Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Oare de ce nu s-ar putea crea oricând o altă "monedă pirat" cu niște alte socoteli mult mai avantajoase?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 37
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Oare de ce nu s-ar putea crea oricând o altă "monedă pirat" cu niște alte socoteli mult mai avantajoase?   Lun Mar 30, 2009 11:04 am

Noi plătim impozite la stat numai cu un anumit tip de bani și munca noastră e plătită deasemeni tot numai cu un anumit tip de bani, iar acest tip de bani este unul impus nu știu pe ce criterii și cu ce drept.

Dacă noi nu am mai folosi Leul de exemplu, practic Guvernul României ar zbura pur și simplu în abis. La fel, dacă nu am mai folosi moneda "Euro", Uniunea Europeană nu ar mai exista din punct de vedere financiar și practic ar fi o lovitură de stat, iar Uniunea Europiană ar zbura și ea pur și simplu în abis.

Eu cred că prin crearea unei noi monede sau prin crearea unei piețe de noi monede am putea practic zbura în orice moment orice guvern care nu ne place.

Guvernele toate trăiesc numai și numai datorită impozitelor și impozitele se dau toate numai într-un anumit tip de monedă impus.

Dacă însă nouă nu ne-ar mai plăcea de un anumit guvern, pe piață ar scădea brusc cererea și implicit valoarea monedei în care acel guvern percepe impozitele și practic acel guvern ar zbura pur și smplu de pe fața pământului pentru că banul în care încasează el impozite practic nu ar mai exista.

Întrbarea și dezbaterea pe care aș vrea să o pun ar fi dacă ar fi oare capabil conceptul de "Open source" să facă așa ceva într-un anume viitor.

Pe adresa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Open_source
unde puteți găsi mai multe detalii în legătură cu această filozofie, dar iată cum încep explicațiile:

"Open source descrie practica de a produce sau dezvolta anumite produse finite................."

Banul nu este nici mai mult nici mai puțin nimic altceva decât un produs!

Linux, Firefox sau chiar Wikipedia sunt "Open source" și vedeți câtă încredere au dobândit și cât de complexe sunt.

Banul nu e nimic altceva decât o cifră într-un calculator pentru care există o cerere!

Acest lucru pe mine mă determină să cred că există posibilitatea creării unui nou tip de democrație care să poată zbura în orice moment orice guvern și nu din 5 în 5 ani așa cum suntem noi obișnuiți și obligați.

În principiu "stat" înseamnă puterea legislativă, executivă și judecătorească, adică acei oameni care fac legile, le aplică și le garantează.

Treaba statului este în principal aceea de a face legi în primul rând pentru că fără legislativ nu ai mai avea nici ce să aplici și nici ce să garantezi, iar toată asta se face datorită serviciilor oferite de niște oameni care vor lucra numai dacă vor fi plătiți cu bani obținuți din impozite.

În realitate însă lucrurile nu stau chiar așa ci de fapt e mai un mit al personalității și al imaginii. Nu se discută nicăieri nicio lege pentru că noi votăm oameni și nu legi! Acei oameni pe care noi îi votăm votează ei legile pe care tot ei le fac pentru aceia care au investit cel mai mult în imaginea ce i-a propulsat pe acel scăunel!

Am fost i eu cândva într-un partid politic și am mai făcut vizite și pe la altele și nimeni nu discută acolo deschis niciun fel de lege. Obiectivul principal al politicii care este făcutul legii nu se discută ci doar se șoacă table și se butonează telecomanda la TV. Toate filialele de obicei sunt goale. Obiectivul principal al politicii nu se discută în partide!

Legile în realitate sunt făcute numai de către cei cu foarte mulți bani, apoi sunt făcute pachet pentru a se da directivă de partid dacă să fie votate sau nu și disciplinat se votează precum oile după cum spune directiva de partid.

Este cam mult de discutat dar imaginea fenerală e că internetul are magazine online, are securitate destulă în așa fel încât nimeni să nu intre oricum și nimeni să nu știe ce facem. Nimeni nu poate ști nici măcar dacă se cumpără sau se vinde ceva. Mai devreme sau mai târziu totul va deveni gratuit iar competiția va rămâne numai pentru donații și voluntariat dacă lucrurile vor merge în această direcție.

"Open source" în principiu înseamnă nici preț dar nici responsabilitate.

Eu cred că această combinație dintre preț și responsabilitate e una care aduce foarte multă prostie și răutate în lume. Atunci când ști că cineva e responsabil ție nu o să-ți mai pese de ceea ce face el și cum face el pentru că el răspunde, iar pentru această răspundere tu te obligi să plătești cât cere el. Asta duce numai la prostie și răutate. Într-o lume fără responsabilitate toți ne vom simți fi obligați să învățăm și să ne educăm și nicidecum să plătim.

Dezavantajul principal al economiei de schimb cu care suntem obișnuiți este că raritatea devine valoare. Această raritate care devine valoare în economia de schimb se poate crea artificial prin fel de fel de conspirații în scopul obținerii de profit. Orice produs care devine abundent îi scade valoarea și astfel nu se maipoate obține profit din producția lui.

Soluția nu poate fi alta decât eliminarea ideii de profit și practic desființarea ideii de economie de schimb. Dacă nimeni nu mai cere nimic la schimb și nimic nu mai are un preț desființăm astfel economia de schimb.

Eu zic că am avea de ales Smile

1. NICI PREȚ DAR NICI RESPONSABILITATE!

SAU

2. RESPONSABILITATE DAR ȘI PREȚ!

Așa ar sta lucrurile la modul cel mai abstract. Smile

Ultima editare efectuata de catre remussatala in Lun Mar 30, 2009 6:03 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Oare de ce nu s-ar putea crea oricând o altă "monedă pirat" cu niște alte socoteli mult mai avantajoase?   Lun Mar 30, 2009 3:41 pm

intrebare pt. Soimos

cipul care vor sa-l implanteze in om, e pozitiv sau negativ?
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 37
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Re: Oare de ce nu s-ar putea crea oricând o altă "monedă pirat" cu niște alte socoteli mult mai avantajoase?   Lun Mar 30, 2009 5:32 pm

nelu a scris:
intrebare pt. Soimos

cipul care vor sa-l implanteze in om, e pozitiv sau negativ?

Pozitiv sau negativ față de ce scop?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Oare de ce nu s-ar putea crea oricând o altă "monedă pirat" cu niște alte socoteli mult mai avantajoase?   

Sus In jos

Oare de ce nu s-ar putea crea oricând o altă "monedă pirat" cu niște alte socoteli mult mai avantajoase?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Intrebari diverse-
Mergi direct la: