Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Talmudul - pastratorul poporului evreu

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mier Mai 14, 2008 7:11 pm

Tora nu mentioneaza nicaieri ca Masiah este o persoana.In cursul istoriei noastre noi am avut sute de Masiah.Si vom mai avea ,dar Isus nu va fi printre ei.
Templul nu l-am zidit inca ,dar totul e pregatit ,fii fara grija .Asa cum a dat Ezechiel instructiunile asAi putea sa mi spui ce vrea-l vom face.Este scris 'Pune le planul acesta sub ochi.Sa faca in tocmai cum ti -am aratat.Asa vom face.Stim sa pastram si cuvintul lui Dumnezeu si,si sa-l implinim.Ca sint evreu pur?nu stiu ce ai vrea sa insinuezi prin asta.Poate nu sint mai pur decit David ,care a avut o strabunica moabiteanca ,din familia Sarpelui care domnea in Moab.
Ai putea sa mi spui ce vrea sa zica Pavel acolo ,cind zice"Voi nu mai sinteti nici straini ,nici oaspeti ai case.Ci impreuna cetateni cu sfinti.
Cui vorbeste si ce sa intimplat acolo de nu mai erau straini nici de legamintul taieri imprejur macar? Cu stima .
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
No Name
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 170
Data de inscriere : 26/04/2008

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Mai 15, 2008 12:35 pm

Anticristul a scris:
Tora nu mentioneaza nicaieri ca Masiah este o
persoana.In cursul istoriei noastre noi am avut sute de Masiah.Si vom
mai avea ,dar Isus nu va fi printre ei.
Templul nu l-am zidit inca
,dar totul e pregatit ,fii fara grija .Asa cum a dat Ezechiel
instructiunile asAi putea sa mi spui ce vrea-l vom face.Este scris
'Pune le planul acesta sub ochi.Sa faca in tocmai cum ti -am aratat.Asa
vom face.Stim sa pastram si cuvintul lui Dumnezeu si,si sa-l
implinim.Ca sint evreu pur?nu stiu ce ai vrea sa insinuezi prin
asta.Poate nu sint mai pur decit David ,care a avut o strabunica
moabiteanca ,din familia Sarpelui care domnea in Moab.
Ai putea sa
mi spui ce vrea sa zica Pavel acolo ,cind zice"Voi nu mai sinteti nici
straini ,nici oaspeti ai case.Ci impreuna cetateni cu sfinti.
Cui vorbeste si ce sa intimplat acolo de nu mai erau straini nici de legamintul taieri imprejur macar? Cu stima .

Daca TORAH ..nu mentioneaza nicaieri ca MASIAH ..este o persoana ,atunci pe cine a vazut Avraam ...in Geneza 17 si 18 ?

Si crezi ca va venii DAVID ...sa stea pe tronul Imparatiei /?
E mai mare DAVID ca Yahweh ?

Masiah e un cuvant compus din 2 parti ...MAS =UNSUL si YAH de la Yhaweh ADICA DOMNUL .

UNICUL UNS ESTE YAHWEH /!!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Mai 15, 2008 7:10 pm

Tare bine vad stii ivrit.Acuma da mi te rog un singur text in Tora ,ca trebuie sa vina Masiah.Si daca dumnezeu se unge El pe El si se auto trimite.
Cu stima .
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Mai 15, 2008 7:12 pm

Am uitat ceva daca jumatate din nume adaugat la uns ,este ce crezi tu .Ce facem cu jumatatea ramasa.adica cu veh.Asta ce o mai fi.Hai ca vad ca te invata bine profesori.
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Mai 15, 2008 8:22 pm

veh ..e ramasita de la pronuntia tetragramei Y.H.W.H....YAHWEH ...

CITESTE ISAIAH 35;4-5....si vei vedea cine vine si ce face ...!

apoi citeste ISAIAH 43;10-11... affraid
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 86
Data de inscriere : 19/04/2008

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Mai 15, 2008 8:39 pm

Pai acesta este punctul forte al Torei ca sa dovedeascaca toti cei ce l fac pe Isus ,Cel intii nascut ,toti mint.Ca Dumnezeu nu permite un uns ca ajutor in lucrarea lui.Or daca el este acela nu mai este cel intii nascut.
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Vin Mai 16, 2008 4:48 am

si de ISAIAH 7;14... ce zici ?

sau ISAIAH 9;6...? Basketball

In legatura cu ridicarea Templului ,acesta va declansa un razboi
dezastruos ,deja SIRIA ...se pregateste de razboi ,abia astepta un
motiv sau o scanteie ptr a declansa razboiul ,apoi urmatorul papa
,ultimul de pe pamant ,va media pacea si el va intra ca mesia in TEMPLU
...si -i va insela pe evrei ...si se va declansa ARMAGHEDONUL ...sau
daca vrei ultima batalie finala ptr IERUSALIM .

Asteptati voi pe cei 2 prooroci ?
Sus In jos
dorina
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 19
Data de inscriere : 25/04/2008

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Sam Mai 17, 2008 12:40 pm

Anticristul a scris:

dUPA ACEASTA ELIBERARE A iERUSALIMULUI CARE A AVUT LOC IN 1967,LA 7 ANI DE ANI DE LA CADEREA SA SUB nEBUCADNETAR NICI UN CRISTOS SI NICI UN PAPA NU VA MAI PAPA DIN iERUSALIM.

Mai grav este ca il impartiti cu stapanul intunericului (adica cu proprietarul religiei noptii (semiluna) )

La asta nu aveti nimic de comentat?

Citat :

Cine poate intelege de ce a ramas acea parte a ierusalimului locuit de arabi?

EU!
Pentru ca evrei au fost prea slabi sa se impuna impotriva comunitatii internationale care a cerut asta!

Citat :

Acestia duc la indeplinire planul lui Dumnezeu.

Ai gresit cumva si ai vrut sa zici al lui allah?

Nu vrei sa credem ca arabui il slujesc tot pe Yahwe?

Citat :

Este scris undeva ceva despre cei ce isi impart mostenirea lui Dumnezeu intre ei.
Dar nu vreau sa dau eu rezultatul.FACETI VOI TOT FELUL DE CALCULE,SI ASTEPTATI TOT FELUL DE RAPIRI.

Mai degraba rugati-va sa nu astepte lumea occidentala cand arabii va strang de cohones!
Fara west ...sunteti asa cum ati fost 2000 de ani ...adica din nou pe drumuri!
Civilizatia occidentala este sprijinul vostru!
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Sam Mai 17, 2008 5:52 pm

No Name a scris:
si de ISAIAH 7;14... ce zici ?

sau ISAIAH 9;6...? Basketball

In legatura cu ridicarea Templului ,acesta va declansa un razboi
dezastruos ,deja SIRIA ...se pregateste de razboi ,abia astepta un
motiv sau o scanteie ptr a declansa razboiul ,apoi urmatorul papa
,ultimul de pe pamant ,va media pacea si el va intra ca mesia in TEMPLU
...si -i va insela pe evrei ...si se va declansa ARMAGHEDONUL ...sau
daca vrei ultima batalie finala ptr IERUSALIM .

Asteptati voi pe cei 2 prooroci ?

Te pomeneti ca aia doi esti chiar tu ...din moment ce faci asemenea prorociri!
Sus In jos
elvar
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 87
Localizare : Finland
Puncte : 30
Data de inscriere : 04/05/2008

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Sam Mai 17, 2008 5:54 pm

Uni zic ca e mai frumos sa sti sa asculti cum creste iarba!
Desi eu cred ca aceasta muzica vine din pamant si nu din cer!
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 60
Localizare : Israel
Puncte : 7
Data de inscriere : 19/04/2008

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Sam Mai 17, 2008 7:33 pm

I mi plac punctele tale de vedere,dorina.Dar daca deschizi ochi putn mai tare,punctul de vedere se transforma intr-un orizont ,in care poti cuprinde mult mai mult cu vederea.Noi ne sprijinim pe civilizatia occidentala,e adevarat pe undeva.Dar te-ai intrebat vreodata ce e aia civilizatie occidentala si unde-si are radacinile?Si ce s-ar face civilizatia occidentala ,daca toti bancheri si oameni de afaceri evrei ,s-ar retrage deodata din occident?Cit despre Ierusalim nu mai trebuie sa-i poarte nCu stima Himeni de grija.Deja sintem in stare sa-l aparam singuri.Isaia 54,17.
Cu stima din Israel.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Sam Mai 17, 2008 7:45 pm

HaymHerman a scris:
Dar te-ai intrebat vreodata ce e aia civilizatie occidentala si unde-si are radacinile?Si ce s-ar face civilizatia occidentala ,daca toti bancheri si oameni de afaceri evrei ,s-ar retrage deodata din occident?
Eu cred si am argumente sa imi sustin parerea ca civilizatia occidentala are in primul rand radacini germanice !
Nu neg ca si evrei au fost o forta culturala exemplara a Europei ...dar civilizatia ...este germanica ...si cu cat te indepartezi de tarile germanice ...si civilizatia lasa de dorit !
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier

Localizare : romania
Puncte : 0

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Dum Mai 18, 2008 4:55 am

Veti vedea cu ochii vostrii ,ca ce am scris se va intampla 100%,chiar foarte curand .
Sus In jos
mena
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 5
Localizare : 12345678
Puncte : 1
Data de inscriere : 28/04/2008

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Dum Mai 18, 2008 6:07 am

Tu chiar te crezi profet ...nu-i asa?

Fereste-te sa te insori cu fetite de 9 ani ...ca altfel sar putea sa ai soarta lui Mohamed!
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Dum Mai 18, 2008 6:38 am

eu nu ma cred profet ,eu chiar sunt ! affraid
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Varsta : 37
Puncte : 288

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Dum Mai 18, 2008 7:16 am

Scuza-ma ...nu am stiut ...ca sa vedem daca e adevarat ...te rugam sa ne spui cate neveste ai .... profetul ala al musulmanilor avea 11 !
Dar tu?
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Dum Mai 18, 2008 11:08 am

Matei 10;40-43
Matei 23;34

si MATEI 22;39-41 affraid
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Dum Mai 18, 2008 12:30 pm

41. Cine primește prooroc în nume de prooroc plată de prooroc va lua, și cine primește pe un drept în nume de drept răsplata dreptului va lua.

Oare si Mama Omida intra la aceasta categorie?
Sus In jos
elvar
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Dum Mai 18, 2008 2:52 pm

In perioada istorica numita Iluminism, mai multi ginditori evrei, ca Spinoza si Mendelssohn, au incercat sa inlature caracterul divin al
Legii lui Moise, propunind intelegerea Torei ca o legislatie adresata
oricarui om rezonabil.
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Dum Mai 18, 2008 6:57 pm

Cand a aparut Talmudul si in ce context ?
Sus In jos
elvar
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Dum Mai 18, 2008 7:16 pm

Te referi la Talmud Bavli, adica Talmudul babilonian?

Acesta a aparut in comunitatile evreiesti care au aparut dupa distrugerea Ierusalimului de catre romani!
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Dum Mai 18, 2008 7:50 pm

da ...

aici am vrut sa ajung ,pai vezi a aparut mult mai tarziu ,si se bazeaza
pe traditia orala ....nu are o valoare de ABSOLUT ...se aseamana cu
APOCRIFELE postcrestine .. pirat
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Lun Mai 19, 2008 7:14 pm

Dar cum ar fi daca te-ai referi la Tanach ...care este cu mult mai vechi ...asta daca vechimea este importanta ptr tine!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Lun Mai 19, 2008 7:58 pm

Terro a scris:
Educația înaltă a lumii produce o înțelepciune, dar ea nu este de nici un folos în înțelegerea lucrurilor lui Dumnezeu.
Asa este!
Pentru ca ceea ce invatam noi e valabil doar pentru aici pe pamant ...si cu invatatura noastra pamanteasca nu ai cum sa cunosti realitatea cereasca!
Citat :

Ca și în Babilonul antic, știința, filosofia, cultura, religia, joacă un rol determinant și reprezintă structura de bază a lumii noastre. Dar ele, când sunt confruntate cu împărăția lui Dumnezeu se dovedesc nu numai inutile, ci chiar păgubitoare, căci deformează lucrurile spirituale spre a se potrivi conceptelor și mentalităților acestei lumi.
Iarasi iti dau dreptate ...dar partial ...eu cred ca din moment ce traim pe lumea asta ...trebuie sa ne pregatim pentru ea ... cele ptr lumea aialalta ...se pare ca nu a lasat Dumnezeu sa le cunoastem ...asa ca ne bazam pe EL si nu ne batem capul cu acestea!
Citat :

Educația religioasă care se predă în școlile lumii este principala responsabilă pentru succesul lui Baal de a se prezenta ca Hristos. Omenirea se pleacă astăzi în fața lui, onorându-l cu adorarea de care ar trebui să Se bucure doar Creatorul.
Mai degraba omenirea ar trebui macar in materie de educatie ... caci de asta depinde viitorul ...sa lase incolo educatia primitivilor ...recte cea religioasa ..si sa se preocupe serios de experienta stintifica in acest domeniu!
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Lun Mai 19, 2008 8:48 pm

cu tine nu mai dialoghez ... Arrow
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Lun Mai 19, 2008 9:27 pm

Hm...interesant ...altadata pe Roportal imi raspundeai cu zeci de postari ...acum nu mai "vrei" !!!!...desi sti bine ca nu unul altuia ne adresam ci celor care ne citesc!

E si asta un raspuns ...mai ales atunci cand esti prins cu usa la colt si nu ai argumente sa te aperi !
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mar Mai 20, 2008 1:39 pm

de cand l-ai facut poponar pe ISUS ...nu te mai simpatizez... Evil or Very Mad
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mar Mai 20, 2008 5:58 pm

Nu asta este atitudinea corecta trebuia sa imi combati argumentele ...pentru ca eu nu am vorbit neargumentat ...si ti-am aratat si citatul biblic ...plus niste deductii logice extrem de simple !
Sus In jos
Arcangelo
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 67
Localizare : Heaven
Puncte : 76
Data de inscriere : 09/05/2008

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mier Mai 21, 2008 12:06 pm

Uite ca m-ati convins sa postez si eu:
David...se pare ca era bisexual (daca citim textul bibliei fara prejudecati,e greu sa ocolim ideea),Michaelangelo era homosexual(nu ca as avea ceva impotriva,si eu sunt)...si acum faceti apologia personajului biblic ,,David'' facandu-va ca nu vedeti chestiile astea...si pe cine ati ales ca sa-l glorifice? -pe Michaelangelo...
Daca citim textul bibliei,cu greu vom putea trece peste cruzimea,si sadismul personajului ,,David'' -zici ca e o corcitura intre dr.Mengele si A. Hitler...il eclipseaza de la distanta pe Vlad Tepes...Doar un nebun ar fi taiat cu fierastraul de vii pana si copiii unor neamuri pe care tot el le extermina(in numele ,,Domnului'',binenteles).
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Mier Mai 21, 2008 2:28 pm

Ne bucuram ca ai intrat cu noi in hora!

Daca ne dai si un link catre citatele de care pomenesti acceptam si ideea ca Isus este homosexual, dar daca vrei sa sti de ce ...iti dam si citatul!
Sus In jos
Hades
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 92
Varsta : 30
Localizare : Subteran

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Mai 22, 2008 8:55 am

Prea simple... Rolling Eyes
Sus In jos
http://astroviata.blogspot.com
Arcangelo
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 67
Localizare : Heaven
Puncte : 76

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Mai 22, 2008 9:18 am

Despre relatia dintre David si Ionatan

1 Samuel 18:1 David sfârșise de vorbit cu Saul. Și de atunci sufletul lui Ionatan s-a alipit de sufletul lui David, și Ionatan l-a iubit ca pe sufletul din el. 1 Samuel 18:3 Ionatan a făcut legământ cu David, pentru că-l iubea ca pe sufletul lui. 1 Samuel 19:1 Saul a vorbit fiului său Ionatan, și tuturor slujitorilor lui, să omoare pe David.
1 Samuel 19:2 Dar Ionatan, fiul lui Saul, care iubea mult pe David,
i-a dat de știre, și i-a zis: "Tatăl meu Saul caută să te omoare.
Păzește-te dar mâine dimineață, stai într-un loc tăinuit, și
ascunde-te.
1 Samuel 19:3 Eu voi ieși și voi sta lângă tatăl meu
în câmpul în care vei fi; voi vorbi tatălui mei despre tine, voi vedea
ce va zice, și-ți voi spune."
1 Samuel 19:4 Ionatan a vorbit bine
de David tatălui său Saul: "Să nu facă împăratul", a zis el, "un păcat
față de robul său David, căci el n-a făcut nici un păcat față de tine.
Dimpotrivă, a lucrat pentru binele tău
Samuel 20:17 Ionatan a întărit și mai mult față de David dragostea pe care o avea pentru el, căci îl iubea ca pe sufletul lui. 1 Samuel 20:30 Atunci Saul s-a aprins de mânie împotriva lui Ionatan, și i-a zis: "Fiu rău și neascultător, nu știu eu că ți-ai luat ca prieten pe fiul lui Isai, spre rușinea ta și spre rușinea mamei tale?
1
Samuel 20:31 Căci câtă vreme va trăi fiul lui Isai pe pământ, nu va fi
liniște nici pentru tine, nici pentru împărăția ta. Și acum trimite
să-l caute, și să mi-l aducă, fiindcă este vrednic de moarte".
1 Samuel 20:32 Ionatan a răspuns tatălui său Saul, și i-a zis: "Pentru ce să fie omorât? Ce a făcut?"
1
Samuel 20:33 Și Saul și-a îndreptat sulița spre el, ca să-l lovească.
Ionatan a înțeles că era lucru hotărât din partea tatălui său să omoare
pe David.
1 Samuel 20:34 S-a sculat de la masă într-o mânie aprinsă, și
n-a luat deloc parte la masă în ziua a doua a lunii noi; căci era
mâhnit din pricina lui David, pentru că tatăl său îl ocărâse.
1
Samuel 20:41 După plecarea băiatului, David s-a sculat din partea de
miazăzi, apoi s-a aruncat cu fața la pământ și s-a închinat de trei
ori. Cei doi prieteni s-au îmbrățișat și au plâns împreună. David mai ales se prăpădea plângând.(intr-o alta traducere,s-au sarutat!!) 26Mă doare după tine, frate Ionatane! Tu erai plăcerea mea; dragostea ta pentru mine era minunată: mai presus de dragostea femeiască.
Apoteotic...nu-i asa...cat se iubeau baietii aia...si tac-su lu' ala murea de ciuda...si de gelozie...si toate momentele alea intime ale lor...
cum vroia Ionatan ala sa-si cedeze dreptul la tron pentru iubit,si cum
se ascundeau ei in...tufisuri(n-am scris chiar toata povestea...)si
tac'su,era in stare sa-l omoare nu alta...ca le facea neamu de
ras...(mostra antica de homofobie )...si cand a murit Ionatan... ...of!Baietii astia!!

Ultima editare efectuata de catre Arcangelo in Dum Iun 20, 2010 10:51 am, editata de 1 ori
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Varsta : 37
Puncte : 288

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Joi Mai 22, 2008 5:40 pm

Ti se pare ceva normal ca un barbat la 33 de ani sa nu aibe familie si copii .... ba chiar sa fie gelos pe femei ?

Iata cum vede el pe cei care se casatoresc:
(Citat preluat din postarea prietenului meu Soimos):

34. Isus le-a răspuns: "Fiii veacului acestuia se însoară și se mărită;
35. dar cei ce vor fi găsiți vrednici să aibă parte de veacul viitor și de învierea dintre cei morți, nici nu se vor însura, nici nu se vor mărita."

Ultima editare efectuata de catre livius in Vin Mai 23, 2008 5:11 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Vin Mai 23, 2008 1:09 pm

era vorba despre cei care vor traii vesnic ...nene!aceea nu se vor insura si marita ..capisci? scratch
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Astazi la 4:39 am

Sus In jos

Talmudul - pastratorul poporului evreu
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 8Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Biblia-
Mergi direct la: