Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 37
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?   Vin Mar 20, 2009 12:41 pm

Dacă calci o cârpă în picoare sau îi dai foc riști să ajungi la pușcărie dacă acea cârpă e un steag de exemplu.

Dacă pierzi banii ai dat de dracu că mori de foame!

Sexul e cică un simbol al legăturii familiale dar ce bine ar fi dacă familia ar atârna numai de asta!

Înjurăturile la fel sunt niște simboluri. Ce rău poate să facă o înjurătură?

Totuși dintre toate simbolurile cred că cel mai afurisit e banul. El e doar o hârtie amărâtă iar noi ne dăm viața pur și simplu pentru ea.

Pe locul doi cred că e sexul. El e un simbol mai diferit pentru că nu e doar o hâtrie pentru că nu ai face sex chiar cu oricine. El este un conținut care reprezintă un cu totul alt conținit și nu o formă care să reprezinte un conținut. Deși dacă suntem sătui de el devine până la urmă doar o formă.

Oricum prblema e că simbolurile sunt formă sau un conținut, dar ajung să se confunde de cele mai multe ori. Se ajunge la situații stupide în care se investește mai mult timp și energie în simboluri decât în conținutul lor. Baniic singuri de exemplu sunt mai scumpi întotdeauna decât ceea ce poți cumpăra cu ei.

Am creat acest subiect în scopul de a încerca să lămurim cum stă treaba cu simbolurile ăstea.

În religie toată slăvirea aia a Lui Dumnezeu e de fapt niște simboluri. Oamenii pupă iconițele și moșcuțele și mai apoi așteaptă să se întâmple ceva ce doresc ei.

Aș vrea să găsim împreună o explicație!
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 38
Puncte : 288
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?   Vin Mar 20, 2009 5:46 pm

Nu trebuie sa te straduiesti prea mult pentru ca raspunsurile pe care le cauti tu le-au dat alti mai competenti ca noi, si anume se gasesc sub denumirea de fetisuri si nu simboluri ...de ex fetisismul banilor, fetisismul marfii, fetishuri sexuale etc!

De ex in fetisimul banilor se confunda avutia cu puterea banilor ...fara sa se tina cont de faptul ca nu bucata de hartie tiparita are valoare ...ci valoarea avutiei care sta in "spatele" ei.
Sus In jos
Alki
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 15
Varsta : 29
Localizare : Suceava
Puncte : 19
Data de inscriere : 10/06/2009

MesajSubiect: Re: SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?   Mier Iun 10, 2009 11:55 pm

Am scris si eu un articol mai de mult http://prideofnirvana.blogspot.com/2009/03/simbolism_29.html sper sa ajute Smile
Sus In jos
http://prideofnirvana.blogspot.com
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?   Joi Iun 11, 2009 6:53 am

Alki a scris:
Am scris si eu un articol mai de mult http://prideofnirvana.blogspot.com/2009/03/simbolism_29.html sper sa ajute Smile
Sa stii ca sunt foarte interesante ... ba chiar necesare ptr cei care pun pret pe cultura ... asa ca iti multumim ptr link!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Varsta : 24
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?   Joi Iun 11, 2009 1:37 pm

frumos Very Happy , da dar multi cred in acele simboluri ca au puteri magice Smile cand de fapt ele doar simbolizeaza ceva
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 37
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Re: SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?   Sam Iun 13, 2009 7:06 am

Alki a scris:
Da. Într-adevăr.

Dacă Papa ridică mâna toată lumea ar ovaționa. Dar dacă Papa ar ridica mâna și ar arăta degetul?
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Varsta : 24
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?   Sam Iun 13, 2009 9:04 am

pai oricum popa a cam inceput sa le arate "degetu" daca esti putin atent Smile cum a tot credinciosu papa tine crucea invers , si chestii dastea Smile si acum toti spun ca este de partea "dracusorilor"
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?   Dum Aug 09, 2009 12:46 pm

Niciun simbol nu are valoare intrinseca, valoarea unui simbol este data de mintea oamenilor. Voi da un singur exemplu: Crucea.Pentru paganii din antichitate, crucea era simbolul mortii degradante, din acest motiv infractorii erau ucisi pe cruce (crucificati).                               Pentru crestini, crucea este un simbol sfant, deoarece pe ea a fost ucis exponentul religiei lor.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?   Lun Aug 10, 2009 7:50 pm

Ma tot intreb la ce s-ar fi rugat crestinii daca Christos ar fi murit din violul unui homosexual?

Care ar fi fost simbolul caruia i se inchinau?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?   Mar Aug 11, 2009 3:54 am

Probabil ar fi adaptat cumva la delirul lor. Daca se inchina unui dumnezeu care a comis atatea crime (potop, Sodoma, Gomora, etc.) si il condidera un simbol al bunatatii... Spune-mi in cine crezi ca sa-ti spun cine esti! Cu un asemenea model de bunatate, sunt de inteles crimele abominabile comise, de inchizitie, in timpul cruciadelor, etc.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?   Mar Aug 11, 2009 6:47 am

Fara sa le socotim si pe cele care au fost comise de conquistadori, misionari, rezboaie religioase sau progromuri.

Nu inteleg ce fel de structura pot avea unii oameni ptr care nu faptele conteaza .... ci minciunile frumos si atragator rostite !

Nu e asta una din cele mai cumplite dovezi de prostie?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?   Mar Aug 11, 2009 1:07 pm

Pentru unii in mod clar este o dovada de prostie.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?   Mier Aug 12, 2009 4:01 pm

Eh ...a crede in simboluri ...e o prostie cuminte ... si nici pe departe nu e atat de perculoasa ca Ideologiile pe care le semnifica aceste simboluri !

Pericolul sta in ideologiile care fanatizeaza ... asa cum vedem ca sunt cele politice sau religioase ... acolo trebuie actionat impotriva pericolului!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?   Mier Aug 12, 2009 5:22 pm

Pericolul este usor de observat pentru cei ce au ochi sa vada si minte sa inteleaga. Tu cum ai actiona sau cum actionezi impotriva acestui pericol?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?   Joi Aug 13, 2009 5:36 am

Shocked

e de rau cand vorbesti de unu singur
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?   Joi Aug 13, 2009 6:50 am

nelu a scris:
Shocked

e de rau cand vorbesti de unu singur

DA!
Cu atat mai rau cu cat cel ce vorbeste singur se refera la o realitate inconjuratoare trista dar periculoasa ...in timp ce ceilalti caruia i se adreseaza sunt atat de aberati incat nu vad ce se intampla in jurul lor pentru ca sunt preocupati de "realitatile din ceruri" ...si asta fara sa stie macar unde e cerul!

Ce zici nelule ...nu ti se pare ca lumea asta o ia razna? ...uite asa era si la asediul Constantinopolului ...afara turcii asediau cetatea ...si in interior preotii se certau pe tema sexului ingerilor ... de urmat sti ce a urmat ... !!!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Aug 13, 2009 6:56 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?   Joi Aug 13, 2009 6:51 am

Apopii a scris:
Pericolul este usor de observat pentru cei ce au ochi sa vada si minte sa inteleaga. Tu cum ai actiona sau cum actionezi impotriva acestui pericol?
Pai ...la mine cred ca se vede clar ... adica combat pericolul exact pe palierul in care isi arata ghiarele ...adica cel al propagandei!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?   Joi Aug 13, 2009 9:51 am

Da... asta fac si eu, dar crezi ca este eficient?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?   Joi Aug 13, 2009 10:36 am

Citat :
Ce zici nelule ...nu ti se pare ca lumea asta o ia razna? ... !!!

spune-mi o perioada, cand lumea nu a luat-o razna
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?   Joi Aug 13, 2009 6:47 pm

Ma gandesc ca e perioada in care omul locuia in paradis
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?   Joi Aug 13, 2009 6:50 pm

Apopii a scris:
Da... asta fac si eu, dar crezi ca este eficient?
Deocamdata cred ca da ... asta pana nu ajung seful Protectiei Consumatorilor pe tara si ii pun pe preoti sa imi dovedeasca ca intradevar au legaturi cu divinitatea ...iar daca nu au ...atunci le inchidem WC-ul cu altar ...bineinteles sa protejam populatia de SARLATANI!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?   Joi Aug 13, 2009 7:08 pm

Eu iti tin pumnii sa ajungi cat mai repede seful Protectiei Consumatorilor pe tara, dar pana atunci poate scade si numarul consumatorilor de prostii religioase!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?   Joi Aug 13, 2009 7:53 pm

Soimos a scris:
Ma gandesc ca e perioada in care omul locuia in paradis

Shocked Shocked Shocked ... ?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?   Vin Aug 14, 2009 6:54 am

Nu inteleg de ce te miri?

Omul nu a trait in paradis ? ...pai atunci de ce scrie asa in Biblie ? ... sau te pomenesti ca Biblia MINTE?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?   Vin Oct 15, 2010 6:46 pm

”SFANTA CRUCE

Cuvantul Crucii pentru cei ce pier este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mantuim, este puterea lui Dumnezeu.
De cate ori auziti cuvantul " Cruce ", sa nu intelegeti ca sectarii cei nebuni, ca baptistii, adventistii, evanghelistii, penticostalii, nazarinenii, pocaitii, seceratorii, tudoristii, martorii lui Iehova si toti ceilalti sectari, care bantuie lumea; gurile sectare cele hulitoare, care au umplut lumea si care vatama tarina lui Dumnezeu-Cuvantul.
Sa nu ganditi despre Sfanta Cruce ca ei, ci asa sa intelegeti si sa tineti minte ca, cuvantul " Cruce " are indoita putere si taina. Indoita este Crucea, indoite sunt intelesurile Crucii.
Sa intelegeti despre Sfanta Cruce nu asa ca cei scurti la minte si neintelepti, care nu vor sa se inchine mantuitoarei Cruci a lui Hristos, cum zice Sfantul Apostol Pavel.
Lasa-i sa huleasca pentru ca i-a intunecat satana, le-a pus pecetea pe frunte mai intai, adica unde sta creierul mare, ca sa nu creada. Le-a pus pecetea pe mana dreapta, ca sa nu o ridice la frunte si sa faca semnul cel mantuitor al preacinstitei si de viata facatoarei Cruci a lui Hristos.”
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/5scruce.htm

Daca pe Isus in loc sa-l rastigneasca, l-ar fi tras in tzeapa... popii crestini probabil ca ar fi spus acum: ”semnul cel mantuitor al preacinstitei si de viata facatoarei Tzepe a lui Hristos”. Oare cum si-ar fi facut crestinii tzeapa in loc de cruce?

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?   

Sus In jos

SIMBOLURILE - Nimicul care valorează totul?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Intrebari diverse-
Mergi direct la: