Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Oameni celebrii impotriva religiei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Mar Aug 18, 2009 8:54 pm

Mda ...asta e parerea ta ...adica a unui om simplu care Crede ...si nu stie !
Nici asta nu ar fi o problema daca cei ca tine nu ar incerca sa ne impuna nestinta lor !
Cele la care te referi dar si multe altele se acceseaza doar prin documentare si nu prin credinta ...si pentru a te documenta ... trebuie sa depui un oarecare efort intelectual ....si asta e de porc ...credinta nu cere nimic ... nici macar ratiune sau exercitiu intelectual .... deci e mai superioara.(bineinteles ptr niste oi din turma domnului)

Sper ca iti dai seama ca credinta ta nu te-a dus atat de departe sa crezi ca eu le-am supt pe astea din deget ...poate nu sti ca am avut si eu o revelatie ...si uite asa m-a "inspirat Dumnezeu" ...ah ...sa nu crezi ca mi-a inspirat povestile pe care le-am scris ...nici vorba ...m-a inspirat doar sa ma documentez ... si ma inspira destul de des sa fac asa ceva ... deci si cele ce le-am pomenit eu pe scurt, sunt "gaselnite" bine fundamentate si apartin unor somitat stintifice laureate cu Nobel otr descoperiri in fizica ...si sunt rodul a zeci de ani de cercetari stintifice(ai retinut bine ...NU credinte a proasta) bazate pe MUUUULTE dovezi incontestabile ...si eventual si speculatii logice pe marginea lor ...lucru la care credinta ta nu a ajuns ...pentru ca daca Fizica este sustinuta de stinta si exista mii si mii de dovezi care o sustin si o fac sa fie STINTA EXACTA ...referitor la Dumnezeu nu exista nici macar o singura dovada a existentei lui tot la fel cum crestinii nu au nicio dovada ca "dumnezeul" lor e YHWH si nu Diavolul iar daca vorbim de Zeul tribal al evreilor adica despre YHWH ...ala nu e decat un zeu tribal ...adica un fel de pitic de gradina neputincios !

In concluzie ...mai lasa Biblia deoparte si mai pune mana si pe alte carti ca sa te documentezi corect ...pentru ca nu esti tu Marele Gatsby al planetei care da verdicte despre ce este mai valabil pe pamat ...adica stinta sau religia ...pentru ca tu nu ai "instrumentele" ca sa faci asemenea aprecieri ... ca tu esti un credincios care crede fasa sa STIE ...nu un savant care crede numai ceea ce stie!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Mier Aug 19, 2009 6:58 pm

Citat :
[quote="Soimos"]Mda ...asta e parerea ta ...adica a unui om simplu care Crede ...si nu stie !
O nu crede ma ca nici ei nu stiu,ci doar presupun,pentru ca aici nu se poate dovedi nimic din ce se spune,daca gresesc dovedeste tu ca nu e asa pentru ca este randul tau sa dovedesti ca religia ta este adevarata
Citat :
In concluzie mai pune mana si pe alte carti ca sa te documentezi corect ...pentru ca nu esti tu Marele Gatsby al planetei care da verdicte despre ce este mai valabil pe pamat ...
asa e ,nu sunt insa stiu cand este stiinta si cand nu,tu stii?,aici ai nevoie de credinta pentru ca stiinta nu i si sa spun ca este doar pt ca asa spun niste oameni(fie ei si savanti )care si au schimbat parerea de foarte multe ori (ceea ce au numit stiinta dupa o perioada au dat o la gunoi si au pus altceva daca vrei pot sa ti arat cu dovezi),scuza ma dar nu arata dovada de inteligenta
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Joi Aug 20, 2009 7:29 pm

Dragu meu

E adevarat ca stinta progreseaza ....dar afla ca NICIODATA ceva divedit stintific nu a fost aruncat cu adevarat la gunoi ...de catre omenire ci eventual de niste iresponsabili!
Ce este oadata dovedit si cunoscut este folosit in mod practic ...si asta e valabil de la Bioingineria genetica si pana la tainele fizicii de ex taina care face ca in cazul internetului pachetul de informatii sa circule cu viteza luminii de la mine la tine fara sa se rataceasca si mai ales sa nu se tamponeze cu alte pachete de informatii care circula si ele pe aceasi retea ...si multe altele ...dar pentru ca vorbim de Big Bang poti sa afli ca NIMENI nu coontesta aceasta teorie CLAR demonstrata ...ci eventual se aduc teorii noi in sensul ca lucrurile au inceput inaintea Big Bangului ...dar asta nici pe departe nu inseamna ca Big Bangul este contestat sau ca nu este foarte dovedit.

Nu uita ca pentru stinta lucreaza zecii de mii de colective de savanti care pleaca de la o baza cunoscuta si cerceteaza ajutati fiind de tehnologiile cele mai moderne si iata ca astfel au ajuns sa descifreze pana si harta genetica a unei finte vii ...deci nu te supara ...parerea ta este extrem de primitiva si prin ea orbecaiesti in intunericul mental ...in loc sa iti dai seama de cea mai normala dintre prioritati pe care o ai tu ca om ...daca te consideri asa si nu oaie a domnului ... si anume ca mai intai trebuie sa iti indrepti atentia catre cele cunoscute ...si sa le inveti bine pe acestea ...si muuuult dupa aceia despre cele crezute si nedovedite...deci asta ai datoria sa faci si in cazul tau daca te crezi om dotat cu ratiune si inteligenta care trebuiesc folosite ...si asta ai DATORIA sa ii inveti si pe copii tai ...nu cartile primitive inspirate de Domnu Dracu care isi zice Dumnezeu!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Vin Aug 21, 2009 9:28 pm

[quote soimos]
Citat :
E adevarat ca stinta progreseaza ....dar afla ca NICIODATA ceva divedit stintific nu a fost aruncat cu adevarat la gunoi Ce este oadata dovedit si cunoscut este folosit in mod practic
[/quote]Bun insa eu iti vorbesc de altceva si anume de acea "stiinta" care nu are de a face cu stiinta insa totusi unii o numesc asa si anume big bang-ul(pana si numele i aste ridicol).In fizica este o lege careia ii spune asa:conservation of angular momentum si legea asta spune asa: ca daca un lucru se roteste in sensul acelor unui ceasornic si se intampla ca acel lucru sa se dezintegreze in timpul rotatiei,atunci fragmentele desprinse din el se vor roti in acelasi sens,ai inteles pan'aici?buuuun,explica mi si mie de ce planeta uranus se invarte in sensul opus planetei venus.Pentru ca daca nu stii (desi banuiesc ca stii) big bang ul sustine ca totul a inceput cu explozia unui punct care se rotea (apropo asta i de vanzare celor care cred pentru ca nu se poate dovedi),apoi,nimeni nu ti va putea raspunde daca i vei intreba cine sau ce a stabilit legile care ne guverneaza (cun ar fi cea a gravitatiei) la fel cum nimeni nu ti va putea respunde de unde provenea acea materie care s a adunat in acel punct cara a explodat,etc,etc.In felul asta ai putea discuta zile intregi fara sa te opresti,cum si de ce au hotarat acele organisme sa faca se transforne in mascul si femela si de ce ar fi vrut sa se multiplice,pentru ca asta nu facea decat sa si mareasca concurenta pentru mancare,nu era mai bine sa'si dezvolte posibilitatea de a trai vesnic?,in felul acesta ar fi rezolvat problema,nu?.Tre'sa crezi si numai atat pt ca totul este o mare prostie,insa tu poti sa i spui cum vrei,zii stiinta daca vrei insa tot religie'i.Atat de simplu...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Vin Aug 21, 2009 9:49 pm

Draga Cornele

Faptul ca planeta nu stiu care se invarte nu stiu cum ...nu contrazice teoria Big - Bangului pentru simplul motiv ca muuult dupa big Bang(daca te deranjeaza ii spunem explozia primordiala sau cum iti place tie) ... atunci cand a aparut acea sfera uriasade eenergie pe care o vedem azi ca soare ...nu exista nici un pamant si nici-o alta planeta ca sa se invarta in vre-o directie ... ci doar un soare imens care se intindea pe intrega suprafata a sistemului nostru solar ..si asta a fost consecinta Big Bangului ...iar faptul ca ulterior aceast soare s-a restrans si a lasat in urma restrangerii sale niste planete ...e un alt scenariu dintr-un alt film care nu are legatura directa cu Big Bangul asa cum incerci tu sa o ametesti pe aici!
In plus de asta te rog accepta principiul ca nu se poate dovedi existenta lui Dumnezeu demontand argumentele stintei ...caci credinta nu e sustinuta de nimic oricat ati incerca voi sa dovediti ca stinta nu este "Calea"!

Si cca sa punem lucrurile mai clar la punct ...poate ar trebui sa afli ca ..."dumnezeu" nu a putut crea nimic ...pentru simplul motiv ca el a "aparut" in epoca bronzului ...odata cu monoteismul! ...si inainte de monoteism exista doar politeismul ...adica pana la aparitia Lui ... erau doar mici zeitati bune sau rele, tribale (ca Yahwe)sau nationale, ca Zeus si gasca sa etc. ... eventual duhuri care erau contactate de vraci ...atunci cand vraciul dorea sa gaseasca niste raspunsuri la intrebari !

In paranteza te rog afla ca STIINTA a raspuns la toate intrebarile pe care le-a pus religia ...ba chiar a aplicat in practica cu mult folos o multitudine din ele!

Intrebare ...poti sa accepti ca inainte de aparitia monoteismului ...nu exista monoteism ...adica nici "dumnezeu" ?

Raspunde-mi te rog NEAPARAT la aceasta intrebare ~

Asa ca si concluzie dar mai ales ca principiu pentru o discutie .... invata ca atunci cand vrei sa iti sustii o ideea ...in cazul tau credinta ... SUSTINE-O argumentat pe baza de probe chiar stintifice ...si nu incercand sa dobori miseleste concurenta.

Sau asta nu ai invatat de la cel care ne supravegheaza din cer ca facem cand inchidem usa WC-ului?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Dum Aug 23, 2009 8:46 pm

[quote="Soimos"
Citat :
Intrebare ...poti sa accepti ca inainte de aparitia monoteismului ...nu exista monoteism ...adica nici "dumnezeu" ? Raspunde-mi te rog NEAPARAT la aceasta intrebare ~

]Toata parerea ta despre scriptura este preconceputa,pana si cele mai evidente lucruri tu nu le vezi,ce rost are intrebarea ta?;daca ar fi sa ti raspund atunci as face o cu Geneza1:1 insa la ce bun...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Dum Aug 23, 2009 9:06 pm

Inca nu ai inteles!

toata parerea mea despre scriptura este luat din studiile unor doctori in teologie la cele mai importante universitati germane ... de cele din Anglia Franta si america nu am avut timp sa ma ocup caci am foarte mult material de sintetizat aici.

Daca ar fi sas imi raspunzi cu geneza (cea furata de evrei de la filozofii greci) ...ai vedea ca mai la vale se pomeneste de mai multi Dumnezei ... iar mai apoi de un conciliu al Dumnezeilor ...probabil ca reminescenta a perioadei cand Dumnezeu se chema Zeus si avea o pleiada de dumnezei mai mici sub el !

Intelegi? vrei si citatele ? ...ti le dau cu placere ...desi le-a mai dat odata Avram si le-am comentat cu el !(Cartea lui Avraam 4:3...dar si in :
Psalmii 821. (Un psalm al lui Asaf.) Dumnezeu sta in adunarea lui Dumnezeu; El judeca in mijlocul dumnezeilor.)

Apropo ...de ce ti se pare ca politeismul este mai slab decat monoteismul ? ...nu crezi ca o echipa de Dumnezei putea lucra (citeste CREEA) mai eficient decat un Dumnezeu singular si hermafrodit ca cucuruzul care e si el mama si tata?
Care e problema ca o tineti pe varianta asta simplist-idioata?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Lun Aug 24, 2009 11:42 am

Citat :
Apropo ...de ce ti se pare ca politeismul este mai slab decat monoteismul ? ...nu crezi ca o echipa de Dumnezei putea lucra (citeste CREEA) mai eficient decat un Dumnezeu singular si hermafrodit ca cucuruzul care e si el mama si tata?
1 Poate ca inca nu te ai prins;eu cred scriptura si atunci cand Dumnezeu spune ceva acolo eu raspund cu :YES SIR!;eu nu cred ca politeismul este mai slab,ci nu cred in politeism deloc(faptul ca ar exista mai multi dumnezei). 2Toti dimnezeiii,adunati din toate culturile,mici,mari,buni rai,toti impreuna nu sunt la inaltimea Dumnezeului lui Israel,creatorul lumii intregi,pentru ca El este "Dunezeul dumnezeilor"Daniel 11:36 iar acei dumnezei nu's alteva decat draci 1 Corinteni 10:20.
Citat :
Care e problema ca o tineti pe varianta asta simplist-idioata?
Asta i parerea ta care i doar o aparere si inca din acelea fara multa valoare sau care are valoare doar in ochii tai,adica a unuia cara nu l cunoaste pe Domnul Dumnezeu
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Lun Aug 24, 2009 12:11 pm

"2Toti
dimnezeiii,adunati din toate culturile,mici,mari,buni rai,toti impreuna
nu sunt la inaltimea Dumnezeului lui Israel,creatorul lumii
intregi,pentru ca El este "Dunezeul dumnezeilor"Daniel 11:36 iar acei
dumnezei nu's alteva decat draci 1 Corinteni 10:20."

ia stai asa cornel , cum Dumnezeului lui Israel , adevaratul Dumnezeu nu are un israel , adevaratul dumnezeu nu are o religie , despre adevaratul dumnezeu nu scrie in scripturi , despre adevaratul dumnezeu nu a pomenit nimeni ,decat de zeii primitivi care acum fata de noi sunt ca niste furnici care nau nici o putere fata de noi , de ce?! pentru ca suntem muuult mai evoluati fata de acei primitivi de acum 2000 de ani , despre adevaratul dumnezeu nu putem spune nimic , doar ca este infinit , imposibil de definit , este dumnezeul a totputernic dumnezeu ne creeat dumnezeu care a creat totul dumnezeul cum vrei tu sa-i spun , si daca stam sa tragem concluzii fata de DUMNEZEU , cine l-a creat ?! .. nu gasim raspuns .. noi ne zbatem cu unele intrebari pe care nu le putem da raspuns , oricat ne-am gandii pentru ca ne depaseste cu mult .. asa ca lasa balta faza cu Dumnezeu cu dumnezeul adevarat lui israel.. crezi ca adevaratului dumnezeu ii ardea de religii si de israeli si chestii dastea??!?! sa fim seriosi Wink vorba aia , daca dumnezeu ar fii dorit o religie ar fii existat UNA SINGURA! asa ca , undei Dumnezeu?! .. nema , 0 !

sii totusi CORNEL , unde este Dumnezeul tau , dumnezeul tuturor atunci cand toti au nevoie de el?! si totul face stiinta?! .. putem spune ca stiinta este un DUMNEZEU de ce?! pentru ca daca nu exista stiinta pana acum ne duceam "drq" ca sa spunem asa ... muream pe capete din cauza bolilor, si altor chestii , deci ?! unde este DUMNEZEU? .. nicaeri , de ce?! pentru ca el nu exista , s-au daca exista .. el sta acolo undeva bine ascuns unde stie doar el .. si nu se baga peste noi , noi avem tot ce ne trebuie , dumnezeului etern nui arde de religii biserici si alte porcarii inventate de oameni destepti pentru oite
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Lun Aug 24, 2009 2:16 pm

corneliugi a scris:
Citat :
1 Poate ca inca nu te ai prins;eu cred scriptura si atunci cand Dumnezeu spune ceva acolo eu raspund cu :YES SIR!;
Crezi ce vrei si cat te duce bibilica! Tu sti bine ca "dumnezeul" lumii acesteia in care traiesti tu e DRACU! (parca asa te invata scriptura)!
Dar niciodata nu uita :... Tu nu ai nicio scriptura pentru ca crestinilor nici macar Dracu nu le-a inspirat vre-una ..de asta au furat crestinii "scriptura" evreilor ...scriptura unui popr de pastori primitivi care ascultau de un mic zeu TRIBAL!
Ce vezi tu astazi sub acest nume de Dumnezeu este imaginea pagana pompata de Constantin in acest mic pitic de gradina pe care l-a impopotonat cu "Valorile" paganismului pana a facut din el Curva Noului Babilon.
Ca tu esti vandut unei curve ...dar nici aia una omeneasca ci una diabolica ...se vede dupa cat este de aberat(nu ca ofensa ci aberat ca opusul lui clear...adica limpede in cap!)

Citat :

eu nu cred ca politeismul este mai slab,ci nu cred in politeism deloc(faptul ca ar exista mai multi dumnezei).

An stiut ca esti ATEU ... sa nu crezi in dumnezei ...nu se cheama ateu?

Citat :

]Toti dimnezeiii,adunati din toate culturile,mici,mari,buni rai,toti impreuna nu sunt la inaltimea Dumnezeului lui Israel,creatorul lumii intregi,pentru ca El este "Dunezeul dumnezeilor"Daniel 11:36
De ce ...nu au omorat atatea milioane de oameni ca sa fie bagati in seama ca Dioavolul pe care-l numeti tu "dumnezeu"?
Sau te pomenetri ca Daniel a descoperit miezul din dodoasca?

Citat :

Asta i parerea ta care i doar o aparere si inca din acelea fara multa valoare sau care are valoare doar in ochii tai,adica a unuia cara nu l cunoaste pe Domnul Dumnezeu
CUNOASTE ???? pai ce dumnezeu este o realitate palpabile ce se lasa descoperita prin CUNOASTERE ...asa cum s-a descoperit formula apei, curentul electric. internetul si milioane de alte chesti REALE ?
...hai zi-ne ce stinta ni-l dovedeste pe Dumnezeu ca existent? (ca eu stiu ca nici o stinta nu a descoperit nici cel mai mic semn al existentei sale ?

Sau ai uitat ca Dumnezeu este parte a credintei ...tot asa cum e si porcu care zboara batand frumos din urechi din floare in floare? ..sau cai verzi care pasc pe pereti?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Lun Aug 24, 2009 2:23 pm

H1perion a scris:
"[
sii totusi CORNEL , unde este Dumnezeul tau , dumnezeul tuturor atunci cand toti au nevoie de el?! si totul face stiinta?! .. putem spune ca stiinta este un DUMNEZEU de ce?!
Nota 10 Hippy !
Asa este ... stinta este rodul duhului sfant al adevaratului Dumnezeu care traieste in noi ...si chiar Isus (nu Christos) ne invata asta ...ba chiar ne indeamna catre botezul cu "duh sfant" prin INVATATURA ...si nu prin inmuierea curului in apa (cum fac pocaitii)!
Citat :

pentru ca daca nu exista stiinta pana acum ne duceam "drq" ca sa spunem asa ... muream pe capete din cauza bolilor, si altor chestii , deci ?!
... unde este DUMNEZEU? .. nicaeri , de ce?! pentru ca el nu exista , s-au daca exista .. el sta acolo undeva bine ascuns unde stie doar el .. si nu se baga peste noi , noi avem tot ce ne trebuie , dumnezeului etern nui arde de religii biserici si alte porcarii inventate de oameni destepti pentru oite
Bravo !
Imi place cum ai raspuns!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Localizare : transilvania
Puncte : 446

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Mar Aug 25, 2009 10:52 am

Citat :
[quote="corneliugi"] eu nu cred ca politeismul este mai slab,ci nu cred in politeism deloc(faptul ca ar exista mai multi dumnezei).

Citat :
[quote="Soimos"] An stiut ca esti ATEU ... sa nu crezi in dumnezei ...nu se cheama ateu?
Ba da,in sensul acesta,da,ai dreptate
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Mar Aug 25, 2009 5:39 pm

In sfarsit imi dai si tu mie dreptate !

...e un inceput bun!

Dar ca si paranteza ... de ce nu crezi ca mai multi Dumnezei este mai logic decat unu singur ...ba chiar ti-am dat lincuri ca in scriptura se vorbeste de mai multi Dumnezei ...sau scriptura e mincinoasa?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Mar Aug 25, 2009 7:03 pm

Soimos a scris:

Dar ca si paranteza ... de ce nu crezi ca mai multi Dumnezei este mai logic decat unu singur ...ba chiar ti-am dat lincuri ca in scriptura se vorbeste de mai multi Dumnezei ...sau scriptura e mincinoasa?
Da-le din nou si hai sa vedem despre ce este vorba.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Mar Aug 25, 2009 7:33 pm

[quote "soimos
Citat :
"]...hai zi-ne ce stinta ni-l dovedeste pe Dumnezeu ca existent? (ca eu stiu ca nici o stinta nu a descoperit nici cel mai mic semn al existentei sale ?
"In adevar,insusirile nevazute ale Lui,puterea Lui vesnica si dumnerzeirea Lui,se vad lamurit,de la facerea lumii,cand te uiti cu bagare de seama la ele in lucrurile facute de El.Asa ca nu se pot desvinovati"Romani 1:20.Cam tot ce inseamna stiinta arata existenta lui Dumnezeu incepand de la "starile de agregare" pana la radacina,tulpina,coroana sau cap,trunchi,picioare.
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Varsta : 23
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Mar Aug 25, 2009 9:01 pm

"Cam tot ce inseamna stiinta arata existenta lui
Dumnezeu incepand de la "starile de agregare" pana la
radacina,tulpina,coroana sau cap,trunchi,picioare."

tot ce inseamna stiinta arata existanta lui Dumnezeu?! .. ai lasa-ma , si care Dumnezeu cornel , dumnezeul tau nascut dintr-o virgina .. sau zeii primitivi ??
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Mier Aug 26, 2009 7:17 am

corneliugi a scris:
Soimos a scris:

Da-le din nou si hai sa vedem despre ce este vorba.
Hai sa vedem niste exemple:

"Sa facem om dupa chipul Nostru"

Psalmii 82
1. (Un psalm al lui Asaf.) Dumnezeu sta in adunarea lui Dumnezeu; El judeca in mijlocul dumnezeilor.
...si mai departe:
6. Eu am zis: "Santeti dumnezei, toti santeti fii ai Celui Prea Inalt."

7. Insa veti muri ca niste oameni, veti cadea ca un domnitor oarecare."

Ce zici ... sunt mai multi Dumnezei? ...SUNT!
Ca Daniel sau mai stiu eu cine nu vrea sa-L cunoasca decat pe cel al neamului sau ...aia e alta treaba ...nici tu nu crezi in Dumnezeii indienilor Hindu, Vishnu, Ramma ...sau mai stiu eu cine ...dar asta nu inseamna ca al tau e singurul ...ci doar singurul in care crezi tu ...ca semi-ateu!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Mier Aug 26, 2009 7:25 am

H1perion a scris:
"Cam tot ce inseamna stiinta arata existenta lui
Dumnezeu incepand de la "starile de agregare" pana la
radacina,tulpina,coroana sau cap,trunchi,picioare."

tot ce inseamna stiinta arata existanta lui Dumnezeu?! .. ai lasa-ma , si care Dumnezeu cornel , dumnezeul tau nascut dintr-o virgina .. sau zeii primitivi ??
El se refera la singurul Dumnezeu care se manifeste activ si incontestabil ...adica la "Mama Natura" ...dar uita ca ea ni se reveleaza nu prin Biblii Biserici si Credinta ...ci tot prin stinta ...adica biblia numita Stintele Naturii in care un capitol aparte il are Noul Testament numit Biologia ...care iata ca il invata pe om cu sa fie el insusi la modul practic si real ...un mic Dumnezeu.!

..si astfel noi fata de Isus cel care era "fiu de Dumnezeu" ...adica un om acei drept cu constiinta dar flat inca in copilaria cunoasterii ...noi suntem Muuuuuuult mai mult decat Isus caci noi lucram cu legile lui Dumnezeu ... vezi inginerie genetica si altele ...si chiar Isus ar ramane cracanat daca ar vedea "minunile" pe care le foloseste fiecare om de rand!

Dar nu te necajii Hippy ...ei desi au ochi sa vada ...nu vad ce e ion fata nasului ...ptr ca credinta le-a scos "ochii mintii" si astfel au devenit handicapati ...adica una din marile minuni pe care le face religia!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Mier Aug 26, 2009 7:34 am

corneliugi a scris:
[quote "soimos
Citat :
"]...hai zi-ne ce stinta ni-l dovedeste pe Dumnezeu ca existent? (ca eu stiu ca nici o stinta nu a descoperit nici cel mai mic semn al existentei sale ?
[i] "In adevar,insusirile nevazute ale Lui,puterea Lui vesnica si dumnerzeirea Lui,se vad lamurit,de la facerea lumii
Hallo! Ce amesteci tu pe Dumnezeul Yahwe in treaba asta?
Ai vreo dovada clara ca el si nu Big Bangul a facut asta?
Pai de ce sa te iei dupa "Romani" cand poti sa te iei dupa omul de Neanderthal?
Pai ce am ajuns noi astazi sa neglijam rezultatele Stintei ptr vorbele unor primitivi?

Citat :

.Cam tot ce inseamna stiinta arata existenta lui Dumnezeu incepand de la "starile de agregare" pana la radacina,tulpina,coroana sau cap,trunchi,picioare.
Bingo !
Aici ai spus in sfarsit un mare adevar!In sfarsit cornel recunoaste pe Marele Big Bang ...Creatorul imensei energii care a dus la crearea materiei, a vietii si a "starilor de agregare"!
...am tot zis eu ca in ultima vreme esti pe calea cea buna... dar mai ai inca o mica problema ... inca nu sti ce inseamna Dumnezeu ...pentru ca ai ramas la nivelul de inteligenta de acum 3 mii de ani (cel putin in acest domeniu) !
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Mier Aug 26, 2009 9:44 am

...hai sa insir si eu vorbe pe hirtie,asa cum faci tu cand nu ai argument;unde am ajunge...
.si inca ceva...vrei sa'mi dau si eu cu parerea despre inteligenta ta?,parca nu ti placeau atacurile la persoana sau era vorba doar de persoana ta? GRIJA MARE CA DACA ESTI MANELIST CU MINE O SA TE USTURE...MOSU'...vrei asa?,tu alegi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Mier Aug 26, 2009 12:02 pm

corneliugi a scris:
...hai sa insir si eu vorbe pe hirtie,asa cum faci tu cand nu ai argument;

Pai ai facut altceva pana acum?
Unde sunt argumentele tale?

Citat :

.si inca ceva...vrei sa'mi dau si eu cu parerea despre inteligenta ta?,parca nu ti placeau atacurile la persoana sau era vorba doar de persoana ta?

Pai eu nu m-am referit la Inteligenta ta ...ci la faptul ca ai ramas in problema lui Dumnezeu la nivelul de inteligenta a unuia care a trait acum 3000 de ani ...este asta ceva jignitor ?
Sau insemna asta ca acela era prost?
Nu ... doar ca el nu avea acces la cunoastere ... iar tu nu vrei sa ai acces la cunoastere ..deci rezultatul e cam acelasi!
Daca ii considerai prosti pe cei din antichitate ...de ce urmezi calea si invataturile lor?
Cele de astazi sunt cumva depasite?
Citat :

GRIJA MARE CA DACA ESTI MANELIST CU MINE O SA TE USTURE...MOSU'...vrei asa?,tu alegi.
Eu nu vreau ...dar te asigur ca nu ai tu atata timp sa scrii cat am eu sa iti sterg manelismele .... vrei sa ajungem aici?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Mier Aug 26, 2009 4:38 pm

Citat :
Eu nu vreau
nici eu
Citat :
vrei sa ajungem aici?
nu,nu vreau insa asta depinde doar de tine
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Vin Aug 28, 2009 8:52 pm

"Pai eu nu m-am referit la Inteligenta ta ...ci
la faptul ca ai ramas in problema lui Dumnezeu la nivelul de
inteligenta a unuia care a trait acum 3000 de ani ...este asta ceva
jignitor ?
Sau insemna asta ca acela era prost?
Nu ... doar ca el nu avea acces la cunoastere ... iar tu nu vrei sa ai acces la cunoastere ..deci rezultatul e cam acelasi!
Daca ii considerai prosti pe cei din antichitate ...de ce urmezi calea si invataturile lor?
Cele de astazi sunt cumva depasite?"

nu ai ce le spune draga soimos , o data ce sunt manipulati nu mai ai ce sa le faci .. o data ce ei nu gandesc ca acei oameni erau primitivi , erau pur si simplii zei primitivi , pur si simplu niste nimicuri fata de ce suntem noi acum..
ei nu gandesc ca mintea este ce-a mai puternica chestia creeata vreodata ..
ei nu gandesc ce este totul cu adevarat..
ei nu gandesc logic ..
ei nu gandesc ca mintea unui om este ce-a mai desteapta , nici oamenii de stiinta nu au putut afla nici in ziua de azi ce este cu adevarat creerul , mintea , cum de poate fii atat de desteapta..atat de .. nu stiu cum sa explic ..
ei gandesc chestiile care nu ar trebuii sa le gandeasca absolut nimeni ..
ei gandesc niste chestii SF ..
ei gandesc niste porcarii inventate de simpli oameni pentru putere si bani
ei nu gandesc chestii adevarate..chestii logice , ei nu vor sa fie altfel ei vor sa fie doar simplii slugi ai religiilor , simple oite naive si prostute pe langa coruptii care conduc cu adevarat religia crestina ..
cornel , stii cat de fericiti sunt cei care conduc religia in general ca exista oameni dastia redusi pe pamant ? ..pentru ca daca nu ar mai fii oameni asa ca tine sau ca restul credinciosilor ar disparea in totalitate religia de pe fata pamantului ..
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Sam Aug 29, 2009 6:39 am

corneliugi a scris:
Citat :
Eu nu vreau
nici eu
Citat :
vrei sa ajungem aici?
nu,nu vreau insa asta depinde doar de tine
Ma distreaza faptul ca niciodata nu te incumeti sa ma contrazici cu argumente ..si nici nu ai curajul sa iti exprimi parerea ...de ex.: cum vezi faptul ca exista mai multi Dumnezei chiar si in scriptura ...si mai ales daca nu ti se pare prea putin ca un singur creator sa faca sute de miliarde de galaxii ale acestui Univers fiecare galaxie cu miliarde de sisteme solare ...fara sa mai punem la socoteala alte probabil miliarde de miliarde de galaxii din Multivers?

Nu e cam mult pentru un pitic de gradina ca YHWH?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Sam Aug 29, 2009 10:14 am

Citat :
si nici nu ai curajul sa iti exprimi parerea ...de ex.: cum vezi faptul ca exista mai multi Dumnezei chiar si in scriptura
fii mai precis,arata mi de unde,din scriptura faci referire?si eu sunt deschis pentru a discuta(deja am mai spus o)
Citat :
Ma distreaza faptul ca niciodata nu te incumeti sa ma contrazici cu argumente
"te distreaza" sau ti ai dori?
Citat :
si mai ales daca nu ti se pare prea putin ca un singur creator sa faca sute de miliarde de galaxii ale acestui Univers fiecare galaxie cu miliarde de sisteme solare ...fara sa mai punem la socoteala alte probabil miliarde de miliarde de galaxii din Multivers?
daca o sa ai curiozitatea sa cercetezi putin "Corpul Uman" si o sa citesti cate ceva despre Creier,despre Ficat,despre cat de complex este acest corp,atunci nu o sa te mai mire asa de tare "haul" de deasupra capului.Cineva spunea odata:"unii se mira cand citesc despre Iona care a fost inghitit de peste,insa daca Biblia ar fi spus ca Iona a inghitit pestele eu nu m as fi mirat"...sunt in asentimentul lui.
Citat :
ai stat vreodata sa te gandesti cat de neansemnat esti,ma gandesc la tine asa,ca om?,cum te vede cel ce se uita la tine prin ochiul unui satelit,cata umbra tii gandindu te doar numai la localitatea ta,sau in comparatie cu tara ta,cat esti tu in comparatie cu planeta pe care traiesti,galaxie,univers...nu prea mult,ai;odata o sa stai in fata acestui Dumnezeu care le a creat pe toate si crede ma nu o sa prea poti sta drept in fata LUI.
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Sam Aug 29, 2009 10:41 am

"odata o sa stai in fata acestui Dumnezeu care le a creat pe toate si crede ma nu o sa prea poti sta drept in fata LUI."

Cornel si tu crezi ca o sa stai drept in fata dumnezeului infinit?! ..
tu crezi ca tu o sa stai drept in fata dumnezeului adevarat ? atotputernic?!
tu crezi ca daca , crezi in religia ta crestina , si faci toate porcariile pe care le spune aceasta religie corupta o sa stai drept in fata lui?!
te inseli amarnic ..tu crezi ca lui dumnezeu i-ar trebuii religie???? o data ce este DUMNEZEU!! daca tu gandesti asa , imi pare rau sa iti spun dar nu gandesti aabsolut deloc
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Sam Aug 29, 2009 12:15 pm

corneliugi a scris:
Citat :
si nici nu ai curajul sa iti exprimi parerea ...de ex.: cum vezi faptul ca exista mai multi Dumnezei chiar si in scriptura
fii mai precis,arata mi de unde,din scriptura faci referire?si eu sunt deschis pentru a discuta(deja am mai spus o)
Ai mai spus-o ...dar vad ca numai la promisiuni ai ramas!
Ti-am mai dat versetele din scriptura care se refera la existenta lui Dumnezeu ... hai sa ti le mai repet a 3-a oara:

Psalmii 82

1. (Un psalm al lui Asaf.) Dumnezeu sta in adunarea lui Dumnezeu; El judeca in mijlocul dumnezeilor.

2. -"Pana cand veti judeca stramb, si veti cauta la fata celor rai?

3. Faceti dreptate celui slab si orfanului, dati dreptate nenorocitului si saracului,

4. Scapati pe cel nevoias si lipsit, izbaviti-i din mana celor rai."

5. Dar ei nu vor sa stie de nimic, nu pricep'nimic, ci umbla in intunerec; de aceea se clatina toate temeliile pamantului.

Nu le uita si pe cele din Geneza ...alea cu "sa facem un om dupa asemanarea noastra" si altele.

Citat :

Citat :

Ma distreaza faptul ca niciodata nu te incumeti sa ma contrazici cu argumente
"te distreaza" sau ti ai dori?

Mi as dori ...dar vad ca nu esti deschis la dialog !

Citat :

Citat :

si mai ales daca nu ti se pare prea putin ca un singur creator sa faca sute de miliarde de galaxii ale acestui Univers fiecare galaxie cu miliarde de sisteme solare ...fara sa mai punem la socoteala alte probabil miliarde de miliarde de galaxii din Multivers?
daca o sa ai curiozitatea sa cercetezi putin "Corpul Uman" si o sa citesti cate ceva despre Creier,despre Ficat,despre cat de complex este acest corp,atunci nu o sa te mai mire asa de tare "haul" de deasupra capului.

Si ce sa inteleg daca studiez corpul omenesc ...ca il putem cunoaste si chiar vedea pe Dumnezeu sub forma unui pitic pe creier?
Nu vezi ca tot degeaba amesteci cunoasterea si stinta cu religia si credinta ...ca tot la absurditatea minciunii tale ajungem ...de ce ai tu impresia ca acest organism atat de complex "corpul omenesc" a fost creat de un pitic de gradina numit Yahwe ... si nu in "laboratoarele ceresti" unde lucreaza zeci de mii ca sa nu zic milioane de Dumnezei ?

Citat :

Cineva spunea odata:"unii se mira cand citesc despre Iona care a fost inghitit de peste,insa daca Biblia ar fi spus ca Iona a inghitit pestele eu nu m as fi mirat"...sunt in asentimentul lui.
Fi tu linistit ...si eu am inghitit multi pesti la viata mea ...dar faptul ca un peste sa fi scuipat viu un om deja inghitit ...trebuie sa fi neaparat intruparea prostiei ...pardon ...am vrut sa zic a credintei!
Citat :

Citat :
ai stat vreodata sa te gandesti cat de neansemnat esti,ma gandesc la tine asa,ca om?,cum te vede cel ce se uita la tine prin ochiul unui satelit,cata umbra tii gandindu te doar numai la localitatea ta,sau in comparatie cu tara ta,cat esti tu in comparatie cu planeta pe care traiesti,galaxie,univers...nu prea mult,ai;odata o sa stai in fata acestui Dumnezeu care le a creat pe toate si crede ma nu o sa prea poti sta drept in fata LUI.
Evident ca suntem niste bacterii ptr galaxia noastra ...dar ce sa-i faci ...si sistemul nostru solar este doar o farama de praf din galaxia noastra care si ea este doar o molecula din Plurivers ...ce sa-i faci ...asta e regula ...cat despre statul in fata lui Dumnezeu ...deja ma stric de ras de pe acum imaginandu-mi ce mutra vei face tu cand vei sta in fata lui Dumnezeu si iti va cere socoteala ca te-ai vandut "dumnezeului lumii acesteia" ...adica lui DRACU!
Nu crezi ca va fi mai bine ptr mine ca nu am facuit nesabuinta sa ma vand unui "dumnezeu" inventat de un criminal ?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Sam Aug 29, 2009 7:20 pm

Citat :
Ai mai spus-o ...dar vad ca numai la promisiuni ai ramas!
Ti-am mai dat versetele din scriptura care se refera la existenta lui Dumnezeu ... hai sa ti le mai repet a 3-a oara:

Psalmii 82

2. -"Pana cand veti judeca stramb, si veti cauta la fata celor rai?

3. Faceti dreptate celui slab si orfanului, dati dreptate nenorocitului si saracului,

4. Scapati pe cel nevoias si lipsit, izbaviti-i din mana celor rai."

5. Dar ei nu vor sa stie de nimic, nu pricep'nimic, ci umbla in intunerec; de aceea se clatina toate temeliile pamantului.

Nu le uita si pe cele din Geneza ...alea cu "sa facem un om dupa asemanarea noastra" si altele.

Tu spui ca asta i dovada ca sunt mai multi dumnezei?,cand vine vorba de Scripturi,te vad ca pe un prunc in fata calculatorului care apasa pe butoane intr o veselie fara sa stie care i capul si care i coada.Pentru a judeca ceva ,orice;pentru a face o judecata corecta,judecatorul tre' sa se documenteze foarte bine,sa cunoasca,cazul si dupa aceea sa se pronunte,tu,dragul meu,judeci,insa (pare rau sa ti spun) fara sa cunosti.Daca ai fi cunoscut ai fi stiut ca aici este vorba de cei carora le a vorbit cuvantul lui DUMNEZEU;adica oameni in inima carora ,cuvantul lui Dumnezeu a prins,atat de simplu.Referinta o poti gasi la IOAN 10:34,35...Scriptura mai spune in MATEI 22:29 "Drept răspuns, Isus le-a zis: Vă rătăciți! Pentru că nu cunoașteți nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu".
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Sam Aug 29, 2009 7:25 pm

Citat :
Fi tu linistit ...si eu am inghitit multi pesti la viata mea ...dar faptul ca un peste sa fi scuipat viu un om deja inghitit ...trebuie sa fi neaparat intruparea prostiei ...pardon ...am vrut sa zic a credintei!
Este dreptul tau sa crezi ori nu ce spune Dumnezeu,nu i asa ?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Sam Aug 29, 2009 7:29 pm

Citat :

Despre acest pasaj am mai vorbit si am fost destul de clar(zic eu)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Sam Aug 29, 2009 7:32 pm

corneliugi a scris:
Citat :
Este dreptul tau sa crezi ori nu ce spune Dumnezeu,nu i asa ?
Dumnezeu nu spune nimic ...el tace ...si nici nu va zice vreodata nimic ... pentru simplul motiv ca crestinii nu au Dumnezeu ...tot asa cum nu au nici iudei !
Dumnezeul vostru este unul inventat ...adica nascut din minciuna ...sau vrei sa sti cum se numeste un Dumnezeu care se naste din MINCIUNA si nu din Adevar?

Hai sa trecem peste asta ...ca de abia astept sa vad ce imi zici despre faptul ca pana si in Biblie e vorba de mai multi Dumnezei?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Sam Aug 29, 2009 7:33 pm

corneliugi a scris:
Citat :

Despre acest pasaj am mai vorbit si am fost destul de clar(zic eu)
Ce ai scris tu ... nu mi se pare un raspuns!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Sam Aug 29, 2009 8:20 pm

Citat :
Ce ai scris tu ... nu mi se pare un raspuns!
Ajuta ma te rog sa inteleg,ce am scris acum sau ce am scris atunci nu i considerat de tine drept raspuns?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   Sam Aug 29, 2009 9:13 pm

Pai nu mai sti ce auiscris ...de ma intrebi asta pe mine?

Cati postati sub nickul asta de corneliugi?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Oameni celebrii impotriva religiei   

Sus In jos

Oameni celebrii impotriva religiei
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 5Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Opinii fundamentate pro si contra-
Mergi direct la: