Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
GaSpAr
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 850
Data de inscriere : 13/05/2011

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Sam Iun 25, 2011 10:00 am

editat pe motive de atacuri la persoana in loc de raspuns normal si argumentat
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Sam Iun 25, 2011 12:33 pm

GaSpAr a scris:
hai ca esti prost facut gramada. ma asteptam sa nu raspunzi normal la ce am scris eu. s-a trezit un amator ca tine sa deschida forum de religie si sa dezbata si el lucuri religioase ca doar e la moda, nu conteaza ca se face de kkt

Mah OAIE a Domnului ... tu esti capabil sa raspunzi punctual la problemele pe care ti le ridic ...sau il joci mai departe pe credinciosu " a proasta" ...adica IRATIONALUL care raspunde a proasta?

Iti atrag atentia ultima oara sa raspunzi punctual la tema discutata si sa nu o inlocuiesti cu eschivante atacuri la persoana!

Deci revenim la temele dezbatute:
1) ... pe ce baza si-a permis biserica sa aleaga doar 4 Evanghelii din cele cateva sute care circulau liber si pe restul sa le distruga ...desi acestea erau tot Evanghelii ...ba unele erau chiar erau scrise de Apostoli Adevarati?
2) de ce o Evanghelie a lui Petru daca e pusa in forma scrisa de un mazgalitor pe hartie ...poarta numele celui care a mazgalit-o ...si nu numele celui care a dictat-o?

Alte teme la care ai evitat sa raspunzi si le-ai inlocuit cu atacuri la persoana:
3) De ce Pavel imparte Evangheliile in functzie de taiatul putzelor in Evanghelii ptr cei taiati si netaiati cand se stie clar ca Isus Nazariteanul a venit sa intareasca Legea Tatalui sau (adica cea care pretinde si circumcizia) ...si nu sa desfineze acea Lege numita si astazi ca atunci ...TORAH?

4)Cine l-a imputernicit pe Pavel sa Creada ca are puterea sa treaca peste Legile lui Dumnezeu din Torah ...astfel incat sa isi permita cu de la sine putere sa le dea dreptul elenilor care nu acceptau circumcizia, sa adere la Religia lui Yahwe (adica cea Mozaica)si astfel sa urmeze INVATATURILE lui Isus?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Iun 25, 2011 1:32 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Sam Iun 25, 2011 1:14 pm

Soimos a scris:
1) ... pe ce baza si-a permis biserica sa aleaga doar 4 Evanghelii
da tu esti batut in cap? de cate ori sa iti zic, ca s-au ales evangheliile cele mai apropiate mortii lui Iisus. cat despre evanghelia a lui Matei, de care ziceai ca a fost scrisa in aramaica mai intai, a fost tradusa in greaca si a rezultat ce avem azi. deci nu a fost distrusa cum ai zis tu

Soimos a scris:
din cele cateva sute care circulau liber
pai in perioada aceea era erau multe secte crestine, care invatau ceva diferit: gnosticii, marcionitii, ebionitii etc

Soimos a scris:
desi acestea erau tot Evanghelii
tu daca predici o doctrina, iar dupa ceva timp vin altii si iti amesteca doctrina cu alte rahaturi, ar insemna ca ar trebui bagati in seama?

Soimos a scris:
ba unele erau chiar erau scrise de Apostoli Adevarati?
care ma?

Soimos a scris:
de ce o Evanghelie a lui Petru daca e pusa in forma scrisa de un mazgalitor pe hartie ...poarta numele celui care a mazgalit-o ...si nu numele celui care a dictat-o?
pentru ca se pune numele celui care a scris-o si cum Marcu era mereu cu Petru, e o dovada ca a fost dictata de Petru

Soimos a scris:
De ce Pavel imparte Evangheliile in functzie de taiatul putzelor in Evanghelii ptr cei taiati si netaiati
mai omule, cei taiati imprejur adica evreii si cei netaiati adica neamurile. cei taiati adica evrei aveau deja legea, iar cei netaiati nu o aveau. pentru cei netaiati daca nu aveau legea, Pavel le-a predicat in asa fel incat sa intelega, dar el le zice clar ca este nevoie si de lege pe langa credinta. evreilor, care aveau legea, bineinteles ca li s-a predicat altfel deoarece ei intelegeau altfel decat neamurile

Soimos a scris:
Isus Nazariteanul a venit sa intareasca Legea Tatalui
a zis si asta, dar tu te agati de un citat si gata te crezi atotstiutor, citeste tot si poate ai sa intelegi altfel

Soimos a scris:
Cine l-a imputernicit pe Pavel sa Creada ca are puterea sa treaca peste Legile lui Dumnezeu din Torah
Pavel nu a trecut peste legea noua, deoarece fiind intarita, uneori chiar schimbata, era ceva nou fata de legea VT.

Soimos a scris:
astfel incat sa isi permita cu de la sine putere sa le dea dreptul elenilor care nu acceptau circumcizia, sa adere la Religia lui Yahwe (adica cea Mozaica)si astfel sa urmeze INVATATURILE lui Isus?
ce dracu nu intelegi ca la consiliul apostolilor au fost cu totii de acord ca neamurile sa nu-si mai taie putza, care are o semnificatie simbolica, in schimb a predicat neamurilor sa se taie imprejur in jurul inimii( daca intelegi ce inseamna asta; banuiesc ca nu)

Soimos a scris:
Ma IDIOTULE ... tu esti capabil sa raspunzi punctual la problemele pe care ti le ridic ...sau il joci mai departe pe prostu credincios " a proasta" ...adica IRATIONALUL care raspunde a proasta?
taran ca intotdeauna si ipocrit deasemnea.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Sam Iun 25, 2011 2:05 pm

GaSpAr a scris:
da tu esti batut in cap? de cate ori sa iti zic, ca s-au ales evangheliile cele mai apropiate mortii lui Iisus.
Ma da amarnic mai imbarligi minciunile!
Poate ai vrut sa zici ca singurul criteriu era acel "pro biserica" !
... adica sa fie anti Isus ...caci Isus si Apostolii sai au fost asprii combatanti ai bisericii si ai clerului!
Voi intrati in categoria asta:
1:25 căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, și au slujit și s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci

Citat :

cat despre evanghelia a lui Matei, de care ziceai ca a fost scrisa in aramaica mai intai, a fost tradusa in greaca si a rezultat ce avem azi. deci nu a fost distrusa cum ai zis tu
Ah ...deci te-ai documentat in privinta existentei ei ...dar se pare ca nu suficient de temeinic ...ptr ca Paleo-Evanghelia lui Matei nu este aceasi cu Evanghelia lui Matei cea din NT ...motiv ptr care a fost facuta disparuta ...si nu pusa la pastrare de catre "parintii bisericii"... diabolice!

Citat :
pai in perioada aceea era erau multe secte crestine, care invatau ceva diferit: gnosticii, marcionitii, ebionitii etc.
Si ce e cu asta?
Vrei cumva sa zici ca aceia erau mai CRESTINI decat "Biserica crestina" din ziua de astazi care are ca manual de imbrobodire generalizata Biblia comandata de Constantin si compilata de Hieronim?

Citat :
tu daca predici o doctrina, iar dupa ceva timp vin altii si iti amesteca doctrina cu alte rahaturi, ar insemna ca ar trebui bagati in seama?
Poi vezi ...tocmai asta ati facut voi cu Scripturile Mozaicilor!

Citat :
Soimos a scris:
ba unele erau chiar erau scrise de Apostoli Adevarati?
care ma?
Alea care nu au intrat in Furtul intelectual devenit Manualul de Minciuna si Prostire numit Biblia!

Soimos a scris:
Citat :
de ce o Evanghelie a lui Petru daca e pusa in forma scrisa de un mazgalitor pe hartie ...poarta numele celui care a mazgalit-o ...si nu numele celui care a dictat-o?
pentru ca se pune numele celui care a scris-o si cum Marcu era mereu cu Petru, e o dovada ca a fost dictata de Petru.
Ma tu esti turc sau esti OAIE?
Pai daca Apostolul Petru dicteaza concomitent la 10 mazgalitori de hartie un text ... cine e autorul acelui text ? ...mazgalitorul ? ...daca da care din ei mai? ...
Hamurapi ce era mazgalitor sau rege?

Citat :
] mai omule, cei taiati imprejur adica evreii si cei netaiati adica neamurile.
Mai oaia domnului ...cei taiati erau Mozaicii ...adica cei care au acceptat Legea Dumnezeului lui Moise... aialalti erau credinciosii nin Vaca Mu, Boul Apis sau Regele Musca, deci nu erau de religie mozaica ptr ca mozaismul era o religie care nu era numai a evreilor ci si a altor neamuri care au imbratisat acesta credinta ...deci nu era una bazata pe etnicitate ci pe acceptarea Legii lui Yahwe ...si Pavel nu avea puterea sa deie "dezlegari" ptr ca nici nu a primit imputerniciri ...spre deosebire de Petru care a primit Imputerniciri de la Isus ...dar nu imputerniciri ptr a incalca Legea asa cum face Sarlatanul si Excrocul Pavel in versetul de mai jos:

Galateni 2. Stiind însa ca omul nu se îndrepteaza din faptele Legii, ci prin credinta în Hristos Iisus, am crezut si noi in Hristos Iisus, ca sa ne indreptam din credinta in Hristos, iar nu din faptele Legii, caci din faptele Legii, nimeni nu se va îndrepta.

Citat :
ce dracu nu intelegi ca la consiliul apostolilor au fost cu totii de acord ca neamurile sa nu-si mai taie putza, care are o semnificatie simbolica, in schimb a predicat neamurilor sa se taie imprejur in jurul inimii( daca intelegi ce inseamna asta; banuiesc ca nu)

Ma tu iarasi esti oaie ?
Pai cine e Dumnezeul ... Yahwe sau Pavel si consiliul apostolilor? ...si daca Dumnezeu zice ca El nu se schimba in veci:
Maleahi 3:6 „Căci Eu Sunt Domnul, Eu nu Mă schimb; poi tu pe cine crezi?

..sau daca s-a schimbat... o fi inseamnand ca a vorbit si EL ... asa a proasta, la o betie, in timp ce umbla pe la curve ca sa le fecundeze sa aibe si el un fiu?...ca doare asta va invata religia lui Pavel ...nu?

Hai ma intelege ca daca Dumnezeu nu se schimba ...apoi tocmai asa este !
Ce-i asa de greu de priceput ?
Pai tu in cine crezi ? ...in Pavel sau in Dumnezeu?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Iun 25, 2011 3:13 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Sam Iun 25, 2011 2:35 pm

GaSpAr a scris:

Din moment ce Isus n-a scris nimic, de unde stii care-i rahat si care nu? Te iei doar dupa vechime, adica doar dupa minciunile cele mai vechi? De ce au fost incluse scrierile lui Pavel care nu l-a cunoscut niciodata pe Isus, nici macar nu l-a intalnit din intamplare? Au fost incluse si formeaza baza NT, doar pentru ca a stiut sa-si impuna minciunile si acestea erau cele mai convenabile manipulatorilor care doreau o noua religie (cea crestina) pentru a se putea folosi de ea in scopul consolidarii puterii pe care o aveau, dar si in scopul adunarii de bogatii pe spatele prostilor creduli in vorbe mestesugite?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Sam Iun 25, 2011 2:58 pm

Soimos a scris:
Ma da amarnic mai imbarligi minciunile!
Poate ai vrut sa zici ca singurul criteriu era acel "pro biserica" !
... adica sa fie anti Isus ...caci Isus si Apostolii sai au fost asprii combatanti ai bisericii si ai clerului!
se luau de cler, deoarece erau ca merele frumoase pe dinafara dar stricate pe dinauntru. desi vorbeau de respectarea legii, aveau inima ''neagra'' dar asta nu inseamna ca El considera ca nu era nevoie de cler.

Soimos a scris:
Ah ...deci te-ai documentat in privinta existentei ei ...dar se pare ca nu suficient de temeinic ...ptr ca Paleo-Evanghelia lui Matei nu este aceasi cu Evanghelia lui Matei cea din NT ...motiv ptr care a fost facuta disparuta ...si nu pusa la pastrare de catre "parintii bisericii"... diabolice!
paleo-evanghelia lui Matei era folosita de ebioniti

Soimos a scris:
Biblia comandata de Constantin si compilata de Hieronim?
dar de Diatessaron ce zici?

Soimos a scris:
Alea care nu au intrat in Furtul intelectual devenit Manualul de Minciuna si Prostire numit Biblia!
nici nu stii ce vobesti

Soimos a scris:
ptr ca mozaismul era o religie care nu era numai a evreilor ci si a altor neamuri care au imbratisat acesta credinta ...deci nu era una bazata pe etnicitate ci pe acceptarea Legii lui Yahwe
ce popoare si in ce perioada. zi tu ca nu am chef sa caut

Soimos a scris:
spre deosebire de Petru care a primit Imputerniciri de la Isus
ia zi ce imputernicire a primit Petru? ce misiune avea el?

Soimos a scris:
Pai cine e Dumnezeul ... Yahwe sau Pavel si consiliul apostolilor? ...si daca Dumnezeu zice ca El nu se schimba in veci:
Maleahi 3:6 „Căci Eu Sunt Domnul, Eu nu Mă schimb; poi tu pe cine crezi?
Maleahi 3:6 nu se refera deloc la lege ci la atributele lui Dumnezeu.Niciodată nu a fost un timp în care El nu a existat; nu va veni niciodată un timp când El va înceta să mai existe. Dumnezeu nu a evoluat, crescut, sau îmbunătățit. Tot ceea ce El este astăzi, era dintotdeauna, și va fi mereu. „Căci Eu Sunt Domnul, Eu nu Mă schimb; este afirmația Lui simplă. El nu se poate schimba în mai bine, pentru că El este deja perfect; și fiind perfect, El nu se poate schimba în mai rău. Ai inteles acuma?
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Sam Iun 25, 2011 3:01 pm

Apopii a scris:
Din moment ce Isus n-a scris nimic, de unde stii care-i rahat si care nu?
pentru ca stiau cei de atunci care au fost cu el.

Apopii a scris:
Au fost incluse si formeaza baza NT, doar pentru ca a stiut sa-si impuna minciunile si acestea erau cele mai convenabile manipulatorilor care doreau o noua religie (cea crestina) pentru a se putea folosi de ea in scopul consolidarii puterii
stai putin despre ce putere vorbesti tu aici? cine sa aiba putere, apostolii? pai aia umblau din casa in casa, din oras in oras si nu luau nimic cu ei. erau batuti, inchisi. ce avantaje aveau ei? nu vezi ca nu are logica ce zici?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Sam Iun 25, 2011 3:54 pm

GaSpAr a scris:
] se luau de cler, deoarece erau ca merele frumoase pe dinafara dar stricate pe dinauntru. desi vorbeau de respectarea legii, aveau inima ''neagra'' dar asta nu inseamna ca El considera ca nu era nevoie de cler.
Tare afon mai esti in cele propovaduite de Isus!
Nimic nu stii!
Pai la ce sa-i trebuiasca lui Isus cler cand el zice din astea:

8. Iar poporul Meu nu cunoaște hotărârea Domnului. Cum puteți voi să ziceți: "Suntem înțelepți și avem legea Domnului?" Căci iată, pana cea mincinoasă a cărturarilor a prefăcut-o în minciună.
9. S-au făcut de ocară înțelepții, au turbat și s-au prins în curse; iată, au lepădat cuvântul Domnului și atunci unde este înțelepciunea lor?

sau" ....

Citat :
paleo-evanghelia lui Matei era folosita de ebioniti
Si ce te deranjeaza asta?
Nu Isus a fost cel care a propovaduit SARACIA?
Pai voi cum urmati "Calea lui Isus" servind la 2 stapani lui Dumnezeu (cu vorba) si lui Diavol (cu fapta) adica umblati dupa lux si "ochii dracului"!

Citat :
dar de Diatessaron ce zici?
Nu am studiat-o inca !

Soimos a scris:
Citat :
nici nu stii ce vobesti
Asta-i argument?
De un raspuns logic si la subiect nu esti capabil?

Citat :
ce popoare si in ce perioada. zi tu ca nu am chef sa caut
Pai cel mai clkar exemplu sunt tocmai grecii ...adica aceia care au introdus in Tanach unele capitolele din Geneza preluate din filozofia populara a Greciei antice ... ce vrei mai clar decat atat?

Citat :
ia zi ce imputernicire a primit Petru? ce misiune avea el?
Bineinteles pe aceea sa vesteasca si sa cladeasca Biserica lui Lucifer:

2 Petru 1. 19 ... la care bine faceți că luați aminte, ca la o lumină care strălucește într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă și va răsări luceafărul de dimineață în inimile voastre
.
Cred ca esti de acord cu mine ca Luceafarul din L.Romana se traduce in latina cu LUCIFER!

Citat :
Maleahi 3:6 nu se refera deloc la lege ci la atributele lui Dumnezeu.Niciodată nu a fost un timp în care El nu a existat; nu va veni niciodată un timp când El va înceta să mai existe. Dumnezeu nu a evoluat, crescut, sau îmbunătățit.
Pai vad ca nu m-ai contrazis cu nimic ...ci mi-ai confirmat exact parerea ...si anume ca el NU SE SCHIMBA ...sau asa cum singur recunosti ...el nu evolueaza ...deci fiind perfect si legile lui sunt perfecte ...si nu se accepta nicio schimbare in privinta lor!
Deci ce au hotarat Pavel si banda lui de "netaiati" ...este egal cu zero!
Asa si religia ta bazata pe minciunile acestui sarlatan!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Sam Iun 25, 2011 5:19 pm

[quote="Soimos"]
Citat :
Tare afon mai sunt
asa era mai corect!

Soimos a scris:
8. Iar poporul Meu nu cunoaște hotărârea Domnului. Cum puteți voi să ziceți: "Suntem înțelepți și avem legea Domnului?" Căci iată, pana cea mincinoasă a cărturarilor a prefăcut-o în minciună.
9. S-au făcut de ocară înțelepții, au turbat și s-au prins în curse; iată, au lepădat cuvântul Domnului și atunci unde este înțelepciunea lor?
stai putin ca nu ne intelegem aici. Iisus certa clerul ca nu isi facea treaba.

Soimos a scris:
pai si ti se pare ca Pavel predica bogatia sau ceilalti apostoli?

Soimos a scris:
adica aceia care au introdus in Tanach unele capitolele din Geneza preluate din filozofia populara a Greciei antice
pe asta de unde ai mai scos-o ma? care greci, aia care afirmau ca pamantul este plat sau carat de elefanti?

Soimos a scris:

2 Petru 1. 19 ... la care bine faceți că luați aminte, ca la o lumină care strălucește într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă și va răsări luceafărul de dimineață în inimile voastre
.
Cred ca esti de acord cu mine ca Luceafarul din L.Romana se traduce in latina cu LUCIFER!
bun si de unde rezulta ca Lucifer ar fi diavolul sau Satan? Lucifer/Luceafar= aducator de lumina. mi se pare mie sau tu te iei de traditia bisericeasca si nu de scriptura?

[quote] stii ce s-a intamplat acolo, cu acea femeie care savarsise adulter si barbatii vroiau sa o omoare cu pietre etc etc
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Sam Iun 25, 2011 6:48 pm

Soimos a scris:
Citat :
Tare afon mai ESTI
asa era mai corect
Ai dreptate!

Soimos a scris:
Citat :
stai putin ca nu ne intelegem aici. Iisus certa clerul ca nu isi facea treaba.
N-ai inteles nimic!
Isus va invata sa nu va luati dupa cler ... ptr ca clerul va inchide poarta raiului in nas:
13. Vai voua, carturarilor si fariseilor fatarnici! Ca inchideti imparatia cerurilor înaintea oamenilor; ca voi nu intrati, si nici pe cei ce vor sa intre nu-i lasati.

Citat :

Soimos a scris:
pai si ti se pare ca Pavel predica bogatia sau ceilalti apostoli?
Total gresit!
Pavel impotriva celor predicate de Isus impotriva bisericii si clerului, pune bazele unei "religii bisericesti" ... una orientata si astazi doar pe acumulare de bani ... si faptul ca este asa il vezi in fiecare zi in realitatea inconjuratoare!

Soimos a scris:
Citat :
adica aceia care au introdus in Tanach unele capitolele din Geneza preluate din filozofia populara a Greciei antice
pe asta de unde ai mai scos-o ma? care greci, aia care afirmau ca pamantul este plat sau carat de elefanti?
Ce incult mai esti!
Ma asteptam sa stii mai multe despre valoarea filozofiei antice grecesti!

Soimos a scris:
Citat :

.
bun si de unde rezulta ca Lucifer ar fi diavolul sau Satan? Lucifer/Luceafar= aducator de lumina. mi se pare mie sau tu te iei de traditia bisericeasca si nu de scriptura?
Nu ...eu ma iau dupa traducerea exacta a cuvantului Lucifer din Limba Latina si o coroborez cu afirmatiile zise de Tatal ceresc in Apoc 12.12, cu lauda lui Lucifer din Apoc 22.16, si mai ales Apoc 1.18 ... si pe al treilea plan al acestei "coroborari" cu implicarea in istoria reala a acestei institutii diabolice ...ptr ca nu-i asa ...Pomul se judeca dupa roada ...si nu dupa minmtea naroada a celor care nu pricep ceea ce vad!

Citat :
stii ce s-a intamplat acolo, cu acea femeie care savarsise adulter si barbatii vroiau sa o omoare cu pietre etc etc.
Acel exemplu nu are nicio alta valoare ...decat aceea ca Fiul Omului Isus a incalcat o Lege data de Dumnezeu!

... dar aceasta incalcare a Legii ...desi este un Mare Pacat ... a urmarit un scop benefic ..pe cand adunarea de sarlatani facuta cu scopul de a incalca Legea ...a avut un scop malefic ...si rezultatul acestei biserici malefice il vedem clar in 2000 de ani de istorie crestina !
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

Varsta : 26
Localizare : Iasi
Puncte : 966

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Sam Iun 25, 2011 7:05 pm

citat Soimos

Pavel impotriva celor predicate de Isus impotriva bisericii si clerului, pune bazele unei "religii bisericesti" ... una orientata si astazi doar pe acumulare de bani

sa stii ca biserica pe bani a inceput odata cu adoptarea crestinismului de catre imperiul roman. scopul bisericii, era de a tine uniti crestinii. pana la legalizarea religiei crestine, crestinii erau vai de mama lor, batuti, persecutati de romani, deci putere sa aiba ei. macar incearca sa recunosti si tu unele lucruri evidente din istorie. dupa adoptare ca religie de stat biserica a inceput sa-si schimbe drumul si scopul. fii fair-play

citat Soimos

Nu ...eu ma iau dupa traducerea exacta a cuvantului Lucifer din Limba Latina si o coroborez cu afirmatiile zise de Tatal ceresc in Apoc 12.12, cu lauda lui Lucifer din Apoc 22.16, si mai ales Apoc 1.18

Apocalipsa 12:12 Pentru aceasta, bucurați-vă ceruri și cei ce locuiți în ele. Vai vouă, pământule și mare, fiindcă diavolul a coborât la voi având mânie mare, căci știe că timpul lui e scurt dar avem si Apocalipsa 12:11 Și ei l-au biruit prin sângele Mielului și prin cuvântul mărturiei lor și nu și-au iubit sufletul lor, până la moarte. cine este mielul? Iisus Hristos. deci jertfa lui Iisus a facut posibila alungarea lui Satan din ''cer'' ti-am mai zis fii fair-play, ia in considerare si celelalte citate ca asa nu ajungi nicaeri. uite si Apocalipsa 12:10 Și am auzit glas mare, în cer, zicând: Acum s-a făcut mântuirea și puterea și împărăția Dumnezeului nostru și stăpânirea Hristosului Său, căci aruncat a fost pârâșul fraților noștri, cel ce îi pâra pe ei înaintea Dumnezeului nostru, ziua și noaptea. cine era parasul? raspuns: Satan deci orice copilas poate observa ca Hristos si Satan sunt 2 entitati diferite

citat Soimos

si pe al treilea plan al acestei "coroborari" cu implicarea in istoria reala a acestei institutii diabolice

datorita acestei coborari, a lui Satan nu Hristos, s-a intamplat ce vezi in istorie. incearca sa nu te mai incapatanezi degeaba
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Dum Iun 26, 2011 10:01 am

GaSpAr a scris:

sa stii ca biserica pe bani a inceput odata cu adoptarea crestinismului de catre imperiul roman.
Fals ...ce naiba nu mai ti minte acest verset:?

Faptele apostolilor 4
34 Și nimeni între ei nu era lipsit, pentru că toți câți aveau țarini sau case le vindeau și aduceau prețul celor vândute
35 și-l puneau la picioarele apostolilor.

Poi daca era cum zici tu ...nu trebuiau sa si vanda casele ...tot asa cum nici tu astazi nu trebuie sa iti vinzi casa ca sa fi acceptat la biserica.
Dar daca acest lucru se practica chiar de catre apostoli ...ce dovada mai clara in acest sens mai vrei?

Citat :

scopul bisericii, era de a tine uniti crestinii. pana la legalizarea religiei crestine, crestinii erau vai de mama lor, batuti, persecutati de romani, deci putere sa aiba ei

Tu chiar nu realizezi ca iarasi bati campii?
Cine teroriza crestini din Alexandria sau din peninsula greaca, din Antiohia +++++!
Aia care erau terorizati in orasul Roma prin secolul 1 si 2 ...habar nu aveau ca peste 200 de ani se va naste un criminal in serie care sa le legalizeze minciuna!
Ce naiba tu chiar nu esti capabil sa jkudeci si scoti pe gura prostii cu tona?

Citat :

. macar incearca sa recunosti si tu unele lucruri evidente din istorie. dupa adoptare ca religie de stat biserica a inceput sa-si schimbe drumul si scopul. fii fair-play
Da ...evident!
Din prigoniti au devenit ei insisi prigonitori ...si inca mult mai mari decat au fost prigonitorii lor!

Citat :

Apocalipsa 12:12 Pentru aceasta, bucurați-vă ceruri și cei ce locuiți în ele. Vai vouă, pământule și mare, fiindcă diavolul a coborât la voi având mânie mare, căci știe că timpul lui e scurt
Pai care era personaj ceresc a venit/alungat pe pamant ca sa aduca bicisnicii prin biserica sa?

Manastire-n-tr-un picior ...ghici?

Citat :

dar avem si Apocalipsa 12:11 Și ei l-au biruit prin sângele Mielului și prin cuvântul mărturiei lor și nu și-au iubit sufletul lor, până la moarte. cine este mielul?
Ma da greu mai esti de cap de nici atat nu intelegi!

Pai bineinteles ca Rabinul Isus Nazariteanul cel care a venit sa desfinteze vorbele inselatoare ale clerului si sa inlocuiasca CREDINTA a proara cu iubirea de oameni ...si nu Diavolul alungat din cer care profitand de faptul ca "mielul" era mort si nu se mai putea apara, i-a furat identitatea si corpul pentru a demonstra prostimii ca el Diavolul in pielea bietului Isus "renascut" ... este chiar "dumnezeul"!

Citat :

Iisus Hristos. deci jertfa lui Iisus a facut posibila alungarea lui Satan din ''cer''
Pai tocmai asta ti-am explicat si eu mai sus ...doar ca tu nu esti capabil sa faci diferenta intre rabinul Isus si Diavolul Christos care i-a furat identitatea!

Citat :

uite si Apocalipsa 12:10 Și am auzit glas mare, în cer, zicând: Acum s-a făcut mântuirea și puterea și împărăția Dumnezeului nostru și stăpânirea Hristosului Său
Pai daca fiul lui Dumnezeu ...adica Christos este Diavolul ...pai ce te astepti sa fie Tatal sau (Allah) ? ...adica acela care nu stia ca lumina e buna ptr ca era Zeul Intunericului si se lauda singur in deuteronom 30.15 ca El este cel care a adus "raul" pe pamant si l-a daruit oamenilor!

15. Iată eu astăzi ți-am pus înainte viața și moartea, binele și răul
,
si mai vezi si in 30.19

Citat :

, căci aruncat a fost pârâșul fraților noștri, cel ce îi pâra pe ei înaintea Dumnezeului nostru, ziua și noaptea.
cine era parasul? raspuns: Satan deci orice copilas poate observa ca Hristos si Satan sunt 2 entitati diferite
Poi evident!
Nici nu am sustinut vreodata altceva ...Christos este Diavolul iar Satan este "parasul" cel care pira totul ...adica el este ceea ce a fost si in Tanach ...adica PROCURORUL ceresc!
dar ptr ca voua credinciosilor nu va plac aia care va spun adevarul in fata ...evident ca ii vedeti ca Diavoli ...asta desi Diavolul =Lucifer se recunoaste a fi chiar Christos!
Si vad ca la traducerea Luceafar = Lucifer nu ai avut contrargument sa -l dai!

Citat :

citat Soimos
si pe al treilea plan al acestei "coroborari" cu implicarea in istoria reala a acestei institutii diabolice

datorita acestei coborari, a lui Satan nu Hristos, s-a intamplat ce vezi in istorie. incearca sa nu te mai incapatanezi degeaba
Poi vad ca iarasi nu te duce mintea sa interpretezi corect realitatea!

Christos =Diavolul= Lucifer adica datatorul de lumina ...cata lumina da acest Christos il vedem reprezentat simbolic in noaptea de Inviere cand in miezul noptii habotnicii iau cate un picatura de luminita de la mucii lumanarilor ...in loc sa se bucure de marea lumina care vine de la Soare a doua zi in amiaza mare!

Se poate trage concluzia ca acel "muc de lumina" a devenit mare si adevarata Lumina prin lumina soarelui doar atunci cand Masoneria si Illuminati au tras scaunul de sub curul bisericii deposedand-o de puterea de a ucide si a schingiui oameni nevinovati!

Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Dum Iun 26, 2011 12:14 pm

Ca Hristos este diavolul nu este decat propria ta fantezie si setea de senzational( Soimos Sezantionescu in direct)

Apocalipsa 12: 9 '' Și a fost aruncat balaurul cel mare, șarpele de demult, care se cheamă diavol și satana, cel ce înșeală pe toată lumea, aruncat a fost pe pământ și îngerii lui au fost aruncați cu el''

10:''Și am auzit glas mare, în cer, zicând: Acum s-a făcut mântuirea și puterea și împărăția Dumnezeului nostru și stăpânirea Hristosului Său, căci aruncat a fost pârâșul fraților noștri, cel ce îi pâra pe ei înaintea Dumnezeului nostru, ziua și noaptea.''

11: ''Și ei l-au biruit prin sângele Mielului și prin cuvântul mărturiei lor și nu și-au iubit sufletul lor, până la moarte''

12''Pentru aceasta, bucurați-vă ceruri și cei ce locuiți în ele. Vai vouă, pământule și mare, fiindcă diavolul a coborât la voi având mânie mare, căci știe că timpul lui e scurt''

Fac apel si la ceilalti oameni rationali de pe forum. Analizati versetele de mai sus si demonstratii lui Soimos ca Hristos si satana sunt 2 entitati diferite.

Apocalipsa 20: 1''Și am văzut un înger, pogorându-se din cer, având cheia adâncului și un lanț mare în mâna lui''

2''Și a prins pe balaur, șarpele cel vechi, care este diavolul și satana, și l-a legat pe mii de ani''

3 ''Și l-a aruncat în adânc și l-a închis și a pecetluit deasupra lui, ca să nu mai amăgească neamurile, până ce se vor sfârși miile de ani. După aceea, trebuie să fie dezlegat câtăva vreme''

7''Și către sfârșitul miilor de ani, satana va fi dezlegat din închisoarea lui'' ( de aici vedem ca diavolul nu detine nicio cheie si nu este niciun stapan)

10 ''Și diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc și de pucioasă, unde este și fiara și proorocul mincinos, și vor fi chinuiți acolo, zi și noapte, în vecii vecilor''

Orice contrazicere de acum incolo va fi pur si simplu prosteasca. Din toata carte se poate observa clar ca Hristos nu este diavolul in schimb tu te agati de 3 citate numai sa nu fii tu contrazis si ignori restul, facandu-te un ignorant.
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Dum Iun 26, 2011 12:17 pm

citat Soimos

Faptele apostolilor 4
34 Și nimeni între ei nu era lipsit, pentru că toți câți aveau țarini sau case le vindeau și aduceau prețul celor vândute
observ ca aberatiile tale lipsite de suport biblic, istoric si logic, sunt adevaruri. Nu scrie mai departe ca acelea erau bunurile comunitatii? se realiza egalitate intre oameni, caci unii poate aveau mai mult altii poate nu aveau mai nimic
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Dum Iun 26, 2011 12:20 pm

citat Soimos

Pai tocmai asta ti-am explicat si eu mai sus ...doar ca tu nu esti capabil sa faci diferenta intre rabinul Isus si Diavolul Christos care i-a furat identitatea! nu stiu daca sa ras sau sa plang la asemenea tampenie Smile))))))))

Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Dum Iun 26, 2011 12:25 pm

citat Soimos

Zeul Intunericului si se lauda singur in deuteronom 30.15 ca El este cel care a adus "raul" pe pamant si l-a daruit oamenilor!

15. Iată eu astăzi ți-am pus înainte viața și moartea, binele [b]și răul,
si mai vezi si in 30.19
pune o baba de la tara sa-ti explice cum functioneaza motorul unei rachete spatiele, sa vezi nebunia naibii Smile))) asa si tu

Deuteronomul 30:19''Ca martori înaintea voastră iau astăzi cerul și pământul: viață și moarte Zi-am pus eu astăzi înainte, și binecuvântare și blestem. Alege viața ca să trăiești tu și urmașii tăi''

20. ''Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, să asculți glasul Lui și să te lipești de El; căci în aceasta este viața ta și lungimea zilelor tale, ca să locuiești pe pământul pe care Domnul Dumnezeul tău cu jurământ l-a făgăduit părinților tăi, lui Avraam, lui Isaac și lui Iacov că îl va da lor"

Nu zice ca a adus raul ci l-a pus pe Moise sa faca o alegere
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Dum Iun 26, 2011 12:26 pm

citat Soimos

Diavolul =Lucifer se recunoaste a fi chiar Christos! si de unde dracu reiese ca Lucier= diavol?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Dum Iun 26, 2011 5:50 pm

GaSpAr a scris:
citat Soimos

Diavolul =Lucifer se recunoaste a fi chiar Christos! si de unde dracu reiese ca Lucier= diavol?

Pai nimic mai simplu ...o spune chiar Tatal sau in Apocalipsa 12.12!

... asta daca nu am cunoaste actiunile bicisnice comise de "Biserica lui Christos" asupra oamenilor in cei 2000 de ani de Istorie Reala!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Dum Iun 26, 2011 6:14 pm

GaSpAr a scris:
Ca Hristos este diavolul nu este decat propria ta fantezie si setea de senzational( Soimos Sezantionescu in direct)

Apocalipsa 12: 9 '' Și a fost aruncat balaurul cel mare, șarpele de demult, care se cheamă diavol și satana, cel ce înșeală pe toată lumea, aruncat a fost pe pământ și îngerii lui au fost aruncați cu el''
Pai tocmai ...doar nu ai vazut serpi si balauri Diavoli aruncati din ceruri ...ci vedem ca unul singur a fost alungat din ceruri si anume Christos!
Pentru ca el era Diavolul si a venit sa-si vesteasca propria Biserica ...nu o putea face cu aspectul din cer ...adica cel de Balaur ...asa ca s-a transferat in corpul "mielului" numit Isus Nazariteanul !
Ce e atat de greu de inteles?
Nu Christos spune in Iad (vezi Apocalipsa 1.17) ca este tot el cel care a fost si in ceruri ...si ca el este acum "Stapanul Cheilor Iadului"!

Citat :

Fac apel si la ceilalti oameni rationali de pe forum. Analizati versetele de mai sus si demonstratii lui Soimos ca Hristos si satana sunt 2 entitati diferite.
Pai tocmai ti-am exemplificat mai sus toata "actiunea"!
Citat :

Apocalipsa 20: 1''Și am văzut un înger, pogorându-se din cer, având cheia adâncului și un lanț mare în mâna lui''

2''Și a prins pe balaur, șarpele cel vechi, care este diavolul și satana, și l-a legat pe mii de ani''

3 ''Și l-a aruncat în adânc și l-a închis și a pecetluit deasupra lui, ca să nu mai amăgească neamurile, până ce se vor sfârși miile de ani. După aceea, trebuie să fie dezlegat câtăva vreme''
Pai aici vedem descrisa actiunea prin care Diavolul fost aruncat in Iad ... in adica momentul dinaintea patrunderii lui in corpul omului Isus

Citat :

7''Și către sfârșitul miilor de ani, satana va fi dezlegat din închisoarea lui'' ( de aici vedem ca diavolul nu detine nicio cheie si nu este niciun stapan)
Poi o detine cel care se recunoaste singur ca fiind Lucifer, adica aela pe care Tatal sau il denumeste Diavol iar el singur se autodenumeste Christos (dupa inviere) in Apocalipsa 1.17-18
Aia cu ce vezi tu ...sau nu vezi ...este pentru ca inca nu s-a apropiat acel "sfarsit al miilor de ani"!
Dar daca insusi Christos recunoaste ...degeaba contrazici tu ...ca vorbele tale nu au puterea sa stearga cuvintele lui Christos din Biblie!

Citat :

10 ''Și diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc și de pucioasă, unde este și fiara și proorocul mincinos, și vor fi chinuiți acolo, zi și noapte, în vecii vecilor''
Asa este ...acest text confirma prezenta lui Christos in Iad ...fapt confirmat chiar de el insusi in Apocalipsa 1.17-18!

Faptul ca tu intelegi altceva decat mine se datoreaza ca tu refuzi sa accepti exact ceea ce Christos recunoaste ...dar asta nu dovedeste decat faptul ca tu esti pe pozitia gresita ... ba chiar inm plus nu ti nici cont de Realitatea Istorica ...conform dictonului "Pomul se cunoaste dupa roade ... si diavolul dupa fapte"!

ASsa ca ramanem acolo ca "ignorant" este acela care refuza lucrurile evidente ...asa cum vedem si in cazul Big Bangului sau al Creatiei !
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Dum Iun 26, 2011 6:19 pm

Citat :
"GaSpAr"
Citat :
]citat Soimos

Faptele apostolilor 4

... observ ca aberatiile tale lipsite de suport biblic, istoric si logic, sunt adevaruri. Nu scrie mai departe ca acelea erau bunurile comunitatii? se realiza egalitate intre oameni, caci unii poate aveau mai mult altii poate nu aveau mai nimic

Observi gresit ... daca observai totul prin filtrul logicii realizai ca e vorba de o deposedare a unora in folosul altora ... bineinteles din comunitate ...iar faptul ca voi astazi nu urmati aceasta "cale de a realiza egalitatea" ...este tocmai dovada ca voi nu dati doi bani pe apstoli si nici nu il ascultati pe Isus cel care va pretinde sa fiti saraci ca pasarile cerului ... si mai ales de faptul ca pocaitii vostrii la fel ca si preotii si pastorii ...sunt preocupati cu STRANSUL si nu cu IMPARTITUL in favoarea comunitatii !
Asa ca nu mai plasa prostii ilogice ca ADEVARUL se vede de la o posta !
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Dum Iun 26, 2011 6:32 pm

GaSpAr a scris:
citat Soimos

Pai tocmai asta ti-am explicat si eu mai sus ...doar ca tu nu esti capabil sa faci diferenta intre rabinul Isus si Diavolul Christos care i-a furat identitatea! nu stiu daca sa ras sau sa plang la asemenea tampenie Smile))))))))

Poti sa razi de prostia ta!
Eu raman la ceea ce scrie in Apocalipsa si sunt puse pe seama lui insusi Christos!
Asa ca rasul tau sau plansul tau este doar din cauza faptului ca nu te duce mintea sa intelegi corect ce este scxris in Biblie ...si asta ptr ca dracu ti-a luat mintile inca din clipa cand te-ai VANDUT lui pentr "viata vesnica" ...fara sa iti spuna si locul in care vei avea parte de ea ...adica in IAD ... adica acolo unde este imparatia sefului tau Christos cel care se recunoaste ca fiind Lucifer iar Tatal sau il denumeste ...DIAVOL in Apoc 12.12!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Dum Iun 26, 2011 7:33 pm

Soimos a scris:
GaSpAr a scris:

Pai tocmai ...doar nu ai vazut serpi si balauri Diavoli aruncati din ceruri ...ci vedem ca unul singur a fost alungat din ceruri si anume Christos!
Pentru ca el era Diavolul si a venit sa-si vesteasca propria Biserica ...nu o putea face cu aspectul din cer ...adica cel de Balaur ...asa ca s-a transferat in corpul "mielului" numit Isus Nazariteanul !
Ce e atat de greu de inteles?
Nu Christos spune in Iad (vezi Apocalipsa 1.17) ca este tot el cel care a fost si in ceruri ...si ca el este acum "Stapanul Cheilor Iadului"!

Citat :

Pai tocmai ti-am exemplificat mai sus toata "actiunea"!
Citat :

Pai aici vedem descrisa actiunea prin care Diavolul fost aruncat in Iad ... in adica momentul dinaintea patrunderii lui in corpul omului Isus

Citat :

Poi o detine cel care se recunoaste singur ca fiind Lucifer, adica aela pe care Tatal sau il denumeste Diavol iar el singur se autodenumeste Christos (dupa inviere) in Apocalipsa 1.17-18
Aia cu ce vezi tu ...sau nu vezi ...este pentru ca inca nu s-a apropiat acel "sfarsit al miilor de ani"!
Dar daca insusi Christos recunoaste ...degeaba contrazici tu ...ca vorbele tale nu au puterea sa stearga cuvintele lui Christos din Biblie!

Citat :

Asa este ...acest text confirma prezenta lui Christos in Iad ...fapt confirmat chiar de el insusi in Apocalipsa 1.17-18!

Faptul ca tu intelegi altceva decat mine se datoreaza ca tu refuzi sa accepti exact ceea ce Christos recunoaste singur! ...dar asta nu dovedeste decat faptul ca tu esti pe pozitia gresita ... ba chiar inm plus nu ti nici cont de Realitatea Istorica ...conform dictonului "Pomul se cunoaste dupa roade ... si diavolul dupa fapte"!

ASsa ca ramanem acolo ca "ignorant" este acela care refuza lucrurile evidente ...asa cum vedem si in cazul Big Bangului sau al Creatiei !

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=4&cap=12

analizand capitolul 12 si citind ce ai scris tu, este mai ceva ca in filmele cu prosti Very Happy sa nu crezi ca te-am jignit, nicidecum, dar faza in sine e bestiala. imi place cum ai dat reply la cate un citat in parte dar deloc la 2 deodata( ex: versetul 9 si 10 deoadata) caci asa reisea ca Hristos nu este diavolul. Ok am inteles, nu iti place sa admiti ca nu ai dreptate. te las, nu am sa te mai bat la cap la acest subiect Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

App cate degete are un om la o mana?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Dum Iun 26, 2011 7:54 pm

GaSpAr a scris:

analizand capitolul 12 si citind ce ai scris tu, este mai ceva ca in filmele cu prosti

La cata minte ai tu ...ca te tot te straduiesti sa ne dovedesti ca nu esti in stare sa pricepi nimic ...poate fi si asa ...dar numai in imaginatia ta aia bolnava care refuza sa accepte pina si dovezile stintifice in domeniul astro-fizicii sau ale geneticii !
Citat :

caci asa reisea ca Hristos nu este diavolul
Degeaba nu esti tu de acord cand asta o recunoaste chiar Christos insusi in Apocalipsa ... pesemne ca nu tine cont de parerea ta ...si asta o vedem chiar in Biblie unde el recunoaste ca el se denumeste ca fiind "Stapanul cheilor Iadului" ...adica SEFUL ...si cine este seful iadului ...o stie si tzatza Veta proasta satului!

Si asta va ramane asa ... macar atat timp pina nu reusesti tu sa modifici si sa corectezi Biblia !

GaSpAr a scris:

Daca nici atat nu stii ...ce sa mai vorbim de faptul ca nu esti capabil sa intelegi nici macar faptul ca Biblia nu este un text unitar ci o culegere de diferite texte, texte ale unor autori diferiti, texte care se intind pe o perioada de multe sute de ani, si ca a fost mereu modificata pina sa ajunga acea Septuaginta care la randul ei a fost si ea tot modificata ... de OAMENI (si nu de zeitati) in functie de INTERESE !

DECI BIBLIA NU ESTE UN TEXT INSPIRAT DE DUMNEZEU!

adica acelasi motiv ptr care tu nu vrei sa pricepi ca insusi Christos se declara Seful cheilor Iadului si Lucifer si cine este un personaj care isi asuma o asemenea identitate si un copil de 5 ani o stie ...ptr ca trebuie sa recunoastem ca la varsta aceasta nu are cultura istorica necesara ca sa inteleaga bicisnicia acestei biserici a lui Christos ...fapt total inpardonabil ptr unul care se crede matur, asa ca tine, care ti-ai vandut mintea si sufletul celei mai cumplite organizatii diabolice din intreaga istorie a umanititatii!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Iun 26, 2011 8:42 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Dum Iun 26, 2011 8:42 pm

Soimos a scris:
dar numai in imaginatia ta aia bolnava care refuza sa accepte dovezile stintifice in domeniul astro-fizicii si geneticii !
stai putin, ca noi faceam analiza textului nu vorbeam de genetica si astro fizica Smile)))

Soimos a scris:
Biblia nu este un text unitar ci o culegere de diferite texte, texte ale unor autori diferiti, texte care se intind pe o perioada de multe sute de ani
ce imi spui tu acuma, e ca si cum mi-ai spune ca iarba e verde, sangele este rosu si cerul albastru. ai zis bine ca biblia este o culegere de texte cu o legatura intre ele, dar texte fii atent nu citate. de exemplu' Apocalipsa lui Ioan este un text/carte/manuscris/evanghelie. daca ai fost la scoala cred ca ai invatat si tu ca analiza unui text se face citind textul si facand un rezumat, nu citirea a cateva randuri si facut un rezumat, dar dc iti mai explic eu ca oricum esti baiat destept si stii asta Wink

deci: Apocalipsa 20:10 '' Și diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc și de pucioasă, unde este și fiara și proorocul mincinos, și vor fi chinuiți acolo, zi și noapte, în vecii vecilor''

Apocalipsa 21:6 ''Și iar mi-a zis: Făcutu-s-a! Eu sunt Alfa și Omega, începutul și sfârșitul. Celui ce însetează îi voi da să bea, în dar, din izvorul apei vieții.'' cine este Alfa si Omega daca diavolul( Hristos dupa vorbele tale) a fost aruncat in iazul de foc. cum putea el sa mai vorbeasca daca a fost distrus?

Totusi eu nu vreau ca tu sa te faci de ras.

9. ''Și a fost aruncat balaurul cel mare, șarpele de demult, care se cheamă diavol și satana, cel ce înșeală pe toată lumea, aruncat a fost pe pământ și îngerii lui au fost aruncați cu el.
10. Și am auzit glas mare, în cer, zicând: Acum s-a făcut mântuirea și puterea și împărăția Dumnezeului nostru și stăpânirea Hristosului Său, căci aruncat a fost pârâșul fraților noștri, cel ce îi pâra pe ei înaintea Dumnezeului nostru, ziua și noaptea.''

analizeaza-le pe amandoua odata nu pe fiecare in parte. este cat se poate de evident ca diavolul si Hristos sunt 2 entitati diferite

Soimos a scris:
GaSpAr a scris:

Daca nici atat nu stii
parca ti-am citit gandurile. stiam foarte bine cam ce raspuns ai sa dai. Very Happy
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Dum Iun 26, 2011 9:03 pm

GaSpAr a scris:

9. ''Și a fost aruncat balaurul cel mare, șarpele de demult, care se cheamă diavol și satana, cel ce înșeală pe toată lumea, aruncat a fost pe pământ și îngerii lui au fost aruncați cu el.
10. Și am auzit glas mare, în cer, zicând: Acum s-a făcut mântuirea și puterea și împărăția Dumnezeului nostru și stăpânirea Hristosului Său, căci aruncat a fost pârâșul fraților noștri, cel ce îi pâra pe ei înaintea Dumnezeului nostru, ziua și noaptea.''

analizeaza-le pe amandoua odata nu pe fiecare in parte. este cat se poate de evident ca diavolul si Hristos sunt 2 entitati diferite

Asta doar daca presupui ca Isus si Hristos sunt una si aceeasi persoana... Dar Isus a fost un rabin mozaic, iar Hristos in acceptiunea de Mesia ar fi fost un salvator asteptat de evrei, dar care n-a mai venit niciodata, probabil evreii inca il mai asteapta, iar voi l-ati numit in mod eronat pe Isus si cu numele de Mesia!

Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Dum Iun 26, 2011 9:09 pm

GaSpAr a scris:

Acum, probabil, ca poti intelege analizand cele doua versete ca Isus=Satana care a fost aruncat pe pamant si n-a avut prea mult timp la dispozitie ca l-au rastignit, iar in cer a mai ramas doar dumnezeu si hristos. Evident asta in conceptia lui Ioan Teologul!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Dum Iun 26, 2011 9:23 pm

GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
dar numai in imaginatia ta aia bolnava care refuza sa accepte dovezile stintifice in domeniul astro-fizicii si geneticii !
stai putin, ca noi faceam analiza textului nu vorbeam de genetica si astro fizica Smile))
Nu e vorba de analize ...ci de capacitatea ta de intelegere si de deschiderea pe care o ai catre informatia stiintifica.

Soimos a scris:
Citat :
Biblia nu este un text unitar ci o culegere de diferite texte, texte ale unor autori diferiti, texte care se intind pe o perioada de multe sute de ani
c.... ai zis bine ca biblia este o culegere de texte cu o legatura intre ele,
Ai inteles exact INVERSUL celor pe care le-am postat si ai neglijat exact esentialul si anume ca:
Biblia este un text scris de oameni inspirati de diverse INTERESE si nu este un text inspirat de Dumnezeu!
Citat :

dar texte fii atent nu citate. de exemplu' Apocalipsa lui Ioan este un text/carte/manuscris/evanghelie. daca ai fost la scoala cred ca ai invatat si tu ca analiza unui text se face citind textul si facand un rezumat, nu citirea a cateva randuri si facut un rezumat, dar dc iti mai explic eu ca oricum esti baiat destept si stii asta Wink

Nu e suficient sa fi destept daca nu te si documentezi!

Si daca m-am documentat ...am aflat ca Apocalipsa lui Ioan, conform exegezelor stintifice din ziua de azi nu mai este atribuita Apostolului Ioan ci unui alt Ioan din motive ce tin de datare diferita si si contradictii interioare.

Citat :

deci: Apocalipsa 20:10 '' Și diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc și de pucioasă, unde este și fiara și proorocul mincinos, și vor fi chinuiți acolo, zi și noapte, în vecii vecilor''
Pai si ce ...te-am contrazis eu cumva?
Ia mai citeste o data postarea mea sa vezi ca nu numai ca iti confirm aceasta ...dar ti-o si explic ... pai unde ai vrea sa fie Diavolul daca nu in Iad si cine sa fie seful ...daca nu cel care recunoaste aceasta calitate !
Citat :

cine este Alfa si Omega daca diavolul( Hristos dupa vorbele tale) a fost aruncat in iazul de foc. cum putea el sa mai vorbeasca daca a fost distrus?

Alfa si Omega este insusi Christos ...adica cel care a fost in ceruri ... si cel care va fi si la sfarsit ...adica atunci cand va veni imparatia de 1000 de ani si viata pe noul pamant!
Dar asta nu s-a intamplat inca ...si probabil nu se va intampla niciodata din moment ce este un text scris de oameni NESTIUTORI ci doar CREDINCIOSI!
Cat despre "distrus" ...pai tu crezi ca poti distruge pestele inecandu-l in apa, sau pe Diavol aruncandu-l in foc?

Citat :

Totusi eu nu vreau ca tu sa te faci de ras.

analizeaza-le pe amandoua odata nu pe fiecare in parte. este cat se poate de evident ca diavolul si Hristos sunt 2 entitati diferite.
Poi tocmai ca nu este asa!
Acel balaur aruncat pe pamant este chiar Christos care profita de moartea "mielului" Isus ca sa-i "fure blana" adica sa se imbrace cu ea ...si vezi bine ca nici in Biblie niciodata nimeni nu a facut naveta Cer - Pamant ci numai unul singur ...si acela este Christos alias Lucifer adica Diavolul!

Iar "glasul din cer" in mod sigur este al Arhanghelului Mihail cel care s-a ocupat de infrangerea balaurului din cer si l-a aruncat pe pamant ca sa se implineasca "profetia" Tatalui din Apoc 12.12!

Soimos a scris:
GaSpAr a scris:
Citat :

Daca nici atat nu stii
parca ti-am citit gandurile. stiam foarte bine cam ce raspuns ai sa dai. Very Happy
Felicitari!
Mai ramane sa iti folosesti talentul si sa te apuci sa scrii noi profetii biblice!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Dum Iun 26, 2011 9:36 pm

Apopii a scris:

Acum, probabil, ca poti intelege analizand cele doua versete ca Isus=Satana care a fost aruncat pe pamant si n-a avut prea mult timp la dispozitie ca l-au rastignit, iar in cer a mai ramas doar dumnezeu si hristos. Evident asta in conceptia lui Ioan Teologul!

Asta pina la inviere cand Christosul adica Diavolul a folosit corpul lui Isus sa se impuna ca "Inviat" si astfel sa legitimeze MINCIUNA pe care se va cladi Biserica lui Diabolica!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Dum Iun 26, 2011 9:38 pm

Apopii a scris:
GaSpAr a scris:

Asta doar daca presupui ca Isus si Hristos sunt una si aceeasi persoana... Dar Isus a fost un rabin mozaic, iar Hristos in acceptiunea de Mesia ar fi fost un salvator asteptat de evrei, dar care n-a mai venit niciodata, probabil evreii inca il mai asteapta, iar voi l-ati numit in mod eronat pe Isus si cu numele de Mesia!
ceea ce crezi tu nu ma intereseaza, dar daca va bagati sa faceti o analiza a unui text in care nu credeti, macar faceti-o corect. in NT, Iisus=Hristos ca vreti sau nu vreti

Ultima editare efectuata de catre GaSpAr in Dum Iun 26, 2011 9:51 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Dum Iun 26, 2011 9:49 pm

Soimos a scris:
Ai inteles exact INVERSUL celor pe care le-am postat si ai neglijat exact esentialul si anume ca:
Biblia este un text scris de oameni inspirati de diverse INTERESE si nu este un text inspirat de Dumnezeu
desi am facut eforturi sa nu te mai jignesc, nu pot. eu cred ca tu ai fost scapat in cap de mic( ah ce bine ma simt) nu am inteles inversul ci tu incerci sa fugi de raspuns. tu ai spus ca biblia este o adunare de texte si eu te-am aprobat( nici sa te aprob nu accepti) dar cu legatura intre ele, nu am zis ca sunt inspirate de Dumnezeu. eu zic sa te culci ca e tarziu

Soimos a scris:
Si daca m-am documentat ...am aflat ca Apocalipsa lui Ioan, conform exegezelor stintifice din ziua de azi nu mai este atribuita Apostolului Ioan ci unui alt Ioan din motive ce tin de datare diferita si si contradictii interioare
hai ba ma lasi, asta nici istoricii ca Bart Ehrman nu o zic, care culmea mi se pare ca este ateu, dar unul cinstit si este in stare sa recunoasca adevarul. se pare ca sursele tale sunt istoricii amatori ca Dan Brown si toti betivii

Soimos a scris:
Alfa si Omega este insusi Christos ...adica cel care a fost in ceruri ... si cel care va fi si la sfarsit ...adica atunci cand va veni imparatia de 1000 de ani si viata pe noul pamant!
Dar asta nu s-a intamplat inca ...si probabil nu se va intampla niciodata din moment ce este un text scris de oameni NESTIUTORI ci doar CREDINCIOSI!
Cat despre "distrus" ...pai tu crezi ca poti distruge pestele inecandu-l in apa, sau pe Diavol aruncandu-l in foc?
deci m-ai lamurit, marele om de stiinta ce esti, te folosesti de traditie popeasca ca sa aduci argumente. in biblie nu zice ca diavolul este mare bastan in iad si in biblie nu zice de un loc iad ci de altceva.

Soimos a scris:
Acel balaur aruncat pe pamant este chiar Christos
unde dracu vezi ma ca este Hristos a fost aruncat pe pamant, tu esti chior? dupa arucnarea satanei zice clar ca s-a făcut mântuirea și puterea și împărăția Dumnezeu și stăpânirea Hristosului Său. ce dracu ma chiar in halu' asta te contrazici si minti omu la ochi?

Cat despre contul Apopii eu tind sa cred ca este al tau mai Soimos. nu cred ca exista atata ignoranta incat nici el sa nu observe diferentele intre Hristos si diavol.
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Dum Iun 26, 2011 11:07 pm

GaSpAr a scris:
ceea ce crezi tu nu ma intereseaza, dar daca va bagati sa faceti o analiza a unui text in care nu credeti, macar faceti-o corect. in NT, Iisus=Hristos ca vreti sau nu vreti

Da tu ce crezi, ca pe noi ne intereseaza toate prostiile in care crezi tu? Tu esti atat de imbrobodit la minte incat nu esti in stare sa intelegi nimic din religia ta, doar crezi ce-ti place tie sa crezi, ce importanta are realitatea?
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Dum Iun 26, 2011 11:11 pm

GaSpAr a scris:
Cat despre contul Apopii eu tind sa cred ca este al tau mai Soimos. nu cred ca exista atata ignoranta incat nici el sa nu observe diferentele intre Hristos si diavol.

Ce ti-am spus eu, tu doar crezi, ce conteaza relitatea, asta-i buna doar pentru oamenii rationali adica necredinciosi!

Daca erai atent la postarile lor ai fi observat ca fiecare din ei locuieste pe alt continent!

Btw. Hristos, Diavolul, Dumnezeu, etc. sunt doar niste personaje dintr-un basm antic, numit biblie Laughing Laughing Laughing si nu-i vina noastra daca acolo sunt descrisi in toate modurile posibile si neconcordante. Din unele paragrafe ce descriu faptele lor reiese ca autorii, fiind primitivi la minte, nu sunt foarte rigurosi in afirmatiile pe care le fac!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Lun Iun 27, 2011 6:19 am

GaSpAr a scris:
desi am facut eforturi sa nu te mai jignesc, nu pot. eu cred ca tu ai fost scapat in cap de mic( ah ce bine ma simt) nu am inteles inversul ci tu incerci sa fugi de raspuns. tu ai spus ca biblia este o adunare de texte si eu te-am aprobat( nici sa te aprob nu accepti) dar cu legatura intre ele.

Pai m-ai aprobat in ceea ce nu este esential dar ai batut campii cand ai zis ca ele au o legatura intre ele ...ceea ce nu numai ca este ilogic dar este si o minciuna!
Cat de naiv trebuie sa fi sa crezi ca diversi rabini aflati in locuri si vremuri diferite ar fi avut vre-un interes sa sustina o religie furata de la ei care se va dovedi a le va fi cel mai mare dusman?
Tu chiar nu gandesti?

Citat :

nu am zis ca sunt inspirate de Dumnezeu. eu zic sa te culci ca e tarziu

Poi nu ai zis ....dar vad ca te legi de fiecare verset de parca ar fi chiar cuvantul lui King-Kong!

Citat :
] hai ba ma lasi, asta nici istoricii ca Bart Ehrman nu o zic, care culmea mi se pare ca este ateu, dar unul cinstit si este in stare sa recunoasca adevarul. se pare ca sursele tale sunt istoricii amatori ca Dan Brown si toti betivii
Nu au zis-o ptr ca sunt istorici si astfel nu sunt la curent cu cele mai noi exegese stintifice aplicate la textul plin de contradictii al apocalipsei, deci nu e un domeniu al istoriei astfel ca istoricii sa se pronunte ...ci tine de domeniul logicii!
Dar oricum ar fi ...tinand cont ca este un text SF scris de oameni .nu are nicio alta valoare decat cea de poveste fantezista asa cum vedem si azi filme SF de genul Stapanul Inelelor sau Matrix ... si trebuie sa fi cam zapacit sa crezi ca filmul Matrix este ionspirat de Dumnezeu!

Citat :
deci m-ai lamurit, marele om de stiinta ce esti, te folosesti de traditie popeasca ca sa aduci argumente. in biblie nu zice ca diavolul este mare bastan in iad si in biblie nu zice de un loc iad ci de altceva.
Dar tu cand debitezi balivernele tale repetate intr-una se 2000 de ani nu urmezi tot "traditia popeasca"?
Poi eu m-am specializat in combaterea religiei folosind "materialul clientului" adica Biblia si prostiile popesti ...ce e asa de greu de inteles?

Citat :
unde dracu vezi ma ca este Hristos a fost aruncat pe pamant, tu esti chior?
Tu esti batut in cap?
Poi eu ziceam ca tocmai acel balaur care este Diavolul a fost aruncat din cer, pe pamant unde si-a insusit corpul lui Isus

Citat :

dupa arucnarea satanei zice clar ca s-a făcut mântuirea și puterea și împărăția Dumnezeu și stăpânirea Hristosului Său. ce dracu ma chiar in halu' asta te contrazici si minti omu la ochi?
Pai vad ca esti cam greu de cap si nu intelegi!
Pai vrei sa zici ca nu a venit puterea si mantuirea prin Biserica lui Christos ...evident ca e vorba de mantuirea prin MOARTE adusa zecilor de milioane de oameni ...de vorba Tatalui din cer ...s-a cutremurat pamantul!
Asa ca despre ce vorbim? ...despre minciuna sau adevaruri reale?

Citat :

Aiurezi ...Apopii posteaza de pe o alta adresa IP si faptul ca si el realizeaza ca Christos = Diavolul se datoreaza faptului ca si el isi da seama de Realitatea Istorica care dovedeste pina si ultimului prost ca Biserica lui Christos este adevarata Biserica a Diavolului ...si asta nu o zic VORBELE ci o demonstreaza FAPTELE ...asa ca gargara ta a proasta e lipsita de fundament!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   Lun Iun 27, 2011 8:48 am

Cyberman a scris:
GaSpAr a scris:

Da tu ce crezi, ca pe noi ne intereseaza toate prostiile in care crezi tu? Tu esti atat de imbrobodit la minte incat nu esti in stare sa intelegi nimic din religia ta, doar crezi ce-ti place tie sa crezi, ce importanta are realitatea?

Ultima editare efectuata de catre Apopii in Lun Iun 27, 2011 1:08 pm, editata de 1 ori (Motiv : eliminarea jignirilor din cadrul mesajului)
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa   

Sus In jos

Iesire din biserica ...ceruta in Apocalipsa
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Intrebari diverse-
Mergi direct la: