Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Religia cult al misterului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 37
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Religia cult al misterului   Lun Mai 25, 2009 12:32 am

Rolul religiei în societate este ca ea să fie un cult al
misterului.

Dacă în societatea noastră toată lumea ar putea cunoaște
totul despre oricine societatea noastră ar deveni un haos.

Minciuna în principiu înseamnă tot ceea ce facem cu scopul
de a nu satisface o cerere de informație.

Minciuna are 3 forme de bază și anume:

1. Omisiunea
2. Iluzia
3. Confuzia

Toate acestea trei forme ale minciunii una sunt pentru că au un singur scop și anume acela de a nu se oferi o informație atunci când ea e cerută.

Omisiune înseamnă să oferim o informație incompletă sau pur și simplu să nu oferim o informație care ni se cere, iluzie înseamnă sa ne prefacem ca oferim o informație afirmând că există un lucru sau că el nu exista când de fapt nu e adevărat și confuzie înseamnă să ne prefacem ca oferim informația care ni se cere oferind un surogat sau afirmând ca ceva asemănător
cu ceea ce e adevărat e de fapt responsabil de o situație anume.

Minciuna este si ea supranaturală la fel ca si Dumnezeu pentru ca nu e obligatoriu să se supună legilor naturii și ea trebuie musai să fie întotdeauna crezuta pentru ca să poată avea efect spre deosebire de adevăr care nu are nevoie sa fie crezut întotdeauna pentru a avea efecte.

După cum spuneam, dacă toți am oferi toate informațiile despre noi oricui, totul ar deveni un haos. Societatea noastră se bazează pe minciună și acela care minte fiind crezut de toata lumea, practic ajunge un dumnezeu pentru că el creează oarecum prin cuvânt și îi stăpânește pe toți astfel.

În religie mintea umană este antrenată și manipulată să
accepte misterul. Adică să renunți a mai căuta răspunsuri la întrebări și să accepți prin credință numai întrebările și răspunsurile care ți le oferă ei.
Acest cult al misterului mai are efectul de a instala un fel de liniște interioară. Ei au și o muzică prin care îndeamnă la astfel de liniște. Multora le place astfel de liniște din cauză că societatea are probleme pe care individul singur nu le poate rezolva cum ar fi șomajul și costurile pentru existență.
Astfel individul este îndemnat să capituleze în schimbul unui rai oferit într-o altă viață.

Noi ne naștem curioși din fire, copiii sunt foarte curioși,
dar ce s-ar întâmpla dacă tot la fel de curioși ar rămâne și adulții căutând răspunsuri să vadă cum s-a îmbogățit cutare sau cutărescu, dacă într-adevăr se face nu știu unde dreptate și dacă nu știu cine este într-adevăr așa de competent? Eliminarea curiozității este deci soluția cea mai elegantă din toate pentru că cei ce nu mai întreabă nici măcar nu mai au nevoie de minciuni.

Noi trăim în cultura banului totul trebuie să aibă ambalaj cât mai frumos pentru ca nu contează ce faci ci contează cum vinzi și toată lumea face numai ceea ce-i cere cel ce plătește cel mai mult, iar daca reușești ceva, atunci va trebui sa ascunzi secretul, sa intimidezi cat poți pe ceilalți cu „știința” și diplomele tale și să cenzurezi cât poți orice critici care ți se aduc.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Religia cult al misterului   Mar Mai 26, 2009 4:52 am

si cei de facut in cazu asta?
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Religia cult al misterului   Mier Mai 27, 2009 5:48 pm

nelu a scris:
Uneori trebuie să le facem jocul pentru ca să se demonstreze astfel că acel joc nu duce nicăieri, dar fără să tolerăm metodele lor ci demascându-le acele metode.

Ei vor să li se facă jocul, dar cu un anume cod de maniere de comportament impus prin ritualuri care să facă să pară cum că de fapt lor li se dă dreptate.

Scopul acestui forum este demascarea minciunii religioase.

Minciuna este orice formă de a evitare a satisfacerii cererii de informație.

Cererea aceasta de informație și curiozitatea este exact opusul cultuluii misterului.

Cei ce sunt cel mai puțin curioși sunt morții din groapă și de lângă groapă. Nu contează, morți să fie.

Religia cică vrea binele omenirii, dar problema e că orice lucru bun mai întâi a fost ceva rău, și orice lucru care poate fi înlocuit de ceva mai bun este un rău.

Atunci când avem de ales între rău și nimic noi trebuie să alegem răul și nu nimicul. După ce vom muri, nimicul va fi singurul lucru pe care îl vom mai face și numai asta vom face pentru totdeauna.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Religia cult al misterului   Joi Mai 28, 2009 5:15 pm

remussatala a scris:
nelu a scris:
Atunci când avem de ales între rău și nimic noi trebuie să alegem răul și nu nimicul. După ce vom muri, nimicul va fi singurul lucru pe care îl vom mai face și numai asta vom face pentru totdeauna.

de unde sti tu asta?
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Religia cult al misterului   Joi Mai 28, 2009 6:49 pm

nelu a scris:
de unde sti tu asta?
Diavolul a venit încetișor pâș pâș și mi-a șoptit la ureche.
Sus In jos
similica
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 4
Puncte : 2
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Religia cult al misterului   Vin Mai 29, 2009 10:56 am

[quote="remussatala"]
Parerea cu "religia ca si cult al misterelor" si conflictul ei cu informatia si "lumina cunoasterii" desi evidenta ...totusi inca nu a fost destul constientizata, desi este corect punctata!

Citat :

Atunci când avem de ales între rău și nimic noi trebuie să alegem răul și nu nimicul.
Gresit. Cel care niciodata nu trebuie les este RAUL !
Dupa logica ta daca eu pot sa te las in pace si sa nu iti fac nimic, ar trebui sa aleg sa iti fac rau!
Si asta nu este omenesc!
Omenia fata de animalitate inseamna constientizarea binelui si a raului ...adica exact tema biblica a fructului oprit din pomul cunoasterii .
Rau fac doar oamenii diabolici ,,,deci de 1000 x mai bine NIMIC ...decat chiar si un pic de rau!

Citat :

După ce vom muri, nimicul va fi singurul lucru pe care îl vom mai face și numai asta vom face pentru totdeauna.
Fi linistit , dupa ce mori .. nici nimic nu mai poti face ...pentru ca ai devenit tu NIMIC!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Religia cult al misterului   Vin Mai 29, 2009 6:06 pm

remussatala a scris:
nelu a scris:
de unde sti tu asta?
Diavolul a venit încetișor pâș pâș și mi-a șoptit la ureche.

care, stanga sau dreapta? Wink
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Varsta : 24
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Religia cult al misterului   Mar Iun 09, 2009 7:51 pm

"care, stanga sau dreapta?" ce intrebari poti pune si tu nelu ? crezi ca , conteaza la ce ureche ia soptit Wink)) poate ca i-a soptit la amandoua urechi, auziti , ca mi sa intamplat azi , voua vi sa intamplat sa va spuna cineva , ca atei cred in satana Smile) si credinciosii cred in adevaratul dumnezeu , adica jessus ??Neutral
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Religia cult al misterului   Mier Iun 10, 2009 6:00 am

H1perion a scris:
"care, stanga sau dreapta?" ce intrebari poti pune si tu nelu ? crezi ca , conteaza la ce ureche ia soptit Wink)) poate ca i-a soptit la amandoua urechi, auziti , ca mi sa intamplat azi , voua vi sa intamplat sa va spuna cineva , ca atei cred in satana Smile) si credinciosii cred in adevaratul dumnezeu , adica jessus ??Neutral

Ca "Gradina Domnului" e mare ... o stim de mult!
Dar sa afirmi ca un ateu este credincios ... chiar si in satana ... e un nonsens .... dar sa crezi ca adevaratul Dumnezeu ....adica Creatorul ... este omul Jesus ...care nu a creat nimic ....este o mare dovada de prostie! (adica piatra pe care e cladita credinta care este totusi Nestiinta)
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Religia cult al misterului   Mier Iun 10, 2009 8:00 pm

cunosc medici credinciosi care isi fac treaba si la spital si mai fac "sa nu stie dreapta ce face stanga"
sunt vorbiti doar de bine, si nu imbrobodesc pe nimeni sa adere la ceea ce ei cred.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Religia cult al misterului   Joi Iun 11, 2009 6:50 am

Cred ca nu le pui pe acestea pe seama religiei ? ...nu?
Daca ne luam dupa religie si biserica crestina si astazi erau arsi pe rug cei care iondrazneau sa studieze medicina ...sau alte discipline!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Religia cult al misterului   Joi Iun 11, 2009 1:01 pm

corect soimos Smile mari savanti au murit arsi pe rug .. din cauza religiei crestina , care se spune ca este religia cu dumnezeul ce-l adevarat , religia crestina a vrut ca oamenii sa fie inapoiati ca sa-i manipuleze cat mai usor , acum nu mai este asa , de aceea religia crestina a oprit evolutia cu 1000 de ani , ca sa fie populatia cat mai inapoiata
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Religia cult al misterului   Joi Iun 11, 2009 3:36 pm

Ce spui este foarte exact!

Sa vedem daca stii cine au fost cei care au oprit urgia crestina?
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Religia cult al misterului   Joi Iun 11, 2009 3:39 pm

asta nu stiu Very Happy imi poti spune tu ?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Religia cult al misterului   Joi Iun 11, 2009 9:07 pm

Evident!
Biserica crestina a primit un pumn in bot prin care si-a pierdut coltii ucigatori la revolutia franceza din 1789 ...si care a deposedat religia de putere si a trimis-o sa se joace in curte la gramada cu nisip ...ba chiar sa zica un sincer Doamne Ajuta ptr ca s-a oprit din senin lama ghilotinei care a taiat deja cateva mii de capete de preoti, dupa ce si-a propus sa ii starpeasca pana la ultimul?

Sti cumva cine au fost cei care au facut aceasta revolutie culturala care si azi le poarta numele?
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Religia cult al misterului   Vin Iun 12, 2009 7:25 am

nu Very Happy imi poti spune te rog
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Religia cult al misterului   Vin Iun 12, 2009 1:16 pm

Revolutia culturala a fost Iluminismul ... iar cei care au facut-o au fost Iluminati ...adica Francmasoneria... asa ca acum intelegi din ce cauza Francmasoneria este mereu blamata de biserica!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Religia cult al misterului   Vin Iun 12, 2009 2:53 pm

ahaaaaaa Very Happy daia se spune biserica ca francmasonii sunt de partea "satanei" chestii dastea , cu cipuri 666.. etc etc
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Religia cult al misterului   Vin Iun 12, 2009 5:39 pm

Eeeeeeeeexact!

Plus de asta o biserica nascuta din minciuna cu scopul de a manipula, beli si spiona oameni ... adica pe scurt DIABOLICA ... trebuia sa scoata in fata o "tinta falsa" in spatele careia ei sa isi poata continua mascat bicisniciile pe care le-au comis in 2000 de ani de crime si nenorociri aduse oamenilor
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Religia cult al misterului   Vin Iun 12, 2009 7:17 pm

am vazut azi o parte dintr-un serial care se difuzeaza pe discovery , cred ca ai auzit de el , "fenomene stranii" nu stiu daca sunt adevarate , sau daca nu sunt, . daca nu ai auzit de el , iti spun despre ce este , 1 grup de oameni , filmeaza fenomene stranii , adica posedarea oamenilor , azi am vazut unui copil , fantome chestii dastea , si azi , era posedat un pusti de vreo 13 ani asa , mai putin .. si unul sa dus la un preot si preotu ia dat o cruce , zicea ca este "Sfintita" si omul a puso frumos la gat .. si cand a ajuns in fata pustiului , pustiu fiind posedat vorbea satana , si chiar ma amuzat putin cand a spus : stiu de la cine ai luat crucea , si cine ti-a dato , aceea nu imi poate face nimic , si a rupto de la gatu lui si aruncato fara nici 1 pic de teama, nu stiu daca este adevarat , sau daca nu este , mi-a placut partea aceea
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Religia cult al misterului   Dum Iun 14, 2009 6:47 pm

Eu nu prea mă uit la TV pentru că nu am. Eu am doar internet. Dar ce să spun? Bravo lor că macar fac spectacol! Very Happy
Sus In jos
Zeus
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 108
Puncte : 11
Data de inscriere : 18/04/2008

MesajSubiect: Re: Religia cult al misterului   Lun Iun 15, 2009 7:51 am

remussatala a scris:
Eu nu prea mă uit la TV pentru că nu am. Eu am doar internet. Dar ce să spun? Bravo lor că macar fac spectacol! Very Happy
Cum sa n-ai TV?

Pai TV este fereastra ta catre toata lumea!
Sus In jos
http://forum-anti-christi.forumers.ro
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Religia cult al misterului   Lun Iun 15, 2009 11:56 am

prin TV se manipuleaza ce-l mai bine oamenii zeus , dar nu iti dai tu seama cum , pentru ca acei oameni sunt foarte destepti
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Religia cult al misterului   Mar Iun 16, 2009 6:46 am

H1perion a scris:
prin TV se manipuleaza ce-l mai bine oamenii zeus , dar nu iti dai tu seama cum , pentru ca acei oameni sunt foarte destepti
Eu ii dau dreptate lui Zeus!
E adevarat ca televiziunea manipuleaza ...dar ca sa nu te lasi manipulat nu ai decat sa te uiti la programe documentare legate de istorie ...de geografie sau natura ... eu ca sa nu ma las manipulat ma uit exclusiv la Tv germana care este foarte serioasa si plina de informatii in toate domeniile!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Religia cult al misterului   Mar Iun 16, 2009 2:11 pm

Religia este o formă de explicare a lumii, în condițiile lipsei unei cunoașteri științifice
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Religia cult al misterului   

Sus In jos

Religia cult al misterului
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Intrebari diverse-
Mergi direct la: