Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Minunea focului sfânt

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3

Focul sfânt minune sau truc?
 Minune
 Truc
Vezi rezultatele
AutorMesaj
Silverdane
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 49
Data de inscriere : 07/06/2010

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mier Iun 09, 2010 11:58 am

Soimos a scris:

Gresit total!
Individualitatea ta are valoare ... si trebuie sa aibe valoare in mediul social in care traiesti, pentru ca din nastere esti o finta sociala si nu o bestie din padure ...mediu social in care trebuie sa te integrezi cat mai bine si sa iti asumi responsabilitati pentru a fi util societatii din care faci si tu parte.

Bestiile din padure sunt cele care au creat societatea. Daca vrei iubire, apreciere sau mediu social in care sa te poti integra, sa fii util, gasesti destule in natura.

Ceea ce le lipseste bestiilor, si societatii lor, este individualitatea. Totul la ei este instinctul de turma, unde individualitatea este fara valoare. La fel este si umanitatea, o turma unde nu exista fiinte, doar animale de ferma.

Ce numesti tu idealist "mediul social" nu exista la oameni decat in turme si ferme. Adica la fel de primitiv ca bestiile.

Se poate adapta societatea umana la mine? Din cate vad nu, deci societatea umana este inadaptata. Stii ce patesc fiintele neadaptate in momente de pericol? Iti spun eu, nu e de bine. Faptul ca societatea umana nu se poate adapta nici macar la mine, cu toata modestia si individualitatea mea, inseamna ca este bestiala, fara intelegere, si cu limite ce o tin in lanturi in timp ce eu stau si ma uit cum se zbate pe loc.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mier Iun 09, 2010 12:46 pm

Silverdane a scris:

Se poate adapta societatea umana la mine? Din cate vad nu, deci societatea umana este inadaptata. Stii ce patesc fiintele neadaptate in momente de pericol? Iti spun eu, nu e de bine. Faptul ca societatea umana nu se poate adapta nici macar la mine, cu toata modestia si individualitatea mea, inseamna ca este bestiala, fara intelegere, si cu limite ce o tin in lanturi in timp ce eu stau si ma uit cum se zbate pe loc.
Societatea nu se va adapta niciodata la tine, la mine sau la altul! Societatea stii cum este; ca lumea iar lumea ca ...

Singura solutie este sa incerci sa-i impui societatii ideile tale, evident, atat cat poti!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Silverdane
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mier Iun 16, 2010 11:37 am

In stilul Hilter sau Stalin?
Sus In jos
emil_m
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 05/04/2010

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mier Iun 16, 2010 1:47 pm

Silverdane a scris:
In stilul Hilter sau Stalin?
Nu,in stilul inchizitiei,este bine?
Sus In jos
Silverdane
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Joi Iun 17, 2010 4:30 pm

Inchizitia se preface ca impune ceva, la fel cum te prefaci tu ca esti inteligent. Inchizitia adevarata a fost inimaginabil mai feroce decat poti cuprinde tu cu mintea ta vreodata.
Sus In jos
emil_m
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 05/04/2010

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Joi Iun 17, 2010 6:13 pm

Silverdane a scris:
Inchizitia se preface ca impune ceva, la fel cum te prefaci tu ca esti inteligent. Inchizitia adevarata a fost inimaginabil mai feroce decat poti cuprinde tu cu mintea ta vreodata.
Silverdane,tu cand incepi sa scrii ceva,gandesti?Intreb asta,deoarece am inceput sa te studiez mai indeaproape si vad ca nici macar o ironie nu o intelegi.Sau astea sunt fineturi pentru tine?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Vin Iun 18, 2010 3:30 am

Silverdane a scris:
Inchizitia adevarata a fost inimaginabil mai feroce decat poti cuprinde tu cu mintea ta vreodata.
Doar punandu-te in pielea celor macelariti poti intui, cat de cat, prin ce chinuri groaznice au trecut... si toate astea pentru ce, doar pentru a fi impusa o religie antiumana!!! Inchizitia a aratat, in 600 de ani de cruzime atroce, adevarata fata a unei religii a "iubirii" sau mai bine spus, in ce fel intelege aceasta religie iubirea. Sa aiba parte de aceeasi iubire crestineasca!!!

"Legile omenești au exceptat întotdeauna femeile de la tortură, oricare ar fi fost crimele lor, menajându-le fragilitatea și respectând pudoarea. Sfântul Oficiu s-a situat deasupra acestor considerente și le-a torturat cu predilectie." 
Sus In jos
http://www.paganism.ro
amanda
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 22/12/2009

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Sam Iun 19, 2010 10:14 am

Citat :
Exact! Ai ghicit de data asta!
Eu cred ca dezvoltarea ineligentei prin cunoastere rationala ...
si in cazul asta cum de ai ramas asa de PROST mai gaga (spusei asta pentru ca ma uitai si eu peste ce se mai scrise pe aici iar tu,se pare ca esti cel mai tamp)
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Sam Iun 19, 2010 12:36 pm

Pai o fi ramas asa de prost cum este pentru ca se kk pe dumnezeul tau cel criminal si pe religia ta inventata de un alt criminal caCo-nstantin.

Acum te-as intreba si eu, cum de poti fi tu atat de desteapta sa crezi in Dumnezeul lui Moise si in acelasi timp sa urmezi calea celor care se kca exact pe Legile acelui Dumnezeu?
Ai impresia dupa mintea ta atat de luminata de bezna credintei, ca acel Dumnezeu din cer a fugit la voi la porcaiti?

Ai tu niscaiva dovezi ca Dumnezeu este de gasit la voi in biserica?
Sau i-ati gasit o alta curva cu care sa-l ademeniti ca sa-i mai nasca inca un fiu-lucifer= adica diavol?
Sus In jos
amanda
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 41
Localizare : georgia,SUA
Puncte : 42
Data de inscriere : 22/12/2009

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Sam Iun 19, 2010 5:08 pm

Citat :
Pai o fi ramas asa de prost...
ce crezi tu ,ma tamp,ca daca ti dai alt nume ar trebui sa te iau drept un altul?

Ultima editare efectuata de catre Apopii in Sam Iun 19, 2010 7:15 pm, editata de 1 ori (Motiv : Atentie la modul in care te exprimi!)
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 37
Puncte : 288

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Sam Iun 19, 2010 8:09 pm

Ma bucur sa vad ca ai acceptat continutul si ca te preocupa mai mult persoana mea din moment ce pe planul acesta vad ca accepti sa porti "discutia" pe aceasta tema, evident ca la nivelul tau de porcaita pacatoasa inca din nastere.
Sus In jos
Lumi
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Iasi
Puncte : 4
Data de inscriere : 21/03/2011

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Lun Mar 21, 2011 9:38 am

"Dacă e truc atunci explică trucul! Unde anume s-a mai făcut un truc asemănător și cum anume a fost el făcut? Demonstrează că e truc!", spunea odata Verovika... doar doua lucruri am de spus (instinctul meu de conservare imi protejeaza nervii capului si nu-mi permite un numar mai mare Razz):

1. Verovika, draga mea, bate niste cruci si multumeste bisericii, cadavrelor mumificate pe care le venerezi sau cui iti mai impune credinta ca exista persoane inteligente ca cele de pe acest forum care s-au deranjat sa-ti explice tie care e treaba cu minunea combustiei chimice spontane Smile Mai stiti "celebra" replica a italianului din reclama teleshopingului la inceputuri, "cado`"? Astazi sunt generoasa si vin in completarea baietilor (daca nu se supara) cu un cado`pentru verovika:

2. Cine-mi poate explica logica citatului de la inceput? Cand face cineva o afirmatie, nu trebuie sa o si argumenteze, dovedeasca, s.a.md.? De ce li se pare unora normal ca ceilalti sa le dovedeasca lor contrariul??? Daca se depune o plangere impotriva mea si sunt chemata in instanta, de exemplu, tot eu trebuie sa-mi dovedesc nevinovatia? Sau reclamantul sa-mi dovedeasca vinovatia? Logica imi indica cea de-a doua varianta...sau poate sunt eu o incuiata si numai nu reusesc sa zaresc activitatea sinaptica a verovikai... Smile
Sus In jos
Lumi
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Lun Mar 21, 2011 1:32 pm

Silverdane a scris:
Tu ai inceput sa-i lauzi pe crestini ca sunt inferiori care nu au habar de istorie, dupa spusele tale tu esti chiar inteligent pentru ca stii mai multe decat ei.

De fapt ce sustii tu, fara suportul coerent al vorbelor, este ca doar CUNOASTEREA face un suflet superior, si celor ce le lipseste sunt inferiori, n'est pas?

Cultul cunoasterii adica, la fel ca Illuminati?

"Aveți curajul de a vă folosi propriul simț al rațiunii!" – acesta este motto-ul Iluminismului (Immanuel Kant).
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Lun Mar 21, 2011 2:06 pm

Lumi a scris:
Demonstrează că e truc!", spunea odata Verovika...
Poti sa le demonstrezi credinciosilor tot ce vrei ....ca tot e degeaba!
Ptr ei credinciosii ....toate dovezile bazate pe realitate si pe cunoastere rationala (adica stiinta) ... nu au oricum nicio valoare ... ptr ca ei sunt credinciosi ...si ca atare nu au ca si criteriu suprem de apreciere decat ... CREDINTA!
Sus In jos
Lumi
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Lun Mar 21, 2011 2:50 pm

Atunci de ce nu continua sa respecte sfanta lor biblie care le povestea ce frumos se invartea soarele in jurul pamantului plat? Smile Renunt la ideea de a le mai argumenta sau dovedi ceva, cu hartuirea psihica se ocupa martorii lui iehova si alte natii de genul... Concluzia mea este ca nu are rost sa incerci sa convingi pe cineva incapabil sa gandeasca, daca isi merita locul in turma, de ce sa nu le respectam acest drept? Faptul ca am ales libertatea de a gandi si existenta celor ca voi (ma inclin:) ) sunt lucrurile care ma fac fericita.punct
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Lun Mar 21, 2011 3:09 pm

Lumi a scris:
Atunci de ce nu continua sa respecte sfanta lor biblie

Majoritatea, nu respecta nimic, nici macar propria lor credinta! Traiesc intr-o amageala continua, in care se cred l'ombelico del mondo si spera din tot sufletul sa existe ”cineva acolo sus” care sa n-aiba alta treaba decat sa le poarte lor de grija, sa le dea copiii cu nemiluita si trai bun Smile , pentru asta dau bani la popi, mai merg pe la biserici si pupa ciolanele sfintilor care, cred ei, le mijlocesc un loc mai bun in fata lui Domne Deus!

Daca ar citi biblia, s-ar lamuri ca religia lor este doar mitologie si istorie veche evreiasca, furata si cosmetizata dupa interesele unora precum Constantin...

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Sam Apr 23, 2011 5:07 pm

In fiecare an, aceelasi truc vechi, numit pompos "Minunea Sfanta a Invierii" ... si aceasta denumire este foarte corecta pentru ca si invierea lui Isus este la fel de "adevarata" ca si aceasta "minune" ... iar faptul ca Biserica Ortodoxa recurge la "minuni" de felul acesta, si se impauneaza cu ele .... este cea mai clara DOVADA ca si religia ortodoxa este tot o SARLATANIE!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686
Varsta : 55
Localizare : Israel
Puncte : 628

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mar Apr 26, 2011 7:46 pm

Biserica nu are curajul sa se mai faca de ris cum se facea odata cu icoanele facatoare de minuni.A ramas numai BOR in scena.Cita sarlatanie.
Dar nu te miri,din moment ce mii de oameni nu stiu nici macar ce diferenta este intre Pasti si Craciun ce sa mai zici?
Bine ca se scurg milioane in vistieria bisericii.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Mier Apr 27, 2011 6:22 am

Anticristul a scris:

Bine ca se scurg milioane in vistieria bisericii.

... si uite asa ... strangand milioane dupa milioane ... biserica dovedeste ca urmeaza invaturile lui Isus ...acelea cu "nu strangeti comori pe pamant" ....
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   Joi Iun 23, 2011 2:55 pm

Verovika a scris:
Focul Sfânt de la Ierusalim

În fiecare an, în ziua oficierii Vecerniei Mari din Sâmbăta Mare, în incinta Bisericii Sfântului Mormânt din Ierusalim lumânările se aprind de la sine în mod miraculos.

Apocalipsa 13

”13. Și face semne mari, încât și foc face să se pogoare din cer, pe pământ, înaintea oamenilor,
14. Și amăgește pe cei ce locuiesc pe pământ prin semnele ce i s-au dat să facă înaintea fiarei, zicând celor ce locuiesc pe pământ să facă un chip fiarei care a fost rănită cu sabia și a rămas în viață.”

Asa cum este descris in falsele evanghelii canonice din biblie Isus=Lucifer si devine una din fiarele la care se inchina credinciosii falsei religii crestine intemeiate pe blasfemiile lui Pavel!

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Minunea focului sfânt   

Sus In jos

Minunea focului sfânt
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: