Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 37
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Mier Mai 20, 2009 2:43 am

Religioșii ăștia, mai ales cei care sunt lideri, evită orice dezbatere de idei deschisă cu cu tine. Uitați-vă la forumul de pe Spiritus de exemplu http://www.spiritus.ro/FORUM/subiecte.htm . Ei nu te bagă pur și simplu in seamă și te evită pur și simplu dacă tu nu vi la ei cu altceva decât cu lingușeli. Am corespondat cu Răzvan Alexandru Petre de pe Spiritus și cu Ionut Ciurea sau Marius Stan de pe Empower și ei evită pur și simplu să dezbată deschis idei cu tine. Dacă văd că încerci o dată sau de două ori să dezbați vreo idee ei te ignoră total. Tu ori îi respecți pe ei drept dumnezei ori te ignoră total.

Ei vin cu niște predici lungi în care nimeni nu are voie să îi întrerupă și dacă vi la ei cu altceva decât lingușeli totul este înșcenat în așa fel încât tu să cazi în ridicol cu negativitatea ta obraznică.

Pentru asta ei pun foarte mult accent pe "Identitate" și pe modul în care "trebuie" răspuns la întrebarea "Cine sunt eu?". Astfel dacă tu nu îți răspunzi la întrebarea "Cine sunt eu?" după regulile lor, vei deveni un "ciudat" care va cădea în ridicol înaintea celorlalți religioși.

Religia îi convinge pur și simplu pe oameni să se înjosească ei singuri. Liderul religios nu își impune el superioritatea ci doar vine cu poezii prin care să te convingă ca tu singur să te înjosești într-o mainieră așa de subtilă încât nici să nu îți dai seama că ai luat această decizie și se folosesc foarte mult de frica ta de a nu părea "un ciudat" printre ei.

Dar mă întreb oare ei cum de nu parcă nu cad în ridicol și nu par ciudați? Foarte simplu! Ei lasă impresia că se izolează și că "ascund" ceva, niște "secrete mari" pe care dacă tu vrei să le descoperi, atunci va trebui să le accepți metodele lor de a ți le "arăta". Șmecheria acelor metode e că ele îi fac pe toți să pară niște "adepți convinși" și toți se văd între ei că ar părea niște "adepți convinși" și asta face să pară credibil și "dovedit" tot ce fac ei acolo, dar de fapt ei se mint între ei fără să fie conștienți de asta. Dacă nu accepți să te "comporți" cum vor ei, atunci înseamnă că nu vrei să descoperi nimic și deci ești un batjocoritor negativist și ciudat care cade singur în ridicol și deci care nu trebuie luat în seamă.

De asta eu zic că nu ideile religioase sunt problema ci metodele lor. Ideile lor trebuiesc scoase spre dezbatere pentru ca să vadă toată lumea cine e de fapt "ciudatul" care cade singur în ridicol.

Oamenii religioși de fapt au acceptat niște metode și nu niște idei. Dacă îi vei lua la întrebări vei observa că ei de fapt nici nu prea au idei. Ei pare că au idei, dar de fapt sunt doar niște poezii amestecate cu povești pe care tu cică nu trebuie să le întrerupi.

În concluzie trebuie eliminată cumva obligativitatea ca toți să se comporte încât pară între ei niște "adepți convinși". Problema este această obligativitate de comportament în primul rând și mai apoi "ideile".

Ultima editare efectuata de catre remussatala in Mier Mai 20, 2009 2:56 am, editata de 1 ori
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Mier Mai 20, 2009 2:47 am

Interesant e că religioșii ăștia ies numai la vânătoare de lingușeli și atât. Tu nu le poți scrie nimic împotriva lor pentru că vei fi ignorat. Tu ai de ales ori între a "respecta" personajele ălea ca pe niște "maeștri" ori vei fi ignorat. Chiar și dacă nu te arăți a fi împotriva lor, dacă ei văd că nu ești religios, de dau la o parte de nu te vezi și nu te mai bagă în seamă.

http://www.spiritus.ro/ site pe care vi-l propun spre dezbatere de exemplu.

Eu sunt de părere că ei nu trebuiesc ignorați ci trebuiesc lăsați să spună tot ce au de spus, dar asta ar trebui făcut într-un cadru în care să nu li se tolereze metodele lor. Ei reușesc să se impună datorită metodelor lor și nu datorită ideilor!

Elementul principal al metodelor lor e că trebuie din start anihilat spiritul critic. Nimeni nu are voie să îi întrerupă. Tu nu poți discuta cu ei decât numai dacă "urmezi calea" fără să te abați. Tu trebuie "să crezi", "să te căiești".

Încă ceva!

Și "psihologii" folosesc astfel de metode!

Pe un blog de psihologie și anume http://www.empower.ro/ mie mi se șterge absolut orice mesaj dacă el nu este o lingușeală!

Iată în continuare câteva mesaje care mi-au fost șterse de pe http://www.empower.ro/

"După cum spuneam, pentru a putea cunoaște o persoană, prima regulă este să o studiezi în mediul ei și să îi și cunoști anturajul. O persoană nu o poți cunoaște numai vorbind cu ea ci tu trebuie să vorbești și cu alte persoane care o cunosc pentru a o putea cunoaște. Cei de la Animal Planet de exemplu înțeleg asta, pentru că ei nu scot animalul din mediul lui când îl studiază pentru că i se modifică comportamentul. Psihologii nu! Numai psihologii sunt cu "cabinet". Am cunoscut un caz în care un copil avea probleme de integrare și se cearta cu toată lumea. Problema lui nu era doar a lui pentru că altfel nu mai erau părinți lui care îl duceau la psiholog nu? Nu mai intru în amănunte, dar cred că și părinții greșeau în modul în care se purtau cu el, greșeau și colegii, și copiii vecinilor și profesorii! Părinții trebuiau educați și ei cum să se poarte cu el și colegii de școală și profesorii și copiii vecinilor! Nimeni nu poate avea o problemă singur pe lumea asta! Ideea cum că trebuie să te schimbi numai tu și că e doar problema ta, e o prostie și o minciună! O persoană dacă are o problemă nu este doar a el! Iar dacă are niște calități, acele calități nu sunt doar ale ei! După capul psihologilor dacă tu ai niște calități pe care nu ți le poți valorifica pentru că toată lumea face numai ce cere cel ce plătește cel mai mult, tot tu cel care ai acele calități și capacități ești de vină pentru că nu poți valorifica nimic! Ei au cabinetele lor în care așteaptă "individul cu problema" când de fapt o persoană trebuie studiată numai în mediul ei! Ei vin cu amăgiri de genul cum că "Cunoaște-te pe tine însuți!", "Cine sunt eu?", "Identitatea!" și alte elucubrații prin care să te convingă cum că tu ești singurul responsabil și că toate problemele omenirii sunt problemele tale! Eu le înțeleg sistemul! Ei te conving cum că toate problemele lumii de fapt sunt problemele tale, iar tu te vei duce astfel la ei cu bani pentru că tu ești "cel cu problema"! Ăsta e de fapt scopul! 790 de Euro cereau cică pe un seminar în care să meditezi la "Cine sunt eu?" și alte prostii de genul ăsta! Am mai încercat să port o discuție cu domul Marius Stan în care i-am povestit că am avut ocazia să văd cu ochii mei cum un prieten de-al unui prieten de-al meu era consternat și a ajuns să se confeseze și spunea că a întâlnit pe fostul său coleg de bancă din generală care acum a ajuns mare psiholog și profesor universitar și de asta nici nu mai trebuia să îl bage în seamă pe fostul său coleg de bancă și să îl salute! Cu siguranță că profesorul nostru universitar a luat-o razna din cauză că s-a întrebat prea des "Cine sunt eu?"! Nu trebuie să li se acorde încredere așa cu una cu două psihologilor pentru că mulți dintre ei s-au făcut psihologi tocmai pentru că au ei probleme psihice. Psihologii au și probleme foarte mari mai ales cu integritatea în comportament! Una e în interiorul lor și cu totul altceva afișează ei la suprafață. Această lipsă de integritate e un cod de maniere care este impus de cultura banului și cu care lumea e așa de obișnuită încât trece total neobservat. În cultura banului totul trebuie să aibă ambalaj cât mai frumos pentru că nu contează ce faci ci contează cum vinzi și toată lumea face numai ceea ce-i cere cel ce plătește cel mai mult, iar dacă reușești ceva, atunci va trebui să ascunzi secretul, să intimidezi cât poți pe ceilalți cu „știința” și diplomele tale și să cenzurezi cât poți orice critici care ți se aduc."

Altul ar mai fi:

"Existența omului pe pământ e un rezultat al unei relații. Omul nu trebuie conceptualizat fiind scos din relațiile pe care le are. Omul nu poate fi bun sau rău ci doar poate face schimburi cu lucruri bune sau rele. Aceste schimburi sunt problema. Problema schimbului e că cererea mea trebuie să fie exact oferta ta și oferta mea trebuie să fie exact cererea ta. Schimburile acestea sunt de două feluri și anume cu dominație și fără dominație și întoteauna există o parte inițiatoate și o parte adeptă într-un schimb. Orice relație interumană este un schimb. Nimic pe lumea asta nu poate fi făcut de o singură persoană. Omul nu poate avea atribute bune sau rele pentru că altfel el devine un mijloc în loc să fie un scop. Altfel ajungem ca în situația în care aruncăm un televizor la gunoi din cauză că are o piesă arsă. Toate obiectele pe care "le deținem", sunt de fapt un timp care poate fi mai plăcut sau mai puțin plăcut. Oricine poate schimba după cum vrea el un timp înseamnă ca are un lucru iar dacă nu schimbă nicun timp pentru nimeni înseamnă că nu are nimic oricâte zice el că are. Oricum, în concluzie întrebarea "Cine sunt eu?" trebuie înlocuită cu întrebarea "Cu ce facem schimb?"."

Sau:

"Hai că mai adaug ceva și gata!
Acum eu știu bine că pare că am venit cu cele mai urâte etichete și că par extrem de agresiv! Smile Smile Smile
Dar nu e așa!
Modul de gândire prin care dacă unn singur lucru mic e stricat din ceva mare, atunci trebuie aruncat întreg lucrul mare, face să par agresiv!
Dar eu nu sunt agresiv ci de fapt voi singuri vă autodistrugeți cu modul vostru de gândire și vă este rușine să recunoașteți asta!
Nici măcar nu există rău în realitate ci orice răul e de fapt un bine făcut prost. Deci oricine e împotriva răului e de fapt împotriva binelui.
În nicio critică de a mea nu am atacat nimic fără să vin cu vreo opțiune în schimb și deci fie am venit cu o critică pozitivă ori cel puțin am intenționat asta.
Dar vouă vă plac etichetele! Ce să vă fac? Voi vreți etichete bune, dar orice rău e de fapt un bine făcut prost și nimic bun nu poate fi bun de la bun început! Orice lucru bun pe lumea asta mai întâi a fost un rău și nimic nu poate fi bun decât numai fiind comparat cu ceva rău!
Eu zic că cel mai mare rău e moartea și unui mort nimeni nu îi mai poate face niciun rău. Morții nu mai pot avea probleme și nu mai pot face probleme! Toate crimele din lumea asta s-au făcut din cauză că oamenii vroiau să fugă de probleme și nu puteau. Oamenii vroiau să scape de ei nu pentru că ei erau "răi" ci pentru că relațiile dintre ei mergeau prost și nu le convenea ce se cerea și ce se oferea.
Voi nu vreți soluții ci vreți doar să nu aveți probleme? Eu zic că oruicum va veni o vreme când vă veți sătura de asta.
E adevărat că asta costă bani. Smile
Dar e oare mai bine să urmărești să nu pierzi bani în loc să urmărești să câștigi bani?"

Eu n-am nimic cu religia. Eu am ce am cu metodele lor! Metodele lor sunt de fapt dovezile lor!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Mier Mai 20, 2009 7:21 am

remussatala a scris:

Eu n-am nimic cu religia. Eu am ce am cu metodele lor! Metodele lor sunt de fapt dovezile lor!
Asa este. Eu de mult am observat si criticat aceasta atitudine care se manifesta mai ales la neoprotestanti ...si se manifesta cu atat mai puternic cu cat sunt mai fanatizati si inbroboditi de religie.

La acestia nimic nu e sincer sau curat ...ci totul e o politica "de imagine" extrem de parsiva si periculoasa, si aici as vrea sa ma refer concret la experienta mea personala cu Sambatarii adica Adventistii.
In primul rand le place sa joace rolul de "activi sociali" si pe aceasta latura duc mereu o asemenea "campanie de imagine pozitiva" pentru a-si atrage adepti la secta lor, de ex merg nu rareori sa ajuta familiile sarace si apoi ii invita la Casa de Adunare asaltandu-i si coplesindu-i prin atentie.
Evident ca bietul amarat pana atunci nebagat in seama de nimeni, acum in centrul atentiei, accepta cu placere sa devina membru al bisericii ...si in aceasta nu ar fi nimic negativ daca asa sarac cum este nu ar fi pus sa plateasca zeciuiala.

Urgia incepe atunci cand aceasta familie devenita de adventisti are copii care nu accepta viata religioasa, sa "studieze" Biblia ore in sir, de indata ce stie deja sa citeasca binisor. Dar mai ales cand adolescentul puber nu mai vrea sa frecventeze biserica.
Aici incepe ilegalitatea ... adica urgie si bicisnicie ... familia "plina de intentii bune" se repede la acest copil neaparat si neajutorat la inceput stresandu-l, si mai apoi prin violenta fizica si presing prinb violenta pana copilul isi da seama ca nu are prea multe alegeri de facut si se da invins, acceptand incetul cu incetul sa isi joace si el rolul in aceasta comunitate aberata de dezorientati si dezaxati izolati de societatea oamenilor normali, societate pe care o dispretuiesc.

In principiu campania de recrutari ale pocaitilor se face sub sloganul ... "afara-i vopsit frumos gardu ...inauntru-i leopardu"
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Mier Mai 20, 2009 6:40 pm

viata merge inainte, oricum... traieste-o in iubire fata de toti oamenii si nu generaliza np... uneori fabulezi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Mier Mai 20, 2009 7:22 pm

nelu a scris:
viata merge inainte, oricum... traieste-o in iubire fata de toti oamenii si nu generaliza np... uneori fabulezi.
Multumesc ptr sfat!
Dar la mine asa cum exista o line de demarcatie intre bine si rau ...tot asa exista o demarcatie intre ceea ce trebuie si merita iubit ...si ce trebuie urat si dispretuit!

Ce e urat rau si daunator ...nu voi iubi niciodata ...ptr ca nu sunt crestin ca sa imi iubesc dusmanii si nici raufacatorii!

Tu ai fi capabil sa-l iubesti fascismul si pe Hitler ?
Pai eu de ce as iubi crestinismul ptr ca in comparatie cu fascismul care a durat 5 ani ...crestinismul a comis orori 1500 de ani ...si in cruzime si bestialitate a intrecut cu mult fascismul!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Mier Mai 20, 2009 10:37 pm

Oricum, ideea e că manipularea lor se bazează pe o combinație dintre impunerea unui cod de maniere anume și puterea exemplului. Codul ăla de maniere ar fi "calea" către descoperirea "misterelor" pe care le au ei "ascunse", iar dacă tu respingi acel cod de maniere asta va face să pară că tu de fapt nu vrei și mai ales nu ești "capabil" de a "descoperi" nimic.

Asta ar fi principiul de bază, dar noi am putea analiza mai concret în ce constă acel cod de maniere și cum te face el să pari pentru ceilalți un "adept" chiar dacă tu nu ești un "adept" și să pară că tu cazi singur în ridicol dacă nu alegi să pari pentru ceilalti un astfel de "adept".
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Joi Mai 21, 2009 7:36 pm

Soimos a scris:
nelu a scris:
Multumesc ptr sfat!
Dar la mine asa cum exista o line de demarcatie intre bine si rau ...tot asa exista o demarcatie intre ceea ce trebuie si merita iubit ...si ce trebuie urat si dispretuit!

Ce e urat rau si daunator ...nu voi iubi niciodata ...ptr ca nu sunt crestin ca sa imi iubesc dusmanii si nici raufacatorii!

Pai eu de ce as iubi crestinismul ptr ca in comparatie cu fascismul care a durat 5 ani ...crestinismul a comis orori 1500 de ani ...si in cruzime si bestialitate a intrecut cu mult fascismul!

crestinismul fals, da!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Joi Mai 21, 2009 9:07 pm

nelu a scris:
Soimos a scris:
nelu a scris:
Multumesc ptr sfat!

crestinismul fals, da!

Tot ce e propovaduit prin Biblie ... aste crestinism fals!

Crestinismul original ...acela pe care romanii l-au interzis sub amenintatrea cu moartea ... nu se baza pe Biblie ...ci pe Tora!

Sau cumva l-ai auzit pe Isus sa recomande cuiva Biblia sau sa propovaduiasca din ea?

Nu ti-ai pus intrebarea "oare de ce?"
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Varsta : 24
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Vin Mai 22, 2009 10:57 am

din contra Smile ca iisus nu recomanda nimanui biblia .. iisus nu a spus nimanui ca este fiul lui dumnezeu .. doar ..religia crestina falsa din ziua de azi iti baga biblia pe gat ..si alte prostii de-ale lor ca sa crezi in ei ... incearca sa adune tot mai multe oite sa le iasa mai mult profit , cu cat sunt mai multi credinciosi cu atat profitul este mai mare ..si de aceea se chinuie sa atraga multi credinciosi .. ofera carticele , si icoane gratuite.. si alte chestii , ca sa crezi in dumnezeu nu trebuie sa te duci la biserica , sa te rogi , sau sa faci ce spun popii
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Vin Mai 22, 2009 8:20 pm

Citat :

Tot ce e propovaduit prin Biblie ... aste crestinism fals!

Crestinismul original ...acela pe care romanii l-au interzis sub amenintatrea cu moartea ... nu se baza pe Biblie ...ci pe Tora!

Sau cumva l-ai auzit pe Isus sa recomande cuiva Biblia sau sa propovaduiasca din ea?

Nu ti-ai pus intrebarea "oare de ce?"

si ce zice acel crestinism original?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Sam Mai 23, 2009 7:30 am

Zice exact ce a zis Isus ! ...si nu ceea ce au zis cei mai mari dusmani ai sai ...si culmea tupeului ... in numele sau(vorbim de Pavel)!

Apropo ...sti ca Isus a vrut sa isi intemeieze biserica pe Petru?

Daca DA ... atunci de ce nu avem Evanghelie lui Petru in Biblie ... ptr ca cred ca ai gasit informatia biblica pe acest forum ca Petru a avut si el Evanghelia lui ...dar mincinosul Pavel i-a eliminat-o!
Daca nu....
Iata aici dovada existentei acestei Evanghelii:

7.
Ci dimpotrivă, văzând că mie mi-a fost încredințată Evanghelia pentru
cei netăiați împrejur, după cum lui Petru, Evanghelia pentru cei tăiați
împrejur.

Intrebare daca Isus a "lasat o piatra cu numele Petre ca temelie ptr biserica sa ...iar Pavel a recunoscut ca acea Evanghelie a lui Petru este pentru cei taiati imprejur ... te rog raspunde-mi la doua intrebari :
Cum ar fi trebuit sa fie biserica lui Isus ? ...ptr cei taiati imprejur imprejur ....sau ptr cei netaiati imprejur?
2) Cine l-a imputernicit pe Pavel sa scrie o Evanghelie (nici aceea integrala in biblie ci doar selectiuni) pentru cei netaiati ...adica ptr cei care neglijeaza poruncile divine?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Sam Mai 23, 2009 8:09 pm

1.
Matei 28:19
Duceți-vă și faceți ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh.

2.
Ioan 16:8
Și când va veni El, va dovedi lumea vinovată în ce privește păcatul, neprihănirea și judecata.
------------
ps:
din cate stiu, Ioan si Matei le accepti.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Sam Mai 23, 2009 8:47 pm

nelu a scris:
1.
Matei 28:19
Duceți-vă și faceți ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh.

2.
Ioan 16:8
Și când va veni El, va dovedi lumea vinovată în ce privește păcatul, neprihănirea și judecata.
------------
ps:
din cate stiu, Ioan si Matei le accepti.

1) Ce sa fie acei ucenici ? ...ucenici ai lui Pavel ? ...sau ucenici ai lui Isus bazati pe "piatra sa Petre"?

2) Sa inteleg ca si tu esti impotriva falselor evanghelii din Biblie?
Adica crezi ca mantuirea vine ca urmare a Faptelor (asa cum ne invata Isus) ... si nu vine ca urmare a credintei ...asa cum gresit ii invata Pavel pe crestini si pocaitii pe noi?

PS.
Le accept drept ceea ce sunt ...adica cea a lui Ioan nu este a lui Ioan ...ci doar "Dupa" Ioan.
Iar despre evanghelia lui Matei ...doar ca pe un susbstitut fara valoare a adevaratei evanghelii stravechi a lui Matei ...adica cea la care se refera Ieronim cu frica de a nu fi descoperita si compromisa noua "lucrare a Bibliei" cartea care ascunde adevarul si propovaduieste Calea FALSA!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Mai 25, 2009 7:21 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Dum Mai 24, 2009 5:58 pm

da-mi te rog un indiciu de unde tragi tu toate aceste concluzii

"adica cea a lui Ioan nu este a lui Ioan ...ci doar "Dupa" Ioan"

"Iar despre evanghelia lui Matei ...doar ca pe un susbstitut fara valoare a adevaratei evanghelii stravechi a lui Matei "
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Lun Mai 25, 2009 7:16 pm

nelu a scris:
da-mi te rog un indiciu de unde tragi tu toate aceste concluzii

"adica cea a lui Ioan nu este a lui Ioan ...ci doar "Dupa" Ioan"

"Iar despre evanghelia lui Matei ...doar ca pe un susbstitut fara valoare a adevaratei evanghelii stravechi a lui Matei "

Primul exemplu luat asa la repezeala:

www.crestinism-ortodox.ro/html/05/5d_evanghelia_dupa_ioan.html - 11k -

Daca nu functioneaza URL-ul .... da-i si tu pe Google: evanghelia dupa Ioan si vezi ce gasesti!

Cat despre evanghelia straveche a lui Matei iti dau documentatie:

- Vorrede zum Neuen Testament;
zit. nach A. M. Ritter, Kirchen- und Theologiegeschichte in Quellen, Bd. 1 - Alte Kirche, S. 181 f.;
sau J. P. Migne,
Patrologiae cursus completus, series Graeca (MPG) 29, Sp. 525 ff.)

dar mai ales cartea unui doctor in teologie din Tubingen:
Wilhelm
Schneemelcher, Neutestamentliche Apokryphen, Band 1: Evangelien, 6. Auflage,
Tübingen 1999, S. 120).

Ce trebuie sa sti ...este ca in Evanghelia Straveche a lui Matei ...Maria inca nu era Sfanta fecioara ... sau ca aceasta evanghelie nu e scrisa in limba greaca ci aramaica ...si ca se gasesc dovezi

si daca nu intelegi germana ...uite in engleza ce zice tanti Wiki:

http://en.wikipedia.org/wiki/Gospel_of_Matthew

unde vei gasi si acest text:
Pierson Parker
posited an early version of Matthew (proto-Matthew) as the primary source of both Matthew and Mark, and the Q source used by Matthew.[37]"

sau studiul special dedicat :
http://en.wikipedia.org/wiki/Synoptic_problem
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Joi Mai 28, 2009 10:41 am

Ce inseamna religia ! http://stirileprotv.ro/video/s-au-inchinat-ani-de-zile-la-racla-cu-moaste-de-fapt-oase-de-animale/60296667 "sau inchinat ani de zile la oase de animale Smile))))) ce inseamna religia .. !
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 38
Puncte : 288

MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Joi Mai 28, 2009 11:31 am

Pai la ce ai fi vrut sa se inchine boii ?
La oase de oameni ?

...asta si atunci cand se stie clar ca Sfanta care a salvat omenirea este sfanta VACA! ...cea care a hranit toata umanitatea !
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Vin Mai 29, 2009 7:09 am

deci inca o dovada ca religia este o foarte mare vrajeala:) dar pe putini conving dovezile ca religia este o mare vrajeala..pentru ca ceilalti sunt indoctrinati , si cred ca a fost o greseala ..!
Sus In jos
similica
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 4
Puncte : 2

MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Vin Mai 29, 2009 10:47 am

H1perion a scris:
deci inca o dovada ca religia este o foarte mare vrajeala:) dar pe putini conving dovezile ca religia este o mare vrajeala..pentru ca ceilalti sunt indoctrinati , si cred ca a fost o greseala ..!
Depinde ptr cine!

Cineva care traia bine pe spatele prostilor indoctrinati prin religie, adica popa, nu vedea asta ca pe o greseala, ci ca pe o binecuvantare!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Vin Mai 29, 2009 4:16 pm

dabea ast sa se termine o data cu religiile astea .. ati vazut vreo data cat de rasisti sunt unii crestini ? .. au fost multi rasisti cu mine pentru ca sunt ateu , dar am reusit sa-i fac sah-mat pe toti crestinii cu care mam certat pe chestia ca sunt ateu .. pai , tu dc crezi ca , religia spune sa te duci la biserica , si sa donezi bani bisericii .. sa te duci la biserica , sa adune mai multe oite sa le vina profit mai mult , si cica este bine ca sa donezi bani , parca lui dumnezeu ia-r pasa ca doneaza lumea bani .. unii adolescenti , de varste intre 15-18 , si mai putin .. au inceput sa deschida ochii putin , putin cate putin totul o sa se termine..oricum religia crestina nu o mai duce mult Smile simt asta
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Vin Mai 29, 2009 6:10 pm

ce rau fac crestinii?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Vin Mai 29, 2009 7:12 pm

Atata vreme cat isi vad in liniste si pace de credinta lor naiva ... nu fac nici un rau.
Raul cu crestinismul il fac sarlatanii de preoti ...si crestinii fanatizati !
Acestia sunt pericolul social !
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Sam Mai 30, 2009 6:55 pm

exista si credinta adevarata?

ca naiva vad ca...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Sam Mai 30, 2009 8:37 pm

nelu a scris:
exista si credinta adevarata?

ca naiva vad ca...
Evident ca exista !

De ex. credinta in lucruri si personaje reale si adevarate.

Eu de exemplu cred ca perechiusca mea e ingerul meu binefacator si zana mea personala ...
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Lun Iun 01, 2009 8:16 pm

te-ai supara daca cineva ar avea tupeul sa vb. urat la adresa ei?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   

Sus In jos

Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Opinii fundamentate pro si contra-
Mergi direct la: