Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Greselile Biblice

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Alki
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 15
Varsta : 29
Localizare : Suceava
Puncte : 19
Data de inscriere : 10/06/2009

MesajSubiect: Greselile Biblice   Joi Iun 11, 2009 1:19 am

Pamantul e plat, are capete si colturi

Isaia 11:12
Apocalipsa 7:1
Iov 38:13
Ieremia 16:19
Daniel 4:11
Matei 4:8

UPS! Laughing
Sus In jos
http://prideofnirvana.blogspot.com
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Varsta : 24
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Joi Iun 11, 2009 1:04 pm

"Biserica spune că Pământul e plat, dar eu știu că e rotund, căci i-am văzut
umbra pe lună și am mai multă încredere într-o umbră decât în biserică." cum sa fie pamantul plat Wink) , biserica (religia) nu accepta evolutia omenirii !
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Joi Iun 11, 2009 8:10 pm

Alki a scris:
Pamantul e plat, are capete si colturi

Isaia 11:12
Apocalipsa 7:1
Iov 38:13
Ieremia 16:19
Daniel 4:11
Matei 4:8

UPS! Laughing

Proverbe 8:31 jucând pe rotocolul pământului Său, și găsindu-mi plăcerea în fiii oamenilor.

ups Idea
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Joi Iun 11, 2009 9:01 pm

Nu cumva crezi ca daca ai gasit acest citat el se datoreaza vreunei profetii mesianice?

Tanachul ...adica variianta originala nemincinoasa (citeste neinspirata de Dumnezeu) a VT, este scrisa de oameni...si cum multi oameni din diaspora greaca din Asia Mica sau Alexandria au trecut la religia iudaica ...au adus cu ei si "tainele" scolii antice de filozofie elene ...asa se explica unele "adevaruri" si "valori" ale acestor texte antice !

Nu cumva crezi ca acest citat dat de tine contine ceva profetic care adevereste caracterul "dumnezeiesc si "inspiratia divina" prin care s-au furat si acele texte grecesti(pe care se bazeaza Facerea ...tot asa cum s-au furat idei si texte de la egipteni sau alte popoare si civilizatii vecine!
Sus In jos
Alki
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Iun 12, 2009 9:30 am

Ok... Sa ne intoarcem putin in timp... sa zicem :-? Galileo Galilei. Isi aminteste cineva ce a spus inainte sa ucis de catre crestini pentru erezie? "Si totusi se invarte...!" Galileo a murit pentru ca a realizat ceva ce nu era in consensul literar crestin.

I rest my case...
Sus In jos
Alki
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Iun 12, 2009 9:44 am

Imi cer scuze de double post, dar Biblia greseste din nou. dumnezeul atotputernic e fricos?

Geneza 11:1-9

Dumnezeu se teme ca omul sa stie si sa cunoasca? Si din nou absurditatea, in versetele de mai sus, se construieste un turn care sa ajunga la ceruri... cum este asta posibil in antichitate si in zilele noastre abia avem cateva sute de etaje; unde "babilonienii" folosesc lut si smoala si noi ciment ranforsat, fundatii luam in considerente pana si vantul si facem cladirile elastice...
De ce sunt atatea absurditati in Biblie si de ce atata lume crede aceste absurditati.. asta e intrebarea mea...
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Iun 12, 2009 2:59 pm

pentru ca religia a reusit sa manipuleze o masa mare de oameni si sa-i indoctrineze asa cum au vrut ei , ia sa te contrazici cu cativa crestini , stii care este primul lucru pe care til pune in cap , MINUNILE , cum plang icoanele , faza cu seara de paste , etc etc .. religia si in ziua de azi incearca sa manipuleze oameni , sa capete cat mai multa putere ca omenirea sa se inumlteasca si sa se inmulteasca pana nu o sa mai avem loc pe planeta , chiar religia spune sa ne inmultim Wink ..religia crestina vrea putere TOTALA ca lumea sa fie inapoiata , sa creada intr-un om care sta in cer si ne vegheaza minut cu minut .. zii cu zii .. si daca nu cred in el , si nu face ce spune religia ,si biserica..oamenii se duc intr-un loc cu foc si sa arda acolo pana la sf timpului .. cum ati vazut si in zeitgeist , daca va-ti uitat. .acum suntem in zodiacul , pesti .. si in religia crestina , se spune ca jessus a hranit ogramada de oameni cu apa si 2 pesti ..cum este in zodiac..sfarsitul lui jessus , o sa fie atunci cand o sa trecem la o alta era .. la alta zodie ca sa spunem asa , atunci o sa vina alt dumnezeu , si tot asa ..
sincer, chiar nu imi pot da seama cum 1 persoana poate crede in cineva care "locuieste" in cer Neutral ... deci , ce om poate fii atat de redus mintal
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Sam Iun 13, 2009 8:50 pm

si ce este gresit sa crezi, sa studiezi sa cercetezi sa afli... ?

le sti toate?

daca da, plecaciune!
Sus In jos
Alki
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Dum Iun 14, 2009 3:19 am

Scuza-ma nelu, dar nici religia nu explica tot, doar speculeaza. Nimeni nu stie tot, nimeni nu are toate raspunsurile. Zeii se nasc din nestiinta umana, din "vocea" interioara care tipa ca vrea sa stie, si accepta religia ca raspuns pentru orice nu isi poate explica. Daca vrei sa crezi in continuare ca sunt 6 miliarde de oameni pe planeta pentru ca Noe a facut o barca si si-a salvat familia sau ca o femeie facuta ditr-o coasta care a mancat un fruct magic la indemnul unui sarpe vorbitor este sursa raului, te rog, crezi in continuare. Dar argumenteaza-mi de ce este buna credinta, de ce e bine sa sustii ceva asupra caruia nu ai nici o dovada? Smile
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 37
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Dum Iun 14, 2009 5:36 am

Dar ce? Religioșii oare cred? Nu cred niciunul, ci doar emit așa un semnal de împerechere pentru ca cei corupți să poată sta împreună cu cei corupți. Pentru ca hoții să se poată uni mai ușor împotriva proștilor.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Dum Iun 14, 2009 7:06 am

nelu a scris:
si ce este gresit sa crezi, sa studiezi sa cercetezi sa afli... ?

le sti toate?

daca da, plecaciune!

Se pare ca nu vrei sa accepti realitatea istorica precum ca credinta si stinta, cercetarea si studiul se exclud reciproc ...chiar daca aceasta nu se recunoaste fatis!

Oare este permis ptr cineva traitor in prezent sa fie in urma celor care deja inca de acum 2000 de ani ... STIAU ... ca cele stinta si religia nu sunt compatibile ...motiv ptr care au incercat sa distruga tot ce apartinea de stinta ...si asta inca de la scoala de matematica din Alexandria cand crestinii au ucis-o pe Hipatia ...apoi pana la distrugerea tuturor textelor stintifice prin incendierea Bibliotecii din Alexandria ...pana la arderea pe rug a lui Giordano Bruno si pana la condamnarea ingineriei genetice de astazi!
Adevarul nu se poate ascunde sub pres prin vorbe frumoase ptr ca ... Faptele Vorbesc!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Dum Iun 14, 2009 8:18 am

nelu , uite , facem un "pariu" ca sa spunem asa , aflami si mie unele secrete din religia ta , adica crestina , cele pe care nu le stie nimeni , de ex : cum a reusit noe sa construiasca o arca asa rezistenta , cum se intampla minunile , de ce popii se imbraca in negru , sii explica-mi si mie , cum jessus este fiul lui DUMNEZEU adica yahwe , cand yahwe nu spune nimanui ca are 1 fiu , nici macar religiei lui mozaica ,si nici in ziua de azi yahwe nu are 1 FIU ! , daca tu imi raspunzi calumea la intrebarile acestea , eo iti arat ca religia crestina nu este ceea ce crede lumea , dar iti poti da seama luand forumul de la cap la coada Wink
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 37
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Dum Iun 14, 2009 6:52 pm

Dumnezeu a ajutat! Asta e explicația! Very Happy Arca a fost făcută după porunca Lui Dumnezeu nu? Mai încape îndoială? Very Happy
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Dum Iun 14, 2009 7:56 pm

Alki a scris:
Scuza-ma nelu, dar nici religia nu explica tot, doar speculeaza. Nimeni nu stie tot, nimeni nu are toate raspunsurile. Zeii se nasc din nestiinta umana, din "vocea" interioara care tipa ca vrea sa stie, si accepta religia ca raspuns pentru orice nu isi poate explica. Daca vrei sa crezi in continuare ca sunt 6 miliarde de oameni pe planeta pentru ca Noe a facut o barca si si-a salvat familia sau ca o femeie facuta ditr-o coasta care a mancat un fruct magic la indemnul unui sarpe vorbitor este sursa raului, te rog, crezi in continuare. Dar argumenteaza-mi de ce este buna credinta, de ce e bine sa sustii ceva asupra caruia nu ai nici o dovada? Smile

singura dovada este neexplicabila pt. acei care nu cred

degeaba incerc sa-ti spun ceva despre un lucru pe care tu il vezi diferit.
-----------
oricum, religia ma lasa rece.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Lun Iun 15, 2009 7:55 am

Eu vad totul exact pe dos!

Toate dovezile clar explicate sunt vazute drept ireale de catre credinciosi!

Oricum in lumea reala totul se bazeaza pe cunoastere si nu pe credinta... ba chiar si pentru "lumea aialalta" se pare ca nu e nevoie de credinta ci de IUBIRE ...asta daca ne luam dupa Isus!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Lun Iun 15, 2009 9:44 am

H1perion a scris:
"Biserica spune că Pământul e plat, dar eu știu că e rotund, căci i-am văzut
umbra pe lună și am mai multă încredere într-o umbră decât în biserică." cum sa fie pamantul plat Wink) , biserica (religia) nu accepta evolutia omenirii !
ca nu crezi ce spune biserica este foarte bine,dar oare faci tu diferenta dintre ce spune "biserica"si ce sune scriptura?isaia40:22
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Lun Iun 15, 2009 9:52 am

sa pui religia si crestinismul,invatatura"bisericii"si ce spun scriptirile in aceeiasi oala este dovada ca nu faci diferenta intre adevar si minciuna si asta este o paguba pentru cel in cauza
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Lun Iun 15, 2009 10:00 am

cruciaele,inchizitia,obtuzitatea (daca pot sa ma exprim asa)crestinismului in ce priveste stiinta sunt niste etichete puse pe spatele crestinismului fara merit,asta e ce se vede atunci cand esti superficial,oare de ce nu ma mira deloc?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iun 16, 2009 6:16 am

corneliugi a scris:

ca nu crezi ce spune biserica este foarte bine,dar oare faci tu diferenta dintre ce spune "biserica"si ce sune scriptura?isaia40:22
Foarte obtuz!
Tu uiti ca cele scrise in scriptura evreilor Tanachul (tradus in mod mincinos ca VT) nu sunt inspirate de divinitati ...ci sunt texte inspirate din filozofia antica greaca aduse in religia mozaica la fel cum au fost aduse si alte texte importante ale acelei epoci!

Adica sa te impaunezi ca Biblia e adevarata ptr ca ea contine invataturile scolii filozofice elene (vezi Socrate si Platon care au mentionat aceste lucruri cu cca 800 de ani inaintea Bibliei) ... nu e altceva decat lipsa de documentare ...si asta nu e scuzabil astazi cand prin internet te poti informa corect si rapid!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iun 16, 2009 6:33 am

corneliugi a scris:
sa pui religia si crestinismul,invatatura"bisericii"si ce spun scriptirile in aceeiasi oala este dovada ca nu faci diferenta intre adevar si minciuna si asta este o paguba pentru cel in cauza

Ba bine ca nu!
Crestinismul si biserica crestina ...nu sunt decat aspectele sub forma teoretica si manifestarea practica a aceleiasi sarlatanii diabolice!

Iata din ce cauza ...odata ca Isus nu era crestin si nici nu a venit sa aduca o religie noua ... ci era iudeu mozaic care nu s-a dezis de religia sa nici pe cruce ...iar ceea ce numim azi crestinism nu este decat o minciuna inventata de Pavel (care s-a certat cu Sf Petru pentru aceste minciuni) si preluata de un criminal ca si Constantin care a "ajustat-o" si mai diabolic ca sa ii serveasca interesele politice si setea de putere.
Sper ca nu mai trebuie sa iti descriu cum acest "crestinism" bazat pe Biblie ...s-a nascut din sangele celor care practicau adevaratul si originalul crestinism, cel care nu era cel inventat de Pavel ...iar cei care nu voiau sa accepte inventia noua a crestinismului pe baza de Biblie au fost ucisi si li s-au confiscat averile.
Asa ca ce este nascut din minciuna ...si este impus prin crima (adica religia crestina) ...te poate mira ca este autorul a milioanelor de crime facute de mana ei cea dreapta ...inchizitia?

...deci cine este superficial si nu se documenteaza?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iun 16, 2009 9:36 am

Soimos a scris:
corneliugi a scris:

Foarte obtuz!
Tu uiti ca cele scrise in scriptura evreilor Tanachul (tradus in mod mincinos ca VT) nu sunt inspirate de divinitati ...ci sunt texte inspirate din filozofia antica greaca aduse in religia mozaica la fel cum au fost aduse si alte texte importante ale acelei epoci!

Adica sa te impaunezi ca Biblia e adevarata ptr ca ea contine invataturile scolii filozofice elene (vezi Socrate si Platon care au mentionat aceste lucruri cu cca 800 de ani inaintea Bibliei) ... nu e altceva decat lipsa de documentare ...si asta nu e scuzabil astazi cand prin internet te poti informa corect si rapid!
soimos,te intreb:daca biblia,inainta cu sute de ani a spus ca pamantul este rotund si apoi au venit niste baieti care in numele bibliei a omorat pe cei care descoperise acest adevar(pe motiv de erezie) cine poarta blamul?biblia sau baietii religiosi?sa nu separi una de alta la varsta ta este rusinos Embarassed
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iun 16, 2009 1:31 pm

soimos a spus ca a existat 'UN CRESTINISM ORIGINAL "care "NU ERA BAZAT PE BIBLIE"si care ar fi fost prigonit de crestinismul fals ce se baza pe biblie......adica ,ma intreb:pana unde poate sa ajunga naivitatea(ca sa nu i spun altfel si sa jignesc)si lipsa de respect si cand spun asta ma gandesc in general nu doar la scripturi,adica alegi un subiect si incepi sa debitezi;ce?nu conteaza tot scopul tau e sa ti versi veninul.se poate vorbi si totodata sa fii si responsabil de ce insiri acolo?...cat despre ce a scris mai departe...ce pot sa spun ... doar atat: habotnicie.pare rau,dar asta e
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iun 16, 2009 2:00 pm

corneliugi a scris:
... soimos,te intreb:daca biblia,inainta cu sute de ani a spus ca pamantul este rotund si apoi au venit niste baieti care in numele bibliei a omorat pe cei care descoperise acest adevar(pe motiv de erezie) cine poarta blamul?biblia sau baietii religiosi?sa nu separi una de alta la varsta ta este rusinos Embarassed
Vrei sa ne demonstrezi ca esti un propagandist al minciunii?

Nu Biblia a spus ca pamantul e rotund ci Tanachul!

Biblia incepe acolo unde este preluat in mod mincinos Tanachul de niste criminali pentru a conferi legitimare divina crimelor si bestialitatilor lor ... deci blamul il poarta acel ionstrument de justificare a crimei ...numita Biblia ... ptr ca acele bestialitati nu s-au comis in numele Tanachului care ne arata ca pamantul e rotund!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iun 16, 2009 2:04 pm

corneliugi a scris:
soimos a spus ca a existat 'UN CRESTINISM ORIGINAL "care "NU ERA BAZAT PE BIBLIE"si care ar fi fost prigonit de crestinismul fals ce se baza pe biblie......adica ,ma intreb:pana unde poate sa ajunga naivitatea
Cred ca te referi la naivitatea ta ...ca sa nu zic altceva!
Altfel ai sti ca textele religioase ale evreilor ...deci si a primilor sectanti crestini ai religiei mozaice ... cuprindeau mult mai multe evanghelii decat cuprinde Biblia mincinoasa din care iri sugi tu "inteligenta"!

Citat :

adica alegi un subiect si incepi sa debitezi;ce?nu conteaza tot scopul tau e sa ti versi veninul.se poate vorbi si totodata sa fii si responsabil de ce insiri acolo?...
Exprima-te te rog mai precis: si anume ca imi aleg o minciuna ..si o combat cu adevaruri demonstrabile ...pana cand astia care nu iubesc adevarul ...asa cum esti tu ... incep sa isi scaoata arama crestina pe fata!
Citat :

cat despre ce a scris mai departe...ce pot sa spun ... doar atat: habotnicie.pare rau,dar asta e
Dragu mieu !
Tu faci doar exercitii de glasolalie si nu pricepi ca eu citez chiar din biblia ta!!! ... eu iti pot dovedi fiecare afirmtie a mea fie cu text Biblic ...fie cu dovezi istorico-stintifice ...si in conditiile acestea ...cand e vorba de habotnicie ...mingea e la tine!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mar Iun 16, 2009 10:12 pm

soimos dragule-tanakh sau tenak cunoscut si ca textul masoretic contine :CELE CINCI CARTI ALE LUI MOISE,PROFETII SI SCRIERILE adica VT,adica parte a BIBLIEI,de asta am citat BIBLIA si nu TANAKH ul pt. ca biblia e mai aproape de inima mea,pt. ca am citit o,o cunosc si stiu ca e adevar.Despre faptul ca"citezi din biblia mea" ai dreptate insa sa stii ca si diavolul a citat scripturile(vezi ispitirea de pe munte),zic asa pt.ca interpretarea textului citat de catre tine este sub orice critica,de obicei nu dau atentie la astfel de aberatii,pt ca sunt sortite ridicolului insa acumam sa fac o exceptie.textul citat de catre tine este din galateni 2:7 si nu se refera la doua evanghelii distincte ci la doua trimiteri, doua abordari diferite a aceliasi evanghelii(A NEAMURILOR SI A EVREILOR)fiecare categorie cu o abordare total diferita.niciodata ucenicii nu au fost trimisi sa predice doua evanghelii diferite dar asta mi aduce aminte de un alt citat din biblie : va rataciti pentru ca nu cunoasteti scripturile
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   

Sus In jos

Greselile Biblice
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 8Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Si totusi Biblia nu are dreptate!-
Mergi direct la: