Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Greselile Biblice

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
corneliugi
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Aug 14, 2009 11:04 am

Citat :
"adevarul il au doar..."

cine au adevarul?!
Da i un shut,ca o sa cada ce ai comandat,daca nu...sa ti dea fisa'napoi...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Aug 14, 2009 11:14 am

corneliugi a scris:
Citat :
Eu nu sustin ca am mereu dreptate ...dar eu imi argumentez bogat afirmatiile ...si vad ca nici unu din voi nu e capabil sa le faca fata la fel de argumentat
Si Ionel spunea ca i cel mai frumos,zilele trecute...voi,sigur nu sunteti frati?
Altceva decat comentari la adresa cuiva ...esti capabil sa scrii?
Daca nu ... scuteste-ne de aprecierile tale ca asta nu e un forum ptr barfe.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Aug 14, 2009 11:27 am

Citat :
Ma ...cum sa va fac sa intelegeti ca astept sa postati idei si argumente ... ce vreti sa ne aratati ...ca nu sunteti capabili de asa ceva?
Pentru ca tin la imaginea mea si sa nu ti dau din nou ocazia sa ma faci "satanist"am sa scriu un text iar apoi o sa mi vina si o idee;deci partieeeee:"Cine a masurat apele cu mana lui?Cine a masurat cerurile cu palma,si a strans tarina pamantului intr o treime de masura ?...ISAIA 40:12a. Afirmatie facuta acum 2800 de ani,astazi se stie ca suprafata planetei terra este acoperita de doua treimi apa(70,8%) si doar o treime pamant(fara a intra in amanunte).Ideea?:Doar Dunmezeu putea face aceasta apreciere,iar intr o zi fiecare dintre noi,care scriem pe acest forum vom sta in fata Lui,si spune ca,vom da socoteala de "fiecare vorba care ne a iesit pe gura"...

Ultima editare efectuata de catre corneliugi in Vin Aug 14, 2009 6:41 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Aug 14, 2009 11:32 am

Citat :
Altceva decat comentari la adresa cuiva ...esti capabil sa scrii?
Daca nu ... scuteste-ne de aprecierile tale ca asta nu e un forum ptr barfe
.Ce trebuie sa fac,ca tu sa intelegi,ca eu astept,ca tu sa te dai EXEMPLU...SAU REGULA I DOAR PENTRU CEILALTI?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Aug 14, 2009 11:46 am

Sa intelegi ca trebuie sa postezi cu idei sustinute de probe ....adica ARGUMENTAT asa cum si eu mi-am argumentat fiecare idee ... iar tu nu ai fost pana acum capabil sa o faci pana acum ...deci e randul tau sa treci la argumente !
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Aug 14, 2009 11:58 am

corneliugi a scris:
Citat :
Ma ...cum sa va fac sa intelegeti ca astept sa postati idei si argumente ... ce vreti sa ne aratati ...ca nu sunteti capabili de asa ceva?
Pentru ca tin la imaginea mea si sa nu ti dau din nou ocazia sa ma faci "satanist"am sa scriu un text iar apoi o sa mi vina si o idee;deci partieeeee:"Cine a masurat apele cu mana lui?Cine a masurat cerurile cu palma,si a strans tarina pamantului intr o treime de masura ?...ISAIA 40:12a. Afirmatie facuta acum 2800 de ani,astazi se stie ca suprafata planetei terra este acoperita de doua treimi apa(78,8%) si doar o treime pamant(fara a intra in amanunte).Ideea?:Doar Dunmezeu putea face aceasta apreciere,iar intr o zi fiecare dintre noi,care scriem pe acest forum vom sta in fata Lui,si spune ca,vom da socoteala de "fiecare vorba care ne a iesit pe gura"...

Nu te supara ...dar afirmatia ta are mai multe "pacate"

Si anume ca 2 treimi = 66 % si nu cu 78,8 % ceea ce este mai putin decat o patrime!
Faptul ca sunt texte apocrife sau din cultura altor civilizatii antice De ex texte in Rig Veda care povestesc despre lupte duse in aer de catre ...sa le zicem noi astazi in mod generic ...avioane .. , sau desenele uriase de la Nasca samd ...nu au legatura cu Dumnezeul Creatorul ...ci poate la fel de zeitate venita pe pamant ...asa ca si in cazul lui YHWH cu un Zeu tribal.
Faptul ca imparatul Constantin dupa victoria sa sub semnul crucii (putea sa fie infrant ...si unde era atunci Dumnezeul de acum?) .... a facut din micul zeu tribal al evreilor un Dumnezeu creatorul universului ...adica altoindu-i puterile lui Sol Invinctus si ale altor zei pagani .... nu inseamna ca acest Dumnezeu este real ...altundeva decat fantezia lui Constantin ...si in "realitatea VIRTUALA" a bisericii sale!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 302
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Aug 14, 2009 12:41 pm

"iar intr o zi fiecare dintre noi,care scriem pe
acest forum vom sta in fata Lui,si spune ca,vom da socoteala de
"fiecare vorba care ne a iesit pe gura"..."
esti constient cornel ?! .. in primul rand ..spunemi la care Dumnezeu te referi ..la Dumnezeul ne creat , infinit , imposibil de definit , Dumnezeul Atotputernic care sta cuminte in ceruri ,sau la zeii inapoiati creeati de mintea omului inapoiat mintal .. daca te referi la dumnezeul care era de fapt un simplu om pe nume jessus .. care era iudeu , nu Crestin .. te inseli .. nici un ZEU primitiv nu are cum sa ajunga dumnezeu , pentru ca Dumnezeu este unu singur..si daca Dumnezeu ar fii dorit religie , ar fii creeat una singura;) si nu ar mai fii existat ZEIII primitivi;) peace
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Aug 14, 2009 1:19 pm

Citat :
Faptul ca sunt texte apocrife sau din cultura altor civilizatii antice De ex texte in Rig Veda care povestesc despre lupte duse in aer de catre ...sa le zicem noi astazi in mod generic ...avioane ..
Pacaleste te ,pacaleste te singur insa adevarul ramane tot adevar
Citat :
...dar eu imi argumentez bogat afirmatiile
Usor de observat asta.,..
Citat :
a facut din micul zeu tribal al evreilor un Dumnezeu creatorul universului
Sa stii ca nu esti singurul care L vrea pe Dumnezeu cat de mic se poate si daca se poate chiar deloc,de asta au inventat o noua religie(evolutionismul),insa uite un sfat de la cineva pe care probabil ca nu o sa l cunosti mai bine decat in prezent:pregateste te sa L intalnesti pe Creatorul tau si asta pana nu i prea tarziu.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Aug 14, 2009 5:33 pm

Soimos a scris:
nelu a scris:
idea: adevarul il au doar...

argumentul: Soimos are mereu dreptate. Wink

"Cuvantul Inspirat al lui Dumnezeu" ...ce e atat de greu sa ma desfintati ...ca doar voi aveti argumente divine ...pe cand eu sunt nevoit sa recurg la adevaruri istorice si la exercitii logice !

In launtrul meu ceva imi zice:

Lăsați-i: Sunt niște călăuze oarbe; și când un orb călăuzește pe un alt orb, vor cădea amândoi în groapă.” ISUS
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

Localizare : transilvania
Puncte : 446

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Aug 14, 2009 6:49 pm

Citat :
Si anume ca 2 treimi = 66 % si nu cu 78,8 % ceea ce este mai putin decat o patrime!
Scuze greseala mea proportiile corecte sunt de: 70,8 apa si 29,2 pamant,insa aceasta afirmatie putea fi facuta doar de Ziditor...parerea mea umila.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Aug 14, 2009 7:44 pm

nelu a scris:
Soimos a scris:
nelu a scris:
idea: adevarul il au doar...

argumentul: Soimos are mereu dreptate. Wink

"Cuvantul Inspirat al lui Dumnezeu" ...ce e atat de greu sa ma desfintati ...ca doar voi aveti argumente divine ...pe cand eu sunt nevoit sa recurg la adevaruri istorice si la exercitii logice !

In launtrul meu ceva imi zice:

Lăsați-i: Sunt niște călăuze oarbe; și când un orb călăuzește pe un alt orb, vor cădea amândoi în groapă.” ISUS
Daca ceva spune asta in launtrul tau ... e grav ...poate esti posedat ...mai sti ? ...nu de alta dar ce spune Isus este valabil pentru credinciosi ...caci cei care se bazeaza pe ratiune si cunoastere (citeste STIINTA) ...si traiesc pentru IUBIRE ...nu pentru credinta ... sunt mai feriti decat acei orbiti de credinta pentru ca ratiunea si cunoasterea le lumineaza si protejeaza calea ... pe cand la credinciosi ..."dumnezeul" lor de abia asteapta sa le deie un branci in prapastie ...ca sa mai aibe un suflet proaspat de devorat!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Aug 14, 2009 7:59 pm

corneliugi a scris:
Citat :
Scuze greseala mea proportiile corecte sunt de: 70,8 apa si 29,2 pamant,insa aceasta afirmatie putea fi facuta doar de Ziditor...parerea mea umila.
Faptul ca iti recunosti afirmatia ca fiind doar o parere ...e corect.

Incorect era saincerci sa ne impui parerea ta si credinta ta ca fiind "adevaruri divine "... desi nici macar ca fiind reale nu se pot dovedi ... in plus de asta sti deja bine faptul ca crestinii nu au nici un ziditor al lor ... si exact asta era si motivul ptr care au fost nevoiti sa-L fure pe dumnezeul mozaicilor din contextul sau natural si sa-l afunde in mocirla crestina ...cat despre Ziditor ...e minunat ...e sublim ...dar lipseste cu desavarsire ...ptr ca nu stie nimeni cat de ziditor este Ziditorul ... ptr ca nu s-a vazut pana acum nicio constructie de a lui pe undeva ... motiv ptr care (din lipsa de Ziditor) Mama Natura zideste si luvreaza zilnic fara pauza dar mai ales ...fara sa aibe nevoie de rugaciuni, preoti si biserici si fara sa ne pretinda sa studiem Biblia ...ci sa invatam mai bine Stintele Naturii care ne invata sa o cunoasteam ...sa o iubim ...si sa o protejam ...adica teme care sunt situate foarte departate de sarlatania religoioasa
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Dum Aug 16, 2009 7:57 pm

Citat :
Incorect era saincerci sa ne impui parerea ta si credinta ta ca fiind "adevaruri divine "...
Nu dragul meu,nu credinta mea este adevar divin,ci adevarul divin este credinta mea.
Citat :
desi nici macar ca fiind reale nu se pot dovedi ...
Poftim??????Ce ca pamantul este rotund ca are o treime uscat si doua apa,ca pamantul sta in univers sprijinit pe nimic(contrar filozofiei vremii)asta spui tu ca nu se poate dovedi???
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Lun Aug 17, 2009 6:36 am

corneliugi a scris:
Citat :
Incorect era saincerci sa ne impui parerea ta si credinta ta ca fiind "adevaruri divine "...
Nu dragul meu,nu credinta mea este adevar divin,ci adevarul divin este credinta mea.

Si unde ai gasit tu "adevarul divin" .... in inima minciunii?
Poate ne aduci si noua niste doveziprecum ca "adevarul" la care te referi tu este intradevar al lui Dumnezeu ...si nu al "dumnezeului lumii acesteia" adica DRACU!...asa cum ne-o dovedeste realitatea cotidiana dar mai biserica pusa pe sarlatanie si religia nascuta prin minciuna si crima (ma refer la noua religie crestina care a lui Constantin dar si la cea islamica)

Citat :
Citat :
desi nici macar ca fiind reale nu se pot dovedi ...
Poftim??????Ce ca pamantul este rotund ca are o treime uscat si doua apa,ca pamantul sta in univers sprijinit pe nimic(contrar filozofiei vremii)asta spui tu ca nu se poate dovedi???

Faptul ca tu scoti in evidenta aceste lucruri nu dovedesc cu nimic ca ele se datoreaza lui Dumnezeu ...caci la fel de bine le putea "inspira" si DRACU!
Asa ca mai adu si alte "dovezi"!

Nu de alta dar vezi si in postarea raspuns catre Avram ca in Biblie si-a bagat Dracu coda si astfel vedem doi "dumnezei" ...unu care este ca noi si este intre noi ...vezi citatul pe care-l da Avram din prorocul Isaia ...si altul de care vorbeste si Isus care e cu capul undeva in Calea Lactee cu fundul e probabil intr-o alta galaxie tot creata de El si cu picioarele ajunge la pamant ...si scuza-ma ...dar cineva cu o amploare atat de gigantica ...te asigur ca nu spune povesti oamenilor si nici nu inspira scripturi atunci cand 99,9% din populatie e analfabeta si nu ii intelege scrisul!

aici vezi discutia cu Avram:
http://forum-anti-christi.forumers.ro/teme-diverse-f19/oameni-celebrii-impotriva-religiei-t286-30.htm#5459
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mier Aug 26, 2009 9:58 am

Citat :
Faptul ca tu scoti in evidenta aceste lucruri nu dovedesc cu nimic ca ele se datoreaza lui Dumnezeu ...caci la fel de bine le putea "inspira" si DRACU!
Asa ca mai adu si alte "dovezi"!
Hai ca ma uimesti,pe cuvantul meu;cum se impaca big bang ul cu "dracu" este si el rezultatul "exploziei primordiale"?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mier Aug 26, 2009 12:07 pm

Dar ce ... te pomenesti ca Dumnezeu este rezultatul acelei explozii?
Pai cand o sa fie Dumnezeu rezultatul exploziei primare ...evident ca si Dracu va fi la fel ... nu ai vazut ca nu exista unul fara celalalt?
Pai eu trebuie sa te invat religie ?... ca sa sti ca sunt jumelati?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Joi Sept 22, 2011 5:28 am

corneliugi a scris:

Sa stii ca nu esti singurul care L vrea pe Dumnezeu cat de mic se poate

El era deja mic, gelos si invidios inca in religia lui Moise pe cand se plangeaca-l doare burta si picioarele.
Mare a devenit dupa conciliul de la Niceea unde "Seful peste toti Dumnezeii" (Constantin cel Mare) l-a degradat pe Sol Invinctus si i-a luat puterile si i le-a dat micului zeu tribal Yahwe.

Citat :

si daca se poate chiar deloc,de asta au inventat o noua religie (evolutionismul) ,
Evolutionismul nu este o religie ci o teorie stiintifica bine dovedita.
In plus de asta Omul a devenit Dumnezeu dupa ce a mancat din fructul oprit al cunoasterii, si lucrul acesta este evidentiat de faptul ca Constantin degrada zeii si dadea puteri sporite zeului religiei mozaice ...dovada ca omul este deasupra a ceea ce noi numim azi Dumnezeu!

Citat :

... insa uite un sfat de la cineva pe care probabil ca nu o sa l cunosti mai bine decat in prezent:pregateste te sa L intalnesti pe Creatorul tau si asta pana nu i prea tarziu.
Eu nu am temeri sa ma intalnesc in viata de dupa moarte cu Creatorii mei care sunt mama si tatal meu ptr ca stii bine ca ptr mine Parintii mei sunt singurii mei Dumnezei si Creatori !

Mai grav o sa fie in cazul tau, ptr ca tu esti prea inconstient ca sa realizezi acest lucru, si nu stii ca unii dintre aceia care au fost in moarte clinica si au avut perceptii, au fost intampinati cu bucurie de PARINTII, bunicii si stra-stra bunicii lor ...ptr simplul motiv ca CERUL din care te-ai nascut tu .... sunt corpurile parintilor tai ... corpuri care sunt ele insele niste microuniversuri-microcosmosuri identice cu universul pe care il poti vedea in noptile senine.

Daca lumea ar intelege aceasta "teorie" ... si si-ar iubii si respecta parintii ca pe niste adevarati Dumnezei, si pe toti oamenii ca pe niste adeverati Dumnezei ... lumea in care traiesti ar fi muuuult mai normala ...si nu atat de aberata prin doctrine care va fura mintile si va reduc la stadiul de oi proaste din turma pastorului ...care va mulge si va jupoaie pina si pielea!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Varsta : 48
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Joi Sept 22, 2011 7:33 am

citat Mare a devenit dupa conciliul de la Niceea unde "Seful peste toti Dumnezeii" (Constantin cel Mare) l-a degradat pe Sol Invinctus si i-a luat puterile si i le-a dat micului zeu tribal Yahwe. daca ai mai lasa conspiratiile si ai verifica in istorie, ai vedea ca ca a mai durat decenii chiar secole pana Yahweh sa fie acceptat de populatia imperiului.

citat Evolutionismul nu este o religie ci o teorie stiintifica bine dovedita. este dovedita pe foaia de hartie, caci practic este cam imposibila. Bineinteles nu ma astep sa intelegi tu, care cunosti aceasta teorie la nivel minim, adica ce ai vazut pe la televizor sau prin cartile de la scoala.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Joi Sept 22, 2011 1:17 pm

Mihai12 a scris:

Evolutia este o realitate, imposibil de digerat de catre cei care inca mai cred ca omul a fost facut din lut, de catre un barbos din ceruri hohot
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Joi Sept 22, 2011 2:26 pm

Black velvet a scris:
Mihai12 a scris:

Evolutia este o realitate, imposibil de digerat de catre cei care inca mai cred ca omul a fost facut din lut, de catre un barbos din ceruri hohot
Stii ce am observat pe internet? Multi ca tine care sustin evolutionismul nici macar nu il cunosc. Cei care il cunosc, oamenii de stiinta, ex: Richard Dawkins, actualul guru al evolutinismului, sunt mult mai modesti decat voi, cei care stiti foarte putin din el. Problema este atunci cand au loc dezbateri, intre crestinisi si evolutionisti, crestini si atei, musulmani si evolutionisti. Apologistii crestini sau musulmani, dau dovada ca cunosc aceasta teorie mai bine decat voi si chiar unii reusesc sa castige dezbaterile cu cei care apara evolutionismul. Deci invata sa fii mai modest
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Joi Sept 22, 2011 4:53 pm

Mihai12 a scris:
Deci invata sa fii mai modest

Aici nu e vorba de modestie doh ci de a pune in balanta, pe de o parte, o aberatie ce tine doar de credinta, adica facerea omului din lut de catre o entitate pe care n-a vazut-o nimeni niciodata si care nici nu s-a aratat vreodata oamenilor pentru a demonstra in vreun fel aberatiile puse pe seama ei si pe de alta parte, o teorie, oricare ar fi ea, dar care are la baza ceva concret si fundamentat pe gandire si cunoastere, nu pe afirmatiile aberante ale unor nebuni din antichitate!

Voi credinciosii sunteti multi si de aceea orice aberatie sau aiureala ati sustine, apare ca importanta datorita faptului ca este sustinuta de MULTI.

Daca voua vi s-ar nazari maine sa spuneti ca pamantul este triunghiular si cateva miliarde de oameni ar incepe sa sustina asta, orice demonstratie s-ar faca ca pamantul are forma de geoid, ar fi inutila, deoarece credinta inlocuieste cu succes ratiunea si cunoasterea! Acesta este si motivul pentru care fauritorii religiei voastre au considerat cunoasterea ca pacat primordial si incompatibil cu religia!!! Cei ce au fost alungati din curtea religiei (ingerii cazuti) au fost promotorii cunoasterii, adica a raului din punct de vedere religios!!!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Joi Sept 22, 2011 6:43 pm

Trebuie si putina modestie. Uite de exemplu Richard Dawkins nu a exclus posibilitatea unui Creator, asta dupa ce i-au fost puse cateva intrebari mai serioase.

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Joi Sept 22, 2011 11:58 pm

Mihai12 a scris:
daca ai mai lasa conspiratiile si ai verifica in istorie, ai vedea ca ca a mai durat decenii chiar secole pana Yahweh sa fie acceptat de populatia imperiului.

Nu despre perioada cat a durat aceasta operatiune de impunere era vorba, ci de faptul ca "dumnezeul" Constantin (ucigas in serie) si-a permis sa faca ordine in mizeria cereasca si sa schimbe Dumnezeii dupa bunul lui plac... semn ca imparatul in discutie e mai Dumnezeu ca "Dumnezeii" ...care par in fata lui a fi prea mici si prea prosti ca sa nu i se supuna!
Citat :

citat Evolutionismul nu este o religie ci o teorie stiintifica bine dovedita. este dovedita pe foaia de hartie, caci practic este cam imposibila. Bineinteles nu ma astep sa intelegi tu, care cunosti aceasta teorie la nivel minim, adica ce ai vazut pe la televizor sau prin cartile de la scoala.

Da ma sa stii ca ai mare dreptate ...evolutia este doar o "credinta" ...si dumnezeul religiilor este viu in realitate ... il poti vedea in toate (bineinteles daca vrei) eu l-am vazut sub forma de viermi in closet ... adica ca o finta vie ...si asta este muuult mai mult decat sa il vezi sub forma de tufa care arde ...asa cum l-a vazut Moise ...probabil cand era in delir mistic
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Sept 23, 2011 12:04 am

Mihai12 a scris:
Apologistii crestini sau musulmani, dau dovada ca cunosc aceasta teorie mai bine decat voi si chiar unii reusesc sa castige dezbaterile cu cei care apara evolutionismul. Deci invata sa fii mai modest
Poate ai vrut sa zici apologeti ?

Cat referitor la problema in discutie ...aceasta nu se transeaza la o discutie intre prostii care cred in evolutie si "apologisti"!

Adevarul evolutionismului se dovedeste in laboratoare ... nu in prostii debitate de unii care nu vor sa-l accepte.

Roaga-i tu din partea mea pe "aplologisti" sa sustina dovada existentei lui Dumnezeu ... ca ei in Dumnezeu cred ...si pina acum nici Dracu nu a adus nici cea mai mica proba a faptului ca Dumnezeu a creat lumea ...si nu Marele Azorica Catelul Universului!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Sept 23, 2011 4:59 pm

Soimos a scris:
Mihai12 a scris:
Apologistii crestini sau musulmani, dau dovada ca cunosc aceasta teorie mai bine decat voi si chiar unii reusesc sa castige dezbaterile cu cei care apara evolutionismul. Deci invata sa fii mai modest
Poate ai vrut sa zici apologeti ?

Cat referitor la problema in discutie ...aceasta nu se transeaza la o discutie intre prostii care cred in evolutie si "apologisti"!

Adevarul evolutionismului se dovedeste in laboratoare ... nu in prostii debitate de unii care nu vor sa-l accepte.

Roaga-i tu din partea mea pe "aplologisti" sa sustina dovada existentei lui Dumnezeu ... ca ei in Dumnezeu cred ...si pina acum nici Dracu nu a adus nici cea mai mica proba a faptului ca Dumnezeu a creat lumea ...si nu Marele Azorica Catelul Universului!
Nu nu cred ca ai inteles. Astfel de dezbateri se dau intre apologetii diferitelor grupuri: crestine, evolutioniste etc iar apologetii sunt foarte pregatiti, nu este de mirare ca un apologet crestin il poate face praf pe unul evolutionist. Ateii saracii sunt cei mai slabi, asta probabil ca ateismul nu are nici-o baza. Ca evolutismul se dovedeste in laboratoare, ma lasa rece. Eu nu sunt prezent acolo sa vad ce fac ei. Evolutionistii nici acum nu stiu acum CAUZA. Evolutionismul este slab, foarte slab. Iti trebuie mai multa credinta sa crezi in evolutionism decat intr-un creator. Fosilele nici macar nu sunt o dovada pentru evolutionism. ADN-ul ar ramane singura dovada, dar si asta ar putea fi combatut de cineva pregatit.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Sept 23, 2011 7:00 pm

Mihai12 a scris:
Nu nu cred ca ai inteles.
Ba am inteles chiar foarte bine .. dar tu, la fel ca si apologetii tai care au ca baza Credinta si IRATIONALITATEA ... nu puteti intelege .... (evident cand ai asemenea baza), doua lucruri extrem de simple, dar si esentiale:
Si anume ca mai inainte de a combate evolutionismul, aveti datoria "sfanta" sa aduceti cu aceeasi ardoare dovezi stiintifice precum ca exact Yahwe a fost acela care a Creat Lumea si Universul, si nu alti Zei precum Ra, Horus, Zeus, Sol Invinctus, Brahma, Hindu Quetzalqoatl ... sau alti zei si dumnezei incluzandu-l aici si pe Dumnezeul Adevarat pe nume Flying Spagetty Monster.

Pina nu dovediti acest lucru ...teme precum aceasta evolutionista, ... nu au nici o valoare ptr ca nu ele nu dovedesc ca tocmai Yahwele cel cu Copil (obtinut prin pompare) adica asta al crestinilor este Dumnezeul Creator ... zic asta ptr ca "Yahvele cel fara copii", crea oamenii animalele si insectele nu prin "pompare" ...ci presandu-i din noroi ... caci a crea prin "pompare" nu trebuie sa fi Dumnezeu ci o poate face face orice animal.

Citat :

Fosilele nici macar nu sunt o dovada pentru evolutionism. ADN-ul ar ramane singura dovada, dar si asta ar putea fi combatut de cineva pregatit.

Ma Napoleon ... de cand cei si-au "sacrificat" viata CREDINTEI(a proasta) ... adica NESTIINTEI ... au competente sa ii contrazica pe oamenii de stiinta?

Ce dreaq a venit deja sfarsitul lumii ... astfel ca Nestiutorii si Irationalii care toata viata lor nu au citit decat o singura carte (Biblia) au ajuns sa ii invete Stiinta pe cei care toata viata lor s-au pregatit si au studiat?

Sa fie asta scena apocaliptica de la sfarsitul Lumii ... in care curvele le invata moralitate pe fecioare, nebunii si infractorii dau legile si conduc lumea iar analfabetii idioti predau in Universitati ?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Sam Sept 24, 2011 12:42 am

Mihai12 a scris:
Trebuie si putina modestie. Uite de exemplu Richard Dawkins nu a exclus posibilitatea unui Creator, asta dupa ce i-au fost puse cateva intrebari mai serioase.

Cine-i Richard Dawkins? what Crezi ca lumea se invarte in jurul unui individ si a ceea ce admite el sau nu?

Daca ar fi existat vreun creator ar fi stiut toti de existenta lui si nu ar mai fi fost necesara credinta in existenta sa!

Singurul creator real este Natura, iar creatia sa se vede peste tot, atat timp cat omul nu o va distruge complet... si trebuie sa recunosc ca si FSM este un creator, deoarece si creatia sa se vede si in plus este si gustoasa

Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Sam Sept 24, 2011 1:21 pm

Soimos a scris:
Ba am inteles chiar foarte bine .. dar tu, la fel ca si apologetii tai care au ca baza Credinta si IRATIONALITATEA ... nu puteti intelege .... (evident cand ai asemenea baza), doua lucruri extrem de simple, dar si esentiale:
Si anume ca mai inainte de a combate evolutionismul, aveti datoria "sfanta" sa aduceti cu aceeasi ardoare dovezi stiintifice precum ca exact Yahwe a fost acela care a Creat Lumea si Universul
Ma io sunt tembel? Very Happy Pai astia de care zici tu ca au la baza irationalitatea, la aceste dezbateri combat evolutionismul si culmea, evolutionistii tai si-o cam iau la curuletz. Uite daca nu stii ce fel sunt aceste dezbateri uita-te aici.

http://www.youtube.com/watch?v=9Ylmvp3dd_k

Temele acestor dezbateri sunt evolutionismul, conceptul de divinitate, ateismul. Ghici sunt pierzatorii. Da ai ghicit: ATEII EVOLUTINISTI Wink Iar aceste dezbateri se bazeaza pe dovezi ca doar sunt publice. Milioane de oameni le privesc

Soimos a scris:
Ma Napoleon ... de cand cei si-au "sacrificat" viata CREDINTEI(a proasta) ... adica NESTIINTEI ... au competente sa ii contrazica pe oamenii de stiinta?
Ma Hitler Very Happy ca fosilele nu sunt dovezi pentru evolutie ci doar o frauda stie toata comunitatea stiintifica. Ca ei le prezinta ca dovezi turmei lor(adica evolutionistii ca tine care doar cred si nu stiu ) este altceva. In astfel de dezbateri nici nu se pune problema a se prezinte ca dovezi, fosilele. Si chiar si preotii vostrii evolutionisti recunosc asta

http://www.youtube.com/watch?v=GBwXFBBXcS0&feature=channel_video_title

Ia uite cat de pregatiti sunt ei

Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Sam Sept 24, 2011 1:23 pm

Black velvet a scris:
Mihai12 a scris:

Cine-i Richard Dawkins? what Crezi ca lumea se invarte in jurul unui individ si a ceea ce admite el sau nu?

Daca ar fi existat vreun creator ar fi stiut toti de existenta lui si nu ar mai fi fost necesara credinta in existenta sa!

Singurul creator real este Natura, iar creatia sa se vede peste tot, atat timp cat omul nu o va distruge complet... si trebuie sa recunosc ca si FSM este un creator, deoarece si creatia sa se vede si in plus este si gustoasa

Cine este Richard Dawkins? grin grin Este cel mai cunoscut si bun evolutionist in viata. Este modelul tuturor ateilor din toata lumea si stalpul ateismului. Asta imi dovedeste mie, ca voi chiar nu aveti habar despre propria voastra teorie =)))))))))))))))))))
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Sam Sept 24, 2011 2:16 pm

Mihai12 a scris:
Cine este Richard Dawkins? grin grin Este cel mai cunoscut si bun evolutionist in viata. Este modelul tuturor ateilor din toata lumea si stalpul ateismului. Asta imi dovedeste mie, ca voi chiar nu aveti habar despre propria voastra teorie =)))))))))))))))))))

Ce inseamna evolutionist? Este cumva de meserie paleontolog?

Tu de ce nu vrei sa intelegi ca ateii sunt fiecare de capul sau propriu si personal grin li se rupe ateilor in paispe de evolutionism, Dawkins sau altii ca el smoke Ateii sunt cei care nu pot inghiti aiurelile religiei si nu pot accepta explicatiile puerile si lipsite de orice noima a religiilor!

Confruntarea asta dintre evolutionism si creationism, nu este o confruntare reala, pentru ca nici nu are cum fi! Un paleontolog serios nu se implica in astfel de discutii infantile si nici nu se preteaza in a discuta despre modul in care barbosul din ceruri a presat oamenii din lut aratat cu degetul Discutiile astea sunt intretinute de religiosi si de mass-media, atat doar. Daca unii atei se implica si ei in astfel de discutii, o fac mai mult pentru ca ii intriga aberatiile religioase si nu pentru ca ar simti ei nevoia sa apere o teorie.
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Sam Sept 24, 2011 3:04 pm

Black velvet a scris:
Un paleontolog serios nu se implica in astfel de discutii infantile si nici nu se preteaza in a discuta despre modul in care barbosul din ceruri a presat oamenii din lut
Asta hotarasti tu? Si cine esti tu ca sa hotarasti ce trebuie sa se faca sau nu? ''Adevaratii'' paleontologi nu se baga in astfel de discutii deoarece le este frica sa nu se faca de cacao. Discutiile acestea au ca tema evolutinismul. Evolutionistii se chinuie sa-l dovedeasca iar creationistii il combat si o fac foarte bine.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Sam Sept 24, 2011 5:41 pm

Mihai12 a scris:
Evolutionistii se chinuie sa-l dovedeasca iar creationistii il combat si o fac foarte bine.

O teorie stiintifica NU se combate, ea poate fi infirmata sau dezvoltata pe baza dovezilor ce tin de domeniul ei si nu pe baza credintei!

La urma urmei, oamenii au de ales intre a accepta ca speciile au evoluat, si asta este observabil, chiar si numai privind mutatiile genetice care survin in multe situatii si intre a crede ca omul este facut din lut!

Eu, numai cand imi imaginez un zeu sau un dumne-zeu stand si presand oameni din noroi, ma pufneste rasul! Daca unii cred in asa ceva, ma rog, e problema lor...

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Sam Sept 24, 2011 8:00 pm

Mihai12 a scris:
iar creationistii il combat si o fac foarte bine.

Creationisti ... nu exista !!!!

Ptr. simplul motiv ca creationismul este o CREDINTA ... departe de a fi dovadita, precum ca Dumnezeull biblic, in care cred acesti aberati, ar fi Creatorul lumii si al Universului !

In realitate nu exista decat niste aberati care doar isi inchipuie ca sunt creationisti !
Dar si astia nu sunt decat niste IRATIONALI aiuriti, ptr ca nu inteleg ca a fi creationist inseamna mai intai sa DOVEDESTI creatia si existenta CREATORULUI si sa aduci probe stiintifice in favoarea acestei "teorii a credintei" !

Asa ca nu mai vorbi de creationisti ...ci mai bine i-ai denumi aberati IRATIONALI! ... iar pe oamenii de "stiinta credintei" (ha ha ha ce OXIMORON) sunt doar niste sarlatani care se lasa bine platiti de organizatii bisericesti ca sa minta!

Ceea ce trebuie sa retzii tu ... ca un Irational aflat in slujba unei credinte bazata pe Irationalitate ... este REALITATEA ca pina si capul bisericii crestine a acceptat teoria evolutionista pe care o considera ca o "innoire bine venita"!
Sau asta nu iti zice nimic?
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Dum Sept 25, 2011 1:04 pm

Apopii a scris:
Mihai12 a scris:
Evolutionistii se chinuie sa-l dovedeasca iar creationistii il combat si o fac foarte bine.

O teorie stiintifica NU se combate, ea poate fi infirmata sau dezvoltata pe baza dovezilor ce tin de domeniul ei si nu pe baza credintei!
Mai geniilor, macar ati urmarit o astfel de dezbatere? Stiti macar ce materiale se folosesc la astfel de dezbateri? Crezi ca apologetii crestini combat evolutionismul cu biblia? Nu, ei il combat exact cu materialul clientului. Folosesc stiinta pentru a combate prostia evolutionista. Daca pe la voi in varful dealului nu s-a auzit asta pana acum, nu este vina mea
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   

Sus In jos

Greselile Biblice
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 6 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Si totusi Biblia nu are dreptate!-
Mergi direct la: