Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Talmudul - pastratorul poporului evreu

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Lun Ian 16, 2012 10:14 am

Motanel a scris:

Ioan 8 39-44

Voi sunteți din tatăl vostru diavolul și vreți să faceți poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni și nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăiește minciuna, grăiește dintru ale sale, căci este mincinos și tatăl minciunii.

Pai... hai sa mergem la inceput, adica in Geneza, ca acolo este inceputul si nu in alta parte!

”16. A dat apoi Domnul Dumnezeu lui Adam poruncă și a zis: "Din toți pomii din rai poți să mănânci,
17. Iar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit!

Adam, dupa cum bine se stie NU A MURIT chiar daca a mancat din acel ”fruct”! Deci, Dumnezeul vostru a mintit inca de la inceput, el fiind Tatal minciunii! Tot el, ca pedeapsa, a luat nemurirea lui Adam si Evei, deci poate fi considerat si ucigator de oameni, chiar de la inceput! Apoi si-a desavarsit OPERA de ucigator in timpul potopului, cand a ucis aproape toti oamenii de pe planeta, de la copiii aflati in burta gravidelor si pana la batranii neputinciosi...
Sus In jos
http://www.paganism.ro
petrol
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 14/01/2012

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Lun Ian 16, 2012 12:02 pm

@ Soimos Yahve = Dumnezeu = Iehova nu? e acel dumnezeu al evreilor inca de la inceputuri.

Ce legatura are Mesia cu Dumnezeu?

CE ARE? ce zice in Vechiul Testament?
Iata, Fecioara va avea in pantece si va naste Fiu si vor chema numele Lui Emanuel, care se talcuieste: Cu noi este Dumnezeu" (Isaia 7,14)

Acest era Mesia asteptat de evrei. Dar nu l-au acceptat ! cu venirea lui Iisus trebuia sa se "incheie" religia lor.

---
ha ha ha ...de ce sa-i pedepseasca Dumnezeu ptr asta?
Pe romani i-a pedepsit cineva ca nu au un Messia al lor?

I-a pedepsit pt. ca nu l-au acceptat pe Iisus ca fiind MESIA ! Acum ei il astepta pe mesia, si dupa cum spune traditia ortodoxa, acel mesia va fi antihristul ! pentru ca ei nu l-au acceptat atunci pe Iisus

---
Si care e problema?
Hitler nu a scris Mein Kampf ...sau care este problema?

problema este ca multi din rabini sunt constienti de faptul ca Iisus a venit ca mesia in trecut, dar nu lasa din mandria lor acest lucru. si Talmudul este de fapt o carte cu cele mai mari aberatii si jigniri aduse la adresa omenirii.

vreau sa subliniez ca religia evreilor a fost buna pana in momentul cand a venit Iisus!!! de acolo incolo a luat-o pe carari.

dupa cum se spune ca crestinismul este a 2-a creatie a lumii Smile
Sus In jos
petrol
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Lun Ian 16, 2012 12:16 pm

Apopii a scris:
Motanel a scris:

Ioan 8 39-44

Voi sunteți din tatăl vostru diavolul și vreți să faceți poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni și nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăiește minciuna, grăiește dintru ale sale, căci este mincinos și tatăl minciunii.

Pai... hai sa mergem la inceput, adica in Geneza, ca acolo este inceputul si nu in alta parte!

”16. A dat apoi Domnul Dumnezeu lui Adam poruncă și a zis: "Din toți pomii din rai poți să mănânci,
17. Iar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit!

Adam, dupa cum bine se stie NU A MURIT chiar daca a mancat din acel ”fruct”! Deci, Dumnezeul vostru a mintit inca de la inceput, el fiind Tatal minciunii! Tot el, ca pedeapsa, a luat nemurirea lui Adam si Evei, deci poate fi considerat si ucigator de oameni, chiar de la inceput! Apoi si-a desavarsit OPERA de ucigator in timpul potopului, cand a ucis aproape toti oamenii de pe planeta, de la copiii aflati in burta gravidelor si pana la batranii neputinciosi...

fara suparare dar tu vezi doar intr-o directie.
cum nu l-a omorat pe adam? i-a luat nemurirea, dar nu a spus dupa cat timp.
si acum dupa cum se spune traim vremurile din urma, si cauza acestui lucru reprezinta pacatele omenirii: avort, sex, homosexualitate, betie etc. toate ajunse la un nivel de toata groaza Smile
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 134
Data de inscriere : 14/08/2011

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Lun Ian 16, 2012 12:32 pm

petrol a scris:
@ Soimos Yahve = Dumnezeu = Iehova nu? e acel dumnezeu al evreilor inca de la inceputuri.

Iata, Fecioara va avea in pantece si va naste Fiu si vor chema numele Lui Emanuel, care se talcuieste: Cu noi este Dumnezeu" (Isaia 7,14)

Acest era Mesia asteptat de evrei. Dar nu l-au acceptat ! cu venirea lui Iisus trebuia sa se "incheie" religia lor.

---
ha ha ha ...de ce sa-i pedepseasca Dumnezeu ptr asta?
Pe romani i-a pedepsit cineva ca nu au un Messia al lor?

I-a pedepsit pt. ca nu l-au acceptat pe Iisus ca fiind MESIA ! Acum ei il astepta pe mesia, si dupa cum spune traditia ortodoxa, acel mesia va fi antihristul ! pentru ca ei nu l-au acceptat atunci pe Iisus

---
Si care e problema?
Hitler nu a scris Mein Kampf ...sau care este problema?

problema este ca multi din rabini sunt constienti de faptul ca Iisus a venit ca mesia in trecut, dar nu lasa din mandria lor acest lucru. si Talmudul este de fapt o carte cu cele mai mari aberatii si jigniri aduse la adresa omenirii.

vreau sa subliniez ca religia evreilor a fost buna pana in momentul cand a venit Iisus!!! de acolo incolo a luat-o pe carari.

Poate ne explica si noua cineva de aici cum naste o fecioara nu de alta dar sa nu aiba vreunu impresia ca suntem prosti, si mai mult decat atat, nu prea precizeaza nimeni in istorie intamplari din vechiul testament, cum ar fi existenta lui moise, adam si alte vrajeli Wink asa ca cea ce fac unii aici sunt doar speculatii pt a ridica in slavi un popor numit evreu asta fac. Ne avand la baza nici o proba nici o dovada in afara bibliei Wink aaa sunt manuscrisele de la marea moarta, ma scuzati alea sunt "apocrife" prostimea nu are voie sa le CITESTE, pt ca daca le CITESTE, afla ca invers a stat treaba cu "faptele biblice".

Biserica si-a inselat crestinii inca de la bun inceput, nu degeaba zicea Clement: "ca nu toate cele adevarate trebuiesc recunoascute catre oameni", iar nimeni dintre sustinatorii religiei nu au o dovada solida ca acele fapte au existat cu adevarat... Manuscrisele de la marea moarta cam ii deranjeaza pe multi de aici de pe forum care sustin religia, evident l-as ruga pe Soimos, ca eu nu prea am timp deocamdata, sa deschida un topic despre manuscrisele de la marea moarta, sau daca exista sa nu fie lasat sa "putrezeasca" ci sa se discute, caci acolo e cheia adevarului despre RELIGIE Wink
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
petrol
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Lun Ian 16, 2012 1:05 pm

Și totuși BIBLIA are dreptate

sa citesti cartea asta @DRAGOS doar sa vezi ce parere ai. eu am citit-o si nu ma astept sa te convinga unele treburi, dar ca sa vezi si o alta sursa Smile
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Lun Ian 16, 2012 1:35 pm

petrol a scris:

Și totuși BIBLIA are dreptate

sa citesti cartea asta @DRAGOS doar sa vezi ce parere ai. eu am citit-o si nu ma astept sa te convinga unele treburi, dar ca sa vezi si o alta sursa Smile

Sigur ca are dreptate!
Poi de ce crezi ca in Biblie Christos recunoaste ca este Lucifer si ca detine cheile mortii si ale Iadului, de ce crezi ca in Apocalipsa Tatal ceresc il numeste pe Christos ca Diavol si este chiar adevarat ca Isus este capetenia suprema a legiunilor de Diavoli(vezi secventa cu porcii in mare) si le da ucenicilor puterea sa lucreze cu demonii, .. si muuuuulte alte afirmatii la fel de adevarata care se gasesc in Biblia cea care spune adevarul!
Sus In jos
petrol
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Lun Ian 16, 2012 1:40 pm

@Soimos nu mi-ai mai comentat la postul cu yahve. ce obiectii ai?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Lun Ian 16, 2012 2:00 pm

petrol a scris:

Poi este vorba de un nume iar acel nume tradus inseamna Cu noi este Dumnezeu!
Tot asa si numele lui Isus adica Yehoshua inseamna Yahwe este singurl mantuitor, ... acum este Isus sau nu mantuitor daca pe el il chema asa?

Citat :

Poi nu au putut sa-l accept ca Messia ptr ca nu a indeplinit conditii pe care le cera Legea lui Dumnezeu in care sunt descrise in amanuntime conditiile!
dar ce traba ai tu ca si crestin daca evreii l-au ales sau nu ca Messiah a lor?
Poi voi voua va numesc rabinii sfintii religiei voastre?

Citat :

I-a pedepsit pt. ca nu l-au acceptat pe Iisus ca fiind MESIA !
Si care e necazul?
L-au acceptat in schimb ca messia pe Simon Bar Kochba,!

Citat :

Acum ei il astepta pe mesia, si dupa cum spune traditia ortodoxa,
ce e aia traditie ortodoxa?
Cumva traditia sa belesti prostii de bani, sa regulezi femeile tinere, si sa ai un singur scop imbogatirea cu orice pret si lacomia?
Care din aceste "traditii ortodoxe" ii fac competenti sa dispuna popii ortodocsi ce sa faca rabinii in religia Mozaica?

Citat :

acel mesia va fi antihristul ! pentru ca ei nu l-au acceptat atunci pe Iisus
vezi ca habar n-ai!
Isus se numeste Yehosua ben Youseff, si nu Christos!
Christos recunoaste singur ca este Lucifer in Apoc.22.16, asa ca sa fi antichrist adica anti Diavol ...este o datorie civica a fiecarui om normal

Citat :

problema este ca multi din rabini sunt constienti de faptul ca Iisus a venit ca mesia in trecut,
Si care e problema ?
Scrie undeva ca messiah = Dumnezeu Fiul?
Messia este si regele Mihai, adica el a fost UNS ca rege!
Acuma daca regele Mihai este UNS adica un Messiah, tu intelegi ca el este Dumnezeu?

Citat :

Talmudul este de fapt o carte cu cele mai mari aberatii si jigniri aduse la adresa omenirii.
la fel si Biblia!

Citat :

Religia evreilor este si astazi tot aia care a fost de 3000 de ani incoace, adica neschimbata, iar Isus nu a schimbat nimic in religia mozaica, nici nu s-a dezis de ea nici macar pe cruce ... ci i-a fost credincios fidel pana la moarte!
Isus s-a nascut Iudeu si a murit tot ca iudeu!

Citat :

Asta zic si eu, si cum lumea e proasta, pozti spune ca crestinismul isi are baza pe prostime, si exact in carca prostilor traieste cel mai bine!
Sus In jos
petrol
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Lun Ian 16, 2012 3:58 pm

Se va naste Fiu si Fiu e scris cu F mare. Fiul lui Dumnezeu. asa mi se pare mie
--
ce conditiii? spune-mi te rog conditiile acceptarii ! Cererea a fost doar sa il primeasca si nu l-au primit, in schimb l-au scuipat si l-au batut.
--
nu stiu cum l-au accept ca mesia pe Simon Bar Kochba pt. ca ti-am zis ca mai sunt unii rabini si chiar evrei credinciosi care recunosc ca Iisus a fost mesia, dar nu il primesc pentru ca risca sa fie ucisi chiar
--
tu nu cunosti traditia ortodoxa cum se cuvine. doar ce e prezentat la tv si doar ce e mai rau. Sfanta Traditie? Sfintii Parinti? Canoane? Treptele rugaciunii? Urmarile pacatelor? Traire duhovniceasca? ai auzit de aceste lucruri?
--
Eu, Iisus, am trimis pe îngerul Meu ca să mărturisească vouă acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt rădăcina și odrasla lui David, steaua care strălucește dimineața.

cred ca nu am inteles eu versetul (?)
--
Iisus a murit pe cruce da a infapit religia iubirii. o noua credinta ce trebuia acceptata dar cu timpul a inceput sa se sfasie si ea. de ce crestinismul e singura religie care spune sa ne iubim dusmanii? o sa imi spui probabil ca acesta va fi cel mai bun argument pentru aceasta religie, nu?
--
roblema este ca multi din rabini sunt constienti de faptul ca Iisus a venit ca mesia in trecut,

Si care e problema ?

-cum care e problema?mesia a venit sa salveze lumea, sa deschida portile raiului etc. si da-mi tu te rog un document valid in care sa ateste ca ei l-au acceptat pe Simon Bar Kochba ca si mesia.

--
religia evreilor a fost aceea pana cand a venit Iisus. dar s-a pervertit de cand s-a scris Talmudul

---

profetiile unor sfinti ortodocsi spun ca "sfarsitul veacurilor" va fi aproape atunci cand se va construi al 3lea templu din Ierusalim. ce parere ai despre asta?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Lun Ian 16, 2012 8:41 pm

Invata sa pui asta atunci camd termini sa ma citezi [/quote]... si asta cand incepi sa ma citezi:[quote]
La citate poti raspunde!

Pina nu fci asta nu-mi pierd timpul nici macar sa iti citesc postarile!
Sus In jos
petrol
Pedestras
Pedestras

Localizare : Constanta
Puncte : 11

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Lun Ian 16, 2012 9:06 pm

[/quote]

Invata sa pui asta atunci camd termini sa ma citezi [/quote]... si asta cand incepi sa ma citezi:[quote]
La citate poti raspunde!

[quote]

ok . nu am stiut cum Smile multumesc. dar inca astept
Sus In jos
petrol
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Lun Ian 16, 2012 9:07 pm

Citat :

Invata sa pui asta atunci camd termini sa ma citezi [/quote... si asta cand incepi sa ma citezi:[quote
La citate poti raspunde!

ok . nu am stiut cum Smile multumesc. dar inca astept
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mar Ian 17, 2012 7:00 am

Soimos a scris:
petrol a scris:

Poi este vorba de un nume iar acel nume tradus inseamna Cu noi este Dumnezeu!
Tot asa si numele lui Isus adica Yehoshua inseamna Yahwe este singurl mantuitor, ... acum este Isus sau nu mantuitor daca pe el il chema asa?

Citat :

Poi nu au putut sa-l accept ca Messia ptr ca nu a indeplinit conditii pe care le cera Legea lui Dumnezeu in care sunt descrise in amanuntime conditiile!
dar ce traba ai tu ca si crestin daca evreii l-au ales sau nu ca Messiah a lor?
Poi voi voua va numesc rabinii sfintii religiei voastre?

Citat :

I-a pedepsit pt. ca nu l-au acceptat pe Iisus ca fiind MESIA !
Si care e necazul?
L-au acceptat in schimb ca messia pe Simon Bar Kochba,!

Citat :

Acum ei il astepta pe mesia, si dupa cum spune traditia ortodoxa,
ce e aia traditie ortodoxa?
Cumva traditia sa belesti prostii de bani, sa regulezi femeile tinere, si sa ai un singur scop imbogatirea cu orice pret si lacomia?
Care din aceste "traditii ortodoxe" ii fac competenti sa dispuna popii ortodocsi ce sa faca rabinii in religia Mozaica?

Citat :

acel mesia va fi antihristul ! pentru ca ei nu l-au acceptat atunci pe Iisus
vezi ca habar n-ai!
Isus se numeste Yehosua ben Youseff, si nu Christos!
Christos recunoaste singur ca este Lucifer in Apoc.22.16, asa ca sa fi antichrist adica anti Diavol ...este o datorie civica a fiecarui om normal

Citat :

problema este ca multi din rabini sunt constienti de faptul ca Iisus a venit ca mesia in trecut,
Si care e problema ?
Scrie undeva ca messiah = Dumnezeu Fiul?
Messia este si regele Mihai, adica el a fost UNS ca rege!
Acuma daca regele Mihai este UNS adica un Messiah, tu intelegi ca el este Dumnezeu?

Citat :

Talmudul este de fapt o carte cu cele mai mari aberatii si jigniri aduse la adresa omenirii.
la fel si Biblia!

Citat :

Religia evreilor este si astazi tot aia care a fost de 3000 de ani incoace, adica neschimbata, iar Isus nu a schimbat nimic in religia mozaica, nici nu s-a dezis de ea nici macar pe cruce ... ci i-a fost credincios fidel pana la moarte!
Isus s-a nascut Iudeu si a murit tot ca iudeu!

Citat :

Asta zic si eu, si cum lumea e proasta, pozti spune ca crestinismul isi are baza pe prostime, si exact in carca prostilor traieste cel mai bine!

,,Frica de Domnul este inceputul intelepciunii,,. ,,Intelepciunea lumii este o nebunie inaintea lui Dumnezeu,,.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mar Ian 17, 2012 8:02 am

EmaLovesJesus a scris:

,,Frica de Domnul este inceputul intelepciunii,,. ,,Intelepciunea lumii este o nebunie inaintea lui Dumnezeu,,.
Zau da bine ti-ai mai spus-o!

Noroc ca nu realizezi ceea ceea ce vorbesti!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mar Ian 17, 2012 11:34 am

petrol a scris:

si acum dupa cum se spune traim vremurile din urma, si cauza acestui lucru reprezinta pacatele omenirii: avort, sex, homosexualitate, betie etc. toate ajunse la un nivel de toata groaza Smile

A manca din pomul cunoasterii binelui si a raului, nu inseamna nici ”avort, sex, homosexualitate, betie etc. toate ajunse la un nivel de toata groaza” ci inseamna doar a cunoaste ce e bine si ce e rau! Crezi ca un om care stie aceste lucruri, ajunge sa-si bata joc de viata sa si de a altor oameni?

petrol
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mar Ian 17, 2012 12:18 pm

Apopii a scris:
petrol a scris:

A manca din pomul cunoasterii binelui si a raului, nu inseamna nici ”avort, sex, homosexualitate, betie etc. toate ajunse la un nivel de toata groaza” ci inseamna doar a cunoaste ce e bine si ce e rau! Crezi ca un om care stie aceste lucruri, ajunge sa-si bata joc de viata sa si de a altor oameni?

n-ai inteles. se spune ca la sfarsitul lumii "betia, desfraul si ura intre oameni" va pune stapanire pe omenire.
da ajunge. pt ca pentru un tanar, daca a iesit intr-o seara la o băută cu băieții si are ocazia de a face sex cu o fata, fii sigur ca nu o sa o rateze sansa. si daca n-ar avea prezervativ, sa n-o lase pe aia gravida. am cunoscut cazuri, nu vorbesc din aer. oricum sa nu deviem de la subiect si sa imi raspundeti va rog la ceea ce am zis mai sus
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mar Ian 17, 2012 12:24 pm

petrol a scris:
sa imi raspundeti va rog la ceea ce am zis mai sus

Ai spus mai multe grin Mai zii odata si te lamures eu ok
Sus In jos
petrol
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mar Ian 17, 2012 12:47 pm

Cyberman a scris:
petrol a scris:
sa imi raspundeti va rog la ceea ce am zis mai sus

Ai spus mai multe grin Mai zii odata si te lamures eu ok
postul lung, care incepe cu "Se va naste Fiu si Fiu e scris .."
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mar Ian 17, 2012 12:58 pm

petrol a scris:
profetiile unor sfinti ortodocsi spun ca "sfarsitul veacurilor" va fi aproape atunci cand se va construi al 3lea templu din Ierusalim. ce parere ai despre asta?

Ce poti spune despre o profetie, este doar o profetie ca multe mii de alte profetii. O profetie are valoare doar dupa ce se adevereste. Tu ce poti spune despre profetia ca lumea se va sfarsi in anul2000, acum dupa ce a trecut acest an?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mar Ian 17, 2012 5:29 pm

[quote="petrol"

n-ai inteles. se spune ca la sfarsitul lumii "betia, desfraul si ura intre oameni" va pune stapanire pe omenire.
[/quote]
Unde se spune ?
la bodega de langa biserica, sau se spune dupa altar ... acolo unde popii isi reguleaza enoriasele?

Citat :

da ajunge. pt ca pentru un tanar, daca a iesit intr-o seara la o băută cu băieții si are ocazia de a face sex cu o fata, fii sigur ca nu o sa o rateze sansa. si daca n-ar avea prezervativ, sa n-o lase pe aia gravida. am cunoscut cazuri, nu vorbesc din aer. oricum sa nu deviem de la subiect si sa imi raspundeti va rog la ceea ce am zis mai sus
Lasaaa ma sa posteasca si ei asa cum a postit si Treimea ...ca le ramane la toti sansa sa mearga la biserica lui Ema ... si o sa fie iertati prin credinta a proasta ca Isus a murit ca lor sa le fie iertate crimele!
Sa mai zici ca Isus nu este Diavolul care incurajeaza Raul?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mar Ian 17, 2012 7:41 pm

Soimos a scris:
petrol a scris:

Unde se spune ?
la bodega de langa biserica, sau se spune dupa altar ... acolo unde popii isi reguleaza enoriasele?

Citat :

Lasaaa ma sa posteasca si ei asa cum a postit si Treimea ...ca le ramane la toti sansa sa mearga la biserica lui Ema ... si o sa fie iertati prin credinta a proasta ca Isus a murit ca lor sa le fie iertate crimele!
Sa mai zici ca Isus nu este Diavolul care incurajeaza Raul?

Domnul Isus a murit pentru cei pacatosi,insa El ziua de maine nu o promite nimanui.Astazi,daca auziti Glasul nu va impietriti inimile ci intoarceti-va la Dumnezeu care nu oboseste iertand!Ioan 3:l16,,,Fiindcă
atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu,
pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viața veșnică.,,
Si da,va astept cu drag la biserica Domnului Isus,nu a lui Ema!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mar Ian 17, 2012 8:12 pm

EmaLovesJesus a scris:

Domnul Isus a murit pentru cei pacatosi,
Pai exact asta spuneam si eu!
Ziceam despre criminali violatori si tarfe, si astia sunt pacatosi, chiar daca ortodocsii ii vad ca sfinti!
Si tocmai acest fapt ca "a murit ptr iertarea pacatelor" inseamna ca avem voie sa pacatuim cat vrem ...asumandu-ne si anumite riscuri!

Citat :

insa El ziua de maine nu o promite nimanui.

Durata medie a vietii este de cca 75 de ani!
Astfel daca eu te-as viola zilnic pe tine inca 20 de ani in fiecare zi...mai am timp 10 ani sa ma pocaiesc si sa imi regret sincer fapta!
Citat :

Astazi,daca auziti Glasul nu va impietriti inimile ci intoarceti-va la Dumnezeu care nu oboseste iertand!Ioan 3:l16
E vorba sa te intorci la Dumnezeu Creatorul ...si nu sa stai cu fundul catre El cum faci tu ...si nici nu zice sa faci pipi pe Legea lui Dumnezeu asa cum fac toti crestinii!
Citat :

,,,Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, ...
Incat il ascultam pe Ion si facem pipi pe Dumnezeu si pe Legile lui!
Citat :

Si da,va astept cu drag la biserica Domnului Isus,nu a lui Ema!
Stai mai intai sa te prind si sa te violez de cateva ori ...ca asa pur si fara pacate cum sunt acum ...nu cred ca am ce cauta intre hoti criminali si stoarfe!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Ian 17, 2012 10:22 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier

Varsta : 25
Localizare : Bucuresti
Puncte : 147

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mar Ian 17, 2012 9:03 pm

Dumnezeul yahwe a iubit atat de mult lumea ca orice reptilian, atat de mult incat le manca de fiecare data in anumite zile, cum ar fi la echinoctii sau solistitii le manca cate un copil cerand jertfa de sange. Asa dumnezeu, societate grin
Sus In jos
Motanel
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 53
Localizare : Linga soba
Puncte : 56

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mar Ian 17, 2012 9:42 pm

DRAGOS a scris:
Dumnezeul yahwe a iubit atat de mult lumea ca orice reptilian, atat de mult incat le manca de fiecare data in anumite zile, cum ar fi la echinoctii sau solistitii le manca cate un copil cerand jertfa de sange. Asa dumnezeu, societate grin
ce tot ii dai ma cu reptilienii tai ,poate dai si un pasaj din Biblie unde pomeneste de ei
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier

Varsta : 25
Localizare : Bucuresti
Puncte : 147

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mar Ian 17, 2012 9:47 pm

"Si a prins pe balaur, sarpele cel vechi, care este diavolul si satana, si l-a legat pe mii de ani" revelation cap 20, vers.2
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mier Ian 18, 2012 12:08 am

EmaLovesJesus a scris:
Domnul Isus a murit pentru cei pacatosi

Inteleg sa-si fi dat viata pentru a scapa lumea de pacatosi, dar de cand a sfarsit el rastignit, lumea a devenit din ce in ce mai pacatoasa!

Probabil ca s-a sacrificat ca sa le fie bine pacatosilor si sa incurajeze pacatul, ca altfel n-are sens sa-i ierte pe pacatosi, indiferent ce ar fi facut, in loc sa-i pedepseasca dupa fapte!

Citat :
Si da,va astept cu drag la biserica Domnului Isus

Da, da, stai si asteapta grin

EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mier Ian 18, 2012 8:43 am

Apopii a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Domnul Isus a murit pentru cei pacatosi

Inteleg sa-si fi dat viata pentru a scapa lumea de pacatosi, dar de cand a sfarsit el rastignit, lumea a devenit din ce in ce mai pacatoasa!

Probabil ca s-a sacrificat ca sa le fie bine pacatosilor si sa incurajeze pacatul, ca altfel n-are sens sa-i ierte pe pacatosi, indiferent ce ar fi facut, in loc sa-i pedepseasca dupa fapte!

Citat :
Si da,va astept cu drag la biserica Domnului Isus

Da, da, stai si asteapta

Nu cei sanatosi au trebuinta de medic,ci cei bolnavi.Niciodata sa nu spui
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mier Ian 18, 2012 11:14 am

EmaLovesJesus a scris:
[
Nu cei sanatosi au trebuinta de medic,ci cei bolnavi.Niciodata sa nu spui
Nu vorbim de oameni bolnavi ci de infractori sau de pacatosi adica infractori din p de v moral!

Sau la cata minte ai tu ...nu esti capabila sa faci diferenta intre bolnav si pacatos sau infractor?

Bolnavii se trateaza cu medicamente, si nu prin sacrificiile singeroase ale unor boii!

faptul ca nu sti si nici macar nu accepti aceasta realitate ... ne arata gravitatea extraordinara a aberatiei tale!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mier Ian 18, 2012 1:06 pm

Sunt bolnavi trupeste si bolnavi sufleteste.Tu esti bolnav d.p.d.v.spiritual.
Credinta nu ne indeamna la pacat.,,

Copilașilor, vă scriu aceste lucruri
ca să nu păcătuiți. Dar, dacă cineva a păcătuit, avem la Tatăl un
Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel Neprihănit.

El este jertfa de ispășire pentru păcatele noastre; și nu numai pentru ale noastre, ci pentru ale întregii lumi.
Copilașilor,
este ceasul cel de pe urmă. Și, după cum ați auzit că are să vină
Antihrist, să știți că acum s-au ridicat mulți antihriști: prin aceasta
cunoaștem că este ceasul de pe urmă.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mier Ian 18, 2012 3:01 pm

EmaLovesJesus a scris:

Si unele si altele se trateaza cu tratament medicamentos!

Nu am cum sa fiu bolnav spiritul din moment ce sunt un consumator de "arte"!

Biserica si Religia nu au nimic comun cu spiritualitatea, ci eventual cu spiritismul, ptr ca se preocupa de sufletul celor morti!

Daca ar fi cum crezi tu, inseamna ca babele proaste si analfabete care umbla toata ziua la biserica si fac rugaciuni, ar fi genii SPIRITUALE ale umanitatii ...dar cum religia nu are nimic comun cu spiritualitatea. iata ca aceste babe sunt ultimele gunoaie ale societatii, si de "valoroase" ce sunt, iata guvernul Boc se gandeste sa le "scoata cat mai rapid din sistem". adica sa le ajute sa moara cat mai repede ca sa ajunga fericite langa "dumnezeul" caruia i s-au tot rugat!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mier Ian 18, 2012 3:12 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Si unele si altele se trateaza cu tratament medicamentos!

Nu am cum sa fiu bolnav spiritul din moment ce sunt un consumator de "arte"!

Biserica si Religia nu au nimic comun cu spiritualitatea, ci eventual cu spiritismul, ptr ca se preocupa de sufletul celor morti!

Daca ar fi cum crezi tu, inseamna ca babele proaste si analfabete care umbla toata ziua la biserica si fac rugaciuni, ar fi genii SPIRITUALE ale umanitatii ...dar cum religia nu are nimic comun cu spiritualitatea. iata ca aceste babe sunt ultimele gunoaie ale societatii, si de "valoroase" ce sunt, iata guvernul Boc se gandeste sa le "scoata cat mai rapid din sistem". adica sa le ajute sa moara cat mai repede ca sa ajunga fericite langa "dumnezeul" caruia i s-au tot rugat!
Poate ca,cu ajutorul medicamentelor sa poti sa vindeci,dar sufletul gaseste vindecare numai la Cel ce l-a trimis,Dumnezeu.Da,de ce nu,babutele credincioase,si toti crestinii care au trait in conformitate cu Cuvantul lui Dumnezeu,vor ajunge la El.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mier Ian 18, 2012 3:16 pm

EmaLovesJesus a scris:
Poate ca,cu ajutorul medicamentelor sa poti sa vindeci,dar sufletul gaseste vindecare numai la Cel ce l-a trimis,Dumnezeu.
assta dupa ce mori!
Aici pe pamant exista spitale de psihiatrie denumite unele si ospicii

sa dea Domnul ca babele proaste sa ajunga cat mai repede alaturi de Christos ...adica in Iad, ca si Guvernul Boc se bucura de asta!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mier Ian 18, 2012 5:15 pm

EmaLovesJesus a scris:

Copilașilor,
este ceasul cel de pe urmă. Și, după cum ați auzit că are să vină
Antihrist, să știți că acum s-au ridicat mulți antihriști: prin aceasta
cunoaștem că este ceasul de pe urmă.

Da, s-au ridicat multi! De cand s-a infiintat religia crestina s-a umplut lumea de antichristi, adica de aceia care au distrus invataturile lui Isus si le-au inlocuit cu evangheliile anonime intitulate DUPA Ioan, Luca, Marcu si Matei si cu falsul apostol Pavel, care a inlocuit cuvintele lui Isus cu propriile idei.

Uite ce-i spune insasi Isus lui Ioan:

1. Descoperirea lui Iisus Hristos, pe care I-a dat-o Dumnezeu, ca să arate robilor Săi cele ce trebuie să se petreacă în curând, iar El, prin trimiterea îngerului Său, a destăinuit-o robului Său Ioan,
2. Care a mărturisit cuvântul lui Dumnezeu și mărturia lui Iisus Hristos, câte a văzut.
3. Fericit este cel ce citește și cei ce ascultă cuvintele proorociei și păstrează cele scrise în aceasta! Căci vremea este aproape.

18. Și eu mărturisesc oricui ascultă cuvintele proorociei acestei cărți: De va mai adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu va trimite asupra lui pedepsele ce sunt scrise în cartea aceasta;

Isus a spus aceste lucruri acum 2000 de ani! Ce inseamna in curand, decat in curand adica dupa putin timp! Ce a urmat dupa acel putin timp... a luat nastere o noua religie, cea crestina, care a distrus invataturile lui Isus, folosindu-se doar de numele sau si de mistificarea faptelor sale, pentru a legitima aceasta religie in scopul de a folosi conducerii imperiului roman!

EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mier Ian 18, 2012 7:34 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Poate ca,cu ajutorul medicamentelor sa poti sa vindeci,dar sufletul gaseste vindecare numai la Cel ce l-a trimis,Dumnezeu.
assta dupa ce mori!
Aici pe pamant exista spitale de psihiatrie denumite unele si ospicii

sa dea Domnul ca babele proaste sa ajunga cat mai repede alaturi de Christos ...adica in Iad, ca si Guvernul Boc se bucura de asta!
De ce nu ai putin respect,macar datorita firelor albe?Nu inseamna ca daca au imbatranit sunt babe proaste.Tu nu ai parinti?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Astazi la 6:07 am

Sus In jos

Talmudul - pastratorul poporului evreu
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 7 din 8Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Biblia-
Mergi direct la: