Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Greselile Biblice

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
AutorMesaj
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Lun Sept 26, 2011 6:10 pm

Mihai12 a scris:
Editat pentru afirmatii necivilizate

cheers Asta-i o adevarata lauda pentru noi ok

Daca aceste cuvinte ar fi fost spuse de catre un om capabil sa inteleaga ceva din lumea in care traieste, le-as fi considerat o ofensa, dar le consider o lauda, pentru ca vin din partea unui individ care inca mai crede ca oamenii-s facuti din lut aratat cu degetul

Ultima editare efectuata de catre Apopii in Lun Sept 26, 2011 6:22 pm, editata de 1 ori (Motiv : Stergerea unui text cu caracter de atac la persoana)
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Mier Sept 28, 2011 4:37 pm

Geneza

2. Și pământul era netocmit și gol. Întuneric era deasupra adâncului și Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.

Pai un dumnezeu atat de mic, incat sa incapa pe deasupra unor ape aratat cu degetul are pretentia ca a creat un Univers atat de mare? what

E ca si cum o furnicuta ar avea pretentia ca a creat galaxia Calea Lactee, cu miliarde de stele si sisteme solare, cam asta ar fi raportul grin
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Sept 30, 2011 10:08 am

Cyberman a scris:
Geneza

2. Și pământul era netocmit și gol. Întuneric era deasupra adâncului și Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.

Pai un dumnezeu atat de mic, incat sa incapa pe deasupra unor ape aratat cu degetul are pretentia ca a creat un Univers atat de mare? what

E ca si cum o furnicuta ar avea pretentia ca a creat galaxia Calea Lactee, cu miliarde de stele si sisteme solare, cam asta ar fi raportul grin
Semeni cu un batran de la tara,fara carte, care isi da cu parerea despre o lucrare a lui Einstein. Dar e la moda aici pe forum sa se vorbeasca a proasta doh
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Sept 30, 2011 11:34 am

Mihai12 a scris:
Cyberman a scris:
Geneza

Semeni cu un batran de la tara,fara carte, care isi da cu parerea despre o lucrare a lui Einstein. Dar e la moda aici pe forum sa se vorbeasca a proasta doh

Einstein nu se ocupa cu crescutul oilor, cei ce au scris biblia... traiau din aceasta indeletnicire, specifica de altfel acelor timpuri. Eu nu am nimic cu crescatorii de oi, dar atunci cand acestia scriu o carte despre facerea lumii si aparitia vietii pe pamant... ea nu poate fi decat la nivelul facutului oamenilor din lut!

Daca tu crezi o astfel de aiureala... ma rog, este optiunea ta, dar asta nu ne impiedica pe noi sa ne amuzam si sa comentam pe marginea unei astfel de credinte!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Cyberman
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Sept 30, 2011 1:49 pm

Mihai12 a scris:

Da, de cand au inceput sa intre habotnicii pe aici grin
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Sept 30, 2011 1:52 pm

Apopii a scris:
Mihai12 a scris:
Cyberman a scris:
Geneza

Einstein nu se ocupa cu crescutul oilor, cei ce au scris biblia... traiau din aceasta indeletnicire, specifica de altfel acelor timpuri. Eu nu am nimic cu crescatorii de oi, dar atunci cand acestia scriu o carte despre facerea lumii si aparitia vietii pe pamant... ea nu poate fi decat la nivelul facutului oamenilor din lut!

Daca tu crezi o astfel de aiureala... ma rog, este optiunea ta, dar asta nu ne impiedica pe noi sa ne amuzam si sa comentam pe marginea unei astfel de credinte!
Ce aiurea =))))))))))) Cine a zis ca Einstein se ocupa cu crescutul oilor? Voi chiar nu sunteti in stare sa recunoasteti o comparatie? =)))))) Iar acei ''pastori de oi'' de care zici tu, erau mult mai evoluati ca tine din toate punctele de vedere. Daca reuseau niste pastori fara carte, sa zica ca pamantul este sferic si ca sta atarnat in vid, de nimic, sau ca materia vazuta este formata din materie nevazuta si multe alte lucruri, descoperite de stiinta de curand, atunci mai bine un astfel de oier, decat un ateu arogant din zilele noastre. Wink
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Sept 30, 2011 1:52 pm

Cyberman a scris:
Mihai12 a scris:

Da, de cand au inceput sa intre habotnicii pe aici grin
Cyber fugi ma si te uita la desene
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Sept 30, 2011 1:59 pm

Mihai12 a scris:

Ce vorbesti ma Mihai12 grin alias Gaspar, Laurentiu, Duma-du, cacat, borat, vinepolitia grin etc... adica, asa mai pe sleau, un popa din Botsani, dat afara ca facea de ras chiar si biserica rostogol
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Sept 30, 2011 2:01 pm

Potoliti-va! Ca iar ma obligati sa aplic sanctiuni, voi nu puteti purta o discutie ca oamenii?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas

Varsta : 48
Localizare : Calarasi
Puncte : 832

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Sept 30, 2011 2:26 pm

Cyberman a scris:
Mihai12 a scris:

Ce vorbesti ma Mihai12 grin alias Gaspar, Laurentiu, Duma-du, cacat, borat, vinepolitia grin etc... adica, asa mai pe sleau, un popa din Botsani, dat afara ca facea de ras chiar si biserica rostogol
Popa din Botosani? =))))))))))))))))) In primul rand sunt din Braila, iar la 20 de ani nu am cum sa fiu popa si nici macar nu studiez sa devin unul. Nu as vrea sa devin bisnitar cu acte in regula. Wink
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Sept 30, 2011 2:29 pm

Mihai12 a scris:
Nu as vrea sa devin bisnitar cu acte in regula. Wink

Dupa parerea ta, ce fel de bisnita face popa?

Ce greseala biblica a facut posibila aparitia acestei clase de bisnitari religiosi, evident in acceptiunea in care ii consideri tu ca fiind bisnitari!

Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Sept 30, 2011 2:44 pm

Apopii a scris:
Mihai12 a scris:

Ce greseala biblica a facut posibila aparitia acestei clase de bisnitari religiosi, evident in acceptiunea in care ii consideri tu ca fiind bisnitari!
Nu e nicio greseala biblica ci lacomia omului este de vina. Nu este padure fara uscaciuni si din pacate uscaciunile incep sa se raspandeasca tot mai mult, in toate domeniile.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Sept 30, 2011 2:50 pm

Mihai12 a scris:
Apopii a scris:
Mihai12 a scris:

Nu e nicio greseala biblica ci lacomia omului este de vina. Nu este padure fara uscaciuni si din pacate uscaciunile incep sa se raspandeasca tot mai mult, in toate domeniile.

Da, dar la ce fel de bisnita te-ai referit? Adica, ca sa fii bisnitar, trebuie sa vinzi ceva in mod ilegal! Ce vinde popa, de ai considerat ca face bisnita?

Cyberman
Lancier
Lancier

Localizare : In mintea ta
Puncte : 428

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Sept 30, 2011 9:42 pm

Mihai12 a scris:
Apopii a scris:
Mihai12 a scris:

Ce ma, ti-e rusine sa spui ca popa face bisnita cu imaginea unui dumnezeu aflat prin niste ceruri pe acolo pe undeva pe sus aratat cu degetul si ca cere bani in numele unui dumnezeu care a creat lumea dar nu e in stare sa-si faca niste bani de buzunar?

Ia zi ma, dumnezeu e atat de mare incat are nevoie de niste biserici asa de mici? N-are dumnezeu bani de tigari, de cer popii bani pentru el?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Vin Sept 30, 2011 9:50 pm

Mihai12 a scris:
Semeni cu un batran de la tara,fara carte, care isi da cu parerea despre o lucrare a lui Einstein.
Alte cuvinte decat facand comparatii gen atac la persoana .. nu ai gasit ?
Daca nu ai ce spune .... de ce nu taci?

Citat :

Dar e la moda aici pe forum sa se vorbeasca a proasta doh

Asta o fi o moda existenta doar in imaginatia ta de credincios ... dupa cum vezi in randul de mai sus ...ti se trage atentia sa nu mai indrugi doua la leu ... ci sa vorbesti doar cand ai ceva de spus.
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Sam Oct 01, 2011 12:43 pm

Asa Soimos ca doar suntem la piata. Sa stii ca cel destept cedeaza primul intodeauna, in schimb tu tragi tare cu mahalaua, chiar si cand nu ai dreptate tu continui sa te umfli in pene. Cum sa aiba altcineva ultimul cuvant, cand tu esti cel care taie si spanzura? Fii rau Soimos, arata lumii cine e seful aici.

Si acum sa trecem la subiect. Am facut o comparatie de bun simt, fara atac la persoana. Daca mintea ta ''ascutita'' nu a reusit sa-si dea seama este altceva. Hai sa-ti explic ca la copii. Un batranel de la tara fara carte, se pune sa comenteze si sa critice lucrarile lui Einstein. Ceva anormal nu? Batranelul desi nu are habar, el comenteaza. Asa si si cu voi. Desi nu stiti nimic despre biblie(carte de povesti in viziunea ateilor moderni adica niste ingusti la minte) faceti exact ca batranelul de la tara. Acum te-ai prins? Daca nici acum nu ai inteles comparatia, atunci nu e vina mea.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Sam Oct 01, 2011 8:34 pm

Mihai12 a scris:
chiar si cand nu ai dreptate tu continui sa te umfli in pene.
Eu nu postez la un subiect numai daca am argumente sa imi sustin afirmatiile ...si daca am argumente ...inseamna implicit si ca am dreptate!

Si acum sa trecem la subiect:

Uite ce am gasit in Iov 38. 13. "Ca să apuce pământul de colțuri și să scuture pe nelegiuiți de pe pământ?"
Este cumva pamantul patrat din moment ce l-a apucat de colturi?

Citat :

Daca mintea ta ''ascutita'' nu a reusit sa-si dea seama ca pamantul nu este perfect rotund, ce sa-ti fac?

Asa este cu voi. Nu stiti nimic d... nici macar despre ce scrie in biblie (carte de povesti in viziunea ateilor moderni) totusi va dati cu parerea pe baza de credinta ... bineinteles ... a proasta!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Dum Oct 02, 2011 11:02 am

Acelasi Soimos, fermecator ca intotdeauna. Ma tot freci la icre cu credinta a proasta. Tu ai demonstrat pana acum ca ai credinta a proasta nu eu. Si iar ai vorbit pe langa subiect si aici ma refer la ultimul paragraf scris de tine
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   Dum Oct 02, 2011 11:32 am

Mihai12 a scris:
Acelasi Soimos, fermecator ca intotdeauna. Ma tot freci la icre cu credinta a proasta.
Poi daca asta este credinta intr-un dumnezeu nevazut necunoscut ... in care crezi numai din cauza ca ai fost prostit in frageda copilarie ...si nu din cauza ca l-ai descoperit sau cunoscut in realitate ...cum sa ii spun ?
Daca ar fi fost un Dumnezeu care s-ar fi revelat prin Stiinta si nu prin NESTIINTA ...adica credinta a proasta ...ce te mira daca eu descriu exact realitatea prin care unii cred in cai verzi pe pereti!
Citat :

Tu ai demonstrat pana acum ca ai credinta a proasta nu eu.
Poi vorbesti prostii mai mari decat casa ...si te contrazici la fiecare a doua vorba ... pai nu tu ziceai ca sunt ateu ?

Citat :

Si iar ai vorbit pe langa subiect si aici ma refer la ultimul paragraf scris de tine
da tu nu vorbesti pe langa subiect atunci cand tu ne faci noua caracterizarile tale prostesti izvorate din credinta ta a proasta?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Greselile Biblice   

Sus In jos

Greselile Biblice
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 8 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Si totusi Biblia nu are dreptate!-
Mergi direct la: