Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Calea cea Adevarata

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
QvoVadis
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 26/03/2009

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Vin Mar 27, 2009 2:46 am

Citat :
existentele care nu se pot cunoaste ...NU EXISTA

De data asta, la modul general, ai dreptate! Dar cind o spui in contextul cunoasterii lui D-zeu, nu mai ai dreptate, pentru ca D-zeu este cunoscubil, dar nu de catre satana, ci de catre omul indumnezeit: "Iar viata vesnica este aceasta: sa Te cunoasca pe Tine singurul D-zeu adevarat". Vezi dar, D-zeu este cunoastere, dar nu pentru satanisti.

Iar aici, nu iti raspund tie, ca nu meriti aceasta, ci celor slabi care citind satanismele tale s-ar putea lasa inselati. Pentru cei slabi am raspuns aici, nu pentru satana.
Sus In jos
QvoVadis
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 26/03/2009

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Vin Mar 27, 2009 3:04 am

Citat :
... deocamdata tainele Universului ne sunt relevate prin cunoasterea stintifica ...si cuvinte ca Creatorul e Duh ...nu au nici o acoperire in dovezi reale !

Eu stiam ca satana este inteligent, dar se pare ca nu se aplica intotdeauna... Mai incerc o data, poate iti vine o sclipire de inteligenta ca sa pricepi, daca nu vor pricepe altii care citesc, tot este un cistig.

Instrumetul de masura este substantial, pentru lumea substantiala, pentru univers. Intrumentul nu poate revela decit un atribut substantial. Instrumentul substantial nu-L poate revela pe D-zeu, Care este dincolo de substanta.

Pentru a-L "detecta" pe D-zeu ai nevoie de un instrumentu duhovnicesc, care este Inima, iar mediul masurat este Iubirea.

Omul are in el atit substanta, deci poate masura Universul, cit si duhul, deci poate masura si Cerurile. Depinde numai de om sa iasa din ignoranta intelectuala, ca sa poata masura Universul, sau din ignoranta spirituala, ca sa masoare Cerurile.

Omul care se limiteaza la masurarea Universului, se indraceste, cum s-a intimplat cu tine. Iar omul care recurge la educatie spirituala, ca sa poata masura Cerurile, se indumnezeieste.

Daca vrei sa-I faci o poza, D-zeu nu exista! Daca vrei sa ajungi a-L cunoaste, atunci intr-adevar exista!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Vin Mar 27, 2009 8:44 am

QvoVadis a scris:
Citat :
existentele care nu se pot cunoaste ...NU EXISTA

De data asta, la modul general, ai dreptate! Dar cind o spui in contextul cunoasterii lui D-zeu, nu mai ai dreptate, pentru ca D-zeu este cunoscubil, dar nu de catre satana, ci de catre omul indumnezeit: "Iar viata vesnica este aceasta: sa Te cunoasca pe Tine singurul D-zeu adevarat". Vezi dar, D-zeu este cunoastere, dar nu pentru satanisti.

Iar aici, nu iti raspund tie, ca nu meriti aceasta, ci celor slabi care citind satanismele tale s-ar putea lasa inselati. Pentru cei slabi am raspuns aici, nu pentru satana.

Trecand peste faptul ca rostirea unui adevar demonstrabil nu e satanism ci ceva Dumnezeiesc (ptr ca Dumnezeu este adevarul si lumina) si lasand la o parte faptul ca "sfintenia" ta e bazata pe minciuna o lansata ca "sfanta" de catre un imparat criminal care si-a impus "adevarul dumnezeiesc " obtinut prin furt frauda si minciuna impunandu-le cu amenintari si condamnari la moarte a celor care nu le acceptau ...ma adresez si eu tot care ne citesc si cred gresit ca satanismele tale sunt sfinte

Dumnezeu NU poate fi cunoscut decat eventual cand se va lasa cunoscut (daca exista) ...iar tu daca crezi ca il poti cunoaste din Biblie ....atunci te inseli amarnic ...Biblia este "cartea Romei" adica doar o compilatie de texte unele furate de la Iudei care isi tineau propria lor cronica (VT) ... si altele inventate care nu au legatura nici cu Isus si nici cu apostolii (...ptr ca Luca si Marcu care au scris Evangheliile nu erau apostoli ...iar cele ale lui Ioan si Matei sunt doar inventii puse in contul lor ..(vezi sursa in postarile mele de ieri.)) dar prezentate in mod mincinos ca si"cuvantul Domnului"

Asa ca Dumnezeu nu poate fi cunoscut ...nici macar prin Biblie ...caci prin minciuna poate fi revelat ...ma rog cunoscut ....doar dracu!

Mai sti cumva alta metoda cum poate fi cunoscut Dumnezeu? ...sa nu zici ca prin cunoastere mistica datorita unor transe mistice cauzate fie de droguri mistice ciuperci magice, sau alte metode psihice de aberare ...caci si ala pe care l-ai cunoaste ion acest fel in mod sigur nu e Dumnezeu ci dracu!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Mar 27, 2009 11:41 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Vin Mar 27, 2009 9:06 am

QvoVadis a scris:

Eu stiam ca satana este inteligent, dar se pare ca nu se aplica intotdeauna...

Asa este ...dovada cea mai clara e religia crestina ...oricum ai analiza-o ...tot a minciuna pute!

Citat :

Mai incerc o data, poate iti vine o sclipire de inteligenta ca sa pricepi, daca nu vor pricepe altii care citesc, tot este un cistig.
Nici tu nu stralucesti la acest capitol al inteligentei!
De cand are legatura credinta cu inteligenta ...cand este foarte clar ca doar Cunoasterea (adica stinta) cer efort intelectual ... caci ptr a crede cu tarie .... poti fi si redus mintal ...sau scapat de la balamuc sau chiar si campion mondial in prostie!

Citat :

Instrumetul de masura este substantial, pentru lumea substantiala, pentru univers. Intrumentul nu poate revela decit un atribut substantial. Instrumentul substantial nu-L poate revela pe D-zeu, Care este dincolo de substanta.
Zi si tu mai simplu si mai clar ...Dumnezeu nu exista ca realitate sau ca existenta reala ci doar ca imaginatie ...de ce ascunzi minciuna dupa vorbe inselator alambicate ...asa lucreaza "dumnezeul" din tine???

Citat :

Pentru a-L "detecta" pe D-zeu ai nevoie de un instrumentu duhovnicesc, care este Inima, iar mediul masurat este Iubirea.
Cred ca nu sti care este rolul inimii in anatomia corpului omenesc!
De cand pompa biologica care pompeaza sangele in intreg organismul e un instrument de masura ... ba chiar unul duhovnicesc?

Cat despre iubire ...nu te supara ....dar am vazut 2000 de ani de istorie crestina plina de iubirea de a arde oamenii pe rug ...de ai trimite in razboaie ... de a binecuvanta tunurile si soldatii care merg la lupta sa ucida !
Halal iubire ... daca vreti sa vedeti iubire adevarata si dezinteresata luati-va mai bine un caine ... si nu cauati iubirea in religii sau biserica!

Citat :

Omul are in el atit substanta, deci poate masura Universul, cit si duhul, deci poate masura si Cerurile.
Ce e asta ...glasolalie?
Cum poti masura cerurile daca nici macar nu sti unde sunt?
Ia da-ne o dovada a culturii tale si arata-ne unde este cerul?

O fi locul unde zboara pasarile cerului ? ...pai atunci de ce se ajunge in cer prin moarte ....ca ne putem plimba in el cu balonul sau avionul ca sa vedem Raiul si Iadul...nu?

Citat :

Depinde numai de om sa iasa din ignoranta intelectuala, ca sa poata masura Universul, sau din ignoranta spirituala, ca sa masoare Cerurile.
Ignoranta intelectuala????? ... ce e nonsensul asta?
Pai ignoranta merge bine cu credinta ...caci poti crede multe fara sa STI nimica ...ba chiar e recomandat sa fi prost ca bata ...(fericiti cei saraci cu duhul) ca pe masura ce esti tot mai prost adica ignorant ...devii tot mai credincios caci e mult muuult mai usor sa crezi totul .... decat sa sti multe!

Citat :

Daca vrei sa-I faci o poza, D-zeu nu exista! Daca vrei sa ajungi a-L cunoaste, atunci intr-adevar exista!
Nici informatia de la PC-ul meu pana la al tau care circula prin mii de retele cu viteza luminii fara sa se rataceasca ...nu se poate fotografia ...dar ea totusi exista din moment ce poate fi cunoscuta si inca atat de bine incat vedem ca poate fi folosita ...ceea ce despre Dumnezeul tau inca nu se poate spune!

Asa ca vorbeste despre existenta lui Dumnezeu atunci cand se poate dovedi ca exista ...adica cand iasa de langa Greuceanu si Zmeii unde sta acum ... adica din imaginatie .... sau cu cuvintele tale ... de dincolo de substanta ...caci fara substanta nu se poate face o CREATIE materiala ... cum ii zici tu substanta ... decat in vis.
Asa ca Dumnezeul tau, daca nu a avut o intrupare materiala ca sa creeze Universul ...ramane mai departe ca un Greuceanu ...adica povesti ptr adormit copii!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Sam Mar 28, 2009 8:34 am

intelepciunea e inca departe de tine
--------------
in numele credintei, religiei, crestinismului sau cum vrei tu sa-i spui sau facut multe rele... e adevarat!
Totusi bacnota adevarata exista, si asta nu o poti contesta.

eventual, sa falsifici in continuare bacnote noi. Idea
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Sam Mar 28, 2009 6:54 pm

Noi contestam tot ce nu exista ...dar e prezentat in mod mincinos ca existent ... arata-ne te rog tu dovezi ca tocmai Dumnzeul religiilor este Creatorul si nu Natura asa cun credem noi!

Pai vinde-ne si noua pontul cu bancnota ... unde e bancnota aia ... in cer unde nu se poate controla?

... pai acolo tocmai a mancat-o cutzu si nu mai e!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Dum Mar 29, 2009 4:30 pm

"Cel ce mustră pe un
batjocoritor își trage dispreț, și cel ce caută să îndrepte pe cel rău se alege cu ocară.

Cel mândru și trufaș se cheamă
batjocoritor: el lucrează cu aprinderea îngîmfării."

.... spuneam in alta parte ceea ce-ti lipseste.

ps:

eu nu cred in dumnezeul religilor.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Dum Mar 29, 2009 7:09 pm

nelu a scris:

"Cel ce mustră pe un
batjocoritor își trage dispreț, și cel ce caută să îndrepte pe cel rău se alege cu ocară.

Cel mândru și trufaș se cheamă
batjocoritor: el lucrează cu aprinderea îngîmfării."

.... spuneam in alta parte ceea ce-ti lipseste.

Te pomenesti ca tu esti perfect?
Sau esti chiar Dumnezeu adica perfectiunea intruchipata?

Citat :

eu nu cred in dumnezeul religilor.

Daca nu ai crede nu ai fi supus Bibliei ... draga adicel!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Lun Mar 30, 2009 4:52 am

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu.

si cred in acel Duh Sfant care a inspirat aceasta carte, si nu in litera aducatoare de moarte a religilor (inspirati tot din aceasta carte)

doar nasterea din nou/ Dumnezeu iti va putea da lumina necesara ca sa pricepi ceea ce-ti spun.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Lun Mar 30, 2009 5:44 am

nelu a scris:
Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu.
Asta doar crezi!
Daxa ai incerca sa studiezi 5 minute problema ai vedea ca ea este identica cu Tanachul, adica doar un text scris de cronicarii evrei si nu inspirat de Dumnezeu.
Pe cand Noul Testament este o minciuna colosala caci a aruncat sub pres Evangheliile adevaratilor apostoli si le-a inlocuit cu minciuni comandate de ex Evanghelia lui Luca caci Luca era un ucenic al marelui Maestru al minciunii Pavel ...iar alte evanghelii ca ale lui Matei au fost inlocuite cu texte modificate la comanda puse tot in seama lui desi nu e adevarat.
Drept dovada la cele afirmate sta Scrisoarea lui Irineu catre Papa Damasus unde Irineu isi arata teama ptr faptul ca a modificat scripturile la comanda papala.
[quote]
si cred in acel Duh Sfant care a inspirat aceasta carte, si nu in litera aducatoare de moarte a religilor (inspirati tot din aceasta carte)
Care duh sfant ...al minciunii ?
Cand se stie bine ca Tanachul scriptura dupa care a fost copiata cuvant cu cuvant VT nu e nici un fel de text inspirat doar o cronica tot asa cum e si Letopisetul lui Grigore Ureche!

Toate aceste ADEVARURI le poti afla in cel mult 5 minute de documentare serioasa ...dar daca fugi de adevar pe motivul ca nu iti convine ... nu ai nici un drept moral ca in calitatea de slujitor al minciunii sa te crezi o persoana pozitiva !

Citat :

doar nasterea din nou/ Dumnezeu iti va putea da lumina necesara ca sa pricepi ceea ce-ti spun.
Dumnezeu nu se naste niciodata !
Nici in Isus cand s-a nascut nu a mai fost Dumnezeul ca partte a Treimii caci Tatal sau a preferat sa ramana in cer decat sa intre si sa iasa din nascatoarea Mariei ...din acest motiv OMUL Isus se roaga la Tatal sau din cer si nu din el insusi...caci daca Dumnezeu era in el nu avea ce sa il roage pe cel din cer.

Chiar nu vezi cum cu lumina mintii se poate vedea corect lucrurile (daca ai ochii deschisi) si adevarul iese la suprafata ca uleiul!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Localizare : ardeal
Puncte : 884

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Lun Mar 30, 2009 3:30 pm

... asta, in caz ca-l pui in apa! Wink

care este calea cea adevarata, pt. tine?
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 37
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Lun Mar 30, 2009 5:49 pm

Pentru oameni nu trebuie să existe nicio "cale adevărată" care să fie bătută în cuie. Nu este în natura vieții în general să existe o cale bătută în cuie. Proprietățile elementelor chimice sau formulele matematice au căi bătute în cuie pe care noi le observăm și punându-le în cuvinte le numim știință. Numai ceea ce este mort sespectă aceste căi bătute în cuie din veșnicie în veșticie și cu o totală nepăsare fală de consecințe. Materia vie nu face așa ci dacă ceva nu îi mai convine ea se schimbă dacă nu îi mai place ceva la consecințele a ceea ce face. Materia moartă respectă legi bătute în cuie din veșnicie în veșnicie fără să îi pese de consecințe.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Lun Mar 30, 2009 8:38 pm

"Dumnezeu nu se naste niciodata !"

ce zice Cuvantul aia se face.
Asa inteleg eu pe Dumnezeu.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Mar Mar 31, 2009 10:07 am

nelu a scris:

Dacă e Cuvânt adevărat! Ce să-i faci?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Mar Mar 31, 2009 6:25 pm

nelu a scris:

Nu te supara ...dar cuvintele nu zic nimic de la ele insele ci sunt rostite de cineva!

Iar daca crezi tu ca Dumnezeu e cuvant ...adica vorba goala... te rog sa-mi dai si mie un exemplu din realitate in care o vorba goala dusa de vant sa creeze ceva?
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Mar Mar 31, 2009 6:55 pm

Soimos a scris:
Nu te supara ...dar cuvintele nu zic nimic de la ele insele ci sunt rostite de cineva!

Iar daca crezi tu ca Dumnezeu e cuvant ...adica vorba goala... te rog sa-mi dai si mie un exemplu din realitate in care o vorba goala dusa de vant sa creeze ceva?
Păi probabil că chiar asta înseamnă a fi Dumnezeu! Adică să poți face orice cu vorba goală.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Mar Mar 31, 2009 8:39 pm

Pai exact asta este "substanta" bisericii ...bani multi pe vorbe goale!

Ca vorba cea "La inceput a fost Cuvantul(nu idea, nu gandul, ci cuvantul negandit spus asa a proasta) si Cuvantul era Dumnezeu ...adica Minciuna era Dumnezeu ...si se pare ca ptr multi mai este si astazi!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Sam Apr 04, 2009 8:08 pm

Dacă eu m-aș apuca acum să omor lumea prin totrură și le-aș zice tuturor că ei defapt sunt ferițiți și toți m-ar crede fără să se întoiască niciunul deloc care ar fi problema?
Dacă aș Împrumuta acum 1 000 000$ și mai apoi aș zice că i-am restituit fără să dau nimic și toată lumea m-ar crede fără să se îndoiască niciunul deloc care ar mai fi problema?
Toată lumea ar fi fericită și mulțumită nu? Nu ăsta e scopul?
Pentru ca să fi convingător nu încerca să faci binele ci demonstrează mai bine că lumea e rea și toți te vor crede bun dacă îi poți face să se simtă vinovați. Nu încerca să arăți că ești puternic sau capabil ci fă-i pe oameni să se simtă ei slabi și incapabili și atunci te vor crede puternic și capabil.
Dacă sunt întrebări prea multe atunci spune că răutatea lor de care ei sunt vinovați e ceea ce te oprește să îți arăți bunătatea și capacitățile.
Dacă ai niște povești frumoase și mai ai și o turmă lângă tine care zice ca tine și care are obiceiuri cu sacrificii pentru numele tău atunci așa vor merge lucrurile lucrurile.
Sus In jos
elvar
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 87
Localizare : Finland
Puncte : 30
Data de inscriere : 04/05/2008

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Dum Apr 05, 2009 8:16 am

remussatala a scris:
Dacă eu m-aș apuca acum să omor lumea prin totrură și le-aș zice tuturor că ei defapt sunt ferițiți și toți m-ar crede fără să se întoiască niciunul deloc care ar fi problema?
Problema este sa convingi pe judecator si pe politai ca ai vrut sa faci un matre bine ...in felul in care si Christos a venit sa o faca!
Asa te vei convinge de deosebirea intre lege si religie (adica Legea Domnului Nobody)

Citat :

Dacă aș Împrumuta acum 1 000 000$ și mai apoi aș zice că i-am restituit fără să dau nimic și toată lumea m-ar crede fără să se îndoiască niciunul deloc care ar mai fi problema?
Ce crede toata lumea ...e doar credinta !
Realitatea e acolo unde dai nasul cu bancherul!
Citat :

. Nu încerca să arăți că ești puternic sau capabil ci fă-i pe oameni să se simtă ei slabi și incapabili și atunci te vor crede puternic și capabil.
Nimeni nu este asa cum crede el ca este ...ci asa cum il vad cei din jur!
Degeaba vrei tu sa-i faci pe altii sa se simta prosti ...ca de judecat te va judeca colectivul!

Citat :

Dacă ai niște povești frumoase și mai ai și o turmă lângă tine care zice ca tine și care are obiceiuri cu sacrificii pentru numele tău atunci așa vor merge lucrurile lucrurile.
Asta a fost valabil in era religioasa a obscurantismului ...astazi ce cred unii sau alti poate fi doar faza de inceput .... pe parcurs fiecare isi da arama pe fata si va fi luat drept ceea ce este cu adevarat!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Dum Apr 05, 2009 12:26 pm

bun raspuns.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Dum Apr 05, 2009 6:57 pm

elvar a scris:
remussatala a scris:
Problema este sa convingi pe judecator si pe politai ca ai vrut sa faci un matre bine ...in felul in care si Christos a venit sa o faca!
Asa te vei convinge de deosebirea intre lege si religie (adica Legea Domnului Nobody)

Citat :

Ce crede toata lumea ...e doar credinta !
Realitatea e acolo unde dai nasul cu bancherul!
Citat :

. Nu încerca să arăți că ești puternic sau capabil ci fă-i pe oameni să se simtă ei slabi și incapabili și atunci te vor crede puternic și capabil.
Nimeni nu este asa cum crede el ca este ...ci asa cum il vad cei din jur!
Degeaba vrei tu sa-i faci pe altii sa se simta prosti ...ca de judecat te va judeca colectivul!

Citat :

Asta a fost valabil in era religioasa a obscurantismului ...astazi ce cred unii sau alti poate fi doar faza de inceput .... pe parcurs fiecare isi da arama pe fata si va fi luat drept ceea ce este cu adevarat!
Toate propozițiile de mai sus pe care le-am scris sunt niște tâmpenii dacă sunt luate separat. În general toate lucrurile sunt niște tâmpenii dacă le separăm. De exemplu dacă cineva este separat de minte nu prea va mai avea cum să vadă legături între lucruri. Calculatorul din fața ta cu care intri aici pe forum e contruit dintr-o grămadă de tâmpenii dacă le separăm. Legăturile dintre acele tâmpenii îl fac să devină un calculator.
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 106
Localizare : .........
Puncte : 146
Data de inscriere : 20/02/2010

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Joi Mar 18, 2010 12:02 pm

Inteligenta fara dragoste, te face pervers. - Justitia fara dragoste, te face implacabil.
Diplomatia fara dragoste, te face ipocrit.- Succesul fara dragoste, te face arogant.
Bogatia fara dragoste, te face avar. - Supunerea fara dragoste, te face servil.
Saracia fara dragoste, te face orgolios. - Frumusetea fara dragoste, te face ridicol.
Autoritatea fara dragoste, te face tiran. - Munca fara dragoste, te face sclav.
Simplitatea fara dragoste, isi pierde valoarea. - Vorbele fara dragoste, te fac introvertit.
Legea fara dragoste, te supune. - Credinta fara dragoste, te face fanatic.

VIATA FARA DRAGOSTE...ISI PIERDE SENSUL. "DUMNEZEU ESTE DRAGOSTE".
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Joi Mar 18, 2010 1:15 pm

Ce frumos dovedesti tu ca esti un bun crestin, adica 26 de SPAM-uri, ce vrei sa obtii? N-ai fost in stare sa-ti sustii credinta si acum iti dai arama pe fata incercand sa blochezi forumul? Sa-ti fie rusine, dar esti crestin si nu stii ce-i aia!!!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
buburuza
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Joi Mar 18, 2010 1:55 pm

Fiecare efect trebuie să aibă o cauză. Universul și orice există în el reprezintă un efect. Trebuie, deci, să existe ceva care să fi cauzat apariția și existența acestuia. În sfârșit în acest șir, trebuie să existe ceva “ne-cauzat” care să fi fost sursa a tot ceea ce a apărut și există. Acest ceva “ne-cauzat” nu poate fi decât Dumnezeu.

Pricepi?

ps: n-am incercat sa blochez forumul, stai linistit, nu-mi sta in caracter.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Joi Mar 18, 2010 2:57 pm

Se observa! M-am saturat de dragostea cu de-a sila pe care incearca sa o impuna inchinatorii la zeul raului si crimei, numit dumnezeu. Dragostea cu de-a sila se numeste siluire. Tot unii ca voi si in numele aceluiasi zeu au ucis milioane de oameni pentru a impune aceasta dragoste!

"La început teologul Augustinus din Hippo, care a avut dispute înveșunate cu „donatiștii” (o fracțiune creștină nord-africană), a încercat metoda convingerii, mai târziu el va recomanda utilizarea forței prin maximele sale: „compelle intrare“ și „temperata severitas”, care va deveni treptat mai severă utilizând biciuirea și în cazurile extreme pedeapsa cu moartea. Aceaste metode ale teologului din perioada antică târzie vor fi preluate de inchiziție dintre ele două argumente ale lui Augustinus vor fi mai frecvent utilizate:
unuia care s-a rătăcit, arată-i la calea cea bună, dacă el refuză să o urmeze, atunci obligă-l ca o dovadă de iubire creștinească a aproapelui tău. Ereticii sunt oi rătăcite pe care păstorul creștin cu toiagul și ciomagul aduce copii înapoi în turmă. Tortura este legitimă, pentru că ea nu strică sufletul ci numai carnea păcătoasă. In consecință era mai bine un eretic să fie ars, decât să urmeze un drum greșit.
Ereticul are posibilitatea de a alege între: întoarcerea pe calea cea dreaptă, adevărată a bisericii cu dragoste și încredere în Dumnezeu sau cea de schingiuire cu pierderea vieții." Wikipedia

Fi-v-ar dragostea crestineasca sa va fie!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Joi Mar 18, 2010 7:56 pm

buburuza a scris:
Fiecare efect trebuie să aibă o cauză. Universul și orice există în el reprezintă un efect. Trebuie, deci, să existe ceva care să fi cauzat apariția și existența acestuia. În sfârșit în acest șir, trebuie să existe ceva “ne-cauzat” care să fi fost sursa a tot ceea ce a apărut și există. Acest ceva “ne-cauzat” nu poate fi decât Dumnezeu.

Pricepi?

Nu pricep ... de ce sa fie Dumnezeu, si nu Marele Arhitect al Masonilor sau Flyiing Spaghetty Monster asa cum e la moda acum in America?

De ce ai tu impresia ca trebuie neaparat sa fie personajul religios care ucide copii ...cel la care te referi tu ...si de ce nu Marele Big Bang ...ca macar pe asta nu-l contesta niciun om zdravan la minte ca nu ar fi Creatorul Pamantului si al Universului?

Motivul sa fie dragostea ta pentru povesti de adormit copii?
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Joi Mar 18, 2010 8:38 pm

Bine, hai fie si cum spui tu!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   Joi Mar 18, 2010 8:41 pm

Nu sa fie asa cum spun eu ...ci asa este!

Ai tu vre-o dovada ca este intradevar "dumnezeul" tau ... un pitic de gradina care ar fi fost si azi in continuare nestiut, necunoscut daca nu il ridica un imparat criminal la rangul lui Soll Invinctus?

Pai ce dumnezeu e acela care lucreaza intr-o religie a sa unde are scriptura si legea sa ...si unii cred ca il pot fura din ceruri odata cu scriptura furata?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Calea cea Adevarata   

Sus In jos

Calea cea Adevarata
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Si totusi Biblia nu are dreptate!-
Mergi direct la: