Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Minunea focului sfânt

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Focul sfânt minune sau truc?
Minune
33%
 33% [ 22 ]
Truc
67%
 67% [ 44 ]
Total voturi : 66

AutorMesaj
totyo
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 256
Data de inscriere : 16/04/2010

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mier Iun 02, 2010 5:33 am

inteligenta nu tine, sa prostesti pe cineva... asta denota altceva!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mier Iun 02, 2010 6:35 am

Ce vrei sa spui ca denota biserica?
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mier Iun 02, 2010 6:55 am

depinde ce intelegi prin "biserica"!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mier Iun 02, 2010 7:46 am

Tot aia ce intelegi si tu.

... ca doar nu au inceput caramizile sa se apuce de prostit oamenii!
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mier Iun 02, 2010 9:55 am

ei vezi, io ma gandeam la altceva.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mier Iun 02, 2010 9:58 am

totyo a scris:
ei vezi, io ma gandeam la altceva.

Pai spune-ne si noua la ce te gandeai.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Silverdane
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 49
Data de inscriere : 07/06/2010

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Lun Iun 07, 2010 5:09 pm

Lumina sfanta este o forma purificata de energie vitala, ce poate vindeca rani, purifica blesteme sau reinvia mortii. Nu exista in lumea acesta, ci in ceruri. Si o au doar sufletele evoluate ce isi intaresc puritatea si stapanesc alte discipline complexe.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Lun Iun 07, 2010 7:00 pm

Silverdane a scris:
Lumina sfanta este o forma purificata de energie vitala, ce poate vindeca rani, purifica blesteme sau reinvia mortii.

Tu confuzi credinta cu realitatea?
Pai dac ar fi ceea ce crezi tu ...iti dai sema cate milioane de pacienti aflati pe moarte ar invada Ierusalimul?

Citat :

Nu exista in lumea acesta, ci in ceruri.
Unde este cerul ? ... poate ne explici si noua acest lucru ?

Citat :

Si o au doar sufletele evoluate ce isi intaresc puritatea si stapanesc alte discipline complexe.
Cum poti sa vorbesti despre suflete evoluate atunci cand e vorba de niste inferiori care nu stiu ca Biblia este un text furat de la o alta religie ...si nu unul scris de oameni?

Cum sa fie suflete superioare niste oameni care s-au vandut Dumnezeului lumii acesteia ...adica Diavolul ...un Zeul al Intunericului venind din Bezna unul care recunoaste in Geneza ca nici nu stia ceea ce este lumina?

Chiar daca ar fi adevarat acel foc viu din Ierusalim ...acesta ar trebui sa fie un fapt care sa ne ingrijoreze pentru ca acolo Isus Christos a fost trimis in Iad si el singur recunoaste ca este Seful cheilor MORTII si ale IADULUI ....adica e Diavolul ...si exact acesta face minuni ...asa cum e anuntat lucrul acesta si in Biblie!
Sus In jos
Silverdane
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mar Iun 08, 2010 9:04 am

Soimos a scris:

Tu confuzi credinta cu realitatea?
Pai dac ar fi ceea ce crezi tu ...iti dai sema cate milioane de pacienti aflati pe moarte ar invada Ierusalimul?

Lumina sfanta nu poate exista in Iad, adica lumea acesta. Poti sa speri si sa visezi tu cat vrei, dar nu exista aici. Faptul ca focul lor doar arde si nu face "minuni" arata ca e doar foc ordinar, si nu are absolut nimic in comun cu "sfant".
Sus In jos
Silverdane
Pedestras
Pedestras

Localizare : Unholy Citadel of Bucharest
Puncte : 49

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mar Iun 08, 2010 9:06 am

Soimos a scris:

Lumile pe care lumea asta le ascunde de vederea directa.
Sus In jos
Silverdane
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mar Iun 08, 2010 9:23 am

Cand spuneam evoluate, nu ma refeream la cineva din lumea asta, nici la inferiorii tai.

Ce te face sa crezi ca diavolul e zeu? Poate e un muritor ordinar.

Cum e diferit focul din Ierusalim de altul? Daca era "adevarat" si nu artificial se putea aprinde oriunde, la comanda. Cum exista doar intr-un loc securizat, si daca bagi mana in el tot te arde, cum ajungi la concluzia ca poate avea ceva special ..

Repet sfant nu inseamna ca-ti arde pielea, sfant inseamna ca vindeca rani miraculos. Cum crestinismul e cult al intunericului, nu are tangenta cu lumina sfanta.

Iar in ceea ce priveste Biblia, poate fi vazuta si pur simbolic, si pur istoric, si pur fantastic. Sau o combinatie intre ele. Felul de viata a celor care le-au scris era foarte diferit de cel de acum, e posibil majoritatea sensului folosit de ei sa nu-l putem intelege prea usor.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mar Iun 08, 2010 9:29 am

Silverdane a scris:

Lumina sfanta nu poate exista in Iad, adica lumea acesta.

Lumea aceasta este iad doar ptr cei intunecati la minte, adica cei care se supun marelui Zeu al Tenebrelor care nici macar nu stie ce e aia lumina!
Geneza 1.4
4. Și a văzut Dumnezeu că este bună lumina....
Deci habar nu avea ca e buna!

Noi cei care stim ca lumina e buna si urmam Calea Luminii ca fiind si Calea Ratiunii si a cunoasterii caci numai lumina iti permite sa cunosti si sa analizezi totul cu ratiunea ...ptr noi pamantul acesta este Raiul si de sta se poate convinge orice om normal care face o iesire in natura!

Citat :

Poti sa speri si sa visezi tu cat vrei, dar nu exista aici.
Pai atunci insemna ca Ierusalimul s-a mutat in cer?

Citat :

Faptul ca focul lor doar arde si nu face "minuni" arata ca e doar foc ordinar, si nu are absolut nimic in comun cu "sfant".

Si de ce ar fi ma rog focul sfant?
Sfant poate fi si balegarul ...atunci cand fertilizezi cu el gradina ?
Asa ca unde e problema ? ...hai sa ramanem in sfera realitatii si sa nu povestim prostii fanteziste cu Mos Cocos!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mar Iun 08, 2010 9:33 am

Silverdane a scris:
Soimos a scris:

Lumile pe care lumea asta le ascunde de vederea directa.
Bine bine ...si de-ar fi sa credem prostiile pe care le indrugi ...de ce atunci cerurile nu sunt revelate prin metode de cunoastere altele decat vederea ...de exemplu prin Radio-telescoape care folosesc radioinfometria si sunt in slujba radio-astronomiei ...cum sunt cele din New Mexico ?

http://dvice.com/archives/2008/02/94-million-vla.php

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Iun 08, 2010 9:36 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Silverdane
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mar Iun 08, 2010 9:35 am

Soimos a scris:

Si de ce ar fi ma rog focul sfant?

Roaga-te cat vrei, eu nu am zis ca focul din Ierusalim este focul sfant. Daca citeai printre randuri ai fi vazut ca spuneam ca e foc ordinar, cu tot Raiul tau in care "traiesti".
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mar Iun 08, 2010 9:41 am

Pai nu ai postat la topicul care se refera la minunea focului sfant de la Ierusalim.

Cat despre "Raiul" meu ... el este deocamdata ... tocmai un mare "foc viu" ... ptr ca daca nu stiai viata este ea insasi un fenomen de ardere ... si este cel mai superior "foc viu" ce exista in tot universul ...si tu il ai in fata nasului ca natura vie ...si habar nu ai ce vezi!
Tu visezi focuri sfinte in cer fara sa sti ca tocmai cel mai sfant foc este in fata nasului tau!
Sus In jos
Silverdane
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mar Iun 08, 2010 9:44 am

[quote="Soimos"]
Silverdane a scris:

Bine bine ...si de-ar fi sa credem prostiile pe care le indrugi ...de ce atunci cerurile nu sunt revelate prin metode de cunoastere altele decat vederea ...de exemplu prin Radio-telescoape care folosesc radioinfometria si sunt in slujba radio-astronomiei ...cum sunt cele din New Mexico ?

Ele iti arata ce doresti tu sa vezi. Adica Paradisul, nu? Te tin fericit in lumea asta, inhaland minunile naturii, si alte miracole mici. Daca nu ai avea jucariile tale sa-ti arate ceva, tu ce ai mai stii despre campul vizual indirect? Adica ce nu se afla in fata ochilor tai?

Jucariile tale nu au abilitatea de a "vedea" imagini din lumina campului zero-point. Adica Lumina adevarata demonstrata de stiinta, sursa celei de aici, care are un flux uniform stabil, si nu pulsatoriu/haotic oscilatoriu. Tie iti arata doar voalul eteric ce-ti domina tie viata de zi cu zi, aici.

Soarele tau iubit este doar un parazit care suge putere din campul zero-point si o vibreaza pe pamant sa-ti infloreasca tie paradisul. Tu crezi ca vezi lumina normala cu ochii tai, dar de fapt vezi iluziile care danseaza pe ea.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mar Iun 08, 2010 9:56 am

Silverdane a scris:

Ele iti arata ce doresti tu sa vezi. Adica Paradisul, nu? Te tin fericit in lumea asta, inhaland minunile naturii, si alte miracole mici.
Nu draga ...ele imi arata o realitate de care ma bucur cu atat mai mult cu cat o inteleg mai bine.

Citat :

Tie iti arata doar voalul eteric ce-ti domina tie viata de zi cu zi, aici.
Fals! Ele imi arata splendoarea celei mai superioare forme de energie=ardere ...adica VIATA!
Sti tu ceva mai sfant si mai superior acestei forme de ardere ?

Citat :

Soarele tau iubit este doar un parazit care suge putere din campul zero-point si o vibreaza pe pamant sa-ti infloreasca tie paradisul.
Nici asta nu ai inteles-o corect.

Soarele nu este un parazit al nimanui ci doar o farama care functionmeaza independent provenita din marele Dumnezeu numit Big Bang care a plasat-o pe traiectorie tocmai pentru a se ajunge la acel magnific fenomen superior de ardere care este viata.

Citat :

Tu crezi ca vezi lumina normala cu ochii tai, dar de fapt vezi iluziile care danseaza pe ea.

Doamne ce ma mai poti distra.

La tine fantezia a luat o forma mai ampla deci si mai periculoasa decat la religiosi.
Nu crezi ca ar fi mai util si mai sanatos ptr tine sa ramai in sfera realului?
Sus In jos
Silverdane
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mar Iun 08, 2010 9:57 am

Soimos a scris:
Pai nu ai postat la topicul care se refera la minunea focului sfant de la Ierusalim.

Cat despre "Raiul" meu ... el este deocamdata ... tocmai un mare "foc viu" ... ptr ca daca nu stiai viata este ea insasi un fenomen de ardere ... si este cel mai superior "foc viu" ce exista in tot universul ...si tu il ai in fata nasului ca natura vie ...si habar nu ai ce vezi!
Tu visezi focuri sfinte in cer fara sa sti ca tocmai cel mai sfant foc este in fata nasului tau!

Nu e nici o minune a focului sfant acolo. Doar banalitatea focului casnic.

Sau pentru tine focul casnic e atat de magic incat dovedeste ca traim in Paradis?

Esti fan Harry Potter arzator, poate? Daca focul ordinar de aici te impresioneaza atat de tare, ma intreb cum o sa reactionezi la vederea unui vulcan. O sa topai in sus si in jos, facand plecaciuni, venerand vulcanul cu focul lui miraculos?

Stii ca doar sufletele inferioare pot venera ceva atat de infect, precum focul, nu? Cand ma gandesc ca de fapt vorbeam in tot timpul asta cu un jalnic iubitor al "Focului", mi se face scarba. Sari in foc si ramai acolo, daca-ti place atat de mult. Dar nu ma plictisi pe mine cu "fervoarea" ta insolenta.

Daca vrei sa-mi mai vorbesti, redu delirul dat de la stat afara in soare prea mult, si pune-o o compresie pe cap, pana te mai potolesti. Si obsesiile tale de cunoastere iarasi nu ma prea impresioneaza in bine. Nu suntem la ora de intelepciune din turnul illuminati, de la scoala hogwarts pentru copilasi supradotati. Ai grija cum mi te adresezi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mar Iun 08, 2010 8:16 pm

Silverdane a scris:

Nu e nici o minune a focului sfant acolo. Doar banalitatea focului casnic.
Ah adica aia care se inghesiu de pasti ca sa ieie lumina de la Ierusalim o iau de fapt o banala flacara de la focul cu care preotul paroh si-a fript slanina?
Nu am stiu de ce e atat de mare inghesuiala!

Citat :

Sau pentru tine focul casnic e atat de magic incat dovedeste ca traim in Paradis?
Ai un stil foarte inteligent de a pune problemele ... esti cumva fantoma lui Mama Omida? Ptr ca inteligenta si nivelul tau de premonitie este foarte asemanator cu al ei!

Citat :

Stii ca doar sufletele inferioare pot venera ceva atat de infect, precum focul, nu?
Evident ca nu stiam !
Dar stiu ca numai un suflet cu adevarat inferior ... poate afirma si crede ca alte suflete sunt inferioare.
Numai Hitler te echivala in logica ...este cumva mentorul tau spiritual ?

Citat :

Dar nu ma plictisi pe mine cu "fervoarea" ta insolenta.
Ai zis cumva PLICTISI ?ai tu nici atat nu sti ca doar prosti se plictisesc?
Un om inteligent isi gaseste 1000 de preocupari!

Citat :

Daca vrei sa-mi mai vorbesti, redu delirul dat de la stat afara in soare prea mult, si pune-o o compresie pe cap, pana te mai potolesti. Si obsesiile tale de cunoastere iarasi nu ma prea impresioneaza in bine.

Asta nu ma mira!
Este bine stiut faptul ca prostia are lipici mai bun si adera mai bine la cei care fug de cunoastere!

Citat :

Nu suntem la ora de intelepciune din turnul illuminati, de la scoala hogwarts pentru copilasi supradotati. Ai grija cum mi te adresezi.

Nu?
Dar unde crezi ca te aflii ...in lumea fantomelor si a spiritelor in care tu esti personajul cel mai important ?
Sus In jos
Silverdane
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mier Iun 09, 2010 6:20 am

Soimos a scris:

Ah adica aia care se inghesiu de pasti ca sa ieie lumina de la Ierusalim o iau de fapt o banala flacara de la focul cu care preotul paroh si-a fript slanina?
Nu am stiu de ce e atat de mare inghesuiala!
Se inghesuie din obicei, sau ocazie sociala. Poate se duc din interes sau curiozitate, poate si din credinta.
Sus In jos
Silverdane
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mier Iun 09, 2010 6:26 am

Tu ai inceput sa-i lauzi pe crestini ca sunt inferiori care nu au habar de istorie, dupa spusele tale tu esti chiar inteligent pentru ca stii mai multe decat ei.

De fapt ce sustii tu, fara suportul coerent al vorbelor, este ca doar CUNOASTEREA face un suflet superior, si celor ce le lipseste sunt inferiori, n'est pas?

Cultul cunoasterii adica, la fel ca Illuminati?
Sus In jos
Silverdane
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mier Iun 09, 2010 6:28 am

Soimos a scris:

Nu?
Dar unde crezi ca te aflii ...in lumea fantomelor si a spiritelor in care tu esti personajul cel mai important ?

Importanta mea nu are nici o valoare, pentru ca sunt o singura persoana. Nu cred in importanta, ci in individualitate.

Spre deosebire de tu, care vezi cunoasterea ca cea mai importanta, chiar si mai si decat viata altora, hm?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mier Iun 09, 2010 9:26 am

Silverdane a scris:
Tu ai inceput sa-i lauzi pe crestini ca sunt inferiori care nu au habar de istorie, dupa spusele tale tu esti chiar inteligent pentru ca stii mai multe decat ei.
In primul rand asta nu ar fi o lauda ci o apreciere!
Eu nu m-am referit la sufletele lor asa cum ai facut-o tu, ci la faptul ca fiind lobotomizati prin doctrine ideologice bazate pe minciuna si fanatism ei sunt pe panta gresita a vietii ...adica spre ceea ce tu n umesi Iadul ...si asta este clar cand ei recunosc ca se daruiesc (de fapt se vand) celui care recunoaste ca este stapanul iadului!(vezi Apo.1.18)

Citat :

De fapt ce sustii tu, fara suportul coerent al vorbelor,

...cum pare atunci cand nu intelegi prea multe....

Citat :

este ca doar CUNOASTEREA face un suflet superior, si celor ce le lipseste sunt inferiori, n'est pas?
Da ...dar nu suflet superior cum cezi tu ... ci un spirit superior...
Si asta este usor de inteles ca orice om numai dezvoltandu-si continuu nivelul de inteligenta (inteligo=a intelege) si asta se face mai ales prin invatatura si nu prin instincte ca animalele ...accede la Constiinta si astfel din stadiul de animal cu aspect de om devine OM cu CONSTIINTA ....caci numai constiinta te face sa devii cu adevarat OM
Citat :

Cultul cunoasterii adica, la fel ca Illuminati?
Eeeeeexact!
Mai bine un Illuminati ... decat un Intunecati ...adica un animal cu aspect uman dar cae nu a evoluat din cauza ca parintii si biserica l-au tinut cu forta in obscurantismul intunecat al unei religii din evul mediu !
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mier Iun 09, 2010 9:39 am

Silverdane a scris:

Importanta mea nu are nici o valoare, pentru ca sunt o singura persoana.
Nu cred in importanta, ci in individualitate.
Gresit total!
Individualitatea ta are valoare ... si trebuie sa aibe valoare in mediul social in care traiesti, pentru ca din nastere esti o finta sociala si nu o bestie din padure ...mediu social in care trebuie sa te integrezi cat mai bine si sa iti asumi responsabilitati pentru a fi util societatii din care faci si tu parte.

Si renumitul criminal in serie Ramaru, avea o individualitate puternica dar i-a lipsit constiinta ca sa devina om si nu bestie cu aspect uman!

Citat :

Spre deosebire de tu, care vezi cunoasterea ca cea mai importanta, chiar si mai si decat viata altora, hm?
Exact! Ai ghicit de data asta!
Eu cred ca dezvoltarea ineligentei prin cunoastere rationala ... care este Calea accederii catre CONSTIINTA, este extrem de importanta ptr fiecare individ si previne "accidentele biologice" cum se pot numi vietile unor bestii criminale ca Ramaru, care nu sunt decat un blestem ptr cei care au de a face cu ei si care si azi in SUA sunt puse pe scaunul electric tocmai ca o dovada de apreciere a valorii vietii lor!

Pricepi?

Sau mai pe intelesul tau ... ce valoare are viata unui Hitler ?
Sus In jos
Silverdane
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mier Iun 09, 2010 11:45 am

Valoarea unui Hitler este cea care putea sa domine o parte din lume, daca nu ar fi fost oprit prin razboi. Nu prin stiinta, la care germanii erau net superior, mai ales spre sfarsitul razboiului. Ci prin masa bruta de bestii ce s-au aruncat asupra nemtilor. Nu cunoasterea superioara a incetat razboiul, ci bestialismul. Bombele atomice, initial studiate de germani, tot prin cunoasterea glorioasa s-au facut. Si forta lor e tot bestiala, prin faptul ca masacreaza si mai multi decat Ramaru, si mai lipsita de judecata.

Din punctul acesta de vedere, cunoasterea este cea mai bestiala forma de agresiune, a pseudo intelectualilor obsedati de elitism si progres cu orice pret. Dar mai ales cu pretul sufletelor lor.

Valoarea lui este ca el cauta si respecta cunoasterea la fel cum si tu o promovezi.

Valoarea lui era ca aprecia cunoasterea mai mult decat vietile celor pe care i-a masacrat.

Ce valoare ar fi avut Ramaru, daca incepea ca tine sa fuga dupa cunoastere? Nu ar fi putut ucide mai usor din cauza ca vietile lor parea si mai mici prin prisma minunii cunoasterii? Sau cunoasterea ta l-ar fi convertit din bestie in om, inzestrandu-l cu mila si iubire?

Sau mai pe intelesul tau ... unde ar fi ajuns Hitler daca nu avea cunoastere?
Sus In jos
Silverdane
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mier Iun 09, 2010 11:58 am

Soimos a scris:

Gresit total!
Individualitatea ta are valoare ... si trebuie sa aibe valoare in mediul social in care traiesti, pentru ca din nastere esti o finta sociala si nu o bestie din padure ...mediu social in care trebuie sa te integrezi cat mai bine si sa iti asumi responsabilitati pentru a fi util societatii din care faci si tu parte.

Bestiile din padure sunt cele care au creat societatea. Daca vrei iubire, apreciere sau mediu social in care sa te poti integra, sa fii util, gasesti destule in natura.

Ceea ce le lipseste bestiilor, si societatii lor, este individualitatea. Totul la ei este instinctul de turma, unde individualitatea este fara valoare. La fel este si umanitatea, o turma unde nu exista fiinte, doar animale de ferma.

Ce numesti tu idealist "mediul social" nu exista la oameni decat in turme si ferme. Adica la fel de primitiv ca bestiile.

Se poate adapta societatea umana la mine? Din cate vad nu, deci societatea umana este inadaptata. Stii ce patesc fiintele neadaptate in momente de pericol? Iti spun eu, nu e de bine. Faptul ca societatea umana nu se poate adapta nici macar la mine, cu toata modestia si individualitatea mea, inseamna ca este bestiala, fara intelegere, si cu limite ce o tin in lanturi in timp ce eu stau si ma uit cum se zbate pe loc.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mier Iun 09, 2010 12:46 pm

Silverdane a scris:

Se poate adapta societatea umana la mine? Din cate vad nu, deci societatea umana este inadaptata. Stii ce patesc fiintele neadaptate in momente de pericol? Iti spun eu, nu e de bine. Faptul ca societatea umana nu se poate adapta nici macar la mine, cu toata modestia si individualitatea mea, inseamna ca este bestiala, fara intelegere, si cu limite ce o tin in lanturi in timp ce eu stau si ma uit cum se zbate pe loc.
Societatea nu se va adapta niciodata la tine, la mine sau la altul! Societatea stii cum este; ca lumea iar lumea ca ...

Singura solutie este sa incerci sa-i impui societatii ideile tale, evident, atat cat poti!

Silverdane
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mier Iun 16, 2010 11:37 am

In stilul Hilter sau Stalin?
Sus In jos
emil_m
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 27
Varsta : 26
Localizare : spania
Puncte : 27
Data de inscriere : 05/04/2010

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mier Iun 16, 2010 1:47 pm

Silverdane a scris:
In stilul Hilter sau Stalin?
Nu,in stilul inchizitiei,este bine?
Sus In jos
Silverdane
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Joi Iun 17, 2010 4:30 pm

Inchizitia se preface ca impune ceva, la fel cum te prefaci tu ca esti inteligent. Inchizitia adevarata a fost inimaginabil mai feroce decat poti cuprinde tu cu mintea ta vreodata.
Sus In jos
emil_m
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 27
Varsta : 26
Localizare : spania
Puncte : 27
Data de inscriere : 05/04/2010

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Joi Iun 17, 2010 6:13 pm

Silverdane a scris:
Inchizitia se preface ca impune ceva, la fel cum te prefaci tu ca esti inteligent. Inchizitia adevarata a fost inimaginabil mai feroce decat poti cuprinde tu cu mintea ta vreodata.
Silverdane,tu cand incepi sa scrii ceva,gandesti?Intreb asta,deoarece am inceput sa te studiez mai indeaproape si vad ca nici macar o ironie nu o intelegi.Sau astea sunt fineturi pentru tine?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Vin Iun 18, 2010 3:30 am

Silverdane a scris:
Inchizitia adevarata a fost inimaginabil mai feroce decat poti cuprinde tu cu mintea ta vreodata.
Doar punandu-te in pielea celor macelariti poti intui, cat de cat, prin ce chinuri groaznice au trecut... si toate astea pentru ce, doar pentru a fi impusa o religie antiumana!!! Inchizitia a aratat, in 600 de ani de cruzime atroce, adevarata fata a unei religii a "iubirii" sau mai bine spus, in ce fel intelege aceasta religie iubirea. Sa aiba parte de aceeasi iubire crestineasca!!!

"Legile omenești au exceptat întotdeauna femeile de la tortură, oricare ar fi fost crimele lor, menajându-le fragilitatea și respectând pudoarea. Sfântul Oficiu s-a situat deasupra acestor considerente și le-a torturat cu predilectie." 

amanda
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 41
Localizare : georgia,SUA
Puncte : 42
Data de inscriere : 22/12/2009

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Sam Iun 19, 2010 10:14 am

Citat :
Exact! Ai ghicit de data asta!
Eu cred ca dezvoltarea ineligentei prin cunoastere rationala ...
si in cazul asta cum de ai ramas asa de PROST mai gaga (spusei asta pentru ca ma uitai si eu peste ce se mai scrise pe aici iar tu,se pare ca esti cel mai tamp)
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 38
Puncte : 288

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Sam Iun 19, 2010 12:36 pm

Pai o fi ramas asa de prost cum este pentru ca se kk pe dumnezeul tau cel criminal si pe religia ta inventata de un alt criminal caCo-nstantin.

Acum te-as intreba si eu, cum de poti fi tu atat de desteapta sa crezi in Dumnezeul lui Moise si in acelasi timp sa urmezi calea celor care se kca exact pe Legile acelui Dumnezeu?
Ai impresia dupa mintea ta atat de luminata de bezna credintei, ca acel Dumnezeu din cer a fugit la voi la porcaiti?

Ai tu niscaiva dovezi ca Dumnezeu este de gasit la voi in biserica?
Sau i-ati gasit o alta curva cu care sa-l ademeniti ca sa-i mai nasca inca un fiu-lucifer= adica diavol?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   

Sus In jos

Minunea focului sfânt
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: