Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Talmudul - pastratorul poporului evreu

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mier Ian 18, 2012 12:08 am

EmaLovesJesus a scris:
Domnul Isus a murit pentru cei pacatosi

Inteleg sa-si fi dat viata pentru a scapa lumea de pacatosi, dar de cand a sfarsit el rastignit, lumea a devenit din ce in ce mai pacatoasa!

Probabil ca s-a sacrificat ca sa le fie bine pacatosilor si sa incurajeze pacatul, ca altfel n-are sens sa-i ierte pe pacatosi, indiferent ce ar fi facut, in loc sa-i pedepseasca dupa fapte!

Citat :
Si da,va astept cu drag la biserica Domnului Isus

Da, da, stai si asteapta grin
Sus In jos
http://www.paganism.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mier Ian 18, 2012 8:43 am

Apopii a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Domnul Isus a murit pentru cei pacatosi

Inteleg sa-si fi dat viata pentru a scapa lumea de pacatosi, dar de cand a sfarsit el rastignit, lumea a devenit din ce in ce mai pacatoasa!

Probabil ca s-a sacrificat ca sa le fie bine pacatosilor si sa incurajeze pacatul, ca altfel n-are sens sa-i ierte pe pacatosi, indiferent ce ar fi facut, in loc sa-i pedepseasca dupa fapte!

Citat :
Si da,va astept cu drag la biserica Domnului Isus

Da, da, stai si asteapta

Nu cei sanatosi au trebuinta de medic,ci cei bolnavi.Niciodata sa nu spui
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mier Ian 18, 2012 11:14 am

EmaLovesJesus a scris:
[
Nu cei sanatosi au trebuinta de medic,ci cei bolnavi.Niciodata sa nu spui
Nu vorbim de oameni bolnavi ci de infractori sau de pacatosi adica infractori din p de v moral!

Sau la cata minte ai tu ...nu esti capabila sa faci diferenta intre bolnav si pacatos sau infractor?

Bolnavii se trateaza cu medicamente, si nu prin sacrificiile singeroase ale unor boii!

faptul ca nu sti si nici macar nu accepti aceasta realitate ... ne arata gravitatea extraordinara a aberatiei tale!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mier Ian 18, 2012 1:06 pm

Sunt bolnavi trupeste si bolnavi sufleteste.Tu esti bolnav d.p.d.v.spiritual.
Credinta nu ne indeamna la pacat.,,

Copilașilor, vă scriu aceste lucruri
ca să nu păcătuiți. Dar, dacă cineva a păcătuit, avem la Tatăl un
Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel Neprihănit.

El este jertfa de ispășire pentru păcatele noastre; și nu numai pentru ale noastre, ci pentru ale întregii lumi.
Copilașilor,
este ceasul cel de pe urmă. Și, după cum ați auzit că are să vină
Antihrist, să știți că acum s-au ridicat mulți antihriști: prin aceasta
cunoaștem că este ceasul de pe urmă.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mier Ian 18, 2012 3:01 pm

EmaLovesJesus a scris:

Si unele si altele se trateaza cu tratament medicamentos!

Nu am cum sa fiu bolnav spiritul din moment ce sunt un consumator de "arte"!

Biserica si Religia nu au nimic comun cu spiritualitatea, ci eventual cu spiritismul, ptr ca se preocupa de sufletul celor morti!

Daca ar fi cum crezi tu, inseamna ca babele proaste si analfabete care umbla toata ziua la biserica si fac rugaciuni, ar fi genii SPIRITUALE ale umanitatii ...dar cum religia nu are nimic comun cu spiritualitatea. iata ca aceste babe sunt ultimele gunoaie ale societatii, si de "valoroase" ce sunt, iata guvernul Boc se gandeste sa le "scoata cat mai rapid din sistem". adica sa le ajute sa moara cat mai repede ca sa ajunga fericite langa "dumnezeul" caruia i s-au tot rugat!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mier Ian 18, 2012 3:12 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Si unele si altele se trateaza cu tratament medicamentos!

Nu am cum sa fiu bolnav spiritul din moment ce sunt un consumator de "arte"!

Biserica si Religia nu au nimic comun cu spiritualitatea, ci eventual cu spiritismul, ptr ca se preocupa de sufletul celor morti!

Daca ar fi cum crezi tu, inseamna ca babele proaste si analfabete care umbla toata ziua la biserica si fac rugaciuni, ar fi genii SPIRITUALE ale umanitatii ...dar cum religia nu are nimic comun cu spiritualitatea. iata ca aceste babe sunt ultimele gunoaie ale societatii, si de "valoroase" ce sunt, iata guvernul Boc se gandeste sa le "scoata cat mai rapid din sistem". adica sa le ajute sa moara cat mai repede ca sa ajunga fericite langa "dumnezeul" caruia i s-au tot rugat!
Poate ca,cu ajutorul medicamentelor sa poti sa vindeci,dar sufletul gaseste vindecare numai la Cel ce l-a trimis,Dumnezeu.Da,de ce nu,babutele credincioase,si toti crestinii care au trait in conformitate cu Cuvantul lui Dumnezeu,vor ajunge la El.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mier Ian 18, 2012 3:16 pm

EmaLovesJesus a scris:
Poate ca,cu ajutorul medicamentelor sa poti sa vindeci,dar sufletul gaseste vindecare numai la Cel ce l-a trimis,Dumnezeu.
assta dupa ce mori!
Aici pe pamant exista spitale de psihiatrie denumite unele si ospicii

sa dea Domnul ca babele proaste sa ajunga cat mai repede alaturi de Christos ...adica in Iad, ca si Guvernul Boc se bucura de asta!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mier Ian 18, 2012 5:15 pm

EmaLovesJesus a scris:

Copilașilor,
este ceasul cel de pe urmă. Și, după cum ați auzit că are să vină
Antihrist, să știți că acum s-au ridicat mulți antihriști: prin aceasta
cunoaștem că este ceasul de pe urmă.

Da, s-au ridicat multi! De cand s-a infiintat religia crestina s-a umplut lumea de antichristi, adica de aceia care au distrus invataturile lui Isus si le-au inlocuit cu evangheliile anonime intitulate DUPA Ioan, Luca, Marcu si Matei si cu falsul apostol Pavel, care a inlocuit cuvintele lui Isus cu propriile idei.

Uite ce-i spune insasi Isus lui Ioan:

1. Descoperirea lui Iisus Hristos, pe care I-a dat-o Dumnezeu, ca să arate robilor Săi cele ce trebuie să se petreacă în curând, iar El, prin trimiterea îngerului Său, a destăinuit-o robului Său Ioan,
2. Care a mărturisit cuvântul lui Dumnezeu și mărturia lui Iisus Hristos, câte a văzut.
3. Fericit este cel ce citește și cei ce ascultă cuvintele proorociei și păstrează cele scrise în aceasta! Căci vremea este aproape.

18. Și eu mărturisesc oricui ascultă cuvintele proorociei acestei cărți: De va mai adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu va trimite asupra lui pedepsele ce sunt scrise în cartea aceasta;

Isus a spus aceste lucruri acum 2000 de ani! Ce inseamna in curand, decat in curand adica dupa putin timp! Ce a urmat dupa acel putin timp... a luat nastere o noua religie, cea crestina, care a distrus invataturile lui Isus, folosindu-se doar de numele sau si de mistificarea faptelor sale, pentru a legitima aceasta religie in scopul de a folosi conducerii imperiului roman!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mier Ian 18, 2012 7:34 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Poate ca,cu ajutorul medicamentelor sa poti sa vindeci,dar sufletul gaseste vindecare numai la Cel ce l-a trimis,Dumnezeu.
assta dupa ce mori!
Aici pe pamant exista spitale de psihiatrie denumite unele si ospicii

sa dea Domnul ca babele proaste sa ajunga cat mai repede alaturi de Christos ...adica in Iad, ca si Guvernul Boc se bucura de asta!
De ce nu ai putin respect,macar datorita firelor albe?Nu inseamna ca daca au imbatranit sunt babe proaste.Tu nu ai parinti?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mier Ian 18, 2012 9:07 pm

EmaLovesJesus a scris:

De ce nu ai putin respect,macar datorita firelor albe?
Ptr ca si magarii imbatranesc si nu-i respecta nimeni!
Citat :

Nu inseamna ca daca au imbatranit sunt babe proaste.
Poi eu nu ma refer decat la proastele alea care se calca in picioare ca sa linga un ciolan sfant ... ca si Grivei, doar ca Grivei este mai inteligent si mai civilizat!

Citat :

Tu nu ai parinti?
Intreaba-l pe Boc care si-a propus prin masurile lui sa ii omoare pe toti cu zile!

Si sa revenim la tema discutata mai sus!

La voi in oras, nu sunt spitale ptr nebun, pardon bolnavi psihici ...si va strangeti cu totii la Casa de adunare?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Localizare : In Rai
Puncte : 2092

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Ian 19, 2012 7:03 am

Nu am gasit nici un nebun in adunare,numai cand am iesit afara din ea!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Ian 19, 2012 8:29 am

EmaLovesJesus a scris:

Hai sa-ti spun un banc!
Intra o masina pe autostrada si la radioul din masina sa, conducatorul auto aude un anunt important, ATENTIE MARE un nebun a intrat pe sensul invers, incetiniti si conduceti atent!
Da conducatorul de care vorbim spune, ...ce numai un nebun? ...pai eu vad ca sunt sute care conduc pe sensul invers.

Asa si tu in lumea normaala, tu esti deja atata de aberata incat nebunia (scuze) din capul tau care vedem cu totii bine ca nu mai intelege nimic normal, ti se pare normalitate!

Altfel nu ai fi atat de aberata inct sa crezi ca vorbele unor fraieri ca Ion Luca sau Marcu aflati in subordinea unui UCIGAS ca Pavel ...sunt cuvintele lui Dumnezeu...si culmea nebuniei este faptul ca adevaratul Cuvant al lui Dumnezeu, cel din Lege, ptr tine sunt =cacao!

Ti se pare tie asta normal?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Ian 19, 2012 9:14 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Hai sa-ti spun un banc!
Intra o masina pe autostrada si la radioul din masina sa, conducatorul auto aude un anunt important, ATENTIE MARE un nebun a intrat pe sensul invers, incetiniti si conduceti atent!
Da conducatorul de care vorbim spune, ...ce numai un nebun? ...pai eu vad ca sunt sute care conduc pe sensul invers.

Asa si tu in lumea normaala, tu esti deja atata de aberata incat nebunia (scuze) din capul tau care vedem cu totii bine ca nu mai intelege nimic normal, ti se pare normalitate!

Altfel nu ai fi atat de aberata inct sa crezi ca vorbele unor fraieri ca Ion Luca sau Marcu aflati in subordinea unui UCIGAS ca Pavel ...sunt cuvintele lui Dumnezeu...si culmea nebuniei este faptul ca adevaratul Cuvant al lui Dumnezeu, cel din Lege, ptr tine sunt =cacao!

Ti se pare tie asta normal?
Crede-ma ca nu sunt singura care merge in sens invers.Logic ca tu nu poti sa intelegi lucrarile duhovnicesti.Si eu am fost ca tine,de aceea nu ma pot supara pe tine.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Ian 19, 2012 10:32 am

EmaLovesJesus a scris:

Crede-ma ca nu sunt singura care merge in sens invers.Logic ca tu nu poti sa intelegi lucrarile duhovnicesti.Si eu am fost ca tine,de aceea nu ma pot supara pe tine.
Dar tu cu studiile tale "superioare" inca nu ai observat ca prostii sunt muuuult mai multi decat oamenii inteligenti?

Cat de "duhovniceasca" o fi minciuna si prostia cand chiar Dumnezeu ti-a dat ratiune si creier si tot el iti cere sa nu minti?

Am zis "minti", ptr ca imi este greu sa cred ca tu esti atat de proasta incat sa nu-ti dai seama ca Ioan , Luca, Marcu nu sunt Dumnezei, ci niste amarate creaturi aflate in comanda unui sarlatan care a ucis si prigonit OAMENI!
... desi cea mai importanta porunca a lui Dumnezeu era sa nu ucizi!

oare chiar nu iti este rusine sa asculti vorbele mincinoase ale unui criminal si sa faci pipi pe Cuvantul lui Dumnezeu?

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Ian 19, 2012 10:34 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Dar tu cu studiile tale "superioare" inca nu ai observat ca prostii sunt muuuult mai multi decat oamenii inteligenti?

Cat de "duhovniceasca" o fi minciuna si prostia cand chiar Dumnezeu ti-a dat ratiune si creier si tot el iti cere sa nu minti?

Am zis "minti", ptr ca imi este greu sa cred ca tu esti atat de proasta incat sa nu-ti dai seama ca Ioan , Luca, Marcu nu sunt Dumnezei, ci niste amarate creaturi aflate in comanda unui sarlatan care a uis si prigonit OAMENI!

Daca Domnul Isus i-a ales ca sa ii fie ucenici,i-a crescut si i-a invatat tot ce trebuie sa faca,cu ce drept spui tu ca ei sunt niste excroci?
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Ian 19, 2012 10:44 am

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Am zis "minti", ptr ca imi este greu sa cred ca tu esti atat de proasta incat sa nu-ti dai seama ca Ioan , Luca, Marcu nu sunt Dumnezei, ci niste amarate creaturi aflate in comanda unui sarlatan care a uis si prigonit OAMENI!

Daca Domnul Isus i-a ales ca sa ii fie ucenici,i-a crescut si i-a invatat tot ce trebuie sa faca,cu ce drept spui tu ca ei sunt niste excroci?

Hai sa judecam drept: daca ar exista vreun dumne-zeu si ar spune niste lucruri si apoi ar veni niste oameni care sa inceapa sa rastalmaceasca cuvintele dumne-zeului si spunand ca vorbesc in numele lui, ce ar fi ei decat niste excroci?

Daca cineva ar vorbi in numele tau si ar intoarce sensurile cuvintelor tale, nu ar fi un excroc, mai ales daca ar spune celorlalti ca tu l-ai trimis?

A venit vreodata dumne-zeu sa spuna oamenilor: uite pe astia i-am pus eu sa vorbeasca pentru mine si sa-mi rastalmaceasca cuvintele? Nu, nu a venit, oamenii i-au crezut pe acesti excroci doar pentru ca ei au spus ca sunt reprezentantii lui dumne-zeu! Da tu ce crezi ca vreun excroc ar veni sa-ti spuna, stii eu te mint, dar crede-ma ca spun adevarul grin

Un excroc il identifici prin ceea ce spune si prin ceea ce face si nu prin ceea ce se autoproclama ca ar fi.

Crezi ca un dumne-zeu atotputernic ar fi avut nevoie de niste crescatori de capre si indivizi nascuti prin grajduri ca sa-i transmita propriul sau cuvant?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Ian 19, 2012 11:02 am

Cyberman a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Hai sa judecam drept: daca ar exista vreun dumne-zeu si ar spune niste lucruri si apoi ar veni niste oameni care sa inceapa sa rastalmaceasca cuvintele dumne-zeului si spunand ca vorbesc in numele lui, ce ar fi ei decat niste excroci?

Daca cineva ar vorbi in numele tau si ar intoarce sensurile cuvintelor tale, nu ar fi un excroc, mai ales daca ar spune celorlalti ca tu l-ai trimis?

A venit vreodata dumne-zeu sa spuna oamenilor: uite pe astia i-am pus eu sa vorbeasca pentru mine si sa-mi rastalmaceasca cuvintele? Nu, nu a venit, oamenii i-au crezut pe acesti excroci doar pentru ca ei au spus ca sunt reprezentantii lui dumne-zeu! Da tu ce crezi ca vreun excroc ar veni sa-ti spuna, stii eu te mint, dar crede-ma ca spun adevarul

Un excroc il identifici prin ceea ce spune si prin ceea ce face si nu prin ceea ce se autoproclama ca ar fi.

Crezi ca un dumne-zeu atotputernic ar fi avut nevoie de niste crescatori de capre si indivizi nascuti prin grajduri ca sa-i transmita propriul sau cuvant?
Dar ei au ascultat in totalitate de Dumnezeu,nu au facut ce ar fi vrut ei sa faca,vi ceea ce Tatal i-a invatat.Nici lor nu le-a fost usor sa fie in sens invers fata de ceilalti.la fel cum noua crestinilor nu ne este usor sa urcam muntele cand toti coboara in jos!
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Ian 19, 2012 11:07 am

Chestia este ca putini urca muntele iar aia nu sunteti voi, voi doar credeti ca urcati, cand de fapt coborati spre tenebrele minciunii si a manipularii oamenilor. Voua RAUL v-a luat mintile intr-atat incat il vedeti ca fiind binele universal doh
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Ian 19, 2012 11:29 am

Cyberman a scris:
Chestia este ca putini urca muntele iar aia nu sunteti voi, voi doar credeti ca urcati, cand de fapt coborati spre tenebrele minciunii si a manipularii oamenilor. Voua RAUL v-a luat mintile intr-atat incat il vedeti ca fiind binele universal
De exemplu,ce facem noi rau?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Ian 19, 2012 11:54 am

EmaLovesJesus a scris:

doh Cand sustii raul, mai ai tupeu sa intrebi ce faci rau? Asta-i culmea spalarii creierului doh Pe forumul asta s-a explicat lucrul asta de mii de ori, dar vorba lui Soimos, ti-a luat Diavolul mintile de nu mai pricepi nimic doh
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Ian 19, 2012 12:28 pm

Black velvet a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Cand sustii raul, mai ai tupeu sa intrebi ce faci rau? Asta-i culmea spalarii creierului Pe forumul asta s-a explicat lucrul asta de mii de ori, dar vorba lui Soimos, ti-a luat Diavolul mintile de nu mai pricepi nimic
Dar eu nu sustin raul,ci binele.Voi ziceti pacatului bine,si binelui,rau.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Ian 19, 2012 12:55 pm

EmaLovesJesus a scris:
Black velvet a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Cand sustii raul, mai ai tupeu sa intrebi ce faci rau? Asta-i culmea spalarii creierului Pe forumul asta s-a explicat lucrul asta de mii de ori, dar vorba lui Soimos, ti-a luat Diavolul mintile de nu mai pricepi nimic

Asta-i ce faceti voi, ca de asta v-a luat RAUL mintile, numiti bun un dumne-zeu care ucide oameni dupa bunul plac si-i indeamna si pe supusii sai sa ucida, apoi iarta toti criminalii si faradelegiuitii doar pentru ca se inchina lui. Asta-i dumne-zeu bun, pai numai niste oameni RAI pot sa-l considere ca ar fi bun doh

”17.Ucideți dar toți copiii de parte bărbătească și toate femeile ce-au cunoscut bărbat, ucideți-le.
18.Iar pe fetele care n-au cunoscut bărbat, lăsați-le pe toate vii pentru voi.”

9: "CI UCIDE-I; mana ta sa fie inaintea tuturor asupra lor, ca sa-i UCIDA, si apoi sa urmeze mainile a tot poporul."

15: "Sa lovesti pe locuitorii acelei cetati cu ascutitul sabiei, s-o dai blestemului pe ea si tot ce este in ea si dobitoacele ei sa le treci prin ascutisul sabiei."

Astea-s doar cateva versete care arata ”bunatatea” dumne-zeului vostru. Sa te inchini la asa ceva si sa nu intelegi ca te inchini RAULUI, ce inseamna asta, nu ca ti-a luat RAUL mintile de nu mai intelegi cui te inchini? doh
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Ian 19, 2012 1:07 pm

EmaLovesJesus a scris:

Nu asta era tema care trebuia sa o intelegi ...ci faptul ca aceia sunt niste ucenici si nu Dumnezei, deci cuvintele lor sunt doar niste dume proaste, si nu Cuvantul lui Dumnezeu!

Oare ptr tine a face ceva Bine se numeste a propovadui minciunile unui ucigas in numele lui Dumnezeu?

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Ian 19, 2012 2:26 pm

Black velvet a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Black velvet a scris:

Asta-i ce faceti voi, ca de asta v-a luat RAUL mintile, numiti bun un dumne-zeu care ucide oameni dupa bunul plac si-i indeamna si pe supusii sai sa ucida, apoi iarta toti criminalii si faradelegiuitii doar pentru ca se inchina lui. Asta-i dumne-zeu bun, pai numai niste oameni RAI pot sa-l considere ca ar fi bun

Unde ai vazut tu crestini sa ucida?Chiar si avortul este considerat un pacat.

”17.Ucideți dar toți copiii de parte bărbătească și toate femeile ce-au cunoscut bărbat, ucideți-le.

9: "CI UCIDE-I; mana ta sa fie inaintea tuturor asupra lor, ca sa-i UCIDA, si apoi sa urmeze mainile a tot poporul."

15: "Sa lovesti pe locuitorii acelei cetati cu ascutitul sabiei, s-o dai blestemului pe ea si tot ce este in ea si dobitoacele ei sa le treci prin ascutisul sabiei."

Astea-s doar cateva versete care arata ”bunatatea” dumne-zeului vostru. Sa te inchini la asa ceva si sa nu intelegi ca te inchini RAULUI, ce inseamna asta, nu ca ti-a luat RAUL mintile de nu mai intelegi cui te inchini?
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 192
Varsta : 18
Localizare : Rai
Puncte : 212
Data de inscriere : 28/12/2011

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Ian 19, 2012 3:48 pm

[quote="Black velvet"][quote="EmaLovesJesus"]
Black velvet a scris:

Asta-i ce faceti voi, ca de asta v-a luat RAUL mintile, numiti bun un dumne-zeu care ucide oameni dupa bunul plac si-i indeamna si pe supusii sai sa ucida, apoi iarta toti criminalii si faradelegiuitii doar pentru ca se inchina lui. Asta-i dumne-zeu bun, pai numai niste oameni RAI pot sa-l considere ca ar fi bun doh

Astea-s doar cateva versete care arata ”bunatatea” dumne-zeului vostru. Sa te inchini la asa ceva si sa nu intelegi ca te inchini RAULUI, ce inseamna asta, nu ca ti-a luat RAUL mintile de nu mai intelegi cui te inchini? doh

Este o chestie foarte dreapta deoarece vine de la Dumnezeu ,mai precis pentru tine un amarit de nestiutor vine de la CREATORUL a toate ce sunt asa ca fugi si cinta la alta masa ,nu te apuci tu un amarit un neica nimeni sa comentezi deciziile luate de Dumnezeu
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Ian 19, 2012 4:56 pm

Urzi23 a scris:

Este o chestie foarte dreapta deoarece vine de la Dumnezeu ,mai precis pentru tine un amarit de nestiutor vine de la CREATORUL a toate ce sunt asa ca fugi si cinta la alta masa ,nu te apuci tu un amarit un neica nimeni sa comentezi deciziile luate de Dumnezeu
Hallo ... lumea a fost creata cu 13 miliarde de ani inainte de aparitia "creatorului".

Sau nu cumva voi pocaitii sunteti aceia care afirma ca lumea are doar 6 000 de ani?

Si atentie la comentarii!
ramai la subiect si nu mai ataca!
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Ian 19, 2012 5:49 pm

Soimos a scris:
Urzi23 a scris:

Hallo ... lumea a fost creata cu 13 miliarde de ani inainte de aparitia "creatorului".

Sau nu cumva voi pocaitii sunteti aceia care afirma ca lumea are doar 6 000 de ani?

Si atentie la comentarii!
ramai la subiect si nu mai ataca!

ai uitat esentialul "care lume "
fac pomana si pun o definitie
LÚME, lumi, s. f. I. 1. Totalitate a celor existente în realitate; univers, cosmos. ◊ Expr. De când (e sau cu) lumea (și pământul) = de (sau din) totdeauna; vreodată; Cât (e) lumea (și pământul) = veșnic; (în construcții negative) niciodată, nicăieri. (Reg.) Până-i lumea = veșnic; (în construcții negative) niciodată. Nici pentru toată lumea sau pentru nimic în lume = cu nici un preț, cu nici un chip. Că (doar) nu piere lumea, se spune atunci când vrei să convingi pe cineva că un anumit lucru nu e prea greu de făcut sau că nu cere un sacrificiu sau o grabă prea mare. Parcă toată lumea e (sau ar fi) a lui, se spune despre cineva care este foarte fericit. 2. Ansamblu de corpuri cerești format din Pământ și aștrii vizibili, constituind un sistem organizat; sistem solar, sistem planetar. 3. Globul pământesc (cu întreaga lui viață animală și vegetală), pământul locuit de om. ◊ Lumea veche = pământul cunoscut înainte de descoperirea Americii (Asia, Europa și Africa). Lumea nouă = cele două Americi și Oceania. Lumea tăcerii = universul adâncurilor marine și oceanice. ◊ Expr. În (sau prin) toată lumea (sau lumea toată) = pretutindeni, peste tot. În (sau din) fundul lumii sau (de) peste lume = (de) foarte departe. A se duce (sau a fugi, a pleca) în lume (sau în toată lumea, în lumea largă) = a pleca departe, fără să se știe unde. A da cuiva drumul în lume = a da cuiva libertatea să plece. A(-și) lua lumea în cap = a pleca (departe) părăsind totul (mai ales din cauza unor supărări mari, a unor necazuri etc.). A umbla prin lume sau a cutreiera lumea = a călători mult și în locuri diferite, a colinda. A lua lumea de-a lungul (și de-a latul) = a cutreiera toată lumea. A dormi (sau a adormi) ca dus (sau ca dușii) de pe lume = a dormi (sau a adormi) adânc. 4. (Înv. și reg.) Lumină. Lumea ochiului (sau ochilor) = pupila ochiului (sau ochilor). ◊ Expr. (Rar) A ieși la lume = a ajunge la lumină, la loc deschis, la larg. II. 1. Populația globului pământesc, omenirea întreagă; umanitatea. ♦ Majoritatea oamenilor. 2. Categorie de oameni, grup social considerat din punctul de vedere al profesiunii, al culturii, al felului de viață etc. și care prezintă trăsături specifice. Lumea artiștilor. 3. Oameni, mulțime, public; societate, mediu social. ◊ Om de lume = persoană care are experiența vieții în societate, care cunoaște uzanțele; persoană dornică de petreceri, exuberantă, veselă. ◊ Loc. adj. Ca lumea = cum trebuie, cum se cuvine. ◊ Expr. (A fi) în rând cu lumea = (a fi) la fel cu ceilalți; (a fi) cu rost, așezat, cu o viață chibzuită. Lume(a) de pe lume sau lumea toată, o lume (toată, întreagă) = mulțime nenumărată, foarte mulți oameni. A purta lumea pe degete = a înșela oamenii; a-și bate joc de ei, a fi șmecher, abil. A ieși (sau a scoate capul) în lume = a apărea în societate, a lua contact cu oameni și situații noi, a începe să frecventeze societatea. A ajunge (sau a fi) de râsul lumii = a ajunge (sau a fi) într-o situație degradantă; a se face de râs. III. 1. Mediu în care se desfășoară existența umană; viață, existență. ◊ Expr. A veni pe lume = a se naște. A se duce (fiecare) în lumea lui = a-și vedea (fiecare) de treburile sale. Nu știe pe ce lume e (sau se află) = nu știe nimic din ce se întâmplă; e foarte fericit. A-i fi (cuiva) lumea dragă = a-i plăcea (cuiva) să trăiască; a-i fi foarte plăcut să... Când ți-e lumea mai dragă = când te simți mai bine; când nici nu te gândești, când nici nu te aștepți. Zi-i lume și te mântuie! = asta e! n-ai ce(-i) face! ♦ Viață laică; viață veselă, liberă. ◊ Loc. adj. De lume = care se referă la viața de plăceri, la dragoste. 2. (În sintagmele) Lumea albă = (în basme) viața pământească, în care trăiesc oamenii. Lumea neagră = (în basme) viața subpământeană, în care ar trăi duhurile rele. Lume de apoi (sau lumea cealaltă, ceea lume) = a) (în concepțiile religioase) viața de dincolo de moarte; b) (în basme) regiune imaginată dincolo de acest pământ, celălalt tărâm. – Lat. lumen.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Ian 19, 2012 5:56 pm

Urzi23 a scris:

ai uitat esentialul "care lume "

Esentialul l-ai uitat chiar tu, ptr ca nu ai specificat ce a "creat Creatorul" !
Poate a "creat" un carnatz cu bere in oala de noapte din care v-a creat si pe voi!
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Ian 19, 2012 6:09 pm

Editat ptr SPAM
Sus In jos
Sebastian3000
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 16
Varsta : 21
Localizare : Copsa Mare
Puncte : 20
Data de inscriere : 25/04/2013

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Vin Mai 03, 2013 3:55 pm

Sfantul Talmud e prin de rasism (si apai mai spun ca Hitler era rasist:)) ) acum lasand la o parte gluma priviti va rog cateva citate din sfantul Talmud:
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Sam Mai 04, 2013 1:30 pm

Sebastian3000 a scris:
Sfantul Talmud e prin de rasism (si apai mai spun ca Hitler era rasist:)) ) acum lasand la o parte gluma priviti va rog cateva citate din sfantul Talmud:

Poi pentru ce scrie in Talmud nu trebuie sa te superi pe evrei, ci pe Dumnezeul lor adica pe Yahwe!
Uite eu sunt suparat pe Yahwe si ma decar sus si tare ca fiind un ateu!

In plus de asta Yahwe nu este decat Dumnezeul evreilor, si cum eu nu sunt evreu il consider ca fiind Dracu, (nu e ideea mea personala si eu tot din Biblie am luat-o si anume din Isus, care ne spune in Ioan 8 ;44 ca Diavolul nu este sarpele, ci Dumnezeul ucigas! acela este chiar Diavolul ...adica Tatal Minciunii!

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Astazi la 6:02 am

Sus In jos

Talmudul - pastratorul poporului evreu
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 8 din 8Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Biblia-
Mergi direct la: