Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Texte in sprijinul ateilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Mier Dec 05, 2012 5:44 pm

Anticristul a scris:
Citat :

[Ehe.Greu de priceput insa stai sa iti spun eu cum sta treaba.La nunta Mielului vor fi prezenti Mielului,rude si prieteni ai Casei .Pricepi tu?Deci nu toti vor avea aceesi rasplata.Deci Domnul Isus a stiut ca sunt locuri suficiente pentru toti.
Oricum,nu ma convingi.Eu am visat un colt de rai si am vazut Tronul lui Dumnezeu si cei 24 de batrani si un glas imi spunea ca aici o va aduce pe mama mea.Eu atunci nu eram pocaita.
Nunta mielului va fi un fel de inmormintare.
Voi nu intelegeti ca acelea sint pilde?
Pai daca citesti corect ceea ce se pare ca ar fi zis Isus la Matei cap 25,cind va veni Fiul omului etc etc.I va desparti pe unii de altii cum desparte pastorul oile de capre.
Pina aici nimic deosebit ,si de aici incolo nici o nunta si nici o imparatie creasca,adica in cer.
Daca asta nu e clar ca e vorbita de Isus(daca admitem asta bineinteles)Apoi in rest tot N Testament este doar comentarii.
Se poate trece peste aceasta?
Nu ai voie sa faci doctrine si sa dai intelesuri,dupa cum visezi.
Este strict interzs.

Dragul meu daca visul este in conformitate cu ceea ce declara Cuvantul lui Dumnezeu el este ok.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Mier Dec 05, 2012 8:12 pm

Pai da daca visul e conform atunci nu mai ai ce sa spui uite asa trebuie sa cred ca eu am visat etc.Ai visat ai visat iar credinta ramine neschimbata.Deci daca e conform .Zic.
Dar pentru ca nu e conform oamenii schimba directia zicind ;Am visat etc etc si trebuie sa fac asa,ca....
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Joi Dec 06, 2012 4:43 pm

Anticristul a scris:
Pai da daca visul e conform atunci nu mai ai ce sa spui uite asa trebuie sa cred ca eu am visat etc.Ai visat ai visat iar credinta ramine neschimbata.Deci daca e conform .Zic.
Dar pentru ca nu e conform oamenii schimba directia zicind ;Am visat etc etc si trebuie sa fac asa,ca....

Sunt vise care s-au implinit intocmai.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Joi Dec 06, 2012 4:54 pm

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:

Daca s-au implinit asta inseamna ca Mare mai e puterea Diavolului asupra sclavi lui!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Joi Dec 06, 2012 5:06 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:

Daca s-au implinit asta inseamna ca Mare mai e puterea Diavolului asupra sclavi lui!

Poate tu nu stii ca visele pot sa vina din trei parti:De la Dumnezeu,de la satan si din multimea gandurilor.Ei,ale mele vin de la Dumnezeu care este Tatal meu.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Joi Dec 06, 2012 5:08 pm

EmaLovesJesus a scris:

Poate tu nu stii ca visele pot sa vina din trei parti:De la Dumnezeu,de la satan si din multimea gandurilor.Ei,ale mele vin de la Dumnezeu care este Tatal meu.

Nu nu STIU ...si nici tu nu stii ci numai crezi si se vede ca crezi toate prostiile si numai un singur lucru NU ... si anume Adevarul dovedit de STIINTE!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Joi Dec 06, 2012 5:10 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Nu nu STIU ...si nici tu nu stii ci numai crezi si se vede ca crezi toate prostiile si numai un singur lucru NU ... si anume Adevarul dovedit de STIINTE!

De fapt tu nu crezi in Dumnezeu cin in stiinta care vine tot de la El?!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Joi Dec 06, 2012 5:17 pm

Nu se pune problema visurilor ca nu se implinesc.Nu despre asta era vorba.Ci despre visuri in urma carora unii schimba intelesul Biblieie pe baza visurilor.Acest lucru este interzis.Te rog sa citesti cu atentie Deuteronom cap 13.
Sa ti spun ce mi sa intimplat odata.Eram la Vintul de jos Alba Iulia la o matusa.
Si a venit o vecina acolo si eu crapam niste lemne.
Vai de mine ;zice femeia e sfinta Vineri ,cum faci tu una ca asta.eu m am uita la ea asa gales cumva...
Da zice ea .Cind am fost tinra si eu am facut asta si noaptea am visat o pe sfinta vineri ca a venit la mine,si toata era numai vinatai si lovituri.
Si de atunci Doamne fereste ,eu nu mai lucrez Vinerea.
Ce puteam sa i spun ca n o cred,sau ca nu a visat?
A visat sarmana ca ii era frica dinainte.Dar.......
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Joi Dec 06, 2012 5:31 pm

Anticristul a scris:
Nu se pune problema visurilor ca nu se implinesc.Nu despre asta era vorba.Ci despre visuri in urma carora unii schimba intelesul Biblieie pe baza visurilor.Acest lucru este interzis.Te rog sa citesti cu atentie Deuteronom cap 13.
Sa ti spun ce mi sa intimplat odata.Eram la Vintul de jos Alba Iulia la o matusa.
Si a venit o vecina acolo si eu crapam niste lemne.
Vai de mine ;zice femeia e sfinta Vineri ,cum faci tu una ca asta.eu m am uita la ea asa gales cumva...
Da zice ea .Cind am fost tinra si eu am facut asta si noaptea am visat o pe sfinta vineri ca a venit la mine,si toata era numai vinatai si lovituri.
Si de atunci Doamne fereste ,eu nu mai lucrez Vinerea.
Ce puteam sa i spun ca n o cred,sau ca nu a visat?
A visat sarmana ca ii era frica dinainte.Dar.......

Sunt total de acord cu tine.Daca visul este trecut prin filtrul Evangheliei si nu este in conformitate cu Ea inseamna ca nu e de la Dumnezeu.Evident!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

Varsta : 55
Localizare : Israel
Puncte : 628

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Joi Dec 06, 2012 5:39 pm

Nu prin filtrul evangheliei ci prin filtrul scripturii.
Evangheliile au trecut deja un filtru,al lui Constantin.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Localizare : In Rai
Puncte : 2092

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Joi Dec 06, 2012 5:42 pm

Anticristul a scris:
Nu prin filtrul evangheliei ci prin filtrul scripturii.
Evangheliile au trecut deja un filtru,al lui Constantin.

Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos ca să învețe, să mustre, să îndrepte, să dea înțelepciune în neprihănire, - 2 Timotei 3:16
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Joi Dec 06, 2012 5:45 pm

Da dar baga de seama ca atunci cind Pavel spune lucrul acesta Scrierile crestine nu existau.Si Pavel se refera exact la scripturi adica la Tanach sau V testament numit azi.
Lui Pavel nu ia trecut prin minte ca scrisorile lui vor fi cindva numite scripturi.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Joi Dec 06, 2012 5:54 pm

Anticristul a scris:
Da dar baga de seama ca atunci cind Pavel spune lucrul acesta Scrierile crestine nu existau.Si Pavel se refera exact la scripturi adica la Tanach sau V testament numit azi.
Lui Pavel nu ia trecut prin minte ca scrisorile lui vor fi cindva numite scripturi.

Da,dragul meu dar nu uita ca Domnul Isus i-a iesit in cale si L-a invatat ce trebuie sa faca in Numele Lui.Acesta intalnire i-a schimbat radical viata si din prigonitor a ajuns Apostol.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Joi Dec 06, 2012 6:27 pm

Aici deja intervine problema lui Deut cap 13.
Daca e adevarat ca Pavel a schimbat ceva din directia care o avea Isus si apostolii pina atunci,,el in acest caz este vrednic de moartea cu pitre dupa Lege lui Dumnezeu.
Eu zic , totusi;Daca.
Desi parerea mea e ca altii au factu o mai tirziu in numele ;lui.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Joi Dec 06, 2012 8:46 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Nu stiinta vine de la societatea umana dezvoltata ..."dumnezeul" vostru al crestinilor (ma refer la "dumnezeu curvrul care are copii" si nu la Dum,nezeul original cel care nu are copii nici azi) .... era mereau si este chiar si astazi cel mai mare dusman al stiintelor !
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Joi Dec 06, 2012 9:19 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Nu stiinta vine de la societatea umana dezvoltata ..."dumnezeul" vostru al crestinilor (ma refer la "dumnezeu curvrul care are copii" si nu la Dum,nezeul original cel care nu are copii nici azi) .... era mereau si este chiar si astazi cel mai mare dusman al stiintelor !

Vorbim desprte acelasi Dumnezeu insa tu nu vrei sa intelegi ca Isus face parte din fagaduintele pe care le face Dumnezeu in Vechiul Testament.Iata ca Fecioara va ramane insarcinata si va naste un Fiu care va izbavi pe poporul Sau.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Joi Dec 06, 2012 9:49 pm

De ce te lasi inselata asa de usor?
De ce nu citesti tu si sa judeci singura,nu te increde in cei ce ti predica sau i ti explica.Citeste sa vezi ca copilul acela trebuia sa se nascaatunci in scurt timp.Si in originalnu e vorba de o fecioara ci de o femeie tinara.nu ai citi legenda bisericii referitor la povestea traducerii Septuagintei/O gasesti pe Google.
De ce crezi ca Biserica a inventat aceasta legenda?Ca sa i faca pe oameni sa creada ca falsificarea textului era poruncita de Dumnezeu.Am sa caut legenda Bisericiisa ti o dau
Textul de la ISAIA NU ARE NICI O LEGATURA CU NASTERAE LUI iSUS.Dar citeste tu singura si convinge te.
.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Joi Dec 06, 2012 10:14 pm

Anticristul a scris:
De ce te lasi inselata asa de usor?
De ce nu citesti tu si sa judeci singura,nu te increde in cei ce ti predica sau i ti explica.Citeste sa vezi ca copilul acela trebuia sa se nascaatunci in scurt timp.Si in originalnu e vorba de o fecioara ci de o femeie tinara.nu ai citi legenda bisericii referitor la povestea traducerii Septuagintei/O gasesti pe Google.
De ce crezi ca Biserica a inventat aceasta legenda?Ca sa i faca pe oameni sa creada ca falsificarea textului era poruncita de Dumnezeu.Am sa caut legenda Bisericiisa ti o dau
Textul de la ISAIA NU ARE NICI O LEGATURA CU NASTERAE LUI iSUS.Dar citeste tu singura si convinge te.
.

In intreg Noul Testament, apostolii au apelat la doua aspecte din viata lui Isus pentru a-I dovedi mesianitatea.Primul a fost invierea iar al doilea a fost implinirea profetiilor mesianice.Vechiul Testament scris de-a lungul unei perioade de peste 1000 de ani contine cateva sute de referiri la Mesia cel asteptat.Toate acestea implinindu-se in Hristos realizeaza o confirmare puternica a identitatii Sale de Mesia.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Joi Dec 06, 2012 10:37 pm

Dar ti am arata ca nici una nu e concreta.Toate sint atit de vagi incit te miri ca au avut curaj sa le scrie ca adeveriri ale V TESTAMENT.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Vin Dec 07, 2012 7:37 am

Anticristul a scris:
Dar ti am arata ca nici una nu e concreta.Toate sint atit de vagi incit te miri ca au avut curaj sa le scrie ca adeveriri ale V TESTAMENT.

Dar sunt reale.Oamenii de stiinta dupa mai multe cercetari au ajuns la concluzia ca este veridica.Istorisirea Noului Testament nu este o legenda. Documentele Noului Testament au fost scrise in decursul a doua generatii de la evenimente de catre martori oculari sau de catre contemporani ai lor, iar naratiunea Noului Testament este confirmata de autori necrestini. In plus, Noul Testament mentioneaza cel putin 30 de personalitati istorice care au fost atestate din surse din afara Noului Testament. Prin urmare Noul Testament, nu poate fi o legenda. Ce spun cercetatorii? Gary Habermas a efectuat investigatia cea mai ampla si mai la zi cu privire la ce cred cercetatorii despre inviere. El a strans mai mult de 1400 de lucrari de referinta pe tema Invierii scrise intre anii 1975-2003. In The Risen Jesus and Future Hope, Habermas spune ca aproape toti cercetatorii, apartinand intregului spectru ideologic-de la ultraliberali si pana la conservatorii biblicisti-sunt de acord ca urmatoarele aspecte cu privire la Isus si la crestinism sunt fapte istorice reale. 1.Isus a murit rastignit de romani. 2. A fost ingropat, cel mai probabil intr-un mormant particular. 3.Curand dupa aceea ucenicii au fost descurajati, indurerati si deprimati, pierzandu-si orice speranta. 4.Mormantul lui Isus a fost gasit gol la putin timp dupa inhumarea Lui. 5. Ucenicii au avut experiente pe care ei le-au crezut aratari reale ale lui Isus inviat. 6. Datorita acestor experiente, viata ucenicilor s-a schimbat compet. Au fost dispusi sa moara pentru credinta lor. 7.Proclamarea Invierii a fost facuta inca foarte devreme, chiar de la inceputul istoriei bisericii. 8. Ucenicii au marturisit si au predicat public in cetatea Ierusalimului, locul unde Isus fusese rastignit si ingropat cu putin timp inainte. 9.Mesajul Evangheliei s-a concentrat asupra mortii si invierii lui Isus. 10. Duminica a fost ziua preferata pentru adunare si inchinare. 11. Iacov, fratele lui Isus si un sceptic inainte, s-a convertit cand L-a vazut pe Isus cel inviat. 12.Doar cativa ani mai tarziu, Saul din Tars a devenit si el un credincios crestin, in urma unei experiente pe care a avut-o cu Isus cel inviat.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Vin Dec 07, 2012 9:09 am

EmaLoves a scris:

Vorbim desprte acelasi Dumnezeu insa tu nu vrei sa intelegi ca Isus face parte din fagaduintele pe care le face Dumnezeu in Vechiul Testament.Iata ca Fecioara va ramane insarcinata si va naste un Fiu care va izbavi pe poporul Sau.
Tu nu poti vorbi despre acelasi Dumnezeu din moment ce Dumnezeul religiei mozaice nu are copii iar cel al crestinilor are un fiu!

2 Pe planeta pamant miliarde de fecioare au ramas insarcinate si ca atare au adus pe lume zeci de miliarde de fii .... deci iata cat de diavoliceste minti impletind minciuna cu adevaruri evidente!

3 Isus nu a izbavit niciodata poporul evreu, dar biserica lui a adus muuult rau acestora ...deci Isus Christos nu este izbavitorul ci ucigasul care le-a adus un rau imens!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Vin Dec 07, 2012 9:15 am

Soimos a scris:
EmaLoves a scris:

Tu nu poti vorbi despre acelasi Dumnezeu din moment ce Dumnezeul religiei mozaice nu are copii iar cel al crestinilor are un fiu!

2 Pe planeta pamant miliarde de fecioare au ramas insarcinate si ca atare au adus pe lume zeci de miliarde de fii .... deci iata cat de diavoliceste minti impletind minciuna cu adevaruri evidente!

3 Isus nu a izbavit niciodata poporul evreu, dar biserica lui a adus muuult rau acestora ...deci Isus Christos nu este izbavitorul ci ucigasul care le-a adus un rau imens!

Hai sa imi permit sa fac o gluma.Nimeni nu are copii dintotdeauna.Tinerii casatoriti nu au copii de la inceput. Isus exista inca de la inceput.Vezi ca Dumnezeu vorbeste la plural:sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra.,, Am auzit glasul Domnului, intreband: "Pe cine sa trimit si cine va merge pentru Noi?,,
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Vin Dec 07, 2012 6:00 pm

EmaLovesJesus a scris:

Nimeni nu are copii dintotdeauna.Tinerii casatoriti nu au copii de la inceput. Isus exista inca de la inceput.Vezi ca Dumnezeu vorbeste la plural:sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra.,, Am auzit glasul Domnului, intreband: "Pe cine sa trimit si cine va merge pentru Noi?,,

Hahahaha ... ori esti cea mai mincinoasa pocaita din lume ... fie stai rau de tot la capitolul "studiul Bibliei"la care esti tabula rasa!
Cand Dumnezeu vorbeste folosind genul plural se refera la faptul ca inca de la inceput au fost mai multi Dumnezei ...si in niciun caz nu cred ca Isus era dumnezeu pe atunci cand inca nu l-a nascut masa!
Faptul ca sunt mai multi Dumnezeu il gasim chiar in Biblie il poti gasi in Cartea lui Avram la 4;3 sau in Psalmul 82 vezi linkul:
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/psalmi/82/1/#1
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Vin Dec 07, 2012 8:56 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Nimeni nu are copii dintotdeauna.Tinerii casatoriti nu au copii de la inceput. Isus exista inca de la inceput.Vezi ca Dumnezeu vorbeste la plural:sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra.,, Am auzit glasul Domnului, intreband: "Pe cine sa trimit si cine va merge pentru Noi?,,

Hahahaha ... ori esti cea mai mincinoasa pocaita din lume ... fie stai rau de tot la capitolul "studiul Bibliei"la care esti tabula rasa!
Cand Dumnezeu vorbeste folosind genul plural se refera la faptul ca inca de la inceput au fost mai multi Dumnezei ...si in niciun caz nu cred ca Isus era dumnezeu pe atunci cand inca nu l-a nascut masa!
Faptul ca sunt mai multi Dumnezeu il gasim chiar in Biblie il poti gasi in Cartea lui Avram la 4;3 sau in Psalmul 82 vezi linkul:
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/psalmi/82/1/#1

Pai sigur ca da.Prin credinta ne-a dat dreptul sa ne numim copiii Lui!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Sam Dec 08, 2012 7:42 pm

[quote="EmaLovesJesus"][quote="Soimos"]
EmaLoves a scris:

.Vezi ca Dumnezeu vorbeste la plural:sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra.,, Am auzit glasul Domnului, intreband: "Pe cine sa trimit si cine va merge pentru Noi?,,
Acel ce a auzit glasul ,facea parte din acei ;Noi; Deci nu era Isus .Dar avind in minte ca toata Biblia se invirte in jururl lui Isus ,nu va da ragazsa ginditi macar o clipa.
Dacazice ;Cine va merge pentru noi;Si acei noi sa zicem era poporul evreu,atunci cel ce aude intrebarea este unul din ei si el si raspunde ;Iata ma trimite ma.
Si a fost trimis si a facut exact ce i sa spus.
Nu trebuie si putina logica ?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Dum Dec 09, 2012 6:31 am

[quote="Anticristul"][quote="EmaLovesJesus"][quote="Soimos"]
Acel ce a auzit glasul ,facea parte din acei ;Noi; Deci nu era Isus .Dar avind in minte ca toata Biblia se invirte in jururl lui Isus ,nu va da ragazsa ginditi macar o clipa.
Dacazice ;Cine va merge pentru noi;Si acei noi sa zicem era poporul evreu,atunci cel ce aude intrebarea este unul din ei si el si raspunde ;Iata ma trimite ma.
Si a fost trimis si a facut exact ce i sa spus.
Nu trebuie si putina logica ?[/q

Aceasta discutie a fost purtata in cer.Deci nu putea sa fie vorba de poporul evreu.Nu uita ca evreii l-au rastignit pe Domnul Isus.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Dum Dec 09, 2012 7:06 am

[quote="EmaLovesJesus"][quote="Anticristul"][quote="EmaLovesJesus"]
,, La început era Cuvântul, și Cuvântul era cu Dumnezeu, și Cuvântul era Dumnezeu.
2 El era la început cu Dumnezeu.,,
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Dum Dec 09, 2012 7:11 am

Daca discutia sa purtat in cer si si intrebarea era;Cine va merge pentru noi?
Inseamna ca Dumnezeu a intrebat cine va merge pentru ei pentru dumnezei sa i salveze de la ceva catastrofa cosmica!Intelegi ?
E gravsensul pe care-l atribuie crestinismul acestui text.

Si nu te grabi ,ca nu evreii l au rastignit,dar esti indusa in eroare deocamdata.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Dum Dec 09, 2012 7:40 am

[quote="Anticristul"][quote="EmaLovesJesus"][quote="Anticristul"]

Dar cine L-a rastignit pe Isus,soldatii romani? La ordinul cui,cine striga:La moarte,il vrem pe Baraba?!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Dum Dec 09, 2012 8:29 am

Tu vezi ce se ascunde aici?
Bar-Aba=Fiul Tatalui.Pe cine au eliberat si pe cine au rastignit?

Oare mita nu joaca rol politic?
Sint taine adinci ,dar trebuie sa ai maturitatea de a le intelege.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Dum Dec 09, 2012 8:36 am

[quote="Anticristul"][quote="EmaLovesJesus"][quote="Anticristul"]

Crede-ma ca sunt matura d.p.d.veedere spiritual.Il cunosc pe Dumnezeu ca Tata,Ii cunosc atributele si caracterul.Ii spun Tata iar El imi zice :Iata-Ma!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Dum Dec 09, 2012 9:00 am

Parcaspuneai ca tu traiesti cu Isus.Acum cine vorbeste ?
Care din ei?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Dum Dec 09, 2012 9:03 am

Anticristul a scris:
Parcaspuneai ca tu traiesti cu Isus.Acum cine vorbeste ?
Care din ei?

Isus este Fiul lui Dumnezeu.El este Calea spre Dumnezeu.Isus a facut numai si numai voia Tatalui.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   Dum Dec 09, 2012 9:04 am

Dar voi daca sinteti iertati prin jertfa lui nu mai faceti nimic.Nici macar nu cunoasteti voia lui.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Texte in sprijinul ateilor   

Sus In jos

Texte in sprijinul ateilor
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Si totusi Biblia nu are dreptate!-
Mergi direct la: