Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Intrebari ptr cei interesati

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Sam Mai 08, 2010 4:12 am

jored a scris:
si eu sunt unul care nu crede in isus ,care crede ca nu a existat si mai ales cred cu tarie ca biserica si religia au fost inventate ca sa ne domine o clasa mica de initiati

Astea sunt lucruri evidente pentru cei ce au mintea limpede!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
jored
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 35
Data de inscriere : 08/05/2010

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Sam Mai 08, 2010 5:23 am

eu am fost unul dintre cei care am mers la biserica ,mai rar ce-i drept , dar dupa ce am citit biblia de mai multe ori si am mai vazut si serialul zeitgeist am inceput sa am mari dubii referitoare la religie si mai ales la isus.
nu pot sa cred ca in biblie exista indemnuri spre a ucide lansate de catre un dumnezeu al tiganilor imputiti de evrei sau ca se ridica la rang de religie incestul fetelor lui lot.
oare acesti idioti fanatici ,habotnici, nu stiu sa citeasca ,oare cum un retardat de preot cu povesti infantile manipuleaza mii de oameni.
nu pot sa cred si ma abtin tot mai greu de la cine stie ce fapt necugetate
Sus In jos
jored
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Sam Mai 08, 2010 5:30 am

ce legatura am eu roman ,cu tiganii evrei ,de ce trebuie sa ma inchin eu la zeul lor ,
nu pot sa inteleg oameni acestia, care inca mai merg la biserica ,nu ii ajuta nimeni.
pe langa faptul ca ei nu il recunosc pe acest isus ,evreii in scrierile lor talmudice ,sunt invatati sa ne urasca
mare e gradina ta doamne si multi i-au sarit gardul
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Sam Mai 08, 2010 6:13 am

jored a scris:
ce legatura am eu roman ,cu tiganii evrei ,de ce trebuie sa ma inchin eu la zeul lor ,
nu pot sa inteleg oameni acestia, care inca mai merg la biserica ,nu ii ajuta nimeni.
pe langa faptul ca ei nu il recunosc pe acest isus ,evreii in scrierile lor talmudice ,sunt invatati sa ne urasca
mare e gradina ta doamne si multi i-au sarit gardul

Referitor la intrebarea ta ... afla te rog ca crestinii nu se inchina la Dumnezeul evreilor ...asa ca fii linistit.
Faptul ca amandoi Dumnezei se numesc Iahwe se datoreaza faptului ca crestinii furand scripturile evreilor si completandu-le cu fanteziile lor, au avut impresia ca l-au furat si pe Dumnezeul evreilor din ceruri.
Dar asta nu se poate caci nu avem nici o dovada ca acel Dumnezeu s-a lasat de religia sa si a trecut ca un tradator la religia concurentei.

In plus de asta trebuie subliniate diferentele intre cei doi Dumnezei, caci acel Dumnezeu al evreilor a avut contacte cu poporul sau de credinciosi (nu de natii) ...chiar si cand ucidea copii dusmanilor, dar cum am mai spus ...nu a dat niciodata vre-un semn crestinilor ca s-ar fi convertit de la iudaism la crestinism.

In plus de aceasta trebuie remarcate diferentele esentiale intre cei doi Dumnmezei , si anume ca cel crestin are un fiu ...pe Isus, iar cel Mozaic nu are copii nici pana in ziua de azi ... sau faptul ca Dumnezeul crestin promite ciracilor sai viata dupa moarte, iar cel evreu le promite doar faptul ca evreii vor avea o tara a lor in viitor ...si iata o vedem ca deja o au ...dar la mozaici nimic despre viata dupa moarte!
...si tot asa Dumnezeul crestin isi expediaza sufletele mortilor in iad sau rai ...ceea ce la cel Mozaic nu este cazul ca ei nu au nici rai si nici iad.

Si acum referitor la exprimarea ta referitoare la un popor care a adus contributii omenirii muuuult mai mari decat poporul tau ...adica si-a dovedit o superioritatea mare fata de poporul tau asta si in trecut dar si in prezent ... zau ca nu iti face cinste ... si nu cred ca trebuie sa punem problemele la modul discriminatoriu si nici sa vorbim de paiul din ochii altuia pana nu vedem barna din ochii nostrii.

Daca vrei totusi un zeu local si o religie stramoseasca ... il ai pe Zamolxe si religia patriotica care s-a croit pe mitul acestuia ... cauta in internet ceva despre Lorin Fortuna
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Sam Mai 08, 2010 11:35 am

Soimos a scris:

Si acum referitor la exprimarea ta referitoare la un popor care a adus contributii omenirii muuuult mai mari decat poporul tau ...adica si-a dovedit o superioritatea mare fata de poporul tau asta si in trecut dar si in prezent ... zau ca nu iti face cinste ... si nu cred ca trebuie sa punem problemele la modul discriminatoriu si nici sa vorbim de paiul din ochii altuia pana nu vedem barna din ochii nostrii.
Realizarea bombei atomice (tot grupul din proiectul Manhatan era constituit din evrei, printre care si Einstein), ww2 - Hitler avea tata evreu (Alois, un evreu austriac), Stalin la fel (informatiile despre apartenenta sa etnica le-am prezentat tot pe acest forum), comunismul cu toate maretele sale binefaceri (Marx, Engels, Lenin), cei ce au fost sursa crestinismului (Isus, Moise, Apostolii, etc. toti evrei). Acestea fac parte din maretele binefaceri aduse omenirii de catre poporul evreu! Poate mai sunt si altele, dar n-am mai stat sa caut pe Net...
Citat :

Daca vrei totusi un zeu local si o religie stramoseasca ... il ai pe Zamolxe si religia patriotica care s-a croit pe mitul acestuia ... cauta in internet ceva despre Lorin Fortuna
Zalmoxis, se pare ca este doar un mit sponsorizat de interese diferite de interesele care ar trebui sa fie ale romanilor!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Sam Mai 08, 2010 12:36 pm

Apopii a scris:
Realizarea bombei atomice (tot grupul din proiectul Manhatan era constituit din evrei, printre care si Einstein),

Mai putin Eistein dar si el este o dovada a genialitatii poporului evreu. Erau acolo la proiectul bombei atomice Leo Szilard sau Openheimer si alti evrei ... dar nu romani, tocmai ca o dovada a faptului ca evrei sunt un popor mic dar cu multe valori mari !

...eu nu sunt de loc evreu ... dar macar recunosc deschis si sincer o realitate incontestabila si anume ca si Wagner sau poetul Heinrich Heine sau Arthur Rubinstein precum si multi altii laureati ai premiului Nobel sunt tot evreii si intr-un procent foarte mare la c at de mica e natia lor.
Citat :

ww2 - Hitler avea tata evreu (Alois, un evreu austriac),
Nu se stie exact daca Alois nascut Schickelgruber tata lui ASdolf era evreu sau nu desi sunt unele variante ca tatal sau era evreul Frankenberger.
Citat :

(Isus, Moise, Apostolii, etc. toti evrei). Acestea fac parte din maretele binefaceri aduse omenirii de catre poporul evreu! Poate mai sunt si altele, dar n-am mai stat sa caut pe Net...
Asta chiar ca este nesemnificativ.
Pentru ca acestia toti erau niste zero barati, daca nu ii impunea pe firmament criminalul balcanic nascut la Nis - Naisus ( adica la cativa zeci de km de granita Romaniei.)
Citat :

Zalmoxis, se pare ca este doar un mit sponsorizat de interese diferite de interesele care ar trebui sa fie ale romanilor!
Orice religie este straina de interesele romanilor ...ptr ca religia amorteste mintea si transforma omul intr-un animal slab. prost si fara personalitate, usor manipulabil dintr-o turma ca cea a unei oi proaste.

Deci nu avem motive sa-i discriminam pe evrei ... mai ales daca nu suntem cu nimic superiori aestora ...vezi cum e tara lor si tara noastra si mai vezi contributia lor la cultura si stiinta europeana ..si compara-le cu ale noastre.
Eu sunt total impotriva oricarei discriminari etnice ... si spre disperarea sotie mele si a fiului meu ...nu ma dau in laturi sa vorbesc si cu tziganii ...tocmai ptr ca ptr mine nu etnia cuiva conteaza ...ci pasarele din capul sau!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Sam Mai 08, 2010 12:47 pm

jored a scris:
eu am fost unul dintre cei care am mers la biserica ,mai rar ce-i drept , dar dupa ce am citit biblia de mai multe ori si am mai vazut si serialul zeitgeist am inceput sa am mari dubii referitoare la religie si mai ales la isus.
Isus nu a fost decat un om mai spalat la minte si care crescand pe treptele Templului a vazut, a inteles si s-a indignat de ceea ce se petrecea in Templu.
Viata omului Isus (atat cat se stie) nu prea e patata ca sa merita sa fie condamnat.
Periculos pentru mentalul societatii ramase in urma este Christosul ....nume pe care Isus nu il avea si nici nu raspundea la el.
Citat :

nu pot sa cred ca in biblie exista indemnuri spre a ucide lansate de catre un dumnezeu al tiganilor imputiti de evrei sau ca se ridica la rang de religie incestul fetelor lui lot.
De ce nu?
Biblia este o care scrisa de niste ciobani primitivi si fi sigur ca pe atunci nu existau legi care sa condamne crima tot asa cum nu sunt nicil a primitiviidin Afganistan.
Ce zici de moralitatea musulmanilor seiti care invata din Coran ca ai voie sa faci sex cu bebelusi (vezi teza religioasa scrisa de Ayatolahul Khomeinii) si sa te insori cu o fetita de 9 ani ... ca asa a facut si profetul?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Sam Mai 08, 2010 12:49 pm

jored a scris:
subiectul religie e asa de vast si asa de complex ca ar trebuii sa vbim intruna pentru ca numai asa putem sa descoperim adevaruri care ne framanta
Ai dreptate!
Noi de doi ani postam pe acest forum anti-religie ...si avem tupeul sa recunoastem ca am descifrat adevarul despre religii ...in speta cea crestina!
Sus In jos
jored
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Dum Mai 09, 2010 10:53 am

ok.
nu pot decat sa ma bucur pentru ca am descoperit acest site si mai ales ma bucur ca pot sta cu cineva de vorba fara sa par un idiot.
desi am cautat pe net nu am gasit nimic despre isus nici macar omul.
in cazul acesta (de renuntare la religie) ce se va intampla cu omul care se va convinge ca nu a fost decat o poveste ,ce se va inampla cu fundamentul vietii lui care se naruie dintro data.
va trebui sa isi faca o alta scara de valori?
poate ca cei care au evoluat in cercetarile lor ar trebui sa faca ceva si cind zic asta ma gandesc la o ma mare prezenta si mai inensa mediatizare.
inca o data ma gandesc ce anume ar trebui pus in golul lasat de disparitia religiei,pentru ca oamenii simt nevoia de a crede in ceva de a avea un ideal un tel un model nu stiu???????????
Sus In jos
jored
Pedestras
Pedestras

Localizare : brasov
Puncte : 35

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Dum Mai 09, 2010 10:59 am

si as vrea sa stii ca nu sunt xenofob dar parca te saturi cand vezi peste tot aceiasi evrei.
exista romani celputin la fel de multi capabili si potenti intelectual dar parca nu ies ca paduchele in frunte precum evreii.
si eu vorbesc cu tiganii si nu am probleme si desi acestia sunt mai oropsiti si mai persecutati decit evreii nu se victimizeaza in felul curvesc pe care il fac evreii
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Dum Mai 09, 2010 1:11 pm

jored a scris:

ce se va intampla cu omul care se va convinge ca nu a fost decat o poveste ,ce se va inampla cu fundamentul vietii lui care se naruie dintro data.
va trebui sa isi faca o alta scara de valori?
Nu trebuie sa isi faca, ci trebuie sa isi adopte una in ton cu valorile vremurilor de acum.
Adica una bazata pe adevar si cunoastere, si nu ca cea veche cladita pe nisipul miscator al minciunii al santajului cu divinitatea adica a prostirii prin necunoastere ... numita credinta.

Citat :

poate ca cei care au evoluat in cercetarile lor ar trebui sa faca ceva si cind zic asta ma gandesc la o ma mare prezenta si mai inensa mediatizare.
inca o data ma gandesc ce anume ar trebui pus in golul lasat de disparitia religiei,pentru ca oamenii simt nevoia de a crede in ceva de a avea un ideal un tel un model nu stiu???????????
In societatea actuala nu mai este nevoie de Credinta adica nestiinta, pentru ca in locul ei avem Cunoasterea si daca te uiti atent in jurul tau vei observa ca nimeni nu da nici doi bani pe ceea ce crezi ...ci te apreciaza pentru ceea ce Sti!
Dci intelege ca Credinta a fost deja inlocuita prin Stiinta ... si e bine asa!
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Dum Mai 09, 2010 1:44 pm

da, daaa!
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Dum Mai 09, 2010 6:10 pm

Soimos a scris:
Intrebare:

Oare Dumnmezeu nu pacatuieste uitandu-se in fundu meu cand ma aflu in mica camaruta in care meditez in liniste si intimitate (ba chiar ma si rog mai ales cand sunt constipat)?

Pai ce exemplu ne da EL ?
Oare nu ar fi cazul ca si noi oamenii liberi si emancipati sa iesim sa protestam pe strazi, asa cum au iesit si aia inapoiati cand au protestat impotriva pasapoartelor biometrice si a chip-ului 666 ?

Nu de alta dar este mult mai scarbos sa te pandeasca cineva de sus chiar si in WC decat sa tii in buzunar un card de la vre-o banca cu datele tale personale inregistrate electonic?

Hallo religiosii ...voi nu masurati cu aceasi unitate de masura?

Stintific luat mai Soimos,ar trebui sa te gandesti de mult sa iei niste laxative ,macar ca sa nu fii urmarit atat .Pe de alta parte >stiintific dovedit e faptul ca problemele medicale nerezolvate influenteaza comportamentul si gandirea in mod negativ .Sa ajunga ateul sa se roage ???? atunci cand e constipat. Mai sa vezi ce putere are boala, Esti pe drumul cel bun . Dar tare ma tem la cat esti de previzibil ca tu te rogi la ZEUL SUPOZITOR, ,,,,
Scuze de interpelare.dar la cati doctori.........................................exista, si mai ales la cate informatii exista pe internet ...
E de mult timp problemaq cu constipatia ????? Pentru ca asa incep sa imi explic multe .
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Dum Mai 09, 2010 6:25 pm

LA cat ai studiat ,ar fii trebuit sa fie clar ca un crestin adevarat si-a predat viata in mainile trinitatii.IAr faptul ca Dumnezeu are acces si Te vede si la toaleta.
Nu mai e o problema de intimitate e problema pomului cunoasterii daca vrei sa o rastalmacesti. Dar la ce folos faci ceva interzis la toaleta?? Vorbesc de tine in special...
Sus In jos
jored
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Dum Mai 09, 2010 8:36 pm

nu cred ca exista asa cum cred unii , dumnezeu care sa ne vada tot timpil
cred ca dumnezeu are alte preocupari si nu se ocupa cu lucruri marunte
Sus In jos
stuttgart
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 45
Localizare : earth
Puncte : 65
Data de inscriere : 09/05/2010

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Dum Mai 09, 2010 9:02 pm

hjhjfchj

Ultima editare efectuata de catre stuttgart in Lun Iun 21, 2010 11:35 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Dum Mai 09, 2010 9:15 pm

Alin Soimosi a scris:

Stintific luat mai Soimos,ar trebui sa te gandesti de mult sa iei niste laxative
Scrie asta in Biblie?

Citat :

macar ca sa nu fii urmarit atat

Ma bucur ca ma intelegi, cum sa nu il injuri pe un asemenea pervers care te pandeste pe gaura cerului cand iti dai jos chilotii!
Zau ca pentru o asemenea perversitate ar trebui sa-L dau pe mana politiei si sa-L expun oprobiului public .... ca un asemenea "dumnezeu" nu este decat Dracu!

Citat :

.Pe de alta parte >stiintific dovedit e faptul ca problemele medicale nerezolvate influenteaza comportamentul si gandirea in mod negativ
Mda ...pacat ca tu in calitatea ta de cedincios, care crede totul a proasta, nu prea ai competenta sa vorbesti despre stiinta caci asta e ceva ce cere efort intelectual deci nu e ca si credinta de care chiar si cea mai proasta baba analfabeta e foarte capabila!

Sau mai pe scurt ...eu nu discut despre stiinta cu credinciosii, caci stiinta si credinta se exclud... iar una este ptr cei cu materie cenusie iar credinta ptr cei fara materie cenusie ...si iti dai seama ce spectacol penibil este sa vorbesti despre stiinta cu toti prostii ...citeste credinciosii!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Mai 09, 2010 9:47 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Dum Mai 09, 2010 9:26 pm

Alin Soimosi a scris:
LA cat ai studiat ,ar fii trebuit sa fie clar ca un crestin adevarat si-a predat viata in mainile trinitatii.

Care e crestinul ala ...si ce ma priveste pe mine ce a facut cu viata lui?

Sper ca nu te referi la iudeul Isus despre care voi crestinii mintiti in modul cel mai nerusinat ca cica ar fi regulat-o pe ma-sa la "posta Treimii" si asta culmea diabolicitatii ca sa se nasca tot el insusi dar ca fiu!

Cred ca iti dai seme ce tampiti trebuie sa fie acei crestini care raspandesc minciuni atat de urate si compromitator la adresa unui Iudeu si cat de debili cei care cred asemenea minciuni diabolice!

Citat :

IAr faptul ca Dumnezeu are acces si Te vede si la toaleta.
Nu mai e o problema de intimitate e problema pomului cunoasterii daca vrei sa o rastalmacesti. Dar la ce folos faci ceva interzis la toaleta?? Vorbesc de tine in special...
Da postez anti religie!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Mai 09, 2010 9:45 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Dum Mai 09, 2010 9:29 pm

jored a scris:
nu cred ca exista asa cum cred unii , dumnezeu care sa ne vada tot timpil
cred ca dumnezeu are alte preocupari si nu se ocupa cu lucruri marunte
Cum sa nu te spioneze el tot timpul, pai ce exemplu de vigilenta divina mai e si asta ?
Pai daca eu postez tampenii impotriva Lui stand pe WC cu laptopul pe genunchi ... de unde sa stie El cine e acela care il sapa pe la spate postand impotriva sa ?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Mai 10, 2010 6:09 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Lun Mai 10, 2010 4:29 am

stuttgart a scris:
Ce scandal o sa iasa cind o sa vada fratii si suroriile ca s-au rugat bine dar nu la unu batrin cu barba ci la niste unii cu ochii cit farfuria..
Oare de la farfuriile zburatoare li se trage cerculetul de deasupra capului? Probabil pe vremea lui Moise se numeau "ulcele zburatoare" Smile 
Sus In jos
jored
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Lun Mai 10, 2010 5:29 am

a citit vreunul povestile inventate de catre calugarii aia batrani .
mie unul mi se par infantile si de nivelul unui copil de 4 ani adica la fel de inteligent ca porcul.
nu pot sa cred ca oameni in toata firea si mai ales cu o educatie stintifica ridicata stau si belesc ochii ca prostii la niste icoane de doi lei mazgalite pe pereti de catre niste pictori de mana a doua de cele mai multe ori tigani analfabeti.
oameni buni suntem in anul 2010 ce faceti mai credeti si acum in harap alb si in greuceanu trezitiva.
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Lun Mai 10, 2010 6:54 am

Citat :

.Pe de alta parte >stiintific dovedit e faptul ca problemele medicale nerezolvate influenteaza comportamentul si gandirea in mod negativ
Mda ...pacat ca tu in calitatea ta de cedincios, care crede totul a proasta, nu prea ai competenta sa vorbesti despre stiinta caci asta e ceva ce cere efort intelectual deci nu e ca si credinta de care chiar si cea mai proasta baba analfabeta e foarte capabila!

Sau mai pe scurt ...eu nu discut despre stiinta cu credinciosii, caci stiinta si credinta se exclud... iar una este ptr cei cu materie cenusie iar credinta ptr cei fara materie cenusie ...si iti dai seama ce spectacol penibil este sa vorbesti despre stiinta cu toti prostii ...citeste credinciosii![/quote]
Am inteles cam la fel e sa vb cu un ateu complexat (citeste constipat si se pare ca cronic) despre credinta Noroc cu zeul supozitor si inventia paginilor ceaiul laxativ.
Iar despre faptul ca o astfel de boala iti influenteaza gandirea si comportamentul scriu cercetatorii stintifici aia pe care ii glorifici tu,E drept ca nu sunt aceia care au realizat magnifica lucrare Mersul trenurilor dar pe aproape.
De curiozitate cui te rogi atunci cand esti constipat sincer...... Sunt f curios.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Lun Mai 10, 2010 8:45 am

jored a scris:
oameni buni suntem in anul 2010 ce faceti mai credeti si acum in harap alb si in greuceanu trezitiva.
Noi suntem in anul 2010, dar ei au ramas cu mintea la inceputul erei, atunci cand niste crescatori evrei de oi si capre, inventau un dumnezeu fioros pentru a-i prosti pe ceilalti sa-i asculte, pentru ca altfel ii batea fiorosul!
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 124
Varsta : 35
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Lun Mai 10, 2010 4:14 pm

Soimos a scris:

Sau mai pe scurt ...eu nu discut despre stiinta cu credinciosii, caci stiinta si credinta se exclud... iar una este ptr cei cu materie cenusie iar credinta ptr cei fara materie cenusie ...si iti dai seama ce spectacol penibil este sa vorbesti despre stiinta cu toti prostii ...citeste credinciosii!

Soimos, cred ca exagerezi un pic Very Happy Stiinta si credinta se excludeau candva prin secolele 18-19, dar acum deja stiinta a inceput sa evolueze la nivelul la care sa explice o gramada de fenomene considerate in trecut superstitii. Si chiar daca nu vorbim aici de stiinte exacte, cel putin sociologia si psihologia au inceput sa sesizeze ca exista ceva real in spatele "credintei" . Un exemplu: inconstientul colectiv....
Ia inlocuiti voi "credinta" cu "incredere" ; va veti apropia de explicatia psihologica a multor actiuni si reactii umane considerate ciudate, deoarece este dovedit STIINTIFIC ca un om motivat si setat pe anumite trairi, o sa se manifeste de multe ori diferit fatza de potentialul acceptat biologic.
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Mar Mai 11, 2010 4:43 am

Corinna a scris:

Ia inlocuiti voi "credinta" cu "incredere" ; va veti apropia de explicatia psihologica a multor actiuni si reactii umane considerate ciudate, deoarece este dovedit STIINTIFIC ca un om motivat si setat pe anumite trairi, o sa se manifeste de multe ori diferit fatza de potentialul acceptat biologic.

Si in ce sa avem incredere, in inventia lui Moise numita Yahwe? Eu cred ca unii dintre noi au mai evoluat putin fata de crescatorii de oi de acum 3500 de ani! Credinta religioasa la care facem noi referire este una, iar increderea in ceva este alta! Una este sa am incredere ca pot realiza ceva sau un grup de oameni sa aiba incredere ca impreuna pot face ceva deosebit si alta este sa credem (asa cum spune Soimos, de-a proasta) in "balaurul verde si mantuitor" inventat de niste deliranti mistic! Eu inteleg ca unii indivizi in dorinta lor de a-si demonstra credinta (de-a proasta) sunt in stare sa emita fel de fel de teorii din postura de somitati, poate, din anumite domenii. Psihologia este destul de penetrata de teorii dintr-astea aiuristice. Am avut ocazia sa intalnesc destui psihologi "dusi cu pluta" din cauza unor astfel de teorii! Sa nu intelegi acum ca as dori sa generalizez sau sa minimalizez importanta psihologiei, dar nu pot sa ma abtin sa nu arat cu degetul spre crengile uscate ale padurii!

Corinna
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 124
Varsta : 35
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Mar Mai 11, 2010 7:17 am

Iti inteleg punctul de vedere, se pare insa ca tu m-ai inteles gresit. Nu incercam sa apar religia, ci sa arat ca anumite fenomene asa zis religioase pot fi explicate stiintific. In cazul credintei, intervine autosugestia, de exemplu, ori eu consider ca in subconstientul nostru, avem un potential enorm la care insa nu stim sa ajungem in mod normal, dar care poate fi uneori accesat prin anumite stari "mistice" in care fluxul hormonal se schimba, ca si unele impulsuri transmise catre creier....
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Mar Mai 11, 2010 8:02 am

Corinna a scris:
Iti inteleg punctul de vedere, se pare insa ca tu m-ai inteles gresit. Nu incercam sa apar religia, ci sa arat ca anumite fenomene asa zis religioase pot fi explicate stiintific. In cazul credintei, intervine autosugestia, de exemplu, ori eu consider ca in subconstientul nostru, avem un potential enorm la care insa nu stim sa ajungem in mod normal, dar care poate fi uneori accesat prin anumite stari "mistice" in care fluxul hormonal se schimba, ca si unele impulsuri transmise catre creier....

Referitor la autosugestie ... aceasta nu este un fenomen religios si nici nu a fost descoperita de crestini ... astfel incat crestinii sa poata fi motivati in a crede ca au monopolul sa o sustina ca fiind binefacerea lor.

Autosugestia evident produce efecte miraculoase, doar ca ea este bazata pe speranta si pe convorbiri cu sinele si in speranta ca va fi bine ...si nu pe religie ...(desi Sinele este "dumnezeul" din noi singurul care ne poate ajuta.
Atunci cand acest fenomen este pus in slujba religiei el devine o metoda de manipularea prin autoprostire si a amanarii problemelor nu cu scopul de a le rezolva, ci cu scopul de a le amana pentru o alta viata unde aceste probleme se vor rezolvarea de la sine
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Mar Mai 11, 2010 8:12 am

Corinna a scris:
Am inteles ceea ce ai spus, dar incerc sa fac diferentierea clara intre religie care presupune o dogma si mecanismele subconstientului! Stiinta explica mecanismele subconstientului, ca anumite stari mistice acceseaza aceleasi mecanisme... asta-i altceva.

Nu sunt obsedat deloc de corectitudinea exprimarii, dar pun accent pe ea deoarece am observat ca crestinii inteleg foarte greu atunci cand le explici ceva si, in plus, se leaga de orice pentru a-si sustine aiureala din mintea lor! Pe un alt forum, cineva sustinea ca fizica cuantica a demonstrat existenta lui dumnezeu si asta doar datorita exprimarii celor de la acceleratorul de particule de la Geneva, ca ei incearca sa puna in evidenta "particula lui dumnezeu". Evident, ei incercau, prin aceasta exprimare, sa scoata in evidenta faptul ca sunt in cautarea unei particule elementare care sta la baza oricarei forme de materie! Existenta acestei particule ar demonstra, practic, inexistenta unui creator! Universul se structureaza singur pe baza unei "caramizi elementare" (acea particula), creatorul nemaiavand ce cauta in aceasta ecuatie, dar crestinii inteleg taman pe dos!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Mar Mai 11, 2010 8:20 am

Corinna a scris:

Soimos, cred ca exagerezi un pic Very Happy Stiinta si credinta se excludeau candva prin secolele 18-19, dar acum deja stiinta a inceput sa evolueze la nivelul la care sa explice o gramada de fenomene considerate in trecut superstitii.

Acele superstitii nu au fost nici ele de natura religioasa ci au fost preluate in religie asa cum in crestinism a fost preluat tot ce se putea folosi in interesul clerului, adica in cel al prostirii maselor, asa cum a procedat inca de la inceputuri cand au fost adoptate si obiceiuri pagane.

Citat :

Si chiar daca nu vorbim aici de stiinte exacte, cel putin sociologia si psihologia au inceput sa sesizeze ca exista ceva real in spatele "credintei" . Un exemplu: inconstientul colectiv....
Nici acestea nu au nimic comun cu religia ci cu fenomene ce tin de mecanismele interioare ale fintei umane ...mecanisme descoperite de altii luminati inainte de aparitia crestinismului (de ex. de acei mari intelepti yoghini care si-au concentrat atentia asupra cunoasterii interiorului fiintei uman) ... dar speculate de religie in interesul ei
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686
Localizare : Israel
Puncte : 628

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Mar Mai 11, 2010 7:00 pm

jored a scris:
si as vrea sa stii ca nu sunt xenofob dar parca te saturi cand vezi peste tot aceiasi evrei.
exista romani celputin la fel de multi capabili si potenti intelectual dar parca nu ies ca paduchele in frunte precum evreii.
si eu vorbesc cu tiganii si nu am probleme si desi acestia sunt mai oropsiti si mai persecutati decit evreii nu se victimizeaza in felul curvesc pe care il fac evreii
Unde vezi numai evrei,si in ce domeniu?
Tiganii nu se pling,dar ciordesc cit pot.
Tot asa fac si evreii?
De ce sint tiganii oropsiti si de cine sint persecutati?
Parca in Romania sint cu putin mai sus decit multi ,multi romani.
Cel putin din ce vad eu la televizor,ca altfel nu as avea de unde sa stiu.
Si citi tigani au luat premiul Nobel?
Parca sint la celasi punctaj cu romanii daca nu ma insel.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Mar Mai 11, 2010 7:47 pm

Nu te necaji prea tare tizule antichrist (ca mine) ca ei nu stiu ceea ce vorbesc.

Si daca tot ai poposit un pic pe taramul nostru, si asta chiar pe topicul cu intrebarile ptr cei interesati ...explica-ne te rog ce fel de mantuire aduce Iahwe atunci cand zice ca e singurul Dumnezeu si mantuitor ...si mai ales ce se intampla dupa moarte cu sufletele in religia mozaica ...si ce se intampla dupa Judecata de apoi ... exista si la voi Iad si Rai?
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 350
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Mier Mai 12, 2010 1:23 pm

Anticristul a scris:
jored a scris:
Unde vezi numai evrei,si in ce domeniu?
Tiganii nu se pling,dar ciordesc cit pot.
Tot asa fac si evreii?
De ce sint tiganii oropsiti si de cine sint persecutati?
Parca in Romania sint cu putin mai sus decit multi ,multi romani.
Cel putin din ce vad eu la televizor,ca altfel nu as avea de unde sa stiu.
Si citi tigani au luat premiul Nobel?
Parca sint la celasi punctaj cu romanii daca nu ma insel.
Probabil ca Jored e ortodox sau tigan. Ca ortodocsii vad masoni peste tot si masonii sunt evrei. Tiganii zic ca evreii is "tiganii", nu ei. Laughing
Sus In jos
jored
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Mier Mai 12, 2010 3:36 pm

rayna nu stiu de esti asa ofensat incat sa ma faci tigan.
ce eu am zis de tine ca esti prost desi se vede de departe.
daca nu pricepi ce se discuta nu te baga in seama ca pari mai destept daca iti tii gura
Sus In jos
jored
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Mier Mai 12, 2010 3:42 pm

anticrist,
tiganii din romania au ajuns unde sunt din cauza statului roman ca re nu le aloca nici un fel de atentie,nu sunt programe de integrare a tiganilor ca doar nu or fi toti hoti si criminali.
cred ca o solutie ar fi integrarea lor intrun sistem bazat pe valori in care sa le fie folosita indemanarea nativa pe care multi dintre acestia o au.
iar despre evrei mai gandestete si priveste mai atent unde sunt acestia
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   

Sus In jos

Intrebari ptr cei interesati
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Intrebari diverse-
Mergi direct la: