Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Calea cea Adevarata

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Calea cea Adevarata   Mier Mar 11, 2009 1:23 pm

Biblia "carte simpla ptr masele de analfabeti" adica asa cum erau oamenii in acele vremuri ...poate fi reper de ghidaj ptr omul modern?

Astazi a sosit vremea cand trebuie sa intelegem ca oamenii au evoluat ... si ptr acestia Dumnezeu "a inspirat" Matematicile Stintele exacte si Stintele Naturii....caci nu exista carte mai Sfanta si mai Adevarata ... ba chiar Inspirata de Dumnezeu decat Cartea de Matematica!

Deci pe baza acestor Scripturi moderne trebuie sa ne implinim ca oameni ai viitorului ...si sa nu involuam indreptandu-ne catre trecut prin texte scrise ptr semianimale primitive, care trebuiau sa fie civilizate prin Santajul cu Divinitatea!

Sper ca intelegeti ca locul Bibliei este in biblioteca ...si ca a-ti orienta viata dupa cuvantul ei ...este o adevarata Culme a prostiei!

Si ca sa fim on topic ...NU exista Dumnezeu ...ptr ca daca ar exista sub o forma oarecare am putea sa-l cunoastem asa cum electricienii cunosc legile curentului electric, radiofonistii undele radio sau TV ...asa cum informaticienii cunosc pachetul cu informatii OSI care merge de la PC-ul meu ... se deplaseaza cu viteza luminii si ajunge instantaneu la adresa dorita (in cazul nostru Forumul Roportal) desi strabate o multime de retele fara sa se rataceasca ! !!!!!!

O Adevarata minune nu-i asa?

Sau oare minunile homosexualului Isus care umbla pe strazi inconjurati de golani care nu munceau asa cum era si el si care facea "minuni" gen falsificari bauturi alcoolice ... vi se par mai grozave?

Deci
existentele care nu se pot cunoaste ...NU EXISTA ...iar dupa cum nici pachetul OSI nu se cunostea acum 20 de ani ...nimeni nu a vorbit toata ziua a proasta de el ...pana nu s-a relevat prin CUNOASTERE nu prin CREDINTA ...intelegeti diferenta?.
Pricepeti?
Asa ca intelegeti ce e aceea prioritate ...adica lasati "problemele de credinta" de o parte caci aveti de invatat multe "probleme de stinta" adica Minuni relevate prin CUNOASTERE ...si lasati-l pe Dumnezeu in cer ... caci a vorbi despre un Dumnezeu virtual ... si a trai dupa legile Lui ...este o alienare mentala ca in jocul "Second Life"!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Mai 12, 2009 11:30 am, editata de 3 ori
Sus In jos
Amos
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 7
Localizare : Romania
Puncte : 3
Data de inscriere : 12/03/2009

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Joi Mar 12, 2009 12:24 pm

Maestrul diversiunilor si a minciunilor ,initiatorul civilizatiei si a stiintei ,este SATAN ...tot ce cuprinde sfera cunoasterii ,religiilor ,spiritismului ,ezoterismului ...apartine de acest Inger razvratit,iar cei care se pun in slujba lui ,vor avea aceeasi soarta cu a lui ....despartire vesnica de DUMNEZEU !
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Joi Mar 12, 2009 5:38 pm

Amos a scris:
Maestrul diversiunilor si a minciunilor ,initiatorul
civilizatiei si a stiintei ,este SATAN ...tot ce cuprinde sfera
cunoasterii ,religiilor ,spiritismului ,ezoterismului ...apartine de
acest Inger razvratit,iar cei care se pun in slujba lui ,vor avea
aceeasi soarta cu a lui ....despartire vesnica de DUMNEZEU !

In primul rand "Bine ai venit" si sper sa te simti bine pe acest forum caci chiar daca nu suntem de acord cu postarea ta, aici nu te va jigni sau cenzura nimeni, iar noi iti vom si daca te vom contrazice o vom face cu postari argumentate!

De altfel la postarea ta jumatate acceptam ca fiind adevarat ...adica nimeni nu e mai mare "Maestru al diversiunilor" decat Diavolul, (nu am zis Satan caci el in VT este un supus ascultator al lui Dumnezeu!)! ...iar acest fapt ca "satana" este mare maestru este confirmat in Biblie unde la 2 Tesalon. 4 vedem ca "Potrivnicu(satana) este slavit in biserici ca fiind insusi Dumnezeu !

Sa fie oare vorba de Yahwele crestinilor si de fiul acestuia Christos? ....ce parere ai?

Interesanta gasesc afirmatia ta:

Citat :
"initiatorul
civilizatiei si a stiintei ,este SATAN.tot ce cuprinde sfera
cunoasterii ,religiilor ,spiritismului ,ezoterismului ...apartine de
acest Inger razvratit,iar cei care se pun in slujba lui ,vor avea
aceeasi soarta cu a lui ....despartire vesnica de DUMNEZEU !

In primul rand ca nu prea am auzit ca cineva sa puna religia, adica credinta in aceasi oala cu cunoasterea, cu spiritismul... si nu inteleg cum te poti desparti vesnic de ceva cu care nu esti unit?

Poate ne dai informatii suplimentare sa stim si noi cine sau ce este ptr tine Dumnezeu?

dar sti de ce ?
Ptr ca asa zisi crestini ...adica cei care ce ghideaza dupa minciuna numita Biblie ...NU AU DUMNEZEU
Sus In jos
Amos
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Vin Mar 13, 2009 5:28 pm

Dumnezeu este Dragoste ,dar nu doar Dragoste ,,,ci ordine si dreptate ,,,!

Trebuie sa existe un absolut ptr verificarea religiilor ,si eu cred ca acest absolut este doar Biblia !

Deoarece toti cei care au interpretat biblia subiectiv ...prin intelectul lor neavand o experienta personala cu Dumnezeu ...au interpretat-o gresit ...inventand diferite culte si curente crestine !
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Dum Mar 15, 2009 9:40 am

Amos a scris:
Dumnezeu este Dragoste ,dar nu doar Dragoste ,,,ci ordine si dreptate ,,,!
ce frumos ar fi draga Amos sa fie asa cum spui tu!
Din pacate 2000 de ani de "dragoste crestina" in numele "dumnezeului crestin" au adus mai multe nenorociri oamenilor decat toate razboaiele mondiale!
Si nu este de mirare privind la creatia acestui "dumnezeu biblic" (care nici nu stia ce este lumina pana nu a inventat-o, si care venea din bezna infinita ...adica este un zeu al tenebrelor) ca fiecare vietuitoare plina de cruzime in loc de dragoste o manaca de viu pe alta mai mica sau mai slaba decat ea ... si exact afirmatia din geneza din care inelegem ca cest dumnezeu este rodul intunericului nesfarsit ...dar si lumea asta extrem de cruda creata de el ne-o confirma!

Citat :

Trebuie sa existe un absolut ptr verificarea religiilor ,si eu cred ca acest absolut este doar Biblia !
Nu cumva sa mai zici asemenea aberatii ca te rad si curcile!
VT este de fapt Tanachul evreilor copiat cuvant cu cuvant si tradus ...Tanachul fiind scriptura iudeilor scrisa de ei insisi si NU inspirata de Dumnezeu ... iar NT este doar o selectie de evanghelii facute dupa INTERES!
Astfel in NT sunt doua Evanghelii care nu sunt scrise de Apostoli (Luca si Marcu) dar in schimb cele mai importante Evanghelii nu au primit acceptul sa intre in Biblie ...si aici ma refer la Evanghelia lui Petru (cel pe care Isus l-a delegat sa faca biserica) si evanghelia lui Iacov care era fratele de Mama a lui Isus.

De ce s-a intamplat asta ...ptr ca Sf. Pavel a vrut sa isi faca religia sa proprie in contul martirajului lui Isus ...si ptr asta s-a certat atat cu Petru (gasesti fragmente de texte traduse pe topicul Pavel primul eretic) si la Conciliul apostolilor si cu Iacov fratele lui Isus.
Deci Biblia ...prima jumatate este un furt intelectual neinspirat de nici un Dumnezeu ...iar Nt o culegere mincinoasa ...caci si ascunderea adevarului (cele 2 evanghelii pomenite) ...tot minciuna se cheama!

Citat :

Deoarece toti cei care au interpretat biblia subiectiv ...prin intelectul lor neavand o experienta personala cu Dumnezeu ...au interpretat-o gresit ...inventand diferite culte si curente crestine !

Indiferent de cine si cum a interpretat-o ...Biblia nu este decat o carte FURATA si atribuita in mod mincinos lui Dumnezeu ... deci este o carte diabolica tinand cont ca ea a fost definitivata sub forma ei actuala de criminalul in serie Constantin ...adica cel care a distrus adevaratul crestinism al primilor crestini ...dand lege care condamna la moarte pe toti vechii crestini care nu accepta sa treaca la noul crestinism "dupa Biblie" inventat de el!

In concluzie ...Biblia este o scriptura furata si modificata care te indeparteaza de Calea lui Isus si de Dumnezeu !
Deci fugi de ea ...ca e unealta satanei!
Sus In jos
Amos
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Mar Mar 17, 2009 1:13 pm

Ai dreptata ,Satan este Marele Decan si masterand al religiilor si cunoaste litera bibliei bine ,dar nu intelege tainele si cuvantul profetic ,de aceea face ravagii cu ajutorul ei ,caci este scris litera omoara ,Duhul da viata !

Ptr mine Biblia inseamna mai mult decat viata mea !
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Mar Mar 17, 2009 1:44 pm

Amos a scris:
Ai dreptata ,Satan este Marele Decan si masterand al religiilor si cunoaste litera bibliei bine ,
Deci accepti si faptul ca el diavolul s-a asezat in biserici unde se lasa slavit ca Dumnezeu ? (2 Tesal.4)

Citat :

dar nu intelege tainele si cuvantul profetic ,de aceea face ravagii cu ajutorul ei ,caci este scris litera omoara ,Duhul da viata !
Cum sa nu inteleaga ...tocmai ca prin profetii se si legitimeaza pentru ca nu este capabil de creatie ci doar de cuvinte!

Sigur ca Duhul da viata ...iar cum viata se dezvolta natural in natura si nu in biserica ...tragem concluzia ca Duhul Divin este Natura ... si nu biserica sau religia!

Citat :

Ptr mine Biblia inseamna mai mult decat viata mea !

Foarte trist...ba chiar ingrijorator!

Ma intreb oare de ce nu iti place mai mult Tanachul ...adica "scriptura originala" cea dion care si Isus propovaduia ... si nu doar traducerea ei marsavita de un imparat criminal (Constantin) numita Biblie?
Te simti in mod natural mai mult atrasa de minciuna decat de adevar ...sau de ce crezi ca Scriptura lui Isus era Torah(parte a Tanachului) si nu Biblia?
Ai auzit tu ca Isus sa recomande cuiva Biblia ? ...sau tu nu urmezi Calea lui Isus?

De ce e atat de importanta ptr tine Biblia ...cand se poate usor dovedi ca ea este o carte neinspirata de Dumnezeu ... ci o culegere de texte furate de la alta religie si insusita in mod mincinos ...adica una in care si-a bagat dracu coada!

Cred ca ar trebui sa te documentezi (si pe aceste forum gasesti suficient de multa informatie serioasa bazata pe studii ale unor personalitati de proeminenta mondiala...pe care eu doar le-am tradus) ca sa vezi ca Biblia este cartea "Romei" si nu scriptura Lui Yahwe sau a lui isus ...si cand zic Roma ma refer la falsul crestinism ...adica cartea acelora care l-au ucis si pe Isus, au modificat in mod mincinos invataturile sale ...si ce e mai grav ...a celor care au interzis adevaratul crestinism al primilor crestini condamndu-i la moarte pe cei care nu voiau sa se dezica de adevaratul crestinism ramas natural in urma lui Isus!

De asta ti-e atat de draga Biblia ...ca e culegerea de texte a unui criminal in serie care a furat scriptura unei religii si chiar personajele acestuia ...dar se face ca uita ca nu il poate fura si pe Dumnezeul din cer al acelei religii!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 37
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Vin Mar 20, 2009 11:37 am

Uneori este frumos și să dai dreptate Bibliei. Eu când mă duc la o biserică mă simt exact ca și cum m-aș duce la teatru. Păi cum mai poți gusta și trăi o piesă de teatru sau un film dacă nu încerci să presupui că e adevărat? Păi ce ar fi să te gândești în timpul unui film numai la tehnologia prin care s-a făcut trucaje?
Sus In jos
elvar
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 87
Localizare : Finland
Puncte : 30
Data de inscriere : 04/05/2008

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Vin Mar 20, 2009 5:53 pm

Nu sunt de acord cu ideea ta!

Ce fel de teatru e ala cand un popo citeste dintr-o carte ceea ce vrea el!

Daca vreau sa ascult o lectura si nu am chef sa citesc ...descarc de pe net o piesa radiofonica si o ascult ....dar cum a ascuta e mai putin decat a vedea + asculta ....atunci decat sa-mi pierd timpul la biserica mai bine stau comod in fotoliu in fata TV-ului ... caci am mult mai mult decat ascultand un popo-nar...care dupa ce-si termina numarul ...mai si umbla cu cersitul !
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Sam Mar 21, 2009 12:04 pm

Dar nu ești obligat în niciun fel să devi obsedat de Biblie!
Ești doar manipulat!

Very Happy
Sus In jos
elvar
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 87
Localizare : Finland
Puncte : 30
Data de inscriere : 04/05/2008

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Sam Mar 21, 2009 7:28 pm

Eu nu vorbeam de Biblie ...ci de spectacolul teatral de la slujba de Duminica, si evidentiam faptul ca nu numai ca e neinteresant, inutil, stupid, dar mai e si contraproductiv, pierzi timpul si la urma mai trebuie sa scoti si banuti !
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Dum Mar 22, 2009 1:50 pm

Cică dacă repeți o minciună de prea multe ori ea va ajunge adevăr la un moment dat.

Biserica și-a câștigat în felul ăsta și ea o parte de adevăr totuși!

Sunt alții care beau alcool toată ziua iar acest lucru a devenit o afacere din care se câștigă bani, iar alcoolicilor le place alcoolul.

La fel și cu țigările!

Minciuna de orice fel întâi crează dependență și mai apoi devine o industrie și evident o afacere prin asta.

Creștinismul face afaceri oferind iertare iar pentru asta are nevoie de păcătoși care să se simtă vinovați de ceea ce spune Biserica că e păcat.
Sus In jos
QvoVadis
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 4
Localizare : America
Puncte : 4
Data de inscriere : 26/03/2009

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Joi Mar 26, 2009 1:41 pm

Soimos,

Vrei sa-l masori pe D-zeu cu metrul, kilogramul, secunda, amperul, candela, molul, kelvinul? Tu, care crezi in substanta, ar trebui sa stii ce inseamna acestea. Daca ai fi tare la substanta, ai fi tare si la D-zeu. Esti slab la D-zeu pentru ca esti slab si la substanta. Taria ta nu este afirmare a ceva, ci negare ieftina a orice.

Tu cauti in balega si vrei sa gasesti fluturi, nu-s acolo, si ajungi la concluzia "logica" ca fluturii nu exista decit in poemele desuete, locul lor sa fie biblioteca! Balega produce viermi, pentru fluturi mergi pe pajiste, unde sunt florile.

Aibe D-zeu mila de sufletul tau! Mie mi-e deja mila de tine, pentru ca esti demn de mila. Vai de noi!
Sus In jos
QvoVadis
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Joi Mar 26, 2009 1:57 pm

Citat :
care nici nu stia ce este lumina pana nu a inventat-o, si care venea din bezna infinita ...adica este un zeu al tenebrelor

Ti-am spus ca esti slab la substanta...

Satan este domnitorul tenebrelor, "D-zeu este Lumina si in El nu este Intuneric" spune Ioan care a cunoscut acest adevar, L-a vazut! Dar D-zeu este Lumina Necreata, Lumina Spirituala, pe care tu nu o poti vedea fiind, duhovniceste, orb. Lumina pe care D-zeu a creat-o este lumina substantiala, este unda electromagnetica care iese din Soare si incalzeste Pamintul. Lumina Creata este Universul material in care existi si tu, spre rusinea acestui univers.

Creatorul este Duh, Lumina-fara-de-intuneric, din vesnicie in vesnicie
Creatia este Substanta, este Lumina-Intuneric, care are un inceput si va avea un sfirsit.

Poate te luminezi si tu in cele din urma...
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Joi Mar 26, 2009 7:10 pm

sa daie Domnul!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Joi Mar 26, 2009 10:20 pm

[quote="QvoVadis"]
Citat :
care nici nu stia ce este lumina pana nu a inventat-o, si care venea din bezna infinita ...adica este un zeu al tenebrelor
Citat :

Ti-am spus ca esti slab la substanta...
Dragutule ...eu cred ca tu esti si mai slab!
Pentru ca "dumnezeul" crestin este tocmai SATAN !
Pai ia vezi unde am explicat ca Dumnezeul Yahwe nu poate juca rol dublu ...odata pe Dumnezeul Iudeilor care vegheaza ca acestia sa-i implinasca legile si poruncile ...si alt rol de partea crestinilor care ii incalca legile si poruncile ...ba spreo deosebire de Yahwe cel original a umblat pe la femei si are un fiu !
Pai nu vezi clar ca sunt doi Yahwe ...unul original si altul fals care confirma citatul din 2 Tesaloniceni 4 pre cum ca Satana (potrivnicu) si-a facut cuib in biserici si acolo se lasa slavit ca Dumnezeu!

Citat :

Satan este domnitorul tenebrelor, "D-zeu este Lumina si in El nu este Intuneric" spune Ioan care a cunoscut acest adevar, L-a vazut!
L-a vazut pe cine ...pe Dumnezeu ... pai Ioan nu stie ca cine il vede pe Dumnezeu moare pe loc?
"Ca nu i cu putintza sa vezi fatza lui Dumnezeu si sa mai traiesti", vezi ca sunt citate in biblie. "dumnezeu locuieste intr-o lumina de care nimeni nu se poate apropia", .... deci fi atent... "nimeni", deci nici Isus nu putea sta la dreapta tatalui, pentru ca "nimeni" .... e nimeni!
Deci repet ... o fi Dumnezeu lumina ...dar crestinii nu au Dumnbezeu ...ci un prefacut care ii amageste ...si de unde sti tu ca Ioan nu l-a vazut pe asta ...negativu?

Citat :

Dar D-zeu este Lumina Necreata, Lumina Spirituala, pe care tu nu o poti vedea fiind, duhovniceste, orb.
Mai orb duhovniceste esti tu!
Eu ti-am aratat mai sus ca nu pot exista doi Yahwe ...ci unu original ...si altul un mincinos care se preface ca el este adevaratul Yahwe ...deosebirea este ca Yahwele acesta al crestinilor ...nu a inspirat nici o Biblie ci a furat-o de la Iudei ...si nici macar in NT nu sunt Evangheliile unor Apostoli ci doar fie unele Evanghelii furate si modificate ...fie "evangheliile" ucenicilor lui Pavel ...de ex. Luca ...ca sa nu zici ca vorbesc prostii ...iti dau si tie material Bibliografic!
Aici gasesti cum a modificat Pavel invataturile lui Isus:

http://www.theologe.de/theologe5.htm

si aici cum Ieronimus a modificat radical Biblia si isi recunoaste falsul comis in scrisoarea catre Papa Damasus care e tradusa in germana!

http://www.theologe.de/theologe14.htm

Sa nu-mi ziceti ca nu cunoasteti germana sau macar o alta limba de circulatie mondiala si ca nu va puteti documenta amplu ... ca va dau nota 4

Citat :

Creatorul este Duh, Lumina-fara-de-intuneric, din vesnicie in vesnicie
Creatia este Substanta, este Lumina-Intuneric, care are un inceput si va avea un sfirsit.

Poate te luminezi si tu in cele din urma...
Lasa explicatiile astea empirice ca nu mai suntem in epoca de piatra ...duh au si pantalonii mei dupa ce mananc o portie zdravana de fasole.
Invata sa te exprimi corect, clar si competent ca un omdin secolul informatiei care STIE ceva ... si nu doar Crede ... !
Ce este Creatorul ...nu ai tu de unde sa sti...la fel ca nimeni alcineva ...iar daca nu sti nimic si doar crezi ...nu are valoare!
Creatorul nu s-a relevat prin Biblie asa cum crezi tu caci Biblia este un text scris de bietii iudei, neinspirati decat de experientele lor e viata sau istorice si nu de vre-un zeu ... si crestini doar au furat acele texte ...deci tu in calitate de credincios nu ai de unde sa sti ceva despre Dumnezeu ... chiar daca voi crestinii ati furat scripturile evreilor ...ati confiscat miturile si personajele lor religioase ...dar uitati ca pe Dumnezeul lor din ceruri nu-L puteti confisca ...si nici nu exista dovezi ca ar fi lasat religia iudaica si sinagoga si s-ar fi convertit la crestinism mutandu-se in biserici!

... deocamdata tainele Universului ne sunt relevate prin cunoasterea stintifica ...si cuvinte ca Creatorul e Duh ...nu au nici o acoperire in dovezi reale !

...iar ce este lumea materiala ...cred ca iti este mai mult decat clar ca STINTA ne-o explica mult mai bine decat credinta ...nu de alta dar in vremurile Biblice aia nu stiau ce e aia tunetu si fulgeru ...pe cand astazi tu postezi pe internet si cartusul pachet de informatii OSI zboara de la mine la tine cu viteze luminii si nu isi greseste adresa ...oare de ce ? ...ca popa citeste din Biblie ... sau din cauza ca Stinta ne releva tainele Universului si ne inavata cum sa le folosim?
Sus In jos
QvoVadis
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Vin Mar 27, 2009 2:46 am

Citat :
existentele care nu se pot cunoaste ...NU EXISTA

De data asta, la modul general, ai dreptate! Dar cind o spui in contextul cunoasterii lui D-zeu, nu mai ai dreptate, pentru ca D-zeu este cunoscubil, dar nu de catre satana, ci de catre omul indumnezeit: "Iar viata vesnica este aceasta: sa Te cunoasca pe Tine singurul D-zeu adevarat". Vezi dar, D-zeu este cunoastere, dar nu pentru satanisti.

Iar aici, nu iti raspund tie, ca nu meriti aceasta, ci celor slabi care citind satanismele tale s-ar putea lasa inselati. Pentru cei slabi am raspuns aici, nu pentru satana.
Sus In jos
QvoVadis
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Vin Mar 27, 2009 3:04 am

Citat :
... deocamdata tainele Universului ne sunt relevate prin cunoasterea stintifica ...si cuvinte ca Creatorul e Duh ...nu au nici o acoperire in dovezi reale !

Eu stiam ca satana este inteligent, dar se pare ca nu se aplica intotdeauna... Mai incerc o data, poate iti vine o sclipire de inteligenta ca sa pricepi, daca nu vor pricepe altii care citesc, tot este un cistig.

Instrumetul de masura este substantial, pentru lumea substantiala, pentru univers. Intrumentul nu poate revela decit un atribut substantial. Instrumentul substantial nu-L poate revela pe D-zeu, Care este dincolo de substanta.

Pentru a-L "detecta" pe D-zeu ai nevoie de un instrumentu duhovnicesc, care este Inima, iar mediul masurat este Iubirea.

Omul are in el atit substanta, deci poate masura Universul, cit si duhul, deci poate masura si Cerurile. Depinde numai de om sa iasa din ignoranta intelectuala, ca sa poata masura Universul, sau din ignoranta spirituala, ca sa masoare Cerurile.

Omul care se limiteaza la masurarea Universului, se indraceste, cum s-a intimplat cu tine. Iar omul care recurge la educatie spirituala, ca sa poata masura Cerurile, se indumnezeieste.

Daca vrei sa-I faci o poza, D-zeu nu exista! Daca vrei sa ajungi a-L cunoaste, atunci intr-adevar exista!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Vin Mar 27, 2009 8:44 am

QvoVadis a scris:
Citat :
existentele care nu se pot cunoaste ...NU EXISTA

De data asta, la modul general, ai dreptate! Dar cind o spui in contextul cunoasterii lui D-zeu, nu mai ai dreptate, pentru ca D-zeu este cunoscubil, dar nu de catre satana, ci de catre omul indumnezeit: "Iar viata vesnica este aceasta: sa Te cunoasca pe Tine singurul D-zeu adevarat". Vezi dar, D-zeu este cunoastere, dar nu pentru satanisti.

Iar aici, nu iti raspund tie, ca nu meriti aceasta, ci celor slabi care citind satanismele tale s-ar putea lasa inselati. Pentru cei slabi am raspuns aici, nu pentru satana.

Trecand peste faptul ca rostirea unui adevar demonstrabil nu e satanism ci ceva Dumnezeiesc (ptr ca Dumnezeu este adevarul si lumina) si lasand la o parte faptul ca "sfintenia" ta e bazata pe minciuna o lansata ca "sfanta" de catre un imparat criminal care si-a impus "adevarul dumnezeiesc " obtinut prin furt frauda si minciuna impunandu-le cu amenintari si condamnari la moarte a celor care nu le acceptau ...ma adresez si eu tot care ne citesc si cred gresit ca satanismele tale sunt sfinte

Dumnezeu NU poate fi cunoscut decat eventual cand se va lasa cunoscut (daca exista) ...iar tu daca crezi ca il poti cunoaste din Biblie ....atunci te inseli amarnic ...Biblia este "cartea Romei" adica doar o compilatie de texte unele furate de la Iudei care isi tineau propria lor cronica (VT) ... si altele inventate care nu au legatura nici cu Isus si nici cu apostolii (...ptr ca Luca si Marcu care au scris Evangheliile nu erau apostoli ...iar cele ale lui Ioan si Matei sunt doar inventii puse in contul lor ..(vezi sursa in postarile mele de ieri.)) dar prezentate in mod mincinos ca si"cuvantul Domnului"

Asa ca Dumnezeu nu poate fi cunoscut ...nici macar prin Biblie ...caci prin minciuna poate fi revelat ...ma rog cunoscut ....doar dracu!

Mai sti cumva alta metoda cum poate fi cunoscut Dumnezeu? ...sa nu zici ca prin cunoastere mistica datorita unor transe mistice cauzate fie de droguri mistice ciuperci magice, sau alte metode psihice de aberare ...caci si ala pe care l-ai cunoaste ion acest fel in mod sigur nu e Dumnezeu ci dracu!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Mar 27, 2009 11:41 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Vin Mar 27, 2009 9:06 am

QvoVadis a scris:

Eu stiam ca satana este inteligent, dar se pare ca nu se aplica intotdeauna...

Asa este ...dovada cea mai clara e religia crestina ...oricum ai analiza-o ...tot a minciuna pute!

Citat :

Mai incerc o data, poate iti vine o sclipire de inteligenta ca sa pricepi, daca nu vor pricepe altii care citesc, tot este un cistig.
Nici tu nu stralucesti la acest capitol al inteligentei!
De cand are legatura credinta cu inteligenta ...cand este foarte clar ca doar Cunoasterea (adica stinta) cer efort intelectual ... caci ptr a crede cu tarie .... poti fi si redus mintal ...sau scapat de la balamuc sau chiar si campion mondial in prostie!

Citat :

Instrumetul de masura este substantial, pentru lumea substantiala, pentru univers. Intrumentul nu poate revela decit un atribut substantial. Instrumentul substantial nu-L poate revela pe D-zeu, Care este dincolo de substanta.
Zi si tu mai simplu si mai clar ...Dumnezeu nu exista ca realitate sau ca existenta reala ci doar ca imaginatie ...de ce ascunzi minciuna dupa vorbe inselator alambicate ...asa lucreaza "dumnezeul" din tine???

Citat :

Pentru a-L "detecta" pe D-zeu ai nevoie de un instrumentu duhovnicesc, care este Inima, iar mediul masurat este Iubirea.
Cred ca nu sti care este rolul inimii in anatomia corpului omenesc!
De cand pompa biologica care pompeaza sangele in intreg organismul e un instrument de masura ... ba chiar unul duhovnicesc?

Cat despre iubire ...nu te supara ....dar am vazut 2000 de ani de istorie crestina plina de iubirea de a arde oamenii pe rug ...de ai trimite in razboaie ... de a binecuvanta tunurile si soldatii care merg la lupta sa ucida !
Halal iubire ... daca vreti sa vedeti iubire adevarata si dezinteresata luati-va mai bine un caine ... si nu cauati iubirea in religii sau biserica!

Citat :

Omul are in el atit substanta, deci poate masura Universul, cit si duhul, deci poate masura si Cerurile.
Ce e asta ...glasolalie?
Cum poti masura cerurile daca nici macar nu sti unde sunt?
Ia da-ne o dovada a culturii tale si arata-ne unde este cerul?

O fi locul unde zboara pasarile cerului ? ...pai atunci de ce se ajunge in cer prin moarte ....ca ne putem plimba in el cu balonul sau avionul ca sa vedem Raiul si Iadul...nu?

Citat :

Depinde numai de om sa iasa din ignoranta intelectuala, ca sa poata masura Universul, sau din ignoranta spirituala, ca sa masoare Cerurile.
Ignoranta intelectuala????? ... ce e nonsensul asta?
Pai ignoranta merge bine cu credinta ...caci poti crede multe fara sa STI nimica ...ba chiar e recomandat sa fi prost ca bata ...(fericiti cei saraci cu duhul) ca pe masura ce esti tot mai prost adica ignorant ...devii tot mai credincios caci e mult muuult mai usor sa crezi totul .... decat sa sti multe!

Citat :

Daca vrei sa-I faci o poza, D-zeu nu exista! Daca vrei sa ajungi a-L cunoaste, atunci intr-adevar exista!
Nici informatia de la PC-ul meu pana la al tau care circula prin mii de retele cu viteza luminii fara sa se rataceasca ...nu se poate fotografia ...dar ea totusi exista din moment ce poate fi cunoscuta si inca atat de bine incat vedem ca poate fi folosita ...ceea ce despre Dumnezeul tau inca nu se poate spune!

Asa ca vorbeste despre existenta lui Dumnezeu atunci cand se poate dovedi ca exista ...adica cand iasa de langa Greuceanu si Zmeii unde sta acum ... adica din imaginatie .... sau cu cuvintele tale ... de dincolo de substanta ...caci fara substanta nu se poate face o CREATIE materiala ... cum ii zici tu substanta ... decat in vis.
Asa ca Dumnezeul tau, daca nu a avut o intrupare materiala ca sa creeze Universul ...ramane mai departe ca un Greuceanu ...adica povesti ptr adormit copii!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Sam Mar 28, 2009 8:34 am

intelepciunea e inca departe de tine
--------------
in numele credintei, religiei, crestinismului sau cum vrei tu sa-i spui sau facut multe rele... e adevarat!
Totusi bacnota adevarata exista, si asta nu o poti contesta.

eventual, sa falsifici in continuare bacnote noi. Idea
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Sam Mar 28, 2009 6:54 pm

Noi contestam tot ce nu exista ...dar e prezentat in mod mincinos ca existent ... arata-ne te rog tu dovezi ca tocmai Dumnzeul religiilor este Creatorul si nu Natura asa cun credem noi!

Pai vinde-ne si noua pontul cu bancnota ... unde e bancnota aia ... in cer unde nu se poate controla?

... pai acolo tocmai a mancat-o cutzu si nu mai e!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Dum Mar 29, 2009 4:30 pm

"Cel ce mustră pe un
batjocoritor își trage dispreț, și cel ce caută să îndrepte pe cel rău se alege cu ocară.

Cel mândru și trufaș se cheamă
batjocoritor: el lucrează cu aprinderea îngîmfării."

.... spuneam in alta parte ceea ce-ti lipseste.

ps:

eu nu cred in dumnezeul religilor.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Dum Mar 29, 2009 7:09 pm

nelu a scris:

"Cel ce mustră pe un
batjocoritor își trage dispreț, și cel ce caută să îndrepte pe cel rău se alege cu ocară.

Cel mândru și trufaș se cheamă
batjocoritor: el lucrează cu aprinderea îngîmfării."

.... spuneam in alta parte ceea ce-ti lipseste.

Te pomenesti ca tu esti perfect?
Sau esti chiar Dumnezeu adica perfectiunea intruchipata?

Citat :

eu nu cred in dumnezeul religilor.

Daca nu ai crede nu ai fi supus Bibliei ... draga adicel!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Lun Mar 30, 2009 4:52 am

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu.

si cred in acel Duh Sfant care a inspirat aceasta carte, si nu in litera aducatoare de moarte a religilor (inspirati tot din aceasta carte)

doar nasterea din nou/ Dumnezeu iti va putea da lumina necesara ca sa pricepi ceea ce-ti spun.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   

Sus In jos

Calea cea Adevarata
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Si totusi Biblia nu are dreptate!-
Mergi direct la: