dedicati total credintei lor bazate pe o doctrina !
Citat :

Da avem instinctul sexual la fel ca si iubirea aflate in stransa legatura dar exista si altfel de dragoste in noi :

Aceasta este si iubirea pe care o propovaduia si Yeshua , si pe care doreste Yahwe de la fiecare din noi .

Mda ...aici nu se poate contesta nimic ...dar se pot face completari, evident ca iubirea pentru un frate sau parinte nu are nimc cu sexualitatea ... si intradevar Isus pe aceasta o propovaduia ... pentru ca ea ar trebui sa fie specifica pentru toti oamenii cu adevarat spirituali ! ... si intradevar lumea ar fi cu totul alta daca relatiile umane ar fi bazata pe acest tip de inalta spiritualitate constient asumata !(deci iar vorbim de constiinta bazata pe cunoastere si ratiune si nu pe credinta)
...dar totusi sa nu uitam ca lumea aceasta "creata de Creator" nu e nascuta din acest tip de iubire ...iar aceste tip de iubire nu este inscrisa in faptura fintelor vi cu scriptura genelor si literele ADN-ului... ci ea se obtine doar prin evolutie ...caci doar evolutia aduce cu ea spiritualitatea.

In concluzie ghidandu-ne dupa "scripturile stintei" vedem ca in mod natural Dumnezeu ne-a daruit doar iubirea necesara procreatiei ...adica cea care include si instinctul sexual ... iar cea propovaduita de Isus apare doar acolo unde exista Spirit ...(nu sub forma de duhuri ci ca ratiune si cunoastere
Citat :

Soimos a scris:

Caci dupa ce vor invia din morti, nici nu se vor insura, nici nu se vor marita, ci vor fi ca ingerii in ceruri. (Marc.12:25)

Hai sa nu dezbatem invierea , ci sa urmarim cuvintele care spun lamurit ca nu exista sex la ingeri .

Acum daca ingerii nu au aceasta insusire din ce crezi ca ar rezulta ca Dumnezeu o are ? Nici un verset biblic nu arata acest lucru ci dimpotriva contrariul .
Despre sexul ingerilor sau despre harmafroditismul lui Dumnezeu ...propun sa discutam doar in cunostinta de cauza ...adica cand STIM despre ce discutam ...si nu doar Credem!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Aug 15, 2009 8:10 am, editata de 3 ori
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Vin Aug 14, 2009 8:31 pm

Soimos a scris:
Frumoase cuvinte ...si spuse din inima ...semn ca nu sunt rostite de Creator ...ca ala e spirit si spiritele nu au inima ... dar probabil ca Dumnezeul care a facut asemenea afirmatii este totusi unu asemanator cu noi(adica 98%asemenator cu o maimuta primata) ...si nu cu marele Big Bang Creatorul universului.

Da a aparut un `Nou Dumnezeu` - te parafrazez 'Marele Big Bang' .

Se pare totusi , ca si 'acest dumnezeu' nu are un inceput clar , nu se stie cine si ce a determinat bubuiala , deci cum am spus este un nou Dumnezeu inventat de Satan, si care nu are o 'fata clara' pe care asa zisii oameni de stiinta nu si-o pot explica dar totusi 'ei presupun' .
Ce e mai cu logica a crede un 'Dumnezeu' profetit de oamenii stiintei care 'nu aude si nu vede' si bineinteles nu poate ajuta pe nimeni sau un Dumnezeu Yahve profetit cu mii de ani in urma ale carui invataturi , prorocii si legi le poate studia orice om cu putina carte ?
Asa cum un copil nou nascut vede un scaun , un palat , o matura sau un avion si nu stie cum au aparut (pana ce altii nu il invata) si ele nu au aparut printr-o explozie ci sunt creeate de mana omului , la fel cu lucrurile pe care omul le are langa el si le descopera dar nu sunt creeate de el , tot la fel nu apar printr-o explozie ci sunt creeate de cineva (si omul este invatat de scriptura despre cum si ce s-a petrecut intr-un mod sumar intradevar)
In ziua necazului sau intr-o stramtorare , sau in viata fiecaruia ,fiecare in mod individual v-a experimenta existenta dumnezeului ales de el.

Luati seama ca nimeni sa nu va fure cu filosofia si cu o amagire desarta, dupa datina oamenilor, dupa invataturile incepatoare ale lumii, si nu dupa Mesiah. (Col.2:Cool
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   

Sus In jos

Oameni celebrii impotriva religiei
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 5Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Opinii fundamentate pro si contra-
Mergi direct la: